DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. STADSNIEUWS. No. 72, MAANDAG 27 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur B>. G. BIJKENS. Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. EEMLANDER Ab onnera ent spr ij 8 Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 BBEEDESTBAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlön Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Onbehoorlijk. „Excellentie, ik word begapt", aldus schreef eenigen tijd geleden de heer Herman Heijermans jr.wij zouden dezelfde verzuchting tot het Amersfoortsch publiek kunnen slaken. Dat in het algemeen de groote bladen door de locale pers worden geplunderd, wat buitenland en een paar andere rubrieken betreft, is eenmaal gewoonte geworden en begrijpelijk, daar deze laatste er geen staf van medewerkers op na kunnen houden als de groote. Maar als het plaatselijke berichten betreft, deelt men toch de bron mede, waaruit men deze geput heeft, als men zelf niet de moeite wil doen die berichten te vergaren. Zoo is het overal, behalve in Amers foort. De meeste bladen wij zonderen Am. Dagblad uit teeren, wat plaatselijke berichten betreft, op ons blad, waarop men dan soms n.b. ook nog smaalt. Wij hebben daarvan eigen aardige bewijzen. Hadden wij bijv. een lijst gevraagd van overgangsexamens, dan plaatsten wij met opzet die namen, als het niet schaden kon, in eene andere volgorde. Daags nadien ver schenen dan in andere bladen die namen in precies dezelfde volgorde als in ons blad. Met andere berichten namen wij soortgelijke proeven, altijd met hetzelfde resultaat. Vergisten wij ons en meldden wij den naam van een generaal, dien onze verslaggever meende te kennen, foutief, in de Amersf. Courant van den volgenden dag kwam, mirabile dictu, dezelfde fout voor. En zoo gaat het met alles. Het bontst van allen maakt het echter op dit gebied de Nieuwe Amers- foortsche Courant (uitg. Slothouwer), van welk blad men op vergaderingen, behalve op die van den Gemeenteraad, nooit een verslaggever bespeurt. De Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 18) En dat wil trouwen 1" Hans-Hen- ning gebruikte de staart van Peter die als naar gewoonte op een der zijden stoelen lag, om den asch zijn sigaar te doen, waarop het dier verontwaar digd begon te brommen. „Vader be derft haar te veel. Ben je nooitjaloersch geweest op Ilse, Hilda?" Hilda liet haar werk in haar schoot zakken en keek haar broer aan met haar ernstige donkere oogen. „Jaloersch op Ilse? Neen nooit. Daarvoor houd ik veel te veel van haar I" Hans-Henning knikte. Een poosje zaten zij zwijgend bij elkaar. Heeft vader met je over zijne geldzorgen gesproken vroeg Hilda eindelijk halfluid. Ja. Het ziet er leelijk uit, Hilda." Hoezoo?" Ik ken natuurlijk niet den gan- schen omvang zjjner moeilijkheden, maar dat heb ik wel begrepen, dat redacteur van dit blad staat aan 't hoofd van een waren knipcursus. Deze, blijkbaar bevreesd voor hersenslijtage, geeft zich niet eens de moeite eigen ideeën over uitvoeringen, neer te schrijven. Een sterk staaltje levert daarvan het blad van 25 April j.l. Daarin wordt verslag gegeven van een uitvoering van Utrechtsch (bedoeld is Vranken's) pales trina-koor. AVelnu dit verslag, tevens eene critiek, is op zeventien regels na letterlijk overgedrukt uit Amers foortsch Dagblad van 23 April, zonder vermelding van bron. Zien de Amersfoortsche journalisten het onbehoorlijke van zulk gedoe niet in? Voor het verkrijgen van berichten doen onze medewerkers moeite, geeft