DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. FOOIEN. No. 133 DONDERDAG 9 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Veesehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. De Familie Von Kröehert. BUITEN LA iN O. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. In eene Oostenrijksche stad is kort geleden eene beweging onder de kell- ners ontstaan naar aanleiding van het fooienstelsel. We hebben helaas niet gelezen wat van deze beweging ge worden iswe vreezen dat ze in den doofpot is geraakt, maar het verschijn sel, dat men tegen het fooien ontvan gen in opstand is gekomen, is merk waardig genoeg om er niet even bij stil te staan. De kellners waren van oordeel, dat de fooi eigenlijk niets anders is dan een aalmoes, kwetsend voor het eer gevoel van hem of haar, die ze ont vangt. En zoo is het. Maar niet alleen zijn de fooien kwet send voor het eergevoel van hen die ze ontvangener zit meer aan vast. Het fooien geven beteekent onvoldoende loonen, bekostiging van bedienend per soneel uit de zakken van anderen, nederigheid en slaafschheid, bevor derd door zucht naar geld, beoordeeling van menschen naar hetgeen zij geven en het in de hand werken van knoeierij. Oorspronkelijk is het geven van fooien aan de boden, die aan de op hun afgelegen kasteelen wonende, edelen berichten of geschenken kwamen brengen, de natuurlijkste zaak ter wereld geweest. Die menschen hadden meestal een moeilijken, vaak gevaar vollen tocht achter zich en dat zij onthaald werden en op hunnen terug tocht eene verzoeting voor den weer te ganen weg (voie) meèkregen, was zeer begrijpelijk, te begrijpelijker, om dat het toewerpen van geld of beurs of geschenk van den edelman werd verwacht en zelfs kunstenaars aldus van de goede gunsten der edellieden afhingen. Maar thans zyn de tijden veranderd. Wie onpartijdig de verhoudingen van Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 75) Daar is niet veel aan te zien." Ik vraag je wel om excuus, maar op dat punt ben ik niet met je eens. Zij schijnt me wel zeer ver anderd toe. Ik droomde van Ilse met een witte japon aan met rozen in haar ceintuur en haar als een rood gouden aureool om haar kopje—en nu vindt ik een klein grijs vleermuisje met glad gekamd haar, heel zoet en netjes zij haakt een jakje en ontvangt haar man koeltjes en onverschillig. —Ilse, wat beteekent die komedie?" Die komedie Ik speel geen komedie. Hjj sloeg zyn arm weer om hare schouders. „Kijks me eens aan. Zoo. Ben je nu heelemaal niet blij, liefje Ik heb zoo naar je verlangd, naar liefde, Ilse. In al die heete druk kende nachten op zee heb ik steeds alleen aan jou gedacht. Per slot werd mijn verlangen al te hevig—en daar onze dienstbaren tot hunne meesters en meesteressen nagaat, zal moeten erkennen, dat de toestanden in al te menig opzicht te wenschen overlaten' Men verlangt fatsoenlijkheid, hel derheid en netheid in eene dienstbode en als het in dienst komen van jonge meisjes uit de volksklasse waarlijk het gaan door eene school in deze eerste eischen tot zelfsrespect be- teekenen zou, hoe nuttig zou de in stelling van het dienstbodenschap zijn 1 Maar, wat kan er van dit alles terecht komen, wanneer zelfs in hoo- gere kringen de diensten nog altijd slechts voor drievierden worden be loond; overlatend het ontvangen van het vierde kwart aan de goede gun sten der gasten en aan de percenten der rekeningen. Het spreekt van zelf, dat de dienstboden die rekeningen opdrijven, waar z(j er maar kans toe zien. Verbetering van deze fout is niet te verkrijgen eer de dienstboden zelf er toe komen het betere te vergen en zich tegelijk bewust worden, dat zij zelf