weerbericht. binnenban a T her niome ter stand BUITEiNLANO. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt vooral. 10.50 uur.; A';:'.. ..Do Bildt, 23 April 1908. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Seydisfjordlaagste 749.8 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 24 April 1908. Wind Meest matige Z.W.lyke wind. Gesteldheid van de luchtMeest be trokken, regenachtig. Temperatuur Iets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 753 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennacht F. 42 Hedenmiddag 12 uur F. 49 voegd: en wat onderwijzerressen be treft zoolang zij niet hertrouwen". In artikel 13 wordt achter «cursus" gelezenvoor meisjes en f 35 voor ieder lesuur per cursus voor jongens." Artikel 16 lid 1 wordt gelezen: „Deze verordening treedt in werking op 1 Mei 1908". Burg. en Weth. van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFRT KROESE. CONCEPT-BESLUIT. De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelet op de voorstellen van Burge meester en Wethouders van 23 Maart 1908, Afdeeling I, No. 460, en van 16 April 1908, Afdeeling I, No. 581 Gelet op de Gemeentewet BESLUIT lo. op te heffen de betrekking van 3den Gemeente-opzichter 2o. in te stellen de betrekkingen van inspecteur van het bouw- en woningtoezicht en van klerk-teekenaar, werkzaam op het bureau van den Gemeente-architect 3o. de jaarwedde van den inspec teur van het bouw- en woningtoezicht te bepalen op f 1500 4o. de jaarwedde van den klerk- teekenaar te bepalen op f500; 5o. in te trekken het Raadsbesluit van 29 Januari 1907, No. 31,waarb(j instructies werden vastgesteld voor den 1ste, 2de en 3de Gemeente-op zichter, met ingang van den dag, waarop de inspecteur van het bouw en woningtoezicht in functie zal tre den 6o. aan Burgemeester en Wethou ders de benoeming van een klerk- teekenaar, werkzaam op het bureau van den Gemeente-architect, op te dragen 7o. aan Burgemeester en Wethou ders op te dragen de instructies vast te stellen voor den inspecteur van het bouw- en woningtoezicht, den lsten en 2den Gemeente-opzichter en den klerk-teekenaar, werkzaam op bureau van den Gemeente-architect. CAMPBELL BANNERMAN. Zooals we in ons vorig Dommer reeds meldden, is sir Henry Campbell Bannerman gisteren overleden. Hij werd 7 September 1836 te Kel- vinside geboren en nam in 1868 voor 't eerst zitting in 't Lagerhuis, waar hij zich by de liberalen schaarde. Van 187174- was hij financieel secretaris van Oorlog, 1882 84 werkte hy als secretaris aan het Departement van Marine en van '8485 als zoodanig aan het departement van Ierland. In 1886 en van '92—'95 was hij Minister van Oorlog. Na 1899 was hy erkende leider (der liberalen in het Lagerhuis. Na het aftreden van het ministerie- Balfour werd hy op 10 December 1905 benoemd tot eerste minister en eerste Lord van de Schatkist, als hoe- danig hij eenigen tijd geleden door Asquith vervangen werd. Een lang durig ziekbed verhinderde den popu- lairen staatsman gedurende de laatste maanden van zijn leven zich aan zijn staatkundige werkzaamheden te wijden. Hij bezat groote hoedanigheden en was bij vriend en vijand, by hoog en laag, bij oud en jong bemind en geëerd om de eenvoudige grootheid zijns harten en zijn bijzondere gaven als politicus en bewindvoerder. Het Engel- sche volk heeft een groot man ver loren. CHINA. De correspondent van de New York Herald te Sjanghai schrijft: Een Japanschs ma Idee 1, be staande uit vijftien schepen, waarbij de zwaarste van Japan's linieschepen, vyf gepantserde kruisers en verscheiden torpedojagers, is op weg naar de wateren van zuidelijk China. Het zal Foetsjou, Amoi en Kanton aandoen. Het moet een vriendschapsbezoek lijken, maar inderdaad is het doel iu- druk op de Chineezen te maken en den ban van Japansche waren op te heffen. Dezelfde