I WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Omgeving. ALLERLEI. I - Beurs van Amsterdam. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 25 Maart 1908. Hoogste barometerstand 777.6 m.M. te Stockholmlaagste 757.3 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 26 Maart 1908. Wind: Zwakke tot matige Z.O.lijke, in Westen later ruimende wind. Gesteldheid van de luchtToenemende bewolking, mogelijk regen in het Westen. TemperatuurIets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 50. Laagste hedennacht .F. 32. Hedenmiddag 12 uur .F. 42. voldoende koopers vinden. De levens omstandigheden van de arbeiders zouden beter worden indien de productiemiddelen ter beschikking van allen werden gesteld. Dit zou echter eerst dan geschieden, wanneer de arbeidende klasse de macht kreeg in den staat; iets wat zonder stemrecht niet licht zou gebeuren. Dit was in hoofdzaak het betoog van de spreekster, die door eer, talrijk publiek met groote aandacht werd gevolgd. Aan de heeren D. Wijnands en H. Wijnands alhier, is het diploma uit gereikt van den tweejarigen wintercur- sus voor Zeist en omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. DE HAGESPELERS. Voordat ik de opvoering bespreke eerst enkele woorden over het stuk, dat wel lang niet door iedereen begrepen zal zijn, en dit ook haast niet kan door de vele verschillende, soms tegenstrijdige gevoelens, die het bij de toeschouwers wekt. Een mensch is nu eenmaal niet een absoluut slecht of absoluut goed iemand, maar een, in wie verschillende schakeeringen van eigenschappen aan wezig zijn. Wie dit op het tooneei voorstelt, zal dus altijd gevaar loopen, dat de eene meer op deze, de andere meer op gene eigenschap let, daarbij de ander over het hoofd ziende, en als gevolg hiervan niet juist begrepen wor den. De personen uit „Candida" vormen als 't ware een opklimmende rij, waarin het zedelijk hoogstaande zich steeds meer vervolmaakt. Onderaan staat de ploer tige parvenu en arbeiders-uitzuiger Bur gess, dan komt de niets beteekenende hulpprediker Mill, een zwakke naboot ser van Ds. Morell, dan de lypiste Miss Garnett, die door een zekeren nuchteren humor en scherpe opmerkingsgave wel boven Mills staat, maar toch nog niet in vergelijking kan komen met de andere personen; Ds. Morell, Marchbanks en Candida. Ds. Morell is een socialistische prekikant, een door en door goed en welmeenend man, maar niettegenstaande dat een holle retor en ol zoo bekrom pen wanneer hij in zijn vrije ideëen wordt aangetastaltijd evenwel is hij ter goeder trouw. Marchbanks is het eigenaardigste karakter van het stuk een jongen van 18 jaar, weggeloopen van de universiteit, bang voor physieke kracht, onbeholpen in dingen van het dagelijksche leven, maar diegroote moreele waarheden onder het oog durft zien en verkondigen. In dit opzicht herinnerde hij mij aan Gregers Werle uit Ibsens „Wilde eend". Het moge misschien vreemd, ja profaan schijnen, maar toen ik het stuk las, moest ik bij Marchbanks voortdurend aan Shelley denken, hoewel aan deze vergelijking natuurlijk niet te veel waarde gehecht moet worden I Candida eindelijk is de alles begrijpende vrouw, die vredig en stil Morell en Marchbanks begrijpt, beheerscht en leidt. Mevrouw Pine Beider gaf een uit stekende creatie van Candida. Misschien had zij hier en daar iets eenvoudiger kunnen zijn, maar dat lijkt mij ook de eenige opmerking, die gemaakt zou kun nen worden. Het mooist vond ik haar in de scene uit de lie arte, waar zij naast haar man geknield met hem spreekt (pag. 121 tot 125 in de Engelsche uitgave). Uitstekend