DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 89. ZATERDAG 16 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. Tweede Blad. Kerk- en Schoolnieuws. SPORT. ALLERLEI. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS, Abonnementspr ij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Frijs der Adverténtiên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën sn reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem PREDIKBEURTEN van Zondag 17 Mei 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. de Mejjere. Dinsdag 12 Mei ten 12 uur Huwe lijksinzegening. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10$ uur, Ds. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. 10$ uur Ds. E. M. ten Cate. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1908 wordt opgedragen het afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der Hooger onderwijs wet, dr. C. J. Eggink, inspecteur der gym nasia; tot leden der commissiedr. W. H. Van de Sande Bakhuyzen, oud rector van het gymnasium te Utrecht dr. A. H. Garrer, rector van bet gym nasium te Haarlemdr. P. V. Sor- mani, rector van het gymnasium te Nijmegen dr. A. Van IJsendjjk, rec tor van het Gymnasium te Gouda; M. A. Van Everdingen, rector van het gymnasium van het college St. Willebrord te Amsterdam dr. N. J. Beversen, conrector van het gymna sium te Zwolle; d. Th. P. II. Van Aalst, rector van het gymnasium te 's Gravenhage; J. Martin Müller, leer- aar van het Gereformeerd gymnasium te Amsterdam; P. A. Van Deinso, leeraar aan het gymnasium te Arn hem dr. P. W. Merkes, leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Am sterdam; dr. W. Van Loghem, leer aar aan het gymnasium te 's Graven hage; dr. H. W. C. E. Bückmann, leeraar aan het gymnasium te Am sterdam; dr. D. P. A. Verrijp, leer aar aan het gymnasium te Arnhem. Morgen zal H. V. C. zich met haar eerste elftal vertegenwoordigen op het Velocitas-CoDCOurs in Utrecht. In de eerste afdeeling komen uit: U. V. V. II, D. O. S. I, A. W. II en H. V. C. I, 's morgens van 1011 uur H. V. C.—A. W. II; van 11.10—12.10 D. O. S. I-U. V. V. II. Winnaars van beide ontmoetingen moeten om 4 uur elkaar in de finate bestrijden. SPORT BIJ DE KONINKLIJKE MARINE. De derde jaarlijksche marine-schiet wedstrijd zal worden gehouden van 29 Juni tot '_n met 3 Juli, op de schietbanen bezuiden het fort Kijkduin; de zeil- en roeiwedstrjjden van de Koninklijke Marine-Jachtclub op Zater dag 4 Juli op de reede van Texel, terwijl de wedstrijden dar Marine- Sportvereeniging zijn uitgeschreven van 1 tot en met 7 September. Zij bestaan in voetbal zwemmen en gym nastiek. DIABOLO. De hoop van dezen, de vrees van genen zal t't werkelijkheid worden het diabolo-spel, de bezoekiDg, de schrik, de manie van den zomer van 1907, heeft zich den winter door gehand haafd in de gunst van jongeren en ouderen 1 Er zal „geduiveld" worden in de zomerdagen van het heden, zooals er „geduiveld" is in het jongst ver leden. In Engeland althans en we hebben recht te vreezen, dat 't ten onzent al niet anders zal wezen. Enkele groote Londensche firma's, wier specialiteit sport-artikelen zijn, deelen mee, dat de vraag naar diabolo reeds zeer groot is, terwijl de fabrikanten, doende, wat des duivels is, al het mogelijke in 't werk stellen om de zaak warm te houden en propaganda voor diabolo-tennis te maken, bepleitend en doende bepleiten de bekoring en de moeilijkheid van het spel hun goed recht natuurlijk Gevaarlijk vuurwerk. Een zilveren feest van de Sint-Jozefs parochie te Gent is met een treurig ongeluk geëindigd. Het slotstuk van het vuurwerk viel om en joeg al het vuur tusschen de menigte. Vele per sonen liepen schade aan hunne klee deren op. Anderen kregen brandwon den weder anderen werden omge worpen en geraakten onder den voet. Van een kind werd de wang door brand. Een man kreeg een stuk glas van een