WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst- en Wetenschap. UIT DE PERS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, II Juni 1908. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Hortalaagste 745.6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 12 Juni 1908. WindZwakke, meest Z.W.lyke wind. Gesteldheid van de luchtLichtbe- wolkt, weinig of geen regen. TemperatuurIets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag 12 uur F. 72 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Teniperatuur van het water op Donderdag 11 Juni des morgens 7 uur 62° F. het sluiten van een nieuw Verbond en de Rossya spreekt zeer welwillend over de traditioneele goede verhouding met Duitschland. In den laatsten tijd hebben Russische bladen vele onaangenaamheden gezegd aan het adres van Duitschland, maar het artikel van de Rossya repareert om de beeldspraak van een Duitsch blad te bezigen vele glazen die door de collega's waren ingeworpen. MAROKKO. Moelej-Hafid is met groote plechtig heid Fez binnengetrokken. De doears van de Oelad Nacer werden door z(jn troepen geplunderd en in brand ge stoken. Een inlander, die gedurende een gevecht op Moelai-Hafid schoot, werd onthalsd. Moelej-Hafid zal een of twee maan den te Fez blijven, vandaar gaat hy naar El Qcar, vervolgens naar Tanger. De Matin weet te vertellen, dat hij geen geld heeft en dat zijn mehallah op kosten van de bevolking leeft. PERZIË. De Shah heeft onder de bewoners van Teheran een proclamatie verspreid, waarin hij van z(ju trouw aan de grondwet getuigt. De arrestaties, die plaats vonden, zijn het gevolg van de noodzakelijkheid om de revolutionnaire beweging te onderdrukken, die het herstel van de orde onmogelijk maakt. De Teheransche burgers, wordt naar Petersburg geseind, hebben de procla matie zeer sympathiek opgenomen. In de stad heerscht orde. De telegraphi- sche gemeenschap met Teheran is alleen over Astrabad mogelijk. RUSLAND. Uit Tiflis wordt gemeld dat de aartsbisschop Nicon van hetexarchaat Georgië gisteren door een aantal revol verschoten werd gedood op de treden van de kerk. De monnik, die bem ver gezelde, werd ernstig gekwetst. De moordenaars wisten te ontkomen. De Rijksdoema ging, na afdoe ning van eenige kleinere zaken, over tot behandeling van de begrooting van oorlog. De rapporteur (Goetskof) betoog de, dat het ministerie van oorlog met zijn hervormingen op den goeden weg is, maar dat het te langzaam werkt. Er bestaat echter ook een aanleiding tot groote ontevredenheid, nl. de omstan digheid, dat verschillende niet-verant- woordelyke grootvorsten, dank zij hun afkomst, hoofden z(jn van belangrijke takken van het militair bestuur. Toen de spreker zoover gekomen was, werd er door de uiterste rechter zijde tegen geprotesteerd, dat de leden van het keizerlijk huis in een Doema- rede werden besproken. De zitting werd daarop gesloten. Weer is er in het Tsarenrijk een belangrijke verduistering aan het licht gekomen, ditmaal in het Mini sterie "van Marine, namelijk van spaar- bankgelden van den zeeslag van Tsjoesjima gesneuvelde marine-offi cieren. Deze gelden werden beheerd door een amtenaar van het Ministerie van Marine, Sergejef, die aan acht dames uit den beschaafden stand op valsche stukken, zoo gezegd afkomstig van de overleden officieren, die Sergejef voor echt erkende, duizenden roebels uit betaalde. Het grootste gedeelten der gelden, die hem toevertrouwd waren, vloeide echter in zijn eigen zak. Het Ministerie van Financiën kreeg achter docht tegen den man en waarschuwde het Ministerie van Marine, dat daar van echter weinig nota nam, zoodat de Minister van Financiën, Kokowzef, ten slotte zelf de uitbetaling der ge vraagde sommen weigerde. Toen Sergejef nu merkte, dat zijn bedriegerijen aan het licht kwamen, ging hij op de vlucht met 40.000 