WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 4- April 1908. Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Seydisfjordlaagste 751.9 m.M. te Skudesnaes (Noorwegen). Verwachting tot den avond van 5 April 1908. Wind Matige lot krachtige N.W. wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt of betrokken, wellicht regen buien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren .F. 50. Laagste hedennacht .F. 38. Hedenmiddag 12 uur .F. 40. Landbouw wist het ontwerp slechts te excuseeren, niet te verdedigen. De Kamer moest rekening houden met den hoogst abormalen toestand, waarin men ten opzichte van deze materie ver keert. Het ontwerp is een poging tot behoud en bevordering der visschertj, maar teveD» een bekentenis van onmacht des wetgevers, zeide de heer Talma. Het ontwerp zal nu op allerlei gebied der Regeering de mogelijkheid van proef nemingen moeten openen, vandaar dat het zoo dikwijls naar de lenige Beslui- tea verwijst. Ware het anders, de heer Talma zou het ontwerp hebben ingetrokken. Er moet iets gedaan worden tegen het uitmoorden en uitsterven van vLch, wil Nederland niet een industrie, die nog een kans op bloei bezit, te loor zien gaan. De wet zelve moet onvolledig blijven, omdat niemand iets beters dan de ge legenheid tot proefnemingen zou kuanen geven. De heer Talma verzocht dan ook hen, die amendementen indienen, daar mee rekening te houden en de proeven niet te belemmeren. Aan de Algemeene Beschouwingen over de wet namen deed de heeren Regout, Tydeman, Van Bylandt, Reijne Duymaer van Twist en Schaper. Drankwet. Het Dagelijksch Bestuur van den Verlofhoudersbond geeft in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te kennen, dat requestranten, lezende het art. 38 der Drankwet (1 Oct. 1904) dat het Verlof uitsluitend geldt voor den per soon dei verzoekers, dat het meermalen gebleken is, d«t gehuwde lieden, het bedrijf van „Verlof" in een localileit, dat destyds niet aan de localiteitseischen, volgens art. 6, le lid der Drankwet tot ruimte, licht en luchtverversching moest voldoen, bij algemeene maatregelen van Bestuur zijn vrijgesteld tot 1 Januari 1916; dat het maar al te dikwijls voorkomt, dat een van de beide echtgenoolen, aan wie destijds het Verlof was verleend, door den dood, het Verlof grafwaarts neemt, en de overledenen z ij n of haar localiteit aan de eischen krachtens art. 6 der Drankwet moet voldoen; daar nu dikwijls voorkomt, dal zoo een localiteit niet voor verbouwing vat baar is, zoo verzoeken requestranten Z. E. zoodanige maatregelen te willen nemen, dat de overlevende echtgenoot (echtgenoote) in dezelfde localiteit z ij n of haar bedrijf mag blijven voort zetten, zonder aan de gestelde eischen volgens art. 6, le lid der Drankwet, te behoeven voldoen, tot 1 Januari 1916. Naar de N. R. Ct. verneemt, ver trekt rar. P. J. Troelstra weldra, tot herstel van gezondheid, eenige weken naar het buitenland. Hij zal daarom het aanstaande Paaschcongres der S. D. A. P. niet bijwonen. Wederom heeft een R.-K. Kies- vereeniging zich voor algemeen kiesrecht uitgesproken, ditmaal de Kiesver. „Een dracht maakt Macht" te Ensch: dé zij nam een motie aan, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken van algemeen kies- en stemrecht voor mannen als mede voor evenredige vertegenwoordi ging en stemplicht. De Kiesvereeniging verklaarde zich echter .tegen vrouwen kiesrecht, op grond, dal vrouwen over 't algemeen de bekwaamheid missen, om van het kiesbiljet in het algemeen belang een goed gebruik te maken. Ook sprak men zich nog uit tegen meer eenvoudig kiesrecht. Door de stafmuzikanten van het 7e regiment infanterie is aan de Tweede Kamer een adres verzonden, ten einde betere regeling van hun salarissen te krijgen. Zij wijzen er in bedoeld adres op, dat zij slechts een soldij genieten van f 0,65 tot f 0,80 per dag, dat zij eerst na 30 dienstjaren op 50-jarigen leeftijd aanspraak hebben op voortdurend pensioen etc. redenen waarom zij vragen „in alles gelijk te worden