DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 97, DINSDAG 26 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Neutraliteit in de Vakbeweging. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKERS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Yoor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Het is een bedroevend verschijnsel dat de politiek zich meester heeft ge maakt van de arbeidersorganisatie die toch immers uitsluitend met econo mische doeleinden in 't leven is ge roepen, om de positie der arbeiders in de maatschappij te verbeteren, geenszins om bepaalde richtingen te dienen. Men heeft bij het stichten der zoogenaamde „moderne" vakvereeni- gingen twee dingen zeer juist inge zien vooreerst dat indien lotsverbe tering der [arbeiders het doel is, dat doel niet wordt bereikt door het geven van tooneeluitvoeringen of gezellige avondjes en door zich te bepalen tot het stichten van een ziekenfonds, doch een geheel andere weg moet worden ingeslagen. En in de tweede plaats dat men bij het streven naar de gewenschte lotsverbetering niet kan volstaan met strijden tegen de patroons maar ook wel degelijk de wetgevende macht te hulp moet roepen om maat regelen te treffen die tot lotsverbete ring kunnen leiden. Zeer terecht heeft de moderne vakorganisatie zich dan ook verzet tegen de anarchistische vakbeweging, voor wie elke actie om verbetering door middel van de wet uit den booze was. Maar en ziehier wat we ten zeerste betreuren nu is men maar al te veel het streven naar wettelijke maatregelen die tot. lotsverbetering kunnen leiden gaan vereenzelvigen met het dienen van één bepaalde politieke partij, waar mede men dan door dik en dun medeging. Doordat de critiek op de anarchisti sche vakorganisatie hoofdzakelijk van sociaaldemocratische zijde kwam, is de zoogenaamde „neutrale", „moderne" vakorganisatie in 't wezen der zaak een sociaaldemocratie geworden. Daar naast had en heeft men de z.g. .christelijke" vakorganisatie die we derom hoofdzakelijk in 't zog der christelijke partijen vaart. Vandaar tweeërlei nadeelversnippering van kracht en misbruik van de vakorga nisatie voor doeleinden, die de hare niet zijn. Toch gelukkig zijn er nog enkele vakvereenigingen die inderdaad het beginsel der neutraliteit in den Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 39) Het vooruitzicht waarover de prin ses mij gesproken heeft, brengt geen verandering in mijn besluit integen deel, het wordt er gemakkelijker door. Er is dan immers een opvolger. Je A." Welk een onzin 1 Er brandden roode vlekken van opwinding op haar ge zicht. Hoe gemakkelijk had die brief niet in verkeerde handen kunnen val len. Zy stond op. Trillend van de kou liep zy :n haar dunne nachtjapon Daar het brandende vuur in de belendende kamer en wierp den brief in de vlam men. Zij keek er met een gevoel van verademing naar hoe het papier tot asch verkoolde. Maar hoe zou zij het aanleggen om den prins van dergelijke onvoorzich tigheden af te houden, zy moest hare kamenier in den arm nemen. Zonder er lang over te denken schreef zy met potlood een paar woorden op een blad papier. waren zin des woords hooghouden en die het streven naar wettelijke maat regelen in 't belang van lotsver- verbetering der arbeiders niet ver warren met het dry ven van party- politiek. Hoe onwelkom dit aan de sociaaldemocratische voormannen is, wenschen wjj dit aan de hand van een teekenend staaltje in het licht te stellen. De Algemeene Nedorlandsche Zee mansbond had van het Kamerlid Schaper 't verzoek ontvangen, de be zwaren, welke de Bond tegen het wetsontwerp betreffende de uitbreiding der ongevallenverzekering tot het scheepvaartbedrijf had, met de sociaal democratische Kamerfractie te be spreken. Tot diens groote verwon dering hy heeft er in „Het Volk" uiting aan gegeven werd hem gemeld, dat de Bond geen bemidde ling van één bepaalde Kamerfractie