DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 145, DONDERDAG 23 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Yenaootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een goudmijn voor den middenstand FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENL A ND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiên Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën Bn reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. ii. Gesteld nu, men is er in geslaagd om de groote beteekenis van het vreemdelingenverkeer aan allen duide lijk te maken. Dan komt de vraag hoe het te verbeteren In de eerste plaats door uitbreiding van de reclame en door typische recla me. Men stuit daarbij direct op het financieele bezwaar. „Er is daarvoor maar zoo weinig geld beschikbaar" zegt men. Ziedaar een groote fout. Want is het aan de eene zijde waar dat veel reclame uitstekende geldbelegging is, aan de andere zijde is waar dat reclame duur is. Stel b.v. dat men door f20,000 in de Vereenigde Staten te veradverteeren, ook maar 200 Yan kees extra hierheen trok. Dan haalde men er de advertentiekosten al in één jaar uit. Doch waar is de vereer.iging, die dat doen kan, hoe die f 20,000 zoo over de latere voordeeltrekkers te ver doelen, dat zij bij het maken der rekening hun aandeel in die adverten tiekosten als kosten van het aan de bedoelde Yankees geleverde kunnen boeken En toch zit hem hier de kneep. Men leze slechts wat de Nederlandsche Kamer van Koophandel in Amerika in haar vijfde jaarverslag schryft „Reeds in voorgaande verslagen heeft de Kamer de aandacht geves tigd op het noodzakelijke van in de Ver. Staten te adverteeren, indien Nederland de Amerikaansche toe risten in grooter getale naar zich wil trekken. „Het verdient aanbeveling dat de hotels in Nederland even als die in andere landen in de Amerikaansche nieuwsbladen adverteeren. „Vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer, in de verschillende Hollandsche steden zouden onderhoudend-gestelde arti kels kunnen samenstellen, waarin met illustraties beschrijvingen van steden en streken gegeven worden, die den reislust der Amerikanen aanwakkeren. Geen droge opsom- Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 86) Sitta hoorde duidelijk het zachte huilen van hare moeder en schoon zuster, de woorden van Haus-Henning het gelijkmatige ademhalen der pleeg zuster, ja, zelfs het tikken van het dikke horloge dat zy te voorschijn haalde om te zien wanneer de ster vende den laatsten adem zou uitbla zen. Maar zij voelde geen smart bij de gedachte, dat ze de haren ging verlaten in het geheel niet. Zij dacht ook zonder moederlijke bezorgd heid aan haar kindje. Zij had alleen een dof, onduidelijk gevoel van anti pathie tegen alle anderen die in het leven mochten blijven terwijl zij moest sterven. Tegen hare moeder die haar nooit werkelijk moederlijk behandeld had, tegen haar man omdat hy niet vroeger gemerkt had dat zy ernstig ziek was en tegen Hilda die haar haar kind had afgenomen I Gebeurtenissen uit vroeger tijd doemden voor haar ming van bezienswaardigheden, doch een luchtig gestelde historische en economische beschrijving in de Engel- sche taal van de aantrekkelijkheden en op welke wijze zij te bereiken zyn. „Goede wenken voor den automo bilist worden door de Amerikanen gretig in ontvangst genomen. „Gaarne biedt de Kamer haar tusschenkomst aan voor het plaat sen van zulke artikels in de popu laire week- en maandbladen, die door de geheele Ver. Staten ver spreid worden en dus onder de aan dacht komen van menigen reisluch- tigen Amerikaan, die het land der molens en klomp wel zou willen bezoeken, indien hy slechts wist op welke wyze het te bereizen en de