DAGBLAD AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VOOR No. 82. VRIJDAG 8 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur XL. Gr. ILIJKENS. Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BXLEEDESTRAA.T 20. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Yon Kröchert. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. STADSNIEUWS. Langs den Weg. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. PrijB der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) REACTIE IN ENGELAND De liberalen in Engeland hebben gisteren te Wolverhampton bij de verkiezing van een lid voor het Lagerhuis de overwinning behaald, maar eene overwinning, die met een nederlaag gelijk staat. De conserva tieven bleven namelijk maar acht stemmen in de minderheid. Dit feit heeft natuurlijk in het liberale kamp den noodigen schrik teweeggebracht. Bij de voorlaatste verkiezingen hadden de liberalen een meerderheid van iets minder dan 3000 stemmen, zoodat dit resultaat door velen geheel als een nederlaag wordt beschouwd, die in belangrijkheid voor de nederlagen te Peckham en Manchester niet onderdoet. Immers, als Asquith van beide laatste plaatsen nog zeggen kon, dat zij tot hunne oude liefden weerkeeren, zooals men dat veelal zag geschieden, hier geld het een district dat van oudsher liberaal was en waar dus de anti liberale beginselen aanmerkelijk terrein gewonnen hebben. Men vreest, dat het Hoogerhuis van deze gezindheid gebruik zal maken om alle werkzaamheid van het kabinet Asquith te verlammen, door die als tegen de volksgezindheid te beschou wen. En het geheele programma van sociale wetgeving zal waarschijnlijk onafgedaan blijven liggen omdat het Hoogerhuis den toestand voor het ministerie onhoudbaar zal maken om het, zeker van een overwinning bij de stembus, zoo spoedig mogelijk tot ont slag te dwingen. Het lijdt wel geen twijfel meer of de jeactionnaire stroom in Engeland wint aanmerkelijk aan kracht, zoo zelfs dat voor Winston Churchill te Dundee ernstig gevreesd wordt. Deze Minister tracht op het oogenblik het geschil tusschen arbeiders en patroons in het scheepsbouwbedrijf tot een bevredigend einde te voeren. Zooals men weet weigeren de eersten in te gaan op een loonsverlaging, die de laatsten moeten invoeren, zooals zij zeggen door de slechte tijden. Slaagt Churchill een bevredigende oplossing te vinden, die den werklieden naar den zin is, zonder de patroons al te zeer te ontstemmen, dan is zijn over winning vrijwel verzekerd en zelfs al zijn de laatsten minder voldaan dan heeft hij nog een goede kans. Men zegt, maar veel meer dan een gerucht is het niet, dat hij voorstellen wil een verzoeningsraad in te stellen, die voor de eene helft uit arbeiders en voor de anderen heft uit patroons zal bestaan. Voorloopig zouden de ar beiders dan in de loonsverlaging moeten berusten om dan de beslissing van den verzoeningsraad af te wachten. ENGELSCH-INDIË. Berichten van de Afghaansche gren zen deelen mede dat over het alge meen de tegenwoordige troebelen zich uitbreiden, terwijl 't zich onttrekken van sommige Moellah's moet toege schreven worden aan den invloed van den Emir. AMERIKA. Hat eskader der Vereenigde Staten onder Admiraal Evans is Woensdag middag de haven van San Francisco binnengeloopen. Ondanks zjjn voortdurende onge steldheid heeft de opperbevelhebber het commando niet willen overdragen en aan het hoofd van het eskader kwam de Connecticut met den zieken admiraal aan boord binnen de haven. Men schat het aantal personen, die bij de aankomst van de vloot aan wezig waren, op één millioen. Tusschen Japan en Amerika is een arbitrageverdrag gesloten. Alle ge schillen, die tusschen beide landen mochten ontstaan zullen aan het oordeel van een hof van arbitage worden on derworpen tenzij -, zij betrekking hebben op zaken, die de eer of het gebied van betrokken partijen zouden schenden. Deze laatste bepaling ont neemt de overeenkomst veel waarde. De eer van een land is een begrip, dat sterk afhangt van de gezindheid der nationaliteiten, zoodat naar aanleiding van dit verdag moeilijk aangenomen kan worden, dat een werkelijke casus belli laDgs vreedzamen weg wordt verwijderd. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 26) Hilda blijft bij je om het huishou den te doen. Als ik zie dat ge wat kunt ver maak ik je Malchow. Mijne stiefdochter erft mijn fortuin. Je bent dus later als de eigenaar van Malchow nog geen rijk man maar iemand die met Gods hulp eenvoudig leeft en vlijtig werkt. En daar heeft nog steeds zegen op gerust. De kleine Ilse geef ik een speldengeld opdat zij niet absoluut afhankelijk is van het ge schrijf van haar man als zij eens een nieuwe japon wil koopen. Antwoord me als het je blieft niet dadelijk. Hans-Henningdenk er eerst eens j over na. Ik blijf vooreerst nog hier en help jullie bij den verkoop, anders t trekken ze jullie het vel over de ooren!" Oom, uw dochter is zoo alleen op Malchow, wilt u haar niet hier laten komen 1" vroeg Hilda. „We willen ook graag eens kennis met haar maken I" Heinrich v. Kröchert knikte zijn nichtje vriendelijk toe. Zjjn gezicht straalde altijd als hij over zijn doch tertje sprak. „Karola verveelt zich nietondanks hare zeventien jaren bestuurt zij de huishouding als een oude vrouw," zei hij trotsch. „In haar vrijen tijd rijdt zij al de paarden af. Ik zeg je dat dat meisje rijden kan en een vierspan mennen als een hofkoetsier. Nou, jullie zult mijn klein meisje gauw genoeg zien Hans-Henning was niet erg ver rukt over de beschrijving van zijn nichtje. Waarschijnlijk was dat ge liefde dochtertje half staljongen, half melkmeid. Een afschuwelijke combi natie voor een jonge dame I Hebt u geen portret van haar vroeg Ilse. Ja zekerik heb er wel een maar het is al een paar jaar oud Hij baalde een portret uit zijn zak te voorschijn. Ilse bewonderde het lieve, rond kindergezichtje en de licht blonde vlechten. Hans-Henning ergerde zich zeer over het gemak waarmee Ilse van het ernstige onderwerp van ge sprek afstapte en op eens zonder ophouden over hare jonge bloedver wante sprak. Hij stond op. „Ik ga een eindje rijden, oom en zal u van avond mijn besluit meedeelen. TWEEDE KAMER. Wjj hebben gisteren reeds het voor hengelaars verblijdend bericht meege deeld, dat de hengelacte althans voor het visschen met één hengel, is uit de wet gelicht. Het amendement-Schaper werd met 38 tegen 28 stemmen aan genomen, een geheel gemengde stem ming. Voor den loophengel en de peur is echter bij amendement-Duymaer van Twist, met 52 tegen 16 stemmen aan genomen, de akte voor 25 cents ver plichtend gesteld. Artikel 15, werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarop kwam men aan artikel 17, omdat artikel 16 vervallen is. Hier doen zich onderscheiden quaesties voor en wello. de bescherming van het Staatsvischwater2o. de bescherming van het particulier vischwater. Het ontwerp sloot alle Staatswateren met uitzondering van de bij Koninklijk Besluit speciaal aangewezene, uit. De heer Schaper wenschte het hengolen in Staatswater geheel vrij te laten; de heer Reyne daarentegen het artikel om te keeren en vrijheid behoudens de speciaal verboden wateren te gunnen. Ten opzichte der particuliere wate ren verdigde heer Van den Zwaag een amendement om het hengelen daarin vrij te laten, tenzij de recht hebbende zulks speciaal verbood. Het ontwerp vereischt daarentegen een uitvoerig omschreven schriftelijke ver gunning van den