DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. DONDERDAG 23 APRIL 1908. 5e JAARGANG. No. 69. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur R. G. RIJKENS Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAAT 20. FËUlLLETÖiN. Familie Von Kröchert. DE EEMLANDER Abonnementsprij s Per jaarf 4.— Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Antwoord van Wethouders op de verslagen van de afdeelingsvergaderingen op 6 en 8 April. Personeel Fabricage. De opmerking van het lid, dat uit ons voorstel van 23 Maart 1908 Afdeeliug I, no. 460, zou blijken, dat 500 weinig werk gedaan wordt aan 3e afdeeling „Publieke werken", mag onzerzijds niet onbesproken gelaten worden. Wij zijn overtuigd dat door 3e ambtenaren gepresteerd wordt, wat zij kunnen. Ons voorstel vestigt 3T slechts de aandacht op, dat er te veel werk is voor het in dienst zijnde personeel. Het verheugt ons daarom ten zeerste, Jat beide afdeelingen de wenscheljjk- tieid van de benoeming van een in- ipecteur van het Bouw- en Woning toezicht inzien. Met de afdeelingen zijn wij het eens dat bovendien de benoeming van een klerk-teekenaar eer gewenscht is. De architect en 3e beide opzichters zullen daardoor an veel administratie-werk verlicht worden, waardoor zij zich meer aan aun taak zullen kunnen wijden. Door de aanstelling van twee titu larissen zal een zeer groote verbetering ;ot stand gebracht worden. Blijkens de verslagen heerscht geen enstemmigheid over het bedrag van 3e jaarwedde, die aan de betrekking fan inspecteur verbonden zal worden, lok na de besprekingen in de af- leelingen blijven wij er de voorkeur tan geven het tractement op f 1500 bepalen en achten wij een salaris ran f 1000 k f 1300 onvoldoende. De laarvoor door verschillende leden in ie tweede afdeeling aangevoerde 'ronden schijnen ons afdoende. Boven dien willen wij nog wijzen op de ;alarissen van den 1ste en den 2de Jemeente opzichter, die respectievelijk bedragen f 1200 en vrije woning en 1000. Het komt ons zeer ongewenscht I, foor een ambtenaar, van wien meer ontwikkeling en zelfstandigheid ver- eischt wordt, eene lagere bezoldiging te geven dan de hiërarchisch onder tem staande opzichters. Men moge voor een salaris van f 1000 f 1300 sen ambtenaar kunnen krijgen, de „[zekerheid bestaat, dat hij spoedig zal Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 15) Ik dacht dat u wat boomen ifilde laten vellen. Daardoor wordt de schade toch zeker wel gedekt?" Daar kan ik hoogstens de hypo theeken van afbetalen. Maar als ik iet heele bosch laat omhakken Het kan toch niet zoo moeilijk sijn om geld op te nemen vroeg Hans verwonderd. ,Een landgoed als Roten- tfalde 1" Rotenwalde wordt altijd over- chat." Dat antwoord klonk ietwat leirriteerd. „Alle paar jaar overstroo- "ingen en dan dat groote huis 'at alles kost zooveelIk heb het Jouwens ook veel te duur gekocht. 'Oumaar laten we nu maar niet oeer over zaken spreken. Dus je r'lt me wel het genoegen doen van !'en naar de Bodenhausens te gaan Zeker, vader." Je moogt natuurlijk niet al te ®or aandringen op de hypotheek en vertrekken, indien hij inderdaad ge schikt is, aangezien gelijke betrek kingen in soortelijke Gemeenten als Amersfoort hooger bezoldigd worden. Voor eene billijke en verstandige toe toepassing van de Woningwet en de uit haar voortvloeiende verorde ningen is continuïteit een eerste ver- eischte. De ondervinding heeft genoegzaam aangetoond, dat het bepalen van be trekkelijk lage aanvangstraktementen nadeelig voor de belangen van de Gemeente is. Op alle deze gronden achten wij een salaris van f 1500 gewenscht. In verband met de nieuwe organi satie van den dienst stellen wjj U voor, aan ons college op te dragen de instructies voor den inspecteur, de twee opzichters en den klerk-teekenaar vast te stellen. Wijziging