WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Correspondentie. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 21 Juli 1908. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Hernosand laagste 752.0 m.M. te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 26 Juli 1908. Wind: Meest zwakke veranderlijke wind. Gesteldheid van de luchtWaar schijnlijk licht bewolkt, droog weer met kans op onweer. TemperatuurWarm weer. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 78 Laagste hedennacht F. 58 Hedenmiddag 12 uur F. 76 AMERSFOORTSCHE .BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 25 Juli des morgens 7 uur: 66° F. wie adjudanten Michir Pasja en van Hilmi Pasja hielden redevoeringen, waarbij zij kennis gaven van de af kondiging der grondwet; dit werd door het volk met het geroep van Leve de vrijheid I ontvangen. Monastir is in de macht der jong- Turken. Maarschalk Osman Ismail, des nachts opgelicht, is zonder dat ge weld jegens hem gepleegd werd, naar Ochrida gezonden. De gouverneur is afgetreden. Twee duizend soldaten hebben zich bij de opstandelingen aan gesloten. Te Gjevgelu is de grondwet afge kondigd. Te Seres heeft de beweging voor de grondwet gezegevierd. Troepen van Elassona, Serfidze en Grevena sloten zich bij de beweging aan. Vijf duizend Albaneezen hebben de grondwet afgekondigd. ENGELSCH INDIË. De troebelen te Bombay zijn nog niet geëindigd. Gisteren zijn nieuwe ongeregeldheden voorgekomen. Engelsche soldaten werden aan gevallen. De soldaten schoten op de aanvallers, waardoor velen gewond werden. Het volk hield den mail- trein uit Poona aan en vernielde de vensters. De soldaten gaven vuur. De ongeregeldheden duurden om vijf uur in den avond nog voort. Voor zoover bekend, zijn er vyf menschen gedood en drie-en-veertig gewond. Later was de toestand iets rustiger, hoewel de houding van het volk uit dagend blijft. NEDERLAND EN VENEZUELA. De Staatscourant bevat thans de volgende mededeeling Heden werd bij het Departement van Koloniën onderstaand telegram (d. d. 23 Juli 1908) van den Gouver neur van Curasao ontvangen. (Een) heden van (den) vice-consul (te) Puerto Cabello ontvangen exem plaar van (de) Constitucional van Ca racas van een-en-twintig Juli bevat afschrift van (een) officieel schrijven van (den) Minister van Buitenlandsche Zaken (van) Venezuela aan (den) Mi nister-Resident der Nederlanden dato twintig Juli waarin hem(,) als onge schikt (inadecuado) voor vriendschap pelijk tusschenpersoon in de betrek kingen tusschen Venezuela en (de) Nederlandsche natie(,) zijn paspoort wordt toegezonden om het land te verlaten op grond van het artikel voorkomende in het nummer van Mei jongstleden van (het) tijdschrift der Vereeniging Hou en Trou(.) (De) commandant (der) GelderlandQ thans (te) Aruba(,) zal op verzoek (van den) Minister-Resident Zaterdag te Laguaira zijn(.) DEJONG. Hieruit blijkt dus, dat onze gezant door een onvoorzichtigheid tot het optreden van president Castro aanlei ding heeft gegeven. En onze positie tegenover den Venezolaanschen presi dent wordt hierdoor zeker niet ster ker. De correspondent van de N.-Y. He rald te Willemstad seint dat de heer De Reus zich nog te Caracas bevindt. De interkoloniale stoomboot Christian- stad kwam wel Donderdag te Puerto Cabello aan, maar weigerde den heer De Reus mede te nemen. Het schip nam alleen, altijd volgens den Ame- rikaanschen correspondent, een order (van wien?) mee voor de Gelderland, om onmiddellijk naar Puerto Cabello te komen om den heer De Reus af te halen. Dezelfde berichtgever weet nog mee te deelen dat in het artikel van de Constitucional o. a. nog wordt gezegd, dat het artikel van den heer De Reus getuigt „van een ziel van sociale ver dorvenheid („social