Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. a No. 62, MAANDAG 13 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venuootsebap „DE EEMLA.NDBR Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINN EN LAN iJ. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Land-, Tuinbouw en Veeteelt DE LANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Abonnementsprij s Per jaarf 4.— Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1-40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BB.EEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bfj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE BOYCOT IN CHINA. De Ghineeiche wisselagenten te Hong kong weigeren Japansche geldswaardige papieren aan te nemenook de drogisten hebben alles wat Japansch is geboycott. Trouwens, deze heele beweging baart opzien en onrust. Een aantal zg. ge heime vereenigingen noemen zich Ver- eeniging van de Nationale Schande en geren aldus uiting aan het gevoel ran vernedering, dat het gebeurde met de Tatsoe Maroe bij hen heeft opgewekt. Zij hebben gezworen den boycott niet op te heffen voor Japan een schade van 300,000,000 dollars heeft geleden, dus 10,000 maal het bedrag, dat China heeft moeten betalen voor de inbeslagname van de contrabande aan boord ran de Tatsoe Maroe. En het moet gezegd worden, dat de Chineezen toonen hun wil door te drijven. Kooplieden ver nietigen hun opslag van Japansche warende afnemers willen geen Ja pansch product in handen krijgen, maar betalen liever meer voor de voort brengselen van andere landen. De Regeering is machteloos, te meer daar de boycotters strict correct blijven. Dit schijnen de Japanners met leede oogen aan te zien, want deze passieve tegen stand maakt elk ingrijpen onmogelijk. Te Canton en te Hongkong worden tal van Japansche handelsreizigers waar genomen, die er alles doen behalve bestellingen krijgen. Men vreest een bedoeling van Japansche zijde om onlus ten uit te lokken. DUITSCHLAND. Eenige dagen geleden meldde de Petit Bleu" reeds, dat uit het garnizoen van Metz een zekere luitenant Krumbuck gedeserteerd is, die verdacht wordt zich aan hoogverraad schuldig gemaakt te hebben. Nader wordt nu nog gemeld, dat de kolonel-commandant van het regiment dragonders, waartoe Krumbuck behoorde, genoodzaakt werd zijn ontslag te nemen, waaraan hij gevolg gaf. Na tuurlijk wordt er verband gezocht tusschen dit ontslag en het verraad van Krumbuck. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 9) Neen, vriend, we vertrouwen je niet nog eens ons leven toe,» zet de prin» tegen den blozenden koetsier, •prong op den bok en nam de teugels In de handen. De gedienstig buigende hotelier hielp Sitta bij het klimmen op de voorbank terwijl de koetsier Ietwat beschaamd op de achterbank ging zitten. Het was al schemerachtig donker. In het westen vertoonde zich een som bere wolkenbank. Prins Albrecht wees er naar met zijn zweep. «Morgen slecht weer het was vandaag ook bijna te mooi. Hebt ge het niet koud, Sitta?» Zij schudde haar hoofd. «Neen, ik vind het niet koud.» Dat waren zoowat de eenige woor den die zij op den langen terugrit wisselden. Zij zagen weldra het electrische licht van de huizen van St. Moritz. Het rij tuig hield stil voor het hotel. Krumbuck is de zoon van een generaal. De Duitsche pers begint nu eerst over deze zaak te spreken. ENGELAND. De Jewish Colonial Trust is een maatschappij met een kapitaal van (wee millioen pond en het doel voor Joden in de verdrukking elders land te vinden. Nu heeft de meerderheid der aandeel houders echter .besloten dat doel te beperken tot nederzettingen in Palestina, de maatschappij dus dienstbaar te ma ken aan het Zionisme. Tot die ver andering is goedkeuring van den rechter nil noodig, en Donderdag pleitte