OMSTREKEN. DAGBLAD AMERSFOORT EN VOOR No. 123. ZATERDAG 27 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. De Doodstraf. FEU 1LLETO JN De Familie Von Kröchert. BUITENLAND*. BINNENLAND. STATEN GENERAAL. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Hoofdredacteur E. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. f 0.40 - 0.08 - 0.10 Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Zooals men weet zal waarschijnlijk binnenkort in Frankrijk een voorstel van de regeering inkomen om de doodstraf af te schaffen. Feitelijk is die daar te lande reeds afgeschaft. De President der Republiek weigert tot heden standvastig een doodvonnis te onderteekenen. Dat vereert zyn hart. Hij ducht de zware verantwoordelijk heid en hjj denkt aan den misdadiger. Maar zooals men begrijpen zal, heb ben de plannen der Fransche regeering, de voorstanders van deze straf daar te lande en ook elders weer wakker gemaakt en kan men hier en daar weer artikelen lezen, waarin deze heeren, die de vergeldingstheorie als eene bij uitstek christelijke schijnen te beschouwen, een pleidooi voor het behoud van de doodstraf houden. Over het al of niet hebben van het recht om een misdadiger ter dood te brengen, is reeds zooveel gesproken en geschreven, dat wij de motieven van het voor en tegen hier niet be hoeven te herhalen, maar behalve redenen van beschaving en humani teit, is er voor ons een belangrijk motief, waarom wij het zouden be treuren, als de doodstraf weer werd ingevoerd en dat is, dat men altijd blootstaat aan een rechterlijke dwaling. De rechters in Nederland zijn zeer vertrouwbare mannen en wy gelooven niet, dat de rechtspraak in eenig land ter wereld hooger staat dan by ons alleen de rechters blijven menschen en zijn niet onfeilbaar. Wordt er onder de tegenwoordige wetten een persoon tot levenslange gevangenis straf veroordeeld en blijkt later, dat Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 65) Ik heb er nooit genoeg van, maar ik bedoel nu iets anders." Nou?" Als ik weer eens hier kom, moet u een witten japon aantrekken en uw haar laten hangen. Staat er nog niet ergens een spinnewiel U is immers van het land?" Ja, ik heb er wel een. Ik kan ook wel spinnen, al doe in het niet zoo goed als mijne zuster Hilda." Ziet u nu well Wil u het doen Ilse keek Hilmar vragend aan. Hy knikte. „Waarom niet, Ilse?" Maar hy schrikte toch van de uit werking van hare aardigheid, toen zij hy het eerstvolgende bezoek van Meringer, aan zyn verlangen voldaan had. Toen hy binnen kwam, ging zy hem niet als naar gewoonte tegemoet, maar bleef stil in haar hoekje aan haar er een rechterlijke dwaling heeft plaats gehad, dan kan het onrecht worden hersteld. Maar als het slachtoffer ge guillotineerd is? Weten dan de heeren, die nu zoo naar het behoud van de doodstraf pleiten, een middel De voorstanders van die straf, die den bijbel tot grondslag nemen, kiezen veelal de woorden van Paulus voor hun beweren uit, waar deze zegt, dat: „de Overheid het zwaard niet tevergeefs draagt, want dat zy is Gods dienaresse, een wreekster tot straf dengenen die kwaad doet." Voor dezulken zou het niet kwaad zyn, als zij eens lazen wat een Duitsch orthodox geleerde over deze woorden heeft geschreven. Deze zegt „de Overheid is Gods dienaresse, zoo als Paulus zegt, geenszins zyn plaats vervangster. Zij straft niet namens God, maar slechts krachtens zijn ver lof en volgens zyn bevel. God namelijk heeft tot straf en tuchtiging van het zondige menschdom de strafrechts pleging in de handen van zondige en onrechtvaardige menschen gelegd, die den hem opgelegden strafplicbt niet anders dan onvolkomen kunnen ver vullen. Het zwaard het recht tot de doodstraf is alzoo ook den mensch niet in handen gesteld. Als Paulus zegt, dat de overheid het zwaard niet te vergeefs draagt, dan bedoelt hy met zwaard niet een door hem erkend recht tot de doodstraf, maar de strafrechtspleging in het algemeen. De machaira (het zwaard) was de dolk der Romeinsche keizers, die als zinnebeeld der aan de landvoogden overgedragen crimineele jurisdictie voor dezen placht te worden uitge dragen." Dit ter overweging aan hen, die op grond van Paulus' woorden de dood straf bepleiten. Intusschen hopen wy dat de Kamer en Senaat in Frankrijk zullen denken spinnewiel zitten. Zy had een witten japon aan, er stak een roos in haar ceintuur en haar haar viel in twee vlechten neer. Het spinnewiel snorde. Meringer stond als betooverd naar haar te kyken. Hilmar tikte hem eindelyk lachend op zyn schouder. „Nou, hoe bevalt je dat Gretchen? Je staat er geheel be tooverd