DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 134. VRIJDAG 10 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. BUITENLAN U. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. GINNENLANL». STADSNIEUWS. Hoofdredacteur R. G. BIJHENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advartentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. GRAAF ZEPPELIN. Graaf Zeppelin, wiens naam tegen woordig op aller tong is, heeft dezer dagen zijn 70en verjaardag gevierd. Hjj kan terugzien op een eervolle loopbaan als officier bewees hij zijn vaderland goede diensten en verliet in 1891 den dienst als luitenant-generaal. Maar in plaats van de welverdiende rust te genieten sloeg hij een nieuwe loopbaan in. Hij beproefde de oplossing van het groote vraagstuk der lucht scheepvaart. In Frankrijk was men Duitschland op dit gebied vooruit. Men had daar reeds zeer te waardeeren resultaten verkregen. Maar graaf Zeppelin ging in plaats van het Fransche voorbeeld te volgen zijn eigen weg en trachtte een luchtschip te bouwen naar een nieuw systeem. Als alle uit vinders had hij te strijden langen tijd tegen vooroordeelen en teleurstellingen werden ook hetn niet gespaard. Zijne plannen werden soms behandeld als de hersenschimmen van een kranken geest. Het eerste luchtschip, dat in Juli 1900 opsteeg moest weer dalen omdat iets aan de stuurinrichting haperde. De stuurlieden aan den wal hadden dat natuurlijk wel gedacht en toen een tweede proef mislukte, wreven zy zich de handen en belach ten den uitvinder. Tot eer van den Duitschen keizer moet gezegd worden, dat hjj het ge wicht van het vraagstuk, waarvan de oplossing door graaf Zeppelin werd beproefd, begreep en met de grootste belangstelling diens merkwaardige proefnemingen volgde. In October 1900 werd met het luchtschip een tocht gedaan die bijna een half uur duurde en goed afliep. In Januari van het volgende jaar zond de keizer den graaf de orde van den Rooden Adelaar, eerste klasse. Maar de gelden ontbra ken voor de voltooiing van nieuwe plannen. Graaf Zeppelin gaf zich alle moeite, sprak en schreef, maar het duurde tot 1906 eer de trouwens zeer aanzienlijke som bijeen was, die den uitvinder in staat stelde met zjjn werk Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 76) Iets wat ziek is, kan weer ge zond worden, maar iets wat dood is wordt niet weer levend. Maar waar om zouden we ef over spreken. Mij doet dat alles zoo'n pjjn en jou brengt het misschien weer uit je humeur en goed doet het zeker niet." Wat doet het er toe of ik uit mijn humeur kom. Ik bad wel is waar gehoopt je anders aan te treilen Ilse. Je bent me heusch vreemd geworden. Ik moet eerst langzaam aan die ver andering wennen." Ik geloof dat we elkaar altijd vreemd zijn geweest, anders had dat niet kunnen gebeuren." Laten we elkaar dan leeren ken nen," zei hij smeekend. Hij tastte naar haar hand maarzij trok ze terug, niet onvriendelijk maar zoo koel en beslist dat hij zich met een zucht afwendde. Hilmars heime lijke hoop dat Ilse'3 stemming maar voort te gaan. Men weet dat en hoe hy het voltooid en zooals thans de bladen zeggen, de lucht veroverd heeft. De koning en de koningin van Wur- temberg hebben een zijner schitterend geslaagde [luchtschipreizen medege maakt. Het gewichtige vraagstuk kan als opgelost worden beschouwd. Men zal andere stelsels beproeven, dat van Zeppelin wijzigen en verbeteren, maar hem komt de eer toe een bestuurbaar luchtschip gebouwd te hebben, dat bij een grooten tocht over bergen, steden en meren proefhoudend is gebleken. In Engeland begint men reeds be vreesd te worden. Er wordt op ge wezen, dat in tijd van oorlog mogelijk een heele vloot