ALLE KLEI. Laatste Borichten. Flinke i ienstbode Beurs van Amsterdam. R in overleg getreden werd nopens het houden van eene pluimveetentoon- I stelling in het laatst van Augustus 3 aanstaande. Op advies van de Commissie be noemd tot het nazien der rekening -■ van den Penningmeester, welke reke ning sluit met een batig saldo v.in f 35.07|-, werd den penningmeester dank gezegd voor zijn nauwkeurig beheer. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. J. M. M. van den Bergh en A. F. Batenburg. Nadat de heer H. W. Prillevitz den vertrekkende!) voorzitter hulde had gebracht, werd deze op voorstel van het Bestuur tot eere-lid benoemd. BAARN. De Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging heeft voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing tot candidaat gesteld den heer C. A. Woltman Elpers. ZEIST. Gisteren zijn officieel can didaat gesteld voor den gemeenteraad, vacature G. I. Ederveen, de heeren mr. W. H. J. Blanckenhagen (lib.)en A. G. van Melsen (R.-Kath.) Eendroeviggeval. Dinsdag middag werd een grasmaaier uit Barneveld, J. van Asveld, te Naarden in een hooiland, waar hy bezig was geweest gras te maaien, in bewuste- loozen toestand gevonden. Door de politie in een rytuig gehaald, werd hy naar het station Bussum vervoerd, doch de H. IJ. S. M. weigerde den man te vervoeren, omdat hy te ziek was, naar de politie zegt. Daarop werd de man weder naar Naarden teruggebracht, waar hij in de cel voor vreemdelingen en passanten door politie-agenten werd verpleegd, doch waar hy gistermiddag overleed, zonder familie of vrienden gezien te hebben. De man kon niet verklaren, hoe hij in dien toestand gekomen was. Dr. Poelstra verleeude geneeskundige hulp. Uitputting moet de oorzaak zijn. Jonge ooievaars inAr- tis. In den zwanenvijver van Artis heeft dit jaar een paar ooievaars het goede voorbeeld van zwanen en schol levaars gevolgd en is tot broeden overgegaan. Het feit dat ooievaars zich in gevangen staat voortplanten is merkwaardig, te meer daar ze gekort wiekt als ze zijn, laag bij den giond moeten nestelen tegen hun natuur- gewoonte in. Voorheen gelukte bet in Frankfort en Stuttgart, waai men van i de gelegenheid gebruik maakte om eenige feiten beti effende broeden, verzorging en groei der jongen waar te nemen, waaromtrent in de natuur minder gemakkelijk zekerheid is te verkrijgen. Het paar Artis-ooievaars begon in begin April te nestelen op een voor hen opgericht terpje, waar boven een begin van nest was be vestigd. Als materiaal gebruikten ze takken, stroo, verdroogde graspollen en zelfs vodden papier. In Mei, na juist 30 dagen broeden op de 3, dof witte eieren, iets kleiner dan die van een gans, konden ze zich verheugen in de geboorte van drie welschapen jongen. De ooierooêr had zich met de bebroeding belast, de va£r hield trouw ■wacht, sleepte materiaal aan, en be waakte de eieren gedurende de korte ipoozen die het wyfje nam om zich ■wat te vertreden en voedsel te halen, aonder evenwel te broeden. Gedurende de eerste drie weken lagen de jongen plat in het nest, ze maakten een zeer hulpbehoevenden indiuk, wolligwitte grootkoppige, donkeroogige wezentjes, die zich by nadering van een vreemde 1 als dood hielden. Als vader of moeder met voedsel kwam kon men zien hoe ze de kopjes piepend hieven en diep in de ouderlijke snavels doken om het uit de krop komend voedsel te vinden. Later spuwden de ouders het half verteerde voedsel voor hen op den rand van 't nest in nog later aten ze zelf uit een voor hen op 't nest ge plaatsten schotel met kleine viscbjes en