stukgeschoten ruit op den neus en bloedde geweldig. Een meisje werden de haren afgebrand. Het ergst er aan toe is een weduwe, die met haar dochter en schoonzoon tegen den muur rechtover de kerk stond. Haar rechteroog is uitgebrand en onherroepelijk verloren, de eene zijde van haar gelaat is vol brand wonden. Een onderzoek wordt gedaan om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Het drama te Laporte, Het blijkt, dat j uf trouw Guin ess, de sirene van Laporte, in Indiana, niet meer dan 1500 dollar heeft na gelaten. In haar testament staat, dat zij 20,000 dollar aan een weeshuis vermaakt heeft, maar dat legaat kan natuurlijk nu niet uitgekeerd worden. De banken, die met haar te doen heb ben gehad, verzekeren, dat zij in de laatste jaren soms tienduizenden gul dens bij hen had staan. Zoodoende wint het vermoeden, dat zij niet dood en er met bijna haar geheele fortuin van door is, weer veld. De juffrouw was buitengewoon listig in het verbergen van de sporen van hare misdrijven. Zij nam soms hare maatregelen al bij voorbaat. Zoo b.v. toen zij besloten had, hare schoone pleegdochter Jenny Olsen uit den weg te ruimen. Zij zeide in dien tijd tegen hare buren, dat zij allemaal moesten komen, om Jenny te helpen overreden, naar een kostschool te Los Angeles te gaan. Jenny wil maar niet bij mjj vandaan, voegde zij erbij. De buren kwamen de een na den ander op be zoek. Zjj liet hun het mooie kost- schooluitzet zien, dat zij voor Jenny klaar had liggen. Dat had haar wel 700 gulden gekost, verzekerde zij. Toen het meisje een paar dagen later weg was, dacht geen sterveling, dat zij vermoord was en haar lijk in den appelboomgaard begraven lag. Nauwelijks had zij het bloed van Andrew Holdgreen, een van hare vrijers, van hare handen gewasschen, of zij ging een brief aan hem zitten schrijveD, waarin zij op zijne over komst aandrong. Dadelijk nadat zij hij lijk van een ander, Olaf Bedsberg, in een zak met ongebluschte kalk had gedaan, verzond zij een brief aaD zijn adres, waarvan zij kon aannemen, dat hjj in handen van zijne zoons zou komen. „Het spijt mjj schreef zij dat ik u niet kan trouwen en ik hoop, dat u de teleurstelling te boven zult komen. Ik zend dezen naar uw huis, omdat ik veronderstel, dat u nu van uw reis naar Seattle terug bent." Bij een graanhandelaar had zjj tweehonderd zakken kippenvoer be steld. Zij zond hem niet al de leege zakken terug, maar betaalde toch voor degene, die zij, naar haar zeggen, kwijt was geraakt. Die zakken dien den haar voor het wegstoppen van hare slachtoffers. De groote hoeveel heden ongebluschte kalk, die zjj opdeed, dienden zoogenaamd om riolen te zuiveren. Den „agent des doods", dien zij in baar dienst had, om slachtoffers te lokken, zag men dikwijls in haar gezelschap naar de hoeve rijden. Hij „werkte" voor haar in vele steden, waar hij in allerlei kranten adverten ties plaatste en de antwoorden in zamelde. Hij bezocht vele gegadigden persoonlijk en hemelde het schoone weeuwtje in bloemrijke taal op. Af en toe veranderde hij haren naam. Een van de antwoorden van juffrouw Guiness werd, ten gevolge van ver traging, pas Woensdag bij zekeren Christian Hansen, een Noor te Kansas City, besteld. Zij schreef„Ik hen een eenzame Noorsche vrouw, en een gemeenschappelijke vriend heeft u mij aanbevolen. Hjj zegt, dat u rjjk met aardsc-he goederen gezegend bent en een vriendelijk en rechtschapen karakter hebt. Ik woon op een hoeve met 75 acres grond, 50 mijlen van Chicago, heb een gezellige woning met 12 kamers enz. en heb groote behoefte aan een goed en goedhartig echtgenoot, om op mij en mijn klein gezin van drie kinderen te passen. Om er zeker van te zijn, dat u niet op mjjn geld afkomt, moet u in elk geval 1000 dollar in contanten mee brengen. Ik woon maar een paar mijlen van Laporte, en heb een prach tige hoeve met een aardigen tuin". De politie heeft weer twee