weerbericht. allerlei. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Thermoineterstand Kerk- en Schoolnieuws. HAAGSCHE KOUT. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 27 Juni 1908. Hoogste barometerstand 774.6 m.M. te Shieldslaagste 757.S m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 28 Juni 1908. WindZwakke tot matige meest noordelijke wind. Gesteldheid van de luchtVeran- anderl(jke bewolking, weiuig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennacht F. 57 Hedenmiddag 12 uur F. 67 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 27 Juni des morgens 7 uur: W F. minister van oorlog onaantastbaar waren. Dienaangaande nu wilde de heer Patijn zekerheid hebben. Nooit zoo verzekerde hij met klem is, hetzjj in openbare vergadering, hetzij in comité-generaal, op glasheldere wijze aan de Tweede Kamerleden medegedeeld, welke de bestemming der aangevraagde 2200 man was, laat staan, dat onomwonden ge zegd zoude zijn: deze lieden zijn uitsluitend voor handlangersdiensten noodig. Op positieve vragen had de minister niet of althans in niet vol doende mate geantwoord bjj had met vage bewoordingen en argumenten zéuder houvast zyn voorstel trachten tê verdedigen en aannemelijk te maken. Maar aldus de heer Patijn indien inderdaad de heer Staal zich niet vergist heeft, indien werkelijk die 2200 manschappen slechts aangevraagd 'werden, die uitgave van, alles bij alles, 4-j ton slechts voorgesteld werd, om bij een eventueele mobilisatie hand langers ter beschikking te hebben voor het verrichten van werk, dat naar veler oordeel ook door uiet-militairen op bevredigende wyze zou kunnen verricht worden, dan had zulks onom wonden, zonder geheimzinnigbeids-ge- doe verklaard moeten zijn. En dat is niet geschied. Wilt ge de proef op de som? Welnu van de Tweede Kamerleden, die in de Maart-dagen over het voorstel- Sabron het woord voerden, verkeerden de meesten, hetzij in onzekerheid omtrent de bestemming der 2200 man, hetzij in de vaste meening, dat zij of niet óf althans niet allen voor hand langersdiensten zouden gebezigd wor den. Ja, woordvoerders der rechter zijde, gelijk de heeren Duymaer van Twist en De Savornin Lohman, gaven zeer [duidelijk te kennen, dat zij vol strekt niet geloofden in het praatje, als zouden de 2200 man uitsluitend voor corveën enz. gebruikt worden. De afgevaardigde voor Goes b.v. sprak van het bezetten van bepaalde punten als de taak dezer manschappen inge val van mobilisatie. En ook het comité- generaal verschafte geen uitsluitsel. Nog daarna sprak b.v. de heer Thom son de meening uit, dat een deel der 2200 man voor dekkingsdetachementen gebruikt zou worden. Wat was nu de waarheid Had minister Staal gelijk met zijn verkla ring, dat de heer Sabron zelf in een vroegere functie het beperkt blijvend gedeelte van minister Van Rappard voor detachementsdiensten noodig achtte en er de 2200 nieuwe man schappen slechts voor sjouw- en sleepwerk byvroeg? Maar waarom was dit dan vroeger niet ronduit ver klaard De heer Patijn schepte geen illu sies. De einduitslag zou wel niet anders zijn geweest, indien de Kamer volkomen op de hoogte ware gebracht, maar het land zou hebben geweten, waarom het ging en de discussie zou minder over de technische militaire quaesties hebben geloopen en meer over de handlangersdiensten. Het zou alom bekend zijn geworden dat de 4rJ ton werden weggeworpen om diensten te verrichten, die, zoo derzelver nood zakelijkheid gebleken ware, evengoed door burgers voor minder geld zouden kunnen gepraesteerd zijn. De heer Verhey merkte op, dat het antwoord, door den Minister ge geven op de nota van den heer Duy maer van Twist (betreffende de „zoek geraakte" f 