DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 119. DINSDAG 23 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Wettelijke regeling der Winkelsluiting. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. DE EEULANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementspi-ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der AdvertAntlèn: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zij, die zich met Ingang van 1 Jnli op dit blad abonneereii, ontvangen de tot dien datum veraoliijueude nummers gratis. Reeds ettelijke jaren wordt in ons land aangedrongen op eene regeling van het sluitingsuur van winkels en de daarbjj behoorende kantoren en magazijnen. Men gaat by dien aandrang uit van de overtuiging, dat de zoo dringend noodige verkorting van den arbeids duur in het winkelbedrijf niet afdoende te bereiken is enkel door wettelijke beperking van de arbeidstijden van het personeel. Toen dan ook in het ontwerp- arbeidswet 1904 werd voorgesteld den arbeidstijd van in een winkel werk zame jongens, meisjes en vrouwen te bepalen op 11 uren per dag en bij dat zelfde wetsontwerp aan de ge meenteraden de bevoegdheid werd gegeven om den arbeidsduur van vol wassen mannelijke winkelbedienden al dan niet te regelen en te beperken, werd in het voorloopig Verslag terecht de opmerking gemaakt, dat het voor eene behoorlijke regeling van deze materie niet voldoende is den arbeids- duur van het personeel te beperken. „De uitdrukkelijke bepaling, dat na een „zeker uur de winkels zullen moeten „zijn gesloten, kan (zoo luidt het in „het voorloopig Verslag) niet worden „gemist". Een regeling en beperking van den arbeidsduur der winkel bedienden alleen zou namelijk de winkeliers zeiven geheel onbeschermd laten, en het is maar al te duidelijk, dat in dezen de patroons bescherming al evenzeer noodig hebben als de bedienden. Inderdaad is de arbeidstijd in het winkelbedrijf zelfs in normale om standigheden zeer lang. Regel is dat de winkel des morgens ten 8 of 9 ure wordt geopend en dat vóór 10 uur des avonds over sluiten niet wordt gedacht. Des Zaterdagsavonds en in drukke Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 60) Hilmar liep vlug voort, met elas tische schreden, terwyl hij zijn hoofd ietwat achterover boog. Ilse zag zijn mooi, fijn profiel, het roode litteeken op zyn bruinen wang, de punten van zij hoog opgedraaiden, donker blon den snor en de lange, zijden wimpers, die zyn groote, bruine oogen bescha duwden. Zy drukte haar handen ineen, zoo kwelde haar liefde haar. ;God bevryde mij van die liefde! Ik kan het niet langer uithouden Door de kale stammen der boomen kon men het meer zien glinsteren en de torens van het kleine Jachtslot Hubertus zien glanzen. Willen we hier wat uitrusten 1" vroeg Hilmar. Hy nam zyn hoed af, de wind streek koel door zyn kort geknipt haar. Ilse kniktezjj gingen op een omgehouwen boomstam zitten. Hilmar boog zyn hoofd achterover en deed tyden valt het sluitingsuur doorgaans heel wat later. Onder dezen langen arbeidsdag nu lijden niet alleen de bedienden, maar in het algemeen evenzeer de patroons. Het spreekt van zelf, dat winke liers, die zonder bedienden werken, den geheelen dag aan hunne zaken gebonden zyn, maar ook voor de winke liers die met een min of meer uitge breid personeel werken, eindigt de arbeidsdag, willen zy hunne zaken goed behartigen, zeker niet voordat de tyd van sluiting daar is. Nu is het een verblijdend verschyn- sel dat uit de kringen der belangheb benden zelf tegen deze toestanden ver zet is gekomen. Zoowel patroons als bedienden hebben zich afgevraagd of bet dan bepaald noodzakelijk is de winkels zoolang open te houden en daarmede zich zeiven een arbeidsdag te bezorgen, die schade toebrengt aan hunne gezondheid, bun de gelegenheid beneemt zich te