UIT DE PERS. WEERBERICHT. Thermoineterstand BINNEN LAN O. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Kerk- en Sehoolnieuws. Rechtszaken. Ingezonden. MÏDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 16 April 1908. Hoogste barometerstand 778.9 m.M. te Stornowaylaagste 755.4 m.M. te Coruna. Verwachting tot den avond van 17 April 1908. WindMeest matige N.O.Iijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbe- wolkt, droog weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 62. Laagste hedennacht .F. 33. Hedenmiddag 12 uur .F. 70. marine wenschte, werd verworpen met 190 tegen 79 stemmen. De uilslag der stemming werd met luid gejuich begroet. Een dreigend conflict. De corresp. van het Haarl. Dbld. te IJmuiden schrijft En ernstig conflict dreigt den len Mei a.s. in den vischhandel te IJmuiden te ontstaan. Een der eerste regeeringsdaden van den nieuwen Minister van Waterstaat is nl. geweest een beschikking te nemen, waardoor de belangen der vischkoopers h. i. zeer ernstig worden benadeeld, door nl. de koopmanskorting te verminderen van 3 pCt. lot 2 pGt., met ingang van 1 Mei a.s. Dit is een beschikking, die verstrekkende gevolgen kan hebben. De visschershaven te IJmuiden is een vrijhaven, d.w.z. noch voor ligging, noch voor lading of lossing behoeft haven geld betaald te worden. Een belangrijk voordeel voor de reederijen. Daar de exploitatie door de langzamerhand aan gebrachte vele en goede verbeteringen kostbaar is, is een tekort ontstaan van ruim f 60.000. De Minister wil dat bedrag op het bedrijf zelf terugwinnen. Het voornemen van Z. Ex.'s voorganger, om die 1 pCt. van het koopbedrag, benoodigd tot dek king van dat tekort, te verhalen op de reederijen, is ingetrokken, na een goed doorgezette actie van de Reedersver- eeniging aldaar. Vandaar de beschikking om nu de koopmanskorting der koopers te verminderen met 1 pCt. en te bren gen van 3 pCt. op 2 pCt. en de 1 pCt. ten behoeve van het Rijk te verhoogen lol 2 pCt. De vischkoopers achten zich niet alleen zeer benadeeld door die beschikking, doch zijn van meening, dat zij hun be- brijf niet kunnen voortzetten, zonder die 3 pCt. koopmanskorting. Hun voornemen daarom is, met in gang van 1 Mei den vischkoop te staken, indien deze ministerieele beschikking niet vóór dien datum wordt ingetrokken. De ernstige gevolgen van dezen krassen en uitersten maatregel zijn niet te over zien, zoowel voor den handel als voor de reederijen, de burgerij en het Rijk zelf. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren: De toeankoe van de laras Abai is gisteravond bij Padang door de bevol king vermoord. De dader en elf medeplichtigen zijn gevat. Het Hbl. leekent hierbij aan Mogelijk is dit bericht in verband te brengen met de quaestie der invoering van de belasting in West-Sumrtra, hoewel het wel eens meer voorkomt, dat de bevolking het met haar laras- hoofden aan den stok heeft. Zoo was in 1902 een klein machtsvertoon noo- dig in de afdeeling Ajer Bangis, waar de vervalling der betrekking van laras- hoofd van Pariet tot eenige beroering onder de bevolking aanleiding gaf. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van den oud-minister rar. J. H. Geertsema zal Vrijdagmiddag te half een op de begraafplaats te Driebergen plaats hebben. ADRES AAN DE STANDAARD. De Kath. T ij d besluit als volgt een hoofdartikel gewijd aan de „Broeder twist" tusschen Stand, en R oft er- dammer en Nederlander: „Wij verlangen niets vuriger, dan dat ons het partijkiezen in den broederstrijd van onze Protestantsche bondgenooten zal gespaard worden. Zouden wij tegen onzen wil er in gesleept worden, dan is onze houding van te voren bepaald. In geweten zouden wij dus in dat geval ons verplicht achten naar beste krachten loyalen steun te verleenen aan het thans zitting nemend Kabinet en als vijand te beschouwen ieder, die, om welke reden ook, het bestaan van deze Regeering in gevaar