J.D.F.vander Veen Voor Jali en Augustas Uit de Omgeving. ADVERTENTIËN. WEERBERICHT. Thermometerstand iSTALteiMEUWS. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. Laatste Berichten. 3 LOUIS KLEIN Hzn. fianostemmer en 'Reparateur. NOTARIS BOLK publiek verkoopen wegens sterfgeval Taxateur - Makelaar Assurantiën - Hypotheken. Onderlinge Brandwaarborg Maatsch'1. DË JONG Co. te Amsterdam. (MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorra. 10.50 uur.) De Bildt, 11 April 1908. Hoogste barometerstand 770.3 m.M. te Horlalaagste 755.8 m.M. te Ma- linhead (Schotland). Verwachting tot den avond van 12 April 1908. WindZwakke, veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest betrokken en regenachtig. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand Jiedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 7G0 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 42. Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 35. F. 41. clusies en statistiekenDr. Hoek moest de Volendammers maar eens spreken Tusschen beide kampen ging de afge vaardigde Reyne staan. Verbiedt den wonderkuil, gaf hij in overweging, maar benadeelt de visschers, die thans dit tuig bezitten, niet. Stel het verbod mitsdien vast, maar laat het eerst over twee jaar ingaan. In die periode zijn alle thans bestaande kuilen wel versleten. Zoo staat de quaestie voor het Paasch- reces der Kamer. Zoo zal zij blijven tot 28 April. Overigens zij nog vermeld dat minister Heemskerk inlichtingen gaf (op vragen van den heer Van Kol) omtrent de wijze waarop de gewezen pretendent-sultan van Atjeh is behandeld en dat de heer De Beaufort van dienzellden bewinds man de belangrijke uiededeeling kreeg dat reeds in 19U6 door de Regeering (dus door Minister Rink) aan het ge meentebestuur van Amsterdam is te kennen gegeven dat het Rijk wellicht de helft der koffen van restauratie der N. Z. Kapel zou willen vergoeden, dat onlangs het gemeentebestuur alle onder handeling met het kerkbestuur, als hope loos, had opgegeven, maar dat nu juist weer op 8 April een verzoek om Rijks subsidie van bet Ouuheidkundig Genoot schap te Amsterdam was ingekomen, ten einde na te gaan of herstel nog mogelijk was. En dat dit verzoek nu in ernstige overweging was. G e m e n g d e h u w e 1 ij k e n. Uit Rome is dezer dagen naar „de Tijd" Biêlal, bel bericht ontvangen, dat de bekende Declaratio Benedictuia op den eersten Paaschdag a.s. is vervallen. Dien tengevolge moeten voortaan alle huwe lijken tusschen Roomschen en met-Room- schen om geldig te zyn, gesloten worden voor den Pasloor (ot diens gevolmach tigde) en twee getuigen. In het vervolg zullen derhalve ook de gemengde huwe lijken, welke alleen voor den burgerlijken stand af op elke andere wijze gesloten worden, niet alleen (zooals tot dusverre) ongeoorloofd, maar ook voor de kerk ongeldig zijn. De splijtzwam. Te Dinxperlo werd voor eenige maanden een afdeeling van den Christelijken Werkmansbond opgericht, waarvan alleen leden der Ned. Herv. Kerk lid konden worden met het doel dezen buiten het socialistische vaar water te houden. De oprichting dezer Vereeniging heefi de verontwaardiging opgewekt van den orthodoxen predikant ds. J. Van dei Sluis, die het ten zeerste betreurt, dal Christelijke werklieden, welke samen hun stoffelijke belangen zouden kunnen be hartigen, worden verdeeld naar de kerk, waartoe ze bchooren. De sympathie vooi zoo n Chr. Werkliedenvereeniging zal er onder de werklieden zeker niet dooi rijzen. De vereeniging Handel en Nijver heid houdt Donderdag 16 April'oS een vergadering in ede Zwaan De Agenda vermeldt de volgende punten; 1. Verslag van den Secretaris over het afgeloopen boekjaar. