DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. i No. 161 DINSDaG 11 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Veiesehijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad7ert6ntiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) 1 0.40 - 0.08 - 0.10 3D VON ZEPPELIN AAN HET WOORD. In de Duitsche pers werd hier en daar de onderstelling geopperd, dat de catastrophe van den Zeppelin ballon te wjjlen zou zijn aan het nalaten van de noodige voorzichtig heidsmaatregelen en door onvoldoende bewaking van het luchip, nadat dit was neergedaald. Zeppelin heeft thans in de „Stutt- garter Beobachter" een verklaring gepubliceerd, waarin hij deze meening bestrijdt. Hij schrijft o.a.: „Nadat de landing van het luchtschip zeer goed was geslaagd, mocht het slechts zoodanig verankerd worden, dat het zich elk oogenblik met den spits tegen den wind in kon stellen. Daarom moesten alle ankertouwen in eenzelfde punt aan de ballonspits samenkomen. Der halve werden de ankers, die bij de landing waren uitgeworpen, in de richting van de beweging in den grond gedrukt en met dubbele touwen aan de ballonspits verbonden. Om een zijwaarts zwenken van de spits te voorkomen, werden twee palen in den grond geslagen in een richting lood recht op de as van den ballon en aan deze palen werden de touwen vast gemaakt. Tot verdere verankering werd een ongeveer vier vierkante meters groot zeildoek met aarde gevuld, en in de richting, welke de ballon moest nemen, stevig in den grond gelegd en toen vast met den ballon verbonden. Daar na werden nog twee korte touwen aangebracht, bestemd om door de soldaten te worden vastgehouden. Daarmede waren alle touwen en ankermiddelen, die het luchtschip met zich voerde, uitgeput, daar er by de landing in Oppenheim eenige reