DAGBLAD OMSTREKEN. AMERSFOORT en No. 120. WOENSDAG 24 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Veiesehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. STATEN GENERAAL. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Zij, die zich uiet ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. In de laatste dagen is er veel sprake geweest van de verhouding tusschen de groote mogendheden, tusschen Frank rijk en Duitschland in de eerste plaats. Over die verhouding maakte men zich in Duitschland min of meer be zorgd. Een paar malen bleek die bezorgdheid zelfs uit de koerslijsten van de Berlijnsche Beurs. Men had met wantrouwen de samenkomst te Reval aangezien. Dat wantrouwen werd verhoogd door de taal van som mige Fransche, Engelsche en Russische bladen. Toen bracht een minder be kend Duitsch blad de opzienbare mededeeling omtrent eene rede des keizers, die zou gesproken hebben van pogingen om het Duitsche Rijk te omsingelen en daarmede afrekening te houden. De Duitsche regeering achtte het blijkbaar wenscheljjk de verontruste gemoederen tot kalmte te stemmen. Zij maakte daartoe gebruik van de Norddeutsche Algem. Ztg. die haar zoo dikwijls als spreektrompet dient. Het offlcieuse blad bracht aan het hoofd van zijne kolommen eene ver klaring. Maar deze offlcieuse verklaring, die geruststellend moest werken, had niet het bedoelde succes. De Berlijnsche Beurs begroette haar met eene daling. Het kalmeerend recept had verkeerd gewerkt. Toen had in de FraDSche Kamer het debat plaats over de zaken van Marokko. De heer Gervais, die de regeering interpelleerde, is geen der eerste redenaars van het Palais Bour bon. De bladen zijn het er ov^r eens, - dat de eigenlijke interpellatie niet veel beteekende en het daarop ge volgde debat de zaken geen stap verder heeft gebracht. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 61) De kellner zette de bowl op de tafel en Hilmar schonk de glazen vol. Uitstekend op temperatuur ge bracht de glazen beslaan onmid dellijk!" zei Meringen. Nou Frits santé I santé Ilse Meringer hield zijn glas tegen het licht. „Wir wollen uns den grauen Tag vergolden ja vergolden!" Op uwe gezondheid, mevrouw "Wat ik in den tusschentijd uitge voerd heb? Nou, van alles. Mijn vader vond, dat ik den bodem der biervaten te vlijtig bestudeerde en dat ik me voor alles interesseerde, behalve voor de droge rechtswetenschap! En dus liet bij mij thuis komen in ons idyl lisch dorp. Daar werd ik natuurlijk als een wonder aangegaapt, besproken en gelaakt. Dat hield ik niet uit. Maar het debat was toch een enkel oogenblik interessant. Het was toen de heer Jaurès, geweldig tegenstander van de Marokkopolitiek, zeide, dat de Fransche regeering door haren gezant te Berlijn geruststellende verklaringen had doen afleggen en de nieuwe in structies aan generaal d'Amade had medegedeeld na een artikel van de Temps, waarin sprake was van de ont stemming die in Duitschland heerschte. Dat vond hij een zonderling samen treffen. De heer Pichon, minister van buitenlandsche zaken, was of scheen zeer verontwaardigd door wat hy eene insinuatie scheeu te vinden. Alsof Frankrijk, alsof de Fransche regeering onder den invloed van Duitschland zou staan Hy wekte een waren storm by de uiterste linkerzijde door de vraag wie den heer Jaurès had gemachtigd namens Duitschland te spreken. De storm bedaarde eerst nadat de zitting eenigen tijd was ge schorst. Maar wat zouden de bladen zeggen van dit incident en van het debat? Het verdient de aandacht dat de toongevende bladen het geval zeer voorzichtig behandelen. De Fransche pers is op het oogenblik zeer vrede lievend. Kort geleden, vóór de samen komst te Reval, weer klonken fanfares en de Temps, zooals men weet, sloeg een hoogen toon aan. Thans spreekt hetzelfde blad van de correcte betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitsch land en het beschuldigt Jaurès van eene poging om de goede verhouding te hebben willen verstoren. Dit artikel van de Temps, een blad, dat zooals bekend is zekere betrekkin gen onderhoudt met de diplomatieke wereld in Frankrijk, en de toon der Fransche pers, zullen waarschijnlijk in Duitschland een meer geruststellenden invloed hebben dan de oficieuse ver klaring van de Norddeutsche. MAROKKO. De Petit Parisien verneemt uit Taudzjer Er moet verschil van meening be staan onder het diplomatieke corps nopens de tegenover Moelai Haftd aan te nemen houding. De gezanten van Duitschland, Italië, Oostenrijk-Hon- Eeos op een dag zat ik in Ber lijn en bood mjjn onwaardeerbare hulp en mijne groote talenten aan ver scheiden redacties aan, met het be kende succes. Eindelijk vond ik een moedigen uitgever voor mijne onge rijmde gedichten, maar ongelukkig ging hij op het laatste oogenblik failiet en dus zag mijn geesteskind nooit in drukletter het licht der wereld." Maar nu ben je toch zeker doordergelykebeginnelingsakeligheden heen Tamelijk wel. Ik ben verbonden aan een courant die in jouw kringen waarschijnlijk nooit genoemd wordt." Maar je hebt toch meer boeken geschreven waarvoor ik mijn hoed af neem. Alle respect I" Dank je wel, beste Hilmar. En daarenboven leiden die werken een kalm plantenleven in eenige leesbibliotheken en boekenwinkels zij vertoeven daar in de hoogste sfeeren waar geen zoekende hand hen stoort." Hoe is dat mogelijk? Ik heb er zeer goede kritieken over gelezen en trouwens zelf ook een geschreven." Een succès d'estime, beste jongen, maar dat doet er niet toe. Voordat ik maar iets schrijf om geld te verdienen raak ik liever nooit meer een pen aan." Hy dronk met een paar lange eugen zyn glas leeg. „Die bowl smaakt garye en Nederland hebben in het Oostenrijk-Hongaarsche gezantschap een afzonderlijke bijeenkomstgehouden. Al de andere mogendheden en de Sjerifiaansche overheidspersonen (van Abd-el-Azis) zijn het eens. De Parijsche berichtgever van het „Berl. Tageblatt" deelt mede uit goede bron te hebben vernomen, dat men in de kanselarijen der Europeesche regee ring reeds rekening gaat houden met het feit, dat Abd-el-Azis het onderspit heeft gedolven. Er worden, volgens hem, tusschen de regeeringen reeds besprekingen gehouden over de wijze, waarop men de erkenning van Moelai Hafid zou kunnen bewerkstelligen. ITALIË. De stad Parma, zoo wordt uit Turijn aan den Matin bericht, lijkt op het oogenblik precies op een groote kazerne. De geheele stad is door troepen bezet en onophoudelijk rijden er cavalerie-patrouilles door de straten. Strenge bevelen zijn uitge vaardigd, ten eiDde ieder begin van ongeregeldheden in den kiem te smoren. Maandagochtend zyn er 200 perso nen in hechtenis genomen, o. a. Corradi, gedelegeerde van de arbeids beurs te Milaan. Er heerscht buitengewone opgewon denheid in de stad, vooral in Parma- Vecchia, waar iedereen gewapend rondloopt en alle telegraaf- en tele- phoondraden stukgesneden zijn. Des niettegenstaande is er Maandag niets bijzonder ernstigs voorgevallen. Buiten de stad echter zijn stakers en arbeidswilligen slaags geraakt en vielen aan weerszijden