zou brengen. ,'t Laatste nu doet o.i. zeer stellig hij, die of het goed recht van optreding dezer Regeering in twijfel trekt of wel deze Regeering, in strijd mei haar eigene verklaringen, zou willen voorstellen hetzij als een zake n-Kabinet, hetzij als een overgangs-Kabinet, hetwelk, zoo spoedig de omstandigheden het toelaten, voor een ander Kabinet der rechterzijde zou hebben plaats te maken." Zoo we reeds meedeelden zal Amersfooit's Mannenkoor, onder leiding van den heer N. Hazendonk, Dinsdag 28 April a.s. zijn eerste uitvoering ge ven in Amicitia. Medewerking zal dien avond verleend worden door mej. Jean- nette Molsbergen (sopraan) uit Utrecht, mej. Betsy Poppelsdorf (pianiste) uit Amsterdam en den heer Bertr. H. Drilsma (cellist) uit Amsterdam. Het met zorg saamgestelde pro gramma belooft een mooien avond. Hedenavond vergadert Handel en Nijverheid, met een zeer belangrijke agenda en de kamer van Koophandel en Fabrieken. Vondst uit de oudheid. Op een erfhuis onder deze gemeente is, onder eenigen ouden rommel, een ge verfde koperen schaal ontdekt, die, ont daan van de verflaag, bleek te zijn een oude collecteschaal, afkomstig uit de kerk der Ned. Herv. gemeente te Mont- foort. In het randschrift leest men „Montfortensis" en de bodem vertoont een teekening (waarschijnlijk het slot), benevens het wapen van den toen- maligen Burggraaf (1628) en de navol gende dichtregelen In den jaere ons Heere MDCXX en acht. Wert Borchgraef Filips hier met vreugt verwagt, Maer twaelf jaer daerna waerachtich Ging zyn siel naar Godt Almachtich, Ende met veel ghejammer en gheween Braght men zyn lichaem naer dese kercke heen. Daerom ben ick ghemaeckt door Jan van Goedewaegen Tot ghedachtenis wanneer Filip van Merode is beghraven. Die stadt die in dese schaele is Myn naem staet op dese randt, en heet Montfortensis. Hedenmorgen werd door de po litie een persoon wegens dronkenschap in arrest gesteld. De werken van C. P. da Pale- strina, die volgende week in de St. Joriskerk zullen worden uitgevoerd, zijn 1. Tenebrae factae sunt, 2. Jesu, Rex admirabilis, 3. Omues amici mei, 4. Popule meus en 5. Psalm 42. Op het politie bureau zijn gede poneerd een boek met stalen behang selpapier, een beursje en een charivari van een damesketting, die op den open bare weg gevonden zijn. Raadsstuk. Reeds langen tijd doet zich groote behoefte gevoelen aan eene verbetering van den verkeersweg, daar waar de Bergstraat de Arnhemsche en de Leus- derweg te samen komen. Dit nader te omschrijven mag volkomen overbodig heet en, weshalve wij ons van die taak ontslagen achten. In herinnering zij gebracht dat wij bij raadsbesluit van 28 December 1905 (Bijl. 1807) door u gemachtigd werden van den Staat in erfpacht te nemen het voormalige tolhuis met bijbehoorenden tuin gelegen aan den Arnhemschen weg. Dit perceel kon de Gemeente destijds niet bij onderhandschen koop in eigen dom verkrijgen, aangezien zij niet de beschikking had over de aan A. Hoksbergen en medeeigenaren toebe- hoorende perceelen, die, eveneeHS voor wegverbreeding noodzakelijk waren. De minister van Financiën heeft zich evenwel beieid verklaard een gedeelte van het terrein aan de Gemeente onder zekere voorwaarden onderhands te ver- koopen, indien de Gemeente de beschik king heeft over de terreinen, in eigen dom toebehoorende aan A. Hoksbergen en medeeigenaren. De onderhandelingen over dezen aan koop hebben eindelijk tot een aanneme lijk resultaat geleid. Bij het voorbereiden van deze aangelegenheid zijn wij uitge gaan van de overweging, dat, voor eene afdoende verbetering, het niet voldoende is het zoogenaamde driepunlje, de her berg en de schuur aan te koopen, maar de twee daaraan grenzende woningen, gelegen aan den Leuadenschemveg. Een blik op de hierbij behoorende kaart, waar aangegeven is welk gedeelte van de te koopen terreinen voor weg bestemd zal worden, doet dit duidelijk zien. Behalve om deze reden