DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 147 ZATERDAG 25 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave vaa de Naaml. Veanootsehap „DE EEMLMDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Wat ons te wachten staat. FEU1LL ETONf! De Familie Von Kröchert. BUSTE NL Hoofdredacteur B>. G. RIJKERS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertontlên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Weten onze lezers, dat in deze zomersche dagen, waarin de natuur overvloed predikt, nu velen uitrusten van de vermoeienissen van hun geeste lijken arbeid, er in deze stad tal van menschen zijn, die gedwongen rust moeten nemen eD in wier huisgezin nen alles behalve overvloed heerscht? Toch is het een treurige waarheid. Er loopt op dit oogenblik reeds een zesde deel van alle Amersfoortsche werklieden zonder werk. Gisteren was het aantal werklooze timmerlieden alleen reeds tot dertig gestegen en heden zag een der eerste aannemers zich weer genoodzaakt vier zijner werklieden, op wie niets valt aan te merken, gedaan te geven. En wat wel het meest onrustbarend is met het oog op de toekomst, is het feit, dat de kwaal thaDS heerscht onder die categorie van werklieden, die den geheelen winter niet werk loos zijn geweest. Voor losse werklieden is het op 't oogenblik nog niet zoo'n slechte tijd; velen kunnen hier en daar nog wel iets te doen vinden, maar de eigen lijke vakmenschen gaan nu onder werkloosheid lijden. Er heerscht thans reeds armoe in vele gezinnen. Tal van lieden, die het vorig jaar zonder eenig bezwaar het schoolgeld voor hunne kinderen konden betalen, blijven thans in gebreke en als men naar de rede vraagt, wordt steeds opgegeven werkloosheid, wat h(j onderzoek werkelijk zoo blijkt te zijn. Waar moet dit heen tegen den vol genden winter Zie, als onze dagen zacht glijden, komen we er zoo weinig toe te denken aan hen die dagen van strijd beleven daarom vonden we het noodig de aandacht van de burgerij eens op deze Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 88) Lieve Ilse, uit al die kleine ver drietelijkheden ts iets opgegroeid dat er ondaDks alle gebreken moest zijn en tot or.s leven behoort, als een deel uitmakend van ons beiden." Zjj knikte hem gelukkig toe. De :orenaren wiegden heen en weer. len leeuwerik steeg juichend omhoog aar de blauwe zomerlucht. Haar ;ezang zweefde als een steeds aan- wellende melodie boven de stille velden. Mevrouw v. Hohenthal stelde haar vertrek nog wat uit. Het klonk beter als zij aan hare vriendinnen te Gels- beim vertelde, dat zij haar armen schoonzoon niet alleen kon laten met zijn eerste smart. Zij hielp Hilda ^bij het opruimen van Sitta's garde robe. droevige feiten te vestigen. Ze zijn geheel naar waarheid en er is niet de minste overdrijving in. Waar is de man, of waar is de cor poratie, die ons een uitweg wijst uit de tegenwoordige ellende, en die de toekomende zooveel mogelijk weet te voorkomen En zou ook de commissie uit den Raad niet wat bijzondere spoed willen zetten achter haar arbeid inzake ver zekering tegen werkloosheid, opdat tpn- rainste nog enkelen reeds den komen den winter daarvan kunnen profi- teeren Voor iemand die een of ander idee heeft omtrent werkverschaffingstellen wij gaarna ruimte in ous blad dispo nibel. Wij moeten reeds nu weten, op welke wijze wy in den komenden winter de werkloosheid zooveel moge lijk zullen bestrijden, anders staan ons treurige dingen te wachten. POLITIEKE CORRUPTIE. De drie zuidelijke Latynsche Staten lijden aan politieke corruptiede eene erser dan de andere. Beginnen wij bij den stellenden trap Italië. Plet. geknoei in kwestie is dat van den oud-minister Nasi. Naar uien weet is