WEERBERICHT. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Thermometerstand Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 19 Mei 1908. Hoogste barometerstand 773.1 m.M. te la Iloguelaagste 752.9 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 20 Mei 1908. Wind Zwakke veranderlijke wind. Gesteldneid van de lucht: Bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 75 Laagste hedennacht F. 42 Hedenmiddag 12 uur F. 68 AMERSFOORSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag IS Mei des morgeus 7 uur: 60° F. Recht." Zj blijve steeds actief en mobiel, opdat zij gereed is in het uur, waarop het wellicht noodig kan zijn, de rede de overhand te doen behou den op den oorlogsgeest. De heer De Beaufort werd luide toegejuicht. [De quaesti e-V an den Brink. „Het Volk" herinnert er aan, dat de Koninklyke beslissing in zake de verkiezing van dr. Van den Brink tot lid van den Gemeenteraad van Breda, nu reeds sinus November op afdoening wacht. In September weigerde de Gemeen teraad zijn toelating, op grond van een informaliteit van den voorzitter van het stembureauGedeputeerde Staten keurden dat besluit goed, en vervolgeus ging de zaak naar de Regeering. Daar ligt zij nu sinds November en men hoort er mets meer van. Ook „het Vad." dringt op spoedige afdoening aan. De beslissing over de al of niet toelating van een Gemeen teraadslid moest geen acht maanden ep zich deen wachten. B(j Kon. Besluit is benoemd met ingang van 15 Mei tot lid van den Pensioenraad voor burgerljke ambtenaren, mr. J. A. Loeff, lid vau de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Door den directeur-generaal der Posterijen is bepaald, dat tegen bet gebruik van briefomslagen met door schijnend vlak (z.g. venster brieven) in het binnenlandsch verkeer geen bezwaar behoeft te worden gemaakt, tenzij de afzenders ze zouden willen bezigen voor de verzending van aun- geteekende brieven, hetgeen niet is toegelaten. Indien het adres onvoldoend duidelijk is, zullen op die wijze geadresseerde brieven voorloopig kunnen worden terzijde gelegd, om later te worden behandeldvoor daarvoor ontstane vertraging in de overkomst is, in verband met art. 14 der wet van 15 April 1891, de postadministratie niet verantwoordelijk. De R.-K. en het Kies recht. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van den Bond vau R. K. Kiesv. waren aan de orde de verschillende kiesrechtvoorstellen. Volgens bet verslag dat de Resi dentiebode van deze vergadering geeft is de behandeling der kiesrechtkwestie evenwel na langdurige discussie uit gesteld tot September. Instalatie van den De- 1 f e n s i e r a a d. In de Trèves-zaal in den Haag werd gisteren de Defen sieraad geïnstalleerd door de Ministers van Binneulandscne Zaken, vau Marine en van Oorlug, met een rede van eerstgeriueindcn Minister. Een „pei- naanent collegia" noemde de Minister den Defensieraad, hetwelk, ter be vordering van 's lands belangen, voor zoover de zee- en landmacht en de overige weermiddelen van den Staat betreft, ten aanzien dier belangen van advies kan dienen." De Minister gaf een historisch overzicht van de in stelling, het bestaan en de werking van een gelijksoortig college, dat van 18501868 heeft bestaan. Gelijk toen, wordt ook thans bezuiniging, 'althans zuinigheid verlangd en met 't oog op het wisselend inzicht van snel el kander opvolgende Ministers, ook sta biliteit. Te midden vaij het bestaande verschil van meening daarover en over andere punten, die dikwijls ook in den politieken strijd worden ge worpen, is 't de taak der Regeering haar weg te vinden tot het treffen van de noodige voorzieningen. Wat goed is moet behouden blijven, doch hervormingen en nieuwe voorzieningen zijn noodig, zóó dat zij uitvoerbaar zijn en dat, met geen meerderen per soonlijken last of