bezienswaardigheden te bereiken zijn. Er moet dus naar een middel gezocht worden om, kan het zijn, met hulp van den staat het vele geld, hiervoor be- noodigd, hijeen te brengen, zóó, dat ieder belanghebbende de uitgaaf later als onkosten by de levering weer terugkrygt. En zooals het ten aazien van Ameiika gaat, moet het ten aanzien van elk ander land geschieden. Hen moet veel en handig adver teeren. En men moet op andere wijze reclame maken. De mode is uu met ons. De groote schilders hebben het vlakke, lage land met zijn mooie luchten in de mode gebracht. Daar van worde geprofiteerd. Men betooge, dat wat die schilders zoo mooi von den, toch mooi moet zijn en dat de lui met een schildersoog dat mooie ook moeten zien. Dan komen vele lieden met sctiildersoogen of met ge wone oogen, die zy zelf gaarne voor schildersoogen houden, hierheen. En zy zien nog veel meer dan de schil ders. En zij roepen erover. En Holland komt in de mode. En Jkan men er dan in slagen enkelen van de grooten dezer wereld te over tuigen, brengt men een groot buiten- landsch vorst, indien hij hier komt, niet voor met puffen en blazen bij eengeraapte regimenten of voor oor logschepen, die met zijn regimenten noch met zyn schepen vergeleken kunnen worden, maar voor die mooie geestesoog op Glilckstadt I Zij danste met den prins nu liep zy met hem in het bosch de zon brandde hy had haar niet meer liefl Maar dat deed haar ook geen pijn meer dat was haar ook onverschil lig. Huilde haar kindje daar? Haar kindje? Maar dat kon haar ook niets schelen. Zy zonk door het bed heen waarbeen? Of zweefde zy. Wat snikte haar moeder schel 1 en Hans- Henning bad: „Vader onzer die in..." zjjne stem begaf hem. Zy hoorde nu niets meer als een dof gesuis. Was dat de wind?... Nu eens dichterbij, dan weer verder af steeds zachter wordend als harptoonen nog zach ter Hans-Henning boog zich diep over het bed heen. Het rochelen hield op, het ademen werd heel flauw als een geluid dat wegsterft. Hilda bracht mevrouw von Hohen- thal half mot geweld de kamer uit. Hans-Henning legde zacht zijn hand op de gebroken oogen der doode. De begrafenis was voorbij en de gasten waren in alle richtingen ver dwenen. De oude heer v. Kröchert klopte aan de kamerdeur van zyn neef. Ze was op slot. „Doe open, Hans-Hen ning 1" smeekte hy. landschappen, dan roepon alle bladen in koor plichtmatig dat het zoo mooi is en dan heeft men de belangstelling in den vreemde wakkergeschud. Zoo wordt elders op dit gebied „handel" gedreven, waarom kunnen wij dat ook niet? Dit éene voorbeeld is met 10 andere te vermeederen. Als men maar goed wakker is en de samenwerking van de regeering en van de hoogstgeplaatsten voor en achter de schermen heeft, dan is nog op verscheidene dergelijke manieren een uitstekende reclame te maken, die weinig kost en veel effect geeft. Meent men dat het oneerbiedig is, voor te stellen om de grooten der aarde op deze wijze te laten mee werken aan zulk een belangrijken tak van welvaart, dan zie men eens welk uitstekend voorbeeld op dit gebied niemand minder dan de Duitsche keizer geeft. Wy willen nu nog éen wijze van reclame maken aangeven, die in Nederland in tegenstelling met het buitenland op dit gebied verwaarloosd wordt. Het is reclame by volkeren bezoeken. Wij zien de burgemeesters, de journalisten, de kamerleden, de geestelijken, de stadsbesturen van het eene land telkens en corps in het andere een bezoek brengen. Zulke bezoeken staan niet zelden in verband met de hooge politiek. Doch zy worden in den regel ook niet on handig gebruikt ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. De aandacht van de wereld is niet zelden op zoo'n bezoek gevestigd. Men volgt de bezoekers op plaatjes