DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. j smeekes. No. 146 VRIJDAG 24 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Yennootsehap „DE EEMLANDER". Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Gemeenteraadsverkiezing BAARN. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. li. In ons vorig artikel omtrent de Ge meenteraadsverkiezing te Baarn be loofden we dit te zullen voortzetten, zoodra de candidaatstelling zou hebben plaats gehad. Dit is thans het geval, doch het is eenigszins anders geloopen, dan we hadden verwacht en gehoopt. We hadden verwacht, dat een zeer ge acht ingezetene, behoorende tot de vrij zinnige party, eene candidatuur, die hem was aangeboden, zou hebben aanvaard. Dit evenwel is niet geschied. Het is niet aan ons de beweegredenen voor dit niet aanvaarden der candidatuur te critiseerenwe kunnen er onze groote spijt over uitspreken, doch hebben het besluit overigens te eerbiedigen. Doch wat nu? De strijd zal nu gaan tusschen een roomsch-katholiek en iemand van de arbeidersparty. De liberale Kiesvereeniging heeft reeds het antwoord op deze vraag ge geven. Zg raadt aan den candidaat der arbeidersparty krachtig te steunen. En ons inziens heeft zy daaraan wél gedaan. Wilde zy niet lijdelyk aanzien, dat de vry zinnige vertegenwoordigers in den Raad wegsmelten als sneeuw voor de zon, dan kon zy niet anders. Want de clericalen gaan weer samen op naar deze stembus en dus is het noodig, dat ook alle vrijzinnige elementen zich vereenigen. Er zyn nog kiezers, die het niet over zich kunnen verkrijgen een lid der S. D. A. P. te gaan stemmen. En toch zullen zy, willen zy de vryzinnige idee dienen, dit hebben te doen. Zeer zeker is er een groot en diep gaand verschil tusschen liberalisme en sociaal-democratie en als de clericalen, Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 87) Misschien heb je gelijk. Mogen we dikwijls hier komen als je schoon moeder weg is?" Ik hoop dat zij gauw heen gaat," antwoordde Hans-Henning kortaf. De oude heer knikte toestemmend. „Hoe eer hoe beter I" Hy ging met een gevoel van ver ademing de kamer uit ofschoon hy zag dat Hans-Henning weer aan de schrijftafel ging zitten en al de por tretten zijner geliefde doode voor zich neerzette. Toen Karola en Ilse naar Hans-Hen ning informeerden, trok hij treurig zijne schouders op. „We moeten weg, Karola," zei hy. „Ze moeten hier op Heinrichshagen tot rust komen." Ik wou dat we Heini mee moch ten nemen. Hans-Henning kykt byna niet naar hem om. Maar Hilda staat hem niet af Hé, wat zou ik veel van hem houden, het ia zoo'n snoes in navolging van Dr. Kuyper, het voorstellen, alsof de sociaal-democratie eigenlijk niet anders in dan de con sequentie van het liberalisme, dan is dit niet meer dan eene verkiezings tactiek, die er op berekend is de liberalen dood te drukken tusschen de clericalen en de sociaal-democraten. Neen er is een groot principieel verschil tusschen beide partyen, doch by deze verkiezing zoeke men naar hetgeen vereent en niet naar wat ver deelt. En nu is het niet tegen te spreken, dat een lid der arbeidersparty, op grond van het gemeenteprogram dezer party, in allerlei opzicht onzen geestverwanten nader staat dan een lid der clericale party. Bovendien gaat het niet aan steeds de aanhangers der sociaal-democrati sche leer uit de vertegenwoordigende lichamen te werenintegendeel, af gescheiden van hunne theoriën, is ook met de sociaal-democraten zoo als in menigen