Rbl., die hem in de hand waren ge speeld door boven hem geplaatste ambtenaren, die, omdat zij zelf in de verduisteringen betrokken waren, er belang bij hadden, dat Sergejef ver dween. De zaak is nu in handen van Saizef, een onderzoeksrechter, die uitsluitend met zaken van buiten gewoon belang wordt belast. Van 15 personen, die medeplichtig waren aan de verduisteringen, zijn er reeds drie in hechtenis genomen. PORTUGAL. De Parijsche bladen vernemen uit Lissabon, dat de talrijke inhechtenis nemingen, daar in de laatste dagen gedaan, het gevolg zijn van de ont dekking van een nieuwe samenspan ning tegen het leven van de leden van het Koningshuis. De in hechte nis genomen lieden behooren tot het zelfde genootschap als de konings moordenaars Buica en Costa. De officieuze pers verzekert, dat de republikeinscbe partij met de samenzweerders twee handen op een buik is. Er is ook een bommenfabriek ontdekt. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen op Dinsdag 16 Juni a.s. des avonds te 8£ uur. Aan de Weesinrichting te Neer bosch liggen de ziekenzalen vol. De meeste zieken hebben mazelen, waaraan ook niet meer schoolgaanden lijden. Enkele kinderen zijn in de laatste dagen overleden. Onder deze om standigheden is besloten, geen jaar feest te houden, dat steeds in Juni, ter gelegenheid van de algemeene vergadering, vele oud-verpleegden en belangstellenden in de Weesinrichting bijeenbracht. Mr. P. J. Tioelstra is weer in ons land teruggekeerd. Op diens ver zoek deelde hij aan den ILaagschen correspondent van de Leeuw. Ct. het volgende mede „Sinds einde Mei ben ik weêr uit Lugano teruggekeerd. Overigens kan ik u melden, dat mijn gezondheids toestand vooral de laatste weken al daar is beginnen te beteren dat ik mij thans lichamelijk zeer krachtig gevoel en m(jne werkzaamheden aan de „Neerlandia" weer waarneem. Nog steeds is mijn hoofd na 't ver richten van eenigszins inspannenden intellectueelen arbeid spoedig vermoeid; daarom blijf ik tot de opening der nieuwe zitting uit de Kamer en buiten de partijwerkzaamheden. Beide hoop ik in September te kunnen hervatten, al schijnt het mij voorloopig niet onwaarschijnlijk, dat ik mij, wat de laatste betreft, ook dan nog gedurende eenige maanden een zekere reserve zal moeten opleggen." Vrouwenkiesrecht. Men meldt ons dd. 10 Juni: Gisteravond richtte Mevr. Wynandts Francken Dyserinck de 17e afdeeling van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht te Franeker op met 24 leden en 8 voorstanders. Hedenmiddag trad dezelfde spreek ster op voor een vergadering welke de afdeeling Bussum van den Bond be egd had op het schilderachtig land goed Flevorama der [familie v. Eeghen te Naarden. Een honderdtal belang stellende heeren en dames uit den omtrek waren in een der schaduw rijke lanen bijeen. In een kort in leidend woord zette de spreekster enkele hoofdbeginselen uiteen, waarna op het tennisveld de afternoontea ge bruikt werd en de aanwezigen inmid dels gelegenheid hadden bezwaren en vragen schriftelijk kenbaar te maken en in een daartoe gereedstaande schaal te deponeeren. Het tweede gedeelte van de uitstekend geslaagde open luchtvergadering was geheel gewijd aan de beantwoording der vragen, waarbij °°k de principieele verschillen tusschen Bond en Vereeniging werden uiteengezet. Met een woord van dank aan de spreekster sloot laat in den namiddag de presidente, Mevr. van Eeghen- Boissevain, de bijeenkomst, waarna een groot aantal nieuwe leden tot den Bond toetrad. Maatschap p ij tot Nut van 't Algemeen. Gisteren had in het gebouw de Vrije Gemeente de 122ste Algemeene Vergadering plaats van bovengenoemde maatschappij. De heer J. B. Roelvink opende de ver gadering met een rede, waarin hij na een hartelijk welkom aan de talrijke afgevaardigden allereerst er op wees, dat de maatschappij nog even