WEERBERICHT. Tkermometerstaiid BINNENLAND. Kunst- en Wetenschap. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 8 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Valentia; laagste 746.1 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 9 Augustus 1908. WindMatige N.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt tot betrokken,(weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennacht F. 61 Hedenmiddag 12 uur F. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 8 Aug. des morgens 7 uur 66° F. tgt eene bloedige botsing tusschen de ambtenaren der regeering, de politie, de troepen en de arbeiders, hecht men eerder geloof aan de lezing die de volksbladen van het gebeurde geven dan aan de officieele mededeelingen. Het is niet de schuld van de menschen, dat officieele berichten een weinig ge wantrouwd wordenmen is zoo dik wijls daardoor bedrogen. Maar in dit bijzondere geval worden de officieele rapporten omtrent de bloedige too- neelen bij Parijs door zoovele onver dachte getuigen bevestigd, dat men wel moet gelooven wat zij zeggen, dat de leiders van de C. G. T. met de grootste lichtvaardigheid hunne volgers hebben blootgesteld aan wezen lijke gevaren en dat de politie en de troepen inderdaad getergd werden. Immers had men te doen met een oproer, met een poging tot opstand. De C. G. T. zou, als zij kon, maar zij kan het niet, gaarne een nieuwe revolutie over Frankrijk brengen. Het zonderlinge middel dat zij in den laatsten tijd aanwendt, de al- gemeene werkstaking voor een be paalden tijd, slaagt volstrekt niet. De stakers, die aan de bevelen van de leiders gehoorzamen, loopen groot gevaar de slachtoffers te worden van hunne schaapachtige volgzaamheid. Wie het goed meenen met het volk, met de velen die ontberen en lijden, trachten geleidelijk de toestanden te verbeteren. Zy gelooven aan de evo lutie. Zij beschouwen de pogingen om eene nieuwe revolutie te doen ont staan als het werk van fanatieken, zoo niet van misdadigers. Maar de C. G. T. is voor de revolutionaire methode. Het wordt erkend door een zoo onverdacht getuige als de Parijsche correspondent van het hoofdorgaan der Duitsche socialisten, de Vorwarts. Hij zegt, dat dat de Fransche arbeiders syndicaten zich oefenen in revolutio naire gymnastiek. Zij houden vooroefe ningen voor den grooten dag der om wenteling, waarvan zij, bevangen in de waanvoorstellingen door de een zijdige studie der groote omwenteling by hen gewekt, telkens spreken. Alsof de wereld niet vooruitgegaan ware, alsof de regeeringen van deze dagen die van voor honderd jaar ge lijken en alsof de arbeiders ook nu nog niets zouden hebben te verliezen De C. G. T. kan niet hopen de overwinning te behalen. De algemeene werkstaking is een revolutionaire hersenschim. Maar intusschen kan zij veel kwaad doen en de heer Clémen- ceau, die zich zeiven vroeger schert send de eerste politieagent van Frankrjjk heeft genoemd, neemt maat regelen om het gevaar dat minder den staal dau do misleide arbeiders dreigt, te voorkomen. Hij kan niet anders. Elke regeering is in de eerste plaats gehouden orde en rust te handhaven. DUITSCHLAND. Het geschil op de werf „Vulkan" te Stettin schijnt ten nadeele van de klinkers te zullen afloopen. De vak organisaties hebben namelijk verklaard, dat de ondersteuning niet verder zal kunnen worden verleend, daar de klinkers gedurende de uitsluiting eischen hebben gesteld in strijd met den wil van de organisaties en daar door niet alleen inbreuk hebben ge maakt op de afspraken van 3 Mei 1907, maar ook hebben gezondigd tegen het reglement. Bovendien is het niet te verwachten, dat men by een strijd, waarin bij een uitbreiding der uitsluiting tot alle takken van de metaalnijverheid te Stettin, 45.000 arbeiders zouden worden betrokken, op succes zou kunnen rekenen. Ook