Aardappelen. Uit de Omgeving. ALLE BL EI. Stoomvaartberichten. Laatste Berichten. ADVEKTENTIËN Groot- en Kleinhandel A. WAGENAAR. Brandstoffen, L. YAN ACHTERBERGH. LOOSS KLEIN Hzn. Beurs van Amsterdam. 1663; doop van Wiliem Bosch tus- I schen 1714 en 1719 familie Lager- wey de keitrekking en keibegraving doop van Jan Frederick Teeckman 1686rehabilitatie van Willem van Dam na 1629geslachten Hooft v. Hujjs- duynen, Heermans, van Lilaar, Bar. v. Blockland, Kolfschoten, v. Muijlwyck en van Helsdingen, en zaken betrek king hebbende op Rhenen. Hierover ■werden inlichtingen gevraagd of zelf gezocht door de Heeren jhr. mr. E. van Berensteijn Utrecht, A. J. v. d. Meulen Utrecht, P. R. Kok Amers foort als voorzitter van de Oranje- vereeniging, T. G. H. R. Bönhoff Tiel, D. G. van Epen 's Gravenhage, P. J. Lagerweij Schiedam, dr. C. H. Pb. Meyer 's Gravenhage, jhr. mr. Wit- tert van Hoogland 's Gravenhage, W. E. v. Dam v. Isselt Amsterdam, W. J. F. Juten Bergen-op-Zoum, L. J. v. Beuningen van Helsdingen, Amers foort, A. M. E. des Tombe Amersfoort, dr. Jesse, Rhenen. Volgens rapport van de gemeente- geneesheeren was de gezondheidstoe stand in het afgeloopen jaar zeer gunstig. Epidemieën hebben zich niet vertoond. De enkele gevallen van kinkhoest, mazelen, diphteritis en scarlatine, die voorkwamen, hadden een gunstig verloop. In de zomermaan den zjjn zeer weinig gevallen van diarrhoea voorgëkomen. Voorgekomen zijn 1 geval van roodvonk, 4 gevallen van diphteritus en 2 van febris-typhoïdea. Alle lijders aan deze ziekten herstelden. De inentingen hadden op regelma tige tijden plaats. Het armwezen geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen Over het algemeen was de toestand over de behoeftige klasse in deze ge meente niet ongunstiger dan vorige jaren, ondanks de groote werkeloos heid in het afgeloopen jaar. Het aantal voortdurend of tijdelijk bedeelden is gestegen, hierdoor zijn de uitgaven van het Burger Arm bestuur een weinig vermeerderd, de gemeente behoefde echter geen grooter subsidie te verleenen daar de ver meerdering van uitgaven bestreden kon worden uit inkomsten uit andere hoofde. De meeste kerkelijke armbesturen blijken nog niet in staat in de onder steuning hunner behoeftige gemeente leden te voorzien. Van gemeentewege wordt aan kin deren van on- en minvermogenden kosteloos toegang gegeven tot de openbare lagere scholen 3e soort. Verder zijn aan het verslag toege voegd een vijftiental bijlagen. Ten eerste een tabel omtrent den staat der geldleeningen van de ge meente. Hierin zijn vermeld het jaar waarin de schuld is aangegaan, het oorspronkelijk bedrag der schuld, de rente-tax, het bedrag der schuld op I Jan. 1907, de aflossing in 1907, het bedrag der schuld op 1 Jan. 190S. Ook zijn aangegeven het doel, waar voor de schuld is aangegaan met opgave van de ramingscijfers, welke bij het aangaan der geldleening bekend waren en de betalingen gekweten uit de opbrengst der geldleeningen. Ten tweede een staat van aflossing der geldleeningen. Ten derde een beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot ver betering der volkshuisvesting in de gemeente Amersfoort is verricht. Ten vierde het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheids-commissie voor de ge meente Amersfoort, loopende van 1 Januari tot 31 December 1907, uit gebracht aan den Hoofd-Inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord- Holland en Utrecht en aan het Ge meentebestuur van Amersfoort. Ten vijfden het verslag omtrent den