rubbish.") Schadeloostelling schut terij. Naar aanleiding vau de aan genomen wet om de mogelijkheid te openen schadeldoostelling te verleenen aan hen, die, ten gevolge van de op heffing der schutterijen, inkomsten hebben moeten derven, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken den besturen der gemeenten, waar schutterijen bestonden, door tusschen- komst van de Commissarissen der Koningin, staten gezonden ter invul ling van de namen van de personen, die in genoemd geval verkeeren en ten minste tien jaren in dienst waren en te dezer zake ten minste f 50 jaarlijks genoten. De bedoeling is, den belanghebben denden jaarlijks toe te kennen een toelage bedragende de helft van het genotene in het Jaar, voorafgegaan aan 1 April 1903, het tijdstip van invoering der Landweorwet. In mindering van de uit te keeren toelagen zullen worden gebracht de inkomsten, welke de belanghebbenden ontleenen, tenzij aan bezoldigden dienst bij de landweer, hetzij aan wachtgeld en dergelijke, hun van gemeentewege verzekerd. In de eerste dagen van Sept. 190S zal bij de Algemeene Reken kamer een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die wenschen in aanmerking te komen voor een be noeming tot tweede-klerk bij het college, aanvankelijk op een bezoldi ging van f 400 's jaars. Tot het examen worden toegelaten mannelijke candidaten, die geboren zijn tusschen 1 Sept. 1883 en Sept. 1891. Nadere bijzonderheden geeft de St.- Ct. no. 175. Venten op Zondag. Het Amsterdarasche Raadslid Ter Haar stelt voor aan artikel 47 der bestaande Algemeene Politieverordening toe te voegen een nieuwe alinea, luidende als volgt: „Het is eveneens verboden op Zon dag koop- en eetwaren, langs de straat met luider stem te venten.'' Vacantiekaarten. Ten aanzien van het gebruik van vacan tiekaarten is nader bepaald: Indien de houder van eene bijzon dere vacantiekaart te Zutphen lang moet wachten op het vertrek van den eerstvolgenden voor de reis naar het station van zijn bestemming ge- scbikten trein, kan hem worden toe gestaan het station te verlaten nadat zijn bijzondere vacantiekaart is inge nomen en hem in ruil daarvoor kos teloos is verstrekt een contramerk, dienende op den datum, waarop de bijzondere vacantiekaart blijkens den daarop voorkomenden stations-datum stempel geldig is, tot voortzetting van de reis van af dat station met den eerstvolgenden voor de bijzondere vacantiekaarten toegelaten trein, welke geschikte verbinding oplevert met het station van zijne bestemming, op de bijzondere vacantiekaart vermeld. („U. D.") Bij de Donderdagavond in het Yalkje gehouden veiling van vaste goederen, ten overstaan van notaris Joh. Knoppers werden de verschillende perceelen verkocht als volgt Perc. 1 en 2, een heerenhuis en een winkelhuis aan de Utrechtschestraat, opgehouden voor f 9120 Perc. 3, een woonhuis aan de Ap pelmarkt, verkocht voor f1400 Perc. 4 en 5, twee woonhuizen idem voor f2490 Perc. 6 en 7, drie woningen nabij de Appelmarkt voor f1370; Perc. 8, een woning in de Teutstraat voor f 660 Perc. 9, een woning achter de Kamp, voor f 350 Perc. 10, een woning in de Valke straat vpor f 360 Perc. 11, een woning in de Scher- bierstraat voor f 640 Perc. 12, een pakhuis in de Mooier- straat voor f370. Voordracht ter benoeming eener tijdelijk buitengewoon leerares in de gymnastiek aan de Hoogere Burger school. Mejuffrouw J. C. van der Schroeff te Amersfoort. Voordracht ter benoeming eener onderwijzeres aan de Meisjesschool. No. 1 Mejuffrouw A. Hempenius te Beetgum. No. 2 Mejuffrouw H. G. Peters te Deventer. No. 3 Mejuffrouw J. Jansen te Baarn. Eindexamen H. B. S. 5 j. c., provincie Utrecht. He Groep, geëx. 20 kandidaten geslaagd Wilhelmina van den Berg, E. van Gelder, P. Jongejan, W. A. Molen