WEERBERICHT. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Tliermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 28 April 1908. Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Seydisfjordlaagste 745.7 m.M. te Valencia. Verwachting tot den avond van 29 April 1908. Wind Zwakke tot matige, Z.O.lyke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbe wolkt, mogelijk regenbuien. Temperatuuriets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 53 Laagste hedennacht F. 39 Hedenmiddag 12 uur F. 50 Leiden, Verder zal daarbij worden be handeld de motie van de atdeeling Groningen tegen vermindering van jaarwedden ingeval van vereeniging in één persoon van verschillende be trekkingen bij de gemeente-admini stratie. Besloten is niet in te gaan op een verzoek van twee bondsleden om te vragen een wijziging van het burger lijk wetboek in dien zin, dat uit de geboorte-extracten van erkende natuur lijke kinderen niet langer blijke het feit hunner onechte geboorte. De bond zou hiermede betreden een terrein ge legen buiten zijn werkkring. De gewone algemeene jaarvergade ring zal dit jaar worden gehouden te Groningen op Maandag 7 September. Te Deventer is een tweedaagsch congres gehouden van den Algemeenen Nederlandschen Timmerliedenbond. Voorzitter de heer G. Goedhard. In het jaarverslag wordt omtrent den toestand in het bedrijf medege deeld, dat in vele bedrijven, maar vooral in de bouwvakken een tijdlang een tamelijk groote werkloosheid heelt geheerschtdat het zich liet aanzien dat deze ongunstige toestand niet spoedig zou veranderen ten gunste der werklieden en dat hij eerder slechter dan beter zou worden. Deze malaise meent het hoofdbestuur te moeten toeschrijven aan de finanteele crisis, den daardoor veroorzaakten hoogen retestandaard en het geschokte vertrouwen in de hypotheekbanken. Dat de crisis het gevolg is van de enorme hooge loonen, zooals dikwijls verkondigd is, aanvaardt het hoofd bestuur niet. Voor velen is het jaar er een geweest van ontbering en ellende en in veler herinnering zal deze winter met een zwarte kool staan aangeteekend. Deze toestand heeft zeer belemmerend op den groei en vooruitgang van den Bond gewerkt en hierdoor is het te verklaren, dat een groot aantal leden den Bond heb ben verlaten, en trots een aanzien lijke toetreding van ongeorganiseerde vakgenooten, is het ledental niet noemenswaard vooruitgegaan. Wat de loonbewegingen betreft, kon het hoofd bestuur, wegens de malaise in het bedrijf nergens met die kracht optre den die voor een welslagen noodig is. De gevoerde loonbewegingen be paalden zich dan ook hoofdzakelijk tot het zenden van adressen aan patroons en gemeenteraden tot het verzoeken om samensprekingen. Op 1 Maart 1908 telde de Bond 43 afdeelingen tegen 35 in het daaraan voorafgaande jaar. DE RAAD VAN DEFENSIE. De „Staatscourant" bracht ons 19 April 1.1. het Koninklijk Besluit, waarbij de beloofde Raad van Defensie wordt ingesteld. In art. 4 van dat K. B. lezen wij, dat behalve de 4 burgerleden van die commissie daarin qualitate qua zitting zullen nemen: a. de commandant van het veldleger b. de chef van den generalen staf, of, b(j diens ontstentenis, de sous chef van dien stafc. de commandant van de Stelling Amsterdamd. de commandant van de Stelling Den Heldere. de commandant van de Stelling van de monden van de Maas en van het Haringvlietf. de chef van den marinestaf, of, b(j diens ont stentenis, de chef van Liet bureau Staf aan het Departement van Marine g. de inspecteurs der wapens, of van onderdeeleu der wapens, of de hoof den van dienstvakken, ressorteerende onder het Departement v. Oorlog h. de directeur en commandant der marine te Amsterdam. Zooals men ziet, zullen dus als militaire leden van dien Raad van Defensie enkel