DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 160. 5e JAARGANG. Ditgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANOER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON- De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. EEULAN Hoofdredacteur H. Gr. BIJKENS. AbonnementspriJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlyke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.06 Bureau BREEDESTR A AT 18 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) DUITSCHLAND. Te Leipzig hield een sociaal-demo cratische vereeniging een partijver gadering, waarbij, zooals het tot dusverre steeds geschiedde, twee politiebeambten aanwezig waren. De leiders der vergadering echter waren van meening, dat op grond van de nieuwe Duitsche Rijksvereenigingswet de politie niet gerechtigd was in deze vergadering, die blijkens de aankon digingen in de bladen geen openbare, doch een besloten vergadering van een vereeniging was, geen recht had hier binnen te dringen. De politiebeambten werden dan ook aangezocht het lokaal verlaten, wat dezen weigerden. Het bestuur der sociaal-democratische vereeniging heeft het plan deze zaak iventueel in alle instanties door den ■echter te laten beslissen. Daar zich lenigen tijd geleden te Breslau een lergelp conflict tusschen politie en lociaal-democraten heeft voorgedaan, vordt de rechterlijke beslissing in leze principieele aangelegenheid aller- vege met spanning tegemoet gezien. Vrijdagnacht heefteen onbekend ndividu waarschijnlijk een Italiaan zich toegang verschaft tot bet :asteel Fürstenried in Beieren, waar le krankzinnige Koning Otto reeds arenlang wordt verpleegd. Men weet ïog niet of men hier met de daad van een dief of van een krankzinnige ;e doen heeft gehad. ENGELAND. Het internationale Vrpandelseon- ;res te Londen heeft de volgende lesluiten genomenlo. Is er ingesteld ien voorloopige internationale vrijhan- lelscommissie, bestaande uit 32 Eo lische, Australische, Canadeesche, üuropeesche en Amerikaansche vrij- landelaars; 2o. Werd aan vorenbe- loelde commissie opgedragen voor 910 het Tweede Internationale Vrij- landelscongres te beleggen in Brussel, kntwerpen of 's Gravenhage. De eventueele keuze der plaats en .ndere regelingen zullen nader bepaald Naar het Duitsck, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 101) En daar zorgt Hilda zoo goed 'oor." Hans-Henning trok zijne schouders ip. ,Ja ja, voor een klein kind :an het misschien geen kwaad maar ip den duur zou ik toch graag willen lat mijn jongen nog een beetje .nders opgevoed werd." De oude heer streek liefkoozend uet zijn hand langs haar gezicht. Nou volgens een heel malspreek- voord geeft God iemand ook het alent als hij hem een ambtopdeschou- ers legt. Ditmaal komt het misschien vel uit." Vadertje," zei Karola zachtjes u is ook nooit een stiefvader maar .ltijd een goede vader voor me ge veest, nu zal ik een heusche moeder oor Heini zp. Gelooft u dat ik dat iiet kan, ook al leert hij een paar waasheden van me Ja zeker wel, lieveling." De worden door een sub-commissie, be staande uit de Belgische en Neder- landsche congresleden en het comité der Cobden-Club. TURKIJE. De J Sultan heeft de gezanten te Parys, Petersburg en Washington ontslagen. Het heet dat er meerdere zullen volgen, o.a. ook de gezant te Berlijn. Te Konstantinopel is bericht ontvangen uit Smyrna, dat een batait- lon zich met de bajonnetten op de geweren naar de gevangenis heeft begeven en geëischt, dat de gevange nen in vrpeid zouden worden gesteld deze eisch werd ingewilligd. De ge- heele stad is in rep en roer. PERZIË. Zooals wij eenige dagen geleden reeds opmerkten, heeft het herstel van de grondwet in Turkije een diepen indruk gemaakt