gewonden. Ook in een ander deel van Italië hebben opstootjes plaats gehad. De bevolking van het Calabreesche dorp Oiivadi, die te vergeefsch bij de regeering had aangedrongen op her bouw der woningen, die bjj de laatste aardbevingen verwoest zyn, kwam in opstand en deed een aanval op het raadhuis. De carabinieri, die met steenworpen werden ontvangen schoten op de menigte, waardoor drie perso nen gedood en tien gekwetst werden. Ook werd een carabiniere ernstig gekwetst. uitstekend, Hilmar. Een glas wijn drinken met een goeden vriend dat is iets heerlijks en dan die stille uren aan de schrijftafel! Ik woon in een vry armoedig hol hoog, heel hoog! Onder mij raast en bruist Ber lijn, maar dat gaat mij niet aan. Ik zit zoo eenzaam in mijn hoekje als op een eiland, midden in de zee. Daar kan men goed schrijven. Daar ontstaat de eene „stille geschiedenis vóór, de andere na. En al worden ze ook maar heel weinig gelezen dat doet er niet toe, dat doet er volstrekt niet toe!" Zijne blauwe oogenschitterden. Hilmar keek somber voor zich uit. Ja, zoo'n klein kamertje zoo'n eenzaam kamertje," zei hij, „daar kan men goed schrijven, dat geloof ik graag." Ilse hief haar hoofd op. Er lag een hartstochtelijke aanklacht in hare oogen. Maar zij zei niets. Als men getrouwd is, dan is dat natuurlijk heel anders veel mooier I" zei Meringer. Hij keek Hilmar en Ilse aan. Hij merkte heel goed dat er iets niet in den haak was. Ja, dan is het natuurlijk anders!" herhaalde Hilmar zuchtend. Er volgde een ietwat verlegen stilte. Meringer hief zyn glas op tegen Ilse. „Toe mevrouw, klink eens met me I" zei hij. „Wij dichters zijn vreemde snoeshanen. Men moet ons niets Ook uit de provincie Cosenza komen berichten over ongeregeldheden wegens dezelfde redenen. RUSLAND. Te Bielystock is het proces beëin digd, waarbij geoordeeld moest worden over de aanstokers van het progrom in 1906. Een der beschuldigden kreeg 3 jaar gevangenisstraf, 13 anderen kregen straffen, varieerende tusschen 6 en 12 maanden, en de 15 overigen werden vrijgesproken. Het is in Rusland dikwijls voldoende verdacht te worden van een aanslag, om levenslang naar Siberië te moeten of opgehangen te worden, en deze schurken, die menschen bjj massa's tegelijk vermoordden, worden vrijge sproken of krijgen minimale straffen. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van de wijzi ging in de motor-wet, werd, zooals we reeds gisteren meldden, een amendement-Van Citters aangenomen waardoor de gemeentebesturen de bevoegdheid erlangen om ten aanzien van alle wegen in de bebouwde kom der gemeente een maximum snelheid van 10 KM. voor te schrijven. De Regeering had voorgesteld 15 KM., de heer De Waal Malefyt wilde die 15 KM. behouden voor de wegen voor het doorgaand verkeer bestemd en overigens de gemeentebesturen geheel vrij laten. Zijn amendement is door de aanneming van het voor- stel-Van Citters vervallen verklaard. Op het principe der wet is dus in breuk gemaakt. Bovendien is in de wet iets nieuws terecht gekomeneen gewichtsmaxi mum. De heer De Geer had het denkbeeld geopperd, fluks een amen dement samengesteld en Da eenige wijziging werd dit door den Minister overgenomen. De heer De Waal Malefijt vroeg toen stemming over het artikel, dat met 49 tegen 18 stemmen werd aangenomen. kwalijk nemen. Wij hebben altijd iets in ons binnenste waarvoor we leven. En alles wat daaraan kwaad zou kunnen doen wordt van je afgezet al is het ook het liefste en mooiste wat men bezit. „Heb ik geen gelyk, Hil mar?" Ja, je