Gemeub. Kamer. WEERBERICHT. TkermomeWstand STADSNIEUWS. Kerk- en Sehoolnieuws. ALLE üL EI. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. E. J. Ruitenberg R. Jvan Eimeren. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 20 Juni 1908. Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te Hortalaagste 748.1 m.M. te Stocholm. Verwachting tot den avond van 21 Juni 1908. Wind Matige N.O.lyke wind. Gesteldheid van de luchtBewolkt weinig of geen neerslag. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennacht F. 54 Hedenmiddag 12 uur F. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 20 Juni des morgens 7 uur 64° F. dat van een openbare behandeling van dit ontwerp voorloopig niets zal komen, op verzoek van den minister van bin- nenlandsche zaken, mr. Heemskerk. Deze is namelijk, in afwijking van zijn voorganger, die Midden-Europeeschen tijd wilde invoeren, tot de overtuiging gekomen dat invoering van den Am- sterdamschen tijd voor geheel Neder land het meest aan te bevelen is, zoo- dut hij een dergelijk voorstel bij de Kamer zal inzenden. Bij Kon. Besluit is jhr. mr. W. H. De Beaufort met ingang van 1 Augustus 1908 benoemd tot adjunct commies bij het Departement van Koloniën- Aan den heer B. Goosens, voor zitter van „Steunt elkander" te Har derwijk, heeft Minister Idenburg te kennen gegeven, dat door de Regeering het voorstel was gedaan om twee bataljons infanterie te Harderwijk in garnizoen te leggen en dat reeds een post voor een nieuwe kazerne op de begrooting was gebracht. Mocht de plaatsing van vast garni zoen nog een jaar worden uitgesteld, dan bleef het Werfbureau zoolang nog te Harderwijk gevestigd. Ook vond Z.Exc. geen bezwaar de militaire kleer- eu schoenmakerij aldaar te laten. ZANDBERGEN. Verschenen is de volgende kennis geving aan de Leden van de Maat schappij tot Opvoeding van Weezen en andere Minderjarigen in het huisgezin „Zandbergen". De 3 Juni j.l. gehouden ledenver gadering heeft de Maatschappij „Zand bergen" gebracht in een crisis, waar uit zjj zoo spoedig mogelijk moet worden gered met afsnijding van de kans van herhaling. Het is daarvoor, dat we een beroep doen op uwe me dewerking. De buitenkant van het geen gebeurd is komt op het volgende neer. Het Bestuur gaf in November 1907 aan de pleegouders van het Door gangshuis eervol ontslag. In de buitengewone ledenvergadering van 21 Februari werd een motie aangenomen, waarbij het Bestuur werd uitgenoodigd om nog voor een jaar een proef te nemen met de pleegouders, welke motie het Bestuur op vier leden na, aanleiding gaf tot aftreden. Voorzitter en Secretaris verklaarden zich bereid, de zaken gaande te houden tot de eerstvolgende ledenvergadering. In de buitengewone ledenvergadering van 27 Maart j.l. werd door den Voorzitter en Secretaris een laatste woord van verweer in het midden gebracht in verband met kort te voren verschenen circulaires. De aftredenden werden daarop herkozen. Aan de stemming op zich zelve echter kleefde een fout, doordat een lid tweemaal gestemd had. Maar de vergadering liet nadat de Voorzitter had verklaard, dat een nieuwe stemming noodig was, omdat z.i. de mogelijkheid bestond, dat deze stem op de verkiezing van 5 van de 8 verkozenen van invloed kon zijn zonder tegenspraak door gaan de uitspraak van een lid, dat een nieuwe stemming niet noodig was maar de aftredenden allen waren her kozen waarin de Voorzitter, zooals 3 Juni bleek, zag een wegnemen door de vergadering zelve van de fout, die aan de stemming kleefde. Ziedaar kort zonder thans niet ter zake doende bijzonderheden de uiterlijke aanleiding tot