Mieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. 89276 No. 52, WOENSDAG 1 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Veaaootsehap „DE EEMLANOEB". Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAA.T 20. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. DE EEMLANJI Abonnementsprlj s Per jaarf 4.— Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs dor Advertöntiëii: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE ZAAK-ROCHETTE. Nog altijd zijn de Fransche bladen vol van de zaak-Rochette. Onze lezers weten er van. Rochette is de naam van hel finan- cieele genie, wiens verzekering en voor spiegelingen eene goedgeloovige menigte zooveel geld hebben doen verliezen. Er zijn onder de slachtoffers, die van wel gesteld arm werden. Er zijn, die bijzon dere sympathie verdienen, als de wedu wen der mannen, die bij de mijnramp van Courrières zijn omgekomen en die het geld dat zij toen kregen, hadden begelegd in mijnmaatschappijen door Rochette opgericht. Hoe hij daarbij te werk ging vertellen de bladen. In de Gaulois deelt iemand mede, dat Rochette toen hij de aandeelen van een mijnmaat- schappij, die terreinen in Spanje heette te exploiteeren, aan de markt bracht, hem een telegram uit Madrid had ge-, toond, meldende dat een voornaam Spanjaard reeds honderdvijftigduizend aandeelen had genomen. Het bleek, dat er niets van aan was en Rochette zich dit telegram door een medeplichti ge uil de Spaansche hoofdstad had doen zenden. Zooals men weet is Rochette geen man van hoogen stand, gelijk mad. Humbert was. Hij werd dertig jaren geleden te Melun geboren en zijne ouders waren zeer eenvoudige liedenzijn onder wijzers getuigden, dat hij een scherp zinnige jongen was. Nu, hij heeft zijne scherpzinnigheid wel besteedHij was in een hotel te Melun eerst loopjongen, toen omnibusporlier en ten slotte kelner. Op zijn vijftiende jaar ging hij naar Parijs, waar hij verwanten had, die hem aanvankelijk voort hielpen. Hij werd geplaatst bij een Bank, hield de ooren goed open en kreeg eenig begrip van de wijze waarop de zaken gaan in de geldwereld. Dit begreep hij althans, dat in die wereld nog al c ikwijls twee maal twee vijf is en hij trachtte zijn verworven kennis toe te passen. Hij be gon met de oprichting van eene kleine zaak die waarschijnlijk soliede was, maar waaraan hij steeds grootere zaken ver bond, die dat in het geheel niet waren. Hij richtte de eene maatschappijna de andere op en betaalde met de gestortte gelden Naar het Engelsch VAN FRED. M. WHITE. 55 5-) De bedienden zullen er niet van schrikken want mijnheer komt op de onmogelijkste tijden thuis en ze zouden natuurlijk denken dat hij het was. Wij zouden een netten koetsier kunnen nemen met een livrei pakje aan, gij zoudt er in kunnen stappen zonder van iemand in het bijzonder afscheid te nemen en... Prachtig.» riep Ulph bewonderend uit. <Je bent me er eentje, dat is een prachtig idee. Maar waar moet dat rijtuig van daan komen Agnea keek peinzend naar de punt van haar net schoentje. Ze was op het punt van haar hoogste troef uit te spelen. Op het critieke moment maakte de oude zenuwachtigheid zich weer van haar meester. «Een paar uur ben je hier nog wel veilig,» zei zij, «mijnheer komt niet terug voer het ontbijt en ik kan er voor instaan dat mevrouw je niet zal storen. Gebruik je niet van die lichte rijtuigjes als je voor zaken de provincie ingaat der aandeelhouders eener nieuwe stichting de hooge intresseo der aandeelen van eene andere onderneming. Dat is zoo het ge bruik. Om eene onderneming gaande te houden begint men een nieuwe en ver volgens eene derde en een vierde, zoo vele dat de man, die voor al die din gen verantwoordelijk is, zelf den sleutel verliest en met zijne zaken in de war geraakt. Die van Rochette zijn hopeloos in de war. Ten slotte beproefde hij het met omkooping, een poging die toeval lig mislukte, en hij deed zijn besl om zich meesier te maken van een door het volk van Parijs veel gelezen