DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN 1 No. 126. WOENSDAG 1 JULI 1908. 5e JAARGANi Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLA.NDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN GENERAAL. MLA Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Ab onnem ent spr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zij die indertjjd ons pleidooi voor het verleenen van een subsidie voor vakteekenonderwijs hebben gevolgd, zullen begrijpen, dat wij zeer zyn ingenomen met het besluit in deze zaak gisteren in den Raad gevallen. De heer Van Duinen wist de rechte snaar te tokkelen, toen hij het verhaal deed van een jongen smid, wien zyn werk was ontnomen, omdat hjj niet had geleerd wat een ander wel op de Ambachtsschool had opgedaan, name lijk teekenen. Ook die eerste jongen zou zich nog wel gaarne willen be kwamen in het teekenen, maar het geld ontbrak hem voor privaatlessen. Is het geen mooie daad dezulken te helpen? De raadsleden waren blijk baar van dat gevoelen en verleenden de gevraagde subsidie. En wy zijn er van overtuigd, dat B. en W. in hun hart ook van het mooie van de zaak waren overtuigd alleen vrees voor volgende verzoeken was raadsman geweest bij het opstel len van hun praeadvies. Sterk heb ben zij zich er dan ook niet tegen verzet. We hopen nu, dat we, als we een jaar verder zijn, op mooie resultaten van deze gelegenheid tot het opdoen van teekenonderwjjs kunnen wijzen. Er is, zooals we vernamen, vrij wat verontwaardiging verwekt door het adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche onder wijzers, waarbij den Raad verzocht werd den burgemeester en wethouder Celosse een standje te maken want daarop kwam het verzoek toch neer over hun optreden in verband met het gevraagde ontslag van eene onder wijzeres. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 68) Zoo, heb ik niets meegebracht Hij drukte zjjne lippen op haar haar. ,Ik dacht, dat het genoeg was om een vorst tevreden te stellen. Het bloed steeg haar op eens naar 't hoofd. Haar heele gezicht gloeide en toen werd zij weer op eens vreese- lijk bleek. Je ziet er vandaag werkelijk heel slecht uit, Sitta. Hilda heeft er mij attent op gemaakt. Voel jij je niet prettig?" vroeg hy bezorgd. Jawel ik ben heel gelukkig zei zy haastig. Toe, houd nu op met dat gestop. Ga met mjj mee naar buiten I Ik moet gaan spreken over het vellen van boomen. Ik neem ook een geweer mee, want men kan Dooit weten wat men tegen kan komen." Ik ga heel graag mee." Hilda zou gaarne gezegd hebben, dat die vermoeiende tocht door het mulle Wij kunnen over de zaak zelf niet oordeelenlater zullen we wel vernemen wat er van aan is, want B. en W. zullen nu de quaestie in alle finesses aan den Raad uitleggen. Maar wat ons wel alvast is gebleken, dat is het incorrecte in de houding van het afdeelingsbestuur van den Bond. Dit bestuur toch heeft een der eenvoudigste zaken, die ieder, die zich van eene quaestie op de hoogte wil stellen, in acht heeft te Demen, een voudig verwaarloosd. Met andere woorden, het bestuur heeft zich in deze alleen laten inlichten door de betrokken onderwijzeres, de eene partij, en heeft niet de moeite genomen, de andere party, in casu den burgemeester en den wethouder Celosse, om inlich tingen te vragen. Het slingeren van zulke zware be schuldigingen naar de hoofden van den burgemeester en van den wethouder, terwijl men dezen niet eens heeft ge hoord, lijkt ons een lichtzinnig bedrijf. Lichtzinnig niet alleen, maar niet zonder gevaar ook. Gevaarlijk in de eerste plaats