DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. Ill, ZATERDAG 13 JUNI 1908. 5e JAARGANG. (Jitgav8 van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Steun voor Werkloozen en de Eembode. FEUILLETON. De Familie Yon Kröehert. BUITENLAND. DE EEMLANDEE Hoofdredacteur B. G. IJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDE STRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bp abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Eindelyk is dan het antwoord van de Eembode, in haar nommer van den vorigen Zaterdag aangekondigd, verschenen. Dat we er met belangstelling naar hebben uitgezien, zullen we wel niet behoeven te verzekeren. Maar zelden hebben we na het lezen van een artikel zóó verbaasd gestaan als dit maal. Niet, dat we getroffen waren door tal van hatelijkheden aan ons adres och neen, we weten nu zoo langzamer hand wel, dat we zoo verbazend slecht zünwe zullen daarop dan ook maar niet antwoorden en in tollenaarsdee- moed hopen, dat we de braaiheid mogen krijgen die de Eembode denkt te be zitten, en die stellig dankt, dat zij niet is als wij. Neen onze verbazing betrof het feit, dat de Eembode geheel en al de kluts kwyt is. Men zal zich herinneren, dat zij het comité had verweten, dat het eerst drie vergaderingen moest houden „met veel vertoon" en dat „toen zoovele werkloozen reeds naar ondersteuning zaten te snakken, deze toen weken moesten wachten op de dingen die komen zouden." We hebben daar toen op geant woord, dat in de eerste der drie ver gaderingen het Dagelyksch Bestuur is gekozendat in de tweede dat Bestuur zyn plannen aan de goedkeuring van het geheele Comité heeft onderworpen, en dat men in de derde tot verdeeling van den arbeid is overgegaan. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 53) Ilse goot een paar druppels odeur op haar haar en op de kanten aan het décolleté. „Ja die japon staat me erg aardig. Ik krjjg altijd erg veel complimenten. En op straat is het soms byna pynlyk zooals alle heeren mij aanstaren. Maar wat helpt me dat, als Zij slikte hare laatste woorden in. Hare mondhoeken trilden alsof zy op het punt was van te gaan huilen. - We moeten gaan, de klokken luiden alzei Hilda. Zy wilde Ilse gaarne afleiding geven. De bloedverwanten kwamen bijeen in het salon van mevrouw von Hohen- thal. De andere dames zaten al een half uur in de kerk te wachten. Ik vindt dat we nu ook wel kunnen gaan. Ik heb Sitta den bruidskrans al opgezet. „Het is een ongeloofelijk aandoenlyk oogenblik voor een moederzei mevrouw Tevens deelden wy nog eens mede, dat deze drie vergaderingen hadden plaats gehad op 7, 8 en 9 Januari en dat reeds den lOen Januari de eerste uitkeeringen werden verstrekt. En wat antwoordt nu de Eembode? Ze zegt dat die eerste vergadering is gehouden den 4 November. Ze ver keert blijkbaar in den waan, dat de vergadering, uitgeschreven door „On derlinge Hulp", iets te maken had met het ontstaan van het Comité uit de Amersfoortsche Burgerij tot steun bij tijdelyke werkloosheid. Twee zeer verschillende zaken, die totaal niets met elkaar te maken hebben. Het eene betreft verzekering tegen werkloosheid en vindt zijn voort zetting in hetgeen op 't oogenblik eene commissie uit den Raad o.a. ook met de vakvereenigingen overlegt; het andere is ontstaan op initiatief van de vereeniging .Liefdadigheid" en heeft met verzekering niets te maken. Die eerstbedoelde byeenkomst nu noemt de Eembode de derde ver gadering. Na dezen blunder te hebben begaan, schry ft zy daarover een paar kolom men vol, die wy natuurlyk gevoeglijk onbesproken kunnen laten. Alleen zouden we ons kunnen ver wonderen over