STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Land-, Tninbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 14 Mei 1908. Hoogste barometerstand 779.3 m.M. te Horta laagste 741.4 m.M. te Va le ntia. Verwachting tot den avond van 15 Mei 1908. Wind Matige tot krachtige Z.lijke tot Z.Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrok ken, regen, later opklarend. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennacht F. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 60 AMERSFOORSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 13 Mei des morgens 7 uur 59° F. men herinnert zich de geschiedenis met de bel. Nog voor de vergadering begon was het spektakel in vollen gang. Ditmaal waren weer bellen en klokken aan het woord, zoodat iedere poging tot spreken in de geboorte gesmoord werd. Toen men tot handtas telijkheden kwam, vluchtten de suf fragettes naar het Ruskin-instituut. Ondertusschen bemachtigden Chur chill's wreeksters zich van de vaandels der suffragettes, scheurden ze in stukken en de aanwezige brochures moesten hetzelfde lot ondergaan. Ook de ramen van 't gebouw, dat den suffragettes gastvrijheid verleende, moesten het ontgelden. Daarna werd een optocht door de stad georganiseerd met de verscheurde vaandels, de tocht ging naar het Ruskin-instituut en de laatste tegen standers werden met smaad en schande verjaagd. Dit heet men loon naai werken. KRETA. Uit Kanea wordt gemeld dat de heer Zaimis verklaard heeft gemach tigd te zijn tot de mededeeling, dat de mogendheden hebben besloten ge leidelijk gedurende den zomer van 190S over te gaan tot terugroeping der troepen, zoodat Kreta binnen het jaar ontruimd zal zijn. TURKIJE. Er dreigt weder een nieuw geschil tusschen Italiëen Turkije. Toen onlangs een Italiaansch eskader gemobiliseerd werd om aan de eischen van Italië ten opzichte van het postwezen kracht bjj te zetten en Turkije bakzeil moest halen, deed het eenige concessies o.m. werd beloofd, dat de Turksche overheid geen moeilijkheden in den weg zou leggen aan Italiaansche onderdanen, die land wenschten te verwerven in Tripolis. En nu komt het bericht dat de wali van Tripoli weigert den aankoop van eenige terreinen door de Bank van Rome goed te keuren. Italië heeft daarop door zijn gezant een vertoog doen richten tot de Porte. De uitzending van het eskader schijnt overigens vr jj wat kwaad bloed in Turkije te hebben gezet. Het blad Vita deelt althans mede, dat de Turk sche pers uit wrok wegens het barsch optreden van Italië een beweging op touw heeft gezet tot boycot van Italiaansche goederen. Dat zal men van China hebben afgekeken. TWEEDE KAMER. Het ontwerp-Visscherjjwet is einde lijk afgehandeld. Gisteren werd door aanneming van een amendement—De Geer tot onrechtmatig hengelen te ruggebracht van misdrijf tot over treding. De heer Van Sasse van Ys- selt deed nog een poging (gesteund door den heer Van Doorn) om alle onrechtmatige visscherij tot overtre ding te stempelen, doch dit lukte niet. En zoo ook te dezen aanzien voor de hengelaars een gunstige uitzondering gemaakt. Verder kwam nog in behandeling een amendement—v. d. Velde, betref fende Zondagsrust bepalingen in het ontwerp. Deze afgevaardigde wenschte b(j alle volmachten in de wet er nog ééne te voegen en wel aan de Ge meentebesturen, om des Zondags ge durende eenige uren het hengelen in openbaar vischwater te verbieden. Minister Talma prees de goede be doeling van den voorsteller, maar niet uitsluitend op uiterlijke christe lijkheid lettende toonde hij met enkele woorden aan hoe onbeholpen het amendement er uitzag. Het is dan ook met groote meerderheid verwor pen. Voor stemden slechts enkele leden der rechterzijde. De eindstemming over hèt ontwerp zal op een later te bepalen dag plaats hebben. Naar aan do H. Ct. van een der Departementen gemeld wordt, staat het naar de berekeningen aan