zitting nemen hoofd-, opper- en vlag-officieren, d. w. z. al leen officieren van den hoogsten rang. En nu veroorloven wij ons de vraag of dat goed gezien is. Z(jn die heeren nog wel vertrouwd met de tegen woordige nooden en behoeften van troepen en vloot, nu zy daarvan reeds zoo lang verre staan En ware het vooral met het oog op de bur gerleden van dien Raad niet zeer wenscbelyk. dat ook de mannen van de practijk des dagelykschen dienst, m. a. w. ook een kapiteiu en een luitenant ter zee, als leden in dien raad werden opgenomen En nu moet men niet zeggenDie zitten in den Raad, want art. 11 van het K. B. bepaalt, dat aan den raad als secretarissen worden toegevoegd een subaltern officier van de land macht en een subaltern officier van de zeemacht, respectievelijk door onzen Minister van Oorlog en van Marine aan te wijzen. Het zal toch wel geen betoog be hoeven, dat onze bedoeling is, dat er ook tot leden van den Raad een subalterne officier van land- en zee macht zullen worden benoemd, dus niet om op te schrijven en klerken werk te verrichten, maar om als ge lijkgerechtigden hunne voorlichting te geven. Dat het burgerlijk element in dezen raad zoo verre in de minder heid is, kan eindelijk weinig dienen om het doel, dat men in de Kamer met een Raad van Defensie voor oogen had, te bereiken. Welk doel was, dat men ook buiten het leger de nooden en behoeften daarvan zou leeren kennen. (Vaderlander.) Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 28 April 1908, te half twee ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de h.h. Heyligers en Jorissen. Medegedeeld wordt dat is inge komen o.a. Verschillende besluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van eenige Raadsbesluiten. Het verslag van de gemeente Amers foort over 1907. Verslag van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs over 1907. Adres van H. A. de Vries over te weinig leveranties aan de Gasfabriek. Dit laatste in handen van B. en W. gesteld. Tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burger- schooi voor het tijdvak 1 Mei 1908—15 Juli 1908, wordt niet overgegaan. De heer B. van Esveld heeft name lijk verzocht niet in aanmerking te komen voor de benoeming. B. en W. stellen voor de zaak uit te stellen. Aldus besloten. Tot onderwijzeres aan de O. L. School 2e soort, (vacature Mej. van Eek), wordt benoemd mej. B. Simons, alhier. Twee stemmen werden uitgebracht op mej. Cöller en éen op mej. Schoutte. Eervol ontslag wordt verleend aan den onderwijzer I. J. Ansink, O. L. School 2e soort en aan den onder wijzer B. J. Groenevelt Jr., O. L. School 3e soort. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot tijdelijke versterking van het personeel, verbonden aan de Hoogere Burgerschool gedurende den cursus 1908/1909. Na eene zitting met gesloten deu ren, die tot 3 uur duurde, werd in openbare zitting overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. i?Het voorstel van B. en W. tot ver lenging van het verlof, verleend aan den onderwijzer A. M. van den Broek strekt tot verlenging met. 3 maanden tot 1 Augustus. Aldus besloten. Daarna is aan de orde het voorstel van B. en W. betreffende de organi satie van het personeel in dienst bjj de fabricage. De beer Hamers: Ik vind het salaris van den inspecteur van f 1500 wel te hoogik heb gehoord dat men voor f 1000 wel een geschikt persoon kan krijgen. Laat ons met het oog op de gemeente-financiën den gulden middenweg bewandelen en dit salaris bepalen op f 1300. Ik doe dit ook met het oog op de vrees dat de inkomsten belasting zal tegenvallen. Dit voorstel wordt niet ondersteund en kan dus geen punt van beraad slaging uitmaken. Bij art. 3, salaris van den inspec teur, stemmen de heeren Hamers en Kroes tegen. De gewijzigde verordening