DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 137, DINSDAG 14 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een Volksziekte. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. Hoofdredacteur B. Gr. RIJKENS. Aboiinementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. In navolging van zoovele gemeenten in ons vaderland zal nu ook ia Amers foort eene vereeniging tot bestrijding der tuberculose haar zeer gewaar- deerden arbeid aanvangen. Met groote ingenomenheid hebben wy van dit schoone plan melding gemaakt en het komt ons thans geschikt voor het een en ander over de tuberculose in het midden te brengen, ook al in de hoop, daardoor velen op te wekken tot steunen van deze hoogst nuttige ver eeniging. De tuberculose in den volks mond tering geheeten, hoewel de be grippen elkaar niet dekken is erkend als een volksziekte. En dat is zy, omdat zy wordt aan getroffen onder het geheele volk, onder den meest gegoeden zoowel als onder den armen stand, maar ook eend volksziekte in den engeren zin, omdat zij pleegt te woeden met meer kracht onder de meer behoeftigen en daar een veel grooter aantal slachtoffers maakt. In ons land zijn in de laatste tien jaren gemiddeld 8000 sterfgevallen per jaar voorgekomen aan longtuberculose en 11000 per jaar aan alle soorten van tuberculose. Dat zijn schrikbarende cijfers, maar men kan zich door cijfers toch nog de verschrikkelijke beteeke- nis daarvan niet voorstellen. Dit kan men beter, wanneer men vergelijkingen maakt. De gemiddelde sterfte aan long tuberculose was de laatste jaren in Duitschland 120.000 per jaar. In den FraDsch-Duitschen oorlog zjjn aan de Duitsche zijde gesneuveld 43000 man schappen en ieder, die in dien tyd leefde, weet, dat er bijna geen gezin in Duitschland was, dat niet in rouw was gedompeld, omdat er een sterf geval, door dien oorlog te betreuren viel. Welnu, niettegenstaande de krachtige bestrijding in Duitschland, is de sterfte aan tuberculose per jaar Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 79) De zorg voor de huishouding was haar een drukkende last. En nu moest zij met] de weinig hulp een doopmaal aanrichten, daarbij had zij een zoo lastige logeé in hare moeder en werd de prins verwachtZij voelde de tranen en snikken in haar keel opstijgen en dwong zichzelf met veel moeite om zijne voorstellen met een paar vriendelijke woorden goed te keuren. Mevrouw von Hohenthal was sedert ongeveer vier weken op Heinrichs- hagen. Hare eigen zwakke gezondheid veroorloofde haar niet om tegenwoor dig te zjjn bij de geboorte van het kind. Maar toen Sitta weer door het huis kon loopen, kwam zij om haar teerbemind kind op te passen. In werkelijkheid bracht zy door hare klachten en eischen het halve huis in opstand, en Sitta in hare zenuw achtige, prikkelbare stemming bjjna nog driemaal zooveel, n.l. 120.000. Vroeger meende men, dat de tuber culose ongeneeslijk zou zjjn, doch van dit denkbeeld is men terug gekomen en tegenwoordig weet men wel anders. Met ernst is men er zich op gaan toeleggen, om door sanatoria, door het voorschrijven van gepaste leef regels, door het verplaatsen van de lijders naar hoogere luchtstreken, of naar andere landen, deze vreeselijke ziekte te bestrijden en meestal met goed gevolg. Dat echter het verhuizen naar andere landen niet strikt nood zakelijk is, wordt bewezen door het sanatorium, door den heer Haentjes gesticht te Putten. Ieder jaarverslag toch omtrent die instelling doet zien hoeveel van daarin opgenomen lijders, die in het eerste stadium der ziekte verkeerden, het sanatorium geheel genezen verlaten en dat sommigen hun arbeidskracht geheel