Gemeenteraad herhaal delijk is gebleken op practisch ter rein vruchtbare samenwerking moge lijk, en bovendien, ook aan hunne denkbeelden komt in dat college eene vertegenwoordiging toe. Dat zujlen alle voorstanders van een evenredige vertegenwoordiging moeten toegeven. Verder is in dit college, dat eene gemeente met eene vry talrijke arbei dersbevolking te besturen heeft, iemand die vertrouwd is met hetgeen hier in de werkmanskringen omgaat, op zyn plaats. Tot nu toe missen we dien. Vooral nu de gemeente misschien spoedig zal hebben te beraadslagen over maatregelen ter bestrijding van werkloosheid en zich meer rechtstreeks dan tot dusver met arbeidersbelangen zal hebben te bemoeien, is iemand uit arbeiderskringen gewenscht. Wij weten wel, dat men van cleri cale zijde niet na zal laten te schim pen op dit bondgenootschap tusschen liberalen en sociaal-democraten by van een jongen 1 Karola's oogen stonden vol tranen. De oude heer streek met zyne hand over haar haar zonder iets te ant woorden. Het is voor Hilda een groot geluk dat ze weer een werkkring heeft waarin zy heelemaal op gaat," zei Ilse. „Het is heerlijk dat zy er nu is om de huishouding te besturen en voor het kind te zorgen. Wat zou hy zonder haar moeten beginnen Ja ja I" bromde de oude heer, „het is alles mooi en wel maar een zuster is maar een zuster en kan nooit de plaats innemen van een vrouw. Dat moet Hilda zich vooral nooit ver beelden." Dat zal zy zeker wel niet doen maar daarom zal zy toch zoo goed mogelijk hare plichten vervullenant woordde Ilse kalm. Vervolgens wendde zy zich tot haar man. „Hilmar, ik zal nu even Hilda en Heini goeden dag gaan zeggen. Ik wil Hans-Henning liever niet storen. Als je het goed vindt gaan we te voet naar het station. Het is zoo'n prachtige avond, ik wil graag met je door de velden loopen P' Zeker, Ilse I" Hilmar vermoedde dat zy er naar verlangde om met hem alleen te zyn. Zelfs het byzjjn van den koetsier zou haar gestoord hebben. 20 had hem zeker allerlei te zeggen dezen stembusstrijd, doch dan merken wy in de eerste plaats op, dat zoo'n bondgenootschap in elk geval minder tegennatuurlijk is, dan dat tusschen Roomschen en Calvinisten, [maar in de tweede plaats, dat men van cleri cale zjjde niet het recht heeft on sel een verwijt van te maken, dat we den candidaat der arbeidersparty steunen, want hun eigen partijgenooten doen het, als het in hun kraam te pas komt namelijk wanneer het geldt een vrijzinnige te weren ook. Om één voorbeeld te noementoen in 1906 een lid van den [Gemeenteraad van Dokkum moest worden gekozen, kwam met groote meerderheid uit de bus de candidaat der soc. democraten, de heer M. Hillebrand, die gesteund werd door de kerkelijke partyen. De candi daat der liberalen bleef daardoor in de minderheid. Rest ons nu nog een woord tot opwekking aan [de kiezers, opdat zij gaan stemmen. Waar anderen in de Gemeente, in casu het bestuur der liberale Kiesvereeniging, zich zooveel moeite getroosten om den clericaal te weren, sla men al dit pogen toch niet met onvruchtbaarheid door een voudig thuis te blijven. Het is dit maal de moeite van een gang ter stembus heusch wel waard. Het bestel der gemeentezaken heeft in' het dage- lyksch leven zooveel invloed, dat men heel onverstandig tegenover zichzelf doet, indien men anderen laat uit maken wie de regeerders zullen zyn. Nogmaals, wilt ge niet langer toe zien dat Uwe vryzinnige vertegen woordigers in den Raad wegsmelten als sneeuw voor