DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 70. VRIJDaO 24 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave vaa de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLm BUITENLAND. FEUILLETON. )e Familie Von Kröchert. B1NNENLAN STADSNIEUWS. MLANDER Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. Abomiementsprij s Per jaarf 4. Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. VAN DE PERZISCHE GREN. EN. De nieuwste berichten over den toestand aan de Perzische grens, z 1 de Petersburgsche berichtgever va.\ het „Berl. Tageblatt," luiden zeer onrustbarend. Het aantal Perzische roovers, die zich daar vereenigd hebben, bedraagt 3500 man. De tegen ben uitgezonden Russische troepen zijn veel te gering in aantal en hebben dringend ver sterking noodig. Dinsdag zyn dan ook reeds kozakken en artillerie uit Eriwan en Jelisawetpol vertrokken. Te Tiflis werd onder voorzitterschap van generaal Sjatilof een krijgsraad gehouden, waarbij het volgende werd medegedeeld Volgens de ontvangen berichten hebben de Russische troepen na een reeks kleine schermutselingen de Russische grens van Roovers ge zuiverd en dezen daarbij een verlies van 57 man toegebracht. De telegrafische verbinding met Perzië is gestremd, het geheele verkeer met handelska ravanen is opgehouden Turkije ver dedigt op het bezet te gebied zijn rechten en schuift troepen vooruit naar Urmia, die overal sterke wacht posten achterlaten. De Koerden gaan geregi1 voort met het vernielen van een tel. graphische verbinding. Ten opzichte van de inv.. len der roovers en Russisch gebied ij thans uitgemaakt, dat de Perzische grens bevolking gemeene zaak maakL met de roovers. i In den krijgsraad werd derhalve besloten, dat bijaldien weder een aan val op Russische troepen mocht voorkomen, de Russische troepen, wegens de volstrekte onmacht dei Perzische regeering om de Russische belangen te verdedigen, de Perzische grens zullen overschrijden. Het Russische ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft telegrafisch j) een zeer krachtig vertoog tot de Per zische regeering gericht en opheldering en voldoening geëischt. Bjj het Perzische gezantschap te Naar het Diiitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 16) Hans wierp zijn vader een treurigen )lik toe. Het moest wel heer erg lijn als de edel denkende vader bij zijn .choondochter in de eerste plaats aan ;eld dacht. Neen, vader, zij is arm, zij is illeen rijk aan schoonheid, geestes- en .emoedsgaven." De oude heer zuchtte. „Dan is het leker een hofdame uit Glilckstadt?" Ja vader; het is Sitta von ïohenthal." Die heeft geen cent. Ik kende familie door en door. Toen haar ader stierf was er van het heele 'rtuiD geen cent meer over. De oude levrouw von Hohenthal had haar ïruïueerd door hare eischen en tillen." „Dat weet ik." En moet de dochter nu het- fide met jou doen Silta is heel anders als hare Petersburg neemt men, volgens den bovengenoemden berichtgever, het con flict zeer licht op. „De toestand is slechts van voorbijgaanden aard," zoo zeide hem de Perzische vertegen woordiger, „hij is volstrekt niet buitengewoon en de zaak komt van zelf weder in orde". PORTUGAL. Gisteren maakten wij melding van het gerucht over de ontdekking van een complot tegen het leven van den jonden Koning Manuel en ook van de officiie tegenspraak. Zeker is het echter, dat het garni zoen te Lis abon met 1100 man ver sterkt is, maar dit staat in verband met de a.s. p iechtigheden, waarhij Koning Manuel zich voor de eerste maal sedert den aanslag op zijn vader en zijn broeder in het openbaar zal vertoonen, ni. by een lijkdienst in den