F Tieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. a,.-v ZATERDaG 4 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. n icktarbeid in het Bak kersbedrijf. FEUILLETON. >e Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN GENERAAL. tOQ, ;-X Wf i i de n w ireli is i an i zien op C trr MLANDER enlt TO ma got sp d £n I he chti O0( Hoofdredacteur R. ft. RIJKENS. Ab onnementspr ij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs dor Advertèntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. )e beweging tot afschaffing van den htarbeid voor bakkers, die in het 1898 na een agitatie van ruim een als mislukt was te beschouwen, is de laatste jaren met zooveel kracht er op den voorgrond getreden, de kansen van hen, die er voor jden, enorm zijn verbeterd. [bat de beweging destijds mislukte, vooral hieraan toe te schrijven zijn veest, dat de tijd, die voor het door ngen der denkbeelden bij het publiek bij de gezellen, voldoende werd ge il, inderdaad veel te kort was be- end. Haar nu staan de zaken andersmen :ft tijd gehad zich in die denkbeelden te werken en op het in September in Utrecht gehouden congres is eene tiimissie benoemd, die voortdurend en or het geheele land propaganda zal ken voor de afschaffing. Het is een streven, dat ons aller sym- thie verdient. Toch moet men het het, publiek in dezen niet hebben. :n zou meenen, dat het publiek, vooral t meer gegoede, gaarne zijn mede- pon irking zou verleenen, als verkeerde standen in een helder licht worden laatst. Doch een bewijs van .het ;endeel is .bijv. dat toen in 1897 de operatieve bakkerij van .Eigen .Hulp" 's Gravenhage, die in Juni van dat ar den nachtarbeid had afgeschaft, vajüians beperkt had tot de vroege mor- nuren, zij zich genoodzaakt zag den ichtarbeid weer in te voeren. De leden in die vereeniging gingen zich een- Diu iudig bij andere bakkerijen van „versch" ood voorzien. Neen, van het publiek moet men het et hebben. De Regeering zal Jmet een et moeten komen, waarbij de arbeid bakkerijen geregeld wordt. Maar waarin we sedert '97 wel voor- p ii hec bea len mde flooi ci he iei elc Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. Maar uwe HoogheidMaar Eli- 'beth" zei de prins spottend. «Zoo lat het steeds in Glückstadt en hier het geen haar beter! Ik ben naar Moritz gekomen om mij te amu- eren en niet om me te laten be llen. Heb ik geen gelijk, mijnheer on Kröchert De jonge officier glimlachte. Eigenlijk om te baden en het ster te drinken, uwe Hoogheid - Gij ook, Brutus mijn zoon teerde de kroonprinses met gevoel, ervolgens legde zij hare hand op en arm van haar man. Beste Albrecht De kroonprins keek even naar het 'nderachtige gezichtje, dat zoo teeder ;gen hem glimlachte. De vele zomer- 'foeten op het korte neusje trokken :er zijn aandacht ze vermeerder en bij den dag. Ondanks de ijzige etscherlucht brandde de zon hier ook loeiend heet. Maar op het teint van uit zijn gaan, dat is in medewerking van den kant der bakkerspatroons. Het zijn niet meer alleen de bakkersgezellen, die afschaffing van den nachtarbeid wenschen, doch tegenwoordig doen ook negentig procent van de patroons dit. Dat is niet te verwonderen, daar ook, na afschaffing, de toestand voor hen, en voornamelijk van degenen, die het klein-bedrijf uitoefenen, zal verbeteren. Nachtarbeid is beslist schadelijk voor de gezondheid en er zijn helaas al te veel bedrijven waarin het n o o d z a k e- 1 ij k is dat er 's nachts wordt gewerkt men moet dat aantal niet vermeerderen door ook 's nachts werk toe te staan in die bedrijven, waar zulks niet nood zakelijk is. Wat is eigenlijk het huiselijk leven van iemand, die nachtarbeid moet verrichten? Als vrouw en kinderen naar bed gaan, maakt hij zich gereed om zijn taak te beginnen en als voor zijn huisgenooten het dagelijksche