WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. Laatste Berichten. Stoomvaartberichten. Beurs van Amsterdam. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 3 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 773.2 m.M. te Oxfordlaagste 755.2 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 4 Augustus 1908. Wind: Matige wind uit N.-lijke richtingen. Gesteldheid van de luchtAfwisse lende bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennacht F. 52 Hedenmiddag 12 uur F. 67 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Maandag 3 Aug. des morgens 7 uur 64» F. ring na een langdurige beraadslaging, terwijl de vacantie reeds ver gevor derd was, in verband met de plotse linge verwarring ten gevolge van het uitblijven van replieken. „Met dat al, er zal iets moeten ge beuren om uit de impasse te geraken. 'Niet alleen omdat de door de Eerste Kamer begeerde oplossing met de Grondwet in strijd, maar ook omdat zij onuitvoerbaar is. Hoe toch kan de Kroon bij den Raad van State aan hangig maken en bij de Tweede Kamer indienen een novelle, een voorstel tot wetswijziging dus, op ja, op wat Op iets dat in elk geval nog niet wet isl Want dit staat vast, een wijzi ging aanbrengen in de oorspronkelijke ontwerpen van Minister Nelissen kan de Tweede Kamer niet meer. Over die ontwerpen immers heeft z(j uitspraak gedaan. „Wil de Eerste Kamer haar fout herstellen, dan behoort zij alsnog, over de ontwerpen „zooals zij daar liggen", uitspraak te doen. Eerst na verwerping of plaatsing in het Staatsblad van die ontwerpen kan, hetzij van indiening van een novelle, sprake zijn. Practisch echter heeft de Regeering het in haar macht der Eerste Kamer dit Caudijn sche juk te besparen; en ter voor koming van tpdverlies is daarvoor zelfs alles te zeggen. Zij kan nl. haar oor spronkelijke ontwerpen intrekken en deze opnieuw, maar dan eenigszins gewijzigd, zooals zij dit wenschelijk acht, bjj den Raad van State en de Volksvertegenwoordiging aanhangig maken. Gelet op de groote urgentie van voorziening in den achterstand, mag op spoedige behandeling worden gerekenden in geen geval kan deze behandeling langer duren dan die van een novelle op een wet die er niet is." De „Stem des Volks" de werk loosheid hier ter stede besprekend, geeft als middelen ter leniging van de daaruit voortkomende ellende het vol gend lijstje van werken op, die h.i. moeten gebeuren. Ie het stichten van een gemeentelijk zwembad2e het afbreken van afgekeurde krotten 3e het bouwen van doelmatige ar beiderswoningen 4e het aanleggen van wegen5e het bespoedigen van de uitvoering der beraamde bouw werken, Hoogere Burgerschool, enz. enz.6e uitvoering der werkloozen- verzekering. Verder schrijft het blad„De gemeente heeft dus een massa goed werk te verrichten, dat tevens een blijvende waarde bezit. Door de vakvereenigingeo kan ge ijverd worden voor een buitengewone verkorting van den arbeidsdag tot hoogsten 8 uur b.v. Het werk dat er is kan dan over een zoo groot mogelijk aantal personen verdeeld worden. De werkloozen die niet geholpen kunnen worden door bovenstaande maatregelen, een uitkeering te ver strekken, zooals verleden winter reeds geschiedde. Ook zou de mogelijkheid van „emi gratie" overwogen kunnen worden door het bestaande comité." Hedenmiddag werd, ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, parade gehouden door de alhier in garnizoen zijnde troepen. De infanterie marcheerde langs den Leusderweg, Arnhemscheweg, Beuke- laan, Utrechtscheweg, Korte Berg straat, Oude Vlasakkerweg en Station straat naar de Regentesselaan. De cavalerie en artillerie sloten bij de Utrechtsche brug daarachter aan. De generaal-majoor, commandant van de 4e divisie, voor wien gedefi leerd werd, bad zich met zijn staf opgesteld aan de Oostzijde van de Regentesselaan, alwaar zich ook het Dag. Bestuur der gemeente bevond. Na het defileeren trokken de troepen den Utrechtschen weg af naar hun kazernes. Te Nijmegen is voor het eind examen H.B.S. geslaagd de heer H. v. d. Bijll Jr., tot Mei j.l. leering van de 4de klasse der Hoogere Burgerschool alhier. Kapitein J. A. F. Keetell van het 5e reg. inf. alhier in garnizoen, heeft tegen 1 Nov. a.s. pensioen aan gevraagd. In de Amersfoortsche Bad en Zweminrichting werden gediplomeerd A. A. Rieber, C. G. Pijl, C. van Dorssen en H. A. J. M. Vermolen, welke allen hun proef met goed gevolg afgelegd hebben. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag 9 Aug. a. s. des mor gens half elf een godsdienstoefening gehouden in het Logegebouw, waar in als spreker zal optreden Ds. C. B. Hijlkema van Haarlem. Een reiziger die zich gisteren avond uit Amersfoort met een der buurttreiuen naar Utrecht begaf en op het voorbalcoD bleef staan, werd ter hoogte van de Vechtbrug getrof fen door een voorwerp, dat vermoe delijk van den weg af naar den trein is geworpen. De reiziger bekwam een verwonding aan het linkeroog, die in het Ooglijdersgasthuis moest worden verbonden. De politie stelt een ern stig onderzoek in. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Juli. Brieven (Binnenland.) C. Tjassens Keiser Amersfoort. Wed. Pinedo Amsterdam. Lett. M A 800 Nieuws v. d. Dag Amsterdam. Mej. J. Groh Bunnik. Smit Bussum. J. Seiden Haag. Mej. F. Pot Leerdam. Brieven (Buitenland.) A. Salemink Muhlheim Rhein. C. Stuifenberg Ochterkosmeijer?. Briefkaarten (Binnenland.) J. van Amersfoort. Eist. Mej. A.H. Brouwer Utrecht. 4 blanco Briefkaarten (Buitenland.) P. Puien Frankfurt a/M. Conductor of the Prohibitionist Londen. 18 drukwerken. Een zeiljacht verbrand. Gisterenmorgen is een zeiljacht van de IJ-club, van den heer Hogewoning, ten noorden van Huizen in volle zee verbrand door het vlam vatten van een petroleumtoestel. De drie opvaren den sprongen over boord en werden, nadat ze twee en een half uur op rondhout hadden rondggedreven, op gepikt door de stoomboot „Volhar ding" die hen naar Amsterdam bracht. Veroorzakers van de 10 k i 1 o m e t e r-w e t. De auto H 355 reed gisterenmorgen in vliegende vaart op den jaagweg tusschen Broek in Waterland en Monnikendam ter hoogte van de Dijksbrug, twee wielrijders achterop, zonder tijdig de noodige signalen te geven. Onmiddellijk achter de wielrijders zijnde werd zeer luid getoeterd, waar door beiden schrikten, de een tusschen de boomen in den grasberm en de andere in de vrij diepe trekvaart terecht kwam. Met moeite werd hij door landarbeiders gered, terwijl de bestuurder der auto zich nergens om bekommerde en pijlsnel zijn weg ver volgde. (N. v. d. D.) Klokslag en Carillonbij nacht. Z(jn de klokslagen van een torenuurwerk des nachts als rustver- storend lawaai aan te merken en moet het slagwerk van de torenklok gedu rende den nacht tot stilstand worden gebracht Op deze vragen is, naar het Neues Wiener Journal meldt, door tet Reichs- gericht in bevestigenden zin geant woord. De zaak is in het kort als volgt Tusschen den eigenaar van het hotel „Rautenkranz", op de markt te Eise nach, en het kerkbestuur der evange lische gemeente aldaar was een quaestie ontstaan. De eerste verlangde, dat de klok van de tegenover het hotel gelegen St. Georgkerk na 10 uur des avonds niet meer zou slaan talrijke gasten toch van het hotel werden door den klokslag in hun nachtrust gestoord en indien het slagwerk des nachts niet tot stilstand werd gebracht, zou de eigenaar van het hotel door het weg blijven en spoedig vertrek der gasten benadeeld worden. Hij had reeds aan geboden aan het kerkbestuur jaarlijks een som van 400 mark te betalen, opdat men den man, belast met het uit-en weder inschakelen van het slagwerk, daarvoor een behoorlijke vergoeding zou kunnen geven. Aangezien het kerk bestuur op dit voorstel echter niet inging, diende de hotelhouder een klacht in bij het Reichsgericht, met het gevolg, dat het kerkbestuur in het ongelijk werd gesteld. Dat deze beslissing tot gevolg zal hebben, dat meerdere klachten van in het zelfde geval verkeerende hotel houders zullen worden ingediend, is wel waarschijnlijk. Een looze kwant. Pat, een Iersch arbeider, wonende te Phila delphia, moest een kuil graven. Den