de beroering op 3 Juni. Na een feilen aanval van de oppositie, geleid door den Heer Dykstra, werd eerst een poging ge daan om de notulen, waarin deze zaken vermeld werden, door de ver gadering te doen afkeuren. Daar de vergadering niet anders kon doen dan ingaan op een verzoek van een der aanwezigen om hiervoor alleen de leden, die ook op de vorige ver gadering aanwezig waren, te laten stemmen, mislukte deze poging. Nu werd getracht om aanstonds deze vergadering zich tedoen uitspreken, dat de Bestuursverkiezing van de vorige onwettig was geweest. Om aan de heftige en verwarde discussie, die hiervan het gevolg werd, een einde te maken om te verkrijgen, dat alleerst de agenda kon worden af gewerkt, stelde een der aanwezigen een motie voor, inhoudende, dat het Bestuur wettig was samengesteld. Deze motie werd verworpen met 46 tegen 44 stemmen, terwijl 7 leden blanco stemden. De vergadering was dus niet wettig bijeengeroepen wegens het verwerpen van deze motie en zij verliep dan ook daarop. Van de voorgestelde Statutenwijziging, wier aanneming eindelijk de kans opende, dat in de Maatschappij „Zandbergen" de loop van zaken ordelijker zou worden, is dus niets gekomen. Het wil ons voorkomen, dat er een diepere grond zit, waaruit bij een deel der leden de heftigheid tegen dit Bestuur en de voorkeur voor een toe stand als door de laatste vergadering geschapen voortsproot. Reeds bij de behandeling van het ontslag der pleegouders van het Doorgangshuis was gebleken, dat het Bestuur ernstige grieven tegen den Directeur had en dezen alleen daarom ongemoeid liet, omdat het, geleerd door het in 1905 gebeurde, meende, dat de z.i. noodige vernieuwing van dien kant op mislukking moest uit- loopen. Herhaaldelijk is hierop van bestuurszijde gewezen. Ware er een ander Directeur, zoo werd gezegd, dan kon met deze pleegouders een proef genomen worden. In de vergadering van 27 Maart j.l. verklaarden Voor zitter en Secretaris van het Bestuur dat indertijd gekozen werd ter ver vanging van het Bestuur, dat dezen Directeur voor ontslag had voorgedra gen dat zij met dezen Directeur op dezen voet niet konden samen werken en werden verschillende ver zuimen met name genoemd. Van de zijde van den Directeur en de zijnen wil men blijkbaar ook dit Bestuur dat op de vingers ziet en dat grondig reorganiseeren wil, niet. Het was dan ook voor de ingewijden geen geheim dat er van de zyde van den Directeur, die blijkbaar in de verga dering van 3 Juni voorzag een strijd, die per slot van rekening over zyn positie in de Maatschappy zou be slissen, een groote activiteit werd ontwikkeld. Ter vergadering werd dan ook van bestuurszijde medege deeld, dat kort vóór 3 Juni leden waren geworden de echtgenoot» en naar we vernemen ook de dienst bode van den Directeur, benevens een tiental door dezen opgegeven personen, welke bijna allen tegen het Bestuur stemden. Alle zeilen waren bijgezet en dit heeft geleid tot het bekende resultaat. W|j vragen ons afis het mogelijk, dat wij èn in 1905 èn in 1908 telkens een Bestuur hadden, dat partijdig of verblind was? Van dit laatste mogen wij dit allerminst verwachten, omdat het indertijd gekozen werd met de bedoeling om onpartijdige menschen aan het hoofd der vereeniging te weten. Zou het mogelijk zijn, dat menschen, die geen eigen belang hadden by de zaken en een goeden naam hadden te verspelen zóo grof dwaalden Dat zij op tekortko mingen en op ongezonde toestanden telkens weer wijzen, terwijl de feiten niet vast staan? De toestand van'onze Maatschappij mag zóo niet blijven. Ten tweede male wordt een Bestuur naar huis