leven is begonnen, be geeft hij zich naar bed. Tijd om mee te werken aan de opvoeding zijner kinderen heeft hij nagenoeg niet en de tijd, die er voor overschiet, is er meestal niet ge schikt voor. En nu zijn het maar niet enkele ge zinnen, die onder zoo'n leven lijden, neen het zijn er in 't geheele land onge veer een twintig duizend. Aan zoovelen lotsverbetering te bren gen, is werkelijk wel de moeite van een weinig wetgevenden arbeid waard. Minister Veegens heeft op het boven vermeld congres zijn instemming met de thans hernieuwde beweging betuigd. Van harte is het te hopen dat minister Talrua van dezelfde gevoelens is. Als hij ziet, dat ook velen, die eigenlijk buiten de beweging staan, uit moreel oogpunt het streven der bakkers en hunne ge zellen steunen, zal dit vermoedelijk eene wettelijke regeling tegen noodeloozen nachtarbeid bespoedigen. En als het bovenvermelde comité bin nen kort ook in Amersfoort een propa- ganda-avond komt houden, dan moge een talrijke opkomst, ook van niet belang hebbenden, bewijzen, dat men ook hier ter stede belangstelt in lotsverbetering van een zoo groot aantal onzer mede burgers. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Duitsche Rijksdag heelt in tweede lezing de wet op het vereenigingswezen behandeld-! Men zal zich herinneren dat het ont werp in eerste lezing het beruchte artikel 7 bevatte, hetwelk gebiedend het gebruik van de Duitsche taal in open bare vergaderingen voorschreef. Men weet. ook dat in den tusschentijd een schikking over dat artikel tot stand is gekomen tusschen de behoudenden en de vrijzinnigen, die voornemen» waren geweest, om artikel 7, de heele wet te laten vallen. Toch werd nog gevreesd dat vele liberalen niet tevreden waren over de schikking, door hun leiders ge troffen, en dat zij legen de wet zouden stemmenevenwel dat is anders uit gekomen, de partijen van het „blok" hebben eensgezind vóór de schikkings voorstellen gestemd, die derhalve zijn aangenomen met 194 stemmen van het blok tegen 164 van Centrum, Polen en socialisten. Van de redevoeringen was de meest belangwekkende die van den vrijzinnigen afgevaardigde Muller, uit Meinigen deze had zjjne partij te verdigen tegen de aantijging, dat zij, door toe te stemmen in het taaltartikel, haar beginselen ver- raden had. Muller verdedigde het taai- artikel zelf niet, maar legde bloot dat van een vrijzinnig standpunt de nieuwe wet zooveel voordeelen bood, vergeleken met de verschillende bestaande lands wetten, dat de liberalen, vooral nu het taalartikel minder scherp was gemaakt, het ontwerp daarop niet mochten laten vallen. Socialisten en Centrumsleden jouwden Müller hartelgk uit. ITALIË. In de Italiaansche Kamer heeft men het weer eens gehad over de Camorra, de geheime organisatie van diefstal en oplichting die haar vertakkingen over het freule von Hohenthal scheen ze geen invloed te hebben. De doorzichtig- bleeke gelaatskleur bleef onveranderd. Aan de slapen kon men de blauwe aderen duidelijk door de teere huid zien heenschemeren. Ik wou erg graag een beetje beneden in de vestibule gaan zitten, zei prinses Elisabeth. «Ik bedoel daar waar gerookt mag worden. Ik sla de menschen zoo graag gade. Prins Albrecht las duidelijk afkeuring op het gezicht van Sitta. Daar is veel te veel rook voor freule von Hohenthal. Je weet dat zij heel gauw hoest.» Dat is geen reden om er tegen te zijn, Hoogheidzei Sitta snel, maar Ik zit ook niet graag te midden van al die Amerikaansche, Engeische en Duitsche parvenu's. De heele Ham- burgsche beurs en de Berlijnsche Tier- gartenstrasse is hier bijeen.» Als we voortdurend in ons salon zitten, dan hadden we evengoed in Glückstadt kunnen blijven 1» mokte de prinses. Zij legde haar servet op de tafel en stond op. De anderen volgden haar voorbeeld. Van af de breede trap wierp