blad, het Petit Journal, wat ook mislukte. Hel heet dat een paar mannen van naam in het geval betrokken zijn, maar een weetgierig Kamerlid, die de regee- riag over de zaak interpelleerde, heeft van den minister Briand de verzekering ontvangen, dat althans geene bekende politieke mannen zich met den zwendel hebben ingelaten. In zooverre staat het thans beter dan in de Panamazaak, toen vele vroeger zeer geachte heeren moes ten kennis maken met de gevangenis Mazas. Rochelte is de eenige tot nu toe, die achter slot en grendel zijne zonden betreurt. Voor 't overige is deze man een merkwaardigheid in zijne soort. Hij werkte hard. Men kan Biet zeggen, dat hij in weelde leefde, hoewel hij om zijn crediet op te houden wel een zekeren staat moest voeren. Hij was een goed zoon en zond zijne ouders van tijd lot tijd vrij aanzienlijke sommen, die de voorzichtige vader nooit wilde beleggen in een der ondernemingen van zijnen zoon; hel was alsof hij een voorgevoel bad dat aan diens heerlijkheid een einde zou komen. Maar het merkwaardigst is dat deze zwendelaar en bedrieger in een financi eel blad, dat hij redigeerde, altijd sprak van eerlijkheid en goede trouw. Hij blaakte van verontwaardiging als er iets gebeurde dat niet door den beugel kon. Hij verdedigde de soliditeit. En dat op een manier! RUSLAND. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te Petersburg heeft zeer gewich tige telegrammen uit Sewastopol gekre gen. Zij meldden, dat de geheime politie een nieuw plan van opstand onder de Jawel,» antwoordde Ulph met een grijnslach, «heel dikwijls, bij Cully Bright, New Road 784. Hij zou binnen een uur een rijtuig kunnen sturen als we hem maar kouden bereiken.» Weet je misschien ook of hij telefoon heeft Ulph was een en al verbazing. Hij danste de kamer door van vreugde. Als Agnes er niet voor gezorgd had dat de tafel tusschen hen bleef, zou hij misschien een krachtige uiting gegeven hebben aan zijne genegenheid. Cully Bright kon zeker opgescheld worden. Was hij niet de eerste die er gebruik van had gemaakt om de agenten der sport-commissie om den tuin te leiden en er zoodoende een aardig slaatje uit te slaan voor hem en voor Cully. Cully kon nu met recht zeggen,» vervolgde Ulph met zekere waardig heid, «de misdaden brengen fortuin aan.» Hl. Mevrouw Austin bracht haastig in het midden dat het zoo niet zou gaan. «Zoo verval je van kwaad tot erger. Wat doet het er toe door welke livrei of je geknipt wordt. Kan je telefo- neeren »Neen,» antwoordde Ulph, ter neder geslagen, kan jij het Mevrouw Austin geloofde het wel. Zij had het haar meester wel eens zien doen, daarenboven was er geen bizon bemanning van de Zwarte Zee-vloot op het spoor is gekomen. Een deel der raddraaiers is bereids gearresteerdde arrestaties duren voort. De samenzweer ders waren van plan de officieren en den commandant over boord te gooien zoodra het in volle zee wasdan terug te keeren en de huizen stad beschieten. De vlootreserven zouden een opstand onder de verdere matrozen en de landtroepen voorbereiden en de in brand te steken om de verwarring algemeen te maken. Gedurende de paniek zouden de hooge administratiebeambten en de militaire gezaghebbers gevangen genomen of vermoord worden, om de stad in het bezit der revolutionnairen te brengen. Te Wladiwostok moeten dergelijke plannen bestaan. Zijn de berichten van het Berliner Tageblatt juist dan zouden de revolutionnairen aldaar, hoe onwaar schijnlijk het ook klinken moge, van plan zijn geweest de Japansche vloot over* te laten komen en onder voor wendsel de belangen der Japanners te beschermen, een sterke troepenmacht aan wal te zetten. Het complot te Sewastopol kan als mislukt beschouwd worden; te Wladi wostok duurt de opwinding nog voort. CHINA. De beweging lot het boycotten van Japansche goederen verspreidt zich in China als een loopend vuur. In Kanton zijn vergaderingen van 50,000 tot 100,000 verontwaardige Chint ezen gehouden. In Japan wordt men bang voor de gevolgen. Graaf