wordt aangenomen. Thans komt in bespreking het voor stel van B. en W. betreffende de salarisregeling voor het persoueel, ver bonden aan inrichtingen, voor lager onderwijs. De heer v. Duinen: Mijn heer de Voorzitter, naar aanleiding van den weinigen steun die mjjn amen dement in de afdeelingen heeft onder vonden, trek ik dit in. De heer Plomp: Ik heb mij afgevraagd hoe staan wij tegenover den Staat. Wij geven meer dan ge vraagd wordt. In de tweede plaats, hoe staan wij tegenover de gemeente? En dan word ik genoopt tot voorzichtigheid. Bij het vaststellen van salarissen voor een groote cate gorie van ambtenaren moeten we voorzichtig z(jn. Wij moeten niet beginnen met eene verordering, die op goede beginselen rust, te vernietigen. De heer Gerritsen: Mijn voor stel tot verhooging van de belooning voor hoofdacte is eenvoudig een quaestie van appreciatie. In den regel zijn de beste krachten zij, die de hoofdacte bezitten. Een betere be looning daarvoor is tevens een prikkel. Ik blijf dan ook mijn voorstel hand haven. De heer v. E s v e 1 dIk geloof dat de bezoldiging yoor den onderwijzer, die de hoofdacte heeft behaald, te weinig is. De Bond en de Commissie van Toezicht hebben destijds ook de hoofd acte geapprecieerd en ik kan m(j dus wel vereenigen met het voorstel van den heer Gerritsen. De heer Plomp: Het komt mij onjuist voor, dat betere bezoldiging een prikkel zal z(jn tot doorstudeeren. Die prikkel is dat men hoofd eener school kan worden, en die hoogere prikkel ontstaat bij de betere individuen vauzelf. De heer Ha g e d o o r n Allen, zooals we hier zitten, zullen we wel willen toegeven, dat de salarisregeling te laag is, en dat die alleen uit nood zoo laag is. Yoor opvoeders van kin deren, die ."'naderhand de maatschappij moeten vormen, worden zij te slecht beloond. Maar 'ik zie ook in, dat we op 't oogenblik niet meer kunnen geven. Ik ben daarom ook nu tevreden met het1/voorstel van B. en W. Wat nu de hoofdacte betreft, by verruiming van gezichtsveld, vermeer dert ook de beschouwing en wordt men beter opvoeder. Daarom zal ik meegaan met het voorstel Gerritsen. Maar m. i. is de categorie van plaatsvervangende hoofden vergeten, Ik weet wel dat deze in bepaalde geval len bijslag krjjgen, maa: niet in alle. Die zes, die het hoofd vervangen zou ik een verhooging van f200 willen geven. De heer van Kalken: B. en W. hebben wilden voorkomen het ver loop van de onderwijzers. Men zegt wel dat de onderwijzers te weinig krijgen, maar als ze werkelijk ont wikkeld zijn, kunnen ze er wel iets anders b(j krijgen. Als ze de hoofdacte hebben, kunnen ze gemakkelijker bij baantjes krijgen. Dat is dus de be looning voor hun hoofdacte. Het onder wijzend personeel had m. i. dankbaar behooren te zijn voor de voorstellen van B. en W. De heer Celosse: Men moet niet die bijzondere waarde hechten aan het bezit der hoofdacte, die vele heeren daaraan hechten. Men moet ook niet vergeten, dat het feit, dat sommige onderwijzers die hoofdacte niet hebben kunnen behalen, gelegen kan zijn geweest in bijzondere omstandig heden. De onderwijzers van bijstand, waarop de heer Hagedoorn doelt, doen werkelijk niet zooveel bijzonders, dat zij er meer voor beloond behoeven te worden. Bij art. 5 stellen de heeren Ooster veen en Veis heyn voor, de aanvangs salarissen van hoofden te regelen als volgtle soort 16501850, 2e of 3e soort 1200—1400; de minimum-jaar wedde woidt telkens verhoogd met f 50. De heer Tromp vindt het jammer, dat deze amendementen zijn ingediend na de afdeelingsvergade ringen. De heer Oosterveen gelooft niet, dat het billijk is, dat voor de hoofden van scholen le en 2e en 3e soort verschil moet bestaan in de verhoogingen. Na eenige discussie trekken de voorstellers echter, nadat zij de hoop hebben