Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. 89276 No. 49. ZATERDAG 28 MAART 1908 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Naar aanleiding van het Noodwetje. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND" DE EEMLANDEB Hoofdredacteur H>. G. HIJHENS. Abonnementsprijs Per jaart 4. Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1* Franco per post- 1-40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BBEEDESTBAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlands ch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALT A te Haarlem. Dat wij den uitslag der stemming i« ie Tweede Kamer over het noodwetje zake het .blijvend gedeelte" niet met lijdschap hebben begroet, zal voor een :der, die gelezen heeft, wat wij te voren lierover hebben geschreven, duidelijk zjjn. Die stemming heeft met het oog op vroeger door enkele voorstemmers afge legde verklaringen bewezen, wat al terstond bij het indienen van dit wets ontwerp duidelijk werd, het meer en meer slinkende van de zelfstandigheid der af- evaardigden en hun steeds grooter wor- ende geneigdheid om het in het dienen an partijbelangen te zoeken. Het ras er aan principes trouwe, tot geen prijs oor een offerfeest van beginselen te inden mannen schijnt aan het uitsterven. En wat de debatten betreft, we hebben daarbjj verbazingwekkende dingen hooren erkondigen. Als een afgevaardigde eene rede houdt, waarin hij feitelijk het ge- eele ontwerp aftakelt en dan ten slotte jegt dat hij toch vóór zal stemmen, omdat en moet beginnen met in een minister ertrouwen te stellen, dan wekt dit de- ;elfde gewaarwordingen als toen de heer Lohman zijn stem gaf aan het ontwerp- Kuyper betreffende de Vrije Universiteit. En als dezelfde afgevaardigde de heer Tydeman zegt dat hij geen spoor ▼ai pressie op de vrijwillige dienstneming kan ontdekken, dan zouden wij nem wil len vragen of hij dan het in verzoeking brengende ook ontkent, dat er gelegen is in het dreigende .als ge niet vrijwillig komt voor f 120, hebt ge kans gedwongen te moeten blijven voor niets." Men kan er zeker van zjjn, dat bjj velen die overweging den doorslag heeft gegeven om zich vrjjwillig aan te melden. Van de noodzakelijkheid van de 2200 an is in de openbare zitting niets ebleken. Integendeel, de heer Patija heeft iet nagelaten er de aandacht op te Naar het Engelsch VAN FR_ED. M. WHITE. 3)- Zij glinsterden en schitterden als itroomend water dat door een kleurig landschap omgeven is. Het was eigen lijk jammer dat hij ze weer moest af staan aan een schelm die er hem niet het tiende deel van de waarden voor ou betalen. De inbreker ergerde zich iver de schelmenstreken van den «heler» tan wien hij zijn klandizie gunde. Op dat oogenblik keek hij op, daartoe gebracht door het onaangename gevoel dat er Iemand in zijne nabijheid was. En dat was ook zoo, want Agnes Austin kwam juist de kamer binnen. Hij zag het netste, knapste dienst meisje voor zich dat hij ooit gezien had. En hg twijfelde er geen oogenblik aan lat zij een dienstmeisje was. Zij zag een klein tenger mannetje, die wel iets van een roofdier had en er niet onknap ïitzag als hij niet zoo'n afschuwelijken lok op zijn voorhoofd geplakt had; het onderste gedeelte van het gezicht was vestigen, dst uit de discussies is gebleken, dst de disasten, die die 2200 maa te bewijzea zullea hebben, eveagoed door burgers kuanea wordea verricht mits Oorlog zich de moeite eeaer deugdelijke organisatie wenscht te getroosten. Wat er in de geheime zitting aan het licht is gekomen, weten |wjj natuur- ljjk niet, maar wij gelooven niet, dat het daar meegedeelde zoo erg gewichtig is geweest ea zijn geneigd te dien opzichte geheel te onderschrijven, wat de over zichtschrijver ia het Handelsblad zegt ,En nu kunaen wij toch bezwaarlijk aannemen, dat deze en dergelijke be