gestuurd, dat grondig re organiseeren wil, maar den Directeur niet welgevallig is. Wy kunnen ons verklaren, dat de Secretaris na het verwerpen der motie, uitriepik heb genoeg van zulk kinderwerk Maar omdat wij het ons verklaren kunnen, vragen wij aan de leden, die met ons een einde willen maken aan dezen toestand, die de Maat schappij op den duur te gronde moet richtenhelpt ons het nu voor on wettig verkiaarde Bestuur, dat de Maatschappij op betere wegen wil voeren, de leiding der zaken weder te geven. En helpt ons een wijziging van de Statuten tot stand te bren gen, waardoor de overmatige verze kerdheid van de positie van den Directeur wordt te niet gedaan, leden kweeken als thans is gebeurd onmo gelijk wordt gemaakt en verdere gebreken kunnen worden weggenomen. Wij hebben desbetreffende voorstel len ingediend, met verzoek een ver gadering uit te schrijven. Helpt ons, dat zij worden aangenomenWeet wel dat er 2/3 der stemmen noodig zijn! Wij komen niet uit deze onge- wenschte toestanden, wanneer niet de leden, die tot nu toe op den achter grond bleven, zich krachtig uitspreken. Komt dus allen ter vergadering op Dinsdag 30 Juni a. s., des nam. te 1 uur, in het gebouw „De Eensgezind heid" te Amsterdam. G. A. Kniphuizen, SchoorlNed. flerv. Kerkeraad, SpanbroekKerke- raad Doopsgez. Gem., N.-Niedorp Ned. Herv. Diaconie, Zuid-Scharwoude Burg. Armbestuur, Zuid-Scharwoude; Eilerts de Haan, IleilooC. J. A. Bosch, Linimen Ned. Hed. Diaconie, LimmenNed. Herv. Diaconie, Veen- huizen Ned. Herv. Diaconie, Opmeer; J. H. Kryns, AlkmaarKerkeraad Doopsgez. Gem., BeverwijkG. A. Arnbardt, BeverwijkNed. Herv. Diaconie, Oterleek; Weezenvoogden, N.-Niedorp. De afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Protestantenbond heeft besloten een zestal portefeuilles rond te zenden met boeken, brochures, blaadjes enz. Ook aan niet leden wor den die portefeuilles voor propaganda toegezonden. De verschillende werkjes die er in zijn, geven naast het doel van den Protestantenbond ook veel degelijke lectuur voor den modernen christen. Gisterenavond hield de Commissie uit de Oranjevereeniging voor de kin derspelen, zitting in de botermyn aan de Varkensmarkt om de jongens en meisjes, die aan die spelen op Koningin nedag wenschen deel te nemen, in te schrijven. Tegen zeven uur was er een enorme schare op de Varkensmarkt, naar schatting zeker een goede duizend kinderen. De commissie had dan ook den heelen avond druk werk en de politie moest er zelfs aan te pas komen om het al te groote gedrang aan den ingang tegen te gaan. Tegen een uur of tien werd de arbeid gestaakt en bleek, dat zich een 950 jongens en meisjes hadden aangemeld. Hedenavond houdt de commissie weer zittingde toevloed zal dan wellicht wel niet meer zoo groot zyn, maar het is nu toch al wel zeker dat er een zeer groot getal liefhebbers voor de spelen zyn. Als de Oranjevereeniging nu ook maar in ander opzicht veel toevloed krygt, we bedoelen in de kas. Om kinderspelen te organiseeren moet er nog al wat geld zijn, willen ze althans goed slagen. Dat velen dat zullen be denken en hun steun in klinkendemunt niet zullen onthouden, wanneer de Oranjevereeniging daarom aanklopt. De heer Prins van de stafmuziek van het 5e Reg.