op de Perzen, aan wie welis waar een grondwet is toegestaan, maar die door de weifeling en de dubbel hartigheid vau den Sjah niet anders is dan een papieren concessie. De be woners van Tebriz hebben dan ook den eigenaardigen maatregel genomen, hun stad voor Turksch gebied en zichzelf tot Turksche onderdanen te verklaren. Uit Teheran wordt bericht, dat de Sjah van Perzië zpe kostbaarheden heeft verpand aan een Russische bank en daarvoor de 500,000 Rbl. heeft ont vangen, die hjj noodig heeft voor de uitzending van troepen naar Tebriz. Volgens hetzelfde bericht heeft de kozakkenkolonelLiachof de ontevreden heid van het Engelsche gezantschap te Teheran gaande gemaakt, doordat de kozakken op het erf van het gezant schap zich hadden opgehouden. Er is hun nu verboden zich te vertoonen in de nabijheid van het gezantschap. Nederland en Venezuela. Blijkens een telegiam van 6 Aug. uit Willemstad aan de „New-York Herald" heelt het stoomschip „Christiansted" de haven verlaten, met bestemmiDg naar Trinidad. De heer De Reus, de oude Kröchert had moeite om zpe aandoening te verbergen. „Ik heb het alleen maar gezegd om een beetje te plagen." Dat weet ik wel, vadertje. Hans-Henning kan bij de opvoeding van Heini het ernstige deel op zich nemenik zal er nooit tegen op komen het is zp kind. Maar hij laat het aan mjj over om van dat moederlooze kind te houden heel veel te houden 1" Hans-Henning trok Karola in zijne armen. „Oom Heinrich, mag ik haar u ontnemen?" Ik geef haar aan niemand lie ver dan aan jou, beste jongen. Ziezoo, en nu verlangen jullie er zeker naar, dat ik de deur aan den buitenkant dicht doe I Ik zal Hilda gaan opzoeken jullie engagement is een harde slag voor baar want z(j verliest er Heini door. Ja, maar ik kan haar Heini toch niet afstaan," zei Karola. Hans-Henning bracht hare hand aan zpe lippen. .Heini blyft natuur lijk bij ons," zei hjj kalm. Toen de deur achter den ouden heer was dichtgegaan, liep Hans-Hen ning naar zp schrijftafel en haalde Sitta's dagboek te voorschijn. „Lees dat eens, Karola", zei hjj. „Ik kom niet tot rust voordat ge weet wat zij geleden heeft." Nederlandsche Minister-Resident in Venezuela, was aan boord. De kruiser „Gelderland" geleidde de stoomboot tot buiten de haven. Er werden saluut schoten ter eere van den heer De Reus gelost en een talrpe menigte op den steiger riep„Lang leve Koningin Wilhelmina en „De Reus I" Naar aanleiding van ter bevoegde plaatse ingewonnen inlichtingen kan verzekerd worden, dat van een inter ventie van Duitschland in het ge schil tusschen Nederland en.Venezuela geen sprake zal zp. Daar de Neder landsche Regeering de bescherming van hare in Venezuela wonende onder danen den Duitsche zaakgelastigde heeft overgedragen, zoo is het mogelijk dat deze in hun belang een actie moet en ook zal op touw zetten, maar een politieke interventie van Duitschland is onder de tegenwoordige omstandig heden niet te verwachten. De kamerzetel voor Schoterland. Men verneemt, dat de heer A. H. Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam, zich bereid heeft verklaard, een candidatuur voor het district Schoterland te aanvaarden. Staatsonquête Midden stand. Onlangs ontleenden wij aan dfe Tel. de mededeeling, dat binnen kort de instelling tegemoet gezien kan worden van een staatsenquête naar de verhoudingen in den handeldrijven- den en industrieelen middenstand. Enz. Thans meldt het Hbld. daaromtrent o. m. nog dit Deze enquête zal niet alleen mon deling geschieden, doch er zullen ook schriftelpe onderzoekingen plaats vinden en door bepaalde vakken monographieën worden samengesteld, ten einde daarvan een goed beeld te krijgen. De leiding van het geheel zal opge dragen worden aan het bekende Kamer