DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 141. ZATERDaG 18 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. Oneerlijke Concurrentie FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUlTENLAiNO. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B>. 6. RJJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau BREEDESTEAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Dat het bijzonder onderwijs gedrenkt zou worden met miilioenen uit de staatskas, dat het openbaar onderwijs stelselmatig ondermijnd en achter de deur zou worden gezet, alleen nog goed om dienst te doen in geval van nood, als het bijzonder onderwijs in gebreke blijft, zijn alle zaken, die men heeft kunnen verwachten, sedert de jongste onderwijswet was aangenomen. Dat de concurrentie tusschen open bare en bijzondere school deloyaal zou zijn, konden we ook nagaan, uit de vele gevallen, waarin de tegenzin tegen de openbare school kunstmatig werd gekweekt en de ontvolking met dreigementen en dwangmiddelen ver kregen werd. Hier was het inhouding van bedeeling, wanneer de kinderen niet naar de bijzondere schooi ver huisden daar het weigeren van den doop als ouders reeds kinderen naar een openbare school hadden gezonden dan weer het weigeren aan de ouders van het avondmaaleen andere keer bedreiging met ontzetting uit het ambt van ouderlingook niet zelden op zegging van huur of, wat nog krasser aansprak, hinder in de nering. Nog eens, dat alles was bekend en had men kunnen denken, en het vrijzinnig Nederland had dit te aan vaarden, deels als straf voor zijn lauw heid bij de stembus. Maar wat thans is vertoond door een drietal anti-revolutionnairen uit Frieslands Zuidoosthoek, overschrijdt alle grenzen en is met den naam on eerlijke concurrentie nog te zwak be stempeld. Het bestuur der school voor christe lijk volksonderwijs te Gorredijk, be staande uit de heeren H. J. Alstein, S. W. de Vries en G. J. de Boer, hebben getracht in de provincie Zee land geld bijeen te krijgen om in Gorredijk een bijzondere school op te Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 82) ii'i Moet er dan heusch niemand met uwe Hoogheid mee gaan Neen, als het je blieft niet, beste Kröcherthet alleen loopen is juist een amusement voor me." Dat kan ik me begrijpen", zei Hans-Henning. Sitta keek tegen den prins op. In zijn eenvoudig grijs-groen jacht kostuum kwam hij haar bekender voor dan den vorigen dag in rok. In Gldck- stadt zag zij hem meestal in jacht kostuum of uniform. De frissche, opgewekte klank zijner stem deed haar pijn. Zij sloop ongemerkt de kamer uit om haar tuinhoed te halen. De rose tullen ruches die er aan de binnenkant in waren aangebracht wierpen een rose glans op haar bleek gezicht. De wijde blouse van haar witten morgen- apon maskeerde de angstaanjagende agerheid harer gestalte. Zij ging kunnen richten. Dat is hun recht en tot op zekere hoogte als zij in hun hart van de noodzakelijkheid daarvan overtuigd zijn hun plicht. Maar dat zij dit geld trachten te krijgen door in hunne bede op te nemen eene lasterlijke aantijging, is niet hun recht en het is onze plicht daartegen te protesteeren en om hun bedrijf te publiceeren, opdat eerlijke antirevolutionnairen zich afkeeren van zulk gedoe, als vandaag of morgen dit drietal ook in deze streken gelden voor hun doel tracht bijeen te brengen. Het lasterlijke in hun bede is dit, dat als reden voor hunne pogin gen om een bijzondere school te stichten worden opgegeven: „dat wij in al deze dorpen geen bidders kennen onder de onderwijzers der staat- scholen wel vloekers