WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND». UIT DE PERS. Kunst- en Wetenschap, STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 14 Juli 1908. Hoogste barometerstand 767.S m.M. te Hortalaagste 751.7 m.M. te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 15 Juli 1908. Wind: Ruimende afnemende wind. Gesteldheid van de luchtAf nemende bewolking, mogelykjnog en kele buien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 749 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennacht F. 64 Hedenmiddag 12 uur F. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 14 Juli des morgens 7 uur 65» F. door een onbekende een dynamietbom neergelegd aan boord van den ponton „Almathea", waar 80 Engelsche ar beiders, belast met het laden en lossen der schepen tijdens de staking tijdelijk logeerden. Een oogenblik later ontplofte de bom, waardoor een der arbeiders ge dood en zeven gewond werden. De politie heeft 1000 kr. uitgeloofd voor de gevangenneming van den schuldige. Wjj deelden eenige dagen geleden reeds mede, dat de diefstal van een partij dynamiet daar ter stede groote ongerustheid had gewekt onder de bevolking, daar men vreesde, dat de opgezweepte stakende arbeiders tot gewelddadigheden zouden overgaan. Dat vermoeden is helaas maar al te juist gebleken. Als verdacht van den aanslag is een jongmenscb, behoorende tot de jong-socialistische partij, in hechtenis genomen. BULGARIJE. Blijkens mededeeling van een te Berlijn vertoevend Bulgaarsch diplo maat aan den berichtgever van de Neue Freie Presse, zijn de betrekkingen tusschen Bulgarije en Servië, ten ge volge van het moorddadig optreden der Servische benden tegen de Bul- gaarsche bevolking, zeer gespannen. Bulgarije doet al het mogelijke om de vorming van benden te verhinderen, in Servië daarentegen ondervinden deze den steun van de overheid en zelfs van den kroonprins. Reeds in het begin van dit jaar heeft Bulgarije te Belgrado daartegen geprotesteerd, maar zonder succes. In Mei was de toestand zoo verer gerd, dat de groote mogendheden druk op ServiS moesten uitoefenen om ver andering te brengen in de houding van het officieele Servië tegenover de ben den. Dit optreden werd met voorloopig succes bekroond, maar thans is het weder het oude doen, zoodat men te Sofia ernstig vreest, dat de Bulgaarsche regeering niet lang in staat zal zijn weerstand te bieden aan de openbare meening, die aandringt op een oorlog met Servië. FINLAND. In Finland hebben de verkiezingen van 1 en 2 Juli het aanschijn gegeven aan een Landdag, waarover men in Petersburg allesbehalve tevreden is. Er zjjn nu 76 sociaal democraten, 53 oud-Finnen, 30 Zweden, 29Jong-Fin- nen, 8 agrariërs, en 4 vertegenwoor digers van de Christelijke arbeiders partij. Hoewel de sociaal-democraten 4 zetels verloren, hebben de Zweden en de jong-Finnen samen 10 plaatsen gewonnen, terwijl de oud-Finnen, die men in Petersburg het liefste zet, 5 zetels verloren. Dit is voor de Russi sche Regeering des te erger, omdat de nieuwe Senaat uit oud-Finnen gevormd zal worden. Dezen hadden aanvankelijk verklaard, de verkiezingen te willen afwachten, maar zullen nu toch wel ge dwongen zijn de vacante Senaatszetels in te nemen. Hun aanzien is door deze verkiezingen natuurlijk niet gestegen en in het parlementaire leven van Finland is een episode te verwachten, wier merkwaardigheid grootendeels bepaald wordt door de kenmerkende machteloosheid eener volksvertegen woordiging samengesteld uit twee antagonistische lichamen. Overval in Indië. Naar aanleiding van den gisteren door ons vermelden overval van het bivak te Manggopoh, schrijft de N. R. C. „Het is een sterk stukje, dat ons daar gemeld wordt. Opstandelingen, die twee dagen achter elkaar hetzelfde bivak aanvallen. Wy meenen, dat de verklaring voor dit ernstige verschijn sel alleen daarin te zoeken is, dat de overvalling van het bivak te Mang gopoh op 