DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 105, VRIJDAG 5 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur R. G. RIJXENS. Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAAT 20. HALF BLAH, BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE AANSLAG OP DREYFUS. Zooals we in ons vorig nommer reeds meldden, heeft een verdwaasde, ver moedelijk onder den in.loed van de tropische hitte der laatste dagen, een moordaanslag gepleegd op majoor Dreyfus, die tegenwoordig was bij de bijzetting van Emile Zola in het ge bouw dat het dankbare Frankrijk voor zijn groote zonen beeft opgericht. Nader meldt men omtrent deze laffe daad het volgende: Toen de plechtigheid in het Pantheon geëindigd was het was toen 11 uur en de president met de ambtelijke personen het défilé der troepen zouden gaan bijwonen, werd er in het Pan theon rumoer gehoord. De ministers snelden toe en men zag Dreyfus door zijn broeder en dr. Pozzi ondersteund en vervolgens den moordenaar naar buiten komen. Het voorbijtrekken der troepen had daarna op de tonen der Marseillaise en onder de toejuichingen van de menigte plaats. Gregori is een oud-leerling van de hoogere normaalschool en redacteur van de Gaulois en La France militaire en gemachtigde van de Vereenigingen der militaire pers. Er is een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitge vaardigd. Toen hij door agenten van politie begeleid het gemeentehuis van de wijk verliet, riep het volksla hem dood moordenaarEen groot aantal agenten moest het rijtuig beschermen tegen het volk, dat zich van Gregori wilde meester maken. Deze is om half een op het politiebureau gevangen gezet. Het is aan den broeder van Dreyfus te danken dat Gregori niet door zich in de menigte binnen het Pantheon op te lossen kon ontsnappen. De substituut-procureur der republiek en andere overheidspersonen der politie hebben onmiddellijk een onderzoek in zake den aanslag op Dreyfus inge steld. Na voorloopig in het gemeen tehuis tegenover het Pantheon ver bonden te zijn, nam majoor Dreyfus plaats in een automobiel, waarmede hjj naar huis reed. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 47) Maar met wie wil hij dan trouwen De oude Kröchert ging zoo op in zijn woede dat hjj niets merkte van den angst, die uit die vraag sprak. „De hofdame, met wie hjj te Glück- stadt samen geweest is. Een allerzotst idee! Ze heeft natuurlijk geen cent geld, maar de gewoonte van een vorstin. En zoo'n verwende pop moet pachtersvrouw worden op Heinrichs- hagen. Nou veel succes I Het zal prachtig worden Karola antwoordde niet. Haar ge zicht rustte nu vlak tegen zijn schou ders aan. Een oogenblik bleef hij zwjjgend zitten rooken, maar eindelijk viel haar stilzwijgen hem toch op. Je zegt niets Karola!" Zij be woog zich niet en hij voelde alleen haar lichaam trillen alsof zij snikte. Hij hief haar hoofd op en zag tot zijn ontsteltenis dat haar gezicht nat was van het huilen. De minister-president en alle mini sters lieten naar den toestand van Dreyfus vragen. ENGELAND. Er dreigen weer moeielijkheden aan de spoorwegen. Bell, de secretaris van het groote vakverbond van spoorweg personeel, vroeg eergisteren in het Lagerhuis aan Winston Churchill, als Minister van Handel, of deze de grieven van het spoorweg-personeel wilde onderzoekenanders zou een alge- meene werkstaking het gevolg zijn. De grief is, dat de spoorwegbesturen in den laatsten tijd herhaaldelijk het personeel ontslaan. Churchill antwoordde, dat in een der gevallen, hem genoemd, het spoorweg- bestuur het ontslag aan slappe zaken had toegeschreven. Bell ontkende de juistheid