denkingen in de geheime zitting wél afdoende zouden zijn weerlegd. Man nen als de heeren Plate en Van F o r e e s t plegen zich noch door radicalistische neigingen, noch door politieken oppositiezin te latea leiden. Maar bovenal lijkt ons van groote waarde dat de heer De Beaufort tegenstemde, de heer De Beaufort, die een van onze ernstigste staatslieden is en die zelf, als Minister van Buiten- landsche Zaken in een waarlijk hoogst moeilijken en gevaarlijken tijd, een minstens even groote verantwoordelijk heid te dragen heeft gehad als de Minister van Oorlog in het huidige kabinet in een tijd nu de internationale verhoudingen voor ois niet slechts ■iet onpleizierig, maar zelfs buiten gewoon gunstig zijn. Dat doet ons gelooven dat de Kamer heden eenige tonnen gouds bij wijze van improduc tieve werkverschaffing heeft wegge smeten." Wat ons echter het meest van al hindert in dit wetsontwerp is de reactie, die er uit blijkt. Er is een sterke achter uitgang merkbaar bij het stelsel van generaal Staal, die o.a. beoogde bezui niging op al wat eenigszins kon worden gemist, niet uit anti-militaristische ge voelens, maar opdat het strikt onmisbare daardoor zoo deugdelijk mogelijk mocht worden ingericht. Dit eerste regeeringsvoorstel is er een geweest van reactie, en een eerste suc ces op dit gebied kan niet worden be haald, zonder dat het in verzoeking brengt dit door nieuwe te doen volgen. De tijden zijn in één opzicht gevaarlijker dan onder Dr. Kuyper, daar wij nu in den heer Heemskerk een mimiter heb ben, die door boertigheden waarvoor de Kamer helaas vatbsar blijkt te zijn de pillen weet te vergulden. Daarom mogen vrijzinnigen van alle gading in de Kamer op de bres staan, om onder geen omstandigheid meer te dulden, dat aan de reactie nogmaals een offer worde gebracht. De houding, die het conservatieve element onder de vrijzinnigen bij dit ontwerp heeft aangenomen, stemt ons te dezen opzichte allesbehalve tot ge rustheid. zwaar en wreedhij had een goed ge sneden «Norfolk jacket» aan, een korten broek en bruine schoenen. Een oogenblik voelde zij een hevige neiging om te schreeuwen. Maar een blik van haar diamanten naar het wreede gezicht van den man onderdrukte die neiging. Dan kreeg zij eene ingeving.» Wel nee maar I» mompelde zij, «'t is Bobby Ulph Hij staarde haar aan met open mond. Het was werkelijk eene ingeving Als Voltaire, Talleyrand en Richelieu achter haar hadden gestaan had zij geen slim mer, geen diplomatLker uiting kunnen doen. Het is waar, zij kende den man, zij had hem dadelijk herkend en haar uitroep was geheel spontaan geweest. Maar hij kende haar niet daardoor sloeg de schaal een heel eind naar haar kant over. Ulph spreng op, liep naar de deur en draaide den sleutel om. Wat wil je hier?» vroeg hij en haalde adem op die uitdagende nasale wijze die bij menschen van zijn slag aanduidt dat zij tot alles in staat zijn, zelfs tot manslag. Wie ben je Mevrouw Austin viel neer in een stoel en begon zenuwachtig te lachen. Ge lukkig voor haar had de heer Ulph er geen flauw vermoeden van dat hare vroolijkheid eene uiting van zenuwach tigheid was. JAPAN EN DE VEREENIGDE STATEN. Onlang» sprekende van de verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Japan, hebben we gezien, dal, ondanks alle vredelievende betuigingen, de oorspron kelijke quaestie, die van de emigratie, blijfl bestaan, daar de Galiforniërs op hun stuk blijven staan en geen men schen van het gele ras in hun land willen dulden. Dat wordt thans beves tigd door een der meest bekende Gali forniërs, de heer Katin, afgevaardigde in het Amerikaansche Congres. Deze deelde namelijk aan een correspondent van de Temps het een en ander meê, wat op het volgende neerkomt: ,De Japansche regeering heeft thans beloofd, dat zij hare onderdanen zooveel mogelijk zal terughouden