prinses Elisabeth nog een verlangenden blik naar beneden, in den hal waar de koffiedrinkende, rookende en pratende gasten in gemakkelijke stoelen en op sofa's zitten. In het elegant ingerichte salon op de eerste verdieping stond de koffie al klaar. Prinses Elisabeth schonk met een sigaret tusschen haar lippen de kopjes vol terwijl Sitta suiker en room presenteerde. Door het open venster kwam de frissche berglucht naar binnen. Het kleine meertje glinsterde in het zonlicht. Aan de hellingen der bergen bloei den alpenrozen tusschen donkergroene struiken. Prins Albrecht stond bij het venster en nam met een lichte buiging het kopje van Sitta aan. «Waarom wordt St. Moritz toch eigenlijk zoo mooi ge vonden zei hij peinzend. «Die men schen hebben precies op de onge- schikste plaats hunne huizen neergezet. Silvaplana, Silva Maria, en Pontresma zijn veel mooierdaar heeft men een veel mooier gezicht op de sneeuwbergen. Maar het allermooist is Maloja. Ge hebt het rijtuig toch besteld, beste Kröchert Ja zeker, Hoogheid. Om drie uur zal het rijtuig met de schimmels voor zijn.» Die mooie schimmels met het roode tuigriep prinses Elisabeth levendig uit. «He, dan zou ik graag mee willen gaan Neen, neen,» antwoordde de prins. «Je moogt niet zulke groote rijtoeren doen. Je bent hier voor je gezondheid geheele land en in alle klassen der be volking heeft. De afgevaardigde Noni sprak over de onthullingen, welke eenigen tijd geleden bij gelegenheid van een geruchtmakend proces waren gedaan, over de mede plichtigheid van een aantal politie-agenten bij de berooving van lijken op de kerk hoven. De politie zag niet alleen werkloos toe, wanneer de lijken van hun kostbaarheden wirden beroofd, doch deed zelfs aan wijzingen omtrent de plaatsen, waar de beste buit was te vinden. De voorzitter der Kamer verklaarde, dat men al het mogelijke had gedaan om de Camorra uit te roeien, doch wist verder niet veel te antwoorden. In de Kamer zijn gisteren ver scheidene vragen gedaan, naar aan leiding van het opstootje te Rome, in ons vorig nummer vermeld. Minister Giolitti antwoordde dat een deel der werklieden, ondanks de bevelen der politie, gisteren een anderen uitweg wilde volgen dan vastgesteld was. Zij wierpen zich op de openbare macht onder het uitstooten van opruiende kreten en ge wapend met stokken en vlaggen. De gewapende macht deed te vergeels de vereischte sommatiesde troep werd met steenen bestookt een groot aantal agenten werd gewond. Toen werden er revolverschoten afgegeven, eerst in de lucht. Daarop ontstond de botsing. Er vielen 3 dooden en 15 betoogers werden gewond, terwijl er 17 agenten, 12 kara- biniers en 2 soldaten kwetsuren bekwa men. Het gerechtelijk onderzoek is ge pend. Giolitti zeide verder, dat de troep achteraf stond en niet door keien en baksteenen getroffen is zooals de kara- biniers en de agenten, die in onmiddel lijke aanraking met de menigte waren. Tegen 29 gewonden onder de agenten en karibiniers staan dan ook maar 2 gekwetste soldaten. Na opmerkingen van verschillende af gevaardigden, werd het incident gesloten verklaard. In de Kamer, ja, maar op straat blijk baar niet. Want te Rome is een werk staking het gevolg ervan geweest. Deze dreigde navolging te vinden te Milaan Turijn, enz. Evenwel heeft de socialistische groep in het parlement en het bestuur der socialitische partij besloten heden het en moogt niet te laat buiten blijven. Ik ga met freule von Hohenthal en jij gaat met Kröchert naar Prontesma wandelen. Het is een gemakkelijken weg en je kunt je fotografietoestel meenemen.» Mag ik niet bij hare Hoogheid blijven?» vroeg Sitta. Zij hief haar blik niet op. En men kon aan hare stem niet hooren, welk antwoord haar het meest welkom zou zijn. Mijnheer von Kröchert keek de prinses vol spanning aan. Maar zij trok ver