ontspannen en te ont wikkelen en voor het gezinsleven nauwelijks tijd laat. En deze ontevredenheid met den bestaanden toestand heeft aanleiding gegeven tot verschillende pogingen om door middel van onderling overleg te komen tot een vroegere sluiting der winkels. Deze pogingen hebben echter ten slotte geen van alle eenig resul taat opgeleverd. Een enkele onwillige bleek steeds weer in staat om de goede zaak der by onderlinge afspraak ver vroegde sluiting der winkels te doen vervallen, en steeds bleken er enkele winkeliers te zyn, die in het later openhouden van hunne winkels een voordeeltje zagen, dat zy niet wensch- ten prijs te geven, vooral niet, wan neer hunne concurrenten zoo goed waren om eerder dan zy te gaan sluiten. Zoo kon hier een uiterst kleine minderheid telkens weer een beweging doen verloopen, waarvan het nut voor ieder der betrokkenen toch duidelijk moest zyn. En het is dan ook niet te verwon deren, dat na het mislukken dezer pogingen de overtuigde voorstanders van vervroegde winkelsluiting enkel heil gingen zien in wettelijke regeling. Die wettelijke regeling kan men zich denken in verschillenden vorm. zyn oogen half dicht. Het zonlicht, dat op het watervlak speelde, ver blindde hem. Ilse draaide haar hoofd op zy. Haar hoed wierp een diepe schaduw op haar voorhoofd en oogen. Zy trachtten beiden hun eigen ge dachten te volgen en eikaars naby- heid te vergeten. Te vergeefs 1 Zy voelden eikaars nabijheid voortdurend. Op eens keek Hilmar haar onder zoekend aan. „Waarom huil je?" vroeg hy halfluid. Hy wachtte ongeduldig op haar antwoord. Zij zou misschien een bittere klacht als antwoord geven, en dan zou hy in staat zyn, om zijn hart eens uit te storten. Aan den eenen kant was hy bang voor een opwindende scène, aan den anderen kant hoopte hy er op. Alles was beter, dan die zwijgende kwelling. Ik dacht aan myn vader," ant woordde Ilse eindelijk. „Hans-Henning en ik vonden hem indertijd op een dergelyke open plek in het bosch als hier." Zoo anders Diet Er klonk teleurstelling en ook een zekere ver achting uit zyn toon. Hij wist, dat zy jokte. Zy huilde om heel iets anders. Ilse voelde zich gekrenkt door die minachtende vraag. „Vindt ge het dan zoo onbegrijpelijk, als ik nu nog om mijn vader treur vroeg zy Wegens het verschil in plaatselijke toestanden ligt het voor de hand, dat de wetgever in deze materie steeds geneigd zal zyn om bij de regeling daarvan aan de plaatselijke besturen de noodige vrijheid van beweging te laten. Maar nu doet zich te onzent, waar de wetgever zich de zaak nog niet heeft aangetrokken, de vraag voor of de gemeentebesturen bevoegd zijn zelfstandig eene verordening op de vervroegde winkelsluiting in het leven te roepen. Laat ons hier echter dadelijk by- voegen, dat zulk eene gemeentelijke verordening, hoe weDschelijk ook op zich zelve, zonder beperking van den arbeidsduur van het winkelpersoneel, welke alleen door den wetgever kan gegeven worden, ons toeschynt slechts een voorloopige maatregel te kunnen zy n Maar afgescheiden daarvan, zou de zaak der vervroegde winkelsluiting reeds een stap nader tot hare oplos sing gebracht kunnen worden, wan neer een onzer groote gemeenten, ook na de verwerping van de Amsterdam- sche voorstellen, overging tot in het leven roepen van een verordening op de vervroegde sluiting van winkels en de daarbijbehoorende kantoren en magazijnen. Dat de gemeentebesturen daartoe de bevoegdheid hebben, staat naar ons oordeel vast, maar al mocht men daar omtrent twijfelen, de zaak is het waard, om haar aan het oordeel der Regeering te onderwerpen. Volgt namelijk vernietiging op grond dat de gemeenteraad niet bevoegd was zulk een verordening vast te stellen, dan kan met des te meer klem bij den wetgever op eene regeling voor het geheele Rjjk aangedrongen worden. Of