van die luchtvaar tuigen door de lucht komt aanzweven, om de bewegingen der Engelsche vloot gade te slaan niet alleen, maar ook om aan die vloot en de versterkingen belangrijk nadeel toe te brengen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft thans in derde lezing het ontwerp-ouderdoms pen sioenen aangenomen met 315 tegen 10 stemmen. Keir Hardie is als sociaal democraat geen persona grata aan het Engelsche Hof. Om die reden schijnt hij dan ook, hoewel hy af gevaardigde is, geen uituoodigmg te fiebben ontvangen voor eene tuin- partij die kort geleden op Windsor is gegeven. De geheele arbeiderspartij is hierover verontwaardigd, zoo zelfs dat zy den lord Kamerheer heeft verzocht, de geheele partij te schrappen uit de ry dergenen die tot hofplechtigheden worden uitgenoodigd. Zij wenscht daarop niet voor te komen, zoolang de naam van Keir Hardie daar niet op staat. Admiraal Beresford heeft zich blijkbaar niet bang laten maken door de woorden die gisteren door den minister in het Lagerhuis zijn ge sproken naar aanleiding van de ge schillen onder de hoogste marine officieren. H(j heeft ten minste een in scherpe bewoordingen gestelde nota aan de admiraliteit gericht, in welke hij betoogt niet in staat te zyn de veiligheid van Groot-Britannië te waarborgen met de onder zijn bevel staande vloot, daar deze geenszins voldoet aan billijkerwijze te stellen eischen. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft het debat over de doodstraf verdaagd. Minister Briand zette uiteen dat het verkeerd was zulk een gewichtige quaestie te bespreken onder den druk van een deel der publieke opinie. Men moest de zaak uitvoerig behandelen. AMERIKA. De Amerikaansche vloot heeft San Francisco Dinsdag om twee uur ver laten. Alleen het slagschip .Nebraska" is niet meegegaan, omdat er acht gevallen van roodvonk aan boord zyn. Bjj Honoloeloe zal het schip zich by de andere voegen. De vloot moet den eersten October in Manilla zijn. Te Boston staan de dokken der Cunard Line Company in brand. Som mige dokken zijn reeds geheel uitge brand, ook enkele schepen, die vast- gemeerd lagen, werden een prooi der vlammen. Verder worden talj van aan den waterkant gelegen huizen be dreigd. De brand is overgeslagen op de werven van de Leyland Line Com pany, waardoor ook een zesmastschoe- ner van de Palma Line Company in lichte laaie staat. Christ. Hist. Unie. Gis teren is te Amsterdam uit de twee partijen der christelijk historischen, de Christelijk-historische Unie geboren. Van de zijde der friesch-christelijk historische partij nemen de volgende heeren in het hoofdbestuur zitting Ds. Van Eijk van Heslinga te Ber- licum, ds. H. Wagenaar te Rotterdam, ds. J. Ankerman te Wommels, mr. J. Brunt, burgemeester van 's Graven- zande, J, Fokkema, lid van de Staten van Friesland en mr. J. G. Schokking. Van de zyde der andere party nemen in het bestuur zitting de heeren jhr. mr. de Geer, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, mr. R. van Veen, mr. H. I Verkouteren, Dr. J. Tb. de Visser en mr. B. I. D. Zubli. een voorbijgaand geboudeer zou zijn werd niet vervuld. Zij bleef koel even als op den eersten dag. Zij kwam nooit ongevraagd in zijne kamer zitten en vroeg hem nooit om haar gezelschap te houden. Hij had rust by zijn werk, absolute rust uiterlijke en innerlijk. Zij vroeg nooit wat hij schreef en als hij er over begon dan luisterde zy wel, maar deed geen vragen. Over haar heele wezen lag een grauwe sluier van koele inschikkelijkheid. Zelfs zijn woning scheen hem ver anderd toe. Alles was keurig netjes in orde maar de kamers, de eettafel zagen er zoo koel uit, nu er geen bloemen meer stonden. Hy verlangde