terugkrijgen, zelfs als zjj niet geheel vrij van tuber culose waren. Wil men zien hoe zegenrijk de gevolgen van het bestrijden der tubercu lose kunnen zjjn, dan richte men zijn blik eens naar een viertal landen, naar Duitschland en Engeland aan de eene zijde en naar Frankrijk en Denemarken aan de andere zijde. In Frankrijk had men in 1887 op de 10000 inwoners 28.2 sterfgevallen aan tuberculosemen heeft daar zoo goed als niets gedaan ter bestrijding dezer ziekte, en in 1897 was dit cijfer 33.7, dus gestegen met 30 procent. In Denemarken evenzoo. Daar steeg het getal sterfgevallen aan tuberculose van 24 per 1000 in 1880 tot 33.7 in 1897. In Duitschland en Engeland, waar men middelen aanwendde ter bestrij ding der ziekte, zag men het omge keerde. In Duitschland had men in 1880 34.3 sterfgevallen aan tuberculose per 10000 inwoners en in 1897 was dat tot wanhoop. Want haar was niets goed genoeg. Als Hans-Henning er zich niet ernstig tegen verzet had, dan zou de heele huishouding voor haar veranderd zijn. Zij sliep afwisselend in alle kamers van de bovenste verdieping. In de eene kamer werd zij 's morgens gestoord door het kraaien der hanen de andere lag op het Noorden en zij had bepaald behoefte aan zon in de derde kamer rook het naar de stallen, de vierde was ondragelijk klein, be dompt en heet. De keuze der gerech ten aan tafel, de nog niet onberispe lijke dienkunst van den knecht over alle mogelijke dingen had me vrouw v. Hohenthal iets op te merken, overal vond zij aanleidiug om het lot van haar arm kind te beklagen. In den beginne nam Hans-Henning de klachten van zijne schoonmoeder als gekheid op, maar sedert hij merkte hoezeer Sitta er zich over opwond werd hij wel eens scherp, wat trouwens alleen tot gevolg had dat mevrouw von Hohenthal met een slachtoffersgezicht rondliep en Sitta zich extra opwond omdat zij bang was voor een uit barsting. Sedert eenige dagen was mevrouw von Hohenthal al heel slecht in haar humeur. De hitte werkte op haar zenuwgestel en men had er in die lage kamers hier veel last van. In cijfer 23, dus 30 procent minder. In Engeland bedroeg het sterfcijfer aan die ziekte in 1860 25 en in 1897 13 procent, dus een verminde ring van 40 procent. Hieruit kan men duidelijk zien, welke gelukkige resultaten eene krach tige bestrijding der tuberculose. Over verschillende wijzen, waarop deze volksziekte kan worden bestreden, iets in een volgend artikel. DE BAGDADSPOORWEG. Van dit groote werk, niet alleen van belang voor de Duitscbers, die het ondernamen en voor Turkije, maar voor de geheele wereld, is onlangs weer in de bladen gesproken naar aanleiding van eene nieuwe overeen komst. De Engelschen hebben gedaan wat zij konden om den bouw van deze merkwaardige spoorweglijnen in het Oosten tegen te werken en dat is een der redenen die wantrouwen en bijna vijandschap tusschen Engelschen en Duitschers hebben gekweekt. Maar de spoorweg groeit langzaam aan en volgens de reizigers heeft hij nu reeds gezegende gevolgen voor de omgeving. Angora b.v. moet als het ware uit den doodslaap zijn verrezen. Volgens de overeenkomst, waarvan wij zooeven spraken, zal de spoorweg weer met 840 kilometers in de rich ting van Bagdad worden verlengd. De weg loopt thans tot den grooten pas in het Taurusgebergte. Door dien belangrijken bergpas, ter hoogte van dertienhonderd meter, zal de weg worden voortgezet. Het is de oude weg waardoor de veroveraars uit Europa kwamen, het is ook de weg dien de Arabieren en Turken insloegen op hunne tochten naar het Westen. Ten oosten van den bergpas ligt goed, vruchtbaar land. De vruchtbaarheid is hier onafscheidelijk van het