berichtgever seint: Naar men hier zegt, beschuldigen Japansche bladen de Engelsche kooplui te Hong kong, dat zy heimelyk de Chineezen er in stijven, dat zij Japansche waren in den ban doen. Graaf IJasjasji, de Japansche minister van buitenlandsche zaken seint hy voorts heeft de Chineesche regeering nogmaals gewaarschuwd, dat Japan China aansprakelijk zal stellen voor de schade, die Japansche kooplui lijden. Maar de bevolking van China's zuide lijke provinciën laten zich niet door de regeering te Peking gezeggen. De be weging gaat overigens met de grootste orde gepaard, al trachten Japanners onlusten uit te lokken, door de Kan- toneezen aan te moedigen waren van hen te koopen en standjes te maken, wanneer die weigeren. PORTUGAL. Uit Lissabon werd aan de „Petit Parisian" geseind, dat aldaar een com plot ontdekt is tegen Koning Manuel. Bij de opening der Cortes moest de aanslag plaats hebben. Het troepen- contingent te Lissabon zal dien dag aanmerkelijk versterkt worden. De „Petit Bleu" beweert nu, dat het geheele verhaal onwaar is. ENGELSCH-INDIË. Volgens telegrammen uit Engelsch- Indic is er eenige vrees, dat de expedi tie tegen de Mohmands van ern stiger beteekenis zal zijn dan die tegen de Zekka Khels. Het heet, dat deze indertijd de Mohmands te hulp riepen en deze een legermacht op de been brach ten, maar te laat kwamen (doordat de Engelschen het vechten al heel spoedig voor geëindigd verklaarden, misschien). Maar eenmaal op het oorlogspad schij nen de Mohmands niet aanstonds naar huis toe willen. Zy hebben in den tusschentyd al heel wat kwaad ge brouwen aan de grens. Men zegt, dat zij nu een 10,000 krijgers in het geweer hebben. Wat de zaak voor de Engelschen nog een bedenkelijk karakter geeft is, dat er een bende Afganen zich by de Mohmands heeft aangesloten en Af- gaansche ambtenaren dat niet hebben belet. Bond tegen vaccine- dwang. Te Utrecht is gisteren de algemeene vergadering gehouden van den Bond tegen vaccinedwang. De secretaris, ds. H. J. C. Pierson, deelde o.m. mede, dat het petitionne ment het vorige jaar gehouden, een groot succes was geweest. Ingekomen waren instemmingsbetuigingen van '288 corporaties, waaronder meeren- deels kerkeraden, en van ruim 49.000 mannen en vrouwen. In September 1.1. werd het adres, vergezeld van een album, bevattende de ingekomen betuigingen van instemming, aan H.M. de Koningin door het bestuur per soonlijk aangeboden. Op voorstel van den voorzitter werd de volgende motie aangenomen: „De Bond spreekt uit a. zijn blijdschap over het welslagen van de poging in zake het petitionnement, b. den wensch dat de Volksvertegenwoordigers hun aandacht zullen vestigen op de be zwaren van zoovele inwoners boven de 18 jaar, in het petitionnement van het vorige jaar uitgedrukt". Door dr. Schouten werd voorts medegedeeld een geval van dood door koepokstof bij een kind van 1-J jaar, besmet door een ingeënt kind, waar van hy weldra aan de pers mededee- iing hoopt te doen. Op dit laatste zal, als het zoover is, wel heel wat af te dingen vallen. Bidden in de kazerne. Op een verzoek van het Centr. Bureau der Organ, v. R. K. miliciens, ver- lofg. landweerplichtigen en oud-mili ciens te Tilburg, om die stappen te doen, welke geschikt worden geacht tot het bevorderen van het bidden vóór en na de maaltijden op de sol- datenkamers is door den minister van oorlog, generaal Sabron, geantwoord, dat hy, voor wat betreft het geven van de gelegenheid tot het bidden voor en na maaltijden op de soldaten- kamers, geheel deelt in het gevoelen ter zake van zijne onmiddellijke ambts voorgangers, welk gevoelen o. a. meer malen aan de Volksvertegenwoordi ging kenbaar is gemaakt, nl. dat die gelegenheid altyd bestaan heeft en nog steeds bestaat; doch dat, waar belijders van verschillende godsdien sten en zy, die tot geenerlei