Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. No. 59 DONDERDAG 9 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAA.T 20. DE LIBERALE PARTIJ. FEUILLETON. )e Familie Von Kröchert. s BUITENLAND. I Abonnementsprij s Per jaarf 4.— Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. ,Nu ja," zegt er soms iemand van de egenparlij, „we ontkennen niet, dat de liberale partij iets gedaan heeft, maar ;e had meer kunnen doenvijftig volle aren is ze onafgebroken aan 't bewind ;eweest, en dien langen tijd in aan- nerking genomen, kan men toch niet mtkennen, dat de oogst bijzonder schraal s geweest." Schijnbaar is dit zoo. Maar men ver bet één ding. Als men van 1818 af begint te tellen, lan rekent men stilzwijgend alle mini- iteries maar tot de liberale; de conser- atieve en de heel of half clericale even- Aoed als de werkelijk vrijzinnige. Waren ie ministeries-Van Hall (5356), Van rugghen (5758), Rochussen (5860), an Hall (6061), Van Heemstra 61—62), Heemskerk (6668), Heems- erk (74—77), Van Lynden (7983), leemskerk (8388), Mackay (8891), uyper (01—05) soms liberaal? De waarheid is, dat van 1848 tot 1905 Ie liberale 28 en de anti-liberalen 29 aar aan het bewind zijn geweest. h el in n KI 1 re eli En welk een strijd heeft de liberale lartij moeten voeren Op haren weg plaatste zich het be- oud, het onverzettelijke conservatisme, at zich kantte legen elke nieuwigheid, n heete tranen schreide bij 't omver alen van elk vermolmd gebouw. En dan het aanwassend clericalisme, oe heelt dat in de laatste halve eeuw len liberalen den voet dwars gezet. Groen van Prinsterer, kampende voor ijn gereformeerd geloof, tegen de vrij- eid door de revolutie gebracht; de toomschen, miskennend de in 1848 ver regen rechten, strijdende in bondge- ootschap met hunne calvinistische aarts- ijanden. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 5) Freule von Hohenthal moest het :ns zien!» antwoordde Kröchert wel at verlegen want hij vond de vraag it princes zeer gegrondhij zelf had ook al in zich voelen opkomen. En wilde ze niet met u gaan, adat u niet getrouwd is Zij lachte weer vroolijk. «Ik heb u immers eens gezegd, Sitta is te stijf. Zij °est later als wij in Glückstad re geren bij ons hofmeesteres worden.» Dat hoop ik niet,» antwoordde Hij nam op eens het besluit om 1° hart voor haar uit te storten en 'd geen tijd om te bedenken of dat ïstandig was of niet. «Ik hoop na- dijk dat freule v. Hohenthal eenmaal Msteres zal worden op Rotenwalde.» Wat Zij keek doodverbaasd op. Maar uwe Hoogheid zal mij niet Fjerradenl» Neen, neen dat zweer ik 1 Ik twijgen als die gletscher daarginds I Het is toch een feit, dat alle anti-revo- lutionnaire kamerleden in 1871 gestemd hebben tegen de wet, die vrijheid gaf tot het vormen van arbeidersvereenigingen. Van die toen geschonken vrijheid heeft natuurlijk in de eerste plaats de soc." democratische partij geprofiteerd, maar de kerkelijke partijen hebben er toch ook niet weinig gebruik van gemaakt. De liberale partij heeft gestreden voor de vrijheid. Die strijd ging gepaard met bescherming van de zwakken. Wie zijn dat In de eerste plaats het kind. Welnu, heeft die partij niet gezorgd voor goed en goedkoop onderwijs, dat alle rangen en standen diende? Zeker, dat onderwijs is nog ver van volmaakt, maar toch maakt ons land geen slecht figuur en blinkt het, wat de zorg voor 't onder wijs betreft, zeer zeker uit boven de clericale staten van Europa. Toen de nijverheid de vleugels uit sloeg, toen baatzuchtige ouders en fabri kanten niet schroomden gebruik te maken van al te jeugdige krachten, toen is in 1874 op initiatief van v. Houten aan dat misbruik een einde gemaakt. Het was de eerste wet, die ingreep in den arbeid. Een zwakke poging, ja, en on voldoende