is het wenschelijk de beide woningen aan te koopen met het oog op het terrein, dat als bouwterrein overblijft. De tegenwoordige eigenaren bieden hunne eigendommen aan voor f7000. Wu achten dit bod, met het oog op het belang, dat de Gemeente bij den aankoop heeft, aannemelij* en hebben, natuurlijk met voorbehoud voor de noo- dige machtiging, een voorloopig con tract gesloten. Indien de huisjes niet in den koop begrepen worden, bedraagt de koopsom f 6000. Om de bovenstaande redenen achten wij evenwel aankoop van het totaal der eigendommen ge- wenscht. De minister is bereid een gedeelte van het terrein met tolhuis voor f2300 te verkoopen, n.l. voor zoover gelegen op 5.80 M. uit en evenwijdig aan de as van den weg. De Minister wenscht ver moedelijk het overblijvende gedeelte te voegen bij den Rijksweg. Van deze ge legenheid wenschen wij tevens gebruik te maken om u voor te stellen te trach ten den Rijksstraatweg tot aan den overweg van den spoorweg naar Kes- teren van het Rijk in eigendom over te nemen. Met het oog op de bestrating van het nieuwe plein zou het in ieder geval zeer gewenscht zijn den weg tot de Aldegondestraat over te nemen. Het komt ons evenwel met het oog op de toenemende bebouwing aldaar beter voor, dat de Gemeedte den geheelen weg tot den overweg in eigendom heeft. De kosten van bestrating, rioleering en verlichting worden geraamd op f 2400. Taxatie van de waarde van het over blijvende terrein, ter grootte van pl. 6.50 M" is uit den aard der zaak zeer willekeurig. Het komt ons daarom wen schelijk voor deze waarde niet te schat ten, temeer omdat deze naar onze meening geen invloed mag hebben op de totstandkoming der noodzakelijke wegverbetering. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer u het hierbijgaande concept-besluit ter vaststelling aan Ie bieden. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Concept-Besluit. De Raad der gemeente Amersfoort; Gelet op het voorstel van B. en W. van 10 April 1908, Afdeeling 1, no. 571 en zich daarmede vereenigendeGelet op de Gemeentewet Besluit: 1. van den Staat der Nederlanden te koopen een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Amersfoort sectie B. no. 3188, voorzoover gelegen op 5.80 M. uit en evenwijdig aan de as van den daaraan grenzenden straatweg voor de som vanaf 2300; 2. van A. Hoksbergen en medeeige naren te koopen de perceelen kadastraal bekend gemeente Amersfoort Sectie B no. 1404, 1405, 1406 en 1407 voor de som van f7000; 3. B. en W. te machtigen om onder nader door den Gemeenteraad goed te keuren voorwaarden, van den staat over te nemen het gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Amersfoort sectie B. no. 3188, voorzoover dit niet onder 1 begrepen is en voorts het ge deelte van den Rijksstraatweg van Amersfoort naar Renswoude, te begin nen bij kantonpaal 1 tot den overweg van den spoorweg naar Kesteren; 4. B. en W. te machtigen om, over eenkomstig de bij dit besluit behoorende teekening, zoodra de eigendom der onder 1, 2 en 3 bedoelde terreinen verkregen is, een gedeelte daarvan te bestemmen tot openbaren weg, te bestraten, te rioleeren en te verlichten; 5. Het onder 1, 2 en 3 beslotene te onderwerpen aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecht. Aldus vastgesteld in de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort van April 1908. De Voorzitter, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. SOEST. In de jaarvergadering van het ziekenfonds „Steunt elkander" bleek, dal in het afgeloopen jaar 23 nieuwe leden zijn toegetreden, geroyeerd werden er 10, deels wegens vertrek, deels wegens wanbetaling. Het aantal leden bedraagt thans 209. De penningmeester deed rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat het saldo in kas f 158.53.) bedroeg. De aftredende bestuursleden G. H. de Meij en Joh. Bosboom werden herkozen. BAARN. De subcommissie van de Ooslerschool van de commissie van