onze vennootschap geld uit en zij leven van anderer arbeid, op anderer kosten. Vinden zij daarin niet iets kwet- sends voor eigen gevoel? Neen? Maar dan is ook het woord, aan het hoofd van dit artikeltje geplaatst, te zwak. DE NOORDZEE-VERKLARING. Te Berlijn is Donderdag door de vertegenwoordigers van Duitschland, Engeland, Frankrijk, Denemarken, Zweden en Nederland een overeen komst onderteekend, waarin bepaald wordt, dat de regeering dier landen „bezield met den wensch de banden van goede nabuurschap en vriendschap welke tusschen hunne onderscheiden Staten bestaan, duurzaam te maken en daardoor mede te werken tot het bewaren van den algemeenen vrede, en erkennende dat hunne politiek met betrekking tot de kuststreken der Noordzee de handhaving van den tegenwoordigen territorialen status quo ten doel heeft, verklaren dat zij vast als we Rotenwalde willen behouden, we allen heel anders moeten leven en onze eischen aardig wat lager stellen." Hoe moeten we dat doen Ik richt in huis alles zoo practisch mogelijk in. Ik ga de kleinste kleinigheden na. Er wordt geen geld weggegooid." De voet waarop ge leeft is veel te groot I" De voet waarop we leven?" Hilda keek hem zoo eerlijk verbaasd aan dat Hans-Henning onwillekeurig moest glimlachen. Hoeveel bedienden hebt ge eigen lijk in huis, Hilda?" Hilda dacht een oogenblik na zei toen „twaalf. En daarvan kan er geen een gemist wordeD. De juffrouw, de keukenmeid, twee binnenmeiden, een waschvrouw, vaders kamerdienaar, twee knechts, de koetsier en eenrij knecht. Dat is niet te veel voor dat groote huis. Je moet niet vergeten dat we nooit hulp hebben bij al die diners." Ja, ja, dat kan wel, maar de huishouding is toch op te grooten voet geschoeid vergeleken met de inkom sten." Ik wil m(j gaarne wat bekrimpen als ik wist hoe ik dat moet doen in dit groote huis." Als je b.v. met vader en Ilse in de stad gingt wonen 1 Daar zoudt ge veel goedkooper kunnen leven. Dan zou ik hier den boel kunnen besturen besloten zijn de souvereine rechten die hunne landen thans elk op zijn gebied in die streken bezitten, onge schonden te bewaren en over en weer te eerbiedigen. Voor het geval dat naar de meening van ééne der boven-aangeduide regeeringen de te genwoordige territoriale status quo in de kuststreken der Noordzee door eeDigerlei gebeurtenissen bedreigd mocht worden, zullen de mogendheden die deze verklaring geteekend hebben, zich met elkander in verbinding stellen om zich bij wege van eene tusschen hen te sluiten overeenkomst te ver staan nopens de maatregelen die zij wenscheljjk mochten achten te nemen in het belang der handhaving van den status quo hunner bezittingen". In het Memorandum wordt gezegd, dat de verklaring beoogt de handha ving der territoriale integriteit van alle tegenwoordige bezittingen der zes staten in het kustgebied van de Noordzee en zjj mitsdien niet kan worden ingeroepen, wanneer het geldt de vrjje uitoefening van souvereini- teitsrechten dier staten op hunne voormelde bezittingen. Voorts verklaart het Memorandum nog, dat ter toepassing der verklaring de Noordzee zal geacht worden zich naar het oosten uit te strekken tot hare vereeniging met de wateren der Oostzee. PORTUGAL. De Lissabonsche bladen maken het volgende bekend Toen koning Miguel afgezet en ver bannen werd, moest hij al de kost baarheden die hij had aan het land achterlaten. Bij elkaar hadden ze een waarde van naar schatting vijf millioen gulden. Alles werd aan de Bank van Portugal in bewaring gegeven. Sedert eenigen tijd