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 3. Verkiezing van 3 Bestuursleden, voor de periodieke aftreding der H. H. J. H. v. de Meiden, J. v. der Wal Kzn. en B. Hehenkamp. 4. Voorstel van het bestuur, omtrent het geven eener Medaille voor het Mu ziekfeest. 5. Ballotage. 6. Ingekomen stukken. 7. Mededeelingen. Bij S. Huisman iu de Hellestraat werd gisterenavond door een huzaar uit pure baldadigheid een glasruit in geslagen. Toen de bewoner naar buiten kwam, vluchtte de dader, maar daar hij aan zijn hand en pols nogal ge wond was, is het niet onwaarschijnlijk dat hij toch nog wel gevonden zal worden. Naar de Kerkbode meldt zal het kinderhuis van de vereeniging «Kinderzorg» van het prov. ressort Utrecht der Ned. Herv. Kerk Dinsdag 21 April des namiddags 2 uur worden geopend. De militie-tweede-iuitenant bij het 5de Reg. Inf. C. J. E. Bosch zal Zaterdag 25 dezer, des morgens elf uur, worden beëedigd op het terrein tusschen de kazerne en den Utrecht- schen weg. Bij een veiling van teekeningen prenten, handschriften en boeken bij de firma Frederik Muller en Co te Ams terdam werden o.a. verkocht: Panorama van Amersfoort, teekening door A. Waterloo voor f 140 en de Koppelpoort, te Amersfoort, teekening door Rochman voor f 125. Men deelt ons mede, dat de bepalingen omtrent inwisseling van klassikale loten van de Staatsloterij, waaraan thans streng de hand moet gehouden worden, voor menigeen het gevolg hebben gehad, dat zij door te laat dit te doen, het recht op hun lot verloren hebben. De verwisseling moet geschieden Vrijdagmiddag voor de trek king. Zooals men weet zijn in de afge loopen week hier in garnizoen geweest de troepen der Landweer uit bet district Hengelo. Vroeger is er over de houding der Landweei troepen in de kampen heel wat geklaagd, daarom is het verblijdend, dat we thans kunnen constateeren dat ze zich in de afgeloopen week allervoor- beeldigst hebben gedragen. Voor zoover dit het verblijf in de kazerne aangaat, heeft men het ons meegedeeld, en wat de straat betreft hebben we het zelf kun nen waarnemen. Men heeft nu kunnen zien, dat de houding der troep, wanneer zooals thans het geval is geweest, officieren en kader tactvol optreden, niet te wenschen over laat. Ook bij het uitrukken maakten de troepen een goed figuur en officieren verklaarden, dat zij met zulke manschap pen, mits eenige dagen geoefend, gaarne te velde zouden gaan. De maatschappij Zandbergen, ver eeniging tot verpleging van weezen in het huisgezin, heeft van eene dame een gift van duizend gulden ontvangen, die den penningmeester gezonden werd. Amersfoort's Mannekoor geeft Za terdag 28 April zijn eerste uitvoering. Aangemoedigd door het succes met de oprichting van Amersfoort's Mannen koor, welks ledental sedert 'n half jaar, na de oprichting verloopen, steeg van ruim dertig tot ruim zestig, wil de heer N. Hazendonk thans trachten in Amers foort een kinderkoor te vormen. Waar de kinderen der 3de soort scholen de Volkszangschool, die der meer gegoeden de Muziekschool hebben, beide uitgaande van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, daar komt men voor het feit te staan, dat de kin deren van den middenstand op 't gebied van zang en muziek geheel onkundig blijven, tenzij privaatlessen dit euvel ver helpen. Een feit is het, dat de lagere school tot heden weinig in deze richting doet. 