DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 77. ZATERDAG 2 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vaccinatie. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten-het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Uit bet verslag van den .Bond tegen Vaccinedwang", waarvan de vergadering in de vorige week te Utrecht gehouden is, hebben jwe kun nen zien, dat het petitionnement van het vorig jaar een groot succes ge meend wordt. En is daar eene motie aangenomen, luidende als volgt „De Bond spreekt uit, a. zijn blijd schap over het welslagen van de poging in zake het petitionnement, b. den wensch dat de Volksvertegen woordigers hun aandacht zullen ves tigen op de bezwaren van zoovele inwoners boven de 18 jaar, in het petitionnement van het vorig jaar uitgedrukt." Dat brengt ons er toe, in dit blad nog eens na te gaan, wat de inenting beoogt. Het is bekend, dat eene besmettelijke ziekte optreedt tengevolge van de woekering van bacteriën. Ook die bacteriën zelf hebben in het voor de ziekte vatbare lichaam een strijd op leven en dood te voeren. Soms ver giftigen de bacteriën den zieke zoo danig, dat hij den tol aan de natuur moet betalen, een andermaal treedt genezing op. Dat nu is mogelijk, omdat tijdens de ziekte en onder den invloed van de bacterie-woekering, in het lichaam andere stoffen gevormd worden, die als vergift werken op de ingedron gen bacteriën, en die een tegengift vormen tegen het door de bacteriën gevormde vergift. Op deze wjjze wordt ook eenigs- zins duidelijk het feit, dat na het door staan van eene besmettelijke ziekte onvatbaarheid voor die ziekte is op getreden. Dit is algemeen bekend ook, dat de meeste besmettelijke ziekten den mensch slechts eens in zijn leven aantasten. Men moet aannemen Naar het Duitsch, van HENRIETTE VON MEERHEIMB. dat tijdens het heerschen der ziekte het lichaam geleerd heeft de tegen giften te bereiden, die de giftige werking der ingedrongen bacteriën kunnen opheffen, zoodat het door maken van eene besmettelijke ziekte onvatbaarheid geeft voor dezelfde aandoening. Een eigenaardigheid van die onvat baarheid is, dat zij even sterk optreedt, onverschillig of de haar veroorzakende ziekte ernstig of licht is verloopen. Voor ruim een eeuw, toen van den hier beschreven samenhang der zaken nog niets bekend was, is door een gelukkigen samenloop van omstan digheden, Jenner er in geslaagd, kunst matig de onvatbaarheid voor de pok. ziekte, die toen vreeselijk woedde, op te wekken. Zjjn ontdekking was de voorloopster van de nu reeds ingevoerde vaccinatie. Hierbij wordt met opzet het lichaam besmet met een zeer zwakke smetstof der pokziekte. Er ontstaat dan een onvatbaarheid, ook -voor den ernstigen en gevaarlijken vorm der ziekte. Deze onvatbaarheid is niet volkomen en duurt niet het geheele leven, zoodat de inenting na verloop van eenige jaren dient te worden herhaald. Deze gelukkige ontdekking van Jenner is reeds sedert meer dan honderd jaren in ontelbare gevallen toegepast- De ervaring heeft voor ieder, die niet ziende blind is, de zegenrijke gevolgen van de vaccinatie bewezen. Een volle eeuw is echter niet voldoende geweest, om aan de oppossitie het zwjjgen op te leggen, getuige de verleden week, te Utrecht gehouden en hierboven ver melde vergadering. Nog steeds trachten tal van personen de zegenrijke gevol gen van die ontdekking af te breken en het publiek over te halen, zich te verzetten tegen de verplichte vacci natie. Men heeft begrepen, dat er met bestrijding der vaccinatie op gods dienstige gronden in de Kamer en in de dagblad-polemiek geen succes viel te behalen en daarom naar andere argumenten omgezien. Die argumenten boden haar de geschriften en mede- deelingen van zeer enkele genees- heeren, welke de inenting, op grond van zekere ervaringen, in't algemeen of in zekere gevallen schadelijk achtten. „Al wat op eenige plaats van den aardbodem tegen de vaccine werd aangevoerd" aldus schreef een paar jaar geleden de R. K. Tjjd „werd met zorg verzameld; alle ge vallen, waarin de onkunde of onacht zaamheid van den vaccinateur slechte gevolgen had gehad voor den patient, werden te boek gesteld" en 't schijnt, dat dr. Schouten er weer een geval letje .by gaat ontdekken, volgens het verslag van bovengenoemde vergade ring. „Geen wonder, dat zich op deze wyze, o.a. door de collectie materi aal, welke de heer Lohman, gedurende diens ministerschap van heinde en ver heeft bijeengebracht, bij vele zijner partjjgenooten volkomen te goeder trouw jeen meening tegen de vaccine gevormd heeftdat zy het nut daar van althans als