gesteld met den sergeant, waarmede zij wel in rang maar niet in suldij gelijk staan, dat hun evenals de sergeants reeds na zes ef fectieve dienstjaren vrije woning of ver goeding daarvoor wordt verschaft (zij krijgen dit nu na 12 dienstjaren) en dat zij op 46-jarigen leeftijd recht ver krijgen op voortdurend pensioen. Rechtspositie burger- lijke ambtenaren. Onlangs werd medegedeeld, dat de gemeenteraad van Willeskop den secretaris dier gemeente tracht te noodzaken ontslag te vragen door voor hem dezelfde kantooruren te bepalen welke deze ambtenaar heeft als secretaris van Montfoort. De secretaris verzond aan Gedeputeerde Staten de vernietiging van het besluit te bevorderen. Thans is de gemeenteraad door Ge deputeerde Staten uitgenoodigd het be sluit in te trekken, aangezien het anders ter vernietiging zal worden voorgedragen. Successiebelasting. Uit door den Minister van Financiën over gelegde staten blijkt o.a., dat het getal der nalatenschappen, waarover in 1907 recht van successie is betaald, bedraagt 500 van erfstellingen waarvan het zuiver bedrag is f300 f500; 926 van f500 fiooo; 728 van f 1000f1500; 516 van f1500f2000; 883 van f2000 f3000; 1328 van f3000 f5000; 1219 van f5000—f7500; 816 van f7500 f i0.000; 970 van f 10.000 tot f 15.000 524 van f15000f20.000; 607 van f 20.000 f 30.000 393 van f30.000 f40.000; 231 van f40.000f50.000; 372 van f50.000f75.000; 188 van f75.000f 100.000; 176 van f 100.000 tot f 15O.000; Si van f150.000 f200.000; 75 van f 200.000 f300.000; 66 van f 300.000 f 500.000; en 66 van f 500.000 en daarboven. Totaal dezer erfstellingen 10.663. Als de Zondagswandeling van onze lezers hen morgen langs de Kleine Koppel voert, zullen zij iets zien wat maar zelden in Amersfoort voorkomt, n. 1. een echt zeeschip. 't Is de tjalk „Geertje" kapitein Kramer die uit de Oostzee met een lading haver hier aankwam en Maandag of Dinsdag waarschijnlijk naar Kopenha gen vertrekt. Natuurlijk was de waterstand van de Eem te laag voor zulk een vaartuig en heeft men aan den mond van den Eem een gedeelte van de lading in een ander schip over moeten werken. Het Xllde landweer-bataljon on der den met het bevel belasten kapitein van het 1ste regiment infanterie H. Berenschot, komt Maandag den 6den April tot en met den llden van die maand alhier onder de wapens en wordt ondergebracht in de kazernes van het 5de Regiment Infanterie. We vestigen er de aandacht op dat de voorstelling van het Vlaamsch Tooneelgezelschap niet a. s. Woensdag maar Dinsdag 7 April zal worden ge geven in Amicitia. Maandagavond zal er eene ver gadering worden gehouden van garanten van de Amersfoortsche Tram. Ook be langstellenden worden bij de vergade ring uitgenoodigd, en het is te hopen, dat van deze uitnoodiging een druk gebruik zal worden gemaakt. 'I Is in de „Zwaan" om 8 uur. Hedenmiddag met den trein van 3.04 passeerde H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hendrik aan het station alhier op de doorreis van den Haag naar Apeldoorn. Bij Albert fréres blijft het druk loopen en zeker is het te verwachten, dat heden eo morgen nog velen de ge legenheid zullen waarnemen er eens een kijkje te nemen. Ook morgenmiddag is er voorstelling. üs. Vunderink van hier heeft te Rotterdam een lezing gehouden, welke, zegt het Vaderland, ten slotte een bij zondere huldiging was van Dr. Kuyper. DeKiesvereeniging „Nederland enOranje' voor welker leden de lezing werd ge houden, zond dezen daarop een telegram, waarin zij verklaarde „Dr. A. Kuyper te blijven erkennen als onzen van God gegeven leider bidt Hem in deze dagen 's Heeren zegen en bijstand loe en hoopt, dat het Hem gegeven worde nog tal van jaren ons Christenvolk voor te gaan in den strijd tegen ongeloof en revolutie". BAARN. Uit het 17 de jaarverslag der Vereeniging tot Ziekenverzorging alhier blijkt, dat in 1907 te Baarn 1230 maal loopende patiënten werden behandeld, terwijl 4046 bezoeken werden afgelegd in 163 gezinnen. In Soest werden (sedert 1 April) 589 maal loopende patiënten behandeld en 1581 bezoeken afgelegd. In het ziekenhuis werden verpleegd 59 patiënten met 2910 verpleegdagen hiervan waren 50 uit Baarn, 2 uit Soest en 7 van elders. In het ziekenhuis zijn 5 patiënten overleden. Nachtverpleging buitenshuis geschiedde 50 maal. Genees kundige baden werden 117 maal ver strekt. Uitgedeeld werden 4915 L. melk, 2174 eieren, 473 porties eten en 80 halve fl. levertraan. In het afgeloopen jaar moesten wegens plaatsgebrek enkele patiënten worden afgewezen. In verband hiermede werd het gebouw uitgebreid, voor welke uitbreiding vele extra giften inkwamen. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat aan contri buties werd ontvangen f 1972aan verpleeggelden f 4044en aan legaten f 1900Het bestuur bestaat uit de dames mevr. de Baronnesse d'Aalnis de BourouillHiddingh; mevr. Bunge Cruijs mevr. Loten v. Doelen Grothe van Weede; raej. Pen, mej. C. Druijve- steijn, en de heeren Jhr. L. van Beijma, Voorzitter en Jhr. mr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg, Secretaris. Morgen speelt H. V. C. II een vriendschappelijken wedstrijd tegen Sparla uit Hilversum op 't terrein achter „Rust oord". LEUSDERHEIPRAATJE. Morgen spelen twee Quick-elftallen: het eerste gaat naar den Bosch tegen Wilhelmina en zal wel mogen oppassen, want de Bosschenaars zijn lang niet mis op eigen terrein. Het derde elftal speelt hier op de Leusderhei tegen Kampong IIhier verwachten we een overwinning van Quick, tenminste als ze net zoo spelen als in Blauw-Kapelle. U. P. V. B. XI. Het U. P. V. B. XI speelt morgen 11.45 tegen het G. V. B. XI of het B. V. B. XI. De heer Begeer heeft voor deze bondswedstrijden een krans uitge loofd. Rechtszaken. De vervolging van secretaris en penningmeester der afd. Amsterdam van de „Anti-militaristiche Vereeniging" steunt op de volgende zinsneden uit een „manifest aan de lotelingen" van verleden jaar October Loteling, wat zult gij doen als de officieren u vertellen dat gij blinde lings hebt te gehoorzamen aan de be velen, die zij u geven, welke die ook zijn mogen „Ik zal ze laten praten en er het mijne van denken. Er zijn toch om standigheden, waarin ik niemand erken als heer over mijn handelingen, behalve mijn geweten. Loteling, wat zult gij doen, als uw superieuren u bevelen, om te schieten op stakende arbeiders Ik zal met geduld de beleeedigin- gen en steenen afwachten, die honger lijdende stakers ons naar het hoofd werpen en als er kommando wordt ge geven om te vuren, dan zal ik schieten, maar waarop, dat zal ik maar liever niet zeggen en dat hoeft ook niet. Doen is beter dan zeggen." Deze zinsneden worden beschouwd als aansporingen tot insubordinatie en dienstweigering. Te Groningen wordt met groote belangstelling naar den afloop van een schandaal-proces uitgezien. Door den leider der Middernachtzending, W. Vroegop te Groningen, is per adverten tie in de plaatselijke bladen tegen drie met name genoemde ingezetenen ge waarschuwd. Dezen hebben bij den Officier van Justitie tegen Vroegop een aanklacht wegens beleediging ingediend, welke zaak 16 April door de Recht bank zal worden behandeld. Het hoofdbescuur der Ned. Midder- nadhtzendingvereeniging, waarvan de directeur der Heldringgestichten Ds. Pierson te Zetten, president is, heeft zich met Vroegop homogeen verklaard. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 5 Apri Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Rcmonstrantsche Kerk. Zondag 5 April. Voorin. 9'/a uur Godsdienstoefe ning voor Jongel. van 914 jaar. Voorm: 11 uur. Gewone Godsdienst oefening der Gemeente. Doopsgezinde Kring. Zondag 5 April Logegebouw v. Persijnstraat 1Voorm. 