en in courantenverslagen. Welnu, geen beter gelegenheid om reclame te maken voor het bezochte dan die plaatjes, dan die courantenverslagen. Men zal antwoorden Maar wy hebben geen aanleiding voor zulke bezoeken. In de eerste plaats is dat onjuist. Het zou van het hoogste belang zyn gelijk wij zoo vaak betoogd hebben dat de kleinere volkeren elkaar door dergelijke bezoeken beter leerden kennen. Maar in de tweede plaatsWaar geen aanleiding is moet men aanlei ding maken. De Amerikanen b.v. her- Toe, doe nu open, ik moet je wat zeggen!" Er naderen zware schreden. De grendel werd teruggeschoven. De oude man keek ontsteld naar het vertrok ken gezicht van zyn neef. Hans-Henning, draagt het als een man!" zei hy. „Je moogt er niet onder bezwijken. Denk aan je jongenl" Hy kwam de kamer binnen en deed de deur dicht. „Ik denk aan het kind!" zei Hans- Henning somber. „Als ik dat niet deed, dan geloof ik dat ik me een kogel door het hoofd gejaagd had!" Hans-HenniDg!" De oude heer schudde hem door elkaar. „Weet je wel wat je zegt?" Jawel. Ik haat het leven, nu zy er niet meer is." Hy liep met haastige schreden in de kamer op en neer. Op eens bleef hjj voor de schrijftafel staan. Er stond een heele reeks portretten van Sitta opSitta in den bloei harer jeugd, in verschillende houdingen en toilet ten maar steeds even mooi en be koorlijk. Hans-Henning schoof de portretten naar zyn oom toe. „Kijk daar eens naarzei hy heesch. „Zoo zag zy er uit toen ik haar leerde kennen, ja, toen ik met haar trouwde. Hebt u haar in de kist zien liggen Na ver loop van twee jaar al verouderd en inneren zich gaarne hun relaties met ons, in hun oog ietwat komiek-interes sant, land. Waarom die neiging niet eens geëxploiteerd Waarom niet eens een groot feest, een herinneringsfeest b.v. ingericht, waarheen de Ameri kanen een pelgrimstocht zoude kunnen maken. Om één voorbeeld uit honderd te noemenMen organiseert een nieuwen tocht van de pelgrim-fathers, een getrouwe copie van de gebeurte nissen van voor 288 jaar. Als men daaraan voldoende en handige publi citeit gaf en de zaak op zichzelf mooi maakte, zou dat dan geen gelegenheid zijn voor honderden Amerikanen om hierheen te komen en nog wat in Holland te blijven hangen ook? Genoeg voorbeelden intusschen om te doen zien, dat er nog allerlei re clamemiddelen zijn, indien men maar wil en de zaak flink aanpakt. Intusschen met reclame alléén, ook in den ruimen zin, waarin wy dat woord nemen, komt men er nog niet. Men moet zorgen, dat de vreem delingen in ons land iets oizonders vinden, iets dat zy elders niet vinden en dat toch bizonder vermakelijk of bizonder interessant en tevens bizon der typisch is. Er moet wat worden gevonden, dat op zichzelf aanleiding kan zijn voor een bezoek aan Neder land, iets bizonders, waarom men in Nederland komt of dat men, om de mooie natuur in Nederland zijnde, bij afwisseling gaat bezoeken. Een pier, een eerste rangs kur-orkest, palace- hotels en winkelgalerijen zyn zulke bizonderhedeu niet. Dat heeft men overal, en dat heeft men niet zelden elders mooier. Doch men moet hier iets hebben, dat voor Nederland zou zyn, wat de clou is voor een ten toonstelling. In een derde artikel geeft het blad een paar voorbeelden van zulk een clou, doch die doen hier minder ter zake. Wij hebben alleen de artikelen overgenomen om eens te laten zien hoe middenstands-organisaties en an dere een ruim arbeidsveld vinden door zich te gaan bemoeien met het vreem delingenverkeer. vervallen met een bitteren, lijden den trek om haar mond!" Maar jij kunt het toch niet helpen dat zij ziek geworden is Als zjj niet getrouwd was, als zij in het Zuiden gebleven was en zichzelf gespaard had dan zou zij nog in het leven