zou vragen of aanvaarden. De heer Schaper trok hieruit de conclusie, dat de Bond nalaat te doen wat hy kan om de wet zoo goed mogelyk te maken. En de heer Spiekman, de ziel van den Rotterdamschen Be- stuurdersbond, groot vakvereenigings- man maar vooral vurig sociaal democraat, bauwde in zyn orgaan „de Bondsbanier" den heer Schaper lustig na en ging zelfs zoo ver, te spreken van plichtverzaking. Een lid van bet Hoofdbestuur van den BoDd zond hierop een ingezonden stuk in „de Bondsbanier" waarin o.a. het volgende te lezen staat „Toen uwe aanmerkingen ter perse gingen, was reeds een geschrift van ons verschenen en vermoedelyk al in uw bezit, waarin wy onze bezwaren aan de volksvertegenwoordiging en de Nederlandsche pers, ten opzichte van het ons regardeerende ontwerp van wet, bekend maken. Wij hebben dus onzen plicht gedaan en handhaven daarmede ons recht straks critiek uit te oefenen. Het be vreemdt echter dat, waar althans de verschijning van ons geschrift, toen „de Bondsbanier" ter perse ging, u bekend moet zyn geweest, een der gelijke grove en onjuiste aantijging aan ons adres door u werd gehand haafd. Of doelt uw beschuldiging enkel op Ik verzoek u dringend om niet te schrijven voordat ik het zelf gedaan heb, en als bewijs dat u het daarmee eens is en dit briefje ontvangen hebt, tegen brengster dezes te zeggen, dat uwe Hoogheid bijtijds voor het ver- jaarcadeau harer Hoogheid zal zorgen." Zij drukte de kamenier zeer op het hart zijne Hoogheid het briefje zelf en alleen te geven, en haar onmiddel lijk het antwoord te brengen. Sitta herademde toen Louise heel gauw terugkwam met de boodschap dat zijne Hoogheid de freule liet zeg gen dat hy bijtijds voor het cadeau harer Hoogheid zou zorgen. Het is goed." Sitta ging lichame lijk en zedelijk uitgeput in bed liggen en stond eerst kort voor haar ver trek op. De oude hertog en de prins waren te Freudenberg op de jacht. De her togin en de prinses namen een zeer hartelijk afscheid van Sitta in het bijzijn van eenige leden der hofhouding. De kamerheer van den hertog bracht haar op last van zijn hoogen meester een bouquet rozen dat zy in dank aannam. Zij boog zich nog eens uit het raam pje als om frissche lucht in te ademen. Maar in werkelijkheid wierp zy nog een langen afscheidsblik op het slot. ^Ik zal het nooit terugzien," zei zy op poffen toon. het feit, dat wy weigerden met de (Soc.- Dem.) Kamerfractie te confereeren Dan zy echter medegedeeld, dat onze organisatie een algemeen karakter heeft, dit niet wenscht te verloochenen en dus bezwaren tegen wetsontwerpen etc., de volksvertegenwoordiging in hetialgemeen ter kennis doet komen. M. a. w. ook op dit terrein laten wij ons niet verlokken te coquetteeren met eenige politieke party of met een Kamerfractie van een bepaalde poli tieke kleur. Dat is onze koers 1 Wil men ons er nu een verwijt van maken dat we Diet doen aan party- politiek, in dit geval sociaal-democr. politiek, men ga zijn gang. Wy ge voelen op den goeden weg te zyn met onze eenigszins aap de Engelsche vak beweging ontleende taktiek. Dat deze taktiek inslaat, de zeelieden belang rijke diensten kan bewijzen, vermeenen we te mogen constateeren uit het feit dat ons vlugschrift byna geheel wordt overgenomen door het „Orgaan voor de Werklieden-Verzekeringen" en „De Vakbeweging" en gelooven we dan ook niet dat de zeelieden onze ver- eeniging den rug zullen toekeeren, als waarvan uw slotzin zoo onheilspellend Integendeel 1" Natuurlijk sputterde de heer Spiek man in een onderschrift wat tegen. Toch geeft hy toe dat in Engeland de vakvereenigingen alle politieke par tijen gelyk behandelen. „Maar" zoo voegt hij er aan toe «juist omdat ze by de bur gerlijke partijen meer en meer tegen stand ondervinden, zijn de Engelsche vakvereenigingen in de laatste jaren meer en meer tot de sociaal-demj- cratie gekomen en hebben zich de meesten tot een politieke