Jeronymoskerk voor wijlen Koning Carlos en den Kroonprins op '25 April a.s. en by de opening der Costes op 29 April a.s. Uit Rome wordt verder nog aaD de „Matin" geseind, dat eenige hooge Italiaansche politieambtenaren naar de Portugeesche hoofdstad zijn ver trokken. Ondersteld wordt, dat be ruchte Italiaansche anarchisten zich naar Portugal hebben ingescheept en deze nagegaan worden, daar men moeilijk kan aannemen, dat de Portu geesche politie een beroep op de Ita liaansche heeft gedaan om het leven van Koning Manuel te beschermen. Wellicht hebben deze feiten aan leiding gegeven tot het gerucht over de ontdekking van een samenzweering. AMERIKA. In den loop der vorige week werd door het Amerikaansche Huis van Vertegenwoordigers besloten tot aan bouw van twee slagschepen, in ,strijd met het advies door president Roose velt aan het Huis gegeven, om er vier op stapel te zetten. De president schijnt zich by dit votum echter niet te willen nederleggen, want hy heeft den leiders der politieke partyen medegedeeld, dat hy aan het genomen besluit zijn goedkeuring zal onthou den. Intusschen dringt hjj er by zijne staatkundige vrienden op aan, dat zij moeder. Als ik een opvallenden ka raktertrek van haar moet noemen, dan denk ik aan haar plichtsgevoel," Heel mooi. Maar met plichtsge voel kunnen wij onze hypotheken niet afbetalen I" zei de oude heer met een schellen lach. „Zet je die zaak uit je hoofd, jongenlief. Van dat huwelijk kan niets komen. Ik hoop dat je nog niets gezegd hebt tegen de jonge dame in kwestie." Ik geloof wel dat zy weet dat ik haar liefheb En heeft zij jou ook lief?" Daar kan ik niets van zeggen. Zij is niet gemakkelijk te doorzien." Maar in elk geval zijt ge niet gebonden en dat is hoofdzaak." Hans merkte dat zijn vader erg vermoeid was. „We zijn eigenlijk niet tot een besluit gekomen," zei hij terwijl hy met een zucht naar de deur liep. De oude Kröchert ging weer aan zijn schrijftafel zitten. „Alles hangt af van het feit of ik nieuwe hypo theken kan krijgen en hoeveel boomen ik moet laten vellen. Ik heb een paar gunstige aanbiedingen van houthan delaars. Spreek niet met je zusters over al die dingen, Hans zij be hoeven het niet te weten. Waar schijnlijk zie ik het te donker in. Tot ziens, aan tafel." Hans-Henning liop met een zonder- nogmaals in het Congres de quaestie van den bouw van vier linieschepen ter tafel zullen brengen. Werkmanskaarten S.S. De Staatsspoorwegmaatschappij heeft het volgende bepaald 1. Abonnementskaarten voor werk lieden worden alleen ten voordeele van den werknemer afgegeven en niet ten bate van den werkgever. 2. In het algemeen geldt, dat een werkman groven handenarbeid verricht 3. De uitgifte mag niet geschieden aan werkbazen en evenmin aan werk lieden, die door den werkgever worden uitgezonden naar elders, om aldaar door hem (werkgever) aangenomen werk te verrichten, voor zooverre niet blijkt, dat de uitgifte geschiedt ten voordeele van den werkman. 4. Het is de bedoeling die ge vallen mild te beoordeelen waarin onomstooteljjk vaststaat, dat goede trouw aanwezig is. 5. Wordt b.v. aan eene leerlinge van een naai- of mode-atelier een loon van i 1 of f 1.50 per week toegekend alleen met het doel haar daarvoor loontrekkende te maken en te voor komen, dat haar eene werkmanskaart worde geweigerd op grond, dat zjj leerlinge is, dan is van goede trouw geen sprake en mag haar eene werk manskaart niet worden verstrekt. 