-Infanterie alhier heeft met goed gevolg examen afgelegd voor kommies by 's Rijks directe belastin gen. Dit beteekent eeu verlies voor het korps aangezien hij dit nu wel spoedig zal verlaten. De openbare Raadsvergadering zal worden gehouden Dinsdag 30 Juni a.s. Woensdag a.s. wordt door de stafmuziek weder een concert gegeven op het terras van Amicitia. Op het terras van Amicitia zal morgenavond een concert worden gegeven door de muziek van het 4e Reg. huzaren, directeur de heer H. A. Maas. Het programma luidt als volgt 1. Rüekehr der Fahnencom- pagnie von der Kaiserpa- radev. Blon. 2. Ouverture Tempelweihe Keler Bela. 3. Arban, Polka-caprice, (opge dragen aan den Hoog.Welg. Heer Jhr. W. H.J. v. d. Poll) Maas. 4. Barcarole, wals, Waldteufel-Maas. 5. Fantaisie de l'opera Le Pos tillon de Lonjumeau Adam. 6. Ouverture Fra Diavola Auber. 7. a. Viljalieda.d.Operette „Die lustige Wittwe, Lebar-Maas. b. Quand l'amour refleurit. Créinieux. 8. Die Meistersinger von Ber linLincke. The Senegambian-patiol RoseyMaas De uitslag van de door Burg. en Wethouders gehouden aanbestedingen is als volgt: I. Uitvoering van herstellingswer ken aan het Ooster- en Westerhoofd van den mond van de EemE. J. Ruitenberg f 2642, J. C. Krachten, Utrecht f2300, A. vaD Dijk, Utrecht, f 2280, G. S. Bos, Utrecht, f 2254, G. Wassink f2230, W. van Geuderen f2170, H. Lensing en J. v. d. Vyzel f2075, H. Keyzer en J. Wildeman f1700. Gegund aan de laagste inschrijvers. II. Het verven van den buiten omtrek van het oude gedeelte met het gymnastieklokaal van de school in de Koningstraat: J. Bakker f399, N. v. Doorn, Leusden, f 390, H. v. d. Hoek f365, J. W. de Vaal f3S8, W. Ruitenberg f313, P. .an 't Hoff299, R. van 't Hof f 295, H. M. Verhey f235, Th. v. Zuylen f215. Gegund aan R. van 't Hof. III. Het verven van den buiten omtrek en het ijzeren hek van het schoolgebouw aan de Puntenburger laan: J. W. de Vaal f665, J. Bakker f613, A. W. Timmerman, Utrecht, f588, L. van Wijngaarden f583, H. v. d. Hoek f565, P. van 't Hof f555, R. van 't Hof f 545, Th. v. Zuijlen f 375, H. M. Verhey f350. Gegund aan R. van 't Hof. IV. Het verven van de houten baliên aan de Stationsstraat en van eenige hekjes om bloemperkenW. Ruitenberg f255, H. v. d. Hoek f 213, L. v. Wijngaarden f 193, P. van 't Hof f 190, R. van 't Hof f 175, -J. R. vaD 't Hof f 145. Gegund aan den laagsten inschrijver. V. Rioleeren van een gedeelte van den Ouden SoesterwegA. van Dyk, Utrecht f SOOO, A. Bouwman en S. van Doyeweerd, Weespercarspel f7740, J. C. Krachten, Utrecht f 7499, D. Spijker, Amsterdam, f7400, J. van Harpen f7130, T. W. Bonte f 7093, G. C. Blanken f6906, C. Ruitenberg f6393, G. Wassink f6340, H. Keijzer en J. Wildeman f 6110, W.van Genderen f 5987, J. v. d. Berg f 5550, M. v. d. Berg f 5369. Gegund aan den laagsten inschrijver. PREDIKBEURTEN van Zondag 21 Juni 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSGHE KERK. Voorm. 10y uur Ds. IC F. Sparnaay te Arnhem. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst. Geref. Kerk. Beroepen. Te Lexmond, T. Bouma, te Doorn. Door de synode der Ev. Luth. Kerk is met algemeene stemmen be sloten, dat in die gevallen, waarin tot nog toe de mannelijke leden het stem recht werd toegekend, hetzelfde ook met de vrouwelijke leden het geval zal zijn. Misdaad? De Tel. schrijft Wij hebben reeds meedegedeeld, dat de heer A. D. Van Santen, graanhan delaar, wonende te Rotterdam, Vrydag jl. naar Amsterdam vertrok en sinds dien niet meer is teruggezien. In ons Woensdagochtendblad deelden wy mede, dat, naar ons bericht werd, ge noemde heer door twee rechercheurs gezien zou zijn op het oogenblik, dat hij met vrienden een uitstapje ging maken. Dit blykt echter op een misverstand te berusten. Wel is de heer Van Santen naar hetgeen wy thans vernemen Vrijdagmiddag op de Amsterdam- sche Beurs geweest, waar hij velschil lende zaken afdeed. Den middag heeft hij verder in gezelschap van eenige vrienden of bekenden