ongelegenheid voor de burgerij, en niet meer kosten dan noodig is, een zoo goed mogelijk de fensiewezen wordt verkregen, ter hand having onzer onafhankelijkheid en tot bewaring der openbare orde. Daartoe is noodig deskundig onderzoek en behandeling dezer zaak als een natio nale zaak met onttrekking daarvan zooveel doenlijk aan den politieken strijd. De Raad van Defensie is on afhankelijk jin zijn oordeel en de Re geering blijft verantwoordeljk. Luitenant-generaal Kool, comman dant van het veldleger, heeft de installatierede van Minister Heemskerk beantwoord, dank betuigende ook voor diens belangrijke rede. 's Ministers mededeelingen zullen voor den Raad een zeer gewensebte leidraad bij zijne werkzaamheden zijn. Het door den Minister uitgesproken vertrouwen in 's Raads toewyding en vaderlandsliefde zal ten spoorslag strekken voor de uitvoering van zijne taak. De IJ muider kwestie. De verslaggever van het Hbld. seint uit IJ muiden Onder voorzitterschap van den heer Bakker werden een tweetal conferen ties gehouden door het bestuur der afdeeling IJmuiden van de Ned. Ver. ter bev. der Zeevisscherj met het bestuur der handelarenvereeniging. Uitgaande van de veronderstelling, dat de Tweede Kamer niet begrijpt het groote belang, dat in een nalaten van de verhoogde belasting gelegen is, werd Vrijdag j.l. besloten, zich door middel van een uitvoerig adres te wenden tot de Tweede Kamer in dividueel. Minder juist is dus het bericht in een van de bladen, dat overeenstem ming zou zjjn verkregen omtrent de te nemen maatregelen, die, naar men verneemt, tot een oplossing van deze quaestie zouden leiden. Vaak is beweerd, dat de handel door 't opvoeren der prijzen de 1 pet. be- lastingverhooging wel weder, althans voor een groot deel, op de afnemers zou weten af te wentelen. In de practijk is dat echter niet zoo een voudig als het in theorie wel lijkt. Men wees er ons op, dat de prijzen, volgens usance, worden afgerond tot stuivers, en nu kan men niet voor een visch die tot dusver f 1.15 opbracht, f 116 in rekening brengen aan den afnemer, teiwijl er bij de vinnige concurrentie geen denken aan is, den prijs op f 1.20 vast te stellen. Met een voorbeeld toonde men ons voorts aan, dat in Duitschland, door de scherpe concurrentie met de van overheids wege beschermde Duitscbe visscherij, vaak geleverd moet worden tegen inkoopsprijs, waarbij dan nog een hoe veelheid ijs wordt cadeau gegeven; de handelaar vond dan nog tot dusver zijn winst en vergoeding voor risico juist in de dezer dagen zoo veelbe sproken korting, DE OORLOGSBEGROOTING. De Arnbemsche Courant zegt, dat van hetgeen er door de verwisseling van Kabinet veranderd is, wel niets zóó helder in 't licht treedt, als dat wij op militair gebied met volle zeilen varen in de wateren der reactie. Omtrent den geest waarin de Mili- tiewet van 1901 door den tegenwoor- digen minister van oorlog zal worden uitgevoerd, laat de in de afgeloopen week ingediende definitieve begroo ting over 1908 geen twijfel over aan de bevolking zullen de zwaarste persoonlijke lasten worden opgelegd, waartoe de letter der wet in vredes tijd aan het legerbestuur de bevoegd heid geeft. Wordt de ingediende be grooting door de Staten-Generaal aangenomen, zooals zij is voorgesteld dan sluit dit in zich de goedkeuring der voornemens van den minister Sabron ten aanzien van de toepassing der Militiewet, welke met lofwaardige openhartigheid door hem zjjn bloot gelegd, maar waardoor tevens elke hoop voor eene milde toepassing dier wet ten eenenmale wordt afgesueden. Er zal uit de wet gehaald worden wat daaruit voor het legerbestuur te halen is, hetgeen onvermijdelijk ten gevolge hebben zal, dat er van be zuiniging op de oorlogsuitgaven geen sprake zal wezen, te minder waar ook nog op ruimer schaal toepassing zal