ook. Maar die eerste stap is gevolgd door andere. Is niet de leer plichtwet, zijn niet de kinderwetten daar, om te getuigen van de zorg voor het zwakke kind, dat, aan zichzelf over gelaten en door zijne natuurlijke ver plegers verwaarloosd, geen onderwijs zou ontvangen, van alle opvoeding zou verstoken blijven. Zwak is in de tweede plaats de min vermogende, de werkman, de tobber. Er is een tijd geweest, waarin de bezittende klasse weinig, althans naar verhouding niet voldoende bijdroeg in de algemeene lasten. Dat was een misstand, een on Maar mag- ik het ook niet aan den prins vertellen Kröchert moest lachen. Hij wist maar al te goed dat of hij nu ja of neen zei, de prinses toch niet zou kunnen nalaten om haar gemaal bij de eerste de beste gelegenheid in het oor te fluisteren«Weet je het nieuwtje al? Kröchert is verliefd op Sitta.» Maar door dat intereseante geheim vergat zij Majola, Pontresma en het fotografeeren. «Hebt u haar al ge vraagd?» vroeg zij. Geen kwestie van, uwe Hoogheid. De woorden bevriezen mij op de tong tegenover zoo'n ijzige koelte!» Zij zal wel ontdooien. Ik zal u helpen Maar ik verzoek u dringend om niets te zeggen, Hoogheid.» Neen, maar ik zal u voortdureud prijzen 1» Ook dat niet, Hoogheid. Dat wekt den geest tot tegenspraak op.» Kan ik dan niets doen Neen, we moeten afwachten.» Dat is jammer I Maar ik heb nu lang genoeg naar den gletscher ge keken het blijft steeds ijs en het is vreeselijk vermoeiend voor de oogen. Ik kan er niet eens van eten en ik heb toch zoo'n dorst Dan gaan we naar het restaurant, uwe Hoogheid. Het is niet ver meer I» Kröchert stond op en nam den plaid recht. Maar aan de belasting op het brood, op brandstoffen, op schapen- en varkensvleesch, op zeep en zout, aan de plaatselijke accijnsen, aan het patent, aan dat alles is een einde gemaakt en ze zijn vervangen door belastingen, die de groote bedrijven en inkomsten treffen. En werpt men ons nu tegen, dat die belastingwetten op zich zelve wel goed zijn, maar nog niet voldoende, dan aarzelen wij niet, toe te stemmen, dat verbetering en verscherping mogelijk is. Maar wij voegen er dadelijk bij, dat het oogenblik kan komen, waarop de be zitter de zwakke b(ijkt te zijn, zoodat bescherming ook hier plicht is. Het ont- eigeningsrecht heeft ook zijn grenzen en tusschen liberalisme en socialisme blijtt een klove. LEGERSCHANDALEN IN FRANKRIJK. Nadat eenige dagen geleden knoeie rijen ontdekt waren betreffende de vleeschleverantie aan de Oostelijke grens- garnizoenen, heeft de onder-staalssecre- taris van Oorlog, Chéron, in lal van garnizoenen, ook te Parijs, een streng onderzoek laten instellen naar de quali- teit van het voor de soldaten bestemde vleesch. En wat bleek? Zoowel te Parijs, als te La Rochelle en te Bayonne waren de eerste monsters, die in beslag ge nomen werden, van de meest inférieure qualiteit. Het krachtige optreden van Chéron, die juist ter wille van de onpartijdig heid uit het geheele land monsters heeft doen opvragen, wekte zoowel in militaire ais in burgerlijke kringen groote sen satie. Tal van leveranciers zijn natuur lijk gecompromitteerd. In hoeverre ook militaire autoriteiten schuld aan deze misstanden dragen, is nog niet uit te maken. Ook in de Kamer heeft men deze knoeierijen ter sprake gebracht. Aan Chéron werd hulde gebracht voor diens doortastend optreden. Vermeld dient nog, dat de abnormale sterfte onder de soldaten van sommige garnizoenen reeds lang de aandacht had en den onnut meegesleepten kodak der prinses op. «Ik heb trouwens ook dorst.» zei hij. Met u is het altijd gezellig,» prees de prinses hem. «Als de prins en Sitta hier waren, dan zouden zij in zulke verheven gevoelens zwelgen misschien zouden ze zelfs een Goethe meegenomen hebbenIk moet altijd gapen