toestand en de exploitatie der gasfabriek van de Gemeente Amers foort gedurende het jaar 1907. Ten zesde het verslag der Commissie van bijstand voor het beheer en toe zicht op den Reinigingsdienst. Ten zevende het verslag van den toe stand van het Gymnasium te Amers foort over 1907. Ten achtste het jaarverslag over- 1907 aangaande den staat der bijzon dere inrichting voor Hooger Onder wijs ten behoeve van de katholieken der Oud-Bisschoppelijke Cleresie. Ten negende het verslag omtrent den toestand van het M. O. over 1907. Ten tiende een uittreksel uit het jaarverslag over 1907 van de Ver eeniging Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken. Ten elfde een uittreksel uit het Jaarverslag over 1907 der Vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool." Ten twaalfde het verslag van den toestand van het Lager onderwijs te Amersfoort over het jaar 1907. Ten dertiende het verslag der Com missie tot wering van schoolverzuim te Amersfoort over 1907, Ten viertiende het verslag, omtrent den staat van het Armwezen over 1907. En ten slotte het verslag omtrent den toestand van den handel en de nijverheid over 1907. NIJKERK. Bij Kon. Besl. is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondis- sements-rechtbank te Breda, mr. D. J. Kuipers, thans burgemeester der gemeente Njjkerk. BAARN. Het bestuur van het fan fare-corps „Crescendo" te Baarn heeft namens H. M. de Koningin-Moeder een schrijven ontvangen, waarbij dank betuigd wordt voor de hulde door ge noemd corps op 3 Augustus j.l. aan H. M. gebracht bij Hoogstderzelve terugkeer naar Soestdyk. DRIEBERGEN. Te 's Gravenhage slaagde gisteren voor het examen Engelsch L. O. mejuffr. E. P. A. Boo mer, alhier. Een klaagtoon. „De Tel." schrijft In de Warmoesstraat te Amsterdam heerscht tegenwoordig een toestand, die onzen naam van wereldstad weer alle eer aandoet. Heel den dag, maar vooral des avonds, is de apache daar onbeperkt heerscher. En dat vooral de vreemdelingen van zijne tyrannie te lijden hebben, spreekt vanzelf. Geen „miss" of bevallige Franqaise komt ongemoeid ,door de Warmoesstraat. Men trekt haar de voiles van 't ge laat, bevochtigt witte japonnen met 'n bruinachtig sap, om nog niet te spreken van de liederlijke taal, waar mee de heeren bij voorkeur argelooze vreemdelingen ontvangen. Het gevolg is dan ook, dat o.a. de directie van het „Bible Hotel" baar gasten den goeden raad geeft, niet van den uitgang Warmoesstraat gebruik te maken, en de vreemdelingen deze buurt hoe langer hoe meer gaan ver mijden, wellicht er wel toe komen, de geheele hoofdstad in het vervolg van hun bezoek te spenen. Dat een en ander den neringdoenden veel schade berokkent, behoeft zeker geen betoog. Doch er is meer. Wjj meldden reeds dat herhaaldelijk de fatsoenlijke cafe's uit dit kwartier vergeefs mu- ziekvergunning hebben verzocht. Door het muziek-verbod is het in den om trek Dam en Warmoesstraat 's avonds doodscher dan doodsch. Alleen de apache, onttrokken aan een voldoend politie-toezicht, raast en tiert er naar hartelust. De zaken gaan in de War moesstraat dan ook alle zonder uit zondering zeer slecht. Niet alleen door de slechte tijden, doch tevens door bovengemelde omstandigheden. Vele huizen staan leeg en blijken niet verhuurd te kunnen worden, alles een gevolg van het optreden der baldadige rustverstoorders. Ten 'einde nu te trachten verbetering te bren gen in de heerschende wantoestan den, zullen, naar wij vernemen, de bewoners der Warmoesstraat eene buurtvereeniging