graaf!, J. L. Rauh, G. Sanders en Bertha van Slooten van de H. B. S. te Amersfoort; H. J. Harting, J. Mantel, J. de Ruijter en P. Smits van de R. H. B. S. te Utrecht; C. T. van Duin en A. H. Edelkoort van de Gem. H. B. S. te Utrecht; P. van Exter, extraneus. Afgewezen zes kandidaten. Onder leiding van mevr. Baron nesse Rengers hield gisterenavond de Amersfoortsche vereeniging tot bestrij ding der tuberculose een algemeene ledenvergadering in Ons Huis, ter behandeling van de Statuten. Als doel der vereeniging werd aan genomen de bestrijding der tuberculose in den meest uitgebreiden zin. Zjj tracht dit doel te bereiken door met de verspreiding van populaire geschriften en het houden van popu laire voordrachten de algemeene kennis betreffende de tuberculose te bevor deren het treffen en bevorderen van maat regelen om de verspreiding van tuber culose in het huisgezin, in werk plaatsen, scholen en alle voor het publiek toegankelijke plaatsen tegen te gaan het bevorderen van een doelmatige geneeskundige behandeling van on- en minvermogende lijders het uitoefenen van een deskundig, hygiënisch en propbylactisch toezicht in de woningen van on- en minver mogende lijders. De mininimum contributie werd vastgesteld op f 1. terwijl men tegen een verminderde contributie als be gunstiger de vereeniging kan steunen. Op de statuten zal de koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Getracht zal worden nog dit jaar in aanmerking te komen voor rijkssub sidie, terwyl besloten werd f750 aan te vragen. Meegedeeld werd dat alle medici zich bereid hebben verklaard zitting te nemen in den Raad van Advies van de officieren van gezondheid, die ook uitgenoodigd waren was echter geen antwoord ontvangen, behalve van dr. Lijnkamp, die echter wegens verschillende detacheeringen geen toe zegging kon doen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren besproken werd de ver gadering gesloten. Bij het departement van Oorlog is ingekomen het verslag eener stu diereis naar Zwitserland van den majoor der artillerie O. |fL. G. F. Aberson, vroeger alhier in garnizoen, betreffende de organisatie en de oefe ning der Zwitsersche veld-artillerie. Bij de examens voor een diploma M. U. L. O., waarvan het schriftelijk gedeelte werd afgenomen 10 en 11 Juli te Utrecht, slaagden gisteren voor diploma A acht candidaten, w.o. M. Azijnman van hierH. M. van Beek, van Leusden en C. W. van Beusekom, van Zeist. De examens worden deze en de volgende week voortgezet. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie van het Stort. Het fraaie zomer weer zal zeker morgenavond menig wandelaar naar dat fraaie plekje lokken. Door de politie is een minder jarige jongedame aangehouden, die hier reeds eenige dagen had rondge zworven en haar tijd in jolijt door bracht. Hedenmorgen is ze naar de ouderlijke woning te Bussum terug gebracht. Door de politie te Utrecht zijn aangehouden Louis Baramskij, oud 46 jaar en Bogumil Stanislau Galkouwski, oud 21 jaar, zeer vermoedelijk twee leden van een internationale zakken rollersbende. Daar een sterk vermoe den bestaat dat deze „heeren" ook elders reeds hun slag hebben geslagen, verzoekt de commissaris te Utrecht bericht van alle mogelijke aanwijzin gen omtrent het doen en laten van dit tweetal. Een „mijnheer" die nog 1} jaar te Veenhuizen moest doorbrengen, had ongevraagd vacantie genomen en kwam deze doorbrengen indeschoone omgeving van Amersfoort. Ongelukkig voor hem kon de politie dit niet dulden en rekende hem daarom in. Bij zijn overbrenging naar z(jn Rijks-tehuis verzette hij zich echter zoo heftig, dat de boeien er bij te pas moesten komen. BIRKHOVEN. Na al hetgeen over deze, thans geheel gemetamorphoseerde gemeentebezit ting in ons blad is geschreven, meenen