DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 73. DINSDAG 28 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venoootsehap „DE EEMLANDER". Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert, BINNENLAND. DE LANDER Hoofdredacteur R. G-. RIJKE NS. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1.— Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEBESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. ONLUSTEN IN ENGELSCH INDIË. Er heerscht immers in Indië eene groote beweging onder de inlanders, die van het noorden naar bet zuiden zich uitbreidt. Wel heeft men op de oproerige Zakka Khel eene overwinning behaald, maar nu komt het bericht dat weer een andere stam, die der Mohmands, in verzet is gekomen. Het schijnt dat de geslaagde expeditie toch niet het succes heeft gehad, waarvan men in Engeland zoo hoog opgaf. Wat de Mohmands op het oogenblik bezig zijn te doen is zeer ernstig, te meer omdat naar het heet en waarschijnlijk is, de Emir van Afghanistan de handen heeft in deze geschiedenis. De Emir verkeert in eigenaardige positie. Zijne voorgangers waren beurtelings of ook wel tegelijk vrien den van de Russen en van de Engel- schen die hier, door Afghanistan gescheiden, vijandig tegenover elkan der stonden. Zij waren vrienden van wie het meest betaalden. De Russische roebel had grooten invloed, maar het Engelsche goud was ook niet te ver smaden. Nu zijn echter Engeland en Rusland het meest moede geworden altijd de wacht te houden aan de grens en altijd den Emir een schatting te moeten betalen. Zij hebben eene overeenkomst gesloten, waarbij Rus land aan Engeland den grootsten in vloed in Afghanistan toekent. Engeland heeft de onafhankelijkheid van Afghanistan gewaarborgd onder voorwaarde dat de Emir zijne buiten- landsche politiek richt naar dc voor schriften uit Londen. Maar de tegen woordige Emir, Habib Oellah, is niet tevreden met de Eogelsche voogdij en nog minder met de overeenkomst tusschen Engeland en Rusland ge sloten. Integendeel, hij is daarmede zoo ontevreden, dat hij aanvankelijk bezwaar maakte den „troon zijner vaderen" te beklimmen. Hij wilde afstand doen van zjjne aanspraken ten gunste van een ander lid der familie en de krachtige aandrang der stam hoofden was noodig om hem tot betere gevoelens te bekeeren. Hij Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 19) Maar zijn vader wilde niets van tegenwerpingen hooren. De houtves ter troostte hem met nieuwe aan- plantingen. Tegen het einde van den tocht kwam de oude hoer weer wat in zijn humeur. Als ik nu geld kan krijgen voor een hypotheek en als de houthande laar hij zijn bod blijft dan is het ergste geleden," zei hij. Toen hij thuis kwam gaf hij onmiddellijk het tele gram voor den houthandelaar op, van wien binnen een paar uur het ant woord al kwam. Ziezoo, nu kunt ge morgen vroeg naar de Bodenhausens gaan. Vertel hen vooral van dien mooien verkoop." Hans-Henning knikte. Aangenaam was die taak niet, maar hij kon geen weerstand bieden aan het hoopvolle, smeekende gezicht van zijn vader. Toen hy den volgenden morgen uitreed, was het weer omgeslagen. maakte echter de conditie, dat de Afridi's hem niet alleen als Emir van Kaboel, maar ook als hun geestelijk hoofd zouden erkennen. Zij hebben dat gedaan op de plechtige wijze, die bij de Mohammedanen als volstrekt bindend wordt geacht. Zoo is hij dan volgens de Mohammedaansche opvat ting ook buiten de grens van zijn gebied heer over de grensstammen, diein naam onder het Engelsche bestuur staan en zijne heerschappij heeft niet minder gezag, omdat zij enkel van geestelijken aard is. Men zal den Emir moeilijk kunnen bewijzen, dat hij de bevolking opruit tegen de Engelschen. Hij behoeft slechts de fanatieke priesters hun gang laten gaan. Zij, de Mollah's, doen