hebt groot gelijk 1" Dat antwoord klonk zeer bedrukt. „Frits, je zult eens een van onze allergrootste kunstenaars worden. Je krijgt een plaats in de geschiedenis der letter kunde; laat het publiek maar loopen!" Dat doe ik ook. Maar je kunt niet verlangen, dat ik er me over zal verheugen als schoolkinderen myn naam van buiten leeren. Wat kan my dat schelen Wy hebben in ons leven oogenblikken, neen uren, waarvan anderen zich geen voorstelling kunnen maken en die alleen waard zijn om te leven. Dat zyn die gewijde uren waarin men zelf schept en niet slechts een schepsel is. Het doet me erg veel goed om eens met je samen te zijn, Frits. Kom me vooral vaak opzoeken'" Maar alleen voor het geval dat ge er me uitzet als ik ongelegen kom." Maar zoudt ge my dat dan niet kwalijk nemen?" Neen, beste jongenAls men zelf schrijft, weet men wat het zegt om gestoord te worden. En dan dat ver driet als men iemand uitgescholden Het gewichtsmaximum strekt tot bevordering der wegbelangon. De wetswijziging is afgehandeld en aanvaard zonder stemming. GISTING IN INDIË. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint heden Ter Sumatra's Westkust was het gisteren uiterlijk rustig. De meeste kampongs langs de spoorlijn Loèboek Aloeng-Kajoe Tanam zyn echter nog verlaten. Te Fort van der Capellen betaalde de bevolking ruim f200.000 aan be lasting, zijnde meer dan de helft van den aanslag. Een later van dien correspondent ontvangen telegram luidt (Officieel). Gouverneur Heckler ge lastte streng toezicht te houden op de wapensmederjjeD. De bevolking in Oud-Agam begint weer de te velde staande padi te snijden. Priaman, Kamang, Batipoe en X Kota tellen veel aanhangers van de secte der Satrija, overal aansporend tot ver- zet. In de Ommelanden van Padang wordt een begin van onrust waar genomen. Adres Slagershond. Bij zijne inlichtingen op een adres van het Hoofdbestuur van den Nederl. Slagershond, houdende verzoek maat regelen te treffen, die het mogelijk maken van den bestaanden accijns van runderen, die na de slachting voorwaardelijk worden goedgekeurd, gedeeltelijke restitutie te verkrijgen, deelt de Minister van Financiën mede, dat nu naar aanleiding van dit adres de zaak nog eens ernstig overwogen is, het den Minister voorkomt, dat, hoewei het daarbij betrokken belang gering is, er redenen van billijkheid pleiten voor bet in 't leven roepen van bepalingen, die het mogelijk maken de gevraagde restitutie te verleenen. In o, er weging is daarom een wets ontwerp, waarin deze zaak wordt geregeld, dat binnen niet al te langen tyd kan worden iDgediend. Rijkspostspaarbank. Met iDgang van 1 Juli a.s. worden de volgende, van algemeen belang zynde, heeft die stil gekrenkt weg gaat! Op dergelijke oogenblikken is degeen die men het meest lief heeft bijna een vyand." Ilse zette haar glas neer. Hare hand trilde. Zy wierp even een blik op Hilmar. Meringers woorden kwamen haar brutaal voor want zij beroerden een heimelijke wonde. Hilmar staarde den spreker strak aan. Is dat bij jou ook zoo? Goddank ik begryp mezelf al in het geheel niet meer ik achtte mezelf over dreven gevoelig ziekelijk zenuw achtig Och wat dat is de normale toestand als men iets op het hart en in zijn brein heeft maar nog niet in staat is het neer te schrijven." Maar hoe kunt u schrjjven in een omgeving als die u ons besehreeft, mynheer Meringer," zei Ilse. „Uwe buren zullen toch ook wel niet al te geduldig uwe „scheppiDgsuren" eer biedigen?" Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1