Hajasji, zoo verzekert de correspondent van de New York Herald, heeft daarom de keizerlijke regeering te Peking laten weten, dat hij China aan sprakelijk stelt voor de verliezen, die de Japansche handel ten gevolge van de boycot zal lijden. PORTUGAL. Te Lissabon heeft zich, bij het Konin klijk paleis een zeer ernstig geval voor gedaan. Koning Manuel, vergezeld van verscheidene officieren, deed in het park zijn gewone wandeling, toen het hem opviel, dat een schildwacht zeer onhandig het geweer presenteerde. Hij ontbood den officier die het bevel over de troepen voerde en een onderzoek werd ingesteld, waardoor aan het licht kwam, dat de verdachte schilwacht een z.eer gevaarlijk persoon was. De andere soldaten verklaarden niet te weten wie die man was en waar hij vandaan kwam. Het staat vast, dat hij handlangers moet hebben gevonden in het paleis zelf. Tot dusver hebbes de overheidspersonen nog niet kunnen uit- vorschen wie dat zijn. De pseudo soldaat maakt deel uit van de vereeniging Da Crux Negra, welke onder hare leden twee koningsmoorders telde, n.l. den schoolmeester Buica en den handelsbediende Sosta. Betrouw baarder troepen hebben nu de wachten aan het paleis betrokken. Dé schild wachten zijn thans in de voornaamste gangen geplaatst. dere kennis voor noodig. Ulph liet zijn hoofd moedeloos hangen. Toch had de telefoon bij enkele hunner operaties hun goede dienste bewezen. Ik hoop dat het zal lukken, zei Ulph, twijfelachtig. Waar is de jigg?» Het scheelde niet veel of mevrouw Austin had gevraagd wat of een jigg was. In dieventaal beteekende het de telefoon. Zij redde zich door luidkeels te lachen. I11 het begin was zij een weinig moedeloos nu echter had zij hoop van tu zullen slagen. De telefoon is in de boekerij,» zei zij «hierheen.» Ulph volgde haar, niets kwaads ver- moedend.iZij ging aan heel iemand anders telefoneeren dan aan Cully Bright. Zij moest de geheele zaak uitleggen en hulp inroepen, en zij was niet gered voordat die hulp gekomen was. Zij moest zich nu goed houden. «Kijk eens,» zei zij nadat Ulph de deur behoedzaam toe had gedaan. «Is het niet een aardig dingetje?» Ulph knikte toestemmend. Mevrouw Austin nam een dik boek met vergulde let ters er op ter hand en bladerde er ijverig in. Ik zoek het nummer», zei zij, «een massa Brights zijn er! Is dat de bewuste «Was ik maar schoolmees ter geworden!» zei Ulph treurig, «dan zou ik het ver gebracht hebben.» Hij kon niet lezen. Dat was zeker TWEEDE KAMER, ia de zitting van gisteren heeft mr. Drucker nog eens de Regeering geïnter pelleerd over ongewensclite toestanden bij rechtscolleges, wat achterstand van zaken betreft. Hij vestigt de aandacht op de uitstellen, die bij sommige Recht banken na pleidooi- of verhoorbepaling intreden, slechts wijl die colleges geen tijd hebben vroegere dagen te bepalen. In Haarlem kan men plm. 4 maanden na aanvrage een pleitdag krijgen, in Arnhem zijn alle pleitdagen tot de va- cantiedagen bezetin Utrecht wachten par tijen 8 a 10 maanden; in Rotterdam is de Handelskamer verplicht een uitstel van 9 maanden te gedoogenDen Haag laat u 10 maanden wachten, terwijl een der Amsterdamsche Kamers niet vóór het verloop van 13 maanden in staat is een pleidooi te doen houden. De Minister gaf het onhoudbare van den toestand toe voor Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In Haarlem en Arnhem is het niet zoo ernstig, terwijl in Utrecht de achterstand eerst dateert van een paar jaar her en dusver de Rechtbank niet krachtig genoeg daar tegen schijnt te zijn opgetreden. Het slot van het debat was, dat de Rechtbanken van den Haag, Amsterdam en Rotterdam uitbreiding van personeel zullen verkrijgen. een groot geluk. Eenige minuten lang bladerde mevrouw Austin in het boek zonder dat zij er een letter van zag. Ik heb het gevonden», zei zij opeens. «Bright Stalhouder, livrei. New Road N° 89276. Nu zal het niet lang meer duren.» Je bent een heks, Pollv,» zei Ulph vol van bewondering. Mevrouw Austin draaide de ivoren kruk om en nam de «hoorn» ter hand. Na eenige seconden vroeg een stem welk num mer Patti Albani en alle anderen stemmen zouden haar niet zoo mooi toegeschenen hebben als deze kraaiende stem deed. N°. 