we niet meer behoeven te wijzen op de behoorlijkheden van het bosch en de bijbehoorende velden. Bovendien verwachten we, dat morgen by de officieele opening, ieder Amersfoorter, die belang stelt in de plaats zijner inwoning, een uitstapje naar Birk- hoven zal maken, om zich te overtuigen van de meer dan keurige inrichting van het café-restau rant en van het hotel. Wjj waren hedenmiddag in de gelegenheid er een kjjkje te nemen en we waren niet alleen hoogst aangenaam getroffen door de meer dan hartelijke ontvangst door den heer Meursing, maar ook door de werkelijk fraaie, degelijke installatie van het geheel. Door de groote bereidwilligheid van den heer Kielder konden we ons overtuigen, dat moeite noch kosten zijn gespaard om een degelijk pension en een aangename uitspanningsplaats te scheppen. Aan alles is gedacht, zoodat met volle recht kan gesproken worden, van geheel naar de eischen des tjjds ingericht. De Amersf. Muziekvereeniging geeft morgenmiddag een matinee. We hopen, dat het terras, dat plaats biedt voor een 400 personen alsdan geheel be zet zal zijn. PREDIKBEURTEN. van Zondag 26 Juli 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10-J- uur, Ds. Haentjens te Haarlem. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. 10)- uur Ds. G. Wuite van Arnhem. BAARN. Het groot Nationaal Con cours van Harmonie- en Fanfare corpsen, dat op 29 en 30 Juli a. s. door het Fanfarecorps „Crescendo" gegeven wordt, ter herdenking van zijn 12-)- jarig bestaan en waaraan 57 muziek vereenigingen deelnemen, wordt op Dinsdagavond geopend met een feest-concert te geven door de feestvierende vereeniging. Uitgevoerd worden o. m. „Vroolijk Voorwaarts" Marsch opgedragen aan het feest comité van het Concours door J. H. v. Dapperen, directeur van Crescendo en „Feestklanken" opgedragen aan de Fanfare „Crescendo" door G. K. G. van Aaken. Wegens beursvacantie geen verslag en noteering. De millioenen-sergeant. Men herinnert zich nog wel de ge schiedenis der fabelen omtrent den 's- Hertogenbosschen millioenen-ser geant. Heel het land heeft tegen de dagen van April j.l. de bofferd gelukkig geprezen en de meest fantastische verhalen deden de ronde. Wij hadden toen al onmiddellijk geschreven, dat we van de heele historie geen sikkepit geloofden. Ze waren ons al te machtig, vooral in aanmerking genomen de verschillende ab- en dependenties, die een en ander wat sterk kruidden. Sinds dien waren er nog menschen, die maar altijd bleven gelooven aan den Amerikaanschen of weet ik wel ken oom, die in zyn laatste uren zijn verren neef in Nederland zoo schitte rend had bedacht. Een wellicht zouden ze nog hun overtuiging niet laten varen, ware het niet, dat groote ad vertenties in de „Prov. 's-Hert. Ct." hen voor goed hebben uit den droom geholpen. In de thans verschenen nummers lezen wij een groote advertentie van C. G. van Dijk uit Zalt-Bommel, waarin hij over twee kolom met zeer vette letters de menschen waarschuwt o.m. op zijn naam geen geld of goederen te geven of krediet te verleenen aan zyn schoonzoon den sergeant der in fanterie Crétier en diens echtgenoote Wilhelmina E. v. Dijk, en aan Hen- drika Antonie v. Dijk, in ondertrouw met schoenmaker Resseveur allen te 's-Hertogenbosch. De sergeant zelf plaatst nu ook een advertentie om op zijn naam geen gelden enz. te geven aan zijn schoon zuster. bovengenoemde Hendrika v. Dijk. Tevens meldt hij den volke, dat hy zelf noch zijn echtgenoote schulden hebben gemaakt op naam van C. G. v. Dijk te Bommel. Hen, die dit tegen kunnen spreken, noodigt hjj uit hier van melding te maken aan gemeld blad. Zoo zyn dan de millioenen naar de de maan en de mooie villa's of wat ook al, waar de gelukkige sergeant verder zijn dagen in dolce far niente