lid dr. D. Bos, terwijl prof. Anne Anema als algemeen secretaris zal optreden. De Noordelijke commissie bestaat uit de heeren dr. D. Bos (voorzitter), prof. Noord tzij en Laseurde Weste- lpe uit mr. baron Van Wpbergen (voorzitter), M. H. G. Th. Fiedeldy Zij keek hem angstig vragend aan. „Waarom niet liever later, als ik je vrouw ben Neen, je moet het nu al lezen," hield hij vol. „Je moet het weten voordat je met me trouwt. Het begin kunt ge wel overslaan dat zal ik je wel eens vertellen. Begin hier maar na onzen aankomst op Heinrichshagen." Karola boog zich over het boek heen. Hans-Henning keerde haar zijn rug toe maar niettegenstaande dat hoorde hjj eiken zucht, elk omslaan der blad zijden. En zoo nu en dan klonk het zelfs als een snik. Eindelyk was zjj er mede klaar. Het boek lag voor haar op de tafel en haar hoofd rustte er op. Ware heete tranen vielen een voor een op den zwarten band. Hans-Henning kwam naar haar toe. „Waarom huilt ge Karola? vroeg hjj gedwongen kalm. „Hebt ge zoo'n medelijden met die arme mishandelde Sitta Ja, een grenzenloos medelijden Wat moet zij veel van den prins gehouden hebben, dat zjj die liefde niet eens als jou vrouw te boven kon komen Hjj ademde snel en afgebroken en zpe neusvleugels trilden van woede. „Ja, dat is waar zij hield heel veel van hem. Had ik het maar ge weten Dop en A. den Held Jr.en de Zuide lijke commissie uit dr. J. Nouwens (voorzitter), Jules Schalpkens en A. Huson. Gemeentelijke werkloozen- verzekering. De Gemeenteraad van Groningen heeft behandeld het rapport van de commissie, benoemd om van advies te dienen nopens de verzekering tegen de geidelpe ge volgen van werkloosheid. De wensche- lijkheid van zulk een verzekering was reeds door den Raad beaamd door aanneming van het advies van B. en W. omtrent deze quaestie. De moge lijkheid is door de commissie over wogen. Zij heeft daartoe een uitvoerig onderzoek ingesteld en komt thans bij den Raad met het voorstel een fonds op te richten ouder overlegging der ontwerp-statuten. Daarin wordt bepaald dat uit het fonds uitkeeringen worden gedaan aan de toegelaten vereenigingen bij wpe van bplag op de uitkeeringen, die deze aan hare werklooze leden toe kennen. De vereeniging moet zijn een werkliedenvereeniging van vakge- nooten, moet rechtspersooulijkheid be zitten en een werkloozenkas hebben, die geheel afgescheiden van de geld middelen wordt beheerd. De bplag van de gemeente zal bedragen f0.60 per dag en per lid voor ten hoogste 60 dagen. Van de afd. Patrimonium kwam een adres in, waarin wordt verzocht de ontwerp-statuten in dien zin te wyzigen dat ook Patrimonium kan behoojen tot die corporatiën, welke wèl bplag uit de gemeentekas kun nen bekomen, iets wat b(j onver anderde goedkeuring der ontwerp statuten niet het geval zou zp, omdat „Patrimonium" wel „werk liedenvereeniging", maar niet van „vakgenooten" is. De heer Kruze stelde voor alleen steun te verleenen aan vakvereeni- gingen. Na langdurige discussie over de beteekenis van dat woord werd dit voorstel aangenomen met 13 tegen 11 stemmen. Vals-ch geld. De Amster- damsche correspondent van de P. G. Ct. klaagt over het vele valsche geld Het was zeer zeker verkeerd om het niet te zeggen. Maar, zij wilde haar fout goed maken door zachtheid en ijver. Verzacht dat haar onrecht niet in jouw oog Neen. Dat is de grootste dee- moediging voor een man, het idee dat hij een vrouw tot liefde gedwon gen heeft, terwijl zij een anderen man liefhad." Maar dat moest gij nooit te weten gekomen zijn. Hilda heeft Sitta een groot onrecht aangedaan door hare onbescheidenheid. Zij meen de het zeker goed maar zjj heeft jou daardoor een veel zwaarderen last op de schouders gelegd. Door dit boek worden je mooie