der nieuwe instructies, die spoediger door ons dan door uwe vergadering vastgesteld kunnen worden, zal in den beginne nog wel eens noodig zjjn. Lettende op den aard der betrekking en op de regeling, vastgesteld voor andere takken van dienst, geven wij U tevens in overweging, aan ons college de benoeming van een klerk- teekenaar op te dragen. Onze denkbeelden zjjn in het hierbij gevoegde concept-besluit geformuleerd. Lager onderwijs. Salaris regeling. Met genoegen bemerkten wjj, dat ons voorstel bjj na algemeene instem ming van uwe vergadering mocht verwerven, behoudens eenige onder- deelen. Aangezien de voorgestelde verhoo ging van de hoofden der scholen geen ondersteuning heeft gevonden, nemen wjj ons voorstel in deze terug, zoodat het vroegere minimum en maximum gehandhaafd bljjft. Wij stellen echter voor in plaats van voor de hoofden der scholen le soort drie 5-jaarljjksche verhoogingen van f100 en voor de Hoofden der scholen 2e en 3e soort twee 5-jaarljjksche verhoogingen van flOO te bepalen: respectievelijk zes en vier 2-jaarlijksche verhoogingen van f 50. Voor de hoofden wordt dan evenals voor de onderwijzers van bjj- stand, een gunstiger regeling voor de je moet ook niet te veel met de deur in het huis vallen waar het mijne veranderde meening over Hilmar be treft je moet het heel diplomatiek aan leggen. Je bent trouwens ook een hoveling." De oude Kröchert tikte zijn zoon lachend op zjjn schouder, maar die vrooljjkheid leek wel wat ge dwongen. Hans-Henning vond dat lachen heel naar. Hjj had een diep medelijden met zjjn vader. Een onbeschrijfelijk gevoel maakte zich van hem meester. „Vader, zou het niet beter zijn als ik uit den dienst ging?" zei hij. „U kunt hier bepaald niet meer alleen het toezicht houden I" Maak je daar maar niet onge rust over. Er is geen gebrek aan toezicht maar wel aan geld 1" U kunt dan mijn toelage uit sparen." Zoudt gjj dan van je pensioen als ritmeester kunnen leven Nou, maar er zijn toch niet elk jaar overstroomingen," zei Hans ver- goeiljjkend. Neen. Maar zoo een als die van dit jaar zet iemand eenige jaren ach teruit." Vader, zoudt ge u niet tot oom Hendrik kunnen wenden vroeg Hans aarzelend. Hij verwachtte een aanval van woede of tenminste een verontwaar- periodieke verhoogingen vastgesteld. Aanneming der voorstellen van de heeren Gerritsen en Van Esveld, be treflende een hoogere bezoldiging voor de hoofdacte, moeten wjj met ernst bestrijden, aangezien daardoor een zeer onjuiste verhouding zal ontstaan tus- schen de bezoldiging van de onder wijzers. Op den voorgrond moet gesteld worden, dat de aanneming van het beginsel niet het doel mag hebben om onderwijzers, die door de nieuwe salarisregeling niet gebaat zullen wor den, eene hoogere bezoldiging toe te kennen. Het doel wordt dan voorbij gestreefd immers door de voorstellen zullen ook onderwijzers genieten, die volgens onze voorstallen reeds een belangrijk verhoogd salaris zullen krijgen. De ondervinding leert voorts, dat vele onderwijzers in het bezit der hoofdacte nog andere belangrijke ver diensten verwerven buiten de school tijden. Wjj wijzen slechts op hetgeen door onderwijzers in het bezit der hoofdacte verdiend wordt aan Burger Avondschool, Normaalschool en Her halingsschool. Burger-Avondsch. Norm.-sch. Herh.