eersten dag was hij ijverig, groef en groef, maar schoot niet erg op. Het was zwaar werk. Den morgen van den tweeden dag vond hij tot z(jn schrik dat het gat, dat hij den dag te voren met zooveel moeite had uitgegraven, weder met ingestorte aarde was gevuld. Toen ging Pat er even bij zitten om na te denken, hoe hij dat kon voorkomen. En ai denkende kreeg hjj eenklaps een prachtig idee. Hij begroef zijn hou weel en zijn schop in de aarde, legde zijn jas en zijn levensmiddelen, die hij voor dien dag had meegenomen zorgvuldig aan den rand van het ingestorte gat, zoodat het precies leek alsof er iemand was meegesleurd in de diepte en ging achter een na- bjjzijnd boschje zitten. Het duurde niet lang of er kwamen menschen, die den toestand met een oogopslag begrepen. Vol schrik sprongen ze ter hulpe toe en togen ijlings aan het werk, om den levend begravene op te delven. Na een half uur zag Pat achter zijn boschje drie zweetende en vermoeide mannen bij den bijna geheel uitgegraven kuil staan, die elkaar verwonderd afvroegen waar dan toch wel de ingestorte man kon wezen. De sluwe Ier kwam toen uit zijn schuilplaats van daan en zei vroo- lijk lachend„Ik danke jullie wel, genteleraen, ik wist wel, dat jullie in dien kuil zouden vallen." Inbraak in een meisjes kostschool. In een meisjespensio naat te Antony dicht bij Parps, heb ben drie inbrekers een inval gedaan. Zij vermoordden de 69-jarige directrice en hadden, bijna een liarer secondan ten, die weigerde de sleutels dei- brandkast te geven, eveneens ver moord. De drie onverlaten zijn reeds gearresteerd. Twee hunner hebben reeds een volledige bekentenis afge legd. Bjj de arrestatie van een hun ner, Mauroy schoot deze op de in specteurs, zonder te treffen echter. Burgerlijke Stand van 3 Augustus 1908. GEBORENMartha, d. van Hen drik van 't Hoog en Geertruida Zwieserijn. OVERLEDEN Jan Velthuizen, oud 75 j. echtg. van Johanna van do Kuilen. Blijkens een regeeringstelegram van den gouverneur van Curasao be vat de Constitucional te Caracas een besluit van den president van Vene zuela, houdende intrekking van het exequatur der Nedeilandsche consuls in Venezuela met uitzondering van consul Hellmiind te Caracas. De Constitucional van 30 Juli bevat een brief van den minister van buiten- landsche zaken van Venezuela aan minister van Swinderen met de con clusie, dat Venezuela niet zal kunnen voortgaan met Ihet onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen met Nederland, zoolang geen satisfactie is gegeven voor de beleedigingen en tekortkomingen onzerzijds, met name het niet salueeren door de Gelder land van de Venezolaansche vlag, bij gelegenheid van het afhalen van Minister-Resident de Reus en de aanslag op den Venezolaan- schen consul op Curasao. Ook het bezoek van de Gelderland aan Venezuela binnen een jaar sedert het vorig bezoek, wordt als een tekort koming onzerzijds beschouwd. De Minister van Marine, Wentholt, is voor eenige weken naar het buiten land vertrokken. Konstantinopel. Berichten van de consuls melden, dat de afkondiging van de Grondwet in de meeste Klein- Aziatische steden met enthousiasme is ontvangen. Er komen alarmeerende berichten uit verschillende garnizoensplaatsen. In de gevangenis te Smyrna hebben ongeregeldheden plaats gehad, doordat de gewone gevangenen met geweld getracht hebben vrij te komen met de politieke gevangenen. Volgens berichten aan de consu laten zouden te Adrianopel twee regimenten infanterie aan het Jong- Turksche comité gehoorzaamheid heb ben geweigerd en besloten zij naar Konstantinopel op te rukken. Alle winkels werden gesloten. Groote paniek heerscht er onder de regeeringsbeamb- ten, die in het Fransche consulaat toevlucht zochten. Parijs. Zeven aanplakkers van den algemeenen Bond van Arbeid zijn gisteren morgen gearresteerd, terwijl zij bezig waren een „oproep aan het volk" aan te plakken. Later is er toch een in zeer heftige termen ver vat manifest onder het volk verspreid. Ontploffing te Peking. In het Duitsche deel van de legatie- wijk te Peking heeft gisteren een ontploffing plaats gehad. Eén Fransch en twee Duitsche soldaten werden gedoodzeventien soldaten gewond. De ontploffing ontstond, doordat er brand was ontstaan in stallen en voorraadschuren, en het vuur in aan raking kwam met een hoeveelheid ammunitie. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." Ambon", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Aug. van Suez. „Flores", van Batavia naar Amster dam, vertrok 1 Aug. van Marseille. „Grotius", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Aug. van Perim. „Java", arriveerde 2 Aug. van Am sterdam te Batavia. „Koningin Wilhelmina" arriv. 2 Aug. van Amsterdam te Batavia. „Rembrandt" van Batavia naar Amsterdam arriv. 3 Aug. te Duin kerken. I „Timor", van Batavia naar Amster dam, is 3 Aug. des nachts Dungeness gepasseerd. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Prins-Regent Luitpold" (Ham burg-Oost Azië) 1 Augustus 2 urn v.m. in Shanghai aangekomen. s.s. „Lützow" (Bremen-Oost Azië) 31 Juli 3 uur n.m. in Antwerpen aangekomen. s.s. „Grosser Kurfürst" (Bremen- New-York) 1 Augustus 1 uur n.m. van Bremerhaven vertrokken. s.s. „Therapia" (Marseille-Nicolajefl) 1 Augustus in Constantinopel aange komen. s.s. „Skutari (Nicolajeff-Marseille) 1 Augustus van Smyrna vertrokken. s.s. „Bayern" (Marseille-Batoem) 1 Augustus van Marseille vertrokken. s.s. „Prinz Eitel Friedrich" (Ham burg-Oost Azië) 31 Juli 10 uur v.m. in Napels aangekomen. 3 AUGUSTUS. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. schuld prijsh. Buitenl. schuld flauw voor Russen. Peru hetzelfde. Cultuurw. vast voor Barge Moormann. Vorstenl. iets flauwer. M(jnen flauw voorKetahoen, Simau hetzelfde. Cobar vast. Welgelegen hooger. Petr. vast voor Palembang. Perlak andere soorten hetzelfde. Tabak met be perkten handel doch vast. Amerik. hoewel met weinig handel, opende en bleef vast. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Hongarije. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 oostenrijk. Obi. Jan.—Juli MeiNov. Portugal. Obi. le Seiie 3e 3 1 1000. 3 f 1000. 2 Yd flOOO. 4 Kr. 2000. Ls. 100100/m. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. 500. Vorige koers 90' 891 75 98 A 97* 621 3 Aug. 90A S8|* 751 93| "A 62« 601 Rusland. 1884 Goud 5 G.R. Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 4 Hope Co. 89/90 4 6e Emissie 1894 4 Turkije. Obi. 1902 Argentinië. Obi. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obi. 1903 1901/2 Recs. Dou. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 100 £100 Industrieels en Firiantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f 500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found.aand.dll. 100( Un. St. Steel corp. dll. 1001 81* 81* ÖOg so* - oUfV 79fk 79** 170* 292* 294 108* 109A 8* 115* 116 38* 39 41* 44 A Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f500 St. Mij.Nederl. aand. f 500/1001 Amerika. Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obi. 4YS 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Conv. 1000 Cbic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 124* 124* 115* 115* 138* 138 8A 7** 21** 211* 66A 66* 63S 100* 103 414 418 241 24S* 377 379* S6A 86* 93* 93** 64* 27A 27* 23** 24* 25A 25* 57 57* Kansas City Obi. aand. 3 dll. 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obi. 4 dll. 1000 Rock Island aand. South rail South Pac Union Pac id. Conv. Obi. 4 Wabash gew. aand. pref. Prolongatie-rente 71* 311 82-J- 18* 19A 911 1511 93 13 A 274 3 Koersen van New-York. Van Heden. dll. 1000 dll. 1000 dll. 1000 dll. 1000 701 3111 I® A 19A 92* 153.1 93" 13jl 28A 3 A 31 FONDSEN. Slot van Oponingst gistoren van hoden Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Miss. Kan. Texas New-York-Ontario Norfolk Wester Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common. Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming prijsh. S7* 17* 24 31* 42 73* 92 J 18* 155* 45* 25 57 87* 17j 24* 31* 42* 93 19* 155* 45 Stoom- Boek- en Handelsdrukkerij S. W. MELCHIOR, Amersfoort,

De Eemlander | 1908 | | pagina 2