uitgesproken dat B. en W. bij volgende gelegenheid hunne aandacht hieraan zullen wijden, hun voorstel in. Het voorstel van den heer Gerritsen, verhooging van de hoofdacte te brengen op f200 wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Voor de heeren v. Duinen, Hage doorn, Tromp v. Holst, Gerritsen en v. Esveld. De heer v. Esveld trekt zjjn voor stel, om de hoofdacte te brengen op f 175, in. Het voorstel van den heer Hage doorn, om aan plaatsvervangende hoof den der scholen f75 per jaar meer te geven komt nog in bespreking. De heer Hagedoorn zegt wel genegen te zijn het in te trekken, wanneer B. en W. beloven dat z(j het later in goedgunstige overweging willen nemen. De heer Celosse: Ik kan dat niet beloven, op grond van de mo tieven, straks aangeduid. De geheele verordening wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. In behandeling komen het rapport en voorstel van B. en W. betreffende vaststelling eener nieuwe verordening, houdende bepalingen voor het over dragen aan de Gemeente van verkeers wegen of terreinen, tot het aanleggen van verkeerswegen bestemd. De heer van Esveld: Met zoo'n verordering op de wegen moeten we zeer voorzichtig wezen. Gaan we te streng te werk, dan hinderen we het bouwen. Ik zou daarom deze zaak in de afdeelingen behandeld willen zien. De voorzitter: Hetjwordtdoor dit voorstel juist gemakkelijker voor de bouwers. De heer Visser: Als vroeger de lieden te veel hadden betaald, was er voor ons geen gelegenheid iets terug te geven. Het zal voor de gemeente voordeelig z(jn, als er geen straten meer komen. De heer v. Esveld: Ik zou gaarne, vooral met het oog op den aanleg van waterleiding, meer voor gelicht worden. Deze verordening lijkt mij zeer scherp gesteld en wel in 't nadeel van de bouwers. De heer Oosterveen: Ik zou ook gaarne voorgelicht worden met het oog op de waterleiding. De heer Visser: De voorwaar den en garantie kan men vinden in de overeenkomsten met de waterleiding. D.e heer v. Esveld: We krijgen een nieuwen inspecteur die zal in het begin uit den aard der zaak scherper kijken en daarom lijkt het me zaak, dat we hier een goede regeling moeten hebben. Het voorstel van den heer v. Esveld, om het naar de afdeelingen te zenden, wordt aangenomen met 14- tegen 1 stem. Tegen de heer Visser. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot wijziging der verorde ning, regelende de voorwaarden, waarop in de gemeente Amersfoort gas uit de gemeente-gasfabriek wordt verstrekt. De verordening wordt met alge meene stemmen aangenomen. In behandeling komt het nader voorstel van B. en W. betreffende de nachtwakers. In de vorige zitting werd het voor stel van B. en W. inzake de afschaf fing der nachtwakers teruggezonden met verzoek om nadere voorstellen. B. en W. rekenen nu uit, dat indien alle nachtwakers gepensionneerd wor den, dit jaarlijks aan pensioen zal kosten f506.43'. B. en W. vinden geen vrijheid nadere voorstellen te doen. De heer van Duinen hand haaft zijn voorstel in de vorige ver gadering gedaan. De heer Plomp: Ik heb het altijd onbillijk gevonden om personen weg te sturen, want waar is dan de grens tusschen willekeur en geen willekeur. Iemand, die zijn betrekking goed waarneemt, mag men maar niet zoo aan den dijk zetten. Voor de rede neering van B. en W. is zeker veel te zeggenjuridisch hebben ze wel licht gelijk, maar er is toch ook een moreele zijde. Nu spreekt de heer van Duinen om de menschen met meer dan 12 jaar dienst pensioen te ver- leenen, maar het financieele bezwaar is hierbij groot. Ik zou dan ook zeggen, laten we de menschen herstellen in hun rang. De heer Gerritsen: Over deze kwestie is nog veel te zeggen. Er is echter niet zoo'n haast by, we kunnen de stukken gerust nog eens terugzenden naar de