Zang- will, uit naam van de minderheid der aandeelhouders, voor een Londensche rechtbank tegen die beperking van het doel. Hij is zoo zeide hij zelf een ijverig Zionist geweest, maar hij heeft ervaren, dat er voorloopig niets van een terugkeer naar Palestina kan komen. De houding van Turkije maakt het onmogelijk. Inlusschen zijn daar de millioenen Joden in Rusland in de el lende. Mag de maalschappij zichzelf nu den weg afsnijden om iets voor die ongelukkigen te doen? Zangwil vindt van neen. De rechter zal later uitspraak doen. Uit de diamant-industrie. In de algemeene vergadering der Neder). R.-K. Diamantbewerkersvereeni- ging, die Zaterdag te Amsterdam plaats had, werd van af de bestuurstafel mede gedeeld, dat het bestuur de bemiddeling van een der meest invloedrijke en alge meen geachte personen beeft ingeroepen, ten einde contact te verkrijgen tusschen de twee in conflict zijnde partijen in de diamantnijverheid. Het bestuur heeft gemeend, dat het voor die evenlueele bemiddeling bevorderlijk zou zijn den arbeid voorloopig te doen eindigen. Ofschoon dit niet officieel werd be vestigd, kan zoo goed als zeker worden gezegd, dat de persoon, dien het be stuur als middelaar wil uilnoodigen, is de burgemeester mr. W. F. Van Leeu wen. Haagse hl Zoudt ge het voor mogelijk houden vraagt de schrijver der De op het diner wachtende gasten waren al in den hall bijeende datnes overdreven elegant gekleed en flonke rend van de diamanten, terwijl de heeren hunne eenvoudige pakken aanhielden. Onwillekeurig gingen zij wat uiteen toen prins Albrecht en Sitta even groe tend den hall doorliepen. Kröchert kwam hen bij de trap tege moet. «Het ls al erg laat Uwe Hoog heid,» zei hij. Hij keek onderzoekend naar het bleeke gezicht van Sitta. En zijne stem klonk nog verwijtender toen hij vervolgde Hare Hoogheid de prinses heeft zich al zeer ongerust gemaakt!» «Wel neenl» Prinses Elisabeth kwam het salon uittrlppèlen waar zij achter de deur had staan luisteren. Zij keek met een nieuwsgierig gezicht naar Kröchert en Sitta. Hoe zouden die er uitzien nu zij elkaar weerzagen I Maar ongelukkig was er aan Sitta niets bijzonders te zien en kon zij op Kröcherts gezicht alleen een lichte ergenis ontdekken. Het geheim brandde haar echter op de tong. Zij trok den prins aan zijn mouw.» Ga je maar gauw verkleeden! Wat hebt ge zoo eeuwig lang te Maloja uitgevoerd We zouden bijna nog langer zijn uitgebleven, in geval we nog terugge komen waren!» Prins Albrecht keek niet naar zijne vrouw, maar naar Krö chert. «De paarden werden schuw; het Haagsche Kiekjes in het N. v. h. N., dat ouders, die voor hun spruiten kos- telooze plaatsing aanvragen op een H. B. School wel een abonnement op het Kurhaus voor hun kind betalen, maar bfj hoog en bij laag bezweren, dat zij geen f 24 voor het schoolgeld van hun kind kunnen missen? Welnu, zulke dingen gebeuren hier. En niet by hooge uitzondering, maar vrij geregeld en dikwijls. Het klinkt bijna ongelooflijk, maar het is een feit, dat er hier zijn, die wél de Kurhauskaart betalen, niet voor hen zelf, maar voor hun kinderen en deze meenen kosteloos op school te kunnen zenden. Ik geloof niet, dat in één stad van ons land dergelijke pretverhoudingen bestaanwant wat is anders de oorzaak er van als het niet de pretziekte is, die de menschen hier te pakken heeft Ik zou de gezichten van zulke ouders toch wel eens willen zien, als ze den man van het stadhuis ontvangen, die hun komt vertellen, dat B. en W. hun kind niet kosteloos op school kunnen toelalen. Dat zijn nog werkelijk echt Haagsche toestanden". De heer J. H. Lodder alhier, is le Utrecht geslaagd voor het eiamen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van' het Ned. Ond. Genoot schap werd een propagandacommissie benoemd bestaande