ieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. D. 7. 0. 60 VRIJOaG 10 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Veanootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. BUITENLAND. FEUILLETON. )e Familie Von Kröchert. BIJNinEINLAJNIJ. staten-generaal. STADSNIEUWS. Kuns.' bacht iL 190 Med. cerl TNHElJ IËÏ :jte- Alen Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 iranfe Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Frijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. er da iifd EEN ONGELUKKIG LAND. len telegram uit Petersburg meldde er dagen dat de Finsche Landdag was bonden en dat verkiezingen waren uit- Ichreren, die den eersten Juli zouden be nen. terwijl de nieuwe Landdag den eers- Augustuszou bijeenkomen. Waarom de legenwoordiging van het vorstendom land naar huis gezonden werd was jk in het telegram aangegeven. Het tte, dat de Landdag het niet vinden 1 met den Senaat, en nog minder it den gouverneur die het centraal vertegenwoordigt. De Landdag was zeer radicaal in I mocratischen zin. Van de tweehonderd 1 imevaardigden waren niet minder dan ^^Jhtig sociaal-democraten en vervolgens HViige Christen-democraten en vele zeer icale Jong-Finnen. Door den Senaat "iJirdt beweerd en de gouverneur heeft H t gezegd, dat deze Landdag, gekozen -*-4lens de onlusten in Rusland, waarbij n zooveel buitengewone dingen be lde, niet de openbare meenin - van eland weergaf. De groote meerderheid in zijne bewoners zou meer behoudend m dan men zou zeggen met het oog den zeer geavanceerden Landdag, at van die bewering aan is zullen wij isschien zien bij de volgende ver- eziog. intusschen heeft de Russische Doema e voor 't overige weinig van zich iet hooren in den laatsten tijd, wat isschien een goed teeken is, zich bezig houden met de Finsche zaken. De leraa schijnt eens uitgemaakt te willen :n welke eigenlijk de verhouding is «schen Finland en de andere deelen a het Russische Rijk. Het heet dat Tinland eene geheime vereeniging slaat, de Voyraa genaamd, die het rstendom geheel van Rusland wil heiden, wat trouwens zeer moeilijk I gaan, daar het Russische leger wel de panners niet heeft kunnen overwinnen, aar nog altijd sterk genoeg is om nland onder de macht van den Tsaar houden. De rechterzijde zou liefst dadelijk een Inde maken aan de voorrechten van vorstendom en toch, wanneer Fin Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 7) Ik kan me begrijpen dat u die 10 denkt ons leven te Glückstadt een ippenspel vindt I» Een malle komedie I Ik zou er raag om willen lachen als ik maar niet ehoefde mee te spelen en alleen kon ekijken. Nog één zoo'n winter als de epasseerde en ik zou er onder oodgaan. Maar wij gaan met ons vieren iaar Italië. Mijne vrouw kan daar foto- frafeeren met Kröchert en wij beiden letreden het heilige rijk der kunst. Ik yil met u de Romeinsche Campagnies ieo en de kust van NapelsZiet daarginds die rooskleurige wolken joven dien witten afgrond Wij ijn hier in het rijk der wolken, daar njn hoogvliegende droomen veroor- oofd I» Sitta leunde achterover. Zij reden wijgend voort. Hunne blikken wijdden ich aan de schoonheid. Een vrachtwagen die van den anderen land niets anders is dan een Russisch gouvernement, zullen afgvaardigden van dit gouvernement de Doema binnen komen, welk denkbeeld de reactie ook al niet toelacht. Maar de Finnen die hun land tot welstand hebben gebracht, die er trotsch op zijn, dat het verre staat boven een Russisch gouvernement, doen wat zij kunnen om de zelfstal dig- heid, waarvan Alexander 1 sprak, te handhaven. Dat belooft een zeer be langwekkend debat in de Doema, die anders niet uitmunt door interessante discussies tegenwoordig. MAROKKO. Omtreat den reeds vermelden overval van Setlat meldt een te Parijs ontvangen telegram van generaal d'Amade, alge zonden uit het kamp van Settat op 6 dezer, dat het kamp werd overvallen door mehalla's van Moulay ilafid, grooten- deels bestaande uit de mehaliah van Bou Azzaoui en van