de zon, en de Raad geheel en al clericaal wordt, gaat dan Maandag ter stembus en brengt uw stem uit op den heer wat niemand mocht hooren als hij. Hy drukte haar de hand. „Ja, Ilse laten wy samen alleen weggaan I" Ilse ging naar Hilda's slaapkamer. Heini lag geheel ontkleed op de tafql en Hilda stond over hem heen gebogen en hem met ettelijke sponsen en doe ken te wasschen. Het was een aller aardigst ventjehet hoofdje was al bedekt met zwarte haartjes en daarbij had hjj een fijn neusje, een lief klein mondje en grootte donkerblauwe oogen. Use keek met belangstelling naar het wasschen. Meer dan eens drukte ze hare lippen op de spartelende beentjes en op de kleine handjes die al zoo flink iets vast konden houden. „Ik heb nog nooit zoo'n klein kindje ge zien het is zoo vreeselyk aardig!" zei zy. De voetjes trapten haar in haar gezicht. Zy kuste de kleine, rose teen tjes, één voor één. „Hilda, ik zou je byna kunnen benijden I En ik geloof, dat Karola het ook doet I" Hilda trok het kind voorzichtig zijn hemdje aan. Wat doe je alles handig, het is alsof je al tien jaar lang kindermeisje geweest bentzei Ilse lachend.j Ik trilde eerst ook wel en werd koud en warm van angst als ik dat kleine lichaampje moest aanpakken," zei Hilda. „Maar nu gaat het heel goed. Hij huilt nu nooit onder het RUSLAND. Omtrent de vergisssing van het Pet. Tel. Agentschap, die het bericht over den dood van den Russischen admiraal Rosdjestwenski had verspreid, wordt nog gemeld, dat de echt- genoote van den admiraal tal van telegrammen van deelneming ontving, terwijl de in de Peter-en-Paulvesting te Petersburg opgesloten admiraal Nebogatof en generaal Stössel op hun kosten in de kathedraal doodenmissen lieten lezen. Keizer Wilhelm droeg aan den marine-attaché, kapitein Hinze, op, den doode namens het Duitsche Ryk de laatste eer te bewijzen. 's Avonds kwam het démenti, kort daarop kwam een telegram van Rosdjestwenski zelf bij het Pet. Tel. Agentschap in, waarin deze zjjn har telijke groeten zond, en de hoop uit sprak, nog lang in leven te blyven. In allerijl moesten toen de verschil lende doodenmissen, die 's avonds nog gehouden zouden worden, afgezegd worden. De admiraal, zegt de Petersburgsche corr. van het Berliner Tageblatt, voelt zich sedert hy voor dood ver klaard werd, beter dan ooit MAROKKO. De Franschen zijn begonnen hun troepen geleidelijk uit Marokko terug te trekken. Twee bataljons gaan met het tran sportschip Kinh Long uit Casa-Blanca naar Algiers terug. De colonne Boutegourd, die in het binnenland te Boeznika opereerde, is dientengevolge ontbonden moeten worden, daar deze troepen de ver trekkende binnen Casa-Blanca moeten vervangen. Kolonel Boutegourd zelf, wiens naam herhaaldelijk bij de gevechten der vorige maanden werd genoemd, gaat met een drie-maandelijksch verlof naar Frankrijk. Te Rabat vreest men, naar uit Casa- Blanca wordt gemeld, ten zeerste voor het uitbreken van anti-Europeesche onlusten. De bevolking moet zeer op gewonden zjjn. wasschen en aankleeden dat is mijn trots Ik hoop dat het maar goed zal gaan ,de arme Sitta was al zoo ziek." Hilda kromp ineen. „Ilse, ik zal dat kind behoeden tegen eiken ruwen windvlaag, eiken schadelijken invloed. Dat heb ik zijn moeder op haar sterf bed beloofd. Ik weet wel niet of zy het nog gehoord heeft, maar ik zal mijn woord houden." Je houdt zeker erg veel van Heini, hé Hilda?" Of ik van hem houd, mijn kleinen schat mijn geluk I" Zy tilde het kind op. „Niemand