helaasI" Dat noemt zich christen jen ver waarloost de tien geboden, door val- sche getuigenis te spreken! Doch hiermee is de zaak nog niet uit. Onder hunne circulaire haddon de heeren Alstein, de Vries en de Boer een soort getuigschrift van drie pre dikanten geplaatst, dat den iDdruk moest vestigeD, alsof dezen geheel met den inhoud van die circulaire instemden. Dat waren de predi kanten K. den Hollander te Heeren- veeD, F. Ch. Geerling en de Hof prediker Dr. v. d. Flier. Dit kwam de redactie van de „Goesche Courant" verdacht voor en zij wist van deze drie heeren brie ven te krijgen. En wat bleek daar uit? Ds. den Hollander schreef „Het was geheel buiten ons weten, dat deze aanbeveling zou komen te staan onmiddellijk onder een hoofd, dat we niet voor onze rekeniDg kun nen nemen." Ds. v. d. Flier schreef: door een zydeur den tuin in en bleef daarstaan wachten. Aan de heining bloeiden rose, witteen blauwe bloemen. De zoete geur vervulde de lucht. De bijen zoemden om de bloemen heen. Op het gras lag nog de morgendauw, hare dunne schoentjes en de zoom van haar japon werden er nat van. Zij wachtte ongeduldig. Haar hart klopte luid. Eindelijk. De prins en Hans-Hen- ning kwamen de deur uit. Hans-Hen ning wees hem met een handgebaar den weg naar het bosch aan. Zjj gingen met een handdruk van elkaar. Sitta zag, dat haar man de richting naar de velden insloeg. Zij nam haastig een besluit en liep den prins na. Hij liep vlug zy was weldra buiten adem. Maar hij hoorde haar zachtjes roepen en keerde zich om. Zij kon het eerste oogenblik niet spreken. Haar gezicht was rood door de hitte en het harde loopen. Het duurde wel is waar maar kort, maar op dat oogenblik leek zij toch op de mooie Sitta van vroeger, met het teere blosje op hare wagen en hare schitterende, diepe blauwe oogen. De prins zei niets om haar tyd te laten om tot zichzelf te komen. Er kwam een pijnigend gevoel van medelijden in hem op. Reeds den vorigen dag had hij op dat bekoorlijke eens zoo teer beminde gezicht de „Had ik kunnen vermoeden, dat bedoeld was het onderteekenen van, en dus instemmen met die .circulaire, waarin bovengenoemde uitdrukking (wel vloekers, helaas! Red. Eeml.) voorkomt, ik zou er niet aan gedacht hebben mijn naam daarvoor te lee- nen." En Ds. Geerling schrijft „Aan de opstellers van dat stuk verblijve het om waar te maken wat ze gezegd hebben en om goed te maken dat ze het gezegd hebben. Voor deze dingen zijn wij niet ver antwoordelijk. Wü stellen er prijs op te verklaren, dat wij deze wijze van christelijke school aan te bevelen, niet goed keuren." Wat naam uit te denken voor deze heeren Alstein, de Vries en de Boer? Hier zou werk zijn voor Nabilssa's zweep. Maar laat men in deze streken de hand op zijn zak houden, als dit illustre drietal hier soms pogingen mocht doen om geld in te zamelen HET LAND DER SCHANDALEN. De Russische generaal Gall was grootvorst Nicolai Nicolajewitch toe gevoegd voor speciale diensten. Dit heer speelde in de Engelsche Club te Petersburg. Hij wordt op valsch spe len betrapt en er uit gegooid. Daarop gaat hij naar grootvorst Nicolajewitch, en geeft dezen zijn lezing van het gebeurde. De grootvorst informeert bij generaal Arapoff, een der oudste leden van de club en kry'gt ten ant woord, dat de statuten alle mede- deelingen aan buitenstaanders ver bieden en dat die slechts op bevel van den Tsaar worden verstrekt. De grootvorst gelast daarop generaal Gall den officier, die hem als valsch speler ontmaskerd heeft, uit te dagen. Deze, een zekere Biskoepsky, wordt uit gedaagd en legt het geval voor aan