Finan ciën slecht voor met de uitzichteu van de Rijksmiddelen in 1909. De Vermogensbelasting na de Amerikaansche aderlating - en de Bedrijfsbelasting wegens den ge- drukten toestand in allerlei vakken worden aanzienlijk lager verwacht; daarbij komen de verhoogde uitgaven voor het „bl(jvend gedeelte", zoodat in een schrjjven van den Minister van Financiën aan de Departementen de nadruk er op gelegd wordt, dat men ditmaal de gebruikelijke zuinig heidszinsnede niet als een formulier- verzoek moet beschouwen. Onverbiddelijk zal geschrapt worden, wat toch voor nieuwe of hoogere uit gaven gevraagd mocht worden. De Raad van Defensie. Tot secretaris van den Raad vaD Defensie vanwege de Koninkl. Marine is aangewezen de luitenant ter zee le kl. R. van Leent, werkzaam aan het Departement van Marine. De Minister van Oorlog heeft tot secretaris van dien der landmacht aangewezen den kapitein van den generalen staf P. Huizer, toegevoegd aan den chef van dat dienstvak. Men schrjjft ons Iu het Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeente Made Drimmelen, en Dussen enz. is een zaak ter sprake gebracht, die ten zeerste raakt de belangen der gemeente ambtenaren in het algemeen. Met het oog toch op mogelijke plannen der Regeering ten opzichte van andere gemeenten werd er bij het afdeelings- onderzoek met klem op aangedrongen, dat er dan steeds zorgvuldig voor worde gewaakt, dat in dienst zjjnde gemeente-ambtenaren door de grens wijziging geen nadeel in hun positie ondervinden. In dat opzicht bestaan er volgens het Verslag voorbeelden, zoowel van ontslag als van achteruit zetting in bezoldiging, die wel tot waarschuwing dringen. Het is begrijpelijk vooral ook wegens het ontbreken van eene re geling van Rjjkspensioen en wachtgeld voor gemeente-ambtenaren dat de verdere behandeling van dit punt door vele betrokken gemeente-ambtenaren, waaronder er natuurlijk z(jn voor wie de gelegenheid is voorbijgegaan om elders een behoorlijk onderkomen te vinden, met groote belangstelling wordt tegemoet gezien. De bespreking in de Tweede Kamer vindt waarschijnlijk haar oorzaak in het bekend geworden voornemen van Gedeputeerde staten eener provincie om na het tot-standkomen van eene in voorbereiding zijnde grenswijziging te overwegen in hoever de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers van daarbij betrokken ge meenten dienen te worden verminderd. Ook in dit opzicht doet het nog steeds niet geregeld z(jn van de rechts positie der burgerlijke ambtenaren zich op harde wijze gevoelen. Pensioenfonds S. S. Onder het personeel der Staatsspoorwegen circuleeren lijsten ter teekening be treffende bezwaren en wenschen aan gaande het pensioenfonds dier Maat schappij. Volgens het reglement van het pensioenfonds, heet het in die adresbeweging, wordt aan personen, die meer dan 30 jaren lid van het fonds zjjn en daaraan tot den dag van pen- sionneering hebben bijgedragen niet meer pensioen toegekend, dan aan hen, die 30 jaren aan het fonds gecontri bueerd hebbenmen verzoekt derhalve in die richting te willen werkzaam z(jn, opdat de bewuste bepalingen van dat reglement spoedig mogen vervallen en aan ieder een pensioen naar even redigheid zijner bijdragen worde uitge keerd en daardoor het bestaande on recht voor hen, die de maatschappij het langst gediend hebben, moge worden opgeheven. Adressanten willen tevens onder de aandacht brengen, dat de H. IJ. S. M. aan haar gepensionneerden na 40-jari- gen dienst uitkeert twee derden van het gemiddelde van het in de laatste drie jaren genoten salaris en aan de weduwe de helft van het pensioen van haar overleden echtgenoot resp. vader, zonder van het personeel meer dan een doorloopende korting van 2 van de bezoldiging te vorderen. Fusie van Christeljjk- Historischen. „De Banier", het orgaan der Friesch christelijk-histori- sche partij, deelt mede dat de aan vankelijke beginselverklaring, als grondslag van fusie of samensmelting der Friesche met de Hollandsche chr.