den stam der Ghiad- mas. De troepen wachtten kalm het sein tol den aanval af. De vijand werd teruggeslagen en leed gevoelige verliezen. Teneinde het legerkamp voor verdere overvallen te beveiligen, trad de generaal 's ochtends aanvallend op. De vijand werd met kracht teruggedreven. Een olficier bekwam daarbij doodelijke won den, terwijl zeven onderofficieren en manschappen gekwetst werden. FRANKRIJK. De Senaat heeft het wetsontwerp tot overbrenging van Zola's asch naar het Panthéon aangenomen met 194 tegen 62 stemmen. De daartoe noodige cre- dieten werden goedgekeurd met 173 tegen 98 stemmen. BELGIË. De zaak der valsche Belgische bankbiljetten van duizend frank in grooten getale in omloop gebracht, en zells door de Bank in verdere betaling gegeven is er naar de correspondent der N. R. Gt. meldt, verre van, naar haar einde te loopen. En geen wonderhoogere ambtenaars zelfs der Nationale Bank weten nauwe lijks echte uit valsche briefjes te er kennen. Dit, zegt de cor. weet ik uit goede bron, ook dat er thans nog slechts een zeventig exemplaren in de Bank binnengekomen zijn, erkenbaar vooral, zooniet uitsluitend, aan hun volgnummer. kant kwam versperde hun den weg. De koetsier moest vlak aan den rand van den afgrond blijven staan om plaats te maken. De man die naast den wagen liep knalde met zijn zweep, waarop de zenuwachtige schimmels hunne koppen ophieven en er in een woesten galop met het lichte wagentje van door gingen. Het rijtuig slingerde van den eenen kant van den weg naar den anderen. Als het omsloeg, tegen het hek aan, dan zouden zij zeker in den afgrond storten I Sitta gaf een gilletje en pakte den prins bij zijn arm «Mijn God we vallen in den afgrond.» Dat zou nog niet het ergste zijn I» mompelde hij. Hij verloor zijn kalmte niet ofschoon hij zag dat de koetsier die heelemaal voorover hing om de paarden meester te worden, bijna van den bok werd gerukt en dat het gevaar naast dien duizelingwekkende afgrond elk oogenblik toenam. Maar hij was in het minst niet opgewonden. Hij trok Sitta dicht naar zich toe om te voor komen dat ze uit het rijtuig viel. Haar hoofd zonk hulpeloos tegen zijn schou der aan. Zij had het gevoel alsof zij droomde alles was zoo onwezenlijk. En in die halve bewusteloosheid was het haar alsof zijne oogen steeds grooter werden en dichter bij kwamen, en alsof hij zijn mond op den haren drukte en haar liefdeswoorden toefluisterde. Het gaat zoover dat men bij den tech- nischen dienst der Bank van oordeel is, dat deze valsche biljetten naar een beter procédé vervaardigd zijn, dan dat, door den dienst gebruikt en van een Duitsch geleerde tegen duur geld aangekocht. Slecht» het papier en de watermerken ervan konden niet geheel al zijn ze 't meesterlijk worden nagemaakt. Zulke nauwkeurige namaak, die groote uitgaven moet hebben meegebracht, laat een groote verbreiding onderstellen. Men kan niet gissen hoeve.1 van dit bank papier in omloop is gebracht, en het kan nog heel wat duren voor het al in handen der overheid zjjn zal. Tenzij men eindelijk het type in omloop ver ving door het nieuwe ontwerp dat sedert jaren in de laden der Bank op uitvoering wacht. In de Borinage hebben de mijnwerkers uit wrok wegens een belangrijke ioons- verlaging op twee achtereenvolgende Maandagen het werk verzuimd, ten einde te verhinderen, dat de kolenvoorraad al te groot zou worden. De mijndirecties legden aan de arbeiders wegens hun verzuim een boete op, waarop 600 ar beiders het werk staakten. Hoewel de leiders der arbeiders zich alle moeite geven om het geschil bij te leggen, blijft de toestand hoogst gespannen. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft gisteren niet minder dan drie uren gewijd aan de quaestie van een ontslagen soldaat Alberts van het 5e Regiment Infanterie te Amers foort. De vader van dezen Alberts had een klacht ingediend dat het ontslag een gevolg zou zijn geweest van voortdurend .pesten" van den jongen. H. H. Alberts her ft kans gezien in één jaar tijds niet minder dan 37 mili taire straffen op te loopen, 0 a. wegens desertie, plagerij van mede-soldaten, in subordinatie, uitblijven uit de kazerne. Hij zelf schrijft al die straffen toe aan het „pesten" van zijn superieuren, zulks ofschoon hij in het jaar, waarvan sprake is, vijf keer onder andere meerderen gediend heeft. Volgens zijn eigen ver klaring zou de kapitein te Amersfoort Neen neen, alles was een droom De prins liet haar zachtjes achter overglijden en stond op. Het was een waagstuk om in dat heen en weer slingerende rijtuig te gaan staan, maar het gelukte hem toch. Hij boog voor over totdat hij de teugels ook kon vast grijpen. De aderen op zijn handen zwol len hoog op. Hij drukte zijne tanden vast op elkaar. Een heftige ruk nog één hij voelde dat de galop der paarden langzamer werd nog een paar minuten en hij had ze heelemaal in zijne macht. Ademloos en met schuim bedekt vervielen zij in een onregel- matigen draf. De koetsier keek met een bleek, ont steld gezicht om en mompelde eene verontschuldiging. Prins Albrecht hoor de het niet eens. Hij keek naar Sitta! Wat zag zij bleekHet heete bloed steeg hem naar zijne wangen, toen hij bedacht dat hij haar een paar minuten geleden in zijne armen had gehad, dat hij haar mond gekust en genoten had van den half bewusteloozen, droomeri- gen blik harer oogen. Hoe gaarnazou hij haar nog eens tegen zich aangedrukt hebbenMaar hij onderdrukte zijne opwinding met geweld. Rijd langzaam l> zei hij bevelend tegen den koetsier. «Naar het kurhaus te MalojaJe zat zeker te slapen, hé Anders had dat niet kunnen gebquren 1 hom bij zijn komst aldaar onmiddellijk hebben toegevoegd„Ik zal zorgen dat je in de gevangenis terecht komt", wat door den minister en door den heer Lieltinck, die den bedoelden kapitein keuden, voor onmogelijk werd verklaard met het oog op diens karakter. Het ergst van al die straffen heeft H. H. Alberts zich blijkbaar aangetrokken, dat hem gedurende drie maanden verboden werd gewapend uit te gaan de jonge soldaat mocht dus buiten dienst niet .kranen" met zjjn zijdgeweer en dit feit heeft hem aanleiding gegeven zijn superieuren onbeschoft te behandelen, verdere overtredingen tegen de krijgs tucht te plegen, zoodat hij weldra naar de klasse van discipline werd overge plaatst en ten slotte oneervol uit den dienst ontslagen. Nu is er met dat verbod om het zijd- geweer te dragen een informaliteit ge schied. Veel meer is het heusch niet. In het strafregister schreef toch de regimentscommandant dezen maatregel in als opgelegd wegens een door den Krijgsraad uilgesproken straf, terwijl het verbod inderdaad is uitgevaardigd wegens het herhaaldelijk zonder verlof weg blijven uil de kazerue. Bovendien is de Albert's ijdelheid zoozeer kwetsende straf vier maanden na het plegen der teilen, waarop zij berustte, toegepast. Nadat het Hoog Militair Gerechtshof van deze zaak had kennis genomen is de moti veering van het verbod in hel strafregister gewijzigd. Der commissie omtrent de inlichting op het adres, kwam het onwaarschijnlijk voor dat al die straffen het gevolg zijn van plagerijen en van sarren waar hij in dien korten tijd van zijn dienst 5 maal is veranderd van compagnie en van chef. Gezien ook den aard der feiten, was het moeilijk aan te nemer, dat de straf fen het gevolg waren van sarren, van provocatie. Maar de commissie was van oordeel dat deze jongen man niet in den dienst had moeten zijn gehandhaafd en allerminst korporaal had moeten zijn geworden. De minister van Oorlog zeide den indruk te hebben gekregen dat Alberts zich nooit in den militairen dienst had moeten begeven. Maar hij was er nu eenmaal en had dus beter moeten op passen. De Minister heeft echter reeds Met de domme ruwheid van onbe schaafde menschen rukte de koetsier norsch aan de teugels om zijn woede aan de onschuldige dieren te koelen. Het elegante rijtuig wekte zeer de aandacht op de gasten die op het terras van het kurhaus zaten. Maar de kelners kenden de equipage