strooid aan de stelen der bloemen de in een hooge vaas op de tafel stonden en scheen niet te willen antwoorden. Ik wou freule von Hohenthal graag Hohenthal eens laten zien.» zei de kroonprins. «We hebben dat trou wens gisteren al afgesproken. Freule stel u maar gerust. Mijne vrouw vindt het heerlijk om een heelen middag, geholpen door Kröchert te fotogra- feeren. Misschien lukt het je wel,» ver volgde hij tegen zijne jonge vrouw, «om een paar opnamen te doen onder de gasten hier, Liesje? Verbeeld je, dat je die dikke mevrouw Schneider eens kondt vereeuwigen bij wijze van souvenir als we in Glückstadt eens niet weten waarover we zullen lachen.» Het gezicht der prinses stond nu weer heel vroolijk. Zij liet de bloemen los. «Goed mijnheer v. Kröchert en ik Algemeen Arbeidsverbond, dat de Turijn zijn zetel heeft, telegrafisch uit te soodi- gen de algemeene staking tot Rome te beperken. Inderdaad heeft het Verbond Ie Turjjn in een vergadering besloten alle steden uit te noodigen zich van een algemeene staking te onthouden. Men gelooft, dat morgenavond de staking geëindigd zal zijn. TWEEDE KAMER. Gisteren is de behandeling begonnen van het ontwerp tot regeling der vis- scherijen. Sedert jaar en dag bestaat behoefte aan een behoorlijke volledige regeling der visscherij op de binnenwateren, op de kust, op zee en het ontwerp, waar van de bespreking gisteren is aangevan gen om weken lang te duren, zal co dificatie geven en centralisatie brengen, en codificatie van delegaties- Nagenoeg al wat betrekking heeft op de oeconomie van het vischbedrijf als tak van de nationale welvaart zal bij algemeenen maatregel van bestuur wor den geregeld. Het onderwerp is slechts een skelet, een klapper op de reeksen van Konin klijke besluiten, waarnaar in zestien, op de reeksen ministerieele voorschriften, waarnaar in 7 en op de wetswijziging binnen vijf jaar, waarnaar in 1 geval verwezen wordt. De heer Regout noemde zoo'n wijze van wetgeving in overeenstemming met zijn legislatief ideaal. De wet behoorde principes te stellen, die het uitvoerend gezag heeft toe te passes. Veel instemming vond de uiting vaa den Helmondschen afgevaardigde niet, immers alle overige sprekers grondden juist hun sterkste grieven tegen het ont werp op de ongemeen ruime delegatie, die het inhoudt. Niet ten onrechte. Bij Koninklijk besluit, d. w. z. al naar het kruiend inzicht van opvolgende Ministers, kan worden ingegrepen in rechten, die sedert eeuwen bestaan, kunnen den visschers de meest knellende banden worden aangelegd. Zelfs de Minister van zullen uitkijken naar mooie modellen. Het is altijd zoo druk op den weg naar Pontresma. Maar aan het diner zijt ge er toch weer, niet Dan kunnen we elkaar onze ervaringen mededeelen.» Zeker. Dus om drie uur. Prins Albrecht en zijne gemalin trok ken zich terug in het boudoir, waar de prinses wat wilde uitrusten, terwijl de prins een paar brieven moest schrijven. Sitta en Kröchert waren alleen. Er lag een ontevreden uitdrukking op het knappe verbrande gezicht van den jon gen officier. Hij beet op zijn snor en keek even naar Sitta. Maar hij kon er de teleurstelling niet op vinden die hij gehoopt had er op te zullen lezen. Hij ging tegenover haar zitten. «Al geeft men ook nog zoo'n mooien naam aan ons baantje,» zei hij op eens, uiting gevend aan zijne gedachten, «eigen lijk zijn het hoogere lakeien en kame niersdiensten die wij doen.» Ja, wij dienen en worden er voor betaaldde zaak Is zeer eenvoudig,» antwoordde Sitta kalm. Er voor betaaldIk ben geen loontrekkend dienaar, ik ben officier I» Hij werd vuurrood. Zeker, bij u is het eigenlijk iets anders,» gaf zij toe. «U kunt wanneer u maar wilt, terugkeeren naar uw regi ment of het landgoed van uw vader.» En u Is u dan niet vrij (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1