de merkwaardige dosis onkunde, die de schryver van de arti kelen in de Eembode van deze zaken bezit, en over zijn moed om er des niettegenstaande toch over te schry ven. Zoodat we feitelyk zouden kunnen eindigen, als er nog niet een slotwoord door de Eembode aan haar kolossale vergissing was toegevoegd. Dit luidt als volgt: „En nu ons slotwoord. Dat van de Eemlan- der achten we te ver beneden critiek, van te gering allooi om daarop in te gaan. Zulke lectuur schoppen we van ons af. Doch het blad begrjjpe ons welkalm toe zien als het meent zich het recht temogen aanmatigen ons. Katholieken, de wet voor te schrijven, of te belasteren ligt nu juist niet in ons karakter; voor zjjn razen en tieren voelen wy niet de minste vrees, het von Hohenthal. „Vooral als het eenige kind is, het geheele geluk van een eenzaam bestaan." En daarby bekeek zy in stilte het elegante toilet van Ilse Bodenhausen. Dus de kant werd nu weer als een fichu aangebracht, en niet zooals Sitta het voor haar gedaan had. Hoe vervelendTe Ber- lyn was men de mode vooruit Over het algemeen bevond zy zich echter toch in een opgewekte stem ming want Hans-Henning op wiens gezicht men zeer duidelyk de onge duldige spanning kon lezen waarmee hij op Sitta wachtte zag er bizonder knap uit in zyn huzaren-uniform. Hilda zag er statig en gedistingueerd, Ilse zag er zeer eigenaardig en chique uit. Er was aan niemand iets op te merken. De directrice gedroeg zich ook boven verwachting fatsoenlijk. Zy gaf aan tafel drie extra gerechten zonder er iets voor te willen rekenen. Nou het was duur genoeg. Sitta had haar drie honderd mark gegeven om de onkosten te bestrijden en daarmee was het wel te doen. Door Sitta's binnenkomen kwam er een einde aan de practische gedachten harer moeder. Ofschoon mevrouw v. Hohenthal hare dochter al eens in vol bruidstoilet gezien had was zij nu toch weer verbaasd over hare schoonheid. Zy was verrukt over de laat ons volkomen koud. Maar wat ons niet koud laat, en waaraan wjj thans nog eens meenen te moeten herinneren, is de hate lijke partijdigheid, die wij, Katholieken, hier ter stede soms zoo stuitend moeten ondervinden. Maar nu worden we nog uitgojouwd en bedreigd bovendien. Kan het minner? En waarom wij geen vertrouwen stellon in de onpartijdigheid van het permament verklaarde Dagelyksch Bestuur, willen we nog even aandikken. Op verzoek van iemand, die nu als lid van dat bestuur poseert, moest eon geacht ingezetene, die jaren lang het zjjne behoorlijk in de belasting had bijge dragen, en bjj gevolg jaren lang kiezer was geweest, van de kiezerslijst worden afgevoerd, omdat hjj in zjjn jeugdPauselijk zouaaf was geweest. Voeg hier nu by den sociaal democraat, door den heer Pels Hijeken zoo treffend naar het leven geteekend, en dan nog de persoon, die als hoofd-redacteur van de Eemlander zich thans in hot licht heeft gesteld en doen kennen, dan is het, dunkt ons, toch wel wat veel gevergd om nog een greintje vertrouwen te stellen in do onpar- tydiglieid van het moer genoemde Dagelyksch Bestuur, zooals het thans is saamgesteld." „De hatelyke partijdigheid, die wy Katholieken, hier ter stede soms zoo stuitend moeten ondervinden." Dat doet de deur toe Welnu, van die „hatelijke partydig- heid" het volgend staaltje Door de Amersfoortsche burgerij is met schier ongekende mildheid eene som van vijfduizend vierhonderd en eenige guldens bijeen gebracht. Onze Roomsch-Katholieke medeburgers heb ben hiervan byeen gebracht Nog geen driehonderd gul den. Uitkeeringen zijn gedaan aan S5 R. Katholieken, tegenover 132 van alle andere gezindten. Nauwelyks geld ge noeg dus voor éene