nu de kans groot is, dat na de Amsterdamsche mislukking eene an dere gemeente de zaak met meer succes ter hand zal nemen, zy hier in het midden gelaten. Zulks te eer, daar wij ons in beginsel zouden wen- schen aan te siuiten bij de conclusie, aangenomen op het Nationaal Congres voor den handeldry vendenMiddenstand van het jaar 1903, waarin verlangd wordt een regeling „door eene Ryks- „wet, die de nadere regelingen aan de „gemeenten zal opdragen." hartstochtelijk. Volstrekt niet integendeel." antwoordde hij koel. Ilse rilde ondanks de hitte. Toen zjj zijn onverschilligen toon hoorde, was 'het haar plotseling, alsof er zich afgronden tusscheD hen be vonden, terwijl ze in werkelijkheid dicht naast elkaar op een boomstam zaten. Zjj deed geen poging meer om haar gedrukte stemming te verber gen of hem aan het praten te krij gen. Zy voelde zich diep ongelukkig. Hilmar was de eerste, die opstond. „Wat zoudt ge er van denken, als we nu eens weggingen Je wildet hier immers eten 1" Het is my precies hetzelfde, of wij weggaan of hier blijven I" Zij zette haar hoed recht. Al haar bewegingen hadden iets slaps en vermoeids. Zjj liepen zwijgend naast elkaar naar het restaurant Hubertus. Alles was vol. De Berlyner houdt ontzaglijk veel van de natuur en van buiten zijn en dat komt misschien wel, omdat hij er zoo weinig van genieten kan. In den zomer zitten zelfs de kleinste uitspanningen stampvolhoe had het dus anders kunnen zyn in het zoo aardig en idylisch gelegen restaurant aan het Hubertusmeer. Het gelukte den kellner echtereen tafeltje voor hen tussohen de andere Een dergelijke wet bestaat reeds onder meer in Engeland en in Duitsch- land. In Engeland heeft de wetgever de plaatselijke besturen gemachtigd om bij verordening een sluitingsuur voor winkels vast te stellen. Van deze bevoegdheid hebben slechts zeer weinig locale besturen gebruik ge maakt, ten gevolge waarvan thans wordt overwogen om die besturen daartoe de verplichting op te leggen. In Duitschland daarentegen werd door den wetgever vastgesteld dat de winkels in het geheele Rijk van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends gesloten moeten zijn, terwijl voor de winkelbedienden behalve een middag rusttijd ook nog een onafgebroken rust van 10 u. per etmaal is voor geschreven. Bovendien kan de duur der winkelsluiting waar twee derden der betrokken winkeliers ter plaatse zich daarvoor verklaren, verlengd worden van 8 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens en van deze bevoegd heid was vyf jaar na het tot stand komen der wettelijke regeling in 228 gemeenten in meer of minder uitge breide mate gebruik gemaakt. De geschiedenis der Duitsche bepa lingen op de vervroegde winkelslui ting is inderdaad leerzaamen zulks vooral voor hen, die huiverig mochten zijn om den wetgever te doen ingrijpen zoolang er zich nog een betrekkelijk sterke tegenstand open baart bij elke poging om te komen tot een regeling der winkelsluiting. De Duitsche regeling is ingeluid door een voorstel van de Rijkscom missie voor de Arbeidersstatistiek, die in 1896 aandrong op een winkel sluiting van 8 uur 's avonds tot 5 's morgens, zulks met de noodige uitzonderingen. Tegen dit voorstel kwam heftige oppositie, die zulks een indruk op de Rijksregeering maakte, dat zy de zaak over den anderen boeg wierp en in 1899 kwam met een wetsontwerp, dat den arbeids tijd in wiDkels wilde regelen en waarbij de winkelsluiting was achter wege gelaten op grond dat de afkeer daartegen nog zoo sterk was, dat het de voorkeur verdiende om voor de regeling der arbeidstijden in winkels een weg te zoeken, die minder diep in het verkeersleven zou ingrijpen tafels in te zetten, maar daardoor werd wel is waar aan een heer, die met zyn rug naar hen toezat, elk uitzicht benomen. Hilmar keerde zich