'n Beetje nazingen is meestal alles, wat daar geleerd wordt, iets, dat van geen waarde is voor 't latere leven. Daarom meent de heer H. dat voor een inrichting, waar langs niet al te kostbaren weg, de kinderen, behalve tot het zingen van twee- en driestemmige liederen, 't opvoeren eener operette (iets, wat in de meeste groote plaatsen van ons land met succes geschiedt), na een paar jaar zóó ver gebracht worden, dat zij zonder hulp een eenvoudig lied van 't blad kunnen zingen, in deze gemeente nog wel plaats is. De conlributie zal voor elk kind 10 cent per week bedragen, voor 2 kinderen uit één gezin 15 centen, voor 3 kinderen 20 cent. Kinder, jonger dan 9 en ouder dan 12 jaar, worden niet toegelaten. SOEST. Tot Voorzitter van het Waterschap Soesterveen is door Ged. Staten van Utrecht benoemd den heer W. L. Top te Soest. BAARN. In de Vrijdag gehouden jaarvergadering der Baarnsche Bad- en Zweminrichting is besloten over het afgeloopen boekjaar geen dividend uit te keeren. De ontvangsten bedroegen f 1017,105 de uitgaven f736,60 en het voordeelig saldo derhalve f280,436. Het aantal uitgegeven abonnementen bedroeg 203. Afgegeven werden 4 diploma's aan heeren en 3 aan dames. Morgen heeft er een vriend schappelijke match plaats tusschen II. V. C. I en E. M. M. A„ 't onderoffi cieren elftal van het 5e reg. inf. Morgen speell Quick haar laatsten wedstrijd tegen P. W. in Enschedé. Natuurlijk verwachten wij geen over winning der Rooden, ofschoon het groote P. W. van het Oosten tegen woordig in slaat van verval is geraakt (zie II. wedstrijd tegen Vitese). Misschien dus weer een verrassing Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 12 April Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Bevestiging van Nieuwe Leden. Goede Vrijdag, 's Av. 7 uur, Ds. de Meijere. Bediening v. h. H. Avondmaal. Rcmemstrantschc Kerk. Zondag 12 April Voorm. 10'/3 uur, Ds. Hooykaas. Bevestiging van Nieuwe Leden. Goede Vrijdag. 's Av. 7 V2 uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor de Gemeente. Doopsgezinde Kring. Zondag 12 April. Geen dienst. ONDERWIJZERS VOOR INDIË. Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië kunnen wor den gesteld onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Voor inlichtingen en bijzonderheden wende men zich tot de afdeeling „Per soneel" van het departement van koloniën. («St. Ct.») DE NONVLINDER. De Minister van Landbouw maakt bekend ie. dat in aansluiting met de plaat, houdende afbeeldingen met beschrijving van voor naaldhout schadelijke insecten, door het Staatsboschbeheer wordt uit gegeven een vlugschrift No. 4, voorzien van gekleurde afbeeldingen en inhou dende eene korte en voor iederen bosch- bezitter bevattelijke beschrijving van <de nonvlinder» 2e. dat dit vlugschrift, op franco aan vrage, gratis verkrijgbaar is gesteld bij den inspecteur der Staatsbosschen en -ontginningen te Utrecht. («St -Ct.>) HET INTERNATIONAAL LANDBOUW- INSTITUUT. De oprichting van een permanent landbouwkundig instituut te Rome is thans een feit geworden. Vele landen zijn aangesloten, ook Nederland. Het instituut zal statistische, technische en economische gegevens verzamelen op landbouwgebied, omtrent veeteelt, plan- tencultuur, den handel in landbouw producten en de prijzen op de verschil lende markten, verder berichten ver spreiden over landelijke loontoestanden, nieuwe plantenziekten, die bier of daar worden ontdekt, een studie maken van het verzekerings- en kredietwezen op landbouwgebied en zoo noodig maat regelen voorstellen ter bevordering der gemeenschappelijke belangen der land bouwers. Een erstig ongeval. Don derdagavond had te Zoeterwoude een treurig ongeval plaats. De landbouwer J. van der Noot keerde per rijtuig met vrouw en 2 kinderen huiswaarts. Hot paard schrok en rij tuig, paard en inzittenden vielen in de vrij diepe