nieuwe namen van juffrouw Guines's slacht offers vernomen. Een hunner heette Charles Egman en woonde te New- Carlisle. Hij had daar in September 36,000 gulden van de bank genomen en was er mee naar Laporte gegaaD, maar nooit teruggekomen. Emil Keil Osage, uit Kansas City, die met 24.000 gulden naar Laporte toog, schijnt ook in hare handen gevallen te zijD. Tentoonstelling teLon- den. De Fransch-Engelsche tentoon stelling te Landen is geopend. Zij beslaat bijna 70 H. A. en is grooter dan nog ooit een tentoon stelling in Engeland is geweest. De bezoeker treedt aan den Uxbrid- geroad binnen door acht groote hal len, elk 70 Eng. voeten breed en 400 voeten lang. Dan is hij nog maar aan den buitenkant van een „stad van witte paleizen." Er zijn twintig van die paleizen. Het grootste is het ma chine-paleis, dat 4 H. A. beslaat, een van de [stad Parijs. Verschillende Fransche koloniën hebben eigen ge bouwen. Het stadium voor sportwed strijden heeft 68.000 zit- en 40.000 staanplaatsen. Noor de gebouwen is 75.000 ton staal gebruikt. Alle hout, dundoek enz. is op last van den graaf- schapsraad met een brandwerende oplossing bestreken. De meren en kanalen op de ten toonstelling zullen met 18 millioen liters water, drie voet diep, gevuld worden, waarop de bezoekers in tien electrische barkassen en twintig „zwa- nobootjes" kunnen spelevaren. Er is een regenboogwaterval die tien uren daags in een^meer zal plassen en aan den gang moet gehouden worden met een dagelijkschen toevoer aan water van 12.500.000 liters. De tentoonstelling wordt 's avonds verlicht met 2000 boog-, 150,000 gloei lampen en 7000 Wels-lampen. Tot verlichting van den regenhoogwaterval zullen acht lampeD van 10.000 kaarsen lichtkracht dienst doen. Sommige ten- toonstellers, o. a. Australië, hebben eigen electrische fabrieken. De tuinpaden zjjn te zamen 48 K.M. lang. Het tentoonstellingsbestuur heeft 1 millioen pd. aan gebouwen en ter reinen ten koste gelegd, de koloniën 325.000 pd. en particuliere onder nemers 450.000 pd. De waarde van de schilderijen, die Engeland en Frank rijk te zien geven, is niet te schatten. Frankrijk heeft aan juweelen en kunst voorwerpen tusschen de 5 pd. en 6 millioen pd gezonden, de Fransche porseleinnijverheid een verzameling ter waarde van 240.000 pd. Als het weer gunstig is, rekent men op een bezoek van 30 millioen menschen, die elk hun shilling intree geld moeten betalen en, naar met hoopt, nog op velerlei manieren tot bestrijding van de kosten zullen bij dragen. Een lastige geschiede- n i s. Woensdagavond verspreidde zich te Nijmegen in alle perceelen, waar het gaslicht ontstoken werd, een ver stikkende zwaveldamp, die geleidelijk toenam. Bijzonder sterk trad dit ver schijnsel op in groote café's, waar de bezoekers in koor zaten te hoesten en slechts korten tjjd de hevige keel- prikkeling trotseerden. Te half elf waren de restaurants zoo goed als ontruimd. Ook op straat zag meü hier en daar hoestende men schen voor hun huizen staan. Bjj onderzoek is gebleken, dat door een defect in het zuiveriDgsapparaat aan de gasfabriek het gas sterk zwavelhoudend was. In de vlam ont stond daardoor do scherpe blauwe damp van zwaveldioxyde, misschien vermengd met zwavelzuur. Ongevaar lijk was dit geval zeker niet. Opgesloten, 't Geval heeft zich Woensdagavond te Rotterdam voorgedaan. Het bewijst, hoe iemand onschuldig, in onaangenaamheden kan komen. Ergens in een huis was 'n man naar boven geloopen, om op 't kantoor, op de 2e étage gevestigd, een boodschap te doeD. Het kantoor was evenwel al gesloten, en dus schreef de man de boodschap op de lei, die op de gang hing, toen ging hij heen naar beneden... vond de straatdeur voor z'n neus gesloten, secuur dicht. Niet wetend, dat er iemand boven was, hadden die van beneden, die inmid dels ook vertrokken waren, als ge woonlijk de deur goed dicht gedaan, het slot tweemaal