wat schrijft die dichter vervelende liefdesbrieven En waartoe dient dat geschrijf als men elkaar den heelen dag kan zien kussen? Vindt u ook niet Kröchert onderdrukte een zucht. Maar toen zij hem vriendelijk aankeek haar handje op zijn arm iegde en zei: «Ik sla erg veel onzin uit, niet!» toen dacht hij verzoend; «Men moet haar nemen zooals zij is en niet meer van haar verlangen dan zij kan geven. Als de prins wat bescheidener was in zijne eischen dan zou hij heel gelukkig met haar kunnen leven Zij dronken in heel opgewekte stem ming hunne chocolade op het terras van het hotel te Pontresma en aan vaardden den terugtocht zoodra het frisch begon te worden. De prinses brandde van verlangen om Kröchert en Sitta voortaan scherp gade te slaan en vertelde hem dat ook heel naief. Het idee dat het toch zoo vreemd was, dat de Prins per sé alleen met Sitta naar Maloja wilde gaan werd getrokken. De doktoren moeten herhaal delijk vergiftigingsverschijnselen bij de zieken hebben opgemerkt. Vooral in het militair hospitaal te Versailles, waarheen de zieken uit de garnizoenen van St. Cloud, Rueil, de forten St. Cyr, Jouff en Val d'Enfer gezonden worden, moet de sterfte onder de zieken buitengewoon groot zijn. Te Nantes en te Besangon zijn vol gens de Matin onder de garnizoenen eveneens een groot aantal zieken. Hier aan zou echter niet de slechte qualiteit van het voedsel de schuld zijn. Te Nan tes nl. heeft het garnizoen op 6 Maart 11. in een stortregen een groote marsch- manoeuvre gemaakt, die van 's morgens halfnegen tot 's middags halfvijf uur duurde. Gedurende dien tijd was het geen oogenblik droog en kregen de sol daten éénmaal gelegenheid een koud maal te nuttigen. Een paar dagen daar na meldden zich de eerste zieken aan. Op het oogenblik is hun aantal reeds tot 200 gestegen. Te Besangon moet de artilleriekazerne zich in zeer slechten toestand bevinden. Sedert het eindz van Januari heerscht dientengevolge onder het in genoemde kazernes ingekwartierde regiment een influenza- en bronchitis- epidemie, waarvan reeds verscheidene soldaten het slachtoffer moeten gewor den zijn. Daar de kazerne en de aan grenzende stallen zonder onderbouw op een bodem staan, die geen water door laat, moet de vochtigheid er 's winters verbazend groot zijn. Van de paarden, die tot dit regiment behooren, zouden er op het oogenblik ook plm. 200 ziek zijn. In het militair hospitaal te Besan gon liggen nu zestig soldaten aan in- tluenza of bronchitis ziek. RUSLAND. De Doema heeft het wetsontwerp van den minister voor verkeersmiddelen be treffende den aanleg der Amoer-spoor- weglijn behandeld. De ministers, die het ontwerp verdedigden, wezen op het be lang der lijn voor de ontwikkeling van het Amoergebied, voor de welvaart der bevolking, voor de kolonisatie en op de strategische beleekenis voor het Verre Oosten. De ministers meenden, dat de Doema door de aanneming van dit ontwerp een daad van staatsmanswijsheid zou vol brengen, en tevens de in het Verre Oosten daardoor geheel uit hare gedachten verdreven. Een smalle straatweg, maar net breed genoeg dat twee rijtuigen elkaar konden passeerenrechts kale grauwe rotsen, links een diepe afgrond waarin de brui sende Inn over steenen en takken voort- stroomt. Reusachtige berggevaarten, groene pijnboomen en hutten dat is de weg naar Maloja. Het is een prachtige weg vol afwisseling, doch steeds grootsch. De rivier verbreedt zich tot een meer. Groen als een smaragd ligt het Silva- plana-meer met het dorp Silvaplana tusschen rotsen en sneeuwbergen. De schimmels liepen vlug en gestadig door. De andere postrijtuigen en equi pages bleven ver achter hen in de op stijgende stofwolken. Prins Albrecht zat achterovergeleund in de kussens. Van zijn gezicht was nu elk spoor van