nu beweerde de republikeinsche pers, dat de kostbaar heden er niet alle meer waren, maar enkele verkocht waren om het hof aan geld te helpen. Koning Manuel liet nu een inventaris opmaken en 't bleek, dat er ontbraken een gordel, ingelegd met diamanten en robijnen, verscheiden armbanden en een paar- lensnoer, tezamen ter waarde van ongeveer 3,750,000 frank. De directeur der bank zegt, dat hij en in een vleugel van het huis wonen- En dat heelemaal alleen Ik zou misschien niet lang alleen zijn." Hilda zuchtte. Zij wist iets af van zijne neiging voor Sitta. „En moet die verwende hofdame het dan in zoo'n bescheiden omgeving uithouden Er was iets scherps in haar toon. Het zou alleen voor de eerste jaren zijn later zouden we misschien meer volgens onzen stand kunnen leven. En zou vader dan in zoo'n be nauwd stadshuis moeten wonen zon der jacht en zonder equipage? Ja, beste Hilda, zonder opofferingen van beide zijden gaat het niet 1" ant woordde hij met wat ongeduld. „Ilse wil met een man trouwen die niets heeft als wat hij met zijn pen ver dient, vader wil voortleven op een grooten voet en Rotenwalde brengt vooreerst zoo goed als niets op. Dat is een moeielijk vraagstuk." Heel moeilijk I Ik zal er wel eens over denken op welk punt ik in huis houding wat zou kunnen besparen. In elk geval zal ik zoo weinig moge lijk voor mijn toilet uitgeven." Alle kleintjes helpen Maar ga nu als het je belieft Ilse eens ha len. Die vergeet weer heelemaal den tijd en blijft liefst den halven nacht in haar hangmat liggen." de kostbaarheden heeft afgegeven op last van koning Carlos en de regeering, die geld moest vinden om de schulden van het koninklijke huis te betalen. Koning Manuel wil nu het geld aan het land teruggeven. MAROKKO. De oorlogscorrespondent van de Matin seint onder datum 20 April aan zijn blad De mehallah van Abdel Aziz is difinitief georganiseerd en gereed om op te breken. De Sultan heeft 4000 welgewapende en goed geapprovian deerde mannen te zijner beschikking met enkele kanonnen en voldoende gelden om tot aan Fez soldij te be talen, De stammen, wier gebied door trokken moet worden, zonden gerust stellende berichten en talrijkedeputaties zijn te Rabat aaugekomen ter gelegen heid van het feest van Moeloed om om de trouw hunner stammen aan den Sultan te betuigen. Alle visiers zijn bovendien vol hoop wat betreft den toestand en de afval van caid Mtoegui, een der voornaamste bond- genooten van Moelai Hafid, schijnt daar voor inderdaad reden te geven. Te Rabat twijfelt men geen oogenblik of Abdel Aziz wordt te Fez onmiddellijk weer tot Sultan uitgeroepen zoodra zjjn leger onder Boechta et Boechta Bagdadi daar verschijnt. Van Fez gaat de Sultan waarschijnlijk naar Mara- kesch. KINDER-HERSTELLINGS EN VACANTIEKOLONIES. Gisterenis te Utrecht gehouden de algemeene vergadering van het Cen traal genootschap voor kinderherstel- lings-en vacatienkoloniesonder voor zitterschap van den heer Ketelaar, lid der Tweede Kamer. Bij deze vereeni ging is ook de hier ter stede opge richte vereeniging aangesloten. Het aantal afdeelingen bedraagt 61. Door die verschillendeafdeelingen zullen pm. 800 kinderen, gedurende minstens 4 weken uitgezonden kunnen worden. De afdeeling Amersfoort zal vermoedelijk 5 kinderen kunnen af zenden. Hans-Hennig liep den tuin in. Bo ven het lange gras hing een vochti- gen damp. De weide waaraan de tuin grensde zag er uit als een blinkend watervlak. De lichte japon van Isle stak sterk af tegen het groen. In 't zachte gras kon hij bijna onhoorbaar