nu vurig naar de hartstochtelijke, veeleischende liefde die hem vroeger hier omgaf naar den frisschen en ge- maakten bloemengeur, naar de teeder- heid van vroeger I Hij schreef meer dan eens aan Meringer en vroeg hem om eens te komen maar hy kreeg niets als ont wijkende antwoorden. Ilse kon of wilde hem geen verklaring geven over Meringers vreemd gedrag. Zij vermeed elk gesprek daarover. Dan zal ik de vos in zijn hol gaan verrassen," zei Hilmar eens op een dag. IlBe keek hem ontsteld aan, zy zei echter niets maar wendde blozend haar gezicht af. Dat viel hem op en dus besloot hij er nog dien zelfden dag heen te gaan. Hij reed met de electrische tram naar het Noordelijke deel van Berlijn, liep hijgende vier steile trappen op en klopte. Binnen I" riep Meringers diepe basstem. „Een ieder is welkom maar vooral degeen die geld brengt I" Dat was niet mijne bedoeling maar als je geld noodig hebt Dank je dank je 1" Meringer stond op en stak Hilmar zijn hand toe, het kwam dezen voor dat hy meer ontsteld dan verheugd was over het weerzien. Neem er je gemak van, Hilmar!" Meringer wees naar den eenigen leun stoel die zeker wel eens betere dagen gekend had. Stoor ik je in je werk vroeg Hilmar. Neen Neen." Meringer schoof zijne papieren door elkaar. „Wat ik daar gekrabbeld heb, is niet de moeite waard. Het is erg aardig van je dat je me komt opzoeken." Zijn stem klonk nu vaster. Hij ging tegenover Hilmar zitten en hield hem een kistje sigaren voor. „Niet bepaald fijn maar toch wel te gebruiken 1" Dank je 1" Hilmar schoof het halfleege kistje terug. „Ik wou vragen waarom je nooit meer by ons komt, De heer Lohman hield eene rede, waarop wy morgen terug hopen te komen. -Hoog-Hullen. De Vereeni- ging tot Bevordering van het Herstel van Drankzuchtigen heeft hare alge- meeDe vergadering gehouden. Blijkens het verslag van den ge neesheer-directeur dr. Posthumus, bedroeg het aantal opgenomen patiën ten in het sanatorium 39. Ook dit jaar bleek dat de heriditeit grooten invloed heeft op het ontstaan van drankzucht. Gedurende het afgeloopen jaar werd weer de ervaring opgedaan, dat vele patiënten te vroeg vertrekken. Bij een vergelijking van het resul taat over de jaren 1901 1906 bljjkt, dat van de 169 afgevoerde patiënten (53 buiten beschouwing gelaten, wegens geestelijke afwijkingen enz.) dus van de overige 116 patiënten, 62 geheel onthouders zijn gebleven, d. i. 53 26/58 pet.: 36 zijn verbeterd, d. i, 312/58 pet., en 18 zijn teruggevallen, d. i. 15.30/58 pet. By het internationaal concours- hippique in den Haag heeft luitenant W. L. Weideren baron Rengers een eervolle vermelding gekregen met „Shamrock" in de tweede afdeeling rijpaarden (jachtpaarden) en een vijfden prijs met „Gentleman Joe" in het officieren-springconcours. De heer I. M. J. Hoog alhier is tot lid van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst benoemd. De examens aan de Amers- foortsche Industrie- en Huishoudschool gehouden, hadden den volgenden uit slag Uit het voorbereidend onderwijs werden bevorderdJ. M. Engels, Amers foort A. J. van Lonkhuyzen, Andelst; C. van Ommen, DeventerJ. C. E. Spruyt en E. M. Steenhuisen, beiden van Amersfoort. Voor het doorloopen van den ge- heelen cursus werden getuigschriften toegekend aanE. M. A. Espei, D. Frits Meringer likte aan het bovenste blad van zyn sigaar. „Als men pas evenals jij thuis komt van een lange reis dan is men toch niet dadelijk gesteld op visites," zei hij eindelijk ontwijkend. Maar ik heb je toch geschreven of je wilde komen I" Ik had geen tjjd." Hilmar keek Meringer doordringend aan. Hij vond dat hij er heel slecht uitzag en dat er iets vreemds in zjjn gezicht was. Lieg mij