afdeelingen, om alles nog eens rustig te overwegen Wat de heer Plomp wil, zou ik zeet bejammeren. Terug komen op een besluit, dat goed is, moeten we niet doen. Ik zou liever aan het Hoofd der Politie willen vragenzou het niet mogelijk zijn, de menschen met de meeste dienstjaren te doen over gaan in vasten dienst? De voorzitter: Wordt het voorstel van den heer Gerritsen onder steund Stemmen: Ja. De vjoorzitter: Dan zullen \n het voorstel naar de afdeelingen ver zenden. Hierop volgt het voorstel van B. en W. tot aankoop van eigendommen gelegen aan het kruispunt van de Bergstraat, Arnhemschen wegen Leus- denschen weg en tot overname van een gedeelte van den Arnhemschen weg. DeheerHagedoorn: Met veel genoegen heb ik gezien dat deze zaak eindelijk haar beslag heeft gekregen. Dikwyls hebben we in besloten ver gaderingen over het beruchte driepun tje reeds gesproken, waar zoo vaak gevaar voor het verkeer bestond. Ik geloof dan ook uit nam van allen te spreken, wanneer ik van ganscher harte B. en \V. dank zeg voor hun activi teit in deze. Ik hoop dat voortaan de gevaren op dat punt zullen zijn afgeweerd. (Applaus.) De voorzitter: Ik dank den heer Hagedoorn voor deze vriendelijke woorden en den Raad voor de instem ming. Het voorstel wordt aangenomen. Thans volgt het voorstel van B. en W. tot het geven eeDer subsidie van f200 aan de Oranje-vereeniging voot 1908. Aangenomen. Aan de orde zijn het rapport en voorstel van B. en W. betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Broekhuysen, tegen den aanslag in het vergunningsrecht. Als herschatter wordt benoemd de heer J. Kerkhoff. Na vaststelling van het 2e (laatste] gedeelte van het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908 op 16722.50 en aanneming der voorstellen van B. en W. tot het verleenen van afschrij ving van plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1907 ad f7.50 en 1908 ad f 241.50 wordt over gegaan tot behandeling van reclames in zake "plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Zondag 3 Mei a.s. wordt, des morgens half tien, in de Remon- strantsche kerk een godsdienstoefe ning gehouden voor jongelieden van 9 tot 14 jaar. De gewone dienst voor de gemeente vangt om elf uur aan. Naar w(j vernemen z(jn voor het Muziek-concours, op Hemelvaartsdag alhier te houden, 19 medailles be schikbaar gesteld. Voor den Doopsgezinden Kring wordt a.s. Zondag 3 Mei des morgens half elf in het Logegebouw, van Per- sjjnstraat 1 een godsdienstoefening gehouden, waarin als spreker zal op treden Ds. S. D. A. Wartena van Zutphen. De heeren Dr. Ph. H. Peyrot en N. E. Rost hebben hunne benoeming tot bestuursleden van het Nutsde- partement alhier, aangenomen. Maandag 4 Mei zal eene alge meene vergadering worden gehouden van het comité uit de Amersfoortsche burgerij tof steun bij tijdelijke werke loosheid. De agenda vermeldt 1. Installatie van een nieuw comité-lid. 2. Voorstel van het Dagelyksch Be stuur om de besluiten, genomen in de vergadering, jl. Vrijdag gehouden, on wettig te verklaren, primoomdat het ontbreken van de punten van behan deling op het convocatiebiljet aan leiding kan zijn geweest, dat betrek kelijk weinigen ter vergadering aan wezig waren Secundoomdat, geheel te goeder trouw enkele vakvereenigingen ver tegenwoordigers naar die vergadering hadden gezonden, die nog niet als lid van het Comité door de vergadering waren toegelaten, waardoor de stem mingen als onwettig moeten worden beschouwd. 3. Voorstel van het Dagelyksch Bestuur, om het tegenwoordig Dage lyksch Bestuur, bestaande uit de hee ren G. J. Buys, J. W. Middelburg, R. G. Rykens, L. A. baron van Itter- sum, H. Noorman, D. Gerritsen en G. van Wjjland, permanent te ver klaren, welk bestuur het overgebleven

De Eemlander | 1908 | | pagina 2