DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 101 MAANDAG 1 JUNI 1908. 5e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLA& BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE NIEUWE DUITSCHE VER- EENIGINGSWET. Mag men de Vossische Zeitung ge- looven, dan schijnt de Duitsche regee ring van plan te zijn de onlangsaan- genomen Vereenigingswet in niet al te bekrompen geest te willen uitvoeren. De landraad van het Silezische district Hirschberg heeft aan zijn onderlioorige plaatselijke autoriteiten een ministerieele aanschrijving gericht, waarin deze worden aangespoord zich met de bepalingen der nieuwe wet vertrouwd te maken en daarnaar te handelen. De aanschrijving luidt ver der als volgt „De rijkswet op het Vereenigings- recht bedoelt naast het scheppen van eensluidende bepalingen voor het ge- heele rijksgebied, vóór alles ook de opheffing van alle onnoodige beper kingen, welke het thans reeds aan de onderdanen van de meeste bondstaten toekomende vereenigingsrecht nog aan kleven. In dezen geest moet de wet worden uitgevoerd. Daarom mag ook nooit in gevallen, waarin de wet ruimte laat tot optreden tegen vereenigingen en vergaderingen, dit optreden op kleingeestige en onnoodig krenkende wijze geschiedenhet mag slechts plaats hebben, wanneer het noodig is ter bescherming van Staatsbelang en slechts voor zoover er dit doel mede wordt bereikt. Ook langs omwegen mag het ver eeniging en vergaderingsrecht door de autoriteiten niet worden aangerand. Juist in dit opzicht zijn by de be sprekingen over deze wet ernstige klachten over misbruiken ingebracht. Zoo zijn bijvoorbeeld personen wegens hun lidmaatschap van vereenigingen of wegens deelname aan vergaderingen van bepaalde politieke partijen door de politie in hun bedrijf benadeeld. Kasteleins werden door bedreiging met inhouding van vergunningen af gehouden van het verhuren van bun lokalen voor sommige politieke ver gaderingen enz. De Minister verwacht, dat in de toe- Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 43) Maar men moet ook voor zijn eigen rechten zorgen, voor de rechten van zijn hart en iemand die op het punt is van te verdrinken vraagt Iniet van wien de plank is waaraan hij zich vastklampt. Zonder jou ben ik een schipbreukeling, dan dryf ik doelloos rond. Misschien is het onmannelijk om zoo iets te zeggen. Maar ik kan niet anders. Het leven zonder jou heeft voor mij geen waarde. Schrik maar nietIk heb met den hertog gesproken, ik heb hem ronduit alles verteld van onze liefde en van mijne plannen om te scheiden en afstand te doen van den troon. Het was geen vriendelijk onderhoud. Ik verweet hem mijne onderdrukte jeugd, mijn gebroken kracht, die nooit tot volle ontwikkeling kan komen. Hij verweet mij gebrek aan plicht en eergevoel. Het was een heete strijd. Maar wat hem door zijne woede niet komst geen aanleiding zal worden ge geven tot gegronde klachten van dezen aard. En hij wijst er in het bijzonder op, dat de Staatssecretaris van Bin- nenlandsche Zaken in de Rijksdag- commissie tot voorbereiding dezer wet, de verklaringen heeft afgelegd, dat het als ambtsmisbruik zal worden be schouwd, wanneer een politiebeambte, alleenlijk op grond dat iemand aan vergaderingen heeft deelgenomen of de localiteit daarvoor hèeft beschik baar gesteld, vergunning tot verande ring van het sluitingsuur of andere voordeelen weigert." DUITSCHLAND. De Koning en de Koningin van Zweden zijn gisteren, Zondag te Ber lijn aangekomen. De geheele keizerlijke familie haalde de gasten van den trein en de burgemeester van de stad hield op de Pariser Platz een welkomst rede. BELGIË. Generaal Langlois heeft als zyne meening uitgesproken, dat het zeer wenschelijk zou