10 dezer aanvankelijk gelukt is. Het behoort nu eenmaal tot de eigenschappen van den inlander, der gelijke succesjes tot een groote over winning op te blazen, en dan is het in rumoerige tijden, als thans ter Sumatra's Westkust worden doorge maakt, altijd gemakkelijk onder de leuze „dood aan de kafirs" een aantal menschen de partij van den opstand te doen kiezen, en aan wanhoopsdaden als het trachten overvallen van een, nu immers wel op zijn hoede zjjnden, troep goed gewapende soldaten te doen deelnemen. Het succes is dit maal voor den aanvaller dan ook niet groot geweest. Alleen een waarschijn lijk op het gevaarlijke punt op post staande, inlandsche fuselier werd onzer zijds gewondde vijand bekwam daarentegen zes dooden. Niet onwaar schijnlijk zullen de pogingen, om ons bivak te Manggopoh af te loopen, nu wel niet meer herhaald worden. Maar het is dan ook welletjes geweest. Bevolkingsregisters. Door den minister van binnenlandsche zaken is het advies gevraagd van de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provincies over het door de Centrale Commissie voor de statistiek hem gedane voorstel tot herziening van de inrichting der be volkingsregisters. Dit voorstel strekt om, in aansluiting bij een in 1896 door haar gedaan, doch toen niet overgenomen voorstel, tot invoering van bet kaartenstelsel, in dier voege, dat voor ieder ingezetene wordt aan gelegd een kaart, waarop zjjn naam, afstamming enz. wordt vermeld en verder alle demografisch belangrijke voorvallen uit zijn leven geregeld worden bijgeschreven een persoons kaart, die hem van zijn geboorte tot zjjn graf volgt, na zijn dood dient dat voor het behoorlijk opmaken van zijn overlijdensakte en ten slotte veel zijdig en betrouwbaar materiaal op levert voor de bevolkingsstatistiek. Nu sedert ruim tien jaren zijn ver- loopen, is het vreemde van losse kaarten in de bevolkingsboekhouding, die gaandeweg in andere administratie ingang hebben gevonden, naar het oordeel der commissie, voor een goed deel verdwenen. Tot invoering van het persoouskaartenstelsel, dank zy daarvoor het voorstel, de aanstaande volkstelling biedt daartoe een goede gelegenheid aan. Mochten er echter onverhoopt ook thans nog overwegende bezwaren bestaan het kaartenstelsel voor alle gemeenten in te voeren, dan doet de commissie een subsidiair voorstel, waarin, met behoud van de kern van het stelsel, de persoonskaart meer vrjjheid wordt gegeven omtrent het overige deel der bevolkingsboekhou ding, in dien zin, dat niet voor het geheele land eenzelfde systeem voor die boekhouding tot in bijzonderheden wordt voorgeschreven, nl. om voor gemeenten beneden 5000 zielen vrij heid te laten de kaarten te bewaren bij een vast bevolkingsregister, on geveer ingericht zooals tot dusver, zoodat aldaar zoo weinig mogelijk verandering wordt gebracht. Monument dr. Schaep- m a n. Gisteren is te Rljsenburg het monument ter nagedachtenis aan dr. H. J. A. M. Schaepman op het voor plein van het seminarie plechtig onthuld. De R.K. Aartsbisschop van Utrecht heeft het onthuld en daarna heeft Prof. van Hinsbergh de feestrede ge houden. Namens de commissie droeg Dr. Brouwer het gedenkteeken aan het Seminarie over. Dr. A. C. M. Schaep man, president van het Seminarie, neef van den gehuldigde, aanvaardde het. Een talrijke menigte bevond zich zoowel buiten als binnen het gereser veerde gedeelte van het terrein. DE CHRIST.-HIST. UNIE. „Zwijgen het best", zoo schrijft de R.