101 '2 uur Ds. J. P. van der Vegt. Emer. Pred. te Apeldoorn. DE STIERENKEURING TE AMERSFOORT. De twintig, op 3 April alhier ter keuring aangevoerde stieren bewezen dat het gehalte van het mannelijk fok-mateii- aal langzaam, maar toch merbaar aan het verbeteren is. De zwakke punten blijven echter slappe banden en flauwe ruggen. Een verheugend verschijnsel is, dat dooreengenoinen de hoefverpleging zeer veel beier i; en dit is een factor die, zij het ouk zijdelings, de bruikbaar heid der dieren ten goede komt. Behalve Bunschoten hadden alle gemeenten die in de hier ter keuring komende districten liggen, ingezonden en wel te zamen zes stieren, ouder, en 14 jonger dan 1^ jaar. Jammer, dat zoovele eigenaren nog te weinig waarde hechten aan afstamming, zoo zelfs, dat enkelen, hoewel ze exem plaren met bekende afstamming bezitten, gewoonweg verzuimen, de bewijzen daar van mede te brengen! En hoe zeer juist ook de afstamming invloed kan hebben op het resultaat der keuring, blijkt wel uit het feit dat een der bekroonde pink- stieren een totaal van 79 punten behaalde op zijn exterieur, doch op grond van afstamming en melklijsten der moeder bovendien zich nog 5.8 punt zag toe gekend. De afstamming van een der ouders was in negen geslachten bekend. Onder de bekroonden in district 16 is een pinkstier, die velen zich had doen afvragen of het met de zg. „zwartbont- bepaling" wel zoo heel nauw gesteld wordt De regelings-commissie toch, besloot in 1907 dat geen ander dan zwartbont vee op de keuringen voor bekroning zou in aanmerking kunnen komen. Dit ter verkrijging van eenheid in de veefokking. Zwartblaard of rood bont vee zijn !en eenenmale uitgesloten. Word die eenheid verkregen door slechts op de haarkleur te letten, met voorbij zien van het exterieur, ja van het ge- heele type, dat juist in den bedoelden stier zoo heel gedecideerd was uitge sproken Waar de zwartbonte kleur eeno aan wijzing zou moeten zijn, althans tot leiding zou moeten dienen tot het uit zoeken van een grooten fokstam van Hollandsch lype voor de gansche pro vincie, zou men mogen verwachten dat kleur en type hier behooren samen te gaan. Dat echter èn de jury èn de Regelings-Commissie het echte Groninger type voor onze streek niet zoo verwerpe lijk vinden als men uit de gewraakte bepalingen wel moet opmaken, bleek, toen op de keuring deze, in zijn geheele voorkomen het Groningsch type ver tegenwoordigende, pinkstier werd be kroond en de Commissie als hare opinie meedeelde dat dit eens een stier was die hier thuis behoort, en beter in de fokkerij van deze streek past dan de totaal op melk-productiviteit gefokte zwartbonten. Als nu dit sliertje met zijn zelfde model eens de Groninger haarkleur, zwartblaard of witkop had gehad, dan zou de stakkert geweigerd, ja geheel buitengesloten zijn geweest I Mundus vult decipi HEIDEONTGINNING. Voor enkele dagen is de stoomploeg der Nederlandsche Heide-Maatschappij weder met zijn werk voor dit jaar be gonnen op een terrein nabij de halte Assel aan de spoorlijn Amersfoort- Apeldoorn. Werden in 1906 ongeveer 325 H.A. heidegrond met stoom geploegd en steeg dit cijfer in 1907 reeds tot circa 760 H.A., in 1908 moeten bijna 1100 H.A. op deze wijze worden bewerkt. Daar die oppervlakte te groot is voor een ploeg, wordt door de Heide-Maat schappij in den loop van Mei een tweede stoomploeg in gebruik genomen. Het is de bedoeling dit jaar, behalve te Assel, nog te ploegen te Apeldoorn, Vaassen, Epe, Heerde, Oldebroek, Steen- wijk, Assen, Vries, Vledder, Gemert, Bakel, St. Anthonis, Hilvarenbeek enz. Het zijn uit den aard der zaak meestal groote terreinen, die voor deze bewerking met den stoomploeg in aanmerking komen. Kleinere of moeilijk te bereiken stukken worden vanwege genoemde Maatschappij gewoonlijk beploegd met haar trekossen, waarvan er dan 48 voor den ploeg komen. Het geheele land door wordt thans gewerkt met ruim 60 ossen en voorts nog met een aantal paarden. Onder de paarden op het domein 't Loo heerscht in hevige mate de in fluenza; een der dieren van de KoniJ klijke boederij is reeds aan de ziekj gestorven. Valsche b a n k b i 1 j e 11 et Bij de Nationale Bank te Brussel hee men ontdekt, dat er een serie van lOO nagemaakte bankbiljetten in omloop ij Aan alle postkantoren in de hoofd steden des lands is een lijst gezondeiL. bevattende 3 bank biljetten, een echjj links, een valsch in