zou slijten, zyn gebleken luchtkastee- len te zijn geweest. Een tragisch naspel voorwaar, na zooveel dagen van blijde verwachtin gen, gedurende welke een deel van het publiek zich by den neus heeft laten nemen. (Tel.) Een uur dood. Door een won derlijken brief baarde de Amerikaan- sche dokter Thomas Mulligan uit New Britain, Connecticut, te New- York groot opzien. De dokter stelde een der grootste New-Yorksche bladen er mee in kennis, dat in zijn huis een patiënte lag, die een uur lang dood i was geweest en daarop weer in het leven was teruggekeerd. Men zond 1 direct reporters, en deze spraken met I de patiënte, die hetgeen haar gedu rende haren dood is overkomen, in de kleinste bijzonderheden weergeeft. Ze was nog zwak en had groote moeite met spreken. „Alles was eerst erg zwart. Ik had het gevoel als gleed ik door een leege, wezenlooze ruimteoneindige afstan den scheen ik af te leggen. Na eenigen tijd werd het lichter en voor me ver scheen een zeldzaam licht, dat steeds L' in omvang toenam. Het was niet zooals het zonnelicht, maar veel lichter, een vlammend hel schitteren, dat alles doorscheen, en men kon niet zien, vanwaar dit licht kwam, want het was overal even sterk. Ik zag mej' plotseling temidden van geweldige;', menschen massa's, die allen glimlach ten en heen en weer wandelden. Plotseling zag ik mijn moederen naasl haar een verren bloedverwant, die eeo dertig jaar geleden stierf. Terwyl ik j tegen haar sprak, scheen het licht ui. te gaan, ik ontwaakte en keek in he'. gezicht van dr. Mulligan, die zich ovei my heen had gebogen." De dokter houdt staande, dat he: verstand van de zieke absoluut heidei is, dat van een trance-toestand geen sprake kan zijn, en dat volgens zijn bijzonder nauwkeurig onderzoek elke levensfunctie in het lichaam sti. stond. „Zoover myn geneeskundige kennis en ervaring gaat," merkte by. op, „was ze dood." De badkuur der beide ruiters. Voor de rechtbank var het Italiaansche stadje Sazzana zulle, dezer dagen wegens echtbreuk twet zusters, dames uit de hoogste Noord- Italiaansche kringen, en een luitenant, die gelijktijdig beider gelant was, te rechtstaan. De kennismaking had plaats in de zeebadplaats Spezzia, waarheen de beide mannen hunne betere helften voor het doen van een badkuur had den gezonden. Men stelde zich voor, echtgenooten, die hun jonge vrouwen naar een badplaats sturen, die tegelij kertijd vesting en garnizoensplaats is dus in het hol van den leeuw Deze leeuwenkuil was het hotel Grande Brettagne, waar ook een luitenant woonde, die na korten tijd van kamer- buur tot kamerpartner promoveerde De ergernis was zoo groot, dat zeifi het bediendenpersoneel aan het gedrar van hare meesteressen aanstoot nau en urenlang vol ontzetting door het sleu- 4 telgat waarnam wat erzich in het heiligt van het heiligdom, tusschen de drit afspeelde. Och, en er werden te Spezzi; en later te Milaan, waarheen het kla verblad verhuisde, zulke vreeselyto dingen afgespeeld, dat de heeren echt- JÉ genooten verbluft naar hunne hoofdenllB grepen. Overigens waren beide zuster;®] erg jaloersch op elkaar, en geen vatH beiden wilde de andere haren luite-Kj nant gunnen, tot ze later eön corn-H promis sloten, waaraan vrij stipt wen» gehouden. Zoo beperkte zich bijvoor» beeld de een er toe in een hoekje vai» de kamer te schreien en te weeklager: J terwyl de andere met den luitenanten in het teerste gefluister op den divarrT' minnekoosde. Natuurlijk ontkennen" alle drie in de grootste verontwaardi- ging en verklaren de wederzydscbnk verhouding als zuiver „idéaal" enH „geestelijk" maar wat het sleutelgat® en de gewoonlijk voor het slaapver trek der dames staande officierslaar- zen vertellen, klinkt wat realistischer, B

De Eemlander | 1908 | | pagina 2