van landver huizing naar de Vereenigde Staten. Men kan naar het schijnt op het oogenblik niet meer verkrijgen, maar het is niet voldoende. De Japansche regeering heeft al zoo dikwijls verzekerd, dat zij haar best doet om de koelies van het Ameri kaansche grondgebied verwijderd te houden, maar de landverhuizersmaat schappijen in Japan zenden toch over Houd je bek I zei hij, «houd je bek, anders worg ik jel» Hij meende hij het meende alles wat hij zei. Niemand dié hem in zijne kleine roode oogjes keek, kon daaraan twijfelen. Als hij achter was gekomen dat zij hem kende zou er niet veel zijn overgebleven van Agnes Austin. Een oogenblik hing haar leven aan een zijden draadje. Dat feit gaf haar kracht en moed. Die man had geen flauw vermoeden wie ze was. Zij wilde er haar leven niet bij inschieten en zij had ook geen grooten lust om hare diamanten te verliezen. Een oogenblik kwam hare zenuw achtigheid weer boven. Zij kon niet ontkennen dat zij hier was opgesloten met een van de gevaarlijkste en meest gewetenlooze schelmen uit heel Londen. Dat had haar vader ten minste altijd gezegd. En niettegenstaande dat stond zij te glimlachen. Zij keek even snel om zich heen. Wat zag alles er hier aardig, gezellig en smaakvol uit. In den stoel dien Ulph voor het vuur had gezet, zat Mark ge woonlijk op de eikenhouten lambri seering lag een van zijn eigengemaakte sigaretten die de meid daar had laten liggen. Boven de oude eikenhouten kast hing het kleine schilderijtje dat Mark en zij voor hun huwelijk gekocht hadden. Het was een aardige artistiek inge- Hawaï telken» koelie» en in grool aantal naar de Uaie. Op die manier kan men geen vertrouwen «tellen in hetgeen men te Tokio verzekert. De Californiërs wen- schen dat Amerika den invoer van gele menschen, koelie» of studenten of hoe zij zich noemen, kort en krachtig zal verbieden. Tegen de Ghineezen heeft men wel dergelijken maatregel durven nemen en tegenover de Japanners zal dat wel moeilijker gaan, maar de Cali forniërs achten het noodzakelijk. Zij vinden de Japanners als het er op aan komt nog gevaarlijker dan de Chineezen. Want zij zjjn even ernstige concurren ten op economisch gebied en men be schouwt hen als veel minder betrouw baar. De Chineezen zijn in den regel lieden van hun woord als zij dat woord eens gegeven hebben, maar dat kan men naar 't schijnt van de anderen niet zeggen. DUITSCHLAND. De rijkskanselier Von Bülow heeft in den Rijksdag een groote redevoering gehouden tegen den door de vrijzinnige, socialisten en het centrum gestelden eisch van algemeen kiesrecht voor den Pruisischen Landdag, zooals dit voor den Rijksdag bestaat. Zulk een kiesrecht dit was de kern van zijn betoog zou in Pruisen niet kunnen worden ingevoerd, omdat de conservatieve en Nationaal liberalen er tegen zijn. En de coraervatieven zijn in het land zeer sterk. Er zou dut een soort van staatsgreep noodig zijn om het tot zulk een kiesrecht te brengen, en daaraan doet hij, Von Bülow niet mede. CHINA. Te Peking maakt men zich ernstig ongerust over de hevige opwinding in de Zuidelijke provincie Kwantoeng, veroorzaakt door de aan Japan gegeven genoegdoening in zake de Tatsoe Maroe. Eiken dag vreest men een opstand tegen de Regeering, die beschuldigd wordt van gebrek aan vaderlandsliefde, te zien uitbreken. Vooral is de Regeering be ducht voor anti-Japaneescho betoogingen, die aanleiding zouden geven tot een in grijpen van de zijde der Japanners. Betrekkelijk gelukkig is de Japansche Regeering door de huidige financieele malaise aan handen en voeten gebonden. richte kamer die gezellig door het elec- trisch licht beschenen werd. De bloe men had zij nog nooit zoo mooi gevon den het was 't door Mark en haar gestichte home, waarin zij langzamer hand, toen de fortuin hem begon toe te lachen, allerlei verfraaiingen hadden