zjjn, indien eene overeenkomst tusschen Belgis en Nederland zou kunnen verkregen wor den, wat voor den linkervleugel van het Fransche leger van groot belang zou zjjn, aangezien daardoor voor komen zou worden, dat dan het neu trale grondgebied geschonden zou worden, hetgeen Frankrijk ongetwijfeld zou eerbiedigen. Met het vooruitzicht van een Engelsch-Fransch-Russische overeenkomst zouden, zegt geperaal Langlois, onze buren aan de overzijde van den Rijn in een slechte positie verkeeren. Zoo ziet men hoe voorzichtig men moet te werk gaan met die Neder- landsch-Belgische toenadering. Men zou ons in de algemeene politiek willen betrekken I De woorden van dezen generaal mogen een waarschu wing zijn voor de al te Ijverige voor standers van zulk een toenadering. RUSLAND. De Novoje Wremja bespreekt de mogelijkheid van eenFransch-Engelsch- Russisch verbond. Het blad meent, dat zulk een verbond een ïdeaal-bond- genootschap zijn zou, daar het den gelukte, bereikte hij door middel van smeekbeden. Hij bezwoer me op het oogenblik geen beslissende stappen te doen. De vreeseljjke opwinding zou de prinses misschien kwaad doen en alle verwachtingen vernietigen. Ik zag dat in en beloofde hem nog wat te zullen wachten. Maar zoodra zij hier in Glückstadt een troonopvolger hebben dan zullen ze mij laten gaan en dan zal de prinses zich ook wel weten te troosten. Kan zij gelukkig zijn in een huwelijk, dat alleen om onze positie gesloten is geworden Wat doet het er toe, of dat huwelijk ontbonden wordt, de gevolgen zijn niet groot. Ik ga nu weg uit Glückstadt en wel alleen want ik zou geen gezel schap kunnen verdragen. Nog een paar maanden en ze zullen in Glück stadt alle klokken luiden en kanonnen afschieten en dat uur is ook het uur mijner vrijheidDan kom ik terug en maak den strijd uit. Yoorloopig ga ik naar Noorwegen, zoek ik een zame fjorden op, waar ik alleen het bruisen der zee en het geschreeuw der meeuwen zal hooren. Tegen den zomer ga ik dan nog hooger op naar Spitsbergen en IJsland ik kan de lucht niet helder en koud, het land niet eenzaam genoeg vinden. Mis schien schiet ik wel een ijsbeer op het vel van dat dier zult gij eenmaal buitenlandschen vrede voor Rusland zou waarborgen. Het eenige gevaarlijke punt acht het blad de betrekkingen van Engeland en Frankrijk met Japan, maar beide landen zouden wel de meest noodzakelijke voorzichtigheid in acht weten te nemen. De nieuwe Driebond zou in het Verre Oosten zoowel als in Europa een soliede basis voor de instandhouding van den vrede kunnen opleveren. Te Berlijn is uit Petersburg be richt ontvangen over een bomaanslag op het in de Newa bij de Nicolaasbrug aldaar voor anker liggende Keizerlijk jacht Standart. Twee jongelieden zouden 's nachts getracht hebben het jacht door middel van een helsche machine te vernielen. Een schildwacht ontdekte den toeleg, waarop de beide terroristen gearres teerd en naar de Peter Paulvesting zouden zijn overgebracht. Op het laatste oogenblik hadden zij nog de de gelegen heid de bom in het water te werpen. Duikers zijn bezig deze te zoeken. tiet bericht wordt onder het meest mogelijke voorbehoud gepubliceerd. TURKIJE. Het bestuur van Samos heeft aan de consuls der vreemde mogendheden een protest gezonden waarin het ver klaart dat de gebeurtenissen niet de oplichting van den prins, gouverneur wettigden en waarbij zy verzoeken om onmiddellijke toezending van de vreemde schepen, alsmede het vertrek van prins Ropasio en de Turksche troepen. De communicatiën met de stad zijn verbroken op alle voorbij gangers van uit het haven-fort wordt geschoten. De oorzaak van het bloe dig conflict was de moord op een kind door soldaten, ontscheept op aanvraag van