waren de heeren Brouwer als Ds. Morell en Brongers als Burgess. Hoe goed wist de eerste het verschil uit te beelden tusschen de oogenblikken, waarop de brave mensch Morell en die, waarop de frazen-makende dominee aan het woord wasl En de heer Brongers gaf uitstekend het laag- bij-de-grondsche Burgess-karakter weer, zonder in het platte kluchtspel genre te vervallen. Buitengewoon goed was ook Mej. Desmond, die het kort aangebon- dene en rake in Proserpine Garnett dui delijk weergaf, terwijl de heer Verheijen als Lexy Mill ook zeer voldeed. En nu Verkade zelf. Laat ik beginnen met op te merken dat zijn rol een uiterst moeilijke was. Baudelaise heeft den dichter vergeleken bij een albatros, die in de wolken thuis hoort en daar zich thuis voelt, maar op aarde onhandig en belachelijk wordt. Zoo is Eugene Marchbanks. De heer Verkade moest dus een persoon voorstel len die onbeholpen en toch verheven, die belachelijk is, en waar men toch niet om lacht, die laf schijnt, en dien men toch om zijn moed bewondert. Ik heb geen plaats, om hier breeder over uit te weiden, maar ik meen, dat iemand, die dat zoo doet, als de heer V. heeft gedaan, een van de allereerste onder de tooneelspelers is, en van ganscher harte betuig ik hem hierbij miju bewondering. In het tweede stuk, Paraselsus, had de heer V. ook prachtige momenten, en viel mij zijn mooie diep-breede zeggen van verzen op, waar hij als Paraselsus Justina onder zijn invloed bracht. De strekking van deze eenakter is er een, waar van deDuitschers veel houden n.l. de strijd van het genie met den philisten. Dikwijls even wel treedt daarbij het genie opeen wijze op, die hem zeer na aan den philister verwant maakt. Niet evenwel hier. Dit stuk is bepaald zeer goed gpschreven en gedacht. Allen gaven weer heel goed spel, alleen Justina beviel mij niet zoo goed als de anderen, hoewel in haar spel zeer veel te waardeeren was, dit kan even wel iets zuiver persoonlijks zijn. Beide stukken waren voortreffelijk ver taald. Tot slot rest mij niets, dan den Hage- spelers mijn sympathie te betuigen voor het doel dat zij nastreven, en de manier waarop. (Hierbij komt ook zeker in aan merking de vernieuwing van het décora tief en verschillende fijnheden in de régie). Moge het Hollandsch publiek door groote opkomst hun dit mogelijk maken, dan hoop ik nog vele malen dergelijke hoogstaande praeslaties te zien geven. B. ZEIST. Twee personen huurden Za terdag e:n rijtuig met twee paarden bij een stalhouder te Gelsenkirchen in Westfalen. Op weg nam een hunner plaats bij den koetsier, een jongen van 18 jaar, en onder bedrijging met een revolver gelastte hij hem de teugels over te geven. Hierop werd de koetsier gebonden in het rijtuig gegooid en later aan den wegkant gelegd, waar de kerk gangers hem Zondagmorgen vonden. De dieven reden de Nederlandsche grens over en kwamen gisterenmorgen te Zeist en namen intrek in Hotel Schneider. Dadelijk na de ontdekking van den diefstal door den eigenaar der paarden was deze de dieven per auto nagesneld, informeerde te Arnhem, Nij megen en Zutphen, en kwam eindelijk in Zeist aan, waar toevallig zijn auto defect raakte. Hier ontwaarde hij zijn landauer, de politie werd geroepen en de dieven werden naar Utrecht getrans porteerd. Toen de politie optrad waren zij juist in onderhandeling met een paar- deuhandelaar om rijtuig en paarden te verkoopen. De namen zijn Grabück, monteur, en Floing, koopman, beiden uit Essen aan de Ruhr. In het hotel Parkoord alhier had gisterenavond het eindexamen plaats van den Tuinbouwcursus met Rijks subsidie. De