van de verklaring van het bestuur, en haalde andere voorbeelden aan, waaruit, volgens hem, zijn be wering ten duidelijkste waar bleek te zijn. Hjj verlangde een onderzoek. De Minister zegde, dat hij geen recht had dat in te stellen, maar gaarne de grieven bij de spoorwegbesturen over zou brengen. Toen was 't dat Bell met een algemeene staking dreigde. MAROKKO. Te Madrid is uit Casablanca bericht ontvangen, dat daar Dinsdag weer tusschen Spanjaarden en Fransehen is gevochten. Honderd Algerijnsche soldaten vielen er twintig Spanjaarden aan. In Spanje begint het publiek steeds luider te verlangen, dat de Spaansche troepen teruggeroepen zul len worden. In de Cortes spraken gisteren verscheiden leden van de gruwelen, die ongeregelde Algerijnsche troepen in Marokko bedrijven. De minister van buitenlandsche zaken trachtte de gemoederen te bedaren. De Matin verneemt uit Rabat, dat daar Zaterdag een vergadering van het Magzen is geweest, waarbij Abdel- Azis voorzat en de Fransche majoor Farau tegenwoordig was. Er werd besloten, de ongeregelde troepen van de mehalla van Boechta ben Bagdadi, die teruggekeerd was, naar hun stam men terug te zenden en de geregelde troepen ter verdediging van Rabat en Karola, arm klein meisje I" Hij streek zachtjes met zijn ruwe hand over haar voorhoofd. „Lieveling klein ding huil nu niet I Ik blinde dwaas heb jullie steeds bij elkaar gebracht, omdat ik hoopte en dacht Karola schudde haar hoofd. „U kunt er niets aan doen." Zjj veegde haar tranen af. „En het kan ook volstrekt geen kwaad, dat ik hem liefheb, vadertje, want hij weet het immers niet I" Neen hij weet het niet." En u zult er ook met niemand over spreken, vader Ben ik dan zoo'n oude kletsmajoor Karola U moet me nog iets beloven, vader I" Wat dan lieveling?" Dat u heel veel van Sitta zult houden 1" Dat kan ik niet, Karola. „Ik had zoo beslist gehoopt jou op haar plaats te zien. Maar dat kan zij toch niet hel pen. Ik zal veel van haar houden, heel veel omdat zjj zjjn vrouw is." Ondanks de tranen, die in haar oogen stonden, keek zij hem toch eerlijk en openhartig aan. De oude Kröchert trachtte zjjn aandoening te verbergen. Hij nam haar kleine handjes in de zijne en kuste ze. Er sprak niet alleen ge- Mehedija te gebruiken. Voorloopig zal er geen veldtocht meer worden onder nomen. Het Magzen zal er zich op toeleggen, door strenge bewaking van de havens voor Moelai Hafid den toe voer van wapenen, munitie en geld af te snijden. TURKIJË. Uit Athene wordt bericht, dat, hoewel officieel verklaard wordt, dat weinig tijdingen omtrent Samos worden ontvangen, uit betrouwbare inlich tingen blijkt, dat de toestand op het eiland van zeer ernstigen aard is. Voortdurend nog worden personen, die tot de regeeringspartij behooren, in hechtens genomen en Reoef pacba, de keizerlijke Turksche commissaris, moet daarbij buitengewone partijdig heid aan den dag leggen. Dat een honderdtal Samioten te Syra een schuilplaats hebben gezocht, is ook al een bewijs dat de toestand alles behalve rooskleurig is, terwijl men vreest, dat de uittocht van het eiland blijft aanhouden, wanneer niet de tusschenkomst der mogendheden aan de bevolking de zoo gewenschte gerustheid teruggeeft. Op den antirevolutionnairen par tijdag te Arnhem heeft de nieuw benoemde wethouder van Amsterdam, mr. De Vries, den wensch geuit, dat dr. Kuyper den zetel in de Tweede Kamer voor Sneek zou innemen. De vergadering stemde met den wensch in. Nachtarbeid van bak kers. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ten behoeve van de voorbereiding eener wettelijke regeling tot afschaffing van den nacht arbeid van bakkers, door tusschen komst van Gedeputeerde Staten der provincies, eene opgave der gemeente besturen verzocht, betreffende het aantal bakkerspatroons, die zonder gezellen werken. Bloedverwanten van bakkerspa troons, welke eventueel bij de laatsten in het bedrijf mochten werkzaam zijn, behooren hierbij als gezel te worden aangemerkt tenzij bet vaststaat, dat die bloedverwanten mede patroons zijn. PROF. TREUB EN DE NIEUWE COURANT. De hoofdredacteur van de Nieuwe Courant, mr. Plemp van DuivelaDd, zet in zijn blad uiteen, waarom hij heeft afgezien van het instellen eener gerechtelijke vervolging tegen Prof. Treub wegens de door dezen geuite, bekende beschuldigingen. Ook van een arbitrage wil hij niets weten, „maar wel", zegt hij, „wensch ik zon der eenig voorbehoud aan de beslissing van een raad van eer te onderwerpen de waarheid van het door den heer Treub gestelde, op een onderdeel dezerzijds erkende feitde waarheid van de door hem gegeven, gecombi neerde voorstellingde waarheid van de door hem gemaakte gevolgtrek kingen nopens de onafhankelijkheid en eerbiedwaardigheid der verant woordelijke redactie van De Nieuwe Courant. Ik noodig daarom het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring uit zich te wenden tot een der hoogste autoriteiten in het land: den president, vice-president of procureur- generaal van den Hoogen Raad den vice-president van den Raad van State een der ministersden voorzitter van een der Kamersof wien het anders mocht wenschen met het verzoek drie mannen die het algemeen ver trouwen genieten, aan te wijzen tot het vormen van een raad van eer om de hierboven genoemde punten te onderzoeken en vervolgens uitspraak te doen. Mocht het Kringbestuur aan welks vergaderingen ik, tot het zich van deze taak heeft gekweten, niet zal deelnemen bij de genoemde of andere hooge autoriteiten om welke reden dan ook niet slagen, dan ver zoek ik dat bestuur tot de samen stelling van een raad van eer als boven geschetst, zelf over te gaan. Laat deze raad naar eigen goed vinden zijn procedure regelenelk, wien hij ter zake verlangt te booren, oproepen, overlegging van schrifturen I en bewijsstukken vragen, in éen woord alles onderzoeken wat hij voor negenheid, maar ook achting uit die liefkoozing. Hij kon echter niet nalaten, een ietwat krasse uiting te geven aan zijn aandoening en zijn verdriet. Hij keek Karola weemoedig aan. „Hans-LIenning is toch zoo'n ezel 1" mompelde hij. Dat kwam er zoo van ganscher harte en met zoo veel overtuiging uit, dat Karola," ondanks haar verdriet, toch moest lachen. Hij weet heelemaal niet, hoe dom hij is I" vervolgde hij heftig. „Maar waar gaat ge heen Een beetje in mijn kamer zit ten, vader. En we zullen er nooit meer over spreken, hè?" Nooit meer, lieveling I" Hjj keek haar weemoedig achterna terwijl zij de kamer uitgiDg. „Dat is dus ook een vergeefsche hoop geweest 1" Èn hjj ging met een diepen zucht aan zyn werk. Hjj liet er verscheiden dagen over verloopen, voordat hjj ei- toe kon komen om naar Heinrichshagen te gaan. Maar per slot werd hjj er toch heen gedreven door zjjn onrust. Karola verklaarde zich bereid om met hem mee te gaan. De oude heer hoopte in stilte, dat Hans-Henning een blauwtje geloopen had bij die verwaande hofdame. Maar die vage hoop werd onmid dellijk vernietigd, want de stalknecht vertelde hun bjj hun aankomst te Heinrichshagen dat zijn meester sedert den vorigen dag op reis was. Hilda's woorden maakten het tot een feit. „Hans-Henning is naar Gelsheim," Zij kuste Karola, maar zorgde er voor, dat zij geen uiting gaf aan hare deelneming. Zjj mocht