-onder. no. 1 f147 2 f400 f300 „3 f179 4 f 160 f128 „5 f 360 6 f 80 f158 Uit het bovenstaande blijkt tevens de onjuistheid van de zoo dikwijls geuite bewering, dat de taak van den onderwijzer hem niet veroorlooft buiten de schooluren op andere wijze dan voor de school werkzaam te zijn. De verhooging toe te kennen als prikkel, voor verdere studie brengt consequenties mede waarvoor de voor stellers waarschijnlijk zeiven terug deinzen. Acht men nu het bezit der hoofd acte als bewijs van meerdere ont wikkeling van zooveel gewicht voor de wijze, waarop de onderwijzer van bijstand zijn taak verricht, dat een jaarlijksche belooning van f 200 gewettigd is, dan zal de conse quentie is niet te vermijden ook door hen, die in het bezit van andere acten zijn, bijv. vreemde talen, wis- digd van de hand wijzen van dat voorstel. Maar mijnheer van Kröchert scheen niet eens verbaasd te zijn. Hij had zelf zeker al wel eens over dat voorstel nagedacht. Hij schudde treurig zjjn hoofd, „Die geeft nietszei hij eindelijk lakonisch. „Niets als den goeden raadverkoop je goed en kom weer bjj ons, daar behoort ge thuis." Het is al bijna dertig jaar geleden sedert ik hem niet gezien heb maar ik weet dat hij precies even koppig is." Waarom is hij eigenljjk zoo boos op ons? Is hjj er nog steeds niet overheen dat u Rotenwalde gekocht hebt De oude Kröchert stond op. Zijne gestalte was nog zoo slank en ge spierd als die van een jongen man. Hij liep langzaam op en neer in de kamer. „Neen, dat heeft hjj mjj nooit vergeven," zei hjj eindelijk zachtjes alsof hjj tegen zichzelf sprak. „Ik was de oudste en dus was Malchow, het stamslot van onze families, mijn eigendom. Het ligt in een leeljjke streekmen ziet er niets dan zand en heide, pjjnboomen en een lang, laag gebouwhet geheel is erg een voudig en landelijk. Je moeder kon er niet wennen. Zij was een gevierde schoonheid en was in Silezie geboren. Zij drong op den verkoop van het goed aan en ik voldeed aan haar kunde eveneens kenmerken van meerdere ontwikkeling met recht eene belooning voor het bezit hunner akte gevraagd worden. De consequen tie zal niet slechts bjj het onderwij zend personeel doorwerkenook ambte naren bjj andere takken van dienst kunnen acten behalen, (secretarie, politie, opzichters) die het kenmerk van meerder ontwikkeling zijn. De eenige reden voor de verhooging mag hierin gelegen zjjn, dat het bezit der hoofdacte voor een onderwijzer van bijstand, in verband met de dien sten die hjj als zoodanig bewijst, zoo hoog geschat wordt, dat men daarvoor eene jaarlijksche verhooging van f200 wil toekennen. Hiermede is de vraag zuiver en scherp gesteld. Deze reden nu achten wij niet aan wezig. Eene jaarlijksche belooning van f 125, vertegenwoordige een kapitaal van f3000, achten wij ruimschoots voldoende. De onderwijzer met of zonder hoofdacte bewijst de zelfde dienstende bezoldigiging wordt door de Gemeente verleend voor dien dienst. Daarom koesteren wij de vrees, dat bij een groot gedeelte van het per soneel ernstige ontevredenheid zal ontstaan, indien personen die voorde zaak staan en het zelfde getal dienst jaren heoben, in bezoldiging f 200 verschillen. Aanneming van een der voorstellen zal zeer spoedig adressen tot de verbetering van de salarissen van het personeel zonder hoofdacte tengevolge hebben. Eene vergelijking met bezoldiging voor taalacte, die onlangs van f 100 op f 150 is gebracht, gaat niet op. De onderwijzer van bijstand, die onder wijs in een vreemde taal geeft, krijgt daarvoor de belooning; niet hij, die slechts in het bezit der akte is. Nog mogen wjjj niet verzwijgen, dat aanneming van een der amendementen gevolgen kan hebben, die de voor stellers niet gaarne zien. Hoe hooger de bezoldiging voor hoofdacte, des te meer uwe vergadering er tegen op zal zien personen, in het bezit der hoofdacte aan te stellen. Zij die, zooals de voorstellers de hoofdacte zoo hoog schatten, zullen deze waarschijnlijke gevolgen van hun voorstel moeten be- verlangen. Het landgoed Rotenwalde moest om geldelijke redenen verkocht worden en dus kocht ik het. Mijn broeder was buiten zichzelf. Van zijn standpunt kan ik het ook wel be grijpen. Hij raadde het me af, hij smeekte en speelde op en deed ei- eindelijk een eed op dat ik niet meer zou bestaan voor hem, van den dag af dat