zeer twijfelachtig gingen beschouwen en zich ten plicht rekenden, op te komen voor de vrij heid van een ieder, om zich en de zjjnen al of niet aan de inenting te onderwerpen. Hetgeen echter niet belet, dat de overgroote meerderheid van de beschaafde antirevolutionnai- ren, nu zoowel als vroeger, hun kin deren er zich-zelven doen vaccineeren en revaccineeren." De oppositie tegen de vaccinatie heeft echter éen goed gevolg gehad. Slordige vaccinatie kan schaden en werkelijk zijn, lange jaren geleden, schadelijke gevolgen voorgekomen. Maar de tegenstand prikkelde tot 22) De jonge heer heeft behalve een benijdenswaardig gevoel van eigen waarde een zeer onverschillige manier om die zaak met Ilse te behandelen." De oude Kröchert scheen nauwelijks te luisteren. „Wat heeft zijn vader gezegd vroeg hy snel. Die schijnt nog minder op dat huwelyk gesteld te zijn als zijn zoon. Hy ziet den toestand te Rotenwalde ten minste zeer donker in. Hy raadde aan om het goed te verkoopen. Als hij daarbij van eenig nut kon zyn dan stelde hy zich te uwer beschikking." En dus komt het met die hypo theek niet in orde?" Geen kwestie van." Kröchert antwoordde met een diepe zucht. U is toch wel verzekerd tegen hagelslag, vader?" vroeg Hans-Hen- ning. Heel laag 1 Alweer een bankroet 1 Het helpt niets, ik moet niet alleen veel laten vellen maar zelfs een deel van het bosch verkoopen." Het bosch verkoopen Maar wat blijft er dan over? Velden die alle twee jaar onder staan en niets op brengen Het bosch was de voor naamste bron van inkomsten." Ik kan niet anders, jongen." Uit zyn toon sprak een met moeite onderdrukte wanhoop. De wind nam intusschen steeds toe en groeide ten slotte tot een orkaan aan. De boomen in den tuin zwiepten en kraakten. Er braken groote takken af alsof het lucifers waren en menige oude boom werd geveld. Tegen den avond liepen mynheer v. Kröchert en Hans-Henning samen het dorp in om de schade te leeren kennen. Toen zy terugkwamen kwam de houtvester hen tegemoet. Hy zag er erg bleek en ontsteld uit. Is er iets gebeurd, Krüger?" vroeg de oude heer snel. Een windhoos zooals ik nog nooit gezien heb. Het grootste deel der boomen is er geweest 1" Groote God," mompelde Hans- Henning ontsteld. De oude heer zei niets. Hy greep met beide handen naar zyn hals alsof hy bang was dat hij zou stikken. Zyn gezicht werd vaalbleek. „Zoo dat is het laatste I" zei hy eindelijk dof. De houthandelaar zette den prjjs voor het gebroken hout natuurlijk veel lager. Kröchert nam met doffe berusting de onaangename tijdingen in den vorm van opgezegde hypo theeken of vorderingen op. Hij sprak heel weinig en was gewoonlijk in zijn sombere gedachten verdiept. Ilse liep rond met een behuild gezicht. In een koortsige spanning zag zy eiken dag naar den postbode uit, hopende een brief van Hilmar te krijgen maar tevergeefs. Hy ver wachtte zeker dat zij hem tegemoet zou komeD. Maar na hetgeen haar broer gezegd had, durfde zij niet het eerst te schrijven doch werd half ziek van verdriet en verlangen. Hans-Henning dacht steeds meer aan oom Hendrik op Malchow. En alleen het uitdrukkelijk verbod van zyn vader belette hem zich vol ver trouwen tot hem te wenden. Hy dacht ook wel eens aan den prins en zyn herhaalde betuigingen van vriend schap. Maar de prins was zelf afhan kelijk van den ouden hertog wiens gierigheid in Glückstadt spreekwoorde lijk bekend stond. Daarenboven kwam zjjn fijngevoeligheid ook op tegeneen dergelijken stap. Heele middagen zat hij aan zyn schrijftafel en cijferde totdat hy er pijn van in zijn hoofd had. Als hij dan later aan de smaakvol gedekte tafel tegenover zyn elegant gekleede zusters zat terwijl zijn vader zorgvuldige bestudeering van het vraagstuk en tot het aanwenden van de meest mogelijke voorzorgen. Dit gevoegd bij het conscientieuse, dat onze Nederlandsche geneesheeren ken merkt, kan men aannemen, dat scha delijke gevolgen thans niet meer voor komen. En aangezien de aanwezigheid van niet-ingeënten een voortdurend gevaar oplevert, niet alleen voor henzelven, maar ook voor de wel-ingeënten, en de pokziekte niet zal verdwijnen, zoolang nog steeds de vrijheid be staat ongevaccineerd te verkeeren te midden van gevaccineerden, spreken wy, in tegenstelling met den wensch van den „Bond tegen vaccinedwang" de hoop uit, dat de volksvertegen woordigers zich aan het bewuste petitionnement niet zullen storen. DUITSCHLAND. Den 15en Mei treedt officieel der Vereenigingswet in werking. Para graaf 12, de zg. taai-paragraaf, eischt, naar men weet, dat in het geheele Duitsche Rijk op openbare vergade ringen slechts