dit betere ook hebben te ver dienen. Onvoldoende loonen geven ook de eigenaars van koffiehuizen, restaurants, enz. aan hunne kellners, die dikwyls enkel gehuurd zijn op het „verval" zooals men dat noemt. Hier wordt niet alleen de kellner de dupe, omdat hij veelal een onvol doend salaris krijgt, maar ook het publiek, omdat het, wanneer het geen fooien geeft, die in het oog van den kellner voldoende zijn, slecht wordt bediend. Hier wordt dus met recht het bedienend personeel bekostigd uit de zakken van anderen. Het fooienstelsel is hoogst demora- liseerend en niet te verdedigen. En toch zal het nog lang duren voor men geheel met dat stelsel zal heb ben gebroken. Daartoe zullen ver schillende partijen hebben mede ben ik nu weer." ja, daar zijt ge weer en nu zoudt ge voor het oogenblik gaarne willen dat ik weer zoo was als vroeger. Dan begint het je vervolgens weer te vervelen en gaat ge weer weg 1 Is het niet zoo Neen het is niet zoo, Ilse. Dat kon eenmaal gebeuren maar het zal niet weer voorkomen. Ik was in een hoogst zenuwachtige stemming en toen hinderde alles me. Alles wat anders mijn geluk was, pijnigde mij toen zelfs jouw liefde. Ik moest het in de eenzaamheid eerst met me zelf eens worden ik moest eerst kalm en gezond zijn. Nu kan ik je alles uitleggen. Als ik dan weer aan iets bezig ben en behoefte aan eenzaam heid heb dan zult ge het begrijpen en het me niet kwalijk nemen." Neen ik zal het je niet kwa lijk nemen. Schrijf je nu misschien bet tweede deel van je boek? De ge schiedenis van de vrouw van dien „gemartelden kunstenaar?" Zou dat niet een dankbaar onderwerp zijn? Hoe zij zich ontwikkelde, hoe zij het verdroeg om voort te leven met het gevoel dat zij zich aan haar man had opgedrongen, dat zij hem van zich afgestooten had door hare tactlooze liefde en haar geestelijke indringerig heid I" Zij kon niet verder spreken want te werken. In de eerste plaats de dienstboden zelf, die het vernederende ervan behooren in te zien en van hun zelfrespect bewust behooren te worden. In de tweede plaats de personen, die kellners of dienstboden in het algemeen houdendezen moeten niet willen, dat hunne gasten het bedienend personeel betalen en behooren te ver zoeken geen fooien aan hun personeel te geven. En in de derde plaats het publiek zelf; de rijke behoort het niet te doen, omdat het hij wel doende, den mindergegoede benadeelt, omdat deze door een geldzuchtig personeel minder goed wordt bediendde minder ge goede behoort de valsche schaamte op zjj te zetten en geen fooien te geven. Zoover zijn we nog lang niet maar toch heel zoetjes aan begint in ons land ook verzet op te komen tegen dit verfoeilijk stelsel. Misschien kan de toestand nog het spoedigst verbeterd worden als het verzet uit gaat van de fooien ont vangenden zelf. EEN PERS-PROCES. Er zjjn journalisten, die misbruik maken van hunne positie en van het vele geld waarover zij kunnen be schikken. Dat is dezer dagen geble ken by een proces, dat in Frankrijk zeer de aandacht trok, het proces van den heer Humbert tegen de Matin. De heer Humbert is senator voor het departement Meuse. De Matin is het befaamde morgenblad, aan het hoofd waarvan de heer BunauVarilla staat. De Matin had van den heer Hum- bert gezegd, dat hij in zeer verdachte betrekking stond tot den beruchten financier Rochette, die door de justi tie wordt vervolgd. Het publiek, dat de Matin las, moest wel gelooven dat de heer Humbert minstens een even groot zwendelaar en oplichter was als zijne vrouwelijke naamgenoote Thérèse Humbert. Hij was vroeger medewerker hare met moeite veroverde zelfbe- heersching begaf baar alweer dadelijk. Hij keek haar