sloot. De vrouw, die in gezegende omstandigheden verkeerde, werd spoedig op het droge gehaald. Alle pogingen aangewend om de levens geesten op te wekken, bleken helaas vruchteloos. Ze was reeds overleden. De man en de kinderen kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Hel De le luitenant-kwartiermeester S. P. Visser van het 5e Regiment Inf. alhier, wordt van 21 April23 Mei a.s. gedetacheerd te Nieuwersluis, ten einde aldaar gedurende de landweer oefeningen de functie te verrichten van verplegingsofficier. Gisteren avond is in het houten station van Campo di Marte, bij Florence, een groote brand uitgebroken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. paard en rijtuig werden eveneens op het droge gehaald, het laatste bleek erg beschadigd. Een man met ijzeren ze nuw e n. Een rijk veehandelaar uit Missouri de heer Mc. Kittrick heeft Vrijdagmorgen ter gelegenheid van een spoorwegongeluk bij Sl. Louis getoond 1 zenuwen van builengewone sterkte te bezitten. Mc. Kittrick was bij het ongeluk onder een locomotief geraakt, zoodat een rad even onder de knie op zijn been stond. Toen men hem te hulp kwam zei hij heel kalm „Als u de locomotief terug kunt duwen heb ik misschien nog eenige dagen te leven." De passagiers trachllen le vergeefs, de locomotief in beweging te brengen. Spoedig daarop begon er heete stoom in de nabijheid te komen. Toen de hitte onverdraaglijk werd riep de vee fokker een der passagiers bij zich en zeide„Hier vriend, ik zie, dat u een pastoorsrok aan heeft, en ik wil uwe zenuwen eens op de proef stellen. Neemt u het mes en snijdt u het been bij de knie af. We zullen dezen vervloekten sloom eens toonen, dat er nog leven in den ouden kerel steekt. De geestelijke begon de voor hem ongewone operatie. Het mes was stomp en de spieren van den ouden veefokker waren taai. Toen deze bijna flauw viel, bood eene dame hem cognac aan. Mc. Krittick zeide: Ik heb sedert vijf jaar geen sterken drank met de lippen aangeraakt, maar van daag wil ik een paar druppels nemen. Houdt niet op met zagen, pastoor of ik ga dood." Toen de laatste pees door was gesneden, zakte de pastoor flauw in elkaar. De dappere Mc. Kittrick werd in het hospitaal van St. Louis gebracht, waar hij eenige uren later stierf. E enbedriegster. Te Sawang, in het Buitenzorgsche, moet een inlansche vrouw wonen, die al7 malen over leden is en telkens weer in dit tranendal terugkeert. Eens in de maand brengt zij bezoeken aan den hemel en daar zou zij Toewan Allah om zeep geholpen hebben, omdat deze van plan was, de heele wereld onderstboven te gooien. Aange zien de poetri familie is van de geesten, eet zij geen rijst. Zij beweert dat haar door de engel Poetri Kastoeri is aange zegd, dat zij de grootste koningin der aarde zal worden. Om zich alvast een hofstoet te verzekeren, heeft zij na 4 dagen lang gevast te hebben ten huize van bapa Diman in kampong Tjoeroeg, zekeren Sinin benoemd tot radja raden Soemantri. Inmiddels had zich om de hemelbruid een aanhang van een 50 lichtgeloovige zielen verzameld en die had zij voorzien van djimats, die on sterfelijkheid en den hemelschen zegen waarborgden. Alles boog voor poetri Sili Sinibar en radja raden Soemantri. De heele verzameling is echter door de inlandsche overheid opgepakt, en 24 zitten er nu, in afwachting van 't voor- loopig onderzoek, achter slot en grendel. Vleeschetende planten. Een professor aan de universiteit te Penn- sylvanië heeft nieuwe proeven genomen met vleeschetende planten. Het ging over een Zuid-Amarikaansche vleeschetende plant, welker naam helaas niet genoemd wordt. De bloesems moeten tamelijk groot zijn, en