kikkertjes. Drie weken na de ge boorte begODnen ze zich eerst op te richten, potsierlijk zaten ze dan over eind op de hielen, het onderste deel der pooten voor zich uitgestrekt hou den, om zich heen te kijken. Na een maand ongeveer gelukte het hun, het zoover te brengen dat ze recht op kwamen te staan. De veeren kwamen toen al flink door het dons heen en de zwarte scbakeering op de vleugels gaf ze al een ooievaarsachtig voorkomen, te meer daar ze met de 1 dM. lange snaveltjes al pianissimo probeerden te klepperen. Nu zyn ze al zoover dat ze al staande op het nest zwaaien met d? vleugels, voorbereidingen tot vliegen dus. Het nest hebben ze nog steeds niet verlaten. Df.ar de ouders gekortwiekt zijn zullen de jongen instinctmatig het vliegen moeten lee- ren; waarschijnlijk zullen ze daarmee wel klaar komen, 't Zal dan de vraag zyn of ze in Artis blijven willen of in 't najaar wegtrekken, zonder voor lichting der ouders, en of ze het vol gend jaar terugkeeren zullen. Voor ze zich zelf geheel kunnen redden krygen ze een gemerkten allumini- uraring aan den poot, zoodat Artis zijn „spes patria" nog eenigermate niet uit het oog zal verliezen. Wy raden ieder Artis-bezoeker aan het nest met jonge ooievaars eens te gaan bezien. Schaken. Zondag 26 dezer wordt te Haarlem de jaarlijksche al- gemeene vergadering van den Neder- landschen Schaakbond gehouden. Maan dag d. a. v. beginnen de jaarljjksche wedstrijden, die 3 tot 5 dagen duren. Er wordt gespeeld in 4 klassen. Commissionnair ge vlucht. Men meldt uit Amsterdam aan het Vad Sinds gistermorgen wordt de heer I. B., commissionnair in diamanten, wonende aan den Amstel vermist. Hij bad voor een bedrag van f3u.000aan diamanten in commissie, hoofdzakelijk toebehoorende aan kleine kooplieden of eigenwerkmakers. Daar deze hem in den laatsten lyd nog al laslig vielen, vermoedt men, dat hij gevlucht is. Van het geval is aan de justitie kennis gegeven. Nader wordt ons gemeldt Wij vernemen nog, dat de personen welke betrokken zyn bij de ftnancieele moeilijkheden waarin zich de heer B. bevindt, hedenmiddag een onderhoud zullen hebben met den heer D., zwager van den heer B. daartoe telegraphisch uit Parijs ontboden. De heer B. moet hoogere prijzen voor de diamaDten ontvangen hebben, dan by betaald heeft. By de débacle is de heer B. M. betrokken voor f 11.000 deheerM.V. voor f 10.000 en verschillende andere personen voor kleinere bedragen. Onweer. By een hevig onweer is in den Waardpolder bij Wieringer- waard door den bliksem een boeren huis, bewxmd door twee gezinnen, geheel in de asch gelegd. Een dei- bewoners bleef geruimen tyd bewus teloos en bleek aan den arm getroffen te zijn. Van de inboedels kon niets gered worden. Te Ochten is een os van den heer A. B. door den bliksem gedood. Te Steenwyk is de houtzaagmolen van de heeren Volkers door den bliksem getroffen. Binnen een paar uren was de molen geheel afgebrand. Een groot deel van de hoeveelheid hout ging verloren. Te Oosterbeek is de bliksem gesla gen in de woning van S., spoorweg arbeider. De vrouw viel bewusteloos en ook het kind, dat een zwarte streep op den arm vertoonde. Na eenigen tyd kwamen beiden bij en schijnen geen nadeelige gevolgen ver der te ondervinden. Ook uit Frankrijk, met name uit Chartres,Chalons-sur Saone.Lorient en Yssingeaux komen berichten van hevige onweders. De oogst is hier en daar vernield, een myn liep onder water, waarbij een mijnwerker den dood vond, overstroomingen hadden plaats, tal van branden werden gesig naleerd, en een reeks persoonlijke ongelukken met doodelyken afloop