by I" Meringer zuchtte even. Hij schudde zyn hand af. „We zijn dwazen I" zei hy zachtjes. „We willen de wyde wereld ingaan om de poëzie te zoeken en zy zit hier aan je haard, gelukskind Hij liep met vlugge schreden naar haar toe. „Mevrouw ik dank u wel I" Ilse glimlachte ietwat spotachtig; het spinnewiel snorde weer, het klonk byna als een gegichel en zy trok y verig aan den draad. De tyd die aan de vacantie vooraf zou gaan was al lang voorbij, maar Meringer praatte in het geheel niet meer over de reis. Ilse paste wel op, dat zy er niet over begon, totdat Hil mar eindelyk zyn geduld begon te verliezen. Morgen vroeg gaan we weg I" zei hy. „We laten den besten tyd voorbij gaan." Ilse werd bleek. Meringer boog zich over haar heen. als President Faillières, dan zal de guillotine haar bloedige rol daar te lande hebben uitgespeeld en de valbijl een curiositeit worden in musea, naast groote beulszwaarden, de geesels, de martelinstrumenten, enz. [En de toe schouwers zullen die dingen aanzien met huiverende belangstelling en vin den dat de tijden beter, de zeden zachter zyn geworden. OPENBAAR NEUTRAAL ONDER WIJS IN FRANKRIJK. In ons vorig nommer heeft men kunnen lezen, dat de minister van Onderwys Doumergue, een wetsont werp tot betere verzekering van de neutraliteit der school had ingediend. In de memorie van toelichting van dit ontwerp leest men o.a. het vol gende „Op bevel van hun ouders weigeren kinderen, die natuurlijk zelf onverant woordelijk zjjn, om de leerboeken, welke de onderwijzer hun geeft, mede te nemen en er de opgegeven lessen uit te leeren. Hun openlijke ongehoorzaamheid kan op geen enkele manier worden te keer gegaan, wijl zy plaats heeft onder voorwendsel, dat men aan het hoofd des gezins gehoorzaamheid is verschuldigd. De geestelijken schro men niet om bij hun huisbezoek en van den kansel de boeken, welke de kinderen zich voor de school moeten aanschaffen, te verbieden, en om hun ouders te dwingen deze boeken te doen vernietigen en, des noodig, deze door andere boeken ter keuze van den priester te vervangen. Zy wei geren godsdienstonderwijs en voor bereiding voor de sacramenten aan die kinderen, welke aan dezen dwang weerstand bieden, en hun schoolboeken blijven gebruiken." En verder „Zonder twyfel hebben de ouders, die aan den Staat hun kinderen toe vertrouwen, het recht om te eischen, dat hun geloof en hun overtuiging noch bestreden, noch beleedigd worden door een agressief onderwijsen „Ga met ons mee, mevrouw 1" zei hy smeekend. Ilse keek Hilmar vragend aan. Toen zy echter geen goedkeuring op zijn ge zicht las, wierp zy op eens haar werk neer en ging de kamer uit. Meringer zag, dat hare oogen vol tranen stonden. „Het zou zoo aardig zyn om met ons drieën te gaan I" zei hij. Hilmar fronste zijn voorhoofd. „Beste Frits, ik heb al heel weinig zin in een reis met ons drieën, waarbij gij voort durend mijne vrouw zoudt aanbidden I" zei hy kalm. „Ik ga morgen vroeg op reis ga je mee of niet?" Jawelantwoordde Meringer lakoniek. Hjj kwam niet meer op zyn voorstel terug. Hij ging vroeger weg dan anders en toen hij buiten op straat stond en naar de verlichte vensters op de derde verdieping keek, zuchtte hij diep. Ver volgens zette hy zijn hoed op een oor en begon een straatdeuntje te fluiten. Ilse was te trotsch, om bij het af scheid te huilen. Hilmar zou door geen enkele klacht geen enkele traan weer houden worden als hij persé alleen wilde gaani Zij stond zwijgend voor hem. Hare armen hingen slap neer en haar heele lichaam trilde van verdriet. Het was een zonnige zomer morgen. Hilmar boog zich over haar heen. anderzijds heelt de Staat dikwijls en met te oprechte bedoelingen, de me dewerking ingeroepen van het gezin ten behoeve van de school, om de zorg en zelfs de contróle der ouders te willen afwijzen. Maar de wetten en organieke reglementen, die het openbaar lager onderwijs regelen, heb ben aan de ingezetenen de meest volledige waarborgen gegeven uit het oogpunt van neutraliteiten tevens hebben zij het middel geschonken om de onderwijzers tot hun plicht terug te brengen, indien zy in de verleiding mochten komen er van af te dwalen." FRANKRIJK. Gisteren zou in de Fransche Kamer het wetsontwerp der regeering wor den behandeld, strekkende tot afschaf fing van de doodstraf. Dit ontwerp was door de gerech telijke commissie aangenomen en deze had den heer Cruppi, later minister geworden en daarom vervangen door den heer Peret, tot rapporteur be noemd. In de vergadering der com missie van Donderdag, heeft zy plotseling besloten terug te komen op haar vroeger besluit