den prins-gouverneur. Volgens berichten, langs een omweg te Athene ontvangen, zijn op Samos 80 vrouwen en kinderen door de troepen gedood. De Turksche sol daten spaarden bij hun salvo's ook de buitenlandsche consulaten niet. Het bestuur der vrijzinnige kies- vereeniging „Vooruitgang VII" te liggen met je witte fluweelen japon aan I het maanlicht valt juist op je zwart haar en kust je op je blauwe oogen zooals ik het eenmaal ge daan heb te Maloja. Als het zomer is dan komt er een eind aan mijn ballingschap. Dan haal ik je weg uit je klooster. Ondanks alle jaloersche oude juffrouwen, bab belende hovelingen en booze vaders zult ge eens de mijne zijn. Sitta, in een van hare zeldzame opgewekte buien heeft de natuur ons voor elkaar geschapen. Er bestaan hoogere wetten dan die der menschen en een hoogere moraal als onze theorieën. Euwige wetten verbinden ons. Je moet niet denken, dat ik later een onnut leven wil leiden, alleen rondreizen en jou liefheoben neen ik sta al mijne bezittingen af aan de prinses en houd slechts zooveel over om ons een bescheiden bestaan te verzekeren. Dan zullen we eens zien of de talenten, die men in „den kroonprins van Glückstadt" bewon derde ook opgewassen zijn tegen een strenge critiek als hij een eenvoudigen naam draagt en geheel afgezonderd leeft. Sitta, help meVerdraag den zwaren strijd, die ons wacht, laat je niet door je medelijden met de prinses tot een verkeerd besluit leiden. Haar hart zal niet breken als Amsterdam, heeft besloten tot het centraal comité, als leidend college der liberale partij, het verzoek te richten, te protesteeren tegen het feit, dat liberale raadsleden hebben mee gewerkt tot de verkiezing als wet houder, van een fel tegenstander van het openbaar onderwijs, terwijl zij geweten hebben, dat aan mr. de Vries, indien hij gekozen werd, hoogstwaar schijnlijk het beheer over de afdeeling Onderwijs zou worden opgedragen. Te 's Hertogenbosch is, na eene vergadering van afgevaardigden van Noord-Brabantsche departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen besloten tot het oprichten van een district „Noordbrabant" dier Maat schappij. Het in 1910 te houden inter nationaal uitgeverscongres, dat thans te Madrid bijeen is, zal in Nederland worden gehouden. De visscher Ij kwestie. De te IJmuiden gehouden vergadering van bestuurderen der „Yereeniging van Reeders en Vischhandelaren" en van de afdeeling IJmuiden van de „Ver eeniging voor de Visscherij-belangen" werd bijgewoond door de kamerleden Passtoors en Blooker, de laatste als lid van de commissie van onderzoek van adressen. Door den heer F. P. Vermeulen, reeder, lid van het hoofdbestuur der „Vereeniging voor de Visscherij-be langen", werd uitvoerig toegelicht, dat de retributie-verhooging in strijd was met de voorheen genomen besluiten in zake de vrijhaven en de kosten van exploitatie. Besloten werd, dat tot toelichting der aan de volksver tegenwoordiging gezonden adressen een brochure zal worden uitgegeven. Omtrent de aan te nemen houding op 11 Juni werd niets gezegd. Een vergadering van vischhandelaren moet daaraan voorafgaan. Middenstandsbeweging. Naar wij vernemen zal het a.s. te Dordrecht te houden congres een drie tal conclusies worden voorgelegd. In de eerste zullen de hoofdbesturen van den Middenstandsbond en van de maatschappij van Nijverheid worden uitgenoodigd de mogelijkheid van stichting van een coöperatieve Cen trale credietbank en het credietwezen van de Ambachtsnyveren te onder zoeken. In de tweede conclusie worden beide besturen uitgenoodigd te onder zoeken of en op welke wyze een ver eeniging tot het in- en verkoopen van gereedschappen kan worden tot sta nil-* gebracht, en tevens te geraken tot dé v oprichting van een bedrijfsmuseum. De derde conclusie strekt tot het, in stellen eener poging om de wet op de coöperatieve vereenigingen te wij zigen. Ten aanzien van de in de eerste conclusie besproken guastie kunnen wij mededeelen, dathet in het voornemen van het Bondsbestuur ligt het gansche volgende congres van 1909 daaraan te wijden. Te Groningen hebben de R.