vormen. De eerste daad dezer vereeniging zal zijn, het zenden van een adres aan het hoofd der politie d. i. in dit geval aan den waarnemenden burgemeester met het verzoek, door verscherpt politie-toezicht een einde te maken aan het rijk van den „apach", en tevens om het muziek-verbod in te trekken. Een duur zaakje. Maandag namiddag werden op bet stationster rein der H. IJ. S. M. aan hetstation Malie baan te U trecb ttwee paarden onbeheerd gevonden, zoodat de dieren aan de politie ter verdere verzorging werden overgegeven. Gisteren werden de dieren gerecla meerd door een paardenhandelaar te Purmerend, die, zooals het wel meer gebeurt, de rossinanten aan een hem onbekenlen dry ver had afgegeven met de order ze voor vervoer^aan te geven en te verzenden. De eigenaar spoorde kalm naar Purmerend in de gedachte dat zijn dieren zouden volgen de dry ver liet de dieren echter aan hun lot over. De geschiedenis kwam den paar denhandelaar nog duur genoegbehalve dat hij dubbele reiskosten had, moest hij nog stalling, boete, etc. betalen. Het lijk van den vermiste? Sedert geruimen wordt te Rotterdam vermist de graanhandelaar v. Z.Nu is dezer dagen uit de Maas een lyk opge haald, in verregaanden staat van ont bindingen gehuld in een pak werkmans- kleeren. De familieleden van v. Z. heb ben het stoffelijk overschot niet her kend ofschoon, wat de gestalte betreft, 't niet onmogelijk is dat het de lang vermiste was. Door den bliksem ge dood. Te Veenendaal sloeg by het hevige onweder de bliksem in het na burige Ederveen by den landbouwer Lagerwey in het huis. Aanvankelijk werd niets bemerkt. Toen echter den geheelen dag de deur gesloten oleef, openden de buren gisteren het huis en vonden man en vrouw dood in hun woning. De moord in een kost school. Betreffende den moord op de directie van de kostschool in Antoiny by Parijs, waaromtrent we in onze courant reeds iets mededeel den, wordt thans nog gemeldDe misdadigers drongen even na midder nacht de kamer binnen waar de directrice en de onderdirectricesliepen. Reeds een uur te voren hadden de beide vrouwen iets verdachts gehoord, maar ze hadden gemeend dat het katten waren of de wind, die tegen de gordijnen waaide. Plotseling echter had de onder-directrice, die wakker lag, by het licht van het nachtlampje, drie schaduwen naar binnen zien glijden. Zij hadden maskers voor. Een der mannen had een ijzeren stang in de hand. De oude dame was niet bij machte een schreeuw te geven.'Zij hoorde den man met de stang haar toefluisteren Als je roept, slaan wij je dood. Zeg ons waar het geld ligt, dan zullen we je niets doen." In plaats van te antwoorden, tracht te de arme vrouw de uitgestoken vuist van ,den inbreker af te weren. De beide anderen stonden onbeweeglijk bij de deur. Eensklaps weerklonk er aan het einde van de kamer een ontzettende gil. Madame Larrieu, de directrice, was ontwaakt en had den toestand dadelijk begrepen. Zijsprong op, greep den man by de keel en riep „Jij ellendige dief en moorde naar 1" Verder kwam ze niet. De man had haar met zijn ijzeren voorwerp met volle kracht een slag op het hoofd gegeven. Toen wierp hy zjjn slachtoffer in het bed terug. De nacht lamp viel om en brak. De moordenaar sloeg in het duister met zijn ijzeren wapen op de in het bed liggende dame. De ongeveer zestig meisjes en haar leeraressen sliepen intusschen rustig verder. Eerst toen de linnen juffrouw van het pensionaat de slaap zaal kwam binnenstormen met een bloedend hoofd en oog en om hulp schreeuwde, werden ze