- hist. party opgemaakt, bij de aange sloten kiesvereenigingen een gunstig onthaal heeft gevonden, en behoudens geringe opmerkingen is goedgekeurd. Op de vergadering jl. Vrijdag door de Friesche partij gehouden, is een concept-program van beginselen op dien grondslag, van elders ingekomen, met goedkeurend advies ter tafel ge bracht. Unaniem is geconstateerd, zonder nadere op- of aanmerkingen, dat hiermede wat de Friesche partij aangaat, in beginsel de overeenstem ming was verkregen. Het moderamen van het Prov. Comité, is afgevaar digd naar een eventueel in Holland te beleggen vergaderiug ter nadere bevestiging, terwijl de andere leden, alsmede de bestuursleden der aange sloten kiesvereenigingen tot het bij wonen van die vergadering, op nader te bepalen t(jd, worden uitgenoodigd. INTERNATIONALE VAK BEWEGING. Het vierde verslag over de inter nationalevakbeweging wordt in de Duitschepers openbaar gemaakt. Het behandelt het jaar 1906. Er zijn verslagen uit 13 landen ingekomen. Van de overzeesche landen, die in de beweging meetellen, ontbreken de Vereenigde Staten en Austratië, van de Europeesche landen Frankrijk en Rusland. De Fransche vakvereenigin- gen hebben zich van het internationale verbond losgemaakt, omdat de vakver- eenigingen in andere landen van de algemeene staking door dik en door dun niet willen weten. In 1906 werden dan in de 13 landen waarover het verslag handelt, 5;S51,215 georganiseerde werklieden en werk sters geteldhet aantal werksters alleen wordt opgegeven als 372,920. Van het totaal komen, 2,215,164 op Duitscbland en 2,106,283 op Engeland. De Duitsche vakbeweging heeft de Engelsche dus overvleugeld. In 1905 was Engeland nog de baas. Vakvereenigingen van veldarbeiders bestaan er in zeven landen, maar alleen in Italië en in Hongarije hadden zij, onderscheidenlijk met 71,600 en 24,000 leden, eenige beteekenis. Men kreeg een overzicht van de geldmiddelen van een aantal vereeni- gingen, welke tezamen SO pet. van het opgegeven totaal aan leden vertegen woordigen. Z(j hadden in 1906 een in komen van 108,283,000 mk.; daartegen over stond een uitgaaf van 91,360,000 mk. Het geheele vermogen beliep 150J- millioen mk. Aan uitkeeringen werd betaald: voor ondersteuning van werkloozen 12,875,134 mk., voor ziekengeld 12.743,808 mk., voor ondersteuning van ongeschikten 6,S61,707 mk., voor ondersteuning bjj overlijden 1,700,613 mk., voor reis- en teerpenning (een gebruik, dat hoofdzakelijk in Duitsch- land en Oostenrijk bestaat) 990,756 mk., voor andere ondersteuningen 2,935,285 mk. In 1906 is alles tezamen 38.1 millioen mk. aan ondersteuning uitbetaald. Daarvan komen op Enge land 25.6 millioen, op Duitschland 9.3 millioen mk. Duitschland stond echter bovenaan wat uitgaven voor stakingen en uitsluitingen betreft. Yan de 22,314,077 mk., die met dat doel in 1906 besteed zijn, is het deel van Duitschland alleen 15,839,318 mk., terwjjl de Engelsche vakvereenigingen onder dat hoofd maar 3,158,267 uit gaven. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 19 Mei 1908, des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van B. en W. betref fende de onbewoonbaarverklaring van het perceel, gelegen aan de Groote Haag no. 31. 2. Voorstel van B. en W. tot ver- grooting yan de gasfabiiek. 3. Rapport en Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van H. A. de Vries in zake leveranties aan de gasfabriek. 4. Nader voorstel van B. en W. betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Broekhuysen tegen den aanslag in het vergunningsrecht. 5. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van de tijdelijke benoeming van B. Leussen, leeraar aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool. 6. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag "aan W. N. Coenen, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 7. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de jaarwedden van de leeraren A. K. Hovens Greve en S. de Vries. 8. Voorstel van B. en W. tot het geven eener tijdelijke tegemoetkoming aau den concierge-amanuensis der Hoogere Burgerschool. 9. Voorstel van B. en W. tot het geven van een verlof wegens ziekte aan den onderwijzer J. van der Hart. 10. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van een aantal werklieden-vereenigingen tot het subsidieeren van vakteekenonder- wys. 11. Voorstellen van B. en W. tot het doen van af- en overschrijvingen en op het wjjzigen van de begrooting, dienst 1907. 12. Voorstellen van Burg. en Weth. tot het vaststellen van oninbare posten, inzake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1905, 1906 en 1907. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen van oninbare posten, inzake de straatbelasting, dienst 1906 en 1907. Door den Commissaris van Politie is aan de Hoofden van scholen een schrijven gericht met het verzoek de leerlingen er op te willen wijzen, dat zij in de plantsoenen niets mogen beschadigen of vernielen Herhaaldelijk komt het nl. voor, dat schoolkinderen heel gewoon bloemen plukken, en zelfs vau het jonge houtgewas takken af rukken. Door deze buitengewone vrij heid en vernielzucht wordt het plantsoen niet fraaier en 't is te hopen, dat deze poging om de plantsoenen te beschermen, niet geheel vruchteloos zal zjjn. Maar niet alleen op de scholen moet het gezegd worden, ook en vooral in huis moeten de kinderen er op worden gewezen, dat zij het plant soen evengoed hebben te ontzien als een particulieren tuin. Wanneer de ouders hierin ernstig meehelpen en de kinderen een flinke bestraffing toe dienen, wanneer zij er zich toch aan schuldig maken, dan gelooven we, dat er veel .gewonnen zal zjjn. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de 388e staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 27 Juli en eindigt 16 October 1908. Uit de ruim dertig ingekomen inschrijvingen voor den tooneelwed- strjjd in het Brongebouw te Haarlem heeft de jury een twaalftal vereeni- gingen uitgenoodigd om aan dezen wedstrijd deel te nemen, Onder die twaalf is ook de vereeniging „Ons Genoegen" alhier. Vanwege het Ministerie van Waterstaat werd gisteren aanbesteed bet verrichten van eenige onderhouds werken aan de telephoonlijn langs den spoorweg Amersfoort—Zwolle, het bij spannen van draden aan die lijn te Amersfoort en het uitvoeren van daar mede in verband staande werkzaam heden. Minste inschrijver was H. F. v. Essen, Halfweg, f3470. Raadsstukken. In den laitsten tijd ontvingen Burg. en Wethouders van den Directeur der Hoogere Burgerschool klachten be treffende de gelijktijdige vervulling van de concierge- en amanuensis diensten aan de H. B. S. De eene dienst lijdt noodzakelijk onder de vervulling van den anderen. In ver band daarmee stellen B. en W. voor aan den concierge een tijdelijke tege moetkoming van f 80 per jaar te ver- leenen, die door hem besteed moet worden voor het in dienst nemen van een persoon, die hem vervangt, indien hij zijn werkzaamheden als amanuen sis vervult. Van een aantal werklieden- en vak vereenigingen is een adres ingekomen, verzoekende een subsidie van f300 ten behoeve van een avondcursus in het vakteekenen gedurende de win termaanden 1908/1909. B. en W. herinneren er aan dat in de Raadsvergadering van 24 Dec. 1907 een gelijk verzoek met 10 tegen 3 stemmen is afgewezen. De omstandigheden zjjn sedert dien in geen enkel opzicht veranderd, waarom B. en W. adviseeren afwij zend te beschikken. Naar aanleiding van het adres van H. A. de Vries, betreffende leveranties aan de gasfabriek geven B. en W. den Raad in overweging, aan adres sant te berichten, dat een ingesteld onderzoek geleerd heeft, dat adressant zich zonder goede redenen beklaagt