van het hotel du Sac uit St Moritz zij wisten dat alleen rijke gasten ze konden huren en kwamen dus gedienstig aanvliegen. Prins Albrecht boog zich over Sitta heen. Zij keek hem verward aan. «Is het nu wat beter vroeg hij teeder. Zij knikte maar. Hij duwde de kellners op zij en hielp haar uitstappen. «Een kamer voor een paar uurl» zei hij. «Die dame is niet goed De waard, die zelf al kwam aan- loopen, kon er hem tot zijn grooten spijt niet aan helpen. «Alles is onge lukkig bezet. Maar als mijn eigen kamer misschien goed genoeg is?» Ik blijf liever op het terras,» zei Sitta snel. «Het gezicht op het meer is zoo mooi Goed, maar laat hier dan ten minste een scherm zetten tegen den wind.» Sitta glimlachte. Zijn gevoel werd niet verstompt al was hij ook nog zoo gewend aan onbescheiden blikken. De kellners zetten een tochtscherm om een der rieten sofa's, zoodat zij toch overwogen oi het den volontairs bij het instructie-bataljon niet gemakkelijker dient gemaakt 0111 hun verbintenis te ver breken als zij niet geschikt blijken. De conclusie van de commissie is daarop aangenomen. Men schrijft ons: Dat regeling van de Rechtspositie van burgerlijke ambtenaren dringend noodig is bleek wederom. En voor de hoeveelste maalDitmaal is slachtoffer de heer Wijn- veldt, sedert 1891 burgemeester en tot voor kort tevens secretaris der gemeente Broek in Waterland. De heer W. werd in December van het vorig jaar ernstig ongesteld en is nog niet geheel hersteld. Reeds in de eerste dagen van Februari werd daarop mevrouw W. door de beide wethouders schriftelijk uitgenoodigd voor haar echtgenoot ontslag als secretaris aan te vragen. Hieraan werd geen ge volg gegevenbelanghebbende moest I natuurlijk zelf hierover oordeelen. Sedert vernam men van de zaak niets, tot 25 Maart de heer Wijnveldt een koninklijk besluit ontving, goedkeurende het hem door den gemeenteraad verleend eervol ontslag als secretaris. Van het raadsbesluit tot ontslag of van de rede nen die daartoe leidden vernam de familie W. eerder nietsklaarblijkelijk werd het besluit genomen in geheime zitting. Is het u onder, dat de Nederlandsche bond van gemeente-ambtenaren in zijn proeve tot wijziging van de gemeente wet vraagt dm secretaris en andere ambtenaren niet te ontslaan dan na den betrokkene in zijn belang te hebben gehoord? De vergadering der centrale anti- revolutionare kiesvereeniging in het district Ridderkerk heeft in een met algeineene stemmen aangenomen motie haar leedwezen uitgesproken „over de richting, die sinds geruimen tijd» het dagblad de Rotterdammer is ingeslagen", en haar hoop uitgedrukt, ,dat spoedig verandering ten goede worde gezien, waardoor het blad behouden blijve, als het moet, onder andere leiding". Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van hel wetsontwerp betreflende de toepassing van art. 32 der een beetje afgezonderd zaten. De prins schonk thee in. «Vandaag mag ik u bedienen, niet zei hij. Sitta liet willoos alles gebeuren. Zij zat achterover in haar stoel, nog ietwat apathisch na haar bewusteloosheid. Plij schoof een zijden kussen achter haar hoofd. Zij keek over het heldergroene Maloja-meer heen naar de sneeuwber gen en den lichtblauwen hemel. Het is alles een droom, een won der,» zei zij zacht. «Dat wij niet ver pletterd op den bodem van den afgrond liggen Het gevaar was niet zoo groot,» antwoordde hij luchtig, «toen ik even meehielp om de teugels vast te houden, was het voobij Dan was het dus erg dwaas van me dat ik zoo ontsteld was. Heel dwaas, Sitta, maar men kan ook niet altijd verstandig zijn.» Zij werd onrustig onder den geluk kigen lachenden blik zijner oogen. Zij deed haar best om waarheid en droo men van elkaar te onderscheiden maar tevergeefsAlles dwarrelde door een in haar brein. Toen zij thee gedronken hadden, stonden zij op. Sitta legde haar arm in dien van den prins. Zij had nog zoo'n vreemd gevoel in al hare ledematen. Wordt vervoegd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1