deze man plechtig door den senaat als hooggerechtshof veroordeeld, omdat hij indertijd als minister gelden voor zijn reizen be stemd, een „andere" bestemming had gegeven en omdat hjj andere goederen aan hun bestemming had onttrokken, kortom omdat hjj geld van den staat had doen vloeien in de zakken van vrienden, zoo niet in eigen zakken. In Trapani, op Sicilië, heeft men steeds gemeend dezen zijn uil een valk te z(jn. Hoe hard men ook Nasi veroordeelde en gevangen zette,Trapani bleef trouw. En men veroordeelde Nasi in heel Italië. Tot zoover is het algemeen men- schelyk. Doch zie, wat gebeurt er? Aangezien Heini die dingen toch nooit kan gebruiken, zal ik de kleeren van Sitta maar meenemen," zei zij. „Ik ken verscheidene menschen die ik er pleizier mee kan doen." In stilte besloot zij natuurlijk de kostbare hoftoilletten zelf te dragen. Als ze wat veranderd werden, dan zou zij er een heelen tijd mee voor den dag kunnen komen. Zij zou wel gek zijn geweest als zij die mooie dingen aan Sitta's schoonzuster had afgestaan. Hilda maakte er ook geen aanspraak op maar toen mevrouw von Hohen thal behalve de kleeren en het onder goed ook hare sieraden wilde mee nemen verzette zjj er zich tegen. „Als Heini eenmaal groot is en wil trouwen kan hij dat heel goed gebruiken voor zijn aanstaande." Mevrouw v. Hohenthal vond het belachelijk om zoover vooruit te denkeD. „Och, later erft hjj toch die dingen weer van mezei ze ge krenkt. Zeker!" antwoordde Hilda kalm. „Maar op uw leeftijd mevrouw, en na dezen slag van het noodlot zult u toch wel nooit meer paarlen kettingen of gouden arbanden willen dragen Mevrouw von Hohenthal verheethare ergenis met moeite. Zij haatte Hilda bijna op dat oogenblik. Ze zouden bij mij zeker beter De Nasi-bewondering slaat over op heel Sicilië en Nasi, de politieke knoeier wordt hoe langer hoe meer Nasi, de grootste Siciliaansche martelaar. En wat nhg maller is ook naar het vasteland van Italië slaat de Nasi cultuur over, ook daar begint men van een martelaar te spreken. De redende politiek. Men vreest naar het heet voor al te parti cularistische neigingen van Sicilië en anderzijds begint men te ontdek ken dat Nasi niet alléén knoeit, dat verscheiden ministers, ja zelfs mannen alles Baccelli, die toch verheven zijn boven de verdenking van pogingen tot verduistering, ook hebben ge knoeid, op analoge manier. En men roept om een doofpot voor deze Itali- aansche zaken. Tot zoover de stellende trap. De vergrootende is Spaansche zaken. De knoeierijen, die daar aan de orde zijn, zijn knoeierijen van gemeentebesturen. Die knoeien veel erger, veel leeljjker en veel algemeener, zelfs dan Itali- aansche ministers. Dat is algemeen bekend. Allerlei partijen hebben daar over verontwaardiging getoond en programma's gemaakt. Doch zie, nu komt er een ministerie, dat een wet wil maken, waardoor die knoeierijen raoeielyk zoo niet onmogelijk zouden worden, en nu wordt die wet op het allerhevigst aangevallen door dezelfde partijen, die de gewraakte onregel matigheden het heftigst aan de kaak hebben gesteld. Een obstruetionistische takfciek wordt zelfs gevolgd om de regeering tegen te werken. Het schijnt dat er kans bestaat, dat de regeering de Kamer zal dwingen toe te geven door haar te laten „schoolblijven" ge durende de vacantie. Schoolblijven dus om de afgevaardigden te beletten de vervulling van hun eigen wenschen (omtrent eerlijkheid in de gemeente lijke administratie) door obstructio nisms te verhinderen. Inderdaad Cosas de Espana. En nu Portugal. Daaruit is absoluut niet wijs te worden. Er is ontzaglijk geknoeid door alle regeeringen met gelden uit de schatkist, die bij w(jze van voorschot aan de kroon werden