om, wat wel mag in dezen tjjd, waarin de dieven zoo driest optreden. Maar de andere was de dupe. Wel twee uur moest hij zich de gedwongen opsluiting laten welgevallen, vóór de politie er aan te pas kwam. En toen deze, bijgestaan door een smid hem eindelijk had ver lost, scheelde het maar weiDig, of hij was van de eene in het andere ge vangenschap verzeild geraakt. Geluk kig kon hij zijn goede bedoelingen bewijzen, ook al met behulp der lei, die hij zoo pas beschreven had. Maar 't was een echt relletje, dat hij zich te getroosten had van straatjongens en andere belangstellenden, die hem een ware ovatie brachten. Hij brengt voortaan zijn boodschappen wat vroeger op het kantoor. Debouwramp. De justitie te Görlitz heeft, behalve op Sehring, den architect van het ingestorte feest gebouw, ook beslag gelegd op 100,000, Mark van zijn vermogen. De twee dooden zijn allebei gevonden. Naumann, de opzichter over het werk, had, toen hij naar de betrekking dong, beweerd, dat hfj een bouw kundige school afgeloopen, vier jaar te Munchen aan de hoogeschool ge studeerd en een diploma gehaald had. Achteraf blijkt, dat hij zelfs nooit op een bouwkundige school is geweest. Luchtvaart. Het laatste Dieuws van gebr. Wright, dat ver moedelijk voorloopig wel het'laatste zal bljjven. Want hun vliegtoestel is stuk. Woensdag, in schemeravond, vloog Orville Wright ongeveer 8000 meter. Zijn broer Wilbur zou het den vol genden dag nog beter maken. Hij vloog toen, in rechte lijnen en in een wijden kring om een heuvel, een af stand, die naar matige schatting stellig meer dan 9600 meter moet bedragen. Kustwachters, die het terrein kennen, zeiden, dat de afgelegde afstand bijna 13 kilometer moest zijn. De vlucht duurde 7 mi nuten en 40 seconden. Het was een prachtige vlucht ge weest, die evenwel, een ongelukkig besluit zou hebben. Wilburg Wright wou, voor te landen, over een heu veltje vliegen en heeft zich toen in zijn handgreep vergist: in plaats van het toestel te laten rijzen, deed hij het plotseling dalen. Zoo kwam het in volle snelheid tegen den grond en sloeg het in stukken. De lucht- •schipper zelf kreeg geen ernstig letsel. Het gebroken toestel zal worden Ingepakt en vermoedelijk te Dayton, in Ohio, de woonplaats van de Wrights, worden hersteld. Uit New-York wordt geseind, dat professor Bells gisteren te Hammonds- port met een door hem uitgevonden toestel heeft gevlogen. Wedloop m e te en cy cloon. Verscheiden bladen vertellen een bui tengewone geschiedenis, die gebeurd is te Lincoln, Nebraska. Een trein bad juist het station van Platsmouth verlaten, toen de machinist de voor teekenen bemerkte van een cycloon. Om er aan te ontsnappen zette hjj den trein de grootst mogelijke snelheid bij, zon der zich te bekommeren om de vele krommingen der lijn. Na een dollen rit van 15 kilometers verliet de trein het gebied door de cycloon verwoest en de reizigers brach ten een warme ovatie aan den moedigen machinist. Dames, bleek van ontroering vielen hem om den hals. Een brutale rooversstreek is Zaterdagavond om 11 uur door de z.g. apachen in 't hartje van Parijs uitgehaald. Op dat uur toch is een tram door die kerels aangevallen. Hoe zich dit heeft toegedragen? De koetsier van een der wagens van de lijn Cours-de-VincennesSt. Augustin zag op een gegeven oogen- blik een schijnbaar dronken man op de rails loopen, die hem dwong te stoppen. Toen de tram stilstond, sprongen een vijftiental kerels te voorschijn, die den conducteur zgn geldtasch afnamen en den eenigen reiziger, die in den tram zat, beroofden en mishandelden. Toen eindelijk de po'itie verscheen, nam de bende de vluchtde conducteur wist een der dieven vast te [houden en aan de agenten over te leveren. Mei 1908! De sneltrein Breslau—Berlijn had gisteren tusschen Breslau en Leignitz veel te lijden van hagelbuien. In den trein werden liefst

De Eemlander | 1908 | | pagina 1