ge trouw schoolbezoek heeft haar aandeel in de opgebrachte jaarlijksche bijdragen, n.l. f 40, aan spaarbankboekjes uitge geven en wel aan die leerlingen, die geen enkele keer, dan alleen voor ziekte of godsdienstplichten verzuimden. N1JKERK. Alhier is in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer J. L. Cohen, godsdiensllceraar bij de Israëli tische gemeente. De heer Cohen vervulde te Nijkerk zijn dienstwerk sinds 1872 dus ongeveer 36 jaar. Voor dien tijd was hij in gelijken werkkring verbonden Ie Schiedam, Schoonhoven en Meersen. De afdeeling Enschedé van den TextielarbeidersBond De Eendracht heeft f 500 beschikbaar gesteld tot steun van de werkstaking bij de firma L. S. de Leeuw Zn., alhier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft een adres ge- r'cht aan heeren Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarin zij op den groo- ten hinder wijst, die bij invallende dooi graanhandelaars, landbouwers enz. ondervinden op de rijkswegen in de provincie. Men mag dan niet met vrach ten boven 500 kilo daarover gaan. De Kamer vraagt daarom dat gewicht op 1000 kilo te brengen. ONDERWIJS. Uit het zooeven verschenen jaarver slag uver 1907 van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, blijkt, dat het aantal leden 1325 be droeg, tegen 1389 in 1906. De Reke ning en Verantwoording sluit met een bedrag van f3787, waaronder f431 als voordeelig saldo. In het verslag wordt met erkentelijkheid gewezen op de salaris actie in 1907, waardoor vele hoofden van scholen ten plattelande door de nieuwe regeling f 200 en f 300 zijn vooruitgegaan. De gewone jaarlijksche vergadering der Vereeniging wordt a. s. Zaterdag half elf te Utrecht in T Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, gehouden. NED. ONDERWIJZERS-GENOOT SCHAP. De 63e algemeene vergadering van het Ned. Onderwijzersgenootschap wordt gehouden te Haarlem op 30 en 31 Juli en 1 Augustus. Op den lijvigen beschrijvingsbrief komen o.a. voorstellen voor om het schoolblad, althans het off. gedeelte, in vereenvoudigde spelling te doen ver schijnen, er. deze ook in adressen enz. te bezigen, een streven, waarmede het hoofdbestuur slechts voorwaardelijk in stemt; om een commissie van deskun digen tot voorlichting op het gebied van vakliteratuur te benoemen; om tegen over den onderwijzersbond eens den weg der toenadering te betredenom aan te dringen op reorganisatie der [rijksnor maallessen door aanstelling van vaste leerkrachten en uitbreiding van het leerplan; om een onderzoek in te stel len in welke mate kinderen vooral in groote gemeenten naar andere scholen overgaan om een commissie te benoemen tot het verzamelen en bewerken van statische gegevens, die voor het onderwijs van belang zijnom gegevens te verzamelen aangaande het openluchtspelom wijziging vanjde leer plichtwet te vragen, dat alleen onge oorloofde verzuimen moeten worden op- geteekend of een andere eenvoudige regeling ten deze; om in de afdeelingen aan de orde te stellen de vraagpunten van de algemeene kosteloosheid van het lager onderwijs en „onderwijs-rijkszaak" om te onderzoeken of het mogelijk is de opleiding tot onderwijzer(es) in overeen stemming te brengen met de behoefte aan onderwijzend personeel; om de propaganda voor de z.g. oeuvres post- scolaires (onschoolsche bijeenkomsten met oud-leerlingen) ter hand te nemen om pogingen te doen om vak j te doen vervallen als verplicht leervak, althans dit stelt het hoofdbestuur voor dit onderwerp opnieuw aan de orde te stellen om te verkrijgen dat art. 24 der lager onderwijswet worde- gewijzigd, dat bij 25 kinderen twee en bij 60 kinderen drie leerki achten moeten aanwezih zijn om een eenvormigen leeftijd var. toe lating te verkrijgen, en orn een eigen orgaan op te richten. Sautongerecht. In de zitting van Maandag 13 April zijn de volgende vonnissen gewezen: Dronkenschap je herhaling: S. r, S. te Soest 14 d., id. ie id. G. de l, te Baarn 3 d., C. L. G. te Renswoudt 3 dagen. DronkenschapC. D., M. v. OR B., allen zwervend, J. G. te Eist, A. 0. W. R., G. de H., H. v. L., allen te Amersfoort, W S. te Baarn, M. B. li Ede, F. de B., R. K. beiden te Eemnes A. v. W. te Arnhem, H. v. W. It Nijkerk, allen f3 of 3 d. Zonder recht daartoe op verboden grond loopen.