en het voorstel te doen tot handhaving van de doodstraf. Dit besluit werd genomen met 8 stemmen tegen 2. PERZIÊ. Tot militair bevelhebber van Teheran is benoemd een kolonel der Russische kozakken. Dat zegt alleseen bar baar heeft daar te bevelen en de toestand moet er dan ook vreeselijk zijn. De minister van financiën Nassir el Moelk en twee leden van het parlement met hunne gezinnen heb ben een schuilplaats gezocht in de Italiaansche legatie. Eiken dag wordt op bevel van den Sjah, volgens een vooraf opgemaakte lijst, een huis beschoten. Aan die beschieting gaat eerst een formeele plundering vooraf en deze bepaalt zich niet alleen tot de aanwezige kostbaarheden, maar zelfs worden de sloten en de kloppers der deuren medegenomen. Volgens een Reuter-telegram uit Teheran is de Europeesche kolonie Adieu, Ilse. Adieu I" herhaalde zij werktuige lijk zonder hem aan te kyken. Hy liep naar de deur, bleef daar staaü en keek nog eens om. „Ilse je bent onverstandig. Waarom vergalt ge me nu alle vreugde Dat doe ik niet." Wees dan verstandig en blijf hier niet alleen zitten, maar ga naar Hal- bendorf of Malchow waarheen je maar wilt I" Ja, ik kan heengaan waar ik maar wil. Het is jou onverschillig. Je draait myne woorden om. Ik bedoel, dat een ieder er zich op ver heugt als je komt Alleen jij niet. Jij verheugt er je alleen over, als je weggaat." Hij trok zyne schouders op. „Dusik hoop, dat je het zult doen. Neem me niet kwalyk als ik je geen lange brieven schrijf. Ik wil, ik moet rust hebben Je weet het, als ik werk, stoort het idee me al, dat je op een brief wacht." Dan zal ik er geen verwachten." Zoo is het goed. Je zult natuur lijk wel iets van ons hooren." Ik heb geen verzameling van prentbriefkaarten." Maar je zult toch niet verdrietig zijn, als er geen lange brieven komen Ik zal je ten minste niet lastig vallen met klachten." Hy stampte met zyn voet op den aldaar zeer onder den indruk van de wreedheden, die dag in dag uit onder hare oogen plaats vinden. De hoofden der verschillende diplomatieke missies hebben den commandant van de lijf wacht medegedeeld, dat zij, hoewel geenszins bedoelende zich te mengen in de binnenlaudsche aangelegenheden van het land, het noodig achten te kennen te geven, hoezeer zij die voortdurende plunderingen en de slachtingen onder onschuldige personen betreuren. AMERIKA. Te Princeton in New Jersey heeft gisteren de begrafenis van den oud president Cleveland plaats gehad in den uitersten eenvoud. President Roose velt en de gouverneurs van New-York, New-Jersey en Georgia waren daarbij tegenwoordig, echter niet officieel, maar als vrienden van Cleveland. TWEEDE KAMER. Gisteren is de behandeling van de Oorlogsbegrooting begonnen. De meest belangrijke van de gehouden rede voeringen is die van den heer Patyn. Zich beroepend op de na de behande ling dier wet in de Tweede Kamer in ons Hoogerhuis uitgesproken rede van den oud-minister Staal, trachtte hy - aan te toonen, dat indertijd minister Sabron de Tweede Kamer zeer onvol- ledige inlichtingen verstrekt heeft. Uit de rede van den heer Staal was meende de heer Patyn gebleken, dat inderdaad de 2200 aangevraagde manschappen ingeval van mobilisatio slechts simpele handlangersdiensten te verrichten hadden, dat voor de; detachementsdiensten wachtdien sten enz. buiten de kazerne reeds onder minister Van Rappard een vol doend aantal troepen aanwezig zou zijn geweest. De minister Sabron had weliswaar niet erkend, dat de heer Staal den juisten kyk had op de zaak, waar het om ging, maar hy had meende de heer Patijn mdirectelyk toch tamelijk wel te kennen gegeven, dat de beschouwingen van den ex- grond. „Lieve God die verwijtende inschikkelijkheid is het ergste van alles I Moet ik den last nu weer mee- sleepen, dien ik trachtte af te schud den Hare oogen flikkerden en haar bleek gezicht werd rood. „Ga heen I" zy wees naar de deur. „Ga heen Ik wil geen brief hebben niets I ga heen en amuseer je I" Een oogenblik bleef hij nog beslui teloos voor haar staan, maar toen zy haar verzoek op beftigen toon her haalde, ging hij zonder iets te zeggen de deur uit, die met een slag dichtviel. Ilse bleeft nog een poosje midden in de kamer staan. Er lag een ge spannen uitdrukking op haar gelaat, maar zij hoorde geen schreden op den dikken looper in den gang. Daar viel de huisdeur dicht. Er stond een rijtuig stil, 't reed dadelyk daarop weer weg. Zjj sloeg hare beide handen voor haar gelaat en begon zacht te snikken. Er volgden droevige, troostelooze dagen en vreeselyke nachten. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1