hun best. Zekere Hazrat Sahib reist het land door en predikt bij eiken stam verzet en oproer. De Mollah's aan de anderezijde der grens op Afghaans gebied zijn in groote bewe ging, zonder dat de Emir hunne ge vaarlijke prediking belet. Men ver neemt dat sterke Afghaansche benden over de grons zijn getrokken. De zaak is ook volgens de Engelsche bladen ernstig. ENGELAND. Op het oogenblik staan te Londen 20.000 huizen leeg, en dat is niet alleen een gevolg van het bouwen 5 tort et k travers der laatste jaren, maar ook van de verminderde aanvraag. De ver beterde communicatiemiddelen bren gen het publiek zoo snel en gemakkelijk betrekkelijk buiten, dat velen zich liever in de voorsteden vestigen en dagelijks heen een weer reizen wat niet duur is en niet veel tijd neemt. Te Manchester, Birmingham en andere groote steden neemt men dergelijke verschijnselen waar. Het gevolg is dat op talrijke plaatsen in Engeland tuinsteden in aanleg ver rijzen zooals wij die te Hilversum, Baarn, Bloemendaal enz. kennen. AMERIKA. De republikeinen maken zich te recht of ten onrechte ongerust over de verkiezingen. De democraten heb ben nu besloten alle stemmen uit te brengen op Bryan, hun candidaat van 1900 en 1904. De republikeinen daar- Er woei een hevige wind en er ver toonden zich dikke grauw zwarte wolken aan den horizon. Hans-Hen- ning keek met een bezorgd gezicht naar de lucht. „Nu nog een hagelslag na die overstrooming dat ontbreekt er nog maar aan!" dacht hij. Hij nam den kortsten weg naar Halben- dorf. Hij reed dwars door de velden heen, zoo dat zijn vos alle overmoe digheid vergat en slechts met moeite vooruit kon komen. Op de weiden joegen de herders hunne kudde al bijeen. Dat was het onbedriegelijke bewijs van een nade rend onweer. Hij gaf zijn paard de sporen. In de verte schemerde het roode dak van het huis al door de groene boomen. Ietwat verhit en buiten adem liet hij zich bij den ouden heer v. Boden- hausen aandienen. Toen hij de hem van vroeger wel bekende huiskamer binnentrad, kwam hem echter niet de breed geschou derde gestalte van den ouden Boden- hausen tegemoet maar een jonge slanke man met een eleganten zwarten jas aan. Hans-Henning wierp een verbaasden blik op het smalle, ge bruinde gezicht, waarop de versiering van den vroegeren corps-student niet ontbrak. Het was geen mooi maar een interessant gezicht met sprekende donkere oogen. entegen zijn onderling verdeeld. Op het oogenblik zijn er drie republikein- sche candidaten, Taft, Hughes en Roosevelt. Want niettegenstaande deze laatste definitief geweigerd heeft een candidatuur te aanvaarden, zijn er zeer velen in den lande, die hem en niemand anders willen hebben als president. Gevreesd wordt daarom en waarschijnlijk niet ten onrechte, dat Bryan groote kaüs van slagen heeft. Bovendien heeft Bryaa punten op zijn programma die bij velen sympathie wekken. Hij belooft een anti-imperia listische politiek, hij wil de Philippijnen aan zichzelf overlaten, de uitgaven voor oorlogstoerustingen beperken en het douanetarief in minder protec- tionistischen zin wijzigen. ITALIË. Zondag is te San Remo met groote plechtigheid het gedenkteeken voor Garibaldi onthuld. Een groote stoet, bestaande uit Italiaansche en Fransche Garibaldi- anen, in roode hemden gekleed en vertegenwoordigers van 200 vereeni- gingen uit Fransche en Italiaansche steden, Marseille, Cannes, Grasse, Nizza enz., defileerde voor het monu ment met vaandels en banieren, bij het spelen van de „Marseillaise". Op het oogenblik der onthulling klonk de „Hymne aan Garibaldi", welke zeer werd toegejuicht. Garibaldi's weduwe, de Fransche consul te Yintimille, de consulaire agent te San Remo, vele andere autoriteiten en eene groote menigte belangstellenden woonden de plechtig heid bij en