naar hem om, om hem zyne excuses aan te bieden. Het was een reusachtige blonde man, die niet bepaald elegant in zijn klee- ren zat en even aan zijn slappen, vilten hoed trok. Hilmar keek een oogenblik onderzoekend naar het vriendelijk gezicht, met de groote, lichtblauwe oogen, maar aarzelde toch weer, aangezien de blonde, spitse baard iets geheel anders gaf aan het onderste deel van het gezicht. Is u nietbegon hy aarzelend. Ja, ik ben het," antwoordde de reus hartelijk lachend, terwijl hy Hilmar zyn hand toestak. Ik herken je aan je lachen en aan je handdruk," zei Hilmar, „Ilse een oud studiegenoot en collega, mynheer Frits Meringer." Ilse begroette hem koel. Zyn uiter lijk beviel haar niet. Nog een couvert" zei Hilmar en een perzikenbowl maar een flinke. Frits, op dit weerzien moeten we eens klinken 1" Hoe lang is het geleden, dat we in Bonn waren, weet je het nog?" „Ach was studirten wir, So gar fleissig Jus. en daarby toch den bedienden en den arbeiders de hun oillyker wyze toe komende rust en ontspanning zou verzekeren. Derhalve werd enkel voorgesteld het voorschrijven vaneen behoorlijke middagpauze, en een onafgebroken rust van minstens 10 uren na afloop van den dagelijkschen arbeidstijd. Verrassend genoeg bracht de Rijks dag zelf daarop de negenuur sluiting in de wet en zoo trad dan op 1 October 1900 de bepaling in werking, dat in geheel Duitschland de winkels om 9 's avonds moeten gesloten zijn. Natuurlijk dat de oppositie niet na liet sombere tafereelen op te hangen van de vermoedelijke werking der wet. Benadeeling van duizenden, aan randing van de vrijheid van arbeid, onnoodige voogdij enz. waren de ter men, waarin een deel der pers stem ming maakte tegen de zoo juist aangenomen bepalingen. Maar reeds het volgende jaar kon de staats secretaris, von Posadowsky, in den Rijksdag verklaren, dat de geweldige agitatie tegen de negen uursluiting op niets was uitgeloopen, en een jaar later werd in de „Soziale Praxis" geconstateerd, dat alle betrokkenen zich verrassend snel in de nieuwe regeling hadden geschikt, dat het pu bliek er zich aan had gewend zyne inkoopen vroeger te doen en dat pa troons en bedienden met gelijke te vredenheid genoten van den verlengden tyd van rust. Waar zoo de zaken staan, behoeft, naar wy meenen, de Nederlandsche wetgever niet te angstvallig te zijn. Met een enkel verleenen van de bevoegdheid tot regeling der zaak aan de gemeentebesturen komen wij er niet. Zoo niet op het voorbeeld van Duitschland by de wet zelve een slui tingsuur wordt vastgesteld, waartegen toch inderdaad moeily k eenig bezwaar is in te brengen, zal in ieder geval aan de gemeentebesturen de plicht moeten worden opgelegd de vervroegde winkel sluiting binnen zekere grenzen te regelen. De wetgever zelve zou in ieder geval aan het personeel be hoorlijke rusttijden moeten verzekeren. In het belaDg van al by het winkelbedrijf betrokken arbeiders en Rbein es liegt an dir. Das man bummeln musz I" zong Meringer, ongegeneerd, met zyn diepe basstem. De meeste gasten keken verbaasd of afkeurend naar den zanger. Ilse voelde zich wel wat gegeneerd maar Hilmar begon luidkeels te lachen. „Je bent nog precies dezelfde 1 Hoe heerlijk, dat ik je juist van avond gevonden heb, Frits 1 Mjjn vrouw en ik waren wat somber ge stemd, maar nu zijn we allemaal vroolijk, niet waar, Ilse Zyn stem was geheel veranderd. Hij was nu opgewekt, ja byna uitge laten vroolijk. Ilse kon zich niet zoo gauw be- heerschen. Ik stoor u zeker mevrouw?" zei Meringer trouwhartig. „U hadt liever alleen willen blijven met uw man Wel neenzei Hilmar snel. „We zijn al zoo lang getrouwd I Maar vertel nu eens, waarom jij je nooit bij me vertoond hebt en watje eigenlijk hebt gedaan, sedert we uit Bonn zyn weggegaan Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1