herinneringen geheel bedorven." Ja dat is zoo." Maar je moet het te boven komen, Hans-Henning. Sitta was ern stig ziek bpa vanaf den eersten dag van haar huwelijk al wist zij het niet, evenmin als jij het wist. Hare gevoelens waren ook ziekelijk. Een zieke gevoelt nooit normaal. Dit heele boek is ziek elk gevoel is overdreven, elk idee is overspannen. Het is als in een aanval van koorts geschreven. Als zij lichamelijk gezond gebleven was dan zou zij je hebben leeren liefhebben. Gelooft ge dat heusch, Karola Dat geloof ik zeker. Hans dat tegenwoordig in de hoofdstad in omloop is. „Dag aan dag wordt hier valsch geld ontvangen, geen nagemaakte bankjes of gouden tientjes maar valsche guldens, halve guldens, kwar tjes en dubbeltjes en de politie slaagt er maar niet in om de vervaardigers of uitgevers er van bij hun kraag te vatten. Ik hoop ten minste, dat zij daarnaar tracht, doch natuurlijk be merkt de buitenstaander daarvan niets. Het meest van dat valsche goedje heeft de tram te lijdende directie heeft hot als 't ware er heen gelokt door den conducteurs te belo ven, dat zij niet zouden behoeven te vergoeden de schade, welke de onder neming lijdt door de ontvangst van valsch geld. Dat heeft de tram ge maakt tot een magneet voor valsch geld, de conducteurs hebben misschien wat minder nauwlettend toegezien op de qualiteit van het door hen ont vangen kleingeld en het gevolg is, dat elke week een beambte van de gemeentetram bij de politie een handje vol- valsche dubbeltjes en kwartjes alsmede wat groot geld deponeert.' Daar begint men begrijpelijkerwp de brui van te geven, de conducteurs schijnen wat strenger orders te hebben ontvangen en het gevolg is, dat reeds een paar maal argelooze passagiers zijn opgebracht, omdat zjj een valsch dubbelte in betaling hadden gegeven. Ze wisten van den prins geen kwaad, maar dat was natuurlp geen reden mee moesten ze naar het poli tiebureau, ook al liepen daar mede hun trein, hun laatste tram of hun zaken mis. Daar is na tuurlijk niets aan te doen, maar wel mag toch eens gevraagd worden, wat ons korps rechercheurs ik geloof, dat het nu al 60 man sterk is uitvoert, als het niet eens kans ziet een stelletje booswichten, dat de stad vergiftigt met valsch kleingeld en dat moet toch niet zoo'n klein beetje zp, wil men er eenig profp van trekken I bij den nek te pak ken, als dag aan dag hier ingebroken en gestolen wordt, zonder dat de daders worden gevonden, als hier. menschen beroofd worden van hunne goed voorziene portefeuilles zonder dat er eenige kans bestaat dat men Henning, denk niet met bitterheid aan haar, zij verdient alleen beklaagd te worden." Z(j liet haar hoofd tegen zijn schouder rusten. Wjj zullen vaak samen naar 't graf gaan en Heini later vertellen over zpe mooie jonge moeder, die hem al zoo vroeg moest verlaten, dan zal z(j ook voor jou meer in hare ware gedaante opdoemen nauw gezet en opofferend tot in den dood." Hij antwoordde niet. Hjj trok haar alleen nog wat dichter naar zich toe. Zij voelde zijn hart kloppen. Zjj keek hem niet aan want zij wist dat er tranen stonden in zp oogen. De oude Kröchert ging Hilda op zoeken in haar kamer. De deur van de kinderkamer stond wijd open. „Doe de deur dicht, Hilda 1" zei hij. Hebt u me iets bijzonders te zeggen, oom Hilda drukte de deur voorzichtig in het slot. Zij luisterde nog even, maar alles bleef stil. Maar oom trok een ietwat spot achtig gezicht. „Met ons jongens maakte mijn moeder niet zooveel omslag," zei hij. „Wie niet wilde slapen die moest maar schreeuwen tot hij er moe van was of de grootste jongens sloegen hem bont en blauw omdat het geschreew hen hinderde. Dat hielp uitstekend." Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1