volgens zeggen der be woners van het land, waar ze gevonden worden, moeten ze beschikken over een spierkracht, groot genoeg om kleine zoog dieren, die zoo onvoorzichtig zijn uit de kelken te drinken, vast te houden. Bij de proeven, die in tegenwoordig heid van verscheiden deskundigen ge nomen werden, bracht men een muis, die men 48 uur lang niets te drinken had gegeven, in een gesloten kamertje, waar de proefplant neergezet was. Het dorstige dier trachtte onmiddellijk van het vocht uit den kelk te drinken, waarbij zich de opening dadelijk samentrok. Het dier stikte, viel naar beneden in den kelk en werd „verteerd". Meningitis. Men schrijft aan de Nijm. Ct. uit Oss. In het naburige Uden heerscht op het oogenblik de hersenvlies-ruggemerg-ont- sleking (meningitis cerebro-spinalis epi- demica). Eenige lijders, eerst in het ziekenhuis vertoevende, komen nu af zonderlijk te liggen, waarvoor een barak in gereedheid is gebracht. Een kleine patiënt is overleden, men kon echter niemand vinden om het lijkje naar het kerzhof te brengen, zoodat de vader verplicht was dezen droeven last zelf te torsen. Burgerlijke Stand van 11 April. GEBORENHendrik Adrianus, z. van Petrus Johannes Verheuvel en Cornelia Buijs. Johannes Franciscus z. van Petrus Johannes Verheuvel en Cornelia Buijs. Jantje, d. van Hen drik Harms en Frederika Kroeske. - Gijsbertus Hendrikus, z. van Gerrit Meijer en Adriana Dorresteijn. Cornelia, d. van Antonius van der Linden en Johanna van Keulen. Johanna Catharina, d. van Martinm Wildeman en Anna Margaretha van Breuk. Hermina, d. van Gerrit Kwint en Barta van Koerten. V De Heer en Mevrouw HOOY KAAS— Faber betuigen hun hartelijken dank voorde belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunne dochter. Amersfoort, 11 April 190S. Kraam visities worden afgewacht op Dinsdag 14 April van 24 ure. Met dezen betuig ik mijnen harte lijken en oprechten dank aan sl mijn vrienden en bekenden voor de vele be wijzen van belangstelling en steun bij de langdurige ziekte en het overlijden van mijn geliefden echtgenoot ondervonden. Wed. G. A. DENEKAMP— geb. vin den Heuvel. Amersfoort, 10 April 1908. GEVRAAGD, liefst even buiten de stad bij voorkeur omstreeks Utrechtsche poort' waarbij een groote, geschikt voor slaap kamer. Adres onder letter H. S. bureau van „DE EEMLANDER", Breedestraat 20. Oi'ieringeiiatraat 3, bericht hiermede, dat hij zich te Am ers foort gevestigd heeft, als te Amersfoort, zal in 't VALKJE (ingang uitsluitend Valkestraat) te Amersfoort op WOENSDAG 22 APRIL 1908, zoo noodig daags daarna telkens 's morgens 9J- uur om contant geld, afkomstig van den Huize „DE BIEZEN" onder Barneveld, onder meer Collectie oud Chineesch en Japansch porcelein, Delftsch Aardewerk, diverse kaststellen, groote vazen, speksteen, kunstvoorwerpen, zeer fraaie antieke gebeeldhouwde kast, staande antieke klok met speelwerk, kleine dito zonder speelwerk, fraai ge sneden eikenhouten ameublement. Col lectie schilderstukken,linnenpersen, groote gepantserde brandkast (merk Trousselot), biljard (merk St. Martin) met diverse stellen ballen en verdere toebehooren, pianino, meubels, huisraad, en wat meer tot inboedel behoort. Catalogus (geïllustreerd) 5 f 0.20 ver krijgbaar van al 17 APRIL a.s. bij den vendumeester, den Heer LAMMERTS VAN BUEREN te Amersfoort. Kijkdagen van sm. 1012 en vaa 24 uur. PARTICULIEREN tegen betaling vaa 25 cent ten behoeve van de vereeniging Liefdadigheid te Amersfoort op MAAN DAG 20 APRIL a.s. TUBLIEK vrij op DINSDAG 21 APRIL a.s. CORRESPONDENT der LAANSTRAAT 4 BAARN Teleph. Interc, 77.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2