DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 91 DINSDAG 19 MEI 1908. 5e JAARGAN< Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. EEMLANDEB Hoofdredacteur R. O. RIJKENS. Ab onnement spr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntiên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. EEN BLAUWBOEK. Zooala men weet, zijn er enkele voorstellen gedaan door de mogend heden met betrekking tot Macedonië. Maar intusschen blijft de toestand daar even slecht en de inwoners fusilleeren elkander. Als men hen liet begaan, zouden er over een jaar of watgeene Macedoniërs meer zijn. Misschien zou de Porte dat beschouwen als eene gelukkige uitkomst uit de moeilijk heden, waarin de Macedonische quaestie haar brengt. De Engelsche Regeering heeft thans een blauwboek aan het Parlement aangeboden, dat de diplomatieke be scheiden bevat met betrekking tot deze al te rumoerige Turksche provin cie. Er komen merkwaardige cijfers voor in dit werk. Het vorige jaar, 1907, werden niet minder dan 1768 menschen in het gewest de slachtoffers van moord en doodslag. De Boelgaarsche benden ver moordden 521 personen, grootendeels Grieken maar ook Boelgaren die om eene of andere reden in ongenade waren gevallen bij de aanvoerders der benden. De Grieken doodden 392 per sonen, onder welke 320 Boelgaren. De Turksche troepen eindelijk fussilleerden 417 gewapende opstandelingen, verre weg voor het grootste deel Boelgaren. In het begin van het jaar hadden de Grieken de overhand. De meeste moorden op Boelgaren werden toen begaan. Er is onder die misdaden een verschrikkelijk drama: In Januari werd een Boelgaarsch dorp door Grieken aan gevallen. Zij staken het in brand en zes entwintig menschen, vooral vrouwen en kinderen, werden onder de puinhoo- pen begraven. De Boelgaren namen later bloedige weerwraak. In Juni hadden zjj reeds het cijfer der zware misdaden door Grieken begaan overtroffen. Toen traden eindelijk de Turksche troepen op en een Engelsch consul is van meening, dat wanneer zjj doorgetast hadden, wat zjj aanvankelijk deden, het beter zou staan dan thans met orde en rust in Macedonië. Het aan tal politieke moorden nam sterk af. Maar de Turken wenden zich vooral Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 34) Wat was dat? Hij liep regelrecht naar de plaats waar Sitta stond, omringd door eenige officieren aan wie zij steeds weer moest uitleggen dat zij dien winter niet mocht dansen. De hertog bleef nog even op den drempel der deur staan tot groote wanhoop van zijn kamerheer die hem zeker gaarne naar een whisttafel wilde loodsen. Het was heusch een mooi paar. De prins zag er bizonder knap uit in de huzaren-uniform waarin zijne slanke gestalte zoo mooi uitkwam en Sitta was allerbekoorlijkst in hare kalmte gratie. De oude hertog speelde erg ver strooid, Hij zat na te denken. Er viel niet te twijfelen aan de verliefdheid van den prinsmen las zijne gevoe lens maar al te duidelijk op zijn ge laat. Als men de zaak liet gaan dan bond men hem daardoor misschien GlUckstadt maar aan den anderen tegen de Boelgarende Grieken schenen, om welke reden dan ook, gespaard te zijn, wat nieuw verzet uitlokte. In October had men weer honderdzesenvijftig moorden. Daar de Turken, in afwachting van hetgeen de mogendheden, die immers de zaak in orde moeten brengen, eindelijk zou den doen, zich voorloopig niet met den toestand in de provincie bemoei den, is het cijfer der moorden steeds toegenomen. Het was hooger dan te voren in het begin van het jaar 1908. Het wordt inderdaad tijd, dat de onderhandelingen afloopen en de mo gendheden aan het werk gaan om een einde te maken aan een toestand, die steeds verergert. De diplomatie is eene nuttige instel ling, maar zij heeft soms weinig succes van haar werk. Men is nu reeds jaren bezig met de hervormingen, die vrede en rust moeten bezorgen aan Macedonië