wakker. De linnenjuffrouw wees naar de donkere corridor en schreeuwde angstig,Ik heb hooren roepenIk wilde te hulp komen. Maar een gemaskerde man heeft mij gestooten en geslagen I Toen viel ze bewusteloos neer. De arme kinderen waagden het niet zich te bewegen. Er heerschte een doodsche stilte in de groote, slechts door een enkel flauw vlammetje ver lichte ruimte. Plotseling kwam een der bandieten in de zaal. Hy zag zich tegenover al de angstige meisjes in hare witte bedden. Met gevouwen handen strekten de meeste de armen naar hem uit en smeekten „Goede, beste man, och doe ons alsjeblieft niets." Op dit moment kwam de kleine twee-en twintig-jarige leerares mej. Antonie in haar lange witte hemd op den moordenaar toe, greep hem bij de handen en versperde hem den weg. Maar de man maakte geen enkele be weging. Hij scheen door het zonder linge gezicht, dat zij hom opleverde, geheel buiten zich zelf. Hy stamelde alleen ,Ik zal u niets doen. Ik zal u werkelijk beschermen, als men u iets doet. Neem mij niet kwalijk ik ben maar een arme kerel." Daar mede maakte hij zich los en ging de deur uit. Toen hy de zaal uit was. sprongen de meisjes uit bed, openden de ramen en maakten alarm. Buren kwa men aansnellen en drongen in de kamer van de directrice. Zy was vreeselijk gewond. Zij kwam nog eenmaal tot bewustzijn en haar biechtvader hoorde haar murmelen „Hij is het geweest, de ellendeling. Ik heb hem groot ge bracht, en hy heeft mij doodgeslagen." De verdenking viel dadelijk op den thans zevenentwintigjarigen pleegzoon en neef van de oude dame, Louis Lar rieu, die een slecht mensch was ge worden. Hy had zyn pleegmoeder reeds acht dagen te voren om 600 francs gevraagd. Aan den morgen van den dag waarop de moord werd gepleegd had hij haar een dreigbrief geschreven, waarin stond, dat bjj, als ze het hem niet goedschiks wilde geven, het met geweld zou nemen. 's Morgens om half acht was Lar rieu met een van zyn medeplichtigen gevat, de derde werd later aangebon den. De beide laatsten, Quesnel en Mauroy genaamd, zyn recidivisten. Quesnel is de man die zich in de slaapzaal zoo ridderlijk heeft getoond. Het meisje van Quesnel, die de mas kers had gemaakt, werd eveneens gearresteerd. Burgerlijke Stand van 6 Augustus 1908. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Flores", van Batavia naar Amster dam, passeerde 6 Aug. Kaap Carvoeiro. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Prinz Eitel Friedrich" (Ham burg-Oost Azië) 5 Augustus 4 uur v.m. in Suez aangekomen, s.s. „Lützow" (Bremen-Oost Azië) 4 Augustus 1 uur n.m. van Southamp ton vertrokken. s.s. „Kronprinz Wilhelm" (Bremen- New York) 4 Augustus 1 uur n.m. in New York aangekomen. s.s. „Kronprinzessin Cecilie" (New York-Bremen) 4 Augustus 12 uur v.m. van New York vertrokken. s.s. Kaiser Wilhelm II" (Bremen- New York) 5 Augustus 12 uur v.m. van Southampton vertrokken, s.s. „Therapia" (Marseille-Nicolajeff) 5 Augustus in Nicolajeff aangeko men. s.s. „Skutari" (Nicolajeff-Marseille) 5 Augustus van Napels vertrokken. s.s. „Preussen" (Batoem-Genua) 5 Augustus in Constantinopel aange komen. De kapitein luitenant ter zee Albarda zal deel uitmaken van de état-major van het pantserschip Heemskerck, dat 11 Augustus ter ver sterking van onze scheepsmacht in West-Indië naar de Cara'ibische Zee vertrekt. B(j heden te Woerden gohou- den hippische feesten werden door Amersfoortsche officieren de volgende prijzen behaald. Groot concours voor springpaarden 5e prijs, luit. H. J. van Rijssen, met