uit mej. L. M. Sin- nige eh den heer H. Rademaker. Besloten werd een vergadering uit te schrijven, waarvoor de heer A. J. Schreuder, hoofd der inrichting voor achlelijke kinderen, .Klein Waresborn" te Arnhem als spreker zal worden uit- genoodigd, teneinde het onderwijs aan zwakzinnigen te bespreken. De kapitein-luitenant ter zee J. Alberda wordt 22 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. Pantserschip .Heems- kerek" als le officier. Woensdag 22 April zal het Utreehtsche Palestrinakoor, onder leiding van P. Jos. Vrancken een uitvoering geven in de SI. Joriskerk. scheelde niet veel of we waren naar beneden gestort.» «Het is onverantwoordelijk van den hotelier om uwe Hoogheid een koetsier te geven die niet vertrouwd is en paarden die schuw zijn,» riep Krö chert heftig. «Ik zal hem eens flink de les gaan lezen.» Prins Albrecht hief afwerend zijne hand op. «Laat de zaak maar liever rusten, beste Kröchert. Ik wou graag dat er zoo weinig mogelijk over ge sproken werd, want daar heb ik zoo het land aan daar geniet ik in Glück- stadt meer dan genoeg van. Ik ben over vijf minuten klaar, Elisabeth.» De prinses boudeerde vandaag niet over den vluchtigen handkus. Zij vond het zelfs heel goed, dat zij in hun salon zaten in plaats van de groote eetzaal. Zij wilde graag zoo ongegeneerd moge lijk Sitta en Kröchert gadeslaan. Maar tot haar ergenis lieten zij geen van beiden iets merken. Hij gedroeg zich als altijd en Sitta keek bijzonder stil. Zij schreef dat echter toe aan ver moeidheid en aan de gevolgen van den doorstanen schrik. De prins was de eenige die een zekere opgewondenheid aan den dag legde. Hij dronk veel champagne, en praatte druk met korte afgebroken zinnen, af gewisseld door een vreemden, scherp klinkenden lach. Dat was bij hem altijd het bewijs van zenuwachtige over Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag 19 April a.s. des morgens half elf een godsdienstoefening gehouden in het Logegebouw, van Persijnstraat 1, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate vtn Apeldoorn. Door de afdeeling Gooi- en Eem- land van de Ned. Vereeniging tot be scherming van dieren is nu ook een steenen drinkbak geplaatst aan den Leus- dersveg tegenover den Kalkweg. Gisterenavond tegen zeven uur werd de Zondagsrust in de omgeving van de Aldegondestraat plotseling ver stoord door het geroep: brand! brand! Dadelijk kwamen van alle kanten de menschen aanstroomen en toen ook een tweetal brandspuiten aanrukten, trok ieder die langs den weg was, naar de Aldegondestraat, waar het vernielend element heette te woeden, in het per ceel bewoond door J. Iloudijker. De rappe spuitgasten, die No. 1 aanwezig waren, moedigden elkaar aan om nog meer haast te maken, daar zij het eerst water wilde geven. Vlug was dan ook een waterleidingkraan aangeschroefd, de slangen waren afge rold, maar het sein tot watergeven bleef uit. En het nieuwsgierige publiek trok heel spoedig af, wantde brand bleek reeds gebluscht te zijn. In een schuurtje was nl. een mat in vlam ge raakt en de buren hadden aanstonds eenige emmers water aangedragen, zoodat het vuur voor niemand meer zichtbaar was en alleen een brandlucht verried, dat er een begin van brand was ge weest. De kapitein L. Noest, van het 5e Regiment Infanterie, zegt in de Mil.