89276 als het u belieft,» antwoordde, zij. «En vlug wat Zij kreeg dadelijk antwoord. De «N. t. C. Limited» werkt ook 's nachtsom twee uur. Hoorde ik daar geen «lieveling» zeggen vroeg Ulph. Spreek er niet tusscbendoor, antwoordde Agnes haastig dat is een van je bekende onhandig heden. Hallo JaJaBobby Ulph is hier Ja. O, ja. Bobby Ulph uit Stepney. De inbreker De inbre ker Blij dat je het zoo in het vat gegoten hebt.» Wat doet hij daar Zeker naar diamanten zoekenEr is een ge heime politie in de buurt.» Ja, verscheidene. «Ik ben veilig Reeds heeft een wetsontwerp het Departement des Ministers van Justitie verlaten. De namiddag werd geheel met stemmen doorgebracht. De voordracht voor de vacature-Feilh in den Hoogen Raad vergde tal van stemmingen en herstemmingen, totdat eindelijk, om vier uur, na twee uur stemmen het resultaat was verkregenmr. C. Krabbe no. 1, mr. J. Limburg (het Kamerlid) no. 2 en mr. J. Bosch 110. 3. De eerste en de laatste zijn raadsheeren, onderscheidenlijk in Den Haag en in Den Bosch. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer behandelde gisteren met het reeds bekende gevolg het nood wetje inzake het blijvend gedeelte. Van de liberalen stemden vóór: Kist, Sickinga, Rengers en Stork. De zaak js reeds zoo van alle kanten bekeken, dat we niet meer zullen herhalen, wat door verschil lende sprekers is gezegd. Alleen moeten we een paar zaken nog voor het voet licht brengen. In de eerste plaats, dat de oud-minister Staal geconstateerd heeft, dat de 2200 man die voor 4J ton van af 1 April tot 25 Juli in de kazerne zullen verblijven, nergens anders toe dienen dan, om in geval van mobilisatie materialen weg te sjouwen uit de maga zijnen naar de chambrées. In de tweede plaats verdient vermel ding liet feit, dat de oud-minister Staal meedeelde, dat reeds onder zijn minis terschap, minister Wentholt als com mandant van den Helder zijn bezwaren had doen kennen tegen de vermindering van het „blijvend gedeelte". (Men zou zeggen, dat hij dan toen niet in het ministerie had behooren te treden). In de derde plaats .zij vermeld, dat de heer Staal het ministerie-Heemskerk betitelde als een „schuins-rechtsch". Zoo weinig militair kan de heer Heemskerk niet zijn of hij weet wat die uitdrukking bij de militairen beduidt. Dat hij er echter zóo boos over kan worden, be wijst alleen dat hij gevoelde, hoe juist de uitdrukking was, ook als zij eenigs- zins OB'feugend was bedoeld. Men kan er in elk geval zeker van zijn, dat de uitdrukking zal blijven leven. Organisatie Departe ment van Binnenlandsche Zaken. Met ingang van 1 Januari genoeg. Je moet alleen hier maar een rijtuig met een livreiknecht op den bok zenden, dat voor de deur stil houdt. Ja het is dom van mij. De Rookery Newton Heath.Een nette koetsier met een blauw livrei aan hoor.» Niet al te blauw, zei Ulph kortaf. «Heden nog toe, Bob zegt niet al te blauw Hij heeft natuurlijk ge hoord wat of ik zei, hij is in de buurt bezig om de sigaretten op te rooken Ik ben volstrekt niet bang. Waarom zou ik het zijn Mevrouw zal nog wel niet thuiskomen, wel? Je bent' binnen het uur hier. he Hij is een van mijn oude vrinden. Tijdens het leven van mijn vader had ik de ge woonte om met hem om te gaan. Ta ta.» Agnes hing de «horen» weer op en belde af. Daarop keek zij Ulph vroolijk lachend aan. Uit zijn gelaatsuitdrukking merkte zij op dat hij er niets van gehoord had, behalve dat eene noodlottige woord, dat de zaak bijna bad doen mislukken. Nou, wat zeg je nu wel van me?» vroeg zij. «Zeg eens, als je nu door mij hier goed en wel van daan komt, dan zult ge zeker mij, Billy en de diamanten met rust laten «Ik kan er geen enkele achterlaten,» antwoordde Ulph. (Slot volgt).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1