kan er een flauw vermoeden van hebben wat dat kind voor mij is I Ik heb veel moeten op geven, Use, bid God voor me dat ik Heini moge behouden I" Zeker Hilda zekerSchrijf me eens gauw hoe Hans-Henning zyn ongeluk draagt en of Heini goed groeit." Hilda legde het kind in zyn wiegje en onderzocht zorgvuldig de melkflesch. Ilse merkte dat zij byna niet meer hoorde wat zy zei en dus ging zij stilletjes weg. Toen Ilse later met Hilmar langs de smalle veldwegen liep deed zij haar handschoenen uit en nam Hilmars hand in de hare. Zij moest zijne warme vingers in de hare voelen. Leven leven De kruiser Desaix ligt te Casa- Blanca gereed om op het eerste sein naar Rabat te stoomen. Aan boord bevinden zich landingstroepen, ora in geval van nood de Europeesche kolo nie te Rabat te beschermen. MACEDONIË. Het geheele district Ochrida (Mace donië) moet opgestaan zyn. De bijzondere correspondent van de Daiiy Mail seint, dat Ochrida bezet is door majoor Niasim met 200 Turksche soldaten en 300 gewapende Moham medanen en dat de Jong-Turken zoo wel te Ochrida als te Resna de baas zijn. Majoor Ejub bey heeft te Ochrida 1000 Mauser-geweren en 500 kisten patronen uit het arsenaal weggenomen en is tot de revolutionnairen overge- loopen. Hulussu bey, rechter by het buiten- gewoon gerechtshof, is gisterennacht gedood. AMERIKA. Door dikken mist is Dinsdagnacht het jacht van President Roosevelt, de Mayflower, op de reede van New- London in aanvaring gekomen met een schoener. De President, die zich aan boord bevond en de andere pas sagiers bemerkten echter niets van de aanvaring. Zy sliepen rustig door en hoorden eerst den volgenden mor gen aan welk gevaar zij waren ont snapt. De schoener zonk onmiddellijk na de botsing maar de bemanning kon nog op de Mayflower, die geen de minste averij bekwam, overgaan TURKIJE. De Berliner Zeitung verneemt uit Konstantinopel: Op Jildiz zyn ver scheiden officieren gevangen genomen, verdacht samen met Izzet-pasja, des sultans gunsteling, samengespannen te hebben om Abdul Hamid te dwin gen van den troon afstand te doen. De sultan liet ook Izzet gevangen nemen, en benoemde Saïd pasja tot groot-vizier met dictatoriale macht. Roesdjdi pasja is minister van oorlog geworden. De overige ministers blyven op hun post. De zon brandde nog heet. Het koren rook sterk. Zy liepen door de velden als twee kinderen, hand in hand. Al de ziekelijke, overspannen gevoelens waarmee zy zichzelf zoolang gepijnigd had, vielen van haar af. Er kwam een stil, vredig gevoel over haar, tegelijk met een heete, vinnige behoefte om te leunen. Leven levenl Wat deed het er toe of hij haar krenkt, of zij hem verkeerd begrepen had en of zij van elkaar vervreemd waren zij waren jong en gezond en het leven lag nog voor hen. Hilmar I" Hij keek haar vragend aan. Ilse bleef staan. „Toen ik vandaag Hans-Henning naast Sitta's lijkkist zag staan, toen is het over mij geko men als een openbaring. Ik ben dwaas en ondankbaar geweest. Je leeft, ik heb je nogOch, laten we vooral geen tijd verliezen, met nutteloos ge- pruil en getob I" Zy sloeg hare armen om zyn hals. „Ik zal je nooit meer storen," fluisterde zy tusschen zijne kussen in. „Ik kan nu begrijpen dat het een kwelling voor je geweest moet zijn." Lieveling 1" Hjj drukte haar hoofd tegen zyn borst zoodat zij niet verder kon spreken. „Laat dat alles maar rusten dat behoort tot het oude leven, maak het niet weer wakker. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1