voortloopen en zjj zag hem dan ook eerst toen hij vlak voor haar stond. Zij lag in haar hangmat die tusschen twee boomen en ongeveer twee voet boven den grond hing. Hare handen rusten onder haar hoofd. Het maan licht viel op haar gezicht. Hans-Hennig gaf een klein stootje tegen de hangmat. „Dweepster I Wou je hier blijven totdat de vleermuizen in je haar kruipen Waarom stoor je me nu? Ilse trok- een verontwaardigd gezicht. „Het was zoo mooi I Die bleeke maan waar over de zilveren wolken heentrekken en daarginds die ster I mijn ster, die begroet ik eiken avond. Hilmar ziet ze te Berlijn ook. En dan denken we aan elkaar." Och wat, jou dichter zit op het oogenblik zeker niet de maan te be wonderen hij zit in het een of andere bierlokaal of ligt te snurken in zjjn bed." Foei I" Ilse sprong op eens uit haar hangmat. „Je hebt mijn heele stemming bedorven." Dat was mijn idee ook." Besloten werd weder bij het Rijk om subsidie aan te kloppen. Een dame die onbekend wenscht te blijven heeft overtuigd van de goede werking dezer kolonies, een gift van f5000 geschonken. Ernstig werd aangedrongen op het stichten van een tweede Tehuis, voor namelijk voor kinderen, die een nakuur moeten doen. De Tweede Kamer is thans ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 dezer des namiddags om half twee. Het bestuur derafdeeling Gronin gen van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden had den gemeen teraad verzocht, dat aan de werklieden in dienst der gemeente Groningen, behalve degenen die onmogelijk kun- worden gemist, op 1 Mei 1908 vrijaf worden gegeven met behoud van het volle loon. De gemeenteraad heeft thans, op voorstel van burg. en weth. besloten, het verzoek in te willigen, met dien verstande, dat deze drie vrije dagen zal worden beschouwd als een der vier waarop de betrokkene jaarlijks aanspraak heeft. Voor het verkeer met stations, gelegen in Duitschland of verder dan Duitschland, worden van af 1 Mei 1908 mede plaatsbewijzen afgegeven, welke zonder bijbetaling ook in D.-treinen geldig zijnop deze plaats bewijzen staat in de Nederlandsche taal: „geldig voor alle treinen, met inbegrip van D.-treinen". Rondreis- biljetten zijn zonder bijbetaling in de D-treinen geldig. In den Nationalen Wedstrijd voor Komische Voordrachten en Duet ten, uitgeschreven door de Tooneel- vereeniging „B. U. S. S. U. M." te Bussum, behaalden gisteren de heer P. Voskuilen en Mej. Ch. Heinz, beiden lid der Amersf. Tooneelver. „Door Inspanning Uitspanning", in de Afd. Duetten, den derden prijs, een zilveren medaille. De tot chef van de 4e divisie Mijn dichter is geen bierproleet." Kindje, wat heb je een gek idee van het leven en de mannen 1" Hans- j Henning trok zijne schouders op. „Wat 'n teleurstelling zult gij nog hebben. Nou goeden nacht, kleine doordrijfster 1" Ilse volgde hem langzaam. In haar kamer bleef zij nog een heelen poos uit haar venster staan kijken. Hij denkt toch aan mij," zei zij koppig. „Ik zal hem eens vragen of hij van avond niet op het zelfde oogenblik naar onze geliefde ster heeft gekeken." Er viel een ster. „Een groet een gedachte van hem 1" Zjj rilde van - verrukking. Den volgenden dag kwam Hans- Henning er nog niet toe om de di-.j plomatieke visite bij de Bodenhausens j te maken, want zijn vader wilde met,; hem en den houtvester een grooten rit door de bosschen doen. Hans- Henning hoorde met een bloedend hart al die jonge en oude boomen ter! dood veroordeelen. Wordt vervolgd!)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1