zaal zag er keurig versierd met bloemen en planten uit. Er was veel belangstelling. Wij merkten op eenige bestuursleden van de Afdeeling Zeist en Omstreken der Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Het diploma werd met een toepas selijk woord uitgereikt aan de heeren J. P. Lamfers, W. F. van der Berndt, Gerrit Jansen, J. R. Koning, J. H. Meijer, Fl. Oskam, S. L. van 't Slot, D. Wijnands, A. van Zeyl en M. van Veedendaal. BAARN. A.s. Vrijdag vergadert de Gemeenteraad te 10'/t uur v.m. Aan de orde zijn o.m. de navolgende punten. Behandeling van een ingekomen request van de afd. Baarn van het N. O. G., inhoudendende verzoek tot verbetering van de bestaande salaris regelingen voor de onderwijzers a. d. openb. scholen, in verband met de verplichte herziening der regelingen, krachlens de wet van 28 Dec. 1907. Rapport van de Com missie inzake verzekering tegen de gel delijke gevolgen van onvrijwillige wer keloosheid. Nadere behandeling van het request van eenige slagers alhier, ver zoekende het recht te mogen verkrijgen om hunne slachtplaats aan hunne sla gerij en winkel te verbinden. Ten opzichte van dit laatste punt stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. jkiübtirjükjtjejbbci:* Zij, die zich tegen I April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Een radicale maatregel. Te Schiedam heeft zich het volgende geval voorgedaan Een woonhuis in de Lange Kerkstraat alhier was door de bouwpolitie afgekeurd en onbewoonbaar verklaard. De benedenbewoners hadden op de e'rst gedane waarschuwing de woning verlaten. Die daarboven woon den dachten er evenwel niet aan er uit te gaan. Alle waarschuwingen en be dreigingen liepen op niets uit. Men is toen begonnen met den geheelen voor gevel weg te breken, waardoor de voorkamer, met alles wat daarin was, zichtbaar werd. Bedsteden, kachel, tafel, stoelen, alles stond open en bloot en de bewoners hadden natuurlijk den geheelen dag door verbazend veel be kijks. Eerst tegen den avond kozen zij eieren voor hun geld en brachten hun huisraad naar een minder luchtig ver blijf over. Kievietseieren. Aan de markt te Sneek werden gisteren aan gevoerd acht kievietseieren, prijs 80 ct. Bloembollen. Men schrijft uit Lisse De bloembollen komen buitengewoon langzaam voor den dager zit iets bijzonder traags in dit jaar, wat gedeel telijk wordt toegeschreven aan den natten en kouden zomer van verleden jaar. Bijna alles zit nog onder het laatste riet, men ziet nog weinig schoonge maakt. De bloei zal dit jaar ook zeer laat zijn, zeker niet voor de 2e week van April. De crocus staat in vollen bloei, maar overigens is er nog niets te zien wat aan voorjaar doet denken. Maandagmiddag is op de grens van de gemeenten Apeldoorn en Klarenbeek een luchtballon neergedaald. De inzittenden, drie heeren en een dame, waren des morgens omstreeks 10 uur te Dusseldorf opgestegen en hadden een voorspoedige reis gehad. Ballon en mand bevonden zich ia goeden staat, 't Gezelschap heeft zich per trein weder naar Duitschland begeven. Een Heyermans-storm. Op 'n handige manier heeft onze bekende tooneelschrijver H. Heyermans Jr ge maakt, dat er veel over hem gesproken wordt. Hij heeft we deelden 't reeds mee in het ;„Berl. Tageblatt" zijn ervaringen meegedeeld, die hij als .va gebond" in een gemeentelijk asyl voor dakloozen opdeed. Dit verhaal was niet vleiend voor de directie en dus ook niet voor het gemeentebestuur, wat een vrij heftige woordenwisseling in den raad veroorzaakte. Heyermans schrijft er zelf van.Uitsluitend om iets typisch „Ber- lijnsch" te zien en niet in het minst om critiek uit te oefenen, ben ik Don derdag 30 Januari jl. 