arbeiders- party gevormd, de verkiezingen betalende uit hun kas." In deze mededeeling van den heer Spiekman is waarheid en dwaling wonderlijk dooreengeward. Op merk waardige wijze wordt hier vereenzel vigd „de sociaal-democratie" en de vorming van politieke arbeiderspartijen door de vakvereenigingen. Het eigen aardige van de EDgelsche toestanden dit moet den heer Spiekman toch bekend zyn is juist dat die twee begrippen volstrekt niet mogen wor- Het rjjtuig rolde weg. Zy leunde met gesloten oogen achterover in de kussens. Mevrouw v. Hohenthal was meer verbaasd dan wel verheugd toen zij het telegram las waarin Sitta haar komst meldde. Zij presenteerde hare mooie dochter weliswaar steeds vol trots aan de andere „stiftsdamen" van Gelsheim maar aan den anderen kant was het toch ook lastig voor haar. In hare drie kamers was eigenlijk geen plaats voor logés. Sitta telegrafeerde haar anders altijd tegelijkertijd hoe lang zy bleef, maar ditmaal gaf zij alleen het uur van hare aankomst op. Daarover maakte me vrouw v. Hohenthal zich zeer onge rust. Het tijdstip van haar bezoek leek ook zoo ongewoon. Midden in het seizoen konden zij haar te Glückstadt toch eigenlijk niet goed missen. De zeer goed geconserveerde dame trok voor den spiegel het kanten mutsje recht dat niet zonder eenige koketterie op haar zwart haar rustte. Haarfyn- besneden gezicht leek op dat van hare dochter maar het droeg een onte vreden, mismoedige uitdrukkinghare oogen waren ook niet donkerblauw en zacht zooals die van Sitta maar don kerbruin en ietwat stekend en on rustig. Mevrouw v. Hohenthal was zeer jong den gelijkgesteld, al valt in den laatsten tijd en dit is hetgeen er juist is in zyn betoog wel een versterking van den invloed der sociaal-democratie onder de Engelsche arbeiders te constateeren. Maar heeft hij daarmede wederlegd de juistheid van de taktiek van den Zeemansbond hier te lande? Heeft hij daarmede zelfs voor Engeland bewezen dat het juist gezien is indien de sociaal-democratische vak vereenigingen zich alleen wenden tot sociaal-democratische parlementsleden? Laat het waar zijn wy kunnen dit, als Nederlanders, moeilijk beoor- deelen, doch zijn geneigd bet te be twijfelen dat de Engelsche vak vereenigingen „meer en meer tegenstand ondervinden" van „alle" partijen behalve de sociaal-democrati sche, dan kan 't toch immers Dooit schaden, wanneer de vakvereenigingen desniettegenstaande ook de hun minder welgezinde partyen in het Parlement in den arm nemen en van haar wenschen en grieven op de hoogte stellen. Zóó doen de vakvereenigingen toch óók tegenover de patroons, van wie zij lotsverbetering wenschen te verkrijgen. Zij verlaten meer en meer het stelsel der „directe actie" en trachten door onderhandeling in der minne hun doel te bereiken. Maar in elk geval kan het argument van den heer Spiekman niet gelden voor alle partyen in Nederland. Hij zal toch moeilijk kunnen volhouden dat om nu maar dicht bij huis te blijven de vrijzinnig-democratische partij zulk een tegenstandster is van de vakbeweging. Hij zal moet erken nen dat het tegendeel het geval is. Daar weten de vakvereenigingsmannen in ons land van mee te praten. Met raad en daad, met groote geldelijke offers, met het woord en met de pen, in en buiten het Parlement, hebben onze voormannen de vakbeweging steeds gesteund. En de beginselen onzer partij leiden er als van zelf toe, dat ieder vrijzinnig-democraat de vak beweging een warm hart toedraagt en het beste met haar voor heeft. Welnu, welk een houding heeft het dan, wan neer de vakbeweging onze parlements leden eenvoudig negeert, politieke acties onderneemt in overleg en samen- met een veel ouderen man getrouwd, die erg verliefd op haar was en al hare grillen toegaf. Om rust en vrede te hebben en hare zenuwtoevallen te voorkomen, stemde hij er in toe om op vrij grooten voet te leven. Om zyn inkomen te vergrooten, begon hy te