6. Is daarentegen eene naaister of modiste ergens werkzaam en wordt haar daarvoor eenig loon uitgekeerd, gering omdat zij weinig bekwaam is, of omdat zij bedrevenheid nog mist, dan is er geen bezwaar tegen, dat haar werkmanskaarten worden afge geven, ook al verdient zy slechts f 1 of weinig meer in de week. 7. PersoneD, die zich nog voort durend in hun vak bekwamen, maar die reeds zoo ver gevorderd zyn, dat hun arbeid betaald behoort te worden, behooren dus niet steeds als leerlingen te worden beschouwd en kunnen van werkmanskaarten gebruik maken. 8. Aan eene behoeftige, die anders geheel ten laste der familie zou komen, kunnen werkmanskaarten worden af gegeven. ling bedrukt gevoel al de kamers weer door naar den hall van waaruit de trap hem naar zyn vroegere kamer bracht. De knecht had zjjn koffer al uitgepakt en alles opgeborgen en weg gehangen. De jonge officier ging op een stoel voor het venster zitten. De aanblik van den tuin die nog zoo duidelijk de sporen van de overstrooming droeg deed hem pijn. Hij was blij toen de vroeg invallende schemering alles bedekte. Hij kon de platen aan de muren niet duidelijk meer onderscheiden, maar liy wist precies wat ze moesten voorstellen. Jachtplaten, platen met honden en paarden er op, teekeningen van hem zelf waaruit veel liefde voor de kunst maar geen groot talent sprak. De boekenkast met al de oude Indianenverhalen, zee-avonturen en reisbescbryvingen, zyn eerste buks waarvoor zijne zuster Hilda intertyd nog een riem geborduurd hadAan den anderen muur zyn smal ijzeren ledikant, waarover een witte, wollen sprei lag. Hy verbeeldde zich dat hij daar alleen kon slapen in zijn vroe ger kamertje, in zijn eigen bed. 's Morgens als by wakker werd moest hy den tuin voor zich zien, 's avonds wilde hij het zachte geplas der fontein of het eentonige getik der dakgoot hooren. Dan sliep je zoo heerlijk 9. Algeraeene regels zyn dus niet te stellen. Elk geval behoort afzonder lijk te worden nagegaan en in elk geval moet bij het nemen der beslis sing op goede trouw en op bijkomende omstandigheden worden gelet. 10. Aan barbiers en kappersbedien den en kellners mag geen afgifte plaats hebben. Volksbond. De beschrijvings brief voor de op 27 Augustus te Zaandam te houden 35e algemeene vergadering van den Volksbond ver meldt onder meer de navolgende voor stellen Hoofdbestuur en afdeelingen Wijzi ging der verhouding van de afdeelin gen tot de algemeene kas. HoofdbestuurEen verplaatsbaar museum. (Onderzoek). Alkmaar: Een Volksbond-kalender worde uitgegeven. Culemborg: In het belang der ten toonstelling van huisindustrie worde een bedrag van f 500 beschikbaar ge steld. Deventer: Besloten worde het orgaan voortaan in krantformaat te doen verschijnen. Deventer: Het hoofdbestuur bevor- dere de uitbetaling van kleinere rijks- pensioenen op kortoren termijn. DoetinchemHet hoofdbestuur dringe aan, dat de staat eindigt om den neringdoenden in sterke dranken steun te verleenen, door hen in staat te stellen zich uit 's Ryks kas rente loos bedrijfskapitaal te verschaffen tot onbeperkt bedrag. Haarlem: Het hoofdbestuur worde uitgenoodigd het instellen van schip- persbeurzen in sommige afdeelingen, zoo krachtig mogelijk te steunen. Leiden: Het hoofdbestuur trede in overleg over het op een vroeger uur onder de wapenen komen van mili ciens bij het opkomen voor herha lingsoefeningen. RotterdamDrankraisbruik-bestry- ding van regeeringswege, o. a. door krachtiger optreden tegen clandestinen verkoop van sterkendrank. Utrecht: Onderzoek omtrent het drankmisbruik bij werkvolk in kost huizen, keeten, enz. Velp: Onderzoek omtrent het drank misbruik in steenbakkerijen. in IHoeveel hoogvliegende droo- men had hij hier niet gedroomd I Hij liet zijn hoofd op zyn hand rusten. Het was hem alsof hy een brok in zyn keel had. Rotenwalde