niets voor, Fritszei hy kortaf. „Daarvoor kennen we el kaar te goed. Je wilde niet komen I" Neen, Hilmar ik wilde en mocht niet meer bjj je komen." Waarom niet?" Moet ik het zeggen Ja. Ik begrijp niets meer van mijn besten vriend en van mijne vrouw. Jij laat mij links liggen en Ilse is ook heelemaal veranderd. Zy is een ijskoude, brave huisvrouw ge worden, die trouw hare plichten ver vult afschuwelijk I En als ik dan eens bedenk wat ik voor een lief, be koorlijk, teeder klein schepseltje heb achtergelaten Meringer knarste met zijne tanden. „Je bent een dwaas, een blinde domme dwaasschreeuwde hy op eens. Hilmar keek hem een oogenblik verbluft aan en wees toen naar zijn van Esveld, J. M. van Veen en G. van der Wal, allen van Amersfoort. Het getuigschrift voor Hulp in de Huishouding werd uitgereikt aan J. de Boer, ZeistH. M. J. Espei, J. E. Nieuwenbuijs, F. Ruitenberg, D. Salo mons en W. H. C. Smit, allefl van Amersfoort. Tot de tweede klasse H. H. werden de volgende leerlingen bevorderd A. C. van der Horst Bruijn, E. S. van Gelder, beiden van AmersfoortH. C. van Hengst, Apeldoorn M. P. van der Knoop, Leusden C. S. van Laaren, Amersfoort, D. J. van der Sleesen, Hilversum en B. J. van Wisseüngh, Amersfoort. De overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool zyn 9 dezer geëindigd met den volgenden uitslag. Van kl. I tot II werden bevorderd W. L. M. E. van Leeuwen, J. F. Bischoff, J. A. H. Bode, Marie C. H. Spit, I. Dekker, H. H. Meier Mattern, L. Boom, Ch. Coster, N. Kromberg, A. P. Schilfgaarde, H. Q. Hootsen, W. H. Schimmel, J. H. Romyn, Joha. C. A. de Jongh, Piet H. van Haselen, Johan van Haselen, B. J. Remmelts, Adelaide, L. Mahler, J. J. Noest, K. Bosch, T. de Jong, Marie C. Cornelis, Catha. R. de Winter, M. W. Hoogen- boezem, D. Houtzaager, J. C. Hart- hoorn, D. Keppler, F. A. Bruins, H. F. Arnold, C. Helfïer, Maria Nolting, R. H. Schimmelpennick v. d. Oije, C. G. Bersma, A. C. D. Pels Rijcken, J. Mulder, W. M. Korthals Altes, A. N. J. van Rossem, M. de Vries, Joha. M. M. Lewe van Middelstum, T. F. van den Nieuwenhuizen, J. F. Lemmers, A. T. H. Liscaljet, L. Hora Siccama, PI. Moorrees, L. J. D. van Holthe, W. A. Stork, Ch. H. Marin, W. J. H. Schophuijs, G. F. Sandtmanu, P. van Asselt, A. J. G. Jappe Alberts. Niet bevorderderd werden 16 van de 66 leerlingen der Ie kl. Van kl. II tot III werden bevor derd: J. J. van Os, S. L. Langedijk, J. Mensiug, Debora J. Veen, P. M. Matthijsen, J. H. de Ruiter, J. Ch. Cornelis, H. J. W. van Esveld, Jb. Baren- dregt, A. H. Schouten, J. A. Suer- mondt, Dittie E. G. Laseur, Dina Vreeken, Th. L. G. du Quesne van voorhoofd. „Ben je gek geworden, Frits Neen maar jij I" vervolgde Meringer nog steeds kokend van woede. „Ik heb getwijfeld aan je gevoel om dat ge het over uw hart kondt ver krijgen om je vrouw zoo lang alleen te laten. Maar nu begin ik ook aan je verstand te twijfelen. Waarom als ik vragen mag 1" Waarom Dat zal ik je zeggen. Maar het zjjn geen complimentjes die je te hooren krijgt I" Ga je gang." Goed. Je bent getrouwd, jij hebt je vrouw lief, zij bemint jou, zij toont hare liefde, jij wordt zenuwachtig, je moet weg, je hebt behoefte aan een zaamheid In je ziekte schrijf je een boek waarin jij je lijden beschrijft. Elk blad van dat boek is een be- leediging voor je vrouw stil, val me niet in de redeJe laat je vrouw maanden alleen zitten. Zij moet maar zien hoe zij het klaarspeelt met haar beleedigden trots, haar gezonde liefde. Hebt gij dan alleen rechten en geen plichten Heb je er over gedacht waarheen men zoo'n vrouw kan dry ven die jong, mooi, hartstochtelijk en alleen is?" Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1