over te weinig leveranties aan de gasfabriek. In een daarbij gevoegd schrijven van den directeur der gasfabriek wordt uiteengezet, dat door de Vries aan de gasfabriek in ruim 7 jaar is ge leverd voor f 3044.87*, meer dan een ander leverancier hier ter stede. Verder schrijft de heer Zjjlstra o.a. „De levering in 1906 was aan de Vries bij aanbesteding gegund, doch buizen en fittings werden zeer slecht door hem geleverd, zoowel wat betreft kwaliteit als prompte levering, daar dikwijls moest worden afgekeurd, herhaalde malen zelfs voor de 2e en 3e maal en ik ten slotte nog slechte waar in ontvangst moest nemen om de gas aansluitingen op tijd te doen geschieden. I ZEIST. Gelijk bekend is, bestaan er sinds geruimen tyd plannen tot den aanleg van een electrischen tramweg UtrechtZeist, ter vervanging van de tegenwoordige paardentram, eigendom van de Ned. Centraal-Spoorwegmaat- schapplj. Dat aan deze plannen tot heden geen uitvoering werd gegeven, vond zjjne oorzaak hierin, dat de vorige minister van waterstaat aan verleening van de aangevraagde concessie o. a. de voorwaarde verbond eener gedeel telijke verbreeding van den straatweg UtrechtZeist, waarop het bestuur van de Buurtspoor niet kon ingaan. Thans heeft de tegenwoordige minis ter van waterstaat in eene audiëntie aan de hoofden der gemeente Zeist, Utrecht en De Bildt bekend gemaakt, dat de bedoelde bezwaren in zoover uit den weg geruimd zijn, dat de nieuwe voorwaarden voor het bestuur naar alle waarschijnlijkheid aanneme lijk zullen zijn, zoodat verwacht wordt, dat de zaak spoedig tot een oplossing zal komen. Te Zeist is men met dezen loop der zaak zeer ingenomen. BAARN. Gisteren werd te Araster dam de Mei-bijeenkomst gehouden van de bloemen en plantencommissie in de kleine restauratiezaal van Artis. De heer K. Wezelenberg te Baarn exposeerde o.a. een vijftigtal vazen, gevuld met bloeiende heestertakken, en de menschen, die denken dat er nu in onze tuinen alleen een Ribes bloeit, konden bjj deze inzending veel leeren. Er waren mooie takken van de altijd vrooljjke Vogelkers, Chi- neesche klokjes' Kersappelbloesem, Ja- pansche Kerria, Magnolia, Berberis-en Pruimenbloemen. Mr. H. C. Hacke te Baarn zond zjjn tuinbaas Hendriksen met een half dozijn mooie orchideeën. In de eerste plaats een kerngezonde plant van Laelio Cattleya,Hyena, die prijkte met 5 groote bloemen, waarvan de sepalen en pe talen violet, de lip donker-purperkleu- rig was. Laelio Cattleya Mercia draagt zacht gele bloemen en een oranje lip. Bijzonder mooi waren de rein-witte bloemen van Cattleya intermedia alba die acht bloemen droeg. „Dora" is een hybride tusschen de geslachten Laelia en Cattleya. Zij draagt een zalmkleurig kleedje met violette nuance. De zaailingen Authuriums, van het- adres, waren bijzonder mooi. De heer Wezelenburg te Baarn ex poseerde ook nog een aantal bloemeu van het geslacht Trollino, dat nu in den vrjjen grond volop bloeit. Mr. Hacke te Baarn ontving voor zjjn Laelio-Cattleya Marcia een getuig schrift van verdienste, en een bronzen medaille voor de collectie bloeiende orchideeën. Een bronzen med. werd ook toegekend voor de Trolliusbloemen van den heer H. Wezelenburg te Baarn die een verguld zilv. med. ontving voor zjjne fraaie collectie afgesneden bloemtakken. Woensdagmiddag bracht de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, vergezeld van den Griffier der Staten een officieel bezoek aan deze Gemeente. Nadat het nieuwe Gemeen tehuis was bezichtigd, verleende Z.H.E. Gestr. audiëntie, waarvan door ver schillende ingezetenen werd gebruik gemaakt. Vervolgens werden enkele scholen bezocht en ten slotte een rij toer gemaakt door het dorp, alwaar door de inwoners, ter eere van den hoogen bezoeker druk was gevlagd. EEN NED. TUINBOUWRAAD. Alle Nederlandsche Tuinbouwver- eenigingen zijn uitgenoodigd half Mei

De Eemlander | 1908 | | pagina 2