en behalve dat men het nog niet ge heel eens is geworden, heeft men weinig bereikt van de dingen, waar over men het wel eens was. Hoe ongelukkig het er uitziet na zoovele jaren van onderhandelingen en wel gemeende voorstellen in Macedonië blijkt uit de cijfers van het Engelsche Blauwboek. „Geen ijver" schijnt nog altijd het wachtwoord der diplomatie te zijn. FRANKRIJK. Een bericht in ons vorig nommer meldde, dat de Turksche regeering de onderhandelingen met de belangheb benden in de Heraklea-aangelegenheid had hervat. Uit vrijen wil is de Porte echter blijkbaar niet daartoe over gegaan, maar onder druk van de be dreigingen van Fransche zijde. De Turksche gezant te Parijs, Munir pasja, heeft n.l. eenige dagen geleden aan de regeering teKonstautinopel geseind, dat minister Pichon hem had mede gedeeld, dat Frankrijk nog acht dagen geduld zou hebben. Indien alsdan de Heraklea-aangelegenheid nog niet ge regeld mocht zijn, dan zou de Fransche ambassadeur te Konstantinopel terug geroepen worden en zou Frankrjjks regeering haar toevlucht moeten nemen tot dwangmaatregelen. ENGELAND. Nu het den unionisten in Engeland kant kon die hofmakerij zijne ver houding tot de prinses geheel beder ven. Wat te doen Nou voorloopig kalm afwachten een schandaal vermijden, dat was de hoofdzaak. Hij waschte de kaarten met groote han digheid het spel werd voortgezet. De quadrille was uiter weerklonk een droomerige, vurige wals van Strauss. De speelkamer grensde aan den wintertuin die echter vandaag niet gebruikt zou worden omdat het zoo koud was. Maar het was vreemd men hoorde er toch heel duidelijk spreken. Een diepe mannenstem vroeg dringend, smeekte om iets, een zachte vrou wenstem antwoordde afgestooten. De kamerheer hief luisterend zijn hoofd op. De hertog trok zijn stoel met veel geraas wat dichter naar de tafel. „Er schijnen lakeien in den wintertuin te zijn," zei hij. „Ik heb bevel gegeven om den eenen palm wat dichter bjj de kachel te zetten. Het vriest wel tien graden van avond." Maar het schijnt er toch aardig warm te zijn," antwoordde de oude opperstalmeester v. Boddien die be roemd was om zijn scherpen tong; hij trok zijn meest onschuldig gezicht terwijl hij dat zei. De hertog fronste zijn voorhoofd. „Ge moet uitkomen, Boddien," zei hij kortaL bij de verkiezingen zoo voor den wind gaat, wordt Joe Chamberlain ook opeens veel beter. Uit Mentone komt het bericht, dat hij weer bijna zoo sterk is als vroeger. In geen jaren heeft hjj zoo weinig last gehad van zijn ouden vijand, de jicht. Den 18n Juni gaat hij naar Aken om een kuur te doen en tegen deu herfst hoopt hij naar Engeland terug te keeren, om deel te nemen aan de leiding der partij. Hij is zeer verheugd over wat hij noemt „den wassenden stroom der Tarief-hervorming". De ellende van de bevolking van Engeland's Noord-Westkust wordt steeds grooter, door het voortduren der stakingen. In Sunderland vindt men in de dorpen slechts kinderen en vrouwen in de meeste huizende mannen zwerven langs de wegen in de hoop, voedsel of werk te vinden. De meesten hebben al hun bezittingen verkocht, tot de kleederen toe.Comité's en overheid zijn onmachtig de misère beduidend te verminderen. AMERIKA. Voor een commissie uit den Senaat der Vereenigde Staten heeft Gompers, de voorzitter van het Amerikaansche Arbeidersverbond, gezegd, dat er in het land twee millioen werk- 1 o o z e n zijn, die 175 dagen zonder verdienste zijn geweest. Panama heeft de Yereenigde Staten uitgenoodigd deel te nemen aan 't ontwerpen van een reglement voor de a.s. verkiezing van een presi dent voor Panama. De Vereenigde Staten hebben deze uitnoodiging aan- nomen. Vermoedelijk moet men hierin het resultaat zien van de jongste reis van Taft naar de landengte. Het heeft er veel van of Panama zich door dezen stap vrijwillig stelt onder de curateele van de Vereenigde Staten. RUSLAND. Het