worden gemeld. Zwemmende over het Kanaal. Nog altijd geven de lange afstaDdzwemmers, ondanks hun her haalde mislukte tochten, hun pogin gen niet op, om het Kanaal zwem mende over te steken. Nu heeft weder Jabes Wolfïe een kansje gewaagd. Een talrijk gezelschap aldus lezen we in het Hdbl. was aan boord van het stoomjacht Sea Wolf in den nacht van Zondag op Maandag om twee uur bijeengekomen, en Wolffe was in de beste conditie. Om acht minuten over vier startte Wolffe. De Sea Wolf, die den koenen zwemmer vergezelt, heeft tal van zwemmers aan boord, en voorts eenige doctoren. Kapitein Bircbfield, van het jacht, dient Wolffe als loods en aan de Fransche kust zal de loods Duterre van Calais zyn dienst overnemen. Deze regeling is als een voordeel te beschouwen, dat nog geen Kanaal zwemmer heeft genoten. Wolffe is vol vertrouwen op den uitslag. Een postduif, te halfnegen van het jacht opgelaten, meldt, dat Wolffe uitstekend zwemt en goede vorderin gen maakt. In vier uur tyds was hij reeds 6.5 mijl (1609 M.) van het strand. De omstandigheden zijn zeer gun stig. Er waait n. 1. slechts een zachte bries, en de zon schijnt heerlijk. De temperatuur van het water is 53—60 gr., tamelijk koud dus voor zulk een langen tocht. Doch Wolffe heeft wel tochten van twaalf uren doorstaan in water, dat nog 5 kouder is. Een later bericht meldde, dat de zwemmer 8$ mijl had afgelegd en voortreffelijk zwom. Hij maakte onge veer 25 slagen in de minuut, met zijn kracbtigen zijdeslag, dien hij als een machine uren achtereen volhoudt. Van tijd tot tijd wordt hij te water door zwemmers vergezeld. Er was weinig stroom. Te 12.15 kwam het bericht, dat de zwemmer meer dan den halven tocht achter den rug heeft. Hij heeft ge volg gegeven aan den raad, om het aantal slagen te verminderen (van 25 op 22). Hy snijdt door het water als een visch en verklaart het niet koud te hebben. Aan boord van het jacht is men algemeen overtuigd, dat Wolffe slagen zal. Te 2 uur kwam bericht, dat Wolffe twee derden van zyn tocht, had vol bracht. Hij was toen slechts zeven mijl van de Fransche kust. De zwem mer toont geen vermoeienis en neemt geregeld voedsel tot zich. Te 3.15 kwam bericht dat Wolffe slechts vijf mijl van Kaap Grisnez verwijderd is. De zon werd zoo scherp, dat de zwem mer zich van een gekleurden bril moest bedienen. Tegen 8 uur zou hy op Franschen bodem voet aan wal kunnen zetten. Dat heeft echter niet zoo mogen zijn. Want volgens een bericht in de N. R. Ct. heeft de zwemmer te kwart vóór zes, niet ver van de Fransche, kust zijn pogingen opgegeven. De komedie aan de tele foon. De ongelukkige toestand van het Parysche telefoonwezen is hemel tergend. De Paryzenaars zijn genood zaakt tien tot vijftien minuten aan den kruk te draaien, willen ze eenige kans hebben op aansluiting. Ingediende bezwaren hebben hoogstens een ge pikeerd lachje der telefoonjuffrouw tengevolge en in volle vertwijfeling geven de Parijzenaars met telefoon aan-huis dan de pogingen ook maar op om verandering in dezen treurigen toestand te brengen. Voor al bun telefoonverdriet zal de poets welke zy den onderstaatssecretaris voor post en telegraphie M. Simpyan gespeeld hebben, op initiatief van de Figaro, die op wraak zon voor de slechte behandeling van de telefooneerders, hun eenige voldoening geven. Het Parysche blad ontdekte, dat de particuliere woning van den onder staatssecretaris eene directe telefoon aansluiting bezat, en in 't eerstvol gende nummer raadde het al zyn wrokkende lezers, die een telefoon bezaten aan, om nummer 52559, het telefoonnummer van