het midden, en rech''s een afdruk van het nieuwe model dt in den maak is en dezer dagen in on loop zal gebracht worden. Dit nieuwe model is geteekend dot James Ensorwij mogen er dus wel 0 rekenen dat niemand probeeren zal, hl na te bootsen. Dit zal er zeker wel toe meewerke; om de uitgave der valsche biljetten t bemoeielijken. Van veel belang is nu natuurlijk d kwestie of de Bank de valsche briefje zal uitbetalen. Gewoonlijk geschiedt di ;n dergelijke gevallen wel. Geschikte huishoudster voor zuinigedames. Dezer dagei plaatste een zuinige dame in de Duitschi bladen een advertentie, waarbij zij eei gezelschapsdame vroeg. Voorwaarden huiselijk, muzikaal, lief van uiterlijk, goed verpleegster, vroeg uit de veeren, onl- houdster en geen salaris. De dame kreeg als antwoordeet poes thuis met 't volgend briefje om di hals: „Beste mevrouw. Het doet mij ge noegen u een passende gezelschapsdam! te kunnen toezenden. Zij is huiselijk heeft goede stemmiddelen, staat vroeg op heeft een lief karakter en is knap. Zg heeft als verpleegster goede ervaring, aangezien ze reeds een ordentelijke gezin groot bracht. Ik hoef u zeker niet te gen, dat ze onlhoudster is. Op salaris maakt ze geen aanspraak." Moderne dieven. De Franscbe] politie heeft de hand gelegd op een bende! dieven, die met een gestolen auto van Parijs uit, rooftochten ondernamen, vooral op afgesonderd gelegen kasteelen. De bende omvatte een publieke vrouw La Chouette, die de rol van hoofd scheen te vormen, een andere vrouw van slechte zeden fungeerden als heelster. De arresta tie van de bende had plaats in een dooi haar gehuurde woning aan den Faubourg St. Martin. In het geheel zijn twaall bandieten geborgen. Een veelbesproken von- n i s. Een soldaat van het grenadiers regiment te Dantzig had bij het schijf schieten een slecht figuur gemaakt. Bij wijze van straf werd hij door een onderofficier zoo neergezet, dat de mond van de geweren zijner kameraden, als deze schoten, nog geen halven meter verwijderd was van het oor van den 1 gestrafte. Het gevolg was een ernstige oogkwaal, die, volgens de verklaring van den behandelenden medicus, had geleid tot verlamming van het lichaam. De onderofficier stond wegens dit feit terecht en werd „wegens mishandeling, geen ernstig lichamelijk letseljengevolge hebbende", tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Men vraagt zich af wat de krijgsraad onder ernstig lichamelijk leisel verstaat, als een verlamming van de helft van het lichaam tot het niet ernstige wordt gerekend. Alles kost een dubbeltje! Dezer dagen werden op de boulevards te Parijs door camelots aandeelen van aller lei maatschappijen verkocht voor.... 20 centimes per stuk. „Cinq cents francs pour vingt centi mes" riepen de camelots en hun koop waar vond greligen aftrek. Al waren de financieele instellingen, wier waarden aldus „aan de markt" kwamen, zoo goed als op de flesch, men kon licht 20 cen times wagende hoop op een wonder lijke verrassing in de toekomst blijft steeds bestaan. Deze geschiedenis herinnert aan het verhaal omtrent den redacteur van een Nederlandsch financieel blad, die zijn spreekkamer behangen had met aan deelen van financieele instellingen, welke failliet waren gegaan. Dit was gedaan als een heilzame waarschuwing aan de bezoekers, die zijn advies omtrent bus speculaties kwamen inwinnen. Een ernstig geval. Voor eenige dagen deelden we mede, dat 'n jongen te Nieuw-Buinen door een on gelukkig toeval een meisje met een schot uit een geweer doodelijk verwondde. He! meisje is inmiddels overleden. Van dit geval wordt thans door de N. Vcend. Cour. de volgende lezing gegeven, welke de zaak nog ernstiger maakt. De 15-jarige leerjongen E. Haak, die bezig was een rijwiel in elkaar te zetten, heeft tegen het 12-jarig meisje van den heer Thomson, 't welk voor de werk plaats stond te spelen, gezegd, als zij niet wegging, schoot hij haar dood- Toen het kind niet wegging, heeft hij een oud geweer, 't welk uit elkaar op

De Eemlander | 1908 | | pagina 2