32.000) toont dat die af gevaardigde inderdaad gelijk had. Over dit laatste punt werd later nog het woord gevoerd door den heer D. v. Twist en den heer Van Asch van Wijck. Laatstgenoemde betoogde dat de f 32.000 wel niet „zoek ge raakt" zijn, maar dat de menschen die het geld hadden moeten hebben, het niet hebben gekregen. En de afgevaardigde voor Steenwijk stelde dan ook een motie voor, om de Kamer den wensch te doen uitspreken dat het geld, bjj de begrooting voor 1906 toegestaan om voor de sergeant majoors-instructeur de jaren, door gebracht in titulairen rang te doen meetellen, alsnog te doen toekomen. Congr es voor Staatspen- sionneering. Het door den Bond' voor Staatspensionneering te houden congres voor Staatspensionneering zal plaats hebben op Zaterdag 13 Septem ber a.s., te Amsterdam, in Maison Stroucken. Het congres-bestuur is nu definitief samengesteld als volgtFrans Netscher, Santpoort, Voorzitter; mevr. Th. P. B. Haver, Amsterdam, 2e Voorz.G. L. Jansen (Perio), Red. Ned. Pensioen- partjj, Rotterdam; D. de Clercq, Bloe- mendaal; J. P. de Jager, Tiel; ds. U. J. Reinders, Dantumawoudeds. D. A. van Krevelen, OosterhesselenG. Wieringa, ArnhemC. F. J. Verbeek, Haarlem, en A. Voorbrood, Arnhem, Secretaris. Alle politieke partijen, bonden en vak vereenigingen zullen tot deelneming worden uitgenoodigd. Particuliere per sonen kunnen deel uitmaken van het congres tegen betaling van f 1. De oproepingsbrieven, vermeldende tevens de stellingen en voorwaarden tot deel neming, worden spoedig verzonden. Kindersterfte in Noord- Brabant. De afdeelingen van de Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Geneeskunde in Noord- Brabant zijn overeengekomen een ern stig onderzoek in te stellen naar de groote kindersterfte in die provincie. Te dien einde zjjn aan alle genees kundigen aldaar gemakkelijke ciculaires toegezonden, met verzoek bij het over lijden van elk hunner patientjes be neden den leeftijd van één jaar daarop in te vullen enkele gegevens omtrent voeding en verpleging, zindelijkheid en omgeving, beroep, gezondheid en maatschappelyken welstand der ouders, het aantal levende en overleden kin deren in hetzelfde gezin e.d. Het onderzoek is voorloopig bepaald op een duur van negen maanden. Sumatra. Blijkens een uit Nederlandsch-Indiê bij het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram gaat om te patrouilleeren een eskadron cavalerie naar Sumatra's Westkust. Alle bestuurszetels in de Padangsche Bovenlanden worden thans door de tachementen beschermd. Het verzet blijft zich uiten in plaatselijk geweld dadig optreden en terugvordering van reeds betaalde belasting. Bij de vermoording van den contro leur Bastiaans, wiens gezin ongedeerd bleef, is tevens de controleurswoning te Boea verbrand en de kas geplun derd. Op den 24n dezer is een aanval op Palembajan afgeslagen, waarbij de aan vallers 57 dooden bekwamen, terwijl één inlandsche fuselier gewond werd. Middenstandscrediet- b a n k. In een te Groningen gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een centrale creöietbank voor den middenstand. Staatscommissie Mid denstand. De Tel. meldt nader, dat op de in den Haag gehouden ver gadering der Staatscommissie voor den Middenstand, langdurig beraad slaagd is over de te houden enquête. Ten slotte is men er in geslaagd met de regeering tot overeenstemming te komen omtrent de wijze, waarop de enquête zal geschieden. Deze enquête wordt gehouden over het geheele land, dat verdeeld zal worden in drie districten, t. w. de noordelijke, de westelijke, en de zuidelijke provinciën. Iedere districts-commissie bestaat uit 3 personen. Het onderzoek zal zoowel mondeling als schriftelijk geschieden, zoowel