onderzoekend aan. „Wat beteekent dat nu, Ilse?" Zij trok hare schouders op. Hare fijne neusvleugels trilden. Hare donkere wimpers rustten als schaduwen op haar bleeke wangen. Ilse, je hebt mijn boek heele maal verkeerd begrepen. Ik heb het maar al te goed be grepen." Als je denkt dat ik je wilde krenken, dan vergis je je want geen haar op mijn hoofd dacht daar over. Herinneringen aan persoonlijke ervaringen vindt je er altijd in. Elk iets beteekenend boek is een stuk zielsgeschiedenis van den dichter. Maar het zijn altijd alleen maar vluch tige gevoelens en herinneringen. Als dat duidelijk uitgesproken en uitge legd wordt, lijkt alles natuurlijk veel scherper." Ja, dat is zool" Die kleine ergernis is al lang voorbij, is afgestorven met het ver schijnen van het boek. Ik ben er voor altijd van bevrijd." Dat doet me plezier voor jou." Die laatste reis moest alleen maar de proef op de som zijn of ik weer heele maal gezond was en naar mijn vrouwtje verlangde. En toen heb ik ontdekt dat ik niet meer zonder van de Matin geweest, maar had later de redactie op zich genomen van Le Jour die met de Matin con curreert. Dat was een doorn in 't oog van den heer BunauVarilla en daar hij niets kon doen tegen den redacteur van Le Jour, trachte hij den senator te treffen. Toen de ban kier Rochette in zjjn val duizenden meesleepte, beweerde hij dat Humbert eigenlijk de oorzaak van hun ongeluk was geweest. De heer Humbert diende een aanklacht in. Er zijn zonderlinge dingen aan het licht gekomen bij dit proces. Het is o.a. ook gebleken, dat de senator Humbert tegen goede betaling in ver schillende bladen politieke artikelen schreef en dat hij de agent was van maatschappijen, die met name motor wagens aan het leger leverden. Maar het een en het ander, artikelen schrij ven in de bladen en handeldrijven doen vele afgevaardigden en senatoren en men kon niet bewijzen, dat Hum- bert b(j de leveranties van zijne poli tieke waardigheid had misbruik ge maakt. Daarentegen bleek duidelijk dat Bunau Varilla een waar schrik bewind had uitgeoefend. De vroegere minister van justitie Chaumié kwam vertellen, dat de man van de Matin van hem de benoeming van een zijner vrienden tot vrederechter had verlangd. Hy weigerde, waarop BunauVarilla hem had laten zeggen: „De Matin eischt die benoeming en zal die heb ben." Toen de minister den bescher meling van het machtige blad toch niet benoemde was hy blootgesteld dagelijks aan verdachtmakingen en beleedigingen. Er werd een ware spion- nagedienst georganiseerd. „Ik kan niet uitgaan" klaagde de ex-minister, „zon der vervolgd te worden. Allen met wie ik in betrekking sta worden uit gehoord. Men geeft groote sommen uit om iets ten mijnen nadeele te ver nemen". Een der vroegere redacteuren van de Matin, Mouthon, klapte uitde school. Hjj verhaalde, dat hij meer malen was uitgezonden om een en ander te vernemen omtrent personen met wie de Matin op slechten voet stond. Eens zelfs had men hem naar Brussel gezonden om materiaal te verzamelen voor artikels tegen koning Leopold. Het is bekend, dat diens particulier haar kan leven, dat zij ondanks neen juist door de kleine kwellingen die ze mij onwillekeurig bereid had, een stuk van mjj geworden is, voor goed onafscheidelijk verbonden aan mijn leven en mijn werkl Ilse, als je eens kondt begrijpen, hoeveel ik aan je te danken heb! Want ook hetgeen waarmee je me plaagde, is nu een kunstwerk geworden 1 Voelt ge met mij welk een bevrijding daarin ligt?" Dat boek is geen kunstwerk," zei zij somber, het is een ziekelijk boek." Het is de geschiedenis eener zielsziekte in kunstvorm gegoten I En er is trouwens ook een