kerkge nootschappen behooren te zamen aan zitten, het geven van voorschriften tot regeling dezer aangelegenheid achterwege moet blijven; dat niettemin aan de verschillende commandeerende officieren de inhoud van het verzoekschrift zal worden medegedeeld, doch dat aan hunne prudentie en aan die hunner onder hebbende compagnies-, eskadrons- en batterij-commandanten wordt overge laten om wenken of aanwijzingen te doen geven, overeenkomstig die, welke door den commandeerenden officier te Hoorn in 't leven zijn geroepen. persoonlijk, maar zakelijk is, steeds toelaatbaar zijn, opdat het zedelijk gezag van den leider zich daartegen over kunne handhaven. Heel iets anders wordt het, wan neer men den tegenspreker maar praten laatde vrees voor verdeeld heid opwekt, lastige bladen tracht te boycotten, zoo men ze niet vernietigen kan, of de aandeelhouders bewerkt, ten einde het blad tot zwijgen te brengenoud-gedienden, die waar schuwend optreden, verdacht maakt en uit het verband stoot, in één woord, in de plaats van de macht van het woord dwang en geweld plaatst. Moeilijk is dat niet, omdat de menigte, die meent dat alles door geweld bereikbaar is, en wel voelt dat in eensgezindheid groote kracht ligt, lichtelijk meegaat. Op den duur echter raakt men er mee achterop. Alleen zoolang de leider jure suo persoonlijk tegen critiek bestand blijkt of, zoo noodig, de critiek aanvaardt en in het wijzigen der gevolgde ge dragslijn vóórgaat, kan de machinerie der organisatie de kracht ontwikkelen waarvoor zjj bestemd is. Verzuimt hij dat, dan gaat op den duur èn zyn gezag èn de organisatie zelve verloren. In plaats van 's leiders gezag komt der menigte dommekracht." inzake de afschaffing der nachtwakers teruggezonden met verzoek om nadere voorstellen. B. en W. rekenen nu uit, dat indien alle nachtwakers gepen- sionneerd worden, dit jaarlijks aan pensioen zal kosten f 506.436. B. en W. vinden geen vrijheid nadere voorstellen te doen. Overeenkomstig het advies van de Commissie van Toezicht en den Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs stellen B. en W. den raad voor, in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag verleend aan den heer Z. Stokvis, tot tijdelyk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en geschiedenis aan de Hoogere Burger school te benoemen den heer R. van Esveld, doctorandus alhier, voor het tijkvak van 1 Mei tot 15 Juli 1908, op een bezoldiging, berekend naar een jaarwedde van f 1700. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de Open bare Lagere School 2e soort in de Hellestraat luidt als volgt No. 1. Mejuffrouw R. Simons te Amersfoort. No. 2. Mejuffrouw M. L. Schutte te Uitgeest. No. 3. Mejuffrouw M. C. Cölien te Winterswijk. De eerste-luitenant P. S. Har- togh Heijs van Zouteveen, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot adjudant van het 4e bat. by het korps. De le luitenant J. H. Lamour van het 2de Reg Inf., is met 1 October a. s. overgeplaatst naar het 5e reg. inf. te Amersfoort, ten einde op te treden als leeraar bij den cursus van het korps. De welbekende dagbladschrijvers- i liedjeszangers J. L. Pisuisse en Max v Blokzijl (Naphtalie de Rosa en Joseph a Pardo) zyn voornemens een rondreis v door ons land te ondernemen, alvorens g naar het buitenland te vertrekken, z en zullen daarbij zeer waarschijnlijk tl in de volgende maand ook te Amers- ri foort optreden. De onderneming wordt geleid door De Algemeene Muziek- m handel, voorheen Stumpff en Koning, s te Amsterdam, de zelfde firma voor lc welke de heer Valkhoff hier de win- o; ter-concerten regelt. b A. D. 3 De schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland" j( hield gisterenavond in de Arend de j, prijsuitdeeling van het doorloopend f, winterconcours op cylindergeweer en buks. (e Voor de prijzen kwamen