in dividueel, als door tusschenkomst van nationale en locale vereenigingen, plaats hebben. Bovendien bestaat het voornemen, omtrent vele bedrijven monographieën te doen samenstellen. Naar wij reeds meedeelden zal de Utrechtsche Fietsvereeniging „Het Stalen Ros" morgen een clubtocht houden over Amersfoort naar Barne- veld. In den middag zal het gezelschap alhier arriveeren en rust houden in den tuin van het café Otte aan den Ileiligenbergerweg. De Amersfoortsche Muziekvereeniging zal aldaar dan een concert geven, aanvangende om 4 uur. We herinneren aan de gelegen heid tot aangifte voor medewerking aan de uitvoering van koraalmuziek op 31 Augustus a.s. We hopen dat velen zich Maandagavond in de Muziek school zullen aanmelden. Het Bestuur van Amicitia heeft reeds het terras afgestaan voor deze uitvoering. Een weinig verbaasd zullen de lezers wel opzien, dat er in deze warme dagen nog gevoetbald zal worden. Morgen wordt nl. te Utrecht een groot voetbalconcours gehouden, uitge schreven door de U. V. V. „Velox". Dit concours was oorspronkelijk reeds een twee maanden vroeger bepaald, maar het moest toen worden uitgesteld. Uit Amersfoort zal H. V. C. er met een elftal zjjn vertegenwoordigd. Als ze nu maar beter spel geven dan op het concours van „Yelocitas", toen ze het tegen een tweede klasser moesten afleggen. H. V. C. speelt van 2 tot 3 tegen T. O. G. uit Amsterdam. Hedenmorgen kwam de tweede afdeeling van bet le regiment veld artillerie uit Utrecht door onze ge meente op marsch naar Oldebroek. De stafmuziek van het 5e Reg. Infanterie begeleidde vanaf den Berg tot buiten de Kamppoort den troep. Aanbevelingen voor I. Leeraar (vast) in de Hoogduit- sche Taal en Letterkunde aan Gymna sium en H. B. S. no. 1. W. Emmens, onderwijzer te Bussum, no. 2. H. A. L. van Olpken, leeraar aan de H. B. S. te Arnhem. 2. Tijdelijk buitengewoon leeraar Geschiedenis aan het Gymnasium. A. K. Hovens Greve, tijdelijk buiten gewoon leeraar aan het Gymnasium. 3. Tijdelijk buitengewoon leeraar aardrijkskunde aan het Gymnasium. S. de Vries, tijdelijk buitengewoon leeraar aan het Gymnasium. 4. Tijdelijk buitengewoon leeraar natuurlijke Historie aan het Gymna sium. Dr. A. A. Pulle, tijdelijke buiten gewoon leeraar aan het Gymnasium. Voor de overige aanbevelingen ver wijzen we naar ons nummer van gisteren. De heer M. I. de Haas is heden aan de universiteit te Amsterdam tot arts bevorderd. Voor het eindexamen van het Gymnasium alhier, slaagden heden voor A.: G. P. Giskes, A. Rinkel, W. B. Spijkerboer en G. J. de Wilde en voor B: E. Janssen. Afgewezen: drie candidaten. Op het bureau van politie is een bankbiljet gedeponeerd, dat op den openbaren weg gevonden is. Heden zijn twee huzaren wegens wangedrag uit den militairen dienst verwijderd. BARNEVELD. In de alhier gehouden vergadering van de Spoorweg-Maat schappij „De Veluwe", deelde de voor zitter mede, dat de ontvangsten van de lijn Ede—Barneveld—Nijkerk over 1907 hebben bedragen f83.228,69. De uitgaven van „De Veluwe" hebben echter de ontvangsten nog overschre den met f 1436,12|, zoodat aan uitkee- ring van eenig dividend nog niet ge dacht kan worden. Onder buitengewoon veel blijken van belangstelling is Donderdagmiddag op het kerkhof alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mevrouw Stel, echtgenoote van den adjudant der Landkolonie van het Leger des Heils. Aan de geopende groeve werden door de heilsoldaten vele liederen gezongen, terwijl ook een muziekcorps van het Leger zich meermalen deed hooren. De treurige plechtigheid duurde van 1 tot 3 ure. BUNSCHOTEN. De Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht heeft met ingang van 23 Juni 1908 aan den heer B. J. van Enst, lid der Gezonds- Commissie, waarvan de zetel is ge vestigd te Baarn, als zoodanig eervol ontslag verleend. PREDIKBEURTEN. van Zondag 28 Juni 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10$ uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. 