voor haar, wier lot men zich heeft aangetrokken, en in de tweede plaats voor het prestige van de afdeeling van den Bond zelf. Want de mogelijkheid is er natuurlijk, dat de aangevallenen zich geheel kunnen verantwoorden en waar blijft dan het gezag van eene afdeeling, die zonder dat zy voldoende was ingelicht, eene memorie als deze aan haar adres toe voegde Zal men dan volgende adres sen, die van haar uitgaan, ooit weer au sérieux kunnen nemen? Het voorstel van den heer Jorissen, om deze zaak weder in het geheim te behandelen is gelukkig niet opgegaan wy hebben al meer dan geheime zit tingen genoeg en |de burgemeester had schoon gelyk, toen hij den Raad voor de keuze stelde of het adres negeeren, of openbare behandeling. zand, over wortels en door struikge was voor Sitta inspannender zou zijn dan het naaien, maar zjj onderdrukte die waarschuwing. Hans-Henning en Sitta brachten haar naar het rijtuig. Sitta omhelsde hare schoonzuster en dankte haar har telijk voor al haar steun en hulp. Hilda beantwoordde haar kus met een zonderling wee gevoel in haar binnenste. Zij wist zelf niet hoe het kwam, maar er stonden op eens heete tranen in hare oogen. Was het jalousie omdat haar broer alleen aan zijne vrouw dacht en haar vrij kalm liet vertrekken of het voorgevoel, dat dit jonge geluk op zeer onvasten bodem was opgebouwd Terwijl zij weg reed keek zy nog eens om. Haar broer en zijne vrouw stonden op den drempel der deur. Hans Henning had zijn arm om haar heen geslagen en zij staarde met haar zachte oogen droomerig voor zich uit. Hilda dacht aan den avond, waarop zij Hans-Henning en Karola achterna had gekeken. Zij dacht nu weer aan den grenzenloos teederen blik van het jonge meisje. „Dat was liefde ware, vurige liefde 1" zei zy tot zichzelf, „bij Sitta is het plichtsvervulling, op offering, inschikkelijkheid en aan zyn kant een kolossale hartstocht en aanbidding harer schoonheid." Maar toen zy te Berlijn kwam, hield DUITSCHLAND. De laatste vergadering, van deze zittings periode die het Pruisische Huis van Afgevaardigen heeft gehouden, duurde maar een half uur. De sociaal-democraten beproefden vergeefs, een breede beraadslaging op touw te zetten over de looDen van de werklieden enz. De voorzitter liet het niet toe. Het wetsontwerp betreffende de kerkelijke belasting werd aangenomen, met de stemmen van de vrijzinnigen en de sociaal-democraten tegen. Om 12 uur volgde daarop de reeds vermelde gemeenschapelijke vergade ring van beide huizen tot sluiting der zomerzitting. Te Ehrenbreitstein heerscht op hel oogenblik een typhus-epidemie. Tot dusverre zijn echter van de 90 aangetaste personen er slechts drie volwassenen gestorven, zoodat de ziekte niet kwaadaardig schijnt te zijn. Volgens de jongste berichten is men van meening, dat de epidemie haar hoogtepunt heeft bereikt en dat er waarschijnlijk, tengevolge van de ge nomen doortastende maatregelen, geen nieuwe gevallen meer te verwachten zy'n. SPANJE. De jongste ontploffingen te Barce lona, zoo wordt uit Madrid aan het Berl. Tagebl. geschreven, hebben de ongerustheid weder doen toenemen, wyl daaruit blijkt, dat de maatregelen, die tot dusverre tot uitroeiing van het terrorisme zyn genomen, niets hebben uitgewerkt. Evenals bij vroe gere aanslagen blijven de daders onbekend. De reactionnairen en de regeeringsgezinden slaan uit het ge beurde munt voor hunne opvattingen door aan te dringen op praktische toepassing van het door Maura op gestelde ontwerp tot bestrijding van het terrorisme. De tegenstanders daarentegen be schuldigen de