de Duitsche taal mag gebezigd worden. In Elzas-Lotharingen vreesde men, dat deze maatregel ook daar te lande zou worden doorge voerd, hoewel alom bekend is, dat deze paragraaf uitsluitend werd inge voegd om het nationaliteitsgevoel der Polen te dooden. Inderdaad blykt nu ook, dat men in het Rjjksland de paragraaf niet zal gaan toepassen. De Minister van Binnenlandsche Zaken in Elzas-Lotharingen, Mandel, verklaarde Donderdag in de delegatie te Straatsburg, dat de Regeering bij den Bondsraad stappan zal doen in deze ten gunste van de bewoners van het wingewest. In afwachting van het tot stand komen eener wet, die deze voorloopige concessie nader zal sanctionneeren, heeft de Regeering Donderdag reeds door den wijn en bet goede eten opgemonterd, opgewekt over koetjes en kalfjes praatte dan schenen hem zijn angst en zyn zorgen een benauwde droom toe. Was 't denkbaar dat die huishouding, waar alles op rolletjes liep, geheel in de war zou raken Alles maakte in hooge mate den indruk van solieden ouderwetschen rijkdom en toch was de ruïne op handen. Hij maakte zich ook ongerust over de gezondheid van zijn vader. Na elk zakelijk onderhoud was hij totaal van streek en had hij hevige hartklop pingen, gepaard met benauwdheden. Hans-Henning liet hem dan ook on gaarne alleen op de jacht gaan. Maar de oude heer hield koppig vol dat hij in de frissche lucht nog nooit zoo'n aaDval gehad had en ging er dikwijls 's morgens al vroeg op uit. Hy verliet zoo graag dat huis waarop zooveel zorgen drukten in de frissche buitenlucht kon men ze gemakkelijker dragen. Hilda en Ilse maakten zich dan ook niet ongerust toen hij eens op een dag aan het tweede ontbijt nog niet terug was. Vader was nooit zoo precies als hij op jacht was. Maar Hans-Henning werd gekweld door een onverklaarbaren angst. „Ik ga hem zoeken," zei hij. „Ik weet de volgende ordonnantie uitgevaardigd: Het gebruik van de Fransche taal is algemeen toegestaan in vergaderingen, die in het Rjjksland worden belegd. Subsidiar zullen de prefecten ook gerechtigd zyn dii ten aanzien van het Italiaansch toe te staan ter wille van de 30.000 Italiaansche werklieden, die zich in Elzas-LothariDgen bevinden. Hoe gunstig deze concessie ook voor de bewoners van Elzas-Lotharingen moge zyn, het feit dat de Vereeni gingswet een uitzonderingswet is van de ergste soort ten nadeele van de PoleD, wordt hierdoor nog eens te duidelijker in het licht gesteld. Gisterenavond om halfelf is er op het standbeeld van Bismarck te Goslar een dynamiet-aanslag gepleegd. Het voetstuk cd een been van het beeld zyn beschadigd. MAROKKO. De Fransche regeering ontving het bericht, dat het Moulay Hafid gelukt is door te dringen in het gebied van Sehr, tusschen den Atlas en Rabat. Men weet nog niet, of hy nu zyn tocht naar Fez zal vervolgen, dan wel of hy naar Rabat zal oprukken. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat daar dr. Macedo Braganza, de president van de burgerlijke vereenigiDg, :en Mendes Almeida gehoord zyn terzake van medeplichtigheid aan den Konings moord, waarvoor zy in hechtenis waren genomen. Onder het verhoor kreeg Braganza een beroerte. Men heeft hem snel naar het gasthuis moeten brengen. De heele zaak baart groot opzien te Lissabon. JAPAN. Voor zoover men tot nu toe heeft kunnen nagaan, zyn by de ramp van de Matsoesjima 23 officieren, 33 adelborsten en omstreeks 200 man om het leven gekomen. Het ODgeluk wordt weer geweten aan zelfontleding van het befaamde Japansche kruit sjimose, dat een groote ontplofbare kracht heeft, maar als andere erop gelijkende kruitsoorten (men denke aan de ramp met de welken kant hy is uitgegaan 1" Neem mij mee I" zeide Ilse. „Ik heb in langen tijd niet eens flink gestapt." Goed, ga maar mee. Maar het is een flink eind. Als hij niet is waar ik vermoed, dan zoeken we hem ergens anders." Ilse was gauw klaar. Met haar korten, grauw-groenen rok aan en een slappen vilten hoed op zag zy er uit alsof zij op de jacht ging. „Ik zal wat meenemen. Vader zal wel honger hebben." Hans-Henning liep zoo hard dat Ilse hem bijna niet bij kon houden. Toen zy het woud bereikt hadden, bleven zij even staan om op adem te komen. Hans-Henning bracht zyn beide handen aan zyn mond en riep zoo hard als hy kon aan zyn vader. Maar zy hoorden niets als de echo en het gekrijsch van een roofvogel die geschrikken was. Zjj gingen verder. HaDs-HeDning nam onwillekeurig zyn jagergang aan. Er kraakte geen enkel takje onder zyne voeten. Ilse liep vlak achter hem. Zy was erg opgewekt door die mooie wandeling. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1