101 uur, Ds. P. Oosterbaan van Hilversum. LUSTRUM. Den Haag is er vol van. Niet, dat men het op straat merkt. Neen, of het moest zijn door de kleurige reclameplaat boven het programma op de reclamezuilen en borden geplakt en in verschillende winkels opge hangen. Maar tracht eens met een jonge dame een gesprek aan te vangen en u zult zien, dat na Scheveningen, de Maskerade op de proppen komt. Meisjes onder elkaar spreken over baltoilletten, over souper'sen 't steek spel en gaan visites maken in Delft bij kennissen van kennissen, die weer kennissen z(jn van kennissen, waar ze zullen logeeren gedurende de feest- week. Lang van te voren reeds hebben ze beslag gelegd op de kamers van hun broers en dier vrienden, die in Delft studeeren. Menig traantje is ge vallen, menig woordje is gebruikt, alles om der wille van, nu ja, een hoogst ernstige zaak. Want is 't dat niet? Ziet, hoe ze daar met edel gebaar hun manige paarden en vurige boerenrossen be dwingen, de fiere ridders!Zit daar niet ridder Zooenzoo, Prins di Lorg- netto, duizend angsten uit voor z(jn ribben en brilleglazen? Heeft Dr. P. C. Boutens niet een voor oningewijden een onbegrijpelijk „Spel van Platoon's Leven" gedicht ter eere van Delfts bloem der jongelingschap en is daarvoor niet een plaat geteekend, voorstellende een wijsgeer in een looverlyst? Is het steekspel niet Ijzig om aan te zien en gevaarlijk om aan mee te doen? Gevaarlijker zelfs dan een voetbalwedstrijd? Ja zeker En dan, vergeet den optocht niet. Bereden agentenwaarschijnlijk sol daten; een hek met een slot voor 't gedrang aan de stoomtramvreeslijk dure plaatsen voor het steekspel, f 10 den eersten dag, f 5 den tweeden dag als het nieuwtje er af en de wijn verschald is; een draak, die met bal letjes gebombardeerd zal worden, den eersten dag met nieuwe, den tweeden dag met oude ballenen ten slotte donkere zonen van het Zuiden, dik onder de verf en de warme pruiken. Waarlijk, het is ernstiger, gewichtiger en gevaarlijker, dan menig Eemlander denkt. 't Is b.v. veel gewichtiger dan de rehabilitatie van den Amersfoortschen Kei en tienmaal gevaarlijker dan een Haagsche diender. Hebt u wel eens eenige kinderen met aandacht en diep doordrongen van gewicht „vadertje-en-moedertje" zien spelen met poppen? Welnu, dat gaan de Delftsche stu denten met hun dames ook doen. Z(jn ze daarvoor niet uiterst geschikt? Heel Delft zal er naar staan kijken, alsof het het beroemde „spul van Blanus" was. Lorenso de Medici trekkend langs Delfts stinkende grachtjes zal doen alsof het zoo hoorten Delfts scheve toren gaat er recht gemoedelijk bij staan en zegt „Bom, bom, wat ben ik in mijn nopjes. Beste collega's en andere ge bouwtjes, wij zijn Italianen geworden. Daar moet je toch maar Delftenaar voor zijn. En hij vergeet, dat h(j plat Delftsch spreekt. Uit den gemeenteraad van Roosendaal en Nispen. Aan het verslag dat de Grondwet geeft van de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Roosendaal en Nispen is het volgende ontleend De voorzitter verklaart ten kwart over negen de vergadering voor ge opend en verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Alvorens de secretaris hiertoe kan overgaan, neemt de heer E. van Wely het woord en zegt het navolgende Een maand of negen geleden heeft de raad zijn gevoelen kenbaar gemaakt om een commissie voor de gemeente werkzaamheden te hebben. Dikwijls is ons daar toezegging voor gedaan, ik zou er nu