gezond en krachtig is, en evenzeer leeft en bezieling geeft als in de dagen van Jan van Nieuwenhuyzen, maar toch dat daar naast het enthousiasme en de toewijding, de overtuiging en de begeerte, om voor die overtuiging te strijden, welke de gloriedagen van het Nut kenmerkten, wel wat geluwd is, en dat daarom een zachte waarschu wing voor de gevaren voor den ouden dag haar nut kan hebben. Aan de hand van een vlugschrift van den heer Bruinwold Riedel, be sprak de heer Roelvink, de passieve houding van zoovele leden. Spreker meent voorts dat tusschen hoofd be- bestuur en departementen te weinig samenwerking is, hetgeen spr. wijt aan den afkeer van centralisatie van ons volk. Er schijnen teekenen te zijn dat het anders zal worden. Op voor stel van het departement Rotterdam is besloten voortaan geregeld over Nutsbelangen van gedachten te wis selen en een Nutsdistrict te vormen. Dit district nu werd onlangs opgericht. Reeds 16 departementen hebben zich aangesloten. Ook in Noord-Brabant schijnen de vooruitzichten van een meer blijven- den band tusschen de departementen in die provincie gunstig. In dat ver band sprak [spr. den wensch uit dat b(j de voorbereiding en Juitoefening van het werk der Nutscommissie voor onderwerp in bepaalde deelen van ons laud de afgevaardigden tot de overtuiging zullen komen van de wenscheljjkheid van samenwerking op het gehtele Nutsgebied. Spr. meende op eenige zwakke punten in de Mij. tot Nut van 't Algemeen te hebben moeten wijzen omdat men hierdoor deze zwakke punten intijds zal kunnen versterken, opdat de Mij. gezond en krachtig blijve on inderdaad steeds zal kunnen werken, strjjden tot nut van het algemeen. Er waren 240 departementen ver tegenwoordigd. Alsnu waren aan de orde eenige voorstellen van het hoofdbestuur ter uitvoering en hernieuwing van vroe ger genomen besluiten. De algemeene vergadering van 1896 besloot dat telken jare opnieuw zal worden beslist welke posten van uitgaaf op de begrooting voor het volgende jaar zullen worden gebracht. Dientengevolge worden alle posten, welke op vroegere begrootingen voor kwamen en waarvan bet hoofdbestuur de handhaving ook voor het dienst jaar 1908—1909 weuschelijk acht, aan de goedkeuring der algemeene ver gadering onderworpen. De posten waren in een voorstel samengevat en aangenomen, nadat was aangenomen een amendement Nijmegen om in plaats van f300 f500 uit te trekken voor de bestrij ding der tuberculose. Aan de orde: Voorstel van [het hoofdbestuur: I. Het bevorderen van het voorbe reidend Fröbelonderwijs a. door voor dit onderwijs propa ganda te maken door woord en ge schrift b. door ten behoeve van de kosten van op en inrichting van departemen tale Fröbel bewaarscholen subsidiën in eens beschikbaar te stellen, op voor waarde door het hoofdbestuur vast te stellenvoor dit doel op de begrooting voor 1907/190S uit te trekken f 3000. II. Het bevorderen van voortgezet onderwijs aan kinderen die de lagere school hebben doorloopen en wel in scholen of cursussen voor het onder wijs in zang, gymnastiek, handenarbeid, houtsnijwerk, vrouwelijke handwerken etc. Voor dit doel op de begrooting uit te trekken een bedrag van f 1000. Het voorstel werd aangenomen. Ook is aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om met intrekking van het in 1892 genomen besluit in zake de oprichting van „plaatselijke" volksbanken, te besluiten: lo. aan het hoofdbestuur op te dragen de bevordering van de oprichting van voor alle toegankelijke volksbanken en boerenleenbanken. 