niet merken, dat zij haar hartsgeheim geraden had. Dat beteekent dus eigenlijk dat zjj geëngageerd zjjn." De oude heer knikte. „Aangezien er dus toch niets aan te doen is, moeten we er ons in schikken, kinderen." Hoofdzaak is toch dat Hans Hen- ning gelukkig is." Karola dwong zich zelf om kalm te praten. Op dat punt zijn we het allen eens." Zeker, maar wjj zjjn alleen bang van dit geluk." Het is oliedom, die heele geschie denis," zei de oude Kröchert en ging voor het venster staan om zijn aan doening te verbergen. Daar komt de oude postbode uit Trebbin, die brengt telegrammen rond dat kost altjjd twee mark I" vervolgde hjj. „Ik kan me niet best voorstellen wat daar in staat." Even daarna kwam het stalknechtje de kamer binnen en gaf Hilda een telegram. Zjj maakte het open en las hardop voor geëngageerd - dolgeluk- het bewijs der waarheid noodig acht. Laat hjj een termjjn vaststellen voor zjjn uitspraak. Ik wacht die met gerustheid af." De leerling H. Jonker uit. het 2e studiejaar der militaire school te Meester Cornells is geslaagd voor de militaire administratie en wordt ge plaatst aan den Hoofdcursus te Kampen. De Telegraaf meldt, dat wjjlen mej. A. v. Y. te Amersfoort aan de Weesinrichting te Neerbosch f 3000 heeft vermaakt. De heer B. Hehenkamp heeft wegens voortdurende ongesteldheid, bedankt als bestuurslid van de ver- eeniging „Handel en Nijverheid". In eene gisterenavond gehouden vergadering is het bestuur der afdee- ling „Amersfoort" van den Neder landschen Bond voor Vrouwenkies recht definitief geconstitueerd al» volgt Mej. H. Heerma van Voss, Presi dente de heer I. M. J. Hoog, Vice- President, mevrouw v. Vollenhoven Rood, Secretaresse, mevr. v. Wehzel ErrensKiepe, Penningmeesteresse en de heer R. G. Rjjkens. In aansluiting aan ons bericht van gisteren omtrent het adres aan Koningin Elisabeth van Rumenië in zake de Joden-mishandelingen daar te lande, deelen wjj thans mede dat dit adres voor Amersfoortsche dames ter teekening ligt, behalve ten huize van mej. H. Heerma van Voss, Korte Bergstraat 17, bjj den heer J. Valk- hoff, Utrechtscbestraat 1, bjj den heer J. E. van Nie, Utrec-htschestraat 18, bjj de dames van Goor, Langestraat 75, bij mej. C. van Wageningen, Lange straat 74, bjj den heer G. Wessels, Langestraat 117 en bjj den heer S. J. van Duinen, Langestraat 109. Gisterenavond hield de afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers een buitengewone ver gadering in de Zwaan, waarin de heer Coco H. Tiepen uit Diemen sprak kig vertel het aan oom. Hans-Hen ning." Nou, dat had hjj ook wel in een brief kunnen schrjjven," bromde de oude heer. „Die twee mark had hij kunnen besparen. Dat zijn zeker hof manieren, daar wordt alles getelegra feerd." Hilda streek werktuigelijk het papier glad. „Ze zullen wel gauw willen trouwen." Waarschjjnljjk wel. De meeste menschen loopen liefst zoo gauw moge lijk in hun ongeluk." Vader, wat hebt u mij beloofd zei Karola. „U zoudt vriendelijk tegen Sitta zjjn?" Er vloog een weeke uitdrukking over Hilda's gezicht „Karola heeft ge- ljjk." Zjj trok het jonge meisje naar zich toe. „Zij maakt ons allen te schande We zullen Sitta heel vriendelijk ont vangen, niet waar oom? Nou ja I De stem van den ouden heer klonk zeer bedrukt. Zjjn gezicht stond zeer treurig, maar hij zei geen onvriendelijke dingen meer. Het is heusch belachelijk, zoo geheimzinnig als je met je brieven bent, Sitta. Ik vind het trouwens in het geheel niet comme il faut als een jong meisje brieven schrjjft en krjjgt, die ze niet aan hare moeder wil laten zien." (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1