echter meer van willen weten en zal het noodig zijn dat die commissie nu benoemd wordt. Twee dons hebt u ons wijs gemaakt dat het plan van uitbreiding binnen veertien dagen in eene afzonderlijke zitting zou behandeld worden en nu staat het nummer nul op de agenda. Ik wil daarom dat het plan eerst behandeld wordt. Ten derde wil ik eene goede degelijke oplossing op mijne vraag hebben waarom Bruglemans en Or- thel niet mogen bouwen op het stationsplein. Ik zou daarvoor wel eens degelijke argumenten willen weten. De voorzitter. De eerste en derde vraag zijn niet aan de orde. Dhr. E. van Wely. Ik wil er een antwoord op hebben. De voorzitter. Waar die vragen niet aan de orde zijn, behoef ik er geen antwoord op te geven. Wat punt 13 betreft om dit eerst te behandelen, heb ik geen bezwaar tegen, doch dan niet voor punt 6. Dhr. E. van Wely. Ik wil eerst behanleld zien de commissie, die is reeds 9 maanden aan de orde. De Voorzitter. Die punten zijn niet aan de orde. U kunt een voorstel doen om van de agenda af te wjjken en punt 13 vroeger te behandelen. Dhr. E. van Wely. Ik doe geen voorstel. De voorzitter. Dan verzoek ik den secretaris voorlezing te geven van de notulen. Dhr. E. van Wely. U stoort zich niet aan het reglement van orde, ik ook niet. Noch naar wetten kijkt u. U vraagt naar niets. De Voorzitter. Secretaris gaat u door met de notulen. Dhr. E. van Wely. Ik wil 't niet. Het zal niet gebeuren. Ge hebt ge zegd het plan van uitbreiding in eene afzonderlijke vergadering te behande len. Dat moet gebeuren. De Voorzitter. Ik verzoek u stil te houden. Dhr. E. van Wely. Het is niet noodig ze voor te lezen. De Voorzitter. (Met een forschen hamerslag.) Ik verzoek u stilte. Dhr. E. van Wely. Ik zwyg niet. Ge hoeft ons niets wfjs te maken. Onderwijl de secretaris wil voort gaan met de notulen voor te lezen haalt de heer Van Wely een paar spoorfluitjes voor den dag en begint op helsche, oorverdovende wijze te fluiten, zoodat niets verstaanbaar was. De Voorzitter hamert verschillende malen, doch niets mocht baten. Als een bezeten furie zet ons waardig raadslid zijn fluitconcert voort, zoo zelfs dat zijn_ stem hem eenige malen begeeft, om dan weer opnieuw aan te vangen. Of z(jn naastzittend lid de heer Segers al vraagt om stil te houden, het lid Van Gastel al roept dat het een schandaal is, bij blijft doorgaan. De voorzitter zegt daarop na een forschen hamerslag, dat hij niet wenscht deze vergadering voort te zetten, zoolang dat medelid voort gaat zoo te handelen. Steeds blijft echter dat lid maar doorfluiten. De voorzitter. Ik schors de vergade ring gedurende een kwartier en ver zoek het publiek zich te verwijderen. Na heropening der vergadering, be gint het lid Van Wely zjjn gefluit opnieuw. De voorzitter. Aangezien de heer Van Wely voortgaat, stel ik voor dit punt aan te houden en over te gaan tot punt 2 der agenda. Gefluit Op verzoek van den voorzitter komt nu de chef der politie ter vergadering. De voorzitter. Ik breng mijn voor stel in stemming om punt 2 aan de orde te stellen. Dhr. E. van Wely. Ik zou graag hebben dat eerst een commissie be noemd werd en het plan van uitbrei ding aan de orde kwam. De voorzitter. Ik verzoek u te zwijgen. Dhr. Van Gastel. Het zal moeilijk gaan punt 2 te behandelen. Gefluit Dhr. Van Gilse. Waar de notulen niet voorgelezen kunnen worden, zal dit punt ook niet behandeld kunnen worden. Gefluit De voorzitter. Als die onbeschoftheid zal worden nagelaten, wensch ik over te gaan om punt 2 te behandelen, en de notulen aan te houden. Dhr. E. van Wely. Ik ben niet zoo onbeschoft als gij. Onder gefluit wordt het voorstel in omvraag gébracht.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2