rechthebbende, die de hengelaar moet kunnen toonen en de heer De Visser stelde een wijziging voor, nl. dat een mondelinge vergun ning voldoende zoude zijn. Over deze, en enkele andere amen dementen die tijdens de discussie ver dwenen, is veel gedebatteerd. De heer Tydeman is antihengelaar, de heeren Van der Zwaag en Schaper zijn pro hengelaars terwijl de heeren Reyne en De Visser, welke laatste bij den heer Lobman machtigen steun vond, den juisten middenweg bewandelen. Reeds is het amendement-Reyne Zijn oom knikte. „Doe dat jongen. Neem er den tijd voor. Rotenwalde moet verkocht worden, dat staat vast. Ik zal aan de vennootschap schrijven waarover de oude Bodenhausen ge sproken heeft. Hilda bedekte haar gezicht met hare handen en Hans-Henning ging met vast op elkaar geklemde lippen de kamer uit. De rijknecht liep al met zijn paard op en neer op het binnenplein. Hij nam hem de teugels uit de hand en sprong in het zadel. Hij reed stapvoets door het dorp. De menschen die van hun werk kwamen, groetten hem, de kleine kinderen maakten een kniebuiging. Hjj knikte hen vriendelijk goeden dag. Hij bekeek alles zoo aandachtig alsof h(j elk huis, eiken steen in zijne gedachten wilde griffen. In het bosch gekomen, steeg hij af. Hij sloeg de teugels om een boomtak en ging op een omgevallen boomstam zitten die dwars over den weg lag. Met zjjn hoofd op zijn hand steunende en zijn blik op de zacht ruischende kronen der boomen gevestigd, bleef hij langen tijd zitten. In de verte hoorde hij de bijlslagen der houthakkers en het gepiep der zagen. Het deed hem onaangenaam aan dat hij die geluiden moest hooren. Ons tehuis is toch voor ons ver door de Regeering overgenomen. Overi gens is er ten opzichte van artikel 17 nog niets afgedaan, omdat de Regee ring nog eens wilde nadenken over den tekst. Heden vallen dus de be slissingen. In de Provinciale Staten van Overijsel heeft gisteren de benoeming van een griffier plaats gehad. Uitgebracht werden 46 stemmen, waarvan 14 op den heer mr. dr. H. van Groenendael, (r.-k.), 11 op den heer mr. J. J. de Waal Malefijt, (a.-r.) en 21 op den heer mr. S. K. Thoden van Yelzen, (lib.). Daar niemand de vereischte meer derheid had behaald, moest een nieuwe vrije stemming plaats vinden. De uit slag daarvan was v. Groenendael 13, De Waal Malefijt 12 en Thoden van Velzen 20 stemmen 1 stem was van onwaarde, omdat de voornamen van den heer v. Yelzen onjuist waren ingevuld. Bij de daarna plaats hebbende her stemming werd gekozen mr. dr. H. van Groenendael met 25 stemmen op den heer mr. S. K. Thoden van Velzen waren 21 stemmen uitgebracht. Zooals men ziet was deze stemming geheel rechts tegen links. De stemmen op den a.-r. candidaat de Waal Malefijt uitgebracht, gingen alle over op den r.-k. candidaat, die no. 1 was geplaatst. Te IJmuiden is men met de visscherij-quaestie nog geen stap verder gekomen. Intusschen is er reeds heel wat schade veroorzaakt. Als een staaltje van de verliezen, die deze week werden geleden geven we de volgende becijfering Op een trawler wordt per reis ge middeld een schade geleden van f 300, dus op de 80 trawlersf 24,000 per sloep f 400, dus 20 sloepen 8000 10 beugers k f500. 