week uitkeering aan hun eigen geloofsgenooten. Maar toch, met liefde zyn de uitkeeringen voortdurend aan de Roomsch-Katho lieke werkloozen gegeven en zouden wij er nooit aan gedacht hebben, deze cyfers openbaar te maken als niet het orgaan van de Roomsch-katholieken zoo verdachtmakend uit den hoek was gekomen en wat we zeer betreu ren een protest daartegen van verbazing der gasten. Haar gezicht nam een zelf-ingenomen uitdrukking aan alsof het haarzelf gold. De bruid begroette de aanwezigen slechts met een hoofdknik en gaf haar bruidegom de hand. Zonder iets te zeggen ging zy op een stoel bij het venster zitten. De bruidssluier viel lang neer over den witten fluweelen japon. Op haar donker haar rustte de groene myrtenkrans. Hans-Henning ging naast haar staan zonder hare hand los te maken. De anderen stonden op om het bruidspaar voor te gaan naar de kerk. De stilte vormde een schril contrast met de drukte die er aan vooraf gegaan was. Toen zy alleen waren boog Hans- Henning zich over zijne bruid heen, maar zijn lippen raakten slechts even den krans in haar haar. Je bent zoo stil en bleek, Sitta," zei hy aangedaan „Je wordt toch graag myne vrouw het is toch geen opoffering voor je Zy keek hem ontsteld aan. „Hoe komt ge daarby Ik heb zoo naar dezen dag verlangd Hare woorden klonken zeer beslist. Hy drukte haar de hand. „Je hebt er geen flauw vermoeden van hoezeer ik je lief heb 1" Zij keek naar hem op. „Jawel, ik weet het en ik zal myn best doen Roomsch-katholieke zijde is uitgeble ven. Dit alles wetende, zal ieder toe geven, dat men een zeer groote dosis vrypostigheid moet bezitten en alle kieschheidsgevoel moet missen om, na zooveel voordeelen te hebben ge noten voor zyn geloofsgenooten, in zulke ruwe termen te durven smalen op het wérk der commissie. Wij kun nen ons voorstellen, dat de leden thans tot de Eembode zullen zeggen „Uw dank, mijne heeren, begeeren wy niet; maar evenmin wachten wy uwe aanmerkingen af. Het is beter dat wij voortaan elk zyns weegs gaan. Men kan niet te lang in sommiger ge zelschap blijven, zonder zichzelf te compromitteeren." En hiermede nemen wij afscheid van de Eembodede mogelyke gevolgen, die haar onhebbelyk geschrijf zal kun nen hebben voor de R. K. werkloozen, voor hare rekening latende. DE RUSSISCHE VLOOT. We hebben onlangs melding ge maakt van de verwerping van de vlootplannen door de Doema. Er wa ren oorspronkelijk drie voorstellen. Het eene, het eenvoudigste en minst kostbare, wilde dat de schepen die thans op stapel staan zouden worden afgewerktdan zou men later verder zien. Het tweede eischte een geheele vloot ter verdediging van de Oostzee. Het was reeds veel duurder. Maar het derde, dat bedoelde aan Rusland eene nieuwe vloot te bezorgen, die ook in de Stille Zuidzee en overal zou kunnen dienst doen, een vloot voor de verdediging en voor den aan val, vroeg eene opoffering van meer dan twee milliard in Nederlandsche munt. Natuurlyk zou die uitgave niet in eens worden gedaande schepen zyn ook niet in een paar jaar gereed. Men zou den bouw en het geld over tien jaar verdeelen. Voor het eerste jaar vroeg de regeering om die liefde te verdienen I" Op eens kreeg zy een erge kleur en sloeg hare oogen neer. Het zien van zyn uniform deed haar onaangenaam aan. Hoe vaak had zy hem en den prins zoo gezien We moeten gaan Zij stond onmiddelyk op en Dam zyn arm. Zy aarzelde niet, maar toen de deur achter hen dicht viel zuchtte zij toch diep. Zy behoefden slechts het plein over te steken om in de kerk te komen. Er lag een grijze looper op de steeneu De dorpskinderen die van de dames de moeilyke kunst van kousen breien