vermoeidheid of onder drukt ongeduld verdwenen. Zijne oogen straalden van bewondering voor het prachtige landschap. Zeer vaak wendde hij zich tot zijne zwijgend naast hem zittende dame en maakte haar fluisterend of slechts door een gebaar op het een of ander opmerkzaam. Zij keken elkaar aan als twee menschen die elkaar volmaakt begrijpen. Tusschen hen heerschte de verheven stilte van volmaakt begrijpen dat zich niet in woorden behoeft uitte drukken. Zij zagen, wonende stamverwanten een grooten dienst bewijzen. Van de sprekers over het ontwerp, die namens hunne partijen verklaringen aflegden, waren de progressist en de kadet tegen het ontwerp, de eerste om dat hij het Amoer-gebied voor niet zoo belangrijk hield als de regeering, de tweede omdat hij den financieelen toestand niet gunstig achtte voor zulk een belangrijke onderneming. De Octobrist graaf Uwarof verdedigde het ontwerp op de gronden door de regeering aangegeven, de rechter zijde op strategische, economische en vooral nationale gronden. De beraad slaging wordt Donderdag voortgezet. NOORWEGEN. In verband met de houding, door de Noorweegsche onafhankelijke linkerzijde aangenomen tegen het ministerie, gaf, minister Gunnar Knudsen Dinsdag in het Storthing den wensch te kennen, dat de vergadering zou verklaren of de regeering ai of niet haar vertrouwen nog geniet, opdat het ministerie kan beslissen of het zal aftreden of aan blijven, terwijl het van de grootte der meederheid zou afhangen welke beslis sing de regeering zou nemen. Hij voegde daaraan toe, dat parlementaire «amen- werking met de sociaal democraten bui tengesloten was. Hierop gaf de leider der onafhankelijke linkerzijde, de heer Liljedahl, te kennen, dat zijn partij niet zou beproeven het ministerie len val te brengen, maar dat zij hare houding af hankelijk zou maken van door de re geering in te dienen voorstellen. HONGARIJE. In antwoord op een interpellatie ver klaarde minister-president Wekerle, dat de politiek betreffende de Trans-Bal- kansche spoorwegen in de eerste plaats bevordering der beschaving beoogt. Daarom steunt de regeering het nog in wording zijnde spoorwegplan en neemt zij geenszins een vijandige houding aan tegen het plan van een spoorweg door den Balkan tot aan de Adriatische Zee. Dit plan wordt zelfs door de regeering gesteund, wanneer ten minste door den aanleg aan de Hongaarsche belangen geen nadeel wordt toegebracht. De Kamer, acte nemend van deze verklaring, hechtte daaraan hare goed keuring. voelden en wisten hetzelfde. Silvaplana lag achter hen. De koet sier liet de paarden een oogenblik stap voets gaan. De zon brandde, maar van de Inn en van den gletscher kwam een koele luchtstroom. Men ademde gemak kelijk in die hooge lucht. Prins Albrecht nam zijn hoed af. De wind streek langs zijn voorhoofd. «Sitta als ge eens wist wat deze middag voor mij is.» Hij nam hare hand en drukte ze. «Met u kan ik praten Dat meer zegtkan ik zwijgenEen heelen middag geene kinderachtige dingen aanhooren en beantwoorden I Kunt ge voelen wat dat voor een genot Is?» Sitta trok hare hand terug. Kröcherts woorden schoten haar te binnen. «Zoo iets moet u niet zeggen, Hoogheid zei zij verlegen. Hoogheid 1» Hij lachte even. «Tegenover deze majestueuze natuur komt me die titel onbeschrijfelijk ver nederend en belachelijk voor 1 En ik kan er mij ook alleen maar bij neer leggen omdat ik me verwant voel aan die natuur waarvan ik de «hoogheid» begrijp. De ijzige stilte der bergen zegt mij veel meer dan al het gepraat der menschen. Als men zich zoo één voelt met de natuur dan wijken alle grenzen Men wordt dan bijna zoo klein, als een atoom en aan den anderen kant toch ook groot en onsterfelijk!» (Wordt vervo>yd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1