2o. voor dit doel op de begrooting van 19081909 uit te trekken f 1000. Mede is aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur tot het instellen van een centraal-bureau van advies voor eigen studie en hiervoor op de begrooting te brengen een som van f 1000. Aangenomen werd het voorstel van het Hoofdhestuur: lo. het hoofdbestuur te machtigen reizend kookonderwjjs in het leven te roepen; „2o. voor dat doel op de begrooting voor 1908—09 uit te trekken een be drag van f 1000." Bij acclamatie werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur: „lo. aan het hoofdbestuur op te dragen, in 1909 een congres van af gevaardigden van postspaarbankbe- sturen bijeen te roepen; „2o. tot bestrijding vau de kosten van dit congres op de begrooting voor 1908—09 uit te trekken f 1000." Aangenomen werd het voorstel van het departement Alkmaar: „Een credietpost van f500 te openen, om daaruit subsidie te kunnen verleenen aan die departementen, welke een vakwedstrijd voor hand werkslieden organiseeren". Een subsidie van die grootte zou dan in de eerste plaats ten goede komen aan den in Augustus 1908 te Alkmaar te houden wedstrijd van dien aard. Verworpen werd een voorstel van het departement Vollenboven- „De algemeene vergadering stelle ter beschikking van het hoofdbestuur eene som van f 500, om daaruit te subsidiëeren het houden van baker cursussen ten plattelande". Ten slotte werd met 471 tegen 232 stemmen aangenomen het voorstel van het departement Leiden „De alg. verg. besluite „voor reke ning der Maatschappij te koopen 13,500 exemplaren van het geschrift: „Uit het leven van tuberculose-lijders en hun gezinnen, ervaringen bij huisbe zoeken van de enquètrice der Ver eeniging toe bestrijding der tubercu lose, als volksziekte, gevestigd te Leiden" „deze exemplaren aan de departe menten te zenden, met opdracht tot uitreiking aan de leden of aan andere belangstellenden „en daarvoor op de begrooting voor 1908—09 beschikbaar te stellen f 1000." Hiermede was de vergadering afge- loopen. Wijziging der Militiewet 1901. Een wetsontwerp is aanhangig gemaakt tot nadere wijziging van de Militiewet 1901. Het doel er van is de opkomst der militie by de onbe reden korpsen in twee ploegen moge lijk te maken. De Ministers van Oorlog, van Marine en van Binnenlandsche Zaken stellen zich, blijkens de Memorie van Toelichting, voor bij de infanterie de eerste-oefening en den dienst voor het blijvend gedeelte aldus te rege len Elke halve lichting achtmaanders telt ongeveer 4000 man. De eerste halve lichting volbrengt haar eerste oefening van 15 Maart tot 30 Novem ber. De manschappen dezer halve lichting worden bij elk bataljon ver deeld over 2 compagnieën. De andere 2 compagnieën van het bataljon ont vangen dan 31 lïei alle viermaanfiers en 30 September de tweede halve lichting achtmaanders. Elk jaar wisselt deze indeeling om. De 2 compagnieën die in het voor afgaande jaar de eerste helft der achtmaanders en geen viermaanders ontvingen, krijgen dan alle viermaan ders en de tweede helft der acht maanders, en omgekeerd krijgen de 2 compagnieën die het vorige jaar de viermaanders en de najaarshelft der achtmaanders ontvingen, dan de voorjaarshelft der achtmaanders en geen viermaanders. De sterkte van hét blijvend ge deelte zal niet grooter worden ge nomen dan waarop bij de definitieve begrooting voor 190S was gerekend, alzoo ongeveer 4000 man infanterie. De viermaanders loten voor den dienst voor de helft mede met de voorjaars- halve lichting en voor de wederhelft met de najaars- halve lichting acht maanders. Er zal derhalve worden verkregen een inkorting van den dienst voor het blijvend gedeelte tot op den hal ven duur. De ondervinding met de nieuwe regeling bij de infanterie zal kunnen leeren, of deze ook aanbeveling zal verdienen voor de onbereden korpsen der artillerie en de genie. Alle by de bereden korpsen in gedeelde lotelingen zullen dadelijk na de inlyving tot eerste oefening in werkeljjken dienst worden gehouden. Zoodoende zal er geen grond meer aanwezig zyn voor de klacht over de maatschappelijke nadeelen, welke de aan deze korpsen toegewezen lote lingen