diep in de schulden, begraven onder de hypotheken kon dat waar zijn? Ik wil me zooveel mogelijk be krimpen, ik zal arbeiden als een daglooner, maar mijn tehuis moet ik behouden zei hy hardop. Hy werd wakker geschud uit zijn gepeins door het geluid van den gong. Hij verkleedde zich snel. Men kwam op Rotenwalde altijd gerokt aan tafel. Hjj trof zijn vader en zijne zusters in het blauwe salon van Hilda aan. Dadelijk nadat hy binnen was, kwam de knecht zeggen dat er op gedaan was. Met zijn door de zorgen verscherpten blik bekeek Hans-Henning de eet kamer en de tafel met het mooie zilver, het helderwitte damast en de massa's bloemen. Op platte zilveren schalen lagen gele en roode rozeD, en er staken er ook tusschen de kunstig gevouwen servetten. De kamer dienaar diende zelf niet mee maar hield alleen een wakend oogje op het bedienen der twee jonge knechts. Het eten was uitstekend gekookt en werd dito opgedragen. De toiletten zijner zusters vielen hem ook op, Reglementeering van liet aantal verloven. Instelling van gomeentelyke-Drank- wetcommissiën. De le Luitenant J. H. van Reede van het le Reg. Veld-art. alhier, wordt 1 Mei voor onbepaalden tijd gedeta cheerd bij het depót van het Regiment te Utrecht. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus 1908 benoemd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat le klasse jbr. F. E. P. Sandberg, thans ingenieur der 2e klasse. Bij Kon. besl. van 21 dezer is, met ingang van 16 Mei, benoemd tot inspecteur der posterijen en telegraphie te Utrecht, J. H. H. Gunthermohr, thans in gelijke betrekking te Middel burg, daarvoor directeur van het post en telegraafkantoor alhier. Dinsdag a.s. wordt door de Oranjevereeniging der Groote- en Kleine Haag- en Koestraatbewoners een open bare vergadering gehouden in de Kei zerskroon, ter bespreking van een historischen optocht op 31 Augustus. Aan de Paaschraarkt waren gisteren aangevoerd 230 paarden, 70 hitten en 10 veulens. Luxe-paarden golden van f 400—f 560. Werkpaarden f 150f 400. Veulens f120—f 180. Hitten f 70—f190. Enkele buitenlandsche kooplui waren aanwezig. De handel was tamelijk vlug. In een der zalen van de Fröbel school werd gisterenavond, onder voorzitterschap van Ds. J. L. F. de Meijere, eene algemeene ledenver gadering gehouden van het departe ment Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In het departement werden, wegens periodiek aftreden vaD de heeren de Mejjere en Gerritsen, die niet herkies baar waren, gekozen de heeren Dr. P. H. Peycot en N. E. Rost. In het Ziekeufonds werden bij acclamatie herbenoemd de heeren Dr. Aan de donkere zijden japon van Hilda kon men ondanks de eenvou dige garneeriDg zeer goed zien dat ze door een allereerste naaister ge maakt was. En het slanke figuurtje van Ilse kwam allerliefst uit in een met veel echte kant opgemaakte wijde neteldoeksche blouse en een ruischen- den lichtblauwen zijden rok. De heele huishouding, de toiletten der dames de bediening alles was hier op Rotenwalde op zoo'n grooten voet dat hy het een schrille tegen stelling vond met den ingewikkelden geldtoestand. Hij kon niet meer eten en liet een lekkeren schotel voorbij gaan. Je bent het zeker beter gewend hé jongenlief?" plaagde zijn vader hem. „Vorstelijke diners kunnen we hem niet aanbieden, is het wel, Hilda?" Het is hier absoluut niet min der goed of minder sjiek dan in Glückstadt," antwoordde hy kortaf. De heer des huizes vatte dat op ais een compliment en hief zijn glas op tegen zijne oudste dochter. „Dat is een verdienste van Hilda zij kent haar vak uitstekend. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1