mijnbeer Si- myn's particuliere woning op te bellen en dan mondeling huDne klachten over te brengen. Het resultaat was buitengewoon. Honderden geplaagdeD belden den heer Simyan op en de telefoonjuffrouwen, die niet in staat waren, het onderscheid te hooren tusschen de stemmen van Simyan's vrienden en die van de woedende te- lefoonbezitters, werden overstroomd door aanvragen om nummer 52559. De eerste ontevreden Parijzenaar belde den onderstaatsssecretaris om 7 uur 's morgens op, en het was M. Simyan zelf, die onbewust van't geen hem te wachten stond, den man te woord stond. Teen had hy de Figaro nog niet gelezen. Tot 11 uur 's nachts haddeD niet minder dan 1300 geergerde Paryzenaars den ongeluk- kigen onderstaatssecretaris opgebeld. Dat werd den heer Simyan eindelijk te erg. Hy gaf ten slotte bevel, alle aanvragen naar nummer 53559 on beantwoord te laten. Het particuliere nummer van den onderstaatssecretaris voor post en telegraphie werd onmid dellijk veranderd en het nieuwe nummer werd slechts aan heel wei nigen meegedeeld. Den volgenden dag kreeg ieder die het bewuste nummer verlangde steryotiep tenjant- woordIn gesprek. Het plezier was er dus af, maar de Paryzenaars hadden tenminste bet genoegen een dag lang op den onderstaatssecretaris hunne woede gekoeld hebben. De brand te Port au Prince. Een telegram van Maandag avond aan de New-York Herald be richtte reeds dat revolutionairen het presidentsgebouw in brand gestoken en bet arsenaal „opgeblazen" hadden. Sinds onheuglijken tyd, zegt de New-York Herald verder, werd Haïti niet bezocht door een ramp van zulk een omvang als de brand, die Maandag is uitgebroken. De bewoners zyn ge ruïneerd, de straten liggen vol puin en asch, een aantal gezinnen zijn in rouw gedompeld, de wanhoop is alge meen. De brand brak uit te 1 uur, dicht bij het paleis van den president. De ministers van oorlog en van binnen- landsche zaken waren ter bijwoning van een feest naar Pétionville ver trokken en president Nord Alexis was juist teruggekeerd van een wapen schouwing. Er woei een stevige wind, zoodat de brand spoedig naar verschillende richtingen oversloeg. Al spoedig wa ren de gevangenis, een aantal huizen, twee Protestantsche kerken en vier scholen een prooi der vlammen ge worden. Het zuidelijk gedeelte van de stad is geheel en al verbrand en tevens de archieven van het Hof van cassatie. Het arsenaal sprong met vervaar lijke slagen uiteen, zoodat de in de haven liggende kruiser „Caasseloup Larbat" ernstig beschadigd werd en de muren van de markthal instortten. Fransche matrozen hielpen krachtig by den reddingsarbeid. De geleden schade wordt geraamd op 2 millioen dollar. Botsing. In Hongarije zijn tusschen Debreczies en Szobozia twee treinen op elkaar geloopen. Er zijn twee dooden en twaalf gewonden. Museum diefstal. De oude gouden sleutels van de stad Milaan zijn uit het stedelijk museum verdwenen. MeD vermoedt, dat bezoek sters ze hebben meegenomen. Burgerlijke Stand van 9 Juli 1908. GEBOREN: Judina, d. van Reinier Heere en Judina Muller. ONDERTROUWD: Cornelis Gerar- dus de Vries en Johanna van Laar. Adrianus Laseur en Maria Bos boom. GETROUWDTheodorus van de Waal en Sophia Johanna Jacoba Blom. OVERLEDEN: GerritvanLockhorst 71 j., echtg. van Johanna Catrina van Mierlo. Benoemd tot generaal-mpjoor sous-chef van den generalen staf, de kolonel der genie C. J. Snijders. Aan de universiteit te Amster dam werd heden bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op proef schrift„De Zwemblaas der Mala- copterygii", de beer L. F. de Beaufort geboren