aardig gelde lijk succes aan verbonden. Mijn uit gever heeft me aanzienlijke sommen gestuurd. We zullen daarvan op reis gaan waarheen ge maar wilt, liefje. Wij gaan samen, zoodra het wat war mer wordt naar een bergstreek. Of heb je lust om paard te rijden. Dan schaf ik ons paarden aan en een paarlen ketting met diamanten slot voor dat mooi blanke halsje dat nu zoo gevangen zit in dat grauwe nonnengewaad kleine heilige." Hij boog haar hoofd achterover en kuste haar op haar blanke hals zoo veel als de hooge boord ervan vrij Het. Zij maakte zich met een heftig ge baar los. Het bloed steeg haar naar het gelaat. Jk wil geen cadeaux van leven niet vrij is val1 blaam en de Matin zou daarover een en ander zeggen. De koning moest gedwongen worden om „voor Bunau Varilla te capitu- leeren." De openbaarmaking van de artikels werd slechts verydeld doordien vrienden van den koning een vergelijk wisten te sluiten. Een spoorwegbeamb te te Verdun verklaarde voor de recht bank, dat een redacteur van de Matin hem had willen dwingen om voor Humbert nadeelige dingen te zeggen onder bedreiging, dat hij hem zou be schuldigen de nieuwe plannen voor het station te Verdun, die van militair belang zyn, te hebben willen verkoo- pen. De man bezweek echter niet voor die bedreiging. De rechtbank heeft de Matin terecht zwaar gestraft. Dit proces kost Bunau Varilla meer dan honderdduizend francs. FRANKRIJK. Jaurès dikt in zyn blad, de Humanité, het door hem in de Fransche Kamer beweerde nog een weinig aan. Hij verklaart daar, dat het thans onom- stootelijk vaststaat, dat d'Amade han delt in stryd met den duidelijk uit gesproken wil der natie en dat het ministerie daarbij nu eens passief dan weder actief de rol van handlangster vervult. Nu zal door een expeditie naar Marakesj, die de Franschen zullen helpen voorbereiden, een laatste poging worden gedaan ten gunste van Abdel Azis. Wanneer deze mislukt, wat. haast niet te betwijfelen valt, wanneer Abdel Azis als een treurig wrak te Casa blanca blijft, dan isFrankryks moreele positie in Europa en Marokko nog sterker geschokt dan thans reeds het geval is. Nog nooit is er een staatkunde ge voerd, die zoo gevaarlijk eu aan zoo veel bedenkingen onderhevig was als de tegenwoordige. En de Kamer ge voelt dit, maar zij beeft niet den moed zich ertegen te verzetten. Zooals men weet, is den vak- vereenigingen te Parijs verboden ge worden te vergaderen in de Arbeids beurs. Gisteren is deswege eene vergadering gehouden, waarin bij acclamatie eene motie is aangenomen waarin gezegd wordt, dat de vakver- eenigingen vastbesloten zyn, om trots dat geld 1" riep zy buiten zichzelf. „Hoor je, nooit nooit 1 Denk je dat je me mijn verdriet kunt be talen Je weet absoluut niet wat je me met dat boek hebt aangedaan!" Hij fronste zijn voorhoofd. „Je bent overspannen, Ilse. Wat zegt Meringer van het boek Hy is het met me eens hij ontkent wel is waar niet dat er eenige kunstwaarde aan Dat is heel vriendelijk 1" Maar hjj zegt ook dat de kunst een bevrydenden invloed moet uitoefe nen en geen ziekelijken." Op mij heeft dat boek een be vrydenden invloed gehad," hield hij koppig vol. Maar op anderen niet. Je geeft in het geheel geen oplossing I En hoe was dat ook mogelijk geweestHoe kan het ooit weer terecht komen als een man met dergelyke gevoelens rondgeloopen heeft 1" Ik heb je al gezegd, dat ik je dankbaar was, Ilse Nu, misschien kom ik ook nog eenmaal zoo ver maar tot nu toe heb ik dat standpunt nog met bereikt." Zij keek treurig voor zich uit. „Er is te veel in mij vernield." Laat ik het dan weer opbou wen," zei hy week. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1