gegeven worden aan de gedachte, welke ten grondslag ligt aan de wet van 31 Maart 11., waarbij militie- plichtigen, die na afloop van hun eerste-oefeningstijd met verlof huis waarts konden gaan of reeds gegaan waren, door premiën tot den dienst als vrijwilliger voor zekeren tijdver- lokt- werden. Het blad merkt op, dat het z g. blijvend gedeelte volgens de wet een aauvullend karakter draagt, dat die aanvulling tot het strikt noodzakelijke behoort te worden beperkt en dat in geen geval in vredestijd, buiten de voor de eerste oefening onder de wapenen zijnde miliciens, meer dan 7500 dienstplichtigen tegelijk onder de wapenen gehouden of geroepen mogen worden. Wat noodig is ter voorziening in „de eischen van dienst", aldus schrijft het verder, is natuurlijk een quaestie van zuiver subjectieve appreciatie, maar als de minister Sabron zegt dat hij daarvoor alle manschappen te zijner beschikking moet hebben, die de wet toelaat dat onder de wapenen gehouden of geroepen worden, en wel voor den vollen duur welken de wet als maximum toestaat, dan moge dit in den striksten zin geen wets verkrachting wezen, in strjd met geest en bedoeling van de wet is zulk een op de spits gedreven militarisme toch zeker wel. Na bet streven tot inperking van bet blijvend gedeelte door den minister Staal en, op iets bescheidener schaal, na hem door den minister Van Rappard, krijgt men nu onder den minister Sabron de uit zetting van het blijvend gedeelte tot de uiterste wettelijke grens, dus wel in den meest stelligen zin de reactie. Trachtten de beide oorlogsministers in hot kabinet-De Meester, afgezien nog van de daaruit voortvloeiende bezuiniging, de persoonlijke militaire lasten voor de natie zooveel mogelijk te verlichten, door generaal Sabron daarentegen worden die zooveel als de wet slechts toelaat verzwaard 1 Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 19 Mei 1908, des namiddags te half twee ure. Voorzitterde burgemeester. Aanwezig 13 leden. Afwezigmet kennisgeving de h.h. Ruys, v. Kalken Hamers en Jorissen. Medegedeeld wordt, dat o.a. is in gekomen Een besluit van Gedep. Staten tot goedkeuring van het Gemeenteraads besluit inzake het aankoopen van gronden aan den Arnhemschenweg (Driepuntje.) Een Rapport van de commissie van Fabricage over de toestand van den Lage weg. Het verslag van de vereeniging Industrie- en Huishoudschool over 1907. Een dankbetuiging van de „Oranje Vereeniging" voor het toegestane subsidie. Een verzoek van H. A. de Vries om de behandeling van het voorstel van B. en W. omtrent hem, in de vergadering niet te behandelen, maar uit te stellen tot de volgende, opdat hij gelegenheid hebbe met cijfers aan te toonen, dat de mededeelingen van den directeur der gasfabriek betref fende z(jn leveranties niet juist zijn. (Zal worden behandeld bij punt 3). Een verzoek van S. J. Cohen; om leveraties aan de gemeente. (In handen van B. en W. om praeadvies). Verslag van werkzaamheden der commissie uit de Amersfoortsche bur gerij tot leniging van den nood van gedwongen werkloozen. (Ter inzage gelegd voor de leden). Een schrijven van de vereeniging „Johan van Oldenbarneveldt" bevat tende het verzoek om het plein, dat ontstaan zal, als het bekende drie puntje aan den Arnhemschenweg zal zijn verdwenen den naam te geven van „Oldenbarneveldt-plein." Tevens wordt de hoop uitgesproken, dat bier mettertijd een monument voor Olden barneveldt zal verrijzen. (In handen van B. en W. om praeadvies). Punt 1 der agenda is het voorstel van B. en W. betreffende de on bewoonbaarverklaring van het perceel, gelegen aan de Groote Haag no. 31. Wordt in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren v. Esveld, Tromp v. Holst en Salomons. Daarna is aan de ordo het voorstel van B. en W. tot vergiooting van de gasfabriek en het daarvoor