de Vorwarts verklaart, dat de klinkers niets meer te hopen hebben. „Onder deze omstandigheden", zegt het Berl. Tagebl. „zal huD wel niets anders overblijven dan toe te geven." FRANKRIJK. Naar aanleiding van het feit, dat reeds een paar malen Parijs in donker is gehuld geweest in de laatste dagen, al was het ook voor korten tjjd, schijnt de Regeering de electriciens toch niet te vertrouwen. Zij deed de electricitaitsfabriek be zetten door de electriciens van de genie en door troepen om de leidingen te beschermen. Een afdeeling genisten-electriciens zal bovendien te Parijs in de kazernes ingekwartierd worden. TURKIJE. De Sultan belooft zoo dikwijls, dat hij nu werkelijk van plan is de Grond wet te handhaven, dat men er aan zou gaan twijfelen, of hij het wel meent. Nu weer gisteren. Na het Selamlik ontving hij het corps diplomatique en liet hy een verklaring voorlezen, waarin hij op zijn eerewoord als souverein belooft de herstelde grondwet te zullen eerbiedigen en zich in de toekomst strikt daarnaar te zullen gedragen. De ambassadeur van Italië her haalde nogmaals de gelukwenschen van het corps diplomatique en sprak zijn vreugde uit over het gebeurde, waarmede de geheele wereld is in genomen. Isset Pasja, de voormalige chef der geheime politie in Turkjje, die om de woede van het volk te ontgaan, het land verliet, moet volgens een bericht aan de Petit Parisien op een Fransche mailboot te Marseille z(jn aangekomen en onmiddellijk naar Parijs zijn doorgereisd Hoewel hij zich had laton scheren, hebben twee andere zich aan boord bevindende Turken hem toch berkend. om de beslissing van zijn voorganger ongedaan te maken. Het verder verloop der historie is bekend. Als de meest geschikte hoofd commies, die zoowel, wat zijn persoon, als zijn keunis betreft, voor de be trekking van eerst-aanwezend ambte naar te Zwolle in aanmerking kwam, werd de heer Snijder aangewezen, die dan ook met 1 Juli j.l. naar Zwolle is overgeplaatst. De kwestie-Snijder werd intusschen een zeer eigenaardig licht op de ruzie, welke reeds geruimen tyd tusschen den secretaris generaal en het hoofd bestuur der posterijen bestaat. Het is duidelijk, dat deze toestand op den duur onhoudbaar is, wil men niet tot een volslagen desorganisatie van het ongeveer 12,000 man sterke personeel der posterijen en telegrafie geraken. Vereenvoudigde spel ling. Van een 6 tal leden van den raad der gemeente Winschoten is heden bij den heer burgemeester het verzoek ingekomen tot het beleggen van een buitengewone vergadering van den gemeenteraad, teneinde te bespreken de al- of niet- wenschelykheid van de invoering der Kollewynsche spelling met het nieuwe leerjaar op de open bare lagere scholen en het Gymnasium is genoemde stad. Ned. R.-K. Typografen bond. Men verzoekt aan het Centrum opneming van de volgende motie De afdeeling Amsterdam van den Ned. R.-K. Typografenbond in haar huishoudelijke vergadering op 3 Aug. kennis nemende van de mededeeling van het ontslag van een harer leden tevens aanhoorende de mededeeling, dat de patroon, waar bedoeld lid werk zaam was, Iwegens slapte van werk zaamheden, een maatregel wilde toe passen om geen werkloozen te maken, doch waarbij allen waren betrokken alsook vernemende, dat tegen dit voornemen is geageerd door het bestuur van den A. N. T. B. en daarentegen is aangespoord tot ontslag van de zg. „losse" werkkrachten daarbjj met reden veronderstellende, dat bij genoemd bestuur bekend was, dat meergenoemd lid de eenig „losse" werkman en tevens lid onzer afdee ling was in aanmerking nemende bovendien, dat op het laatstgehouden congres van den A. N. T. B. is aangespoord tot het tegenwerken van de Christelijke Typogravenvereeniging neemt aan, dat de aangeduide han deling een gevolg is van dit laatste spreekt hierover haar scherpe af keuring uit, waarschuwt