Mary, Eerv. verm. luit. H. Matboii met Held. Sauts couples, gereden door heer rijders le prijs, luit. H. Mathon met Held, 2e prijs, luit. H J. van Ryssen met Mary, 4e prijs, luit. R. Wilson met Debutant. De Daily Express verneemt, dat Koning Eduard, vergezeld van de Koningin, voornemens is een officieel bezoek aan Berljjn te brengen in het begin van het volgend jaar. in alle soorten Aanbevelend, MAGAZIJN, MUURHUIZEN 29. GEBORENTheodora Antonia, d. van Timotheus Krijnen en Maria van de Pol. Maria Margaretha, d. van Maurits Carel Smit en Margaretha Johanna Christrina Arentzen. ONDERTROUWDIJsbrand van Koot en Gerritje Mulder. Gen it Bos en Jannetje Reintje van Diermen. OVERLEDEN Alexander van Plate ringen, oud 15 d. OKVE8TIOP 1S9Q. HANDEL IN ie KWALITEIT WiagazijHtMi: Koestraat, Et-stel kantoor: Arnhemschestraat i „De Orra&f vein Atlone". Drieringeiiatraat 3, "Pianostemmer en Reparateur. 6 AUGUSTUS. Opgave van de Firma Lamaison Bouwek Co. Holl. schuld prysh. Buitenl. schuld iets vaster voor Russen, eveneens voor Domingo en Peru. Cultuurw. vast voor Vorstenl. Barge Moormann betzelfde. Handel mij. flauw. Mijnen lager voor Redjang Lebong. Ketahoen hetzelfde. Gr. Cobar flauw met aangeboden slot. Petr. wat lager. Tabak met zeer vast slot. Amerik. opende kalm met geringen handel, het slot ook wat lager. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Hongarije. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.—Juli MeiNov. Portugal. Obi. Ie Serie I n 3e f 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. Ls. 100—100/m. 4 4 3 3 Kr. 2000. Kr. 2000. Frs. 100. 500. Vorige koers 90-J 89 75|- 60$ 6 Aug. 90! 75TV 97 A 97 60 Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 4 20 1880 4 G.R. 625 Hope Co. 89/90 4 G.R. 625 6e Emissie 1894 4 G.R. 625 Turkije. Obi. 1902 4 frs. 500/2500 Argentinië. Obi. 1896/99 4 100 Brazilië. Funding Loan 5 100 Obi. 1903 5 100 1901/2 Recs. Dom. republiek. m. tick. 1901 100 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel My. aand. f 1000 Kon. Petrol. My. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f 500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found.aand.dll. 100( Un. St. Steel corp. dll. 100( 88H 89 86 88$ S0| 79fü 79| 79H - 91! 95! Ill 1 1701 169! 294 j 110 110 6 6 117! 114$ 40,7 39« 45» 45| Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. 11000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederl. aand. f 50U/1000 Amerika. Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obi. 4Va 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorweglseningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 Kansas City Obi. aand. 3 dll. 1000 71 71 Missouri aand. dll. 1000 32A 32 127 129! id. 2e Hyp. Obi. 4 dll. 1000 83-$ Rock Island aand. dll. 1000 18$ 19 South rail dll. 1000 20A 93-A 2U-A 137! 137 South Pac dll. 1000 93A Union Pac 154$ 154 8 8 id. Conv. Obi. 4 dll. 1000 93-A 131! 93 21$ 22A Wabash gew. aand. 13$ 66H 66| pref, 28$ 27$| Prolongatie-rente 3$ 3! 649 650 KoerNon van New-York. 107$ 4211 255 10S Van Heden. 428 258$ 393 FONDSEN. Slot van glatoron Oponiugsk van lioilen 394 Atchison Topeka Rock Island Common 87! 18! 87| 18! 23! 23j S9f! Miss. Kan. Texas 31$ 42! 31$ 97$ New-York-Ontario 42$ Norfolk Wester 73$ 87Ü 87| Southern Pacific 94$ 94! 94 Southern Railway 19$ 65! 66 155$ 155! 28 27$ U. S. Steel Common. 46! 46! 24$ 25f! 23$$ Kansas Cy South 25} 25$! 571 do. do. Pref. 57$ 57! Stemming nauw. prijsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3