5000 20 zeilschepen k f 100 2000 f39,000 Deze verliezen betreffen alleen nog maar de reederijen. Het nieuwe gebouw van de Amerstoortsche Industrie- en Huis loren daar helpt niets aanzei hij eindelijk halfluid, stond langzaam op en sprong in het zadel. Z(jn besluit was genomen. Na het avondeten deelde hij zjjn oom mee dat hij zijn voorstel wilde aannemen en met Hilda Hein- richshagen betrekken. Heinrich von Kröchert hoorde aan de wjjze waarop hij sprak hóe zwaar hem dat besluit viel. Hij legde zijne hand op zijne schouder. „Ik weet hoe het je te moede is," zei b(j ernstig, „ik had hetzelfde gevoel toen Malchow verkocht werd neen, het was nog erger want er kwam verontwaardiging en ergernis bij. Geloof me, jongenlief, je verliest wel je vaderlijk tehuis maar je keert nu terug tot je werkelijk vaderland." Hans-Henning antwoordde niet. Zjjn gezicht helderde ook niet op. Hij ver loor niet alleen Rotenwalde maar ook de hoop van Sitta ooit te zullen ver overen. Want hoe zou hij het ooit wagen dat teere, bedorven poppetje een leven aan te bieden dat uit arbei den en ontberingen zou bestaan Toen het moeilijk besluit eenmaal genomen was, werden de onderhan delingen aangaande den verkoop snel tot een eind gebracht. De vennoot schap verklaarde zich bereid Roten walde benevens inventaris voor een zeer voordeeligen prijs over te nemen. De oude Kröchert was koppighij houdschool nadert meer en meer zijn voltooiing. Zooals indertijd reeds is meegedeeld hoopt men het geleidelijk te betrekken, terwijl de officieele in gebruikneming, vermoedelijk begin Juli zal kunnen plaats hebben. De le luitenant der artillerie O. I. leger R. Schuursma, leerling van de Hoogete Krijgsschool, is voor den tijd van 5 maanden gedetacheerd bij het le regiment huzaren alhier. A. D. De nieuw benoemde generaal- majoor J. H. A. Niertratsz, comman dant van de 4e divisie Infanterie, bracht heden een bezoek aan de gemeente Utrecht,,ten einde kennis te maken met de aldaar in garnizoen zijnde hoofdjofficieren. De Vereeniging „Handel en Nij verheid", zal eene vergadering houden op Donderdag 14 Mei in het Hotel De „Zwaan", om 8 uur. De agenda bevat de volgende punten 1. Bespreking wijziging reglement bondsbestuur. 2. Voorstel van het bestuur om af wijzend te beschikken op het verzoek van de schietvereeniging „Prins Hen drik." 3. Ballotage. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen, waaronder een schrijven van de „Éemlander" betref fende het niet opnemen van adver tentiën van z.g. winkels. Men z(j gewaarschuwd, voor een twintigjarig meisje met smalbleek gezicht, blond haar, spitsen neus; ge kleed in grijzen mantel, zwarten rok eu bruinen stroohoed. Zij draagt by zich een zwart tascbje en dito porte feuille. De juffrouw biedt quitantie's aan, groot 25 cent, voor de onder steuning van en werkverschaffing aan blinden. Het is dus gewenscht voor men iets wil geven, zich inlichtingen te verschaffen aan 't politiebureau hier ter stede. (Amerstoortsche Kroniek en Critiek). YI. De vorige week heeft men het Mei-feest weer gevierd. Ik ben eens gaf niet toe voordat ze voor elk stuk een aardig sommetje kregen. Ilse mocht voor haar uitzet uit kiezen wat zij wilde, maar Hilmar beweerde dat men de Berljjnsche woningen niet met zulke groote ouder- wetsche meubelen kon inrichten. Ze moesten maar liever alles verkoopen. Hilda had vreesel(jk het land toen zy de kostbare meubels, het fijne linnen en de keukengereedschappen moest tentoonstellen. Hans-Henning en zij hielden er alleen een paar kostbare ouderwetsche voorwerpen en de meubelen uit de studeerkamer van hun vader en Hil« da's salon uit. Dat was voldoende voor de bescheiden vertrekken op Hein- richshagen. Ilse ging gedurende dien ongezelligen tijd bij de Bodenhausens logeeren. Z(j had wel is waar aange boden om hen te helpen maar aange zien Hilmar er dan natuurlijk ook wel bij zou willen zijn waren zij blij als zij ontslagen waren van 't paartje. De bruiloft zou op Malchow plaats hebben, natuurlijk in den allerengsten familiekring. Hans-Henning aarzelde of hij te Glüekstadt zelf om zijn ontslag zou gaan vragen. De prins verzocht het hem wel, maar hjj besloot toch de zaak maar schriftelijk at te doen. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1