elk niet bij den A. N. T. B. aangesloten typograaf op z'n hoede te zyn, ver zoekt heeren boekdrukkers-patroons dergelijke adviezen niet op te volgen en draagt haar bestuur op, deze motie te publiceeren. Ambtenaren-ruzie. Men schrijft uit Den Haag aan de „Tele graaf In verband met het eenigszins opgewonden stukje van rnr. Levy, be treffende de overplaatsing van den hoofdcommies der posterijen, den heer D. Snijder, van het hoofdpostkantoor te Amsterdam naar het postkantoor te Zwolle, weet men aan Waterstaat het volgende mede te deelen Bedoelde heer Snijder, is niet uit „willekeur" of tot „straf" naar Zwolle overgeplaatsimaar, omdat het „dienst belang" dit medebracht, hetgeen hem ook ambtelijk is medegedeeld door den waarnemend directeur-generaal der posterijen. Deze hoofdambtenaar, die deze geheele zaak heeft behandeld, tijdens de afwezigheid van den heer Pop, den directeur-generaal der poste rijen meende, dat het niet gewenscht was, om den heer Snijder precies uit te leggen, waarom juist het „dienst belang", reden zijner overplaatsing, geen nadere uitlegging toeliet. Want, wat is n.l. het geval De directeur generaal der posterijen moet verleden jaar aangedrongen heb ben op ontslag van den directeur van het postkantoor te Zwolle. De secre taris-generaal van Waterstaat, ge steund door den toenmaligen minister Kraus, wilde daarvan echter niets hooren. De postdirecteur te Zwolle moest gehandhaafd blijven. Vooral de heer Salverda de Grave, de secretaris generaal, wist den minister er toe te krijgen, dat deze den directeur-gene raal gelastte om, tot steun en hulp van den directeur te Zwolle, een zéér geschikten hoofdcom mies aan te wijzen. Hoewel toen reeds démissionair, liet minister Kraus zich hiertoe toch vinden. Zoo stond deze zaak, toen minister Bevers aan het bewind kwam, die door dm'e'fden sfcrotaris-gpnerail "oirge- licht, natuurlijk geen aanleiding vond, Erkenning van natuur lijke kinderen. De minister van Binneulandsche Zaken heeft, naar „Het N. v. d. D." meldt, aan de Commissarissen der Koningin afschrif ten toegezonden van de volgende circulaire van den minister van Jus titie aan de Voogdijraden, met verzoek aan het daarin bedoeld streven mede werking te verleenen Ter verbetering van den misstand, dat vele ouders van natuurlijke kin deren in gebreke blijven tot erken ning daarvan over te gaan, heeft het bestuur der gemeente Amsterdam, in vereeniging met de beide Voogdijraden daar ter plaatse, in de laatste jaren een stelsel toegepast, dat inderd lad verrassende uitkomsten heeft opge leverd. Daar deze zaak mij alleszins aanbe velenswaard en van groote maatschap pelijke beteekenis toeschijnt, meen ik wel te doen u met de verrichtingen ter zake van genoemde Voogdijraden en Gemeentebestuur in kennis te stellen. Sedert de tweede helft van 1906 nl. wordt (in verband met een verzoek van den secretaris van den Voogdijraad Am sterdam II, om zoo mogelijk mede te werken tot bevordering der erkenning van natuurlijke kinderen) vanwege den Burgerlijken Stand, by elke aan gifte van geboorte van een niet- erkend, natuurlijk kind, afgegeven een kaart, als de hierbjjgaande met A gemerkte, met uitnoodiging, die kaart persoonlijk aan de moeder te overhandigen. Zeer vele moeders vol doen aan het bij gemelde kaart tot haar gericht verzoek en verschijnen, niet zelden met de respectieve vaders, op het bureau van den Burgerlijken Stand, ten einde tot de erkenning over te gaan. Aan de afwezig gebleven moeders wordt na verloop van 3 maanden sedert de afgifte van kaart A ander maal, thans per post, eene oproeping verzond»n hjj epn kmrt a's die ge- 1 merkt B. Ook aan die oproeping wordt door velen voldaan. De namen en adressen der ook dan nog niet verschenen moeders worden periodiek (gewoonlijk elke maand) opgegeven aan den Voogdijraad. Op