leerden hadden alles met bloemen be strooid. Sitta's zware fluweelen sleep voegde al de gele en goudbruine bloe men op kleine hoopjes byeen. In de kerk klonk het koorgezang dat uit de scherpe stemmen der oude dames en van eenige vrouwen uit het dorp was saamgesteld ietwat schril en piepend. De onderwyzer zong een solo, die wel goed bedoeld maar niet erg stichtelijk was. De toespraak van den geestelijke was heel eenvoudig en gemakkelyk te volgen. De meeste dames veegden aangedaan hunne oogen af bij de gemeenplaatsen „eeuwige liefde trouw en gehoorzaamheid der vrouw bescherming van den echtgenoot, enz. Hilda hoorde niet veel van den preek eenige miilioenen. Maar de Doema begreep, dat het aanging op het groote plan en zy wilde de zaak nog eens overleggen. Eene commissie uit haar midden voor defensie was ook niet voor het plan der regeering. Zy herinnerde zich de smadelyke neder lagen der Russische vloot en wat by die gelegenheid was aan het licht gekomen de onbekwaamheid en mis schien iets ergers voor het ministerie van marine. De schepen van Rodz- jestwenski, die door de Japanners vernield werden schijnbaar zonder inspanning, hadden ook geld genoeg gekost, maar de waar was niet naar het geld geweest. De pantsering was te dunde kanonnen waren onvol doende, de granaten sprongen niet. Hoe dat kon vroeg men indertyd. Het behoeft niet meer gevraagd te worden. Het geld was uitgegeven, maar niet besteed zooals het besteed had moeten worden de ambtenaren echter waren daarbij zeer goed gevaren en van hunnen kant was alles te zeggen voor het nieuwe groote plan der regeering dat eene schoone kans op ongeoorloofde winst gaf. De commissie voor de defen sie begreep dat alles en de Doema was het met haar eens, dat, eer men nieuwe credieten voor de vloot toestond, eerst het marine-ministerie moest gezuiverd worden van slechte elementen. De heer Stolypin zeide dat toe. Maar aan eene toezegging, waar aan misschien toch geen gevolg wordt gegeven, had de Doema niets en zy verwierp de aanvraag der regeering met eene groote meerderheid. Dat deed eene vergadering, dieniet als de eerste Doema en ook nog de tweede onder den invloed stond van der regeering vijandige en gedeeltelijk revolutionaire elementen. Zy heeft meermalen getoond, dat zy gaarne met de ministers van den Tsaar op goeden voet wil blijven. En zy kwam in verzet I Zy verwierp met groote meerderheid een voorstel door Stolypin met warmte verdedigd I Waarschijnlyk zal de regeering toch wel een middel weten te vinden om haren zin te krygen. FRANKRIJK. Frankryk zal van China, wegens den jongsten overval aan de Chineesch- Zy bad voor het geluk van haar geliefden broederWat zag hy er stralend uit I Maar Sitta zag er uit als een heilige die eene gelofte aflegt. Ilse scheen ook erg aangedaan te zijn. Zy dacht zeker aan haar eigen trouwdag. De eene traan voor, de andere na rolde over haar bleeke wangen. Arm kindZy huilde mis schien wel om menige ondervonden teleurstelling. Hilda nam zacht haar hand in de hare. Maar Ilse trok hare hand terug en keerde hare zuster half haar rug toe. Zy wilde zeker niets laten mer ken van hare aandoening. Op dat oogenblik sprak de geeste lijke de trouwformulieren uit. Alle konden duidelijk het antwoord der bruid verstaan. Haar ja klonk even beslist en duidelijk als dat van Hans-Henning, Er viel een zonnestraal door de gekleurde vensterruiten en er kwamen gele roode en blauwe plekken op de witte japon. Mevrouw van Hohenthal had oor- spronkelyk het plan gehad alleen de dames met wie zy bevriend was aan het bruiloftsmaal te noodigen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1