algemeen debat over de be grooting van het ministerie van Bin- nenlandsche zaken in de Russische Doema is geëindigd met de aanneming van een motie, waarin verschillende wenschen ten opzichte van het bin- nenlandsch bestuur worden opgesomd. De meerderheid heeft daarmede op Het gesprek in den wintertuin werd voortgezet. De lage stem vroeg steeds dringender om iets, de vrouwenstem was verstikt door tranen. Vervolgens hoorden zij een geritsel als van een damesjapon en vlugge schreden er achteraan Harten is troef de ziel van het spel 1" zei de oude heer v. Boddien terwijl er een sarcastische glimlach om zjjn fljnbesneden mond speelde. De Hertog keek hem strak aan voor dat hjj uitkwam. Er werd aan kleine tafeltjes gege ten. In de „gouden zaal" stonden er vieraan elk van die tafels zat een der vorstelijke personen met de gasten die voor die eer in aanmerking kwamen. De prins zat aan een tafel met de hofdame zijner vrouw. De hertog drukte zijne lippen op elkaar enkeek met half gesloten oogen dien kant uit. Sitta zat er zwijgend bij. Zij at niets en speelde verstrooid met haar kanten waaier. Haar hart klopte zoo luid en onrustig dat de Venetiaansche kant rond h'et décolleté trilde. De paarlen collier ging op en neer. „Net een portret van Titiaan," die woorden van den prins deden de rondte. Aan het hof worden de een voudigste opmerkingen gehoord en verder verteld. Het werd ook tegen de prinses ge- zuiver constitutionneele wijze aan de regeeriDg hare ontevredenheid betuigd wegens de nalatigheid om de begin selen, neergelegd in het manifest van 30 October, in daden om te zetten. Door deze wijze van doen, zegt de berichtgever van de „Times" te Peters burg, heeft de Doema haar prestige tige verhoogd en, naar" te hopen valt, den stoot gegeven voor afschaffing van de uitzonderingsmaatregelen, die reeds jaren geleden zelfs geen genade meer vonden in de oogen van den ministerraad onder het zuiver bureau cratisch bewind. De begrootingscommissie heeft de gevraagde 11 millioen roebel voor den aanbouw van nieuwe pantserschepen niet toegesiaan. De verwerping van deze post was te verwachten en het votum kan beschouwd worden als een afspiegeling van de algemeene opvat ting, dat het ministerie van marine zich nog lang niet genoeg in de zaken heeft ingewerkt om te kunnen uit maken welke schepen voor Rusland op het oogenblik de voorkeur ver dienen. „Vrede door Rech t." In de gisterenavond te 's Graven hage gehouden bijeenkomst van de vereeni- ging „Vrede door Recht", is door den oud-minister mr. W. H. de Beaufort gesproken over den oorlog in verband met de openbare meening. Ook 6 jaar geleden bij de eerste herdenking heeft de heer d. B. de feestrede uitgesproken. Zijn rede was ditmaal meer een be toog tegen hen, die de vredesbeweging öf niet goed gezind zijn, öf haar be spotten als utopistisch. Hjj keerde zich tegen de beweringen van sommigen, die de vraag, waarom men den oorlog dan niet afschaft nu de invloed van de openbare meening veel grooter is dan vroeger en die openbare meening voor den vrede is gewonnen, beantwoorden met de stel ling, dat de voorstanders van den vrede, met name de regeeringen, huichelen, dat zjj slechts een leger onderhouden om daarmee de maatschappelijke orde, die niet anders dan door wapengeweld te handhaven zou zijn, te beschermen. zegd. Zij richtte haar lorgnon op Sitta, maar keek over haar heen, alsof de aanblik van dat mooie gezicht haar pijn deed. „Ja, zij ziet er werkelijk zoo uit I" Zjj lachte ietwat ongemoti veerd. Zjj had Sitta niet gezien, maar den prins en zjj had de hartstochtelijke blikken opgemerkt, die deze zijne dame toewierp. Zij verlangde vurig naar het einde van dat bal, waarop zij zich zoo verheugd hadzoodra zij alleen was met den prins, zou zjj hem eens de waar heid zeggen. Of zou zij zich direct tot Sitta wenden? Elke aanklacht, ja zelfs een