aansporing door of vanwege den secretaris van dien Raad gaan dan nog velen tot de erkenning over. In de meeste gevallen bleek tot dus verre, dat onbekendheid met de be teekenis der erkenning de reden was van het verzuim dier rechtshandeling. Voor nadere bijzonderheden omtrent de verkregen resultaten verwys ik naar bijgaand, door het Amsterdamsch Gemeentbestuur aan mjjn departement ingezonden statistisch overzicht. De gunstige uitkomsten, te Amster dam verkregen, geven mij aanleiding u uit te noodigen het voorbeeld van den Voogdijraad aldaar te volgen en met de ambtenaren van den Burger lijken Stand in uw ressort ter zake in overleg te treden. Door myn ambt genoot van binnenlandsche zaken wordt aan de gemeentebesturen van deze zaak kennis gegeven, met verzoêk u de gewenschte medewerking te willen verleenen. Het komt mij intusschen gewenscht voor, dat maatregelen worden getrof fen, dat de namen der betreffende ouders niet tegen hun uitdrukkelyken wil door den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand aan den Voogdijraad worden medegedeeld. Ten einde zulks te bevorderen, ware door dien ambtenaar, alvorens tot den evenbedoelden stap over te gaan, een schrijven aan de moeder te richten, waarin wordt medegedeeld, dat haar naam zal worden opgegeven, zoo zy niet uitdrukkelijk te kennen geeft, dat zy zulks niet weuscht. Voorts schijnt het my aanbeveling te verdienen de kaart B in gesloten enveloppe te ver zenden. Aangenaam zal het my zijn van u te mogen vernemen, dat van deze circulaire door uwen Raad nota is ge nomen, terwjjl ik er prijs op zal stel len, indien u in uwe jaarverslagen aan mijn departement uitvoerig van uwe bemoeiingen ter zake en van de verkregen uitkomsten zoo op zichzelf als statistisch vergelijkend, verslag zou willen doen. VALLENDE STERREN. H. schrijft in de Zutph. Cour. .- Augustus is de maand van het jaar, waarin men de meeste vallende sterren kan verwachten, voornamelijk daar de aarde dan de baan kruist van een dei- voornaamste meteorenzwermen, die der Perseïden, aldus genoemd naar het straalpunt van den hoofdstroom in het sterrenbeeld„Perseus". Zy staan in verband met de groote komeet van 1862, wier baan samenvalt met die der meteoren. Hoewel nu de aarde den loden Augustus en eerstvolgende dagen door het dichtst van den stroom gaat, ziet men de voorloopers somtijds reeds in de tweede week van Juli, de achter blijvers wel eens tot omstreeks 21 Augustus. De rijkdom aan vallende sterren der tweede week van Augus tus werd steeds in vroegere eeuwen opgemerkt, men noemde deze dan ook de tranen van den heiligen Laurentius, wiens feest invalt op 10 Augustus. Dat dit natuurwonder bij onontwik- kelden schrik en ontsteltenis teweeg bracht, is niet te verwonderen, te meer, daar terwijl de zwerm in lateren tijd meer is uiteen gegaan, het aantal vallende sterren toen aanzienlijker moet zijn geweest, dan thans. Een Europeaan in Zuid Carolina be schrijft den schrik, dien zulk een sterrenregen onder de negers op zyne plantages teweegbracht, onder meer als volgt„Ik werd plotseling uit den slaap opgeschrikt. Angstkreten en smeekbeden der negers, wel 600 tot 800 in getal, troffen mijn oor. Ik kan u moeilijk zeggen wat mij het meest trof, het ontzagwekkend schouwspel of de wanhoopskreten der negers. Hon derden lagen plat op den grond, eeni- gen stom van ontzetting, anderen luid weeklagend en met de handen gevou wen, den hemel om genade smeekend. Het schouwspel was ook waarlijk schrikwekkend, want nooit viel de regen dichter dan de sterren van den hemel, die als een vuurregen op de aarde scheen te zullen vallen." Hoewel nu dusdanige sterrenregen wel niet is te verwachten en het licht der maan, het is den llden volle maan, vooral wat de kleinere meteoren be treft, der waarneming niet gunstig is, kan het toch allicht de