by de thans gevolgde wjjze van indeeling veeltijds'ondervinden, doordat zij na de inlijving voor een half jaar met verlof worden gezonden na te voren, uit onbekendheid met dit hun wachtende verlof, reeds hun betrekking in de burgermaatschappij te hebben opgezegd. De regeering deelt verder mede, dat het voornemen bestaat om ook voor de zeemilitie de oefeningen voor taan in twee verschillende tijdperken te doen plaats hebben. Een nieuwe ontsmetigs- stoof. De Dordrechtsche Openbare Leeszaal heeft een proef doen nemen met de desinfecteerstoof, volgens het stelsel van dr. Fernand Berlioz, van de Société des desinfections ëconnomiques te Parijs. In een paar oude boeken werden strookjes gelegd met de bacterium prodigiosum. Hierop werden de boeken in de stoof gebracht, die tot op onge veer 90° verwarmd waszij werden ged esi n fecteerd door d ampen van aldeol een middel van dr. Berlioz. Na de desinfectie bleek de bacterium prodigiosum volkomen vernietigd. Zelfs toen een der strooken in een buisje met gelatine was gebracht, was deze stof na acht dagen geheel steriel ge bleven. Het bestuur der O. L. heeft na deze schitterend geslaagde proef, de stoof in gebruik genomen. De proefnemingen zijn gedaan door dr. W. van IJzeren, directeur van het Ziekenhuis, en dr. A. van Raalte, directeur van den gemeentelijken keuringsdienst. Deze proefnemingen zyn van niet weinig belang voor het openbare biliotheek- wezen in ons land dat by een over brengen van ziekte door boeken uit leeszalen, een belangrijken achteruit gang in zijn stage uitbreiding zou ondervinden. DR. KUYPER EN DE CANDIDATUUR TE SNEEK. In Arnhem uitte mr. De Vries den wensch, dat zoo hjj Sneek open maakte, zjjn plaats in de Tweede Kamer door dr. A. Kuyper mocht worden inge nomen. „De Standaard" bevat heden echter een driestar, waarin weinig hoop wordt gegeven op de candidatuur- Kuyper Bij alle waardeering van de intentie mag hier toch gevraagd Meent men dan metterdaad, dat dr. Kuyper, zoo hy zyn optreden in de Kamer op dit oogenblik oirbaar achtte, voor Slie- drechts candidatuur zou bedankt hebben In Sliedrecht tocb kon hy gekozen worden zonder de hulp van eenige andere party. Of is er, sedert Sliedrecht open- kwam, iets geschied, waardoor de politieke constellatie is veranderd, zoodat wie toen bedankte, nu, zonder blaam van wispelturigheid op zich te laden, zou kunnen aannemen Toen tijdens de vacature in Slie drecht verklaard werd dat dr. Kuyper in deze Kamer in geen geval zou optreden, mocht men toch aannemen, dat dit besluit niet dan na rijp beraad genomen was. Op de redenen die toen tot afwyzing noopten, gaan we niet in, maar dit staat wel vast, dat diezelfde redenen ook nu nog geheel van kracht zijn. Wat men zegt, dat hjj als leider der anti-revolutionnaire party in de Kamer hoort, gaat stellig niet op. In 1877 bedankte dr. Kuyper voor het lidmaatschap en bleef tot 1S94, zestien volle jaren, uit de Kamer, en toch juist in die jaren heeft hij de anti-revolutionnaire partij gebouwd en tot bloei gebracht. Waar nog bijkomt, dat mr. De Vries zeer wel, al werd hij wethouder, tot 1909 Kamerlid kan blyven. Zelfs komt ons dat gewenscht voor. Hij spaart er aan het district Sneek een bijna noodelooze stemming door. De Haagsche correspondent van de „L. Crt." schrijft Nu in verband met het vrijkomen van Sneek wederom geruchten op duiken omtrent een mogeljjken terug keer van dr. A. Kuyper naar het Binnenhof, kan ik uit een bron, welker inlichtingen reeds meermalen door de feiten bevestigd werden, mededeelen, dat de kansen voor hen, die dr. Kuyper zoo gaarne weder in de Tweede Kamer zouden zien terugkeeren, nog niet zoo gunstig staan als zij zouden wenschen. En dat wel om de eenvoudige reden, dat dr. Kuyper zelf, nog betrekkelijk kort geleden, zich in een persoonlijk

De Eemlander | 1908 | | pagina 2