's avonds naar het asyl gegaan. Ik verplaatste me in den positie van den eersten den besten daklooze, die zich daar aanmeldt zonder met de voorschriften bekend te zijn. Ik kwam om half negen uur, „sliep" dien nacht met honderden anderen op een vuilen volgespuugden steenen vloer. Dit .uitstapje" heb ik eerlijk en naar mijn beste weten beschreven zonder een .schriftststellerische Phantasie" van wel ken aard ook bot te vieren. Die fantasie laat ik ruim baan in mijn drama's en romans, niet in het verhaal van een gebeurtenis" En zoo beeft hem 't verslag van de rumoerige gemeenteraadszitting uitermate verbaasd, schrijft hij, maar intusschen zal hij de reclame wel niet onprettig vinden. Heel Berlijn spreekt thans over hem. De bemanning van de „Ba lei n e" v r ij g e 1 a t e n. De Fransche Minister van Marine, Thomson, heeft van den commandant van den kruiser Cassard, die, zooals werd gemeld, naar Kaap Juby was gezonden naar aanleiding van het gebeurde met de Baleine, be richt ontvangen, dat de geheele beman ning van dit visschersvaartuig onvoor waardelijk is vrijgelaten en vervolgens door hem behouden naar Las Palmas gebracht. Het wrak van de Baleine is door de Mooren geplunderd. Het huwelijk van den hertog der Abruzzen. Gisteren* morgen vroeg begaven de hertog dt; Q Abruzzen, miss Elkins en haar moedei zich per automobiel naar Baltimore r~~ waar zij den geheelen dag te zame» bleven en daarna afscheid van elkaatfsl namen. De bruiloft is vastgesteld op I den volgenden herfst. Alle tegenstrijdige H berichten zijn ongegrond. (Piins LuigiR van Savoye, hertog der Abruzzen) is de derde zoon van den in 1890 gestorven prins Amadeus, hertog van Aosta, dus een neef van Koning Victor Emanuel. Hg J werd in 1873 geboren en is vooral be- I kend geworden door twee aardrijkskun dige expedities. Van Juni 1899 tot Sep tember 1900 duurde de reis der StelliT. Polare in Noordelijke IJzee, waar in 'M bijzonder de aandacht werd gewijd aan' den keizer Frans Jozepb archipelin denj zomer 1906 besteeg de hertog de Roe-- wensori-keten in Oeganda. Hiervoor had hij het Eliasgebergte in Alaska bestegen. Miss Elkins, de aanstaande vrouw van den hertog, is den dochter van den senator voor West-Virginie Stephan B. Elkins. Burgerlijke Stand van 25 Maart 1908. GETROUWD: Johannes RebergenjTo en Goenradina Johanna van Nus. Willem van den Heuvel en Egbertje Brummel. Laatste Berichten. - Jp do Bij Kon. Besluit zijn overgeplaatst^ in hun rang bij het regiment grenadiers j1 en jagers de eerste luitenants H. C.LÉ Rouöaer, adjudant en H. J. F. Klatte (j|jCÏ van het 5e reg. infanterie. Hedenmiddag heeft minister Talraaigee in opdracht van H. M. de Koningin aattrp, den wagenbestuurder C. Reder van deooef Haagsche tram, die bij de aanrijding var I het koninklijk rijtuig in de Parkstraal! door zijn kordaatheid een ernstig ongeluk get voorkwam, het ridderkruis in de Oranje ;re[| Nassau orde overhandigd. Van de tram g directie krijgt Reder nog een prachtig gouden horloge met inscriptie. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden was het eerst aan 't woord de heer Nolens. Hij juicht het toe, dat deze minister van oorlog zich niet laat leiden door politiek en noemt de indiening van het wetje blijvend gedeelte, een daad van moed. Voor spr. is het alleen de practische vraag zullen gelden worden toegestaan voor de premiën aan vrijwilligers En voorts, hoe de chef van den generalen staf en de commandant van het veld leger hebben gedacht over de vermin dering van het blijvend gedeelte. Gaarne zag spr. eenig meerder licht in deze zaak ontstoken, daar de stukken geen voldoende licht geven. De heer Karnebeek acht in s' land belang aanneming van het ontwerp ge- wenscht, terwijl de heer Tijdeman een viertal bezwaren ertegen ontwikkelt, maar hij wenscht zijnerzijds geen votum van wantrouwen uit te brengen tegen den minister bij diens eerste voorstel. De heer Rocdhuyzen betoogt dat door het ontwerp rust, vastheid en vertrouwen in zake defensie zullen ver dwijnen, waar aan de Ministertafel een man zit, die tot de maatregelen van het vorig ministerie inzake bet blijvend gedeelte he. ft meegewerkt. De Min. van Oorlog dankt voor den met dit wetsontwerp gemaakten spoed. Het was hem geen aangename taak met dit ontwerp te moeten komen, doch de Regeering achtte het haar dure plicht dit te doen. Teineinde dit te doen uit komen, acht de Minister zich verplicht de geschiedenis van het blijvend ge deelte nog eens na te gaan. Verdere meededeelingen worden door den Minister in comité-generaal gedaan. ar sc/i S 25 MAART. Opgave van de Firma LAMAISON BOUWER Co. Holl. fondsen prijshoudend. Buitenl. fondsen flauwer voor Russen. Peru vast. Cultuur aand. openden lager voor Vorstenlanden maar met flinken handel, het slot was vaster. Mijnen vast voor Ind. soorten. Cobar opende willig, maar sluit lager 134J/2. Petroleum met kalmen handel. Moeara Enim en Palembang vast, Perlak daaren tegen aangeboden. Inter. Rumenen beter. Tabak vast gestemd. Langkat iets lager 92 '/2. Amerika opende vast met veel handel, het slot was iets lager. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. 3 (1000. Cert. id. 3 flOOj. id. id. 2 Va f 1000. Hongarije. Obl. 1892/1904 4 Kr. 2000. Italië. Obl. 1862—81 4Ls. 100—100/m. OosTENRJJX. Obl. Jan.—Juli 4 Kr. 2000. MeiNov. 4 Kr. 2000. PoRTUUAL- Obl. Ie Serie 3 100. 3e 3 Frs. 500. Vorige koers 90* 90ft 75* 94* 61* 59* 25 Maart 9!* 90* 75* 98* 61* 59 Rusland. 1884 Goud 5 G.R. Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 100 100 100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am.CarenFoundryaand.dll. 100( Un. St. Steel corp. dll. 100C 76* 78 77** 77* 90* 90* 1 Ml 104ft 159* 280 278 91ft 91* 132* 135* 33ft 34ft 35** 36** Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer.Stoomv. Mij. aand. f501 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederland aand. f 500/1001 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 41/, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. t 1000 Staatsspoor - 250 Italië. Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Conv. 1000 Chic. Rock lil. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 141* 141* 142* 120* 7ft 7** 20* 21 67* 68* 665 101 104* 428* 432 235 240 395 94* 94 104 65ft 65** 74* 75* 95* 96* 61* 61** 20* 21* 16* 17* Kansas City S. aand. 1000 22* 23ft pref. 1000 52ft 53* Obl. 3 1000 69* 69* Missouri aand. dll. 1000 23** 24* id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 79 79* Rock Island aand. dll. 1000 15* 16 South rail dll. 1000 14ft 15* South Pac dll. 1000 75* 75** Union Pac 129 130* id. Gonv. Obl. 4 dll. 1000 84* 85* ProloBgatie-rente 3* 3* Koersen van New-York. Van Heden. FONDSEN. Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Missouri Kansas Texas New-York-Ontario Norfolk Western Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming: Slot van Openings* gisteren van heden 74* 15* 16* 23* 33* 63* 75* 14* 127* 35* 23 52* :z M C5 25 <1 H Z O H M Z Stoom- Boek- efc Handelsdrukkerij, S. W. IIELCHIOR Amersfoort.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2