-K., in navolging van de soc.-democraten, een coöperatieve broodbakkery op gericht, welke den len Juni in wer king wordt gesteld met den heer Bodewes als patroon, die vele jaren als chef-bakker de soc.-dem. bakkerij „De Toekomst" heeft geleid. In het nieuwe bedryf dat met 400 klanten aanvangt, wordt geen nachtarbeid verricht. Mr. Treub heeft thans in „Land en Volk" de woorden herhaald, die hy in de Tweede Kamer had gesproken inzake de financiëele verhouding welke er bestaat tusschen de N. Crt. en de Ned. Vereeniging van werkgevers. Hij doet dit om aan de redactie van dit blad de gelegenheid te geven een aan klacht wegens laster in te dienen by den rechter. ik van haar wegga, maar ik ga te gronde aan hare zijde. Geliefde, als ik aan jou, aan onze liefde en aan onze gemeenschappe lijke toekomst denk, dan verkeer ik in een zalige stemming. En ook in jouw ziel moet er licht zijn, gjj moet juichen als gij mijn brief leest. Ja kind, wij gaan een heerlijke toekomst tegemoet en ons hart is vol hoop. En nu is het genoeg kom ik eigenlijk ooit aan een eind als ik tegen jou spreek? En toch had ik alles met twee woorden kunnen zeg gen wees de mijne, of houd stand Je Albrecht. Dat zal ik doen," mompelde Sitta zachtjes. Onder het lezen van den brief was het haar, alsof de grond, waarop zy stond, trilde en alsof zij werd opgeheven, totdat ze geen vasten grond meer onder haar voeten voelde. Zy steeg steeds hooger en hooger in een atmosfeer, waarin men wel kan ademen, maar niet op den duur kan leven. Toen ze den brief had uitgelezen, stond zij met kloppend hart op den vasten grond, waar de oude plichten en de oude zedelijkheidsbegrippen golden. Zy schoof den grendel voor de deur. Zy wilde den brief onmid dellijk beantwoorden om eene herha ling te voorkomen. Haar moeder mocht Zoo we indertyd reeds meedeel den, zal op den 2en Pinksterdag op de Leusderhei een stedelijk schiet- ooncours worden gehouden door de schietvereeniging „Prins Hendrik". Naar we thans vernemen belooft het concours uitmuntend te zullen slagen. Voornaamlyk wat het beschikbaar stellen van prijzen betreft, ondervindt het Bestuur veel medewerking. Deze prijzen zullen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. worden tentoongesteld nooit iets te weten komen van haar verhouding tot den prins. Een blos van schaamte bedekte hare wangen. Zy kon niet weten, welk gebruik haar moeder van die brieven zou maken, hoe ze zou profiteeren van den toestand en welke voorwaarden zij in Glückstadt zou stellen. Zij schreef kortaf en sprak den prins vormelijk styf met „Uwe Hoogheid" aan. Want de brief moest zoo gesteld zyn, dat hij geen kwaad kon doen, zelfs al viel hij in vreemde handen. Zij bedankte hem voor de welwil lendheid, die haar in Glückstadt steeds bewezen was, maar zijn Hoogheid moest niet trachten om haar te doen terugkomen. Dat zou nooit kunnen gebeuren, aangezien zij het niet in verband kon brengen met de opvatting harer plichten. Zy zou haar moeder nooit meer verlaten. Aan het slot verzocht zy hem met ontroerende uit drukkingen om het haar niet moeielijk te maken en haar den troost te gunnen, dat zijne Hoogheid in vrede leefde met de prinses. Het gelukte haar, den ontvangen brief ongezien te vernietigen en den haren op de post te doen. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1