moeite loonen by genoegzaam helderen hemel naar vallende sterren uit te zien. Het sterrenbeeld „Perseus" is ge makkelijk te vinden. Het staat vóór middernacht aan den N.Oostelyken hemel onder de vijf hoofdsterren van het sterrenbeeld „Cassiopes", te zamen een W. vormende, in den Melkweg gelegen. Bjj Kon. Besl. is D. P. M. Gras- winckel met al zyn wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en' jonkvrouw. By Kon. Besl. is de majoor J. van Toorenenbergen, thans van het 9de regiment infanterie, ter zake van tijdelijke ongesteldheid, op non-activi. teit gesteld. De politie alhier heeft Donder dag een persoon aangehouden, die nog 6 maanden gevangenisstraf moest ondergaan. Hjj is naar Utrecht over gebracht teneinde zijn straf uit te zitten. Maandag 10 Augustus is het 35 jaar geleden, dat H. H. van de Riet in dienst trad bij de firma J. van Vollenhoven. De heer J. van Crewel heeft ontslag genomen als bestuurslid der Kiesvereeniging „Amersfoort". In „De Prins" van deze week komen een drietal goedgeslaagde kiek jes voor van het onlangs te Nymegen gehouden concours bippique, waarop een mooie sprong van den ritmeester instructeur by de rij- en hoefsmid- school M. Grondhoud en een van den len luitenant van het le Reg. Huzaren H. J. van Ryssen. Een vijftiental Amsterdamscbe kweekelingen besteden hun vacantie door een voetreis door een gedeelte van ons land te maken. Onder hen zijn vier violisten en twee fluitisten, die door het geven van straatuitvoe ringen moeten trachten het finan- cieele gedeelte van de reis te verzorgen. Veel hebben ze trouwens niet noodig ze hebben een tent bij zich, die ze in het veld of bosch opslaan en waarin ze hun potje koken en hun nachtver blijf vinden. Heden zijn deze zwer vers alhier gearriveerd, komende van Apeldoorn. Ze kampeeren op Birkhoveo en maakten hedenmiddag muziek langs de straat. De gewone maandvergadering van de Vereeniging „Handel en Nijver heid" wordt a.s, Vrydag gehouden. Op de agenda staan o.a. de volgende punten Verkiezing van een Bestuurs lid door het bedanken van den heer Schimmel en Verslag der afgevaar digden naar het Bondscongres. Verder zal ook nog een lid moeten worden gekozen in de commissie voor de gesplitste bestekken, daar de heer J. E. v. Nie zijn benoeming niet heeft aangenomen. PREDIKBEURTEN. van Zondag 9 Augustus 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. F. G. Lagers, Em. Pred. te Velp. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10i uur, Ds. H. van Asseldelft te Gouda. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persynstraat 1. Voorm. 10} uur Dr. C. B. Hylkemt te Haarlem. SOESTDIJK. Vrijdagmiddag heelt H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdyk het jaarlyksche tuinfeest ge geven, dat ditmaal door niet zóóveel personen als andere jaren het geval was, werd bijgewoond. Te ruim drie uur verscheen H. M. met haar bet- houding in het park van het paleis, H alwaar zij zich met verschillende'a harer gasten geruimen tijd onderhield. Onder de genoodigden bevonden zicb tal van militaire en burgerlijke autori- met hun dames. De stafmuziek var het 5e regiment infanterie gaf tijden: het tuinfeest een matinée. Te ruim, vijf uur verlieten de gasten het Paleis,/1 BARNEVELD. In de Donderdag al hier gehouden raadsvergadering is be sloten een nieuwe school te bouwen, waarvan de kosten begroot zyn op f28000. Behalve de gewone Subsidie, zal hiervoor aan het Rijk een extra; subsidie van f 10000 aangevraagd worden. Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente is tot mede directeur der Spaarbank benoemd, de heer G. J. Boeve, alhier. De heer J. C. A. v. d. Bogerb alhier, slaagde voor het eind-examen H. B. S. met 5-jarigen cursus. ZEIST. De heer C. Versluis alhier, is bestemd voor den Indischen dienst,

De Eemlander | 1908 | | pagina 2