vragende toespeling moest vol doende zjjn, om Sitta te bewegen Glückstadt te verlaten. Het verstrooide gezicht der prinses, het meer dan verstrooide gelaat van den prins, de bezorgde uitdrukking op het gezicht der hertogin en de gemaakt onverschillige op dat van den ouden hertog, werden zeer goed opgemerkt. Er heerschte een gedrukte stemming, en zelfs bij den cotillon waarvoor de prinses zelf alle verrassingen bedacht had, werd ze niet vroolijker. Het was dan ook eene verademing, toen de vorstelijke personen zich terugtrokken, nu konden de gasten elkaar ten minste hunne vermoedens mededeelen, die trouwens niet veel bezijden de waarheid waren. De hertog en de hertogin stonden nog in het salon der prinses. De prins Hiertegen voerde de heer De Beaufort aan, dat, ware deze stelling juist, het streven van de regeeringen juist zou zijn in de richting van een huur leger, minstens een leger van be roepssoldaten, en men juist zooveel mogelijk die standen uit het leger zou sluiten, die gezegd worden revo- lutionnaire neigingen te koestereti. Welnu, het is juist omgekeerd: men streeft naar het leger, gevormd door alle standen. Het is dan ook een dwaling te meenen, dat de regeeringen meer oorlogszuchtig zjj n dan de volksmassa's. Integendeel. Een regeering kan eik oogenblik te staan komen voor c 1 oorlogzuchtige strooming in het volk. Gevaarlijk achtte hij het verbreid' 1 van meeningen als deze, dat de.o n- log steeds noodig zal zijn omb.it groote verbeteringen er tot nu t mee gepaard gingen en dan noemb men den 80-jarigen oorlog en de slag' n bij Leipzig en bij Waterloo: zon' deze was Nederland nog een Spaan se'e-. of een Fransche provincie. Maar d - redenaar vroeg of ook de Transvuul sche oorlog en de Fransch-DuiU zulk een weldadig gevolg hadden wees op de verandering in Zweden en Noorwegen, die zonder een drop]"- bloeds ging. Tal van goede verschijnselen ziel de heer De Beaufort in den laatst n tijd ten opzichte van de verandtrii der publieke opinie ten gunste v den vrede en zelfs in de Vredesc ferentie ziet hij zulk een verschijn: want de daar genomen beslissing 01 trent het Prijzenhof, dat een int nationale rechtspraak zal zijn, boven de nationale gaat, acht hij i beslissing van do allerhoogste prim - pieele beteekenis. Eindelijk wees hij op de materie: 1 voordeelen van den vrede voor alle partijen, daar de oorlog ook voor den overwinnaar gebleken is een onbe rekenbaar stoffelijk nadeel te zijn, daargelaten nog het onherstelbaar vi lies aan menschenlevens. Wellington reeds zeide, dat mam één ding erger is dan te overwinnen, namelijk verslagen te worden. De publieke meening meer en meer voor de vredesidée te winnen noemn hij de schoone taak van „Vrede do- leunde tegen een stoel en Sitta stond bij de deur te wachten, tot zij kon gaan. Een heel aardige, goed geslaagde partij, a"es was goed gearrangeerd I" Met die woorden verbrak de hertogin de pijnlijke stilte. Zij keek zoekend om zich heen, tegen wien zij haar lof kon uitspreken, maar daar nbch de hofmaarschalk, noch de kamerheer er bij waren, sprak zij maar voor zich heen. Ik vond het afschuwelijk 1" De prinses streed blijkbaar tevergeefs tegen een uitbarsting van haar slecht humeur. Hare tranen schenen op komst te zijn. Niemand antwoordde, maar zij ver meden allen om naar de witte gestal t te kijken, die onbeweegelijk bij de deur stond. Ja, ja, het souper en de inrichting van het geheel was zeer te prijzen.'' De oude hertog liep naar zijn zoon toe, die den stoel los liet en onwillekeui oprichtte „ik zou alleen graag willen dat er voor gezorgd werd, dat h- t voortaan stil is naast de speelkamer- Het gepraat in den wintertuin stoei de ons." Die woorden klonken als sissende zweepslagen. De plooien van den flu we - len japon ruischten alsof de draagst ervan heftig ineen kromp. [Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1