den regimentsraad. Deze komt onder sporen van de ernstige zoo niet doo- delijke ziekte ontdekt. Zal ik metuomkeeren,mevrouw? Neem aU het u belieft mijn arm zei hjj. Zij schudde haar hoofd. NeeD, dank u wel. Als uwe Hoogheid het toelaat, ga ik mee naar het bosch. De dokter wil dat ik veel dennenlucht inadem." Maar zou het u niet te ver zijn Neen ik loop graag." Hjj matigde zijn stap opdat zij hem zou kunnen bijhouden. Zijliepen zwijgend voort langs de mulle zand wegen, ieder van hen in zijn ernstige gedachten verdiept. Tusschen de pijnboomen hing nog de hitte van den vorigen dag. De heide bloeide nog niet. Van uit de verte drongen eentonige bijlslagen tot hen door. Er werden ergens boomen geveld. Sitta bleef staan. Zij leunde tegen een boom. Haar hoed was achterover geschoven, hare armen hingen slap naar beneden. „Ik ben geschrikt toen ik op eens hoorde dat Uwe Hoogheid zou komen," zei zij plotseling. „Maar nu ben ik toch blij dat ik Uwe Hoogheid nog eenmaal heb mogen zien. Het drukte mij altijd dat ik aan mijne handelwijze van twee jaar geleden geen verklaring heb kunnen geven." presidium van overste Krassowsky bijeen en beslist, dat het duel pas kan plaats vinden na een gerechtelijk onderzoek. Grootvorst Nicolai Nico- lajewitsch geeft daarop den overste twee weken arrest. Daarop komt de zaak den Tsaar ter oore en wordt hem, wonder boven wonder, juist medegedeeld; de straf van den overste wordt opgeheven en de grootvorst reist woedend en hals over kop weg. De volgende geschiedenis heeft de goede eigenschap van vermakelijk te zijn, verhaalt over 't spoorloos ver dwijnen van een heelen trein en geeft een prachtig idee van de ongehoorde "knoeierijen die in de administratie van den Moskou- Kanasspoorweg plaats hebben. Er waren bij dezen spoorweg goederen verdwenen en er werd een onder zoek ingesteld. De verantwoorde lijke personen, bang om invloedrijke ambtenaren te compromitteeren, ver telden slechts aarzelend een en ander aan den rechter, die een onderzoek opende. Ten slotte kwam een ver tegenwoordiger van de Maatschappij bij den rechter en vertelde, na veel om de zaak heendraaien en lang aar zelen, dat niet alleen de goederen, maar liefst de geheele trein, wagens en locomotief voor goed verdwenen waren. Waggons en een locomotief te verstoppen, is waarschijnlijk nooit geprobeerd, en zou wel niet zoo ge makkelijk slagen ook, en ten slotte kwam de rechter tot het volgende resultaat. De nummers van de loco motief en de waggons waren bekend, zelfs wist men welke goederen mee genomen waren. Op een avond was de trein nu, zooals hij in do registers vermeld stond, van Moskou wegge- stoomd, daarna op een zijlijn gebracht gebracht en kalm leeggeroofd. Ver volgens stoomde men weer even ge moedereerd naar Moskou terug, verfde waggons en locomotief keurig op en gaf andere nummers, zelfs kregen sommige waggons andere bestemmin gen. Het zou de moeite waard zijn, na te gaan hoeveel ambtenaren bij deze gauwdievenaffaire betrokken zijn. Het derde schandaal, is niet zoo zeer een schandaal, maar opent hori zonten over landen waar de schan dalen groeien als het gras in een Hol- Maar ik had het toch al begre pen, mevrouw." Hij hing zyn geweer aan een uitstekenden boomtak. Het verdriet waaronder hy toen zoo ge leden had, was zoo absoluut voorbij dat hij zich bijna niet meer kon ver plaatsen in dien toestand al waren er sedert ook maar een paar jaar over verloopen." Ik weet dat het een opoffering van u was." Zii knikte zwijgend. Maar heeft ze vruchten gedragen Is u gelukkig geworden Hij taste naar hare hand. Zij liet hare