-Kath. Residentiebode, die voor nemens was te schrijven voornamelijk met het oog op het openingswoord van den heer De Savornin Lohman, dat het blad even weinig toejuicht als begrijpt. Van dit voornemen is het echter afgebracht door de opmerkingen van het Huisgezin, dat vertrouwt, „dat de meer conciliante geest van de voor mannen onder de gewezen vrij-anti- revolutionnairen zijn goeden invloed op de stuggere Friesch-Christelijk- Historischen niet zal missen. „Mits nu maar de anti-revolution- nairen zelfbeheersching genoeg be zitten, om niet op de rede van den heer Lohman te reageeren, die in zijn geschiedkundige uiteenzetting dr. Kuyper hier en daar een duw en een por gaf. „Maakt men hiervan weer een on derwerp van polemiek, dan zal het twistvuur, dat thans nagenoeg gedoofd is, weer oplaaien. „En dan gaan de poppen weer aan het dansen tot groot vermaak en voordeel van de vrijzinnige partijen." De Resb. besluit „Het Huisgezin slaat hier den spijker op den kop. De heer Loman zal wel weten, waarom hij aldus ge sproken heeft, en moet dit voor zich zeiven verantwoorden. Zy, die deze verantwoording niet willen dragen, doen het beste niet op zijn rede in te gaan. „Zwijgen schijnt hier de boodschap. „Niet slechts bij de antirevolution- nairen, maar ook bjj de Katholieken." De antirev. Rotterdammer merkt nu reeds op, hoe mr. De Savornin Lohman, de leider ook der nieuwe vereenigdeChristelijk-Historische party iu zjjn redevoering zeideydat de nieuwe Unie der Christeljjk-Historischen wel klein was, maar veel kon leeren van de autirevolutiounaire partij betref fende de organisatie. „Daarin werd dr. Kuyper's talent bljjkbaar bewonderd, en nu ten voorbeeld gesteld. „Ronduit. „In vroegere jaren drongen de Christelyk-Historischen de idee „orga nisatie" niet zoo sterk op den voor grond, waren er zelfs eenigszins hui verig van, spraken liefst over een „commissie van advies." „Maar nu moet worden aangestuurd op organisatie. „Nu werd er een bestuur gekozen van 12 leden. „Voorts komt er een nationaal comité van 63 leden. „En dan nog bovendien, als leden van dat nationale comité 16 buiten gewone leden, n.l. diegenen die zich ten opzichte van de partij verdienste lijk hebben gemaakt, vooral Kamer leden. „Dat kan zoo een heele collectie worden i „De Christelyk-Historischen begin nen hun kracht meer dan vroeger te zoeken in organisatie. „Gul bekennende, dat zij deze goede zaak van dr. Kuyper hebben afgezien. „Wij zullen natuurlijk moeten af wachten, hoe sterk en hoe krachtig bjj de stembus de vereenigde Chris- teljjk-Historische partij voortaan ge naamd Christel jjk-Historische Unie, nu wordt." Aan de vrjjz.-dem. A r n h. C t. ontleenen wij „De denkbeelden in deze „algemeene beginselen" vervat zijn in hoofdzaak dezelfde als in anderen vorm reeds ontwikkeld werden in de vroegere beginselverklaringen of programma's der partjjen, welke thans de nieuwe „Unie" vormen ze zijn derhalve niet nieuw, maar toch telkens weer als zjj vooropgesteld worden als de be ginselen, waarnaar de Nederlandsche Staat bestuurd behoort te worden, verrassen zjj andersdenkenden door het in hun oog verouderd standpunt, hetwelk door de belijders wordtinge nomen. Dezen zjjn, zeer zeker, anti- revolutionnaire als bestrijders van de beginselen der groote revolutie van 1798, maar al zjjn zy het in het algemeen daarmede niet eens en al trachten zy de doorwerking dier be ginselen met alle macht tegen te houden, terugkeeren tot de toestanden van vóór de revolutie is toch niet mogelijk. Er zijn ook in het Neder landsche Staats- en maatschappelijk leven zoovele beginselen der revolutie doorgedrongen en voor goed opgeno men, dientengevolge zoovele toestan den veranderd en verbeterd, ook voor de Protestantsch-Christeljjke ortho doxen, dat een staatkundige geloofs belijdenis als ook nu weder het program der jongste „Unie" behelst, moeilyk anders verklaard kan worden dan hierdoor, dat voor de Christelyk- Historischen sommige woorden der Nederlandsche taal een andere be- teekenis hebben dan de vrijzinnigen daaraan hechten, ten gevolge waarvan staatkundige Chris; enen en vrijzinni gen elkaar niet verstaan: Wij althans kunnen niet begrijpen hoe nog steeds, nadat reeds sedert meer dan een eeuw in Nederland erkend en in de Grond wet bekrachtigd is het groote begin sel der vrijheid van belijdenis en der gelijkheid van alle