aangaan van eene geldleening van f S5UÜU, af te lossen in 2u jaar. De heer Oosterveen: Is er zooveel haast by, dat het voorstel niet eens naar de Afdeelingen kan worden gezonden De zaak schijnt mij van veel belang. De heer Visser: Er is veel haast bij, omdat de verbouwing moet geschieden in den tyd, dat er het minste leverantie is, dat is in den zomer. Er gaat ook tijd heen met het stellen der machines. De heer Gerritsen: Mag ik veronderstellen dat men eenige maan den geleden ook al van deze ver bouwing heeft geweten Dan is hot indertijd toch goed ge zien geweest van mjj, dat net geld dat uit de gasfabriek is gekomen voor „Birkhoven", in de fabriek had kun nen blijven. De heer Visser: De heer Ger ritsen heeft gedeeltelijk gelijk, maar of we nu voor het een of het ander leenen, blijft gelijk. De gemeentenaren hebben nu in elk geval een tastbaar bewijs van de resultaten, van de industrieels onderneming, die voor nunne rekening wordt gedreven. En als het geld besteed was voor de gasfabriek zelf, zou dit minder merk baar geweest z(jn. De heer Gerritsen: Doordat we nu in betrekkelijk korten tijd moeten aflossen, wordt de begrooting bezwaard. Had men dat geld ten bate der gasfabriek besteed, dan had men voor .Birkhoven" kunnen leenen en die leening over vijftig jaren kunnen af lossen, in plaats van deze over twintig. De heer v. Duinen: We zijn nu ten opzichte van de gasfabriek op een veel zuiverder standpunt komen te staan. En daarom doet het m(j nog altijd genoegen, dat ik destyds tot de zaak heb meegewerkt. De heer Oosterveen: Ik zal er geen voorstel van maken het voor stel naar de afdeelingen te zenden, want ik wil het niet in gevaar brengen er komen anders nog veel dingen in het voorstel voor, waarover ik in de afdeelingen het een en ander had willen vragen. Het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Hierna komt in behandeling het rapport en Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van H. A. de Vries in zake leveranties aan de gasfabriek. De heer Gerritsen: Ik kan mij er het best mee vereenigen de zaak uit te stellen, er is geen haast bj en dan heeft de heer de Vries gelegen heid ons nog eens in te lichten. De heer Oosterveen: Ik ondersteun dat voorstel. De heer Celosse: Het wil mj voorkomen, dat wanneer dat uit stellen regel zal worden dat we dan volledige processen kunnen krijgen. Bj de onderwijzers hebben wj dat ook niet gedaan. De heer Plomp; Bj de onder wijzers betrof het geheel iets anders; dat waren salaris regelingen. Adres sant meent cjfers te kunnen aan voeren waaruit zal bijken, dat de directeur ongelijk heeft gehad. Der gelijke klachten moeten we nooit stuiten. De heer Celosse: Ik heb tegen dit voorstel geen bezwaar, maar het moet geen regel worden. De heer Visser: Ook ik ben voor het voorstel van den heer Ger ritsen. Ik geloof wel niet, dat die cjfers van den heer de Vries veel zullen opleveren, maar hij is dan in de gelegenheid gesteld, waar te maken, wat hj' beweert. Het voorstel-Gerritsen tot uitstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Daarna volgt het nader voorstel van B. en W. betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Broek- fa uysen tegen den aanslag in het ver gunningsrecht. De voorzitter deelt mede, dat her schatting heeft plaats gehad en be sloten is de aanslag te handhaven. Wordt aldus besloten. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot verlenging van de tijdeljke benoeming van B. Leus- sen, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. De benoeming wordt verlengd tot 15 Juli. In behandeling komt thans het voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan W. N. Coenen, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. De voorzitter zegt dat het gemeentebestuur niet in de gelegen heid is geweest de betrokken persoon te hooren. Voorgesteld wordt het ont slag te .verleenen met ingang van 1 Sept. onder dankzegging voor bewezen diensten. De heer Hejligers stelt voor dit punt in besloten zitting te behan delen aan 't eind der vergadering. Aldus besloten. Hierna volgt het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de jaar wedden van de leeraren aan 't gym nasium A. K. Hovens Greve en S. de Vries. Het voorstel strekt om het salaris van eerstgenoemde op f 1375 vast testel len en van laatstgenoemde op f770. Aldus besloten. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot het geven eener tijde lijke tegemoetkoming aan den con cierge-amanuensis der Hoogere Bur gerschool. De heer Gerritsen: Ik zal niet tegen het voorstel stemmen, maar het bevreemdt m j toch dat B. en W. geen afdoende maatregelen nemen. Als de betrekkingen niet gescheiden worden, zal dit niet bjdragen tot goede orde in de school. Zonder hoofdeljke stemming aan genomen. Daarop volgt het voorstel van B. en W. tot het geven van een verlof wegens ziekte aan den onderwijzer J. van der Hart. B. en W. vragen tevens machtiging in de t jdeljke vacature te voorzien. Goedgekeurd. In behandeling komt nu het rapport en voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van een aantal werklieden verenigingen tot het subsidieeren van vakteekenonderwjs. De heerVan Duinen:Zouden we dit punt niet kunnen aanhouden? Ik zou zelf nog gaarne eens willen onderzoeken welke motieven de reqüe- streerende vereenigingen hebben. Ik heb pogingen aangewend ver schillende personen te spreken te krjgen, doch dit is mj niet gelukt. Het voorstel-v. Duinen wordt z. h. s. aangenomen. Daarna volgen voorstellen van B. en W. tot het doen van af- en over- schrj vingen en op het wjzigen van de begrooting, dienst 1907. Z. h. s. aangenomen. Aan de orde zjn nu voorstellen van Burg. en Weth. tot het vaststel- len van oninbare posten, inzake de plaatsel jke directe belasting naar het inkomen, dienst 1905, 1906 en 1907. Z. h. s. aangenomen. Het laatste punt is het voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen van oninbare posten, inzake de straat- belasting, dienst 1906 en 1907. Z. h. s. aangenomen. De Voorzitter: Alvorens in besloten zitting te gaan, wensch ik nog eene mededeeling te doen. Bij „Birkhoven" ligt een uitgestrekt hei develd, circa 12 H.A. Dat ligt daar renteloos en het zou noodzakeljk moeten worden ontgonnen. Ook de Commissie van Bjstand is dit van oordeel, maar durft niet met het voorstel te komen, omdat dit een kosten van ongeveer f 600 zal meê- brengen. Nu is het mj aangenaam te kunnen raeêdeelen, dat die ont ginning toch zal kunnen geschieden en wel doordat een onzer ingezetenen, iemand die der gemeente een warm hart toedraagt, de kosten van het omploegen op zich heeft genomen. Ik vermoed, dat de heeren deze mede deeling met blijdschap zullen vernemen. (Applaus.) Hierna gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren, ten einde te beraadslagen over het voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan den heer W. N. Coenen. Na heropening der openbare zitting deelt de voorzitter mede, dat besloten is dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag zegt de heer Gerritsen, dat het nu ruim een jaar geleden zal zjn, dat er gezegd is, dat er kans was voor het stichten van eene klasse voor achterl jke kinderen. In verschillende gemeenten is deze zaak thans in behandeling. Spr. hoopt dat ook B. en W. deze zaak zullen aanvatten. De heer Celosse: Ik spreek zeker namens het college van B. en W. als ik zeg, dat w j onze aandacht hieraan zullen wjden. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Bljkens de in dit nummer voorkomende advertentie zullen Naph- talie de Rosa en Joseph Pardo, vroeger

De Eemlander | 1908 | | pagina 2