water en er is water in voldoende hoeveel heid in deze streken tot aan de golf van Alexandette. De spoorweg gaat bij Briedsjik over de Euphraat en beweegt zich dan tusschen die rivier en de Tigris. Dan heeft men links de Armenische bergen en rechts de Syrisch-Mesopotamische woestijn. Maar tusschen het gebergte en de woestjjn ligt het groote gebied, waaraan de oudste herinneringen van het mensch- dom zjjn verbonden. Hier is het land tusschen de twee stroomen. Hier zjjn de ruïnen van groote steden, waarvan iedereen den naam kent. Vroeger een zeer vruchtbaar gebied is het nu bijna een dood land. De spoorweg zal als het gedeelte, dat thans wordt gebouwd gereed is, verder worden voortgezet. Duitschland dat op goeden voet met Turkije staat, zal ook van de Porte voor de spoor wegmaatschappij de concessie tot den verderen bouw, tot voltooiing van de lijn, wel weten te verkrijgen, te eerder omdat de belangen van Turkije daar aan zijn verbonden. De spoorweg zal dan loopen naar Mosoel, vlak tegen over de ruïnen van de groote stad Ninive. En vervolgens tot Bagdad. Reeds begint men de mogelijkheid te bespreken van eene nieuwe bebou wing van het oude Mesopotamië. Het schijnt dat in de vruchtbaarste ge deelten de grond zeer geschikt is voor den verbouw van katoen. De Engelschen zjjn er in den regel bjj als ,er winst te behalen is en zij zien met afgunst aan dat eene Duitsche maatschappij den spoorweg, bouwt die gindsche streken voor de beschaving, handel en industrie zal openen. Zjj hebben de onderneming tegengewerkt. Zjj hebben de hand gelegd op Kweit aan de Perzische Golf, dat een voor treffelijk eindpunt zou zjjn voor de ljjn en een haven voor den handel die zich hier zal kunnen ontwikkelen. Maar men heeft niet kunnen beletten dat de lijn steeds verder werd getrok ken. Turkije begunstigt het plan en dat doende weet de Turksche regee ring zeer goed wat zij doet. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung heeft het noodig gevonden de Duitsche bladen te beantwoorden die het bedenkelijk vinden, dat de Duitsche linievloot zich van het vaderland gaat verwijderen en in den Atlantischen Oceaan oefeningen houden, terwijl de internationale toestand zorg baart. Gelsheim merkte men er niet veel van in die groote luchtige kamers. En dan al die vliegen en muggen zjj kon niet eens 's nachts de vensters open houden want dan kwamen aller lei beesten naar binnen. Dat sprak ook van zelf als men den stal vlak voor zijn neus had Ja, mevrouw, dat is nu een maal zoo op het land. Daar moet men wel wennen aan de stallucht zei Heinrich v. Kröchert die met Karola en Hilda naar Heinrichshagen was komen rijden. Hjj kon hare klachten nooit onbeantwoord laten, maar raapte den handschoen steeds onmiddellijk op. Pardon ik ken ook landgoederen zei mevrouw van Hohenthal terwijl ze zich met een grooten kanten waaier koelte toewaaide. Hilda en Karoia bewonderden het kind dat met open oogen in zjjn wagentje lag en door Fieken een boerenmeisje op en neer werd gereden. Sitta schonk de koffie in haar hand trilde. Hans-Henning keek op van zijn courant. „We zijn trouwens ook maar pachter, mama." Het klonk schijn baar zeer onschuldig maar hjj wist heel goed dat hij zijn schoonmoeder ergerde met een dergelijke uiting. Zelfs een goedaardig karakter heeft zoo nu en dan behoefte aan een kleine wraakneming. Mevrouw von Hohenthal zette een trotsch gezicht op. „Dat wist ik niet, dat men zoo'n verhouding tus schen bloedverwanten zoo opvat I" Ik ben pachter van Heinrichs hagen, anders niet," hield Hans- Henning vol. „Is het niet zoo, oom?" Ja, dat is zoo en je bent er ook een die heel precies de