speculeeren met het gewone resul taat dat er by zijn dood geen cent meer was. En dus had mevrouw v. Hohenthal behalve de kostbare in richting van het huis niets als haar bescheiden pensioen. Maar aangezien de oude generaal zeer gezien was by het hof bood men zijne weduwe een plaats als stiftsdame te Gelsheim aan. Daar kon zy onbezorgd, hoewel be scheiden leven. Sitta had zich steeds zeer onge lukkig gevoeld in Gelsheim. Het voor durende samenzijn met hare slechtge humeurde moeder die de heele wereld behalve zichzelf beschuldigde van haar „wreed lot", het gebabbel der andere dames het voortdurende gespionneer dat alles was een afschuwelijke toestand waaruit zij bevrjjd werd door het voorstel om hofdame te worden bij de pas getrouwde prinses. Maar wat moest er nu van haar worden? Eene andere betrekking zoeken als hofdame? Welke geldige reden voor haar weggaan uit Glück stadt zou zij kunnen opgeven? Hare gezondheid? Dat voorwendsel werking met één party, de sociaal democratische, en ons, die even warm haar belangen zouden wenschen te pleiten links laten liggen Kan dat in het belang zyn van de verwezenlijking van de wenschen der vakbeweging; is dat neutraliteit betrachtenis dat practische vakvereenigings-politiek? Wy hebben uit het bovenstaande nu echter gezien, gelukkig niet de ge- heele vakbeweging dit bekrompen, eenzijdig van weiDig doordenken ge tuigend standpunt huldigt; dat er nog krachtige vakvereenigingen zijn, die een juister standpunt innemen. Welnu, aan ons de taak, te zorgen dat dit aantal toeneemt opdat ook de onzen in de gelegenheid mogen worden gesteld met kennis van za ken en van feitelijke verhoudingen in de arbeiderswereld de belangen der georganiseerde arbeiders naar be hooren te behartigen. Dit is én in het belang onzer party èn in dat der vakbeweging. De sociaal-democraten en de anti-revolu- tioDairen, katholieken en christelyk- historischen, zoo goed als de anar chisten, hebben partij-politiek in de vakbeweging gebracht. Moge het onze partij nu gegeven zijn, die party- politiek weder uit de vakbeweging te doen verdwijnen en aan te sturen op één onverdeelde, waarlijk onafhanke lijke, krachtige arbeiders-organisatie, die én door economische middelen én door hulp van den wetgever verbete ring in 't lot der arbeiders tracht te bereiken, zonder daarbij hand- en spandiensten te verrichten voor een bepaalde politieke party. V. D. FRANKRIJK. In de Kamer is beraadslaagd over de belasting op het inkomen. Minister Caillaux liet uitkomen, dat de be doeling is de rente te treffen, zooals thans reeds het geval is met landbezit, huizen, granen, roerende goederen enz., maar dat hier geenszins sprake is van de invoering eener nieuwe belasting. Het stelsel eener inkomstenbelasting brengt noodzakelijk mede de belasting maakte het aannemen van een andere betrekking al van te voren onmogelijk. De werkelijke reden moest een geheim blijven. Dat was zy niet alleen ver schuldigd tegenover zichzelf maar ook tegenover de prinses. Als ik maar een moeder had wie ik alles kon toevertrouwen, van wie ik goeden raad, troost en hulp zou kunnen krjjgen 1" dacht Sitta want ze was er op voorbereid hoogstens verwijten te zullen aanhooren. Neen. Zy moest voor hare moeder ook de waarheid voorzichtig verborgen houden. „Als zij het weet, dan weet heel Gels heim het weldra I" dacht zy zuchtend. Zy hoorde het gebabbel, totdat al de dames alles afwisten van de liefde van den prins voor haar en haar bespot, gelaakt en benijd hadden! Het groote rijtuig met de gele wielen hield stil voor het lange uit roode steenen opgetrokken gebouw waarom een groot vierkant plein gebouwd was. Het huis lag ongeveer een uur van een. stad af; er was een mooie goed onderhouden tuin en weiden en akkers bij. Sommige der dames die verstand hadden van het buitenleven hadden een koe of hielden kippen. Wordt vervolgd.)-

De Eemlander | 1908 | | pagina 1