in aan- ,j merking de 10 beste seriën op elk wapen. Dat er prachtig geschoten is, w bewijst het totaal der eerste prijs- rl winnaars, welke respectievelijk in 20 m seriën 1878, 1866 en 1857 punten w behaalden. Vl De uitslag was als volgt01 le pry's R. J. v. Eimeren, 2e pr. L. J. B. Serré, 3e pr. L. Th. van v Zwol, 4e pr. J. de Bruin, 5e pr. P. Kruger, 6e pr. B. Schooleman, 7e pr. y M. D. Reerus, 8e pr. H. W. J. Fortuin, 9e pr. J. Kragting, 10e pr. H. Heilij- v gers, lie pr. C. de Ruiter. g, De zeer fraaie prijzen werden door w den voorzitter, den heer J. D. Lam- 5; inerts van Bueren met eenige toe- )e passelijke woorden uitgereikt, en dat bii 0I het behalen van zoo'n prachtig aan- g, tal punten niet weinig geroemd werd ja op de flinke resultaten der schietver eeniging spreekt van zelf. Dat „Voor Koningin en Vaderland" de schietsport met ernst beoefend is dan ook wel P( gedurende dit eerste concours gebleken. e3 Na de prijsuitreiking had een ge- f( zellig samenzijn plaats, dat besloten n: werd met een zeer geanimeerd bal.. 0j Nabij den overweg aan den Soesterweg schrokken hedenmiddag twee paarden bjj de nadering van een trein, zoodat de dieren schichtig werden en op hol sloegen. De geleider werd tegen den grond geslagen, maar bekwam geen letsel. Daar de overweg gesloten was, sprongen de paarden n tegen den afsluitboom, waar zij tot staan werden gebracht. Heden herdenkt de voormaD- ii schilder H. v. d. Bold den dag waarop n hij voor 25 jaar in dienst der H. IJ. n S. M. trad. In verband daarmee zal >i de muziekvereeniging „De Harmonie" hem hedenavond een serenade brengen. Eenige jeugdige knapen werden j! op Birkhoven betrapt, terwijl zij bezig waren het jonge groen te u.( vernielen. Op het politie-bureau ont- j( vingen ze een scherpe berisping, waarna ze weder in vrijheid werden gesteld. )t Bij de gisteren, ten overstaan van den notaris J. Bolk, gehouden verkooping van den inboedel, afkom- stig van huize „De Biezen" onder Barneveld, werden nogal hooge pry- De Gemeenteraad van 's Graven- hage koos gisteren in de vacature-mr. Bevers (R. K.) tot wethouder den heer dr. C. L e 1 y (liberaal) met 20 van de 39 stemmen. L e e r 1 i n g-k e 11 n e r. De Neder landsche Hotelhoudersbond heeft be sloten voor jongelieden, die den 16- jarigen leeftijd bereikt hebben en die als kelluer (bediende) in het vak wen- schen te treden, den tweejarigen leer tijd verplichtend te stellen. Gedurende dien tijd zal hun de gelegenheid worden geboden zich zoowel practiscb als theoretisch te bekwamen. Wat het laatste aangaat, zullen vreemde talen hoofdzaak zijn. De Ned. Hotelhoudersbond heeft tot dat doel een leercon tract doen samen stellen, 't welk door den vader of voogd van den leerling geteekend moet worden. By het eindigen van den leertijd zal den leerling gelegenheid worden ge geven zich aan een examen te onder werpen; by slagen wordt hem een certificaat vanwege den Bond uitge reikt. EEN SNUIFJE VOOR De. KUYPER. De christ.-hist Nederlander schrijft „Vele malen treffen wy in de anti- revolutionnaire pers de bewering aan, dat dr. Kuyper jure suo de partijleider is, en daaruit wordt dan afgeleid, dat tegenspraak onbetamelijk en ongeoor loofd is. Ongetwijfeld is dr. K. leider jure suokrachtens eigen recht. Maar wat beteekent dit? Toch niet dat hy eenig recht, eenig zeggenschap over anderen heeft? Natuurlijk niet; alleen, dat zijn leiderschap niet berust op eenige op dracht van anderen, b.v. van mr. Groen van Prinsterer, van een partij ver gadering of van wien ook, maar alleen op de hem van God geschonken gaven. Zulk een leiderschap is moeilijker dan eenig ander, omdat, om als zoo danig te blijven erkend, het zich zonder ophouden geheel op de hoogte moet houden. Veel minder inspanning behoeft degene die bv. door geboorte of andere omstandigheden een boven