kunnen zyn. Dat zei de oude dokter uit Glilckstadt." Maar zy is toch twee jaar ge lukkig met je geweest." Ik ben gelukkig geweest als een dwaas ja. Ik heb er echter in het geheel niet over gedacht of zij ook gelukkig was. Ik nam dat als van zelf sprekend op. Zij was altijd stil maar met alles tevreden. Zy heeft zich zeker vaak ziek, ellendig en uit geput gevoeld, maar zij wilde het niet zeggen of het laten merken. En daar zal ik nooit overheen komen I" mom pelde hy tusschen zijne tanden. Hans-Henning, het is myne schuldzei de oude man ernstig. „Hoe heb ik ook ooit de pacht van je kunnen aannemen Dat moest u doen, oom," Och watHet was oliedom van me. Ik dacht, dat je het wel zoudt zeggen als ge het niet betalen kondt. Ik had moeten weten dat ge daartoe te trotsch waart." Te trotsch jawel I" antwoordde Hans-Henning bitter. „Stom en hoog moedig i Als ik maar één woord ge- JONG-TURKEN. De Jong-Turksche beweging, die, ondanks alle sussende berichten uit Constantinopel, hand over hand toe neemt, schijnt zelfs te Jildiz eenig succes te hebben. Een bijzonder cor respondent van de None Freie Pre^se maakt ten minste melding van ,een gerucht, als zou men in de omgevinè van den Sultan de instelling van een parlement nog zoo kwaad niet vinden. Zulk een parlement immers zou, in dien het tot stand |kwam, onmiddelljjk een einde maken aan alle bemoeienis sen der Europeesche mogendheden met de inwendige aangelegenheden van Turkjje. Dit vooruitzicht zou de oor zaak zijn, dat misschien de Sultan zelf ten slotte zich niet onverzoenlijk tegen een constitutie zou blyven aan kanten. Intusschen ontvangt de Kölnische Zeitung weer een bericht, dat met het voorgaande vrijwel in strijd is. De Turksche gezant te Parijs, Munjr iiasja, had te Athene met den Koning van Griekenland geconfereerd over de thans tusschen Griekenland en Turkije hangende quaesties. Daarna kreeg Munir pasja uit Con stantinopel telegrafisch de opdracht, om zich naar Belgrado en Boekarest te begeven. Over deze onverwachte reis loopen nu allerlei geruchten. Het meeste ge loof vindt de lezing, dat de gezant de regeeringen der beide Balkanstaten moet trachten over te halen, om te zorgen, dat hun stamgenooten in Macedonië zicb met hun benden niet aansluiten bjj de Jong-Turksche mili taire beweging. Tot loon voor dezen dienst zou de gezant dan de toestemming der Porte in het vooruitzicht stellen voor de door de Balkanstaten gewenschte aan sluitingen aan het Turksche spoorweg net en aan de lynen naar de Adria- tische Zee. Ten slotte zij nog vermeld, dat de Sultan alle subalterne officieren van het eerste en het tweede legerkorps, d.z. dus de korpsen, waar de opstand zich niet of weinig heeft verbreid kikt had, dan zoudt u me alles kwijt gescholden hebben dat wist ik he6l goed. Maar ik wilde dat woord niet uitspreken ik liet myne vrouw liever sterven Oom u is er geheel onschuldig aan maar ik Neen, neen, Hans-Henning, het is myn schuld ook. Wilt ge my ver geven nu uog niet, inaar misschien later eens?" Hans-Henning drukte den ouden man den hand. Ik heb u niets te vergeven, oom. Maar als het u geruststelt, dan wil ik u wel bevolen u om kwijtschelding der pacht te vragen als de nood eens hoog gestegen is." Het gezicht van den ouden Kröchert helderde op. „Maar wacht er dan niet te lang mee," zei hij. „Zoudt ge geen pleizier hebben om eens op reis te gaan Ik geef er je het geld voor." Hans-Henning schudde zijn hoofd. Q meeDt het goed oom, maar ik zou nu niet in staat zijn om .mooie dingen te zien. Zij ligt in het graf en kan er zich niet meer over verheugen I Laat mij maar werken, werken dat is het eenige middel om het leven dragelijk te maken Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1