er, werden verscheidene toespraken gehouden, van welke die van den adjunct-burgemeester van Nizza, namens die stad, de voor naamste was. Nasi is opnieuw te Trapani tot kamerlid verkozen. Door zijn ver oordeeling heeft hij voor eenige jaren zijn burgerschapsrechten verloren, zoo dat een nieuwe verkiezing noodig was. Niettegenstaande Nasi dus wegens zijn vonnis geen plaats in de volks vergadering zal kunnen nemen, heb ben zijn trouwe Sicilianen hem toch verkozen en w<J met een enorme meerderheid (2691 tegen 581). De socialisten hadden twee candidaten Veroorloof me dat ik me aan u voorstel," zei hij met een lichte buiging. „Ritmeester von Kröchert I" Hilmar Bodenhausen," ant woordde de ander kalm. Er speelde een ondeugende trek om zijn fijn be sneden moDd. Hans-Henning kon zijne verbazing byna niet verbergen. Was dat Hilmar De dichter Bodenhausen, dat ver boemelde genie dat hij zich onwille keurig met lange, vettige haren, een sjofel fluweel jasje en een slappen hoed had voorgesteld deze elegante man der wereld dien hy voor een jongen diplomaat, een gezantschaps attaché of zoo iets gehouden zou hebben Uiterlijk was er niets aan te merken op Ilse's smaak Neem me niet kwalijk dat ik u niet dadelijk herkende," zei hij snel. „Maar u is zeer veranderd in den tijd dien wij elkaar niet gezien hebben. Wilt u niet gaan zitten, mijn heer v. Kröchert Hij zette een stoel voor hem neer. „Ik veronderstel dat u over zaken wilt spreken?" Ja. Ik had niet verwacht u hier te zullen zien Niet1 heeft Ilse dan niets verklapt?" vroeg Hilmar achteloos. Kröchert voelde een zekere ergenis in zich opkomen. „Mijne zuster heeft ons alleen verteld dat u samen corres pondeert. Mag ik de opmerking maken gesteld, want onder hunne gelederen heerscht tweedracht. Zij zijn te Tra pani de eenige tegenstanders van Nasi, alle andere kiezers stemmen vóór den oud-minister, hetzij uit aan hankelijkheid en dankbaarheid, hetzij uit vrees, want Nasi heeft in zjjn district grooten invloed. MAROKKO. Men meldt, dat fanatieke benden de straten van Fez doorkruisen, met de bedoeling de buitenlandsche post kantoren te plunderen. De Duitsche en Engelsche postkantoren waren ge sloten, zoodat de betoogers slechts de buiten geplaatste bussen konden ver nielen. In het Fransche postkantoor werd alles stukgeslagen. Een brieven besteller en een soldaat, die zich tegen het binnenkomen der oproerlingen verzetten, werden met den dood be dreigd. Zoodra het bericht der gebeurte nissen bekend was, betuigden de autoriteiten aan den agent, die belast is met de zorg voor de archieven van het FraDsche consulaat, hun gevoelens van diep leedwezen. De schuldigen werden onmiddellijk gevangen gezet. Fransche bladen hebben een telegram uit Tanger ontvangen, mel dende dat de bekende bandiet Raisoeli vermoord is. MACEDONIË. Uit Ueskjueb wordt aan de Weenen- sche bladen geseind, dat de Turksche autoriteiten een complot hebben ont dekt, gesmeed door Serviërs, met het doel den aanleg van den Sandjak- spoorweg te verhinderen. De samen zwering werd geleid door twee popen en een aantal onderwijzers. De samen zweerders werden gevangen genomen en by de gedane huiszoekingen wer den een aantal compromitteerende stukken ontvangen. Oranje Nassau's Oord. In het jaarverslag van het sanatorium Oranje Nassau's Oord over 1907 vestigt de geneesheer-directeur dr. A. Schuld, die van dit verslagjaar 5 maanden in mijnheer v. Bodenhausen, dat het mis schien beter zou zijn om die corres pondentie te laten varen totdat mijne vader zjjne toestemming tot het enga gement heeft gegeven." Waarom Ilse heeft toch het recht om over zichzelf te beschikken Zoolang zij onder de hoede van haar vader leeft niet." Hilmar trok zijne schouders op. „Ik heb op zeer vormelijke wijze aanzoek gedaan om de hand van uwe