- H. v. V., D. v. V., J. i L., allen f3 of 3 d„ J. v. L., T. V. beiden f5 of 3 d., R. H„ J. V., R. H J. V., R. H., allen f 3 of 3 d. allen wonende te Hilversum; A. S. te Soest f3 of 3d. N. B. te Nijkerk f 2 of 2 d., E. T. K. zwervend f3 of 3 d. Op openbaren -Meg trekdier onbe heerd laten staan: J. W. te Amers foort f 2 of 2 d., G. v. d. F. te Barne- veld f2 of 2 d. Niet uitvliegend pluimgedierte of bezaaiden grond laten loopenL. R, te Hoogland f2 of 2 d., J. G. f2 2 d., L. B. f2 of 2 d., beiden te Baarn, J. v. I. te Woudenberg f 2 ot 2 d. Overtr. leerplichtwetW. V. te Bun schoten f 2 of 2 d., W. R. te Baarn f 3 of 3 d., H. v. d. B. te Hoogland f 1 ol 1 d., J. J. te Soest f 0.50 of 1 d. Op Zondag jagen in open jachttijd 2onder acte en vergunningH. M. te Eemnes 2 X5 of 2X4 d. en ver- beurdverkl. geweer. Overtr. jachtwet: F. v. d. L. te Eemnes, vrijgesproken. Wiclryjden zonder licht: H. v. H. S., J. H., J. B., allen f 2 of 2 d. et wonende te Baarn, J. v. d. B. te Kool wijk f2 of 2 d., S. de V. te A'dam f 2 of 2 d. Rijden met voertuig zonder licht.- J V. f 2 of 2 d., K. R. f 2 of 2 d., beiden te Lunteren, H. v. D. f 2 of 2 d., E. v, d. H. f2 of 2 d., beiden te A'foort. Rijden met rijwiel zonder luidklin- kende bel: E. v. d. H. te Kootwijker broek f 2 of 2 d. Rijden met hondenwagen waarvoor honden zonder halter gespannen zijn W. H. te Eemnes f 2 of 2 d., W. K. te Hilversum f2 of 2 d., J. K. te Ilpen- dam f2 of 2 d. Te Amersfoort niet stapvoets rijden daar waar zulks staat aangegevenJ, E. v. d. H. te Nijkerk f 1 of 1 d. FAILLISSEMENT. Geëindigd: W. Winkelaar te Baarn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van 't laatst door U geplaatste schrijven van de pers commissie van de Afd. Amersfoort e o. van den Bond van Ned. Onderwij zers, zagen wij gaarne het volgend! geplaatst. Voorop wenschen wij te ver klaren dat wij een wijziging der vigeerendf salarisregeling, waarvan alle leer krachten profiteeren ten zeerste voorstaan De salarissen van de onderwijzer; zonder hoofdacte toch zijn zeer zeker ook veel te gering, wat o. i. na alle geschrijf geen betoog meer behoeft. Waar wij echter tegen in verzet ko men, dat is het standpunt, 't welk in 't geïncrimineerde schrijven ingenomen wordt ten opzichte van de bevoegdheid van hoofdonderwijzer. Wij halen de volgende zinsneden aan ,De taak van alle onderwijzers in de lagere school is toch precies de zelfde en nooit is er opgemerkt, dal de resultaten van het onderwijs bij de ni.t hoofdactebezitters minder gunstif zijn, dan die van hun collega's met d; hoofdacte." En verder: „Het is geen aangename taak, nader uiteen te zetten, hoe twee derdei der onderwijzers en de hoofdei van scholen voor 't hoofd zoudei worden gestooten." Dat onderwijzers, die toch pur san| voorstanders van verlichting en ont wikkeling moeten zijn, meerdere studit als waarborg voor meerder prestatie in de school afwijzen, kunnen wij niet anders quahficeeren dan met den term .eigen glazen ingooien." Alleen door een hoogstaand onder wijzerscorps, dat zich door beschavinj en ontwikkeling onderscheidt, zal een betere materieele waardeering van hu» positie verkregen kunnen worden. Dit terdege inziend heeft de Bond van Ned. Onderwijzers, sedert zijn op richting, krachtig gestreden voor een verbeterde opleiding der onderwijzers gestreden voor één wettelijke bevoegd heid. Uit dit laatste schijnt echter voor sommige onderwijzers als consequente getrokken te worden, dat als dm eenige bevoegdheid moet aangemerkt worden die, welke de acte van onder-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2