hand in de zijne rusten. „Kunt u dat vragen Die woorden kwamen als een adem tocht, als eene zucht over hare lippen. Hij liet hare hand los. „Dus u is niet gelukkig geworden vroeg hij na een oogenblik. Zij vermeed zijn onderzoekenden blik. Ik ben twee jaar getrouwd in al dien tijd heb ik geen enkel onvriendelijk woord van mijn man gehoord." Wat is er dan Hjj sprak zeer haastig. „Is u niet graag hier buiten Voelt u u ziek Dat beteekent niets." Zij keek op naar de ruischende toppen der boomen om hem niet in zijn gezicht behoeven te zien. Er kwam een zon derling kil gevoel van vervreemding landschen polder. Een der hoogste ambtenaren van het Ministerie van Verkeer toonde zich ontdaan toen hij vernam, dat de nieuwe Amoerspoor- weg gebouwd zou worden. Hij zeide: Het toezicht te houden op den aan leg van dezen spoorweg, is voor ons Ministerie ondoenlijk en het .gevolg zal zijn, dat men zegt, dat wij alles gesloten hebben wat bij den aanleg verdwenen is. ENGELAND. De Daily Express beweert op goed gezag te kunnen zeggen, dat de drie Dreadnoughts, die er in Engeland voor Brazilië worden gebouwd, zonder twijfel nooit de Engelsche wateren zullen verlaten tenzij onder de Engel sche vlag. Door de behoeften van de zeemacht gedreven, zal m. a. w. de Engelsche regeering ze overnemen. ZWEDEN. De arbeiders te Helsingborg, IJstad en Malmo in Zweden hebben gewei gerd de door den werkgeversbond ge stelde voorwaarde, opheffing nl. van de blokkade, aan te nemen. De bond heeft nu verklaard, dat bijaldien de voorwaarde niet voor het einde dezer week aanvaard zou zijn, de uitsluiting onmiddellijk over het geheele land zou worden uitgebreid. De reedersvereeniging te Stockholm heeft de regeering verzocht een oor logsschip te belasten met de bewaking van het logementschip „Astrid", waar arbeidswilligen ingekwartierd zijn. Aanleiding tot dit verzoek was, dat Woensdagnacht een motorboot her haaldelijk op zeer verdachte wijze om genoemd schip heen is gevaren. Bij de overbrenging van het lijk van den eenige dagen geleden door den dynamietaanslag te Malmo ge- dooden Engelschman naar het schip, dat het naar Engeland zou vervoeren, waren duizenden personen aanwezig. De orde werd echter niet verstoord. MAROKKO. Aan de Morning Post wordt uit Fez bericht, dat Moulay Hafid besloten heeft voorloopig Fez niet te verlaten uit vrees dat de bevolking, die het vorig jaar geen belastingen behoefde te betalen, maar dit jaar door hem stevig aan den tand werd gevoeld, over haar by het hooren zijner woor den, het was alsof er mijlen tusschen lagen. Al hadden zij tot elkaar willen komen, waren ze er toch niet toe in staat geweest. Maar u ziet er erg slecht uit", hield hij vol. „Ik zou u graag een voorstel willen doen." En dat is?" Het was alsof de boom waartegen zij leunde op en neer ging en er dansten vurige von ken om de donkergroene takken. Ik wou uw man een betrekking aan het hof aanbieden. U weet dat ik sedert de ziekte van den hertog geheel zelfstandig ben. We betalen nu andere tractementen" hij glim lachte even „er is trouwens hee- lemaal veel veranderd, mevrouw. Onze tooneelvoorstellingen, onze con certen worden als modelopvoeringen geprezen. Berlijnsche professoren komen voordrachten houden, kortom Glück- stadt begint wakker te worden. U zou daar allerlei vinden dat u inte resseerde en u zoudt uw leven precies kunnen inrichten zooals u gaarne wilde. De betrekking van opperstal meester is open gekomen door den dood van den ouden Boddiën. Kröchert zou er bijzonder geschikt voor zijn. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1