verschaft. En als men eindelijk erin geslaagd is een lijstje van die voorschotten tot een bedrag van eenige millioenen vast te stellen, blijkt ineens, dat er naast die millioenen nog andere millioenen waren en dat die eerste millioenen wel aan het koninklijk huis zijn ge geven maar dat zy gebruikt ziju voor andere doeleinden. Welke die andere doeleinden zijn, zal men begrijpen indien men ver neemt, dat Koningin Amélie, die in dertijd getracht heeft met haar eigen lichaam het lichaam van haar kind te beschermen, tegenover al die ellende den moed verloren heeft en nu van plan is haar zoontje den koning in Lissabon voorloopig alleen te laten en zelf naar haar moeder te gaan. Men ziet het, de Portugeescbe zaken spannen de kroon, zelfs tegenovor de Spaansche. Het is de overtreffende trap. DUITSCHLAND. Aan Grete Beier, een Duitsche bur gemeestersdochter, die haar bruide gom op verraderlijke wijze om het leven had gebracht, om zich zoodoende van diens vermogen meester te ma ken zy had nl. diens testament eerst in haar voordeel weten te vervalschen is eergisteren te Freiberg in Saksen het door het ge rechtshof aldaarover haar uitgesproken doodvonnis voltrokken. Tweehonderd van de ruim duizeud personen, die kaarten hadden gevraagd om de ont hoofding b(j te wonen, werden in de gelegenheid gesteld het vreeselyke schouwspel by te wonen. De koning van Saksen had van zyn recht van gratie in dit geval geen gebruik willen maken. Is het niet treurig, dat er nog duizend personen in zoo'n stadje ge vonden worden, die belust zyn op het schouwspel van eene ter dood brenging I I ZWITSERLAND. In de Loetschbergtunnel by Kan- dentez in het Berner Oberland heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Ten gevolge van het laten springen van een dynamietmyn liet eensklaps zooveel steen los, dat het reeds voltooide gedeelte van de tunnel over een afstand van duizend meter daar mede werd gevuld. bewaard zijn," zei zij spottend. „Hans-Henning hertrouwt misschien al heel gauw en dan behaagt hij zijne tweede vrouw met de dingen van mijn arm kind." Dat is niet best aan te nemen bij de smart van Hans-Henning." Gelooft u dat? Men zegt anders gewoonlijk dat de meest wanhopende weduwnaar het eerst weer hertrouwt Maar Hilda liet zich niet overreden. Zij gaf Hans-Henning de sieraden en deze sloot ze alle in zijn schrijftafel, nadat hij mevrouw von Hohenthal verzocht had een souvenir uit te zoeken. Plet was Hilda een groote verade ming, toeD Sitta's moeder eindelijk met verscheiden koffers, doozen en kisten vertrok. Haar afscheid van Heini was ietwat theatraal, dat vaü Hans-Henning en Hilda zeer koel. Toen het rijtuig, dat haar naar het station bracht langs het kerkhof reed, huilde zij wel is waar alsof haar hart zou breken, maar Hilda kon toch geen medelijden met haar hebben ofschoon er niet viel te twijfelen aan de oprechtheid van haar verdriet. Zy wist maar al te goed dat het verdriet over Sitta's dood van nu at aan het voorwendsel zou zyn voor elk slecht humeur en dat de ziekte en het sterven harer dochter voor tallooze nieuwsgierige ooren besproken en be schreven zou worden. Op Heinrichsliagen en Malchow werd Sitta's naam weinig genoemd. Hans- Henning droeg zijn smart zwijgend maar het viel hem schijnbaar zoo zwaar dat ieder zijn best deed om bem op anderr gedachten te brengen en den naam der doode bijna niet waagde uit te spreken. Hilda wist dat hij au fond steeds vervuld was van zijn verlies. Voor Sitta's portret in zijn kamer stonden steeds frische bloemen. Haar graf was en bleef een bloemperk. Boven de wieg van het kind hing ook een portret van haar. „Ik hoop dat het hem een bescherm engel zal zyn," zei hy. Hilda keerde zich