Malchow in vreemde handen overging. Ik kocht Rotenwalde echter toch. Ik heb verscheiden malen ge probeerd om een verzoening tot stand te brengen doch tevergeefs. Hij heeft toen geleefd en gewerkt als een boer, totdat hij Malchow kon terugkoopen. Je weet dat hij twaalf jaar geleden getrouwd is met een vroegere aangebedene van hem, de weduwe van een regimentskameraad en dat die vrouw alleen een doch tertje had. Arme jongen, daardoor is voor jullie de laatste kans op de erfenis verkeken. Hij schijnt erg dol te zijn op dat kind, vooral sedert den dood zijner vrouw." Het doet me genoegen dat hij Malchow terug gekocht heeft," ant woordde Hans-Henning eenvoudig. Och, wat helpen mij al zjjn principes en tradities dat is niets als geklets 1" zei de oude heer norsch. „Je zult zien dat hij Malchow aan zijne stiefdochter vermaakt. Daardoor komt het familie-landgoed der Krö- treuren. Bovendien verkrijgen vele onderwijzers de akte na hunne aan stelling. Wij achten deze gronden inderdaad afdoende om U met aandrang tot ver werping van het voorstel te moeten adviseeren. Door ons voorstel is thans een goede basis voor de salaris-regeling aange geven, waarop zoo noodig, later kan worden voortgebouwd. Door de voor gestelde hoogere belooning voor de hoofdakte wordt evenwel eene derge lijke onjuiste verhouding in de tracte- menten gebracht, dat zich spoedig de drang tot wijziging zal doen gevoelen. Op eenmaal verleende rechten kan dan niet meer worden teruggekomen. Aangezien de jongenscursus voor het herhalingsonderwijs langer duurt dan die voor meisjes, moet de bezoldiging voor den jongenscursus op f35 per lesuur gebracht worden. Voorts vereenigen wij ons met de wijzigingen voorgesteld in de tweede afdeeling, behoudens schrapping van lid 2 van artikel 9. Wij meenen, dat de reden die indertijd voor het vast stellen dier bepaling gegolden heeft, thans nog onverzwakt bestaat. Eene aanvulling van lid 3 achten wij evenwel wenschelijk. Wij brengen derhalve de volgende wijzigingen in ons concept-besluit aan In artikel 3 en in artikel 9 wordt in plaats van „of een onderwijzeres" en „of onderwijzeressen" respectieve lijk gelezen: „(es)" en „(essen)". In artikel 3 lid 3 wordt achter „school" geschrapt „geregeld" en wordt dit woord ingevoegd achter: „Ge meenteraad". In artikel 5 wordt in plaats van „f1600 f 1900" gelezen.- „f1500- f 1800" en in plaats van „f 1300 1 1500" gelezen: „f1200 1400". In plaats van „5 dienstjaren ver hoogd met flOO" wordt gelezen: „2 dienstjaren verhoogd met f 50". Artikel 7 wordt artikel 8. In artikel 8 (nieuw) wordt achter „verhoogingen" gelezen: „en de inde artikel 7 genoemde belooning van f 125"; achter „bereikt" wordt ge lezen: „of de rang van hoofdonder wijzer is bereikt". In artikel 9 wordt aan lid 3 toege- cherts toch in vreemde handen. Dat noemt men theorie en praktijk. Neen, mjjn jongen, van oom Hendrik is niets te verwachten." Maar misschien zou hjj u iemand kunnen aanwijzen die Neenneen. Ik wilde hem niets vragen. Ik weet precies wat hjj zou antwoorden. Daaraan stel ik me liever niet bloot." Hans-Henning bleef een tijdlang in zjjne gedachten verdiept. Eindelijk hief hij zijn hoofd op en keek zijn vader vlak in het gezicht. Hjj wist heel goed dat het een heel ongeschikt oogenblik was, maar hjj, met zjjn eerljjke na tuur hield er niet van om iets voor zich te houden. „Vader u hebt daar even mjjn voorstel van de hand gewezen Welk voorstel, mjjn jongen De oude heer bladerde in de papieren op zijn schrijftafel en scheen erg ver strooid te zjjn. Ik zei dat ik uit den dienst wilde gaan en u hier op Rotenwalde komen helpen. Hum je wildet zeker gaan trouwen Ja, vader." De oude heer hiefd zijn hoofd op. Een rjjke erfgename? Dat zou ons goed te pas komen." Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1