reactionnairen zelf den aanslag op touw te hebben gezet ten einde hun doel te bereiken. zij hare sombere gedachten voor zich zij wilde er met Ilse niet over spreken. Het was ook niets tastbaarzij had haar wantrouwen door geen enkel be wijs kunnen staven. Ilse informeerde druk naar Hein- richshagen en Malchow. Het was Hilda alsof hare zuster haar met dat thema wilde bezig houden en haar daardoor afbrengen van vragen naar hare eigen aangelegenheden. Hilda was te fijngevoelig om zich in het vertrouwen te dringen en trachtte Ilse haar zedelijk evenwicht te hergeven door middel van hare genegenheid en haar op een kalme wijze tot een rustiger levensopvatting te brengenzy vond hare zuster kalmer, dan zy na hun laatste samen zijn en na haar om hulp smeekend telegram verwacht had. Over Hilmar sprak Ilse bijna in het geheel Diet. Zjj vertelde alleen, dat hy aan den Rijn was, en ongestoord wilde werken; de datum van zijn thuiskomst stond nog niet vast, daar om wilde zij Berlijn niet verlaten, want het was best mogelijk, dat hy op eens vóór haar stond hy nam al tijd zulke plotselinge besluiten. Daartegen was niets in te brengen en Hilda wilde ook tot geen prijs Ilse tegen haar man opzetten. Daarom onderdrukte zij elk hard oordeel over haar zwager, wiens ongeloofelijk egoïs PERZIË. De minister van buitenlandsche zaken Sir Edward Grey deelde in het Engelsche Lagerhuis mede, dat enkele personen een toevlucht hadden gezocht in het gebouw van het Britsche ge zantschap te Teheran en dat dit, in verband met het feit dat de Sjah troepen had opgesteld in de nabijheid van het gezantschapsgebouw (een on gepaste maatregel, waartegen de Britsche regeering heeft geprotesteerd) aanleiding heeft gegeven tot een brief wisseling met de Perzische regeering, daar men de vluchtingen niet kan laten gaan, alvorens er bepaalde en betrouwbare waarborgen zyn gegeven, dat zij behoorlijk behandeld zullen worden. TWEEDE KAMER. Zoo we gisteren reeds meedeelden is de wijziging der Motor- en Rijwiel- wet aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Bij de „achterstands-ontwerpen" verklaarde de heer Lohman tegen te zullen stemmen, omdat hij tot de ontdekking was gekomen dat van de 14 leden van den Hoogen Raad er 8 zullen aftreden als deze ontwerpen wet worden (met het oog op de be paling die hun het volle salaris als pensioen toezegt wanneer zij binnen zes maanden daarvan gebruik maken en ODtslag nemen.) De stabiliteit van ons hoogste rechtscollege zou door dit uittreden van de 8 meest ervaren (immers oudste) leden worden ge schaad en de vervulling van deze 8 vacatures nagenoeg ineens, op voor dracht van een politiek college (de Tweede Kamer) achtte de heer Loh man zeer bedenkelijk. Hem volgden nog 20 leden, maar 49 anderen stemden vóór, zoodat ook deze ontwerpen werden aangenomen. By de OorlogsbegrootiDg werd de discussie in hoofdzaak gevoerd over de belangrijke rede van mr. Patijn. De heer Van Karnebeek klaagde over des heeren Patjjns „knaleffecten" me zy even onbegrijpelijk als onver geeflijk vond. De zusters leefde zeer eenzaam en stil en gingen geheel in elkaar op. In September kan men zelf in Ber lijn een vermindering van het aantal menschen opmerken. De militairen zijn op manoeuvres en wie maar eenigszins kan, ontvlucht Berlijn in dien maand. Het is alsof elk beetje frissche lucht door al die longen opgezogen isalle boomen in den Tiergarten zijn grys van het stof, in de chique gedeelten van Berlijn zyn alle huizen dicht en de genen die thuis moeten blijven, zien er vermoeid en verdrietig uit. De