pacht betaalt!" antwoordde de oude heer. Ziet u nu wel, mama? Sitta is ook heel graag pachtersvrouw, is het niet zoo, Sitta 1" Hij legde zjjne hand onder haar kin en draaide haar hoofd naar hem toe. Zeker, Hans-Henning. Maar als mama het niet gaarne hoort, laten we het dan liever niet zeggen Och kindlief, wat mij betreft kunt ge het gerust zeggen Mevrouw von Hohenthal waaide hevig met haar waaier. „Als jij tevreden bent in een dergelijke positie, dan is het mij ook goed. Je bent wel is waar erg bescheiden geworden, Sitta." Wil ik voor je koffie schenken?" vroeg Hilda terwijl zij naar hare schoonzuster toe kwam. „Karola is niet weg te slaan van het wagentje, zjj beweert dat bébé al tegen haar lacht." Ja, heel graag Hilda 1" Sitta ging op de bank zitten. Zelfs die geringe arbeid vermoeide haar Dit laatste ontkent de N. A. Ztg. Geen verstandig mensch gelooft, zegt het blad verder, nog aan de mogelijk heid, dat Engeland, gelijk daar jingo's verlangd hebben, Duitschland onver hoeds den oorlog zal verklaren, zoodat de Engelsche vloot reeds zijn slag zou slaan voor de Duitschers de oorlogs verklaring in de krant hadden gelezen. De Engelsche vloot houdt nu wel in de Noordzee groote oefeningen en de politieke horizont is niet geheel van wolken vrij, maar alleen daarom de reis van de Duitsche linievloot naar den Atlantischen Oceaan uit te stel len ware geen blijk van voorzichtig heid, maar zou kleinmoedigheid too- nen, Duitschland onwaardig. Ten slotte zegt de N. A. Ztg. dat twee jaar ge leden niemand het recht van de En gelsche vloot heeft betwist om in de Oostzee te gaan varen, en zij van 't jaar weer haar recht om in de Noord zee oefeniDgen te houden terdege ge bruikt. Zoo heeft de Duitsche vloot het volle recht, haar oefeningen op de vrije, open wereldzee te houden. Dat zij die oefeningen nu ook houden T gaat is een bewijs, dat er geen on-i middellijk gevaar voor den vrede is. OOSTENRIJK. Zondag hebben in 35 plaatsen van Duitsch-Bohemen vergaderingen plaats gehad om te protesteeren tegen het steeds duidelijker blijkend streven der regeering om de Duitsche ambtenaren door Tsjechische te verdringen. Te Reichenberg werd in zeer hef tige bewoordingen kritiek uitgeoefend op de daden der regeering en werd de Duitsche „landsmanminister" be schuldigd van laksheid in de beharti ging van nationale quaesties. Te Aussig, Asch en Karlsbad heb ben na afloop der vergaderingen straat- betoogingen plaats gehad. De schoolraad van het mark graafschap Moravië had een onderwij zer ontslagen, omdat hij verklaard had tot geen godsdienstige gezindte te behooren. De Oostenrijksche minister van onderwjjs heeft dat besluit echter vernietigd. ZWEDEN. Zondagochtend tusschen twee en drie uur werd te Malmö in Zweden nog. Zij had een lange hoestbui en leunde toen uitgeput achterover. Ondanks onze bescheiden po sitie verwachten we toch vorstelijk bezoek," zei Hans-Henning. Hij schoof een kussen achter Sitta's rug. „Is het nu beter, schat?" Zij knikte hem dankbaar toe. Me vrouw von Hohenthal spitste hare ooren. „Wie dan De prins komt a.s. Maandag de doop bij wonen." De prinsGroote hemel I" Mevrouw von Hohenthal was bijna sprakeloos. „Dan moet er nog ont zaggelijk veel gedaan worden I" Wat dan?" Wat? Eigenlijk gezegd zou alles veranderd moeten wordende heele inrichting, de logeerkamers, de klee- den, de vloeren alles is even onooglijk." Laten we gauw een ander huis bouwen," stelde Hans-Henning voor. Neen maar zou de doop niet op Malchow plaats kunnen hebben Het is daar wel is waar ook een voudig maar toch wat meer volgens onzen stand." Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1