zuster, mijnheer v. Kröchert. Het kan niet korrekter. Ik heb toen een weigering ontvangen in een tamelijk onvriende- ljjken vorm en zonder eenige belang rijke redenen. Dat Ilse pardon freule v. Kröchert zich niet blindelings schikte in dat besluit van haar vader is even begrijpelijk als dat ik me ge bonden acht zoolang als zij het doet." Hans-Henning ergerde zich inwen dig onbeschrijfelijk over de manier waarop Hilmar over Ilse en hare liefde voor hem sprak I De zjjne scheen niet bizonder groot te zjjn." Mijn vader kan en wil zijn dochter niet prijs geven aan een onzekere toekomst," -zei hjj gedwongen kalm. „Dat kan niemand hem kwalijk nemen. Als u een staatsbetrekking en een vast inkomen hadt dan Hilmar begon hard te lachen. Lieve hemel, als assessor zou ik functie was, de aandacht op het feit, dat men nog steeds geen onderscheid blijkt te zien tusschen een sanatorium en een ziekenhuis voor lijders aan tuberculose, zoodat zich vaak patiënten in een veel te ver gevorderd stadium aanmelden, en waarschuwt hjj tegen het „kuren op eigen houtje," dat bovendien besmettingsgevaar oplevert voor gezonden, die later van hetzelfde buitenverblijf gebruik maken. In het sanatorium werden in 1907 verpleegd 268 patiënten (met 24,272 verpleegdagen). De cijfers bedroegen resp. in 1906: 308 en 34.172, 1905: 322 en 34,844, 1904: 325 en 34,891, 1903: 279 en 30,544, 1901 2: 157 en 19,303. Het lager cjjfer voor 1907 komt door meerder vertrek en geringe opname in April, Mei en Juni 1907. Het verslag klaagt dat de meeste patiënten, meestal tengevolge van financieele omstandigheden te kort blijven. Naar men verneemt, vertoeft de minister van koloniën, de heer A. W. F. Idenburg, die om gezondheids redenen eenigen tijd te Ouchy bjj Lausanna in Zwitserland verblijf hield, thans te Parijs. Gemeenteambtenaren. Het bestuur van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren heeft besloten in een op Zondag 28 Juli a.s. en zoo noodig den volgenden dag te Utrecht te houden buitengewone alge- meene ledenvergadering, de behande ling voort te zetten van het in de jongste, te 'sHertogenbosch gehouden, vergadering niet geheel afgedane wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet, voor zooveel betreft de bepalingen over gemeenteambtenaren, door eene bondscommissie indertijd ontworpen. Daarbij zal mede aan de orde worden gesteld een voorstel van de onderafdeeling Nijmegen om aan H. M. de Koningin te verzoeken het daarheen te leiden, dat bjj de wet worde erkend de bevoegdheid van den secretaris om in de vergaderin gen van gemeenteraad, burgemeester en wethouders en raadscommissiën een raadgevende stem uit te brengen. De onderafdeeling vindt hier aanleiding in het veelbesproken incident, onlangs voorgevallen in den gemeenteraad van misschien een inkomen van achttien honderd gulden hebben. Wat moet ik daarmee beginnen 1 Ik ben door mijn litterairen arbeid volmaakt in staat om een meisje zonder geld te trouwen." Hans-Henüigonderdrukte met moeite zjjneergenis. „Maaruw inkomen is toch onvast," zei bjj weer. „het is toch niet als een vast salaris." Als officier, als ambtenaar of wat u verder van me maken wilt ben ik steeds blootgesteld aan het gevaar van weggestuurd te worden. Dat is in mjjn „onzeker beroep" buitengesloten." Ik had heusch niet gedacht dat letterkundige arbeid zoo goed betaald zou worden." Nou, ik heb mjjn moederljjk erf deel ook moeten gebruiken om het leven van verschillende zijde te leeren kennen, om iets fatsoeljjks te kunnen schrjjven. En dacht u dat ik me nu tevreden zou stellen met een honger loon Het is mogelijk dat ik maan den, neen jaren lang weinig verdien maar dan krijg ik op eens weer zoo veel dat het voor een heelen tjjd vol doende is. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1