doorgebracht. Hij dineerde bij Polman in gezelschap van een vriend, die hem om 7 uur verliet. Sinds dien is men het spoor van den heer Van S. geheel kwijtge raakt. Er liepen gisteren geruchten, dat de heer v. S. in financieele moeilijkhe den zou verkeeren, waardoor tevens het vermoeden werd uitgesproken, dat hy Daar het buitenland zou zijn uit geweken. Heden vernemen wij uit goeden bron, dat de zaken van den heer v. S., zoover natuurlijk nagegaan kon worden geheel in orde zijn bevonden. Zijn kantoor te Rotterdam is verzegeld geworden. De vader van den vermiste te Almelo woonachtig werd gewaar schuwd door eeu zoon en een dochter, eveneens te Rotterdam woonachtig. Van daaruit heeft men eerst met par ticuliere rechercheurs gewerkt, die naar hier kwamen, doch niets wijzer we rden. Gisteren is de heer Vau Santen Sr. hier ter stede geweest en toen is eerst de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Daar de heer v. S, een vrij belang rijke som by zich droeg ongeveer f 2000 en absoluut geen reden had, om niets meer van zich te laten hooren, zijn velen van meening dat thaDS wel degelijk aan een misdaad gedacht moet worden. Vrijdag droeg de heer Van Santen een bronskleurig pak met gekleurd vest. Zjjn neus is ietwat scheefhy draagt een rossigen knevel, terwijl hy 35 jaar oud is. Als bijzonderheid zy nog gemeld, dat hij als dasspeld een gouden dollartje droeg. De politie stelt thans een ijverig onderzoek in verschillende bekende nachtgelegenheden werden bezocht, doch tot hedenmiddag bleef alles nog zonder resultaat. Men staat hier voor een zeei ge heimzinnig geval. De familie verkeert natuurlijk in groote ongerustheid, te meer nog daar de heer v. S. bekend stond als een zeer serieus zakenman, die hart had voor zijn zaak. Het kasteel Doorwerth" De „Kampioen" meldt, dat door deD heer J. W. F. Scheffer, wonende op „Duuo" te Oosterbeek, eerelid van V. V. V. te Arnhem, die onlaDgs door aaDkoop eigenaar werd van het oude kasteel „Doorwerth" en daarbij be- hoorende landerijen, dit kasteel geres taureerd zal worden. De vier veroordeelden in de Zeis ter moordzaak, Van Vaalen, Van Ee, Overhorst en Kors, zijn van hun vonnis in hooger beroep gekomen. Ook de officier van justitie heeft appél tegen het vonnis aaDgeteekend. Door de particuliere synode der geref. Kerken in Utrecht is o.a. als afgevaardigde naar de generale synode gekozen Ds. A. M. Donner en als ouderling de heer H. Koning. De reserve-kapitein der land- weer-infanterie M. A. van Heekeren is van het XVIIIe district (Amers foort) overgeplaatst naar het XXIIe district (Amsterdam). Burgerlijke Stand van 20 Juni 1908. GEBOREN Maria Hendrika, d. van Theodorus van 't End en Heiltje Ruizendaal. OVERLEDENElisabeth Veenen- deel, 53 jaar, weduwe van Ryk van Putten. Amersfoortsche Rijwiel-, Automobiel en Machinefabriek v/h D. H. Eysink. ALGEMEENE VERGADERING op Zater dag 27 Juni 1908 des namiddags te 3 uur ten kantore der Vennootschap, Arnhemscheweg 53 te Amersfoort. Punten van behandeling lo. Verslag over het jaar 1907. 2o. Balans en Winst- en Verlies rekening. De Balans en Winst- en Verlies rekening benevens het rapport van den accountant liggen vanaf heden ten kantore der Vennootschap voor aan deelhouders ter inzage. Amersfoort, 20 Juni 1908. Terstond gevraagd in Amersfoort Gemeub. STUDEERKAMER en SLAAP KAMER, met Pension. Brieven onder letter V aan den Boekhandel W. P. v. STOCKUM Zd., 's Gravenbage. TIMMERMAN en MAKELAAR WEVEEt SINGEL 11. COIFFEUR. FOSTICHEUR. ARNHEMSCHE STRAATWEG 8. Aparte salon voor Dames.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2