gezindten, als staat kundig beginsel kan worden gesteld, dat „Nederland bestuurd moet worden als een Christelijke Staat in Prote- stantschen zin." OPGRAVINGEN AAN DE HUNNE SCHANS. Dr. J. H. Holwerda Jr., conservator aan het Rijksmuseum van oudheden te Leiden, meldt aan de pers: Nu de heeren van de pers mjj hier weer niet rustig aan het werk kunnen laten en niettegenstaande, of misschien juist omdat ze niets van onze op gravingen te weten kunnen komen, er wederom de wonderlijkste voor stellingen van geven, acht ik het wenschelyk zelf uwe lezers er eenigs zins van op de hoogte te brengen. Het onderzoek dan, dat ik in ver- eerende opdracht van H. M. de Koning in hier instel, heeft ten doel na te gaan uit welken tijd deze aanleg is en hoe zyn oorspronkelijke gedaante is geweest. Beide vragen zijn reeds voor een goed deel opgelost. De wal, die in een cirkel een groot gedeelte van den aanleg omgeeft, die slechts aan den kant van het meer zijn om- manteling mist, is mij gebleken oor spronkelijk een kolossale bouw te zjjn geweest aan de voorzijde een zware palissade vertoonende, waarvan de greppel en de ijzerresten werden weer gevonden. Achter dit front van palen lag een zware plaggenbouw, die op zyn top wederom een reeks palen droeg, welke met de voorpalissade verbonden en met zand opgevuld, een ruim 6 meter dikke borstwering vormde. Vóór den wal liep de gracht die veel dieper is geweest dan thans en met water uit het Uddelermeer, welks spiegel veel hooger stond dan tegenwoordig, gevuld was. Op ééne plaats, echter niet daar waar thans de ingang tot de schans is, is in den wal de zware poortbouw weergevonden, waarvan de palen en palissades eenige meters diep in den grond staken. Binnenin lagen in een kring onder den wal de huizen, waarvan de diep in den grond gaande palen duidelijk herkenbare sporen hebben achtergelaten. Merkwaardig is ook een waarschijnlijk diepe waterput onder den wal aan de zuidzijde ge graven met welks onderzoek wy zoo juist zijn aangevangen. Duiden de ijzeren spijkers in de paalgaten overal gevonden, reeds op een vrij laten tijd, een kolossale massa scherven van aardewerk bewijst dat deze versterking door de Saksers, waarschijnlijk omstreeks 600 na Chr. is opgericht en voortbestaan heeft tot de 10de eeuw ongeveer. Dat indezen tyd het verval te stellen is wordt zeer aardig bewezen door de vondst van een volkomen gaaf kamertje van zulk laat aardewerk in den ingestor- ten poortbouw. Ook een zilveren muntje komt onze dateering bevestigen en verscheidene andere voorwerpen, wapentuig, een hoefijzer, enz. spreken van de bewoners als krijgslieden. Zoo is dus tijd en gedaante van dit bouw werk reeds bijna geheel vastgesteld. Het merkwaardigste is echter wel dat op deze zelfde plek meer dan duizend jaar vóór de oprichting van de schans eene andere bevolking heeft gewoond, waarvan de rondloo- pende versterkingsmuur geheel ineen is gevallen en later door de Saksers gedeeltelijk is overbouwd, tal van scherven, een zeer mooie klokurn en steenen instrumenten getuigen verder van het bestaan van deze primitieve bevolking op de plaats waar in veel later tijd de Saksische burcht verrij zen zou." Nieuw Vrouwenleven. Verschenen is het Juli-nummer van het door mevr. D. E. A. Junius uit gegeven tijdschrift Nieuw Vrouwen leven. Deze aflevering bevat o.a. het ant woord van den oud-minister H. P. Staal op het stuk van mevr. Junius, in de eerste aflevering. Verder vindt men er een beknopt verslag in over het te Amsterdam gehouden internationaal congres voor Vrouwenkiesrecht met een epiloog van de redaetrice, die pleit voor een samen gaan van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht met de Vereeni- ging, iets wat wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren, aan gezien de middelen door beide aan gewend hemelsbreed verschillen. Ook vindt men in deze aflevering een beknopt verslag van de jaarver gadering van de Vereeniging v Nederl. Letterkundigen en van lezing daar door den heer L. Sinro gehouden. Als bericht wordt meegedeeld, d de oplaag van „Nieuw Vrouwe leven" met 700 exemplaren is vet groot. Bij het concours hippique t 's Graveuhage werden gisteren nol de volgende prijzen behaald door hie in garnizoen zijnde officieren. Springconcours, springpaai den voor paarden die aan dit concout (1908) hebben deelgenomen en gee le prys gewonnen hebben. (Jacht paarden springconcours, hoogte e breedtesprong meegerekend.) 