kennissen van Ilse waren bijna ook nog allemaal in Zwitserland of aan zee, zeer ter verademing van Ilse, want zij was erg bang voor onbe scheiden vragen. Toen in October de een vóór, de ander na, weer in de stad kwam en een poging deed om haar op te zoeken, gaf zy dan ook voortdurend belet. Een enkele uitzondering maakte zij echter toch. Half October, de bla deren begonnen al van de boomen te vallen, liet Frits Meringer zich aan dienen. Wie is dat?" vroeg Hilda. Zy keek verbaasd naar Use's gloeiend gezicht. Een vriend van Hilmar. Zij zijn samen aan den Rijn geweest." diens agressieve, naar „politiek ri kende rede had den afgevaardigde va~- Utrecht „onaangenaam" aangedaa™ De heer De Visser trachtte, doi~- zynerzijds uit de stukken en Hand' ra lingen te citeeren, den heer Paty met eigen wapenen te verslaanmgin niet al te veel succes .naar het oite voorkomt. gi De redevoeringen van deze heerelfij giDgen echter langs het punt vaTg geschil vrijwel heen. Belangrijk daarentegen was hetgee de heer Thomson aanvoerde. De afgevaardigde van Leeuwardfdoi maakte mr. Patijn er een grief vaan dat deze alleen gelet had op de gi w wisselde stukken en op de Handelinge'hti en niet op den staat dien ministfid' Sabron aan de Eerste Kamer had ove dii gelegd om te doen zien welko garn^l zoenen zouden worden versterkt doet de 2200 man en op welke wijze dim zou geschieden. Het viel b. v. niet te ontkennei dat verschillende garnizoensplaots(' door den minister van oorlog de ar'- versterkt waren, dat men ger u kon aannemen, dat niet sleei Di handlangersdiensten, doch degelijk voor formatie en van dekkingsdetachementen m, ^b.. voegde manschappen gebruikt, zoude^ 9 zyn. Het mocht waar zijn, dat cvai minister van oorlog den heer Stall? op weinig afdoende en sprekende wij Jni had beantwoord des te meer spraki de cyfers van den door hem aan Eerste Kamer overgelegden staat, bl kens welken het garnizoen van so: mige grensplaatsen (wij noemen Ven'aa en Roermond) verzesvoudigd, ja ve£ei tiendubbeld werd na aanneming di8e: wet-Sabron. Verder was de rede van den hei 1 Thomson belangwekkend waar hy bP oordeelingslysten en krygstuchtelijl misvattingen ter sprake bracht. Hij verhaalde van twee offiti" ren (vermoedelijk de heeren Rom é1- Thomson), die de wraak van dt'9 inspecteur der infanterie (genera0 Snijders) hadden moeten ondervindt!1,: wegens hun schrijven in den Milita ,j ren Gids, terwijl een ierde, een overs (Graafland daaraan alleen was or komen door te buigen. Een van d officieren had vervolgens, overgeplaat: J. yiini kefl oifli Zoo zoo; nu, dan ga ik ma; liever weg. Je zult hem misschra liever alleen willen spreken." Ilse verzette er zich maar fiauwtji tegen en Hilda verdween juist in c zijkamer, toen de deur openging f9 Meringer de kamer binnenkwam. I, jonge vrouw ging hem een schreó tegemoet en stak hem zwijgend hai hand toe. Hy las de arglistige vraag op har gelaat. „Hilmar maakt het goed, m> vrouw!" zei by snel. Ilse ging zitten. Hare knieën knil. teD. Meringer ging naast haar zittei- „Hij maakt het heusch goed," zei h! nog eens. „Hy zit nog altijd in Asi mannshausendat zult u zeker wi weten." Ilse knikfe. „Ik heb verscheide' briefkaarten gekregen." Hy heeft van den eersten da af aaD gewerkt, gezwoegd als in ee roes. Hy heeft dagen lang in zyn k; mertje zitten schrijven alsof hij vastgegroeid was. Ik zag hem vaa een heele week bijna niet. Ik ze heb geboemeld, maar netjes ik 1; in het gras, at druiven en keek ni den hemel of naar den Ryn." Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1