anderen uitstekende stelling inneemt. Het is dan ook heel natuurlijk, dat de leider der anti-revolutionnaire partij voor zich zelve een soort machineiie heeft in het leven geroepen, die het hem wat gemakkelyker maakt. Een organisatie, geheel door hem persoon lijk beheerscht, die hem op geregelde tijden op het schild verheft, verdub belt en vertiendubbelt zijn invloed. Wat hij denkt en betoogt vindt zijn natuurlijken weg in al de deelen en onderdeelen der organisatie, en, daar leider en organisatie één zyn, wordt elke tegenstand door de groote massa bijna onmogelijk gemaakt en gebroken. Zeer wel is dit stelsel om invloed op den gang van zaken uit te oefenen, te verdedigen. Mits men in het oog boude dat iets niet enkel door het duizendvoudig herhalen meer waarde krijgt dan het te voren had, en dat dus by tegenspraak de leider steeds zyn gezag, door eigen voortreffelijk heid zal hebben te handhaven. Anders is hij niet meer leider jure suo, doch slechts leider door middel van de dommekracht der organisatie. De organisatie komt dan in des leiders plaats. Juist om die reden moet tegen spraak, indien zij met gezocht, niet Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 April I9U8, te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijke leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor het tijdvak 1 Mei 1908—15 Juli 1908. 2. Benoeming van eene onderwijze res aan de O. L. School 2e soort, (vacature Mej. van Eek). 3. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer I. J. Ansink O. L. School 2e soort. 4. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer B. J. Groenevelt Jnr. (O. L. School 3e soort). 5. Voorstel van B. en W. tot tijde lijke versterking van het personeel, verbonden aan de Hoogere Burger school gedurende den cursus 1908/1909. 6. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van het verlof, verleend aan den onderwijzer A. M. van den Broek. 7. Voorste) van B. en W. betref fende de organisatie van het personeel in dienst b(j de fabricage. 8. Voorstel van B. en W. betref fende de salarisregeling voor het per soneel, verbonden aan inrichtingen, voor lager onderwijs. 9. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende" vaststelling eener nieuwe verordening, houdende be palingen voor het overdragen aan de Gemeente van verkeerswegen of ter reinen, tot het aanleggen van ver keerswegen bestemd. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening, regelende de voorwaarden, waarop in de ge meente Amersfoort gas uit de ge meente-gasfabriek wordt verstrekt. 11. Nader voorstel van B. en W. betreffende de nachtwakers. 12. Voorstel van B. en W. tot aankoop van eigendommen gelegen aan het kruispunt van de Bergstraat, Arnhemschen weg en Leusdenschen weg en tot overname van een gedeelte van den Arnhemschen weg. 13. Voorstel van B. en W. tot het geven eener subsidie van f 200 aan de Oranje-vereeniging voor 1908. 14. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Broekhuysen, tegen den aanslag in het vergunnings recht. 15. Vaststelling van het 2e (laatste) gedeelte van het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908. 16. Voorstellen van B. en W. tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1907 en 1908. 17. Behandeling van reclames in zake plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907. De uitbreiding van het aantal leerlingen der H. B. school maakt het noodzakelijk het personeel uit te breiden, waarom Burg. en Weth. voorstellen hen te machtigen een oproeping te doen a. voor een leeraar in de wis- en natuurkunde voor den cursus 1908 1909; b. voor een leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde en geschiedenis voor den cursus 1908 1909. In de laatste raadsvergade ring werd het voorstel van B. en W.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2