5e prys, luit. R. Wilson met Ballo en luit. van Weideren baron Rengei met Sportsman. Springconcours, gezamenlij springen van 2 paarden. le prijs, luit. H. Mathon met lui J. Knel. Gezamenlijk springen van 4 ruiter 3e prijs luit. H. Mathon met luit Coblijn, luit. J. Knel en luit. du Ro de Blicque. Gisterenmiddag omstreeks 4 uit werden een tweetal ladders, dietege het huis van den heer Claes stonde; op de Langestraat, door den' wis: omvergeslingerd. Een persoon die dat. juist aanwezig was, wist nog bytyó een der ladders te grypen, maar djj andere viel op een daar staande kinderwagen waarin zich een kind b< vond. Gelukkig werd het kind nie, geraakt maar wel was de kap va den wagen erg beschadigd. Wat ons reeds sedert eenige tijd bekend was, maar nog niet pi bliek mocht worden gemaakt, i thans door de firma Tjeenk Willir te Zwolle officieel meegedeeld, nam lyk dat onze gemeente-secretaris, m: dr. J. G. Stenfert Kroese de eervol opdracht heeft gekregen, voortaal de uitgave van de „Nederlandse! Staatswetten" „Schuurmans editie! te bewerken. Reeds zijn door hem bewerktn°. 5! Besluiten tot aanwijzing van d grenzen tusschen de in verschillend klassen vallende gedeelten van g( meenten, 2e druk en no. 63. Gezon« heidswet, derde druk. Naar aanleiding van het, ookii ons blad opgenomen, bericht omtreir de verontreiniging van het Eemwate: schrijft de „Vereeniging tot veredelin. van den Nederl. Vischstand, Amste: dam" het volgende aan het Handels blad. „Het berichje „Verontreiniging va! Vischwater", dat eergisteren in ui geacht blad voorkwam, is wel grooten deels, doch niet geheel en al correc De Eem is n.l. niet gepacht doe eenige bekende Amsterdamsche henge sport-liethebbers, maar door de „Ve eeniging ter veredeling van de Nede; landschen Vischstand," welker lede; over het geheele land verspreid zys Het doel dezer vereeniging is niet d sport maar „de veredeling van de vischstand en het behartigen alls visschers en visschers-belangen." Het Heemraadschap van de Een enz. noch de gemeente Amersfoor. hebben ooit de veroorzaakte schad ontkendde onderhandelingen seder( April 1907 gevoerd, hebben enkel te doel gehad, het bedrag derschadevs- goeding waarmede alle partijen ziel konden vereenigen te bepalen, en all kosten en onaangenaamheden van eei proces te vermijden. Deze som i f 500. Misschien waren de Nederlandscli visschers bij een rechterlijke uitspraal meer gebaat. Daartoe hebben de om standigheden niet geleid. Intusschen is het niet te voorziet dat de Eem nooit meer vergiftigd zs worden, en dat dit water daarom - ook voor onze Nederlandsche zalm Commissie geschikt is tot uitzs van zalm, houtiug en forel. De Eem is door genoemde vereen ging gepacht voor drie, zes of negs: jaren tot bestendiging der pacht besloten de tweede drie jaarlijkse! termjjn gaat in op 1 Juni 1909. Alle netvisschery wordt voorloopt in deze rivier geweerd, door Rijks politie en een onbezoldigd RyksvelJ wachter der vereeniging, zoodat d' proefnemingen tot haar recht moetei komen." In de Stichtsche Muziekbodi geeft de jury, bestaande uit de heerei J. A. Kwast, W. van der Bly en F J. Schweinsberg, een bespreking vat het op Hemelvaartsdag alhier gehou den Muziekconcours. Omtrent d Amersfoortsche Muziekvereenigin wordt het volgende gezegd „Het timbre der houten instrumen ten was hier beter, als bij het vorig'

De Eemlander | 1908 | | pagina 2