om, om hare tranen te verbergen want zijn wan hopige toon deed haar onbeschrijflijk veel pijn. Een paar dagen na Sitta's dood ging hij haar schrijftafel opruimen. Hy vond alles in de grootst mogelijke orde. Zyn eigen, weinigtalrijke brieven met een zijden lint bij elkaar gebon den, haar verwelkte bruidskrans in een doos en een lok haar van het kind in vloeipapier gepakt Verder huishoudboeken, lekeningen, een paar brieven van de prinses en van een paar vrienden uit Glilckstadt presies naar den datum bij elkaar gelegd dat was alles. Maar die zwijgende getuigen van Vyf-en-twintig arbeiders, allen Ita lianen zyn door het instroomende water verdronken. FRANKRIJK. De werkstaking op de Seine-booten te Parijs duurt voort, in weerwil van alle pogingen, door de autoriteiten in het werk gesteld om het. geschil tusschen de maatschappij en het sta kende personeel bij te leggen. De stakers hebben nu van de directie bericht gekregen, dat zy als ontslagen worden beschouwd en de maatschappij alle maatregelen neemt om nieuw personeel aan te stellen. MACEDONIË. Wat er eigenlijk precies gebeurd is in de laatste dagen in Macedonië, is niet geheel duidelijk, maar zooveel is zeker, dat de gebeurtenissen op den Sulan in Konstantinopelgrooten indruk gemaakt moeten hebben, want de be noeming van een nieuwen grootvizier, door een persoonswisseling in andefe booge ambten gevolgd, en de aankon diging van een grondwet (of liever van herstel van de grondwet van 18/6) en de instelling eener volksver tegenwoordiging toonen dat hij van oordeel is aan de liberale bewe ging in Turkye geen weerstand meer te kunnen bieden. Nu het leger, tot dusver de trouwe steun van de oud- Turksche jegeeringsmethode ook reeds en in hevige mate door de liberale denkbeelden is aangetast, was dit haast wel te verwachten. Zooals uit de telegrammen blijkt, hebben overigens de Jong-Turken, wier succes, zoo plotseling en zoo uitgebieid, werkelijk verrassend is en wier be weging dus ongetwijfeld reeds hiDg in voorbereiding was, in de streken waar zy er in slaagden de overhand te kiygen niet op de officieele aankon diging van de invoering eener consti tutie gewacht, maar z(jn zij zelf reeds tot afkondiging eener grondwet over gegaan. Te Saloniki is door de aanplakking van de proclamatie der jong-Turksche partij groote beroering ontstaan. Vier officieren werden gedood of gewond. De constitutioneele beweging wint veld onder de geheele bevolking. Een groot aantal officieren, onder haar stil beheer en van de netheid van hare zachte echt vrouwelijke natuur overweldigden hem. Uit het verlept groen van den bruidskrans, de paar zwarte kinderhaartjes en de keurig onderhouden boeken doemde de herinnering aan zijn gestorven geluk weer voor hem op. Als hy nog eens, nog eenmaal slechts voor haar kon neerknielen om haar te zeggen hoe grenzeloos hy haar had lief gehad 1 Hjj kwam zóo van streek terug van zijn werk, met zulke dikke, gezwollen oogen, dat Hilda hem verzocht het aan haar over te laten om de andere dingen het werktafeltje en het ro- coco-tafeltje, waaraan Sitta in haar slaapkamer dikwijls schreef, op te ruimen. Hans-Henning knikte zwijgend. Hy wist dat elk begonnen naai wei k, dat de aanblik van haar vingerhoed of van een klosje garen hem geheel van streek zou brengen en hij had een helder hoofd noodig voor zijn werk dat in den oogsttyd al heel veel van hem vergde Het was geen moeilijke taak die Hilda op zich bad genomen. In de linnen kast, in alle laden en laadjes heerschte overal dezelfde voorbeeldige ordeelk stuk lag op z(jn plaats en aan eiken sleutel hirg een kaartje, waarop stond op welk voorwerp hij paste. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1