te Leusden. Uit Keulen wordt bericht, dat by eene instorting van de in aanbouw zijnde zuidelijke Rijnbrug, veertien personen verdronken, terwijl negen ernstig gewond werden. Konstantinopel. Generaal Schermoi- pacha is gisteren te Monastir, terwyl by uit het telegraafbureau kwam, doodgeschoten. De dader, een Turksch officier, is gevlucht. Brest. Het Nederlandsche stoom schip „Noordwijk", dat den vorigen nacht op de rotsen is geloopen, is gisteren door een dertigtal strand bewoners geplunderd. Drie matrozen, die het schip bewaakteD, boden heftig tegenstand, doch dit mocht niet baten het schip werd geheel leeggestolen. advekte. tiën (Jt ironiril Th. VAN DE WAAL en SOPHIE J. J. BLOM. De Heer en Mevrouw VAN DE WAALBlom betuigen, mede namens wederzydsche familie, bun harte- lijht-n «lank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Nêerlangbroek Amersfoort 9 JuU l9Ua' Mevr. BAUDET, HENDRIK VAN VIANDENSTRAAT No. 6, vraagt een als meid alleen. Zich aan te melden 's avonds van 78. 9 JULI. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. schuld prijsh. Buitenl. schuld voor Russ. vast. Peru prysh. Domingo zonder affaire. Cul- tuurw. vast voor Vorstenl. Handel Mij. Mijnen flauwer voor Redjang Lebong, daarentegen Ketahoen en Gr. Cobar vast. Petr. flauw voor Kon., de andere soorten eveneens. Tabak flauw gestemd met weinig handel. Amerik. markt vast gestemd met opgewekte handel, slot eveneens vast. Staatsleeningen. 3 3 2% f 1000. f 100J. f 1000. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. hongarije. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 Ls. 100—10°/m. OoSTENRUE. 4 Kr. 2000. Obi. Jan.—Juli Mei—Nov. Portugal. Obl. Ie Serie 4 4 3 8 Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 600. Vorige koers 90* 90 75 94 63* 60 9 Juli 90* 90* 75* 97* 63* Rusland. 1884 Goud 5 G.R, Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Tdreije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Rees. Dom. republiek. m. tick. 1901 4 4 4 4 frs. 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 500/2500 4 £100 5 £100 5 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. I 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatr i Palembang aand. f 500 Sehib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found.aand.dll. 100' Un. St. Steel corp. dll. 100( 80* 80* 80* 80* 80* 80* 96* 58* 58 169* 167* 300 291* 103* 99* 12 91* 94* 35* 37* 38* 40* Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederl. aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 47, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amf.riea Atchison aand. dll. 1000 id. 4 °/o Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 115* 120 134* 115 134* 7* 20* 67* 7* 21* 67* 104* 409* 247* 386* 631 103 409* 242 380 93* 89* 94 82* 90* 62* 25* 19* 23* 55* 83* 90* 63* 36* 20* 24* 57* KaDsasCityObl.aaDd.3dll. 1000 70* Missouri aaDd. dll. 1000 28* id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 1G|* South rail dll. 1000 17* South Pac dll. 1000 86* Union Pac 149* id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 90 Wabash gew. aand. 11* pref. 23* Prolongatie-rente 3* a 3* Koersen van 9few-York. Van Heden. 70* 29* 17* 18 87* 150* 90* 12* 23* 3 FONDSEN. Slot van gisteren Openingfik van boden. 83* 83* Rock Island Common 17* 19* 20* Miss. Kan. Texas 28* 41* 29 New-Y ork-Ontario 39* exd. Norfolk Wester 70* 71 Southern Pacific 87* 88* Southern Railway 17* 18 149* 149* U. S. Steel Common. 40* 40* 24* 25 do. do. Pref. 57* Stemming vast.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3