gebracht. Het zou toch wel hard zijn dit alles te moeten verlaten I En wat zou Mark daar een verdriet van hebben. Zij stelde zich al voor dat zij daar leven loos op den grond zou liggen, als Mark goed gemutst, naar huis kwam de lach zou dan op zijne lippen besterven als Maar die overpeinzingen konden nood lottig voor haar worden. Zij keek Ulph lachend aan. De tijd duurde haar eeuwig lang I Al die gedachten waren bliksem snel door haar brein gegaan. Zij moest zich goed houden en iets zeggen. Ik kan het niet helpen,» zeide zij flauwtjes lachend. «Maar het is zoo vreemd I Wat is zoo vreemd? meesmuilde Ulph die toch wel een beetje gerust gesteld was. Je weet hoe ik heet, maar dat bewijst niets.» «En jij schijnt mij niette kennen I Kijk mij eens goed aan, mijn heer Ulph Mijnheer Ulph maakte gretig gebruik van het hem toegestane verlof. Die man met zijn artistieke neigingen was niet ongevoelig voor natuurlijke schoonheid. Sind» begin Maart hebben tien banken en veertig groote handelihuizen hun betalingen moeten uitstellen. Een op treden met militaire macht, dat altijd zeer duur is, behoeft men dus harerzijds voorloopig niet te vreezen. Rijksveldwachteriin bur- gerkleeding. De Minister van Jus titie heelt bepaald, dat telkenmale wanneer een rijksveldwachter nood zakelijkerwijze in burgerkleeding den hem opgedragen dienst moet ver richten, hem zal worden vergoed een bedrag van f 0,25, met dien verstande dat nimmer meer dan eenmaal f 0,25 per dag in rekening mag worden ge bracht. De uniformkleeding zal aan bedoelde beambten op de gewone regelmatige tijdstippen worden verstrekt. Van deze vergoeding zijn uitgesloten die rijksveldwachters die het geheele jaar of een groot gedeelte van het jaar in burgerkleeding dienst doen en daar voor reeds aan het eind van het jaar een vaste geldelijke tegemoetkoming bij wijze van gratificatie ontvangen. Schrijfmachines. Een reso lutie van het Ministerie van Financiën beantwoordt de vraag, of schrijfmachines behooren te worden begrepen, onder de .stoffeering" die in aanmerking komt voor deH derden grondslag der perso- neele belasting, aldus: Schrijfmachines kunnen niet worden aangemerkt als te behooren tot de stoffeering van het vertrek, daar zij niet geacht kutinea worden te dienen tot „gebruik en ver siering" van dat vertrek. In den Haag heeft gisteren een verkiezing plaats gehad voor 3 leden van den Gemeenteraad, waarvan de uitslag ook zeker buiten die gemeente belang zal inboezemen. Het gold nl. de bezetting der vacatures ontslaan door het ontslagnemen der ministers Bevers en Kolkman en van mr. van Gils, drie roomsch-katholieke zetels dus. De uitslag is als volgt Vacature mr. BeversGekozen dr. C. Lely (lib.) met 2755 stemmen, tegen 1249 op den roomschen kandidaat. Vacature mr. Kolkman Herstemming Hij raadpleegde heel ernstig zijn ge heugen. Je wilt me toch niet wijsmaken dat je de kleine Polly Shittles bent riep hij uit. «En waarom niet? Ik ben sedert dien tijd opgeschoten En zoo mooi geworden als een beeld I» antwoordde Ulph. «Maar ik had nooit gedacht dat zoo'n aardig meisje zich met zulke dingen zou afge geven hebben Zijn toon was verwij tend. Hij had betere gedachten van de kleine Polly Shittles gekoesterd. Polly lachte. Zij voelde zich een beetje beter op haar gemak te meer daar zij een aardig pannetje bedacht had. Geloof je, dat ik hier voor mijn pleizier ben vroeg zij. Mijnheer Ulph haalde zijne schouders op. Auges bleef lachen en trachtte zich enkele van die volksuitdrukkingen, die zij vroeger van de kinderen op de zondagsschool gehoord had, te binnen te brengen. Ben je hier ook voor zaken vroeg Ulph. Als dat het geval is, dan ben ik je voor geweest. Hij wees op het byouteriekisje. Agnes bekeek het bewonderend, alsof zij het voor het eerst zag. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1