- Spectator veel gonis van de electro- automatische schietschijven, uitgevonden door den Belgischen kapitein R. Bremer, en in België ingevoerd voor het leger en de burgergarde, en geeft daarvan een duidelijke beschrijving met plaat. Aan 't politiebureau is gedepo neerd en aldaar terug te bekomen een bloedkoralen halskettinkje, op den open baren weg gevonden. BARNEVELD. In de Zaterdag gehouden zitting van den Gemeenteraad werd o.a. spanning. De prinses liet Sitta kort na het diner heengaan. Zij zou wel moe zijn en moest maar eens goed uitslapen. Het jonge meisje was werkelijk blij dat zij haar stil vertrek mocht opzoeken. Kröchert ging ook heen. Aangezien zijne kamer op de zelfde gang uitkwam, ging hij met Sitta mee. Eindelijk zijn zij weg!» De prinses klapte vergenoegd in hare handen. Haar gemaal liep op en neer in het salon. Hij bleef voor een der vensters staan en keek naar buiten. De maan wierp haar bleek zilverglans op het meer en op de grauwe rotsen vielen witte strepen van het koude licht. De avondlucht die door een der vensters naar binnen kwam was zoo koud alsof het winter was. De prinses liep naar hem toe. «Al brecht, luister eens, ik moet je iets vreese- lijk interessants vertellen.» Wat dan Kröchert heeft Sitta lief. Hij wil graag met haar trouwen. Hij waagt het alleen niet haar te vragen, omdat zij zoo vreeselijk koel is.» De prins hield zijn gezicht van haar afgewend. «Heeft hij je dat verteld?» Ja, vandaag in Pontresma. Ik be klaagde er me een beetje over dat jij alleen met Sitta naar Maloja gegaan waart, en toen zei hij dat hij toch niet met haar had kunnen gaan of zoo meegedeeld, dat voor de verharding var de wegen naar Kootwijk, Stroe, Essen Harskamp enz., met welk werk mei thans bezig is, de volgende vrijwillig' bijdragen zijn toegezegddoor de Maalj schap van Garderen 14000; door d j Maalschap van Kootwijk f 6000doo verschillende personen, als gift in een;; f1313; door andere personen, gedurendj 10 jaar, f 216 jaarlijks, en door de Spaai bank alhier jaarlijks 1 Tan 6e vooj de verharding dezer wegen geslote geldleening, ter grootte van ongevet f40,000. Besloten werd deze giften dankbaa te aanvaarden. Het helfingspercentage voor den H. C werd bepaald op 27. Besloten werd verder, niet meer da f250 als onbelastbaar te beschouwer P. W. (Enschedé)—QUICK 5—0. In den laatsten competitie-wedstrijd Amersfoort niet gelukkig geweest. I. W. heeft over de nederlaag op de Leu derheide schitterend revanche genome door Quick met 50 te verslaan. - RUPSENPLAAG. De boomen in Amsterdam zulli waarschijnlijk dit jaar niet zoo erg de rupsen te lijden hebben als verledi jaar; de noodige maatregelen daarb zijn namelijk genomen. Gedurende de wintermaanden her een groot aantal werklieden boom i boom beklommen om te zoeken na de eieren van den ringelrupsvlinder. Dat dit geen gemakkelijk werk w:' zal men begrijpen, doch de daarm belaste werklieden hebben met dit wél een aardige bijverdienste gehad, da 1 zij voor iederen door hen ingeleverd' eierring eene kleine premie boven h gewone weekloon ontvingen. Zij hadd er dus zelve belang bij het hun opp dragen werk zoo nauwkeurig moge! te verrichten. En nutteloos is dit werk niet geweo. Ruim 77000 eierringen, ieder geini deld 200 eieren bevattend werden inp leverd en na op de Stadskweekerij iets. Uit het eene woord kwam k andere voort en per slot bekende mij zijne liefde. Hadt jij er iets v gemerkt Neen.» Prins Albrecht keerde zi om en keek zijne vrouw met een iroi schen lach aan. «Neen, ik heb ni< gemerkt. Kröchert is een trouw vriei Het verheugt me, dat hij jou zijn g heim heeft toevertrouwd. Het is o heel slim van hem.» Niet waar Ik moet zijn bondg noote zijn.» De lach van den prins klonk z spotachtig, dat het zelfs de aandai der niets kwaads vermoedende prin: trok. Hè, nu lacht ge me weer ui klaagde zij. «Je denkt dat ik niet k zwijgen en verstandig handelen Zijt ge dan zoo gesteld op huwelijk L Waarom niet. Als zij van elki'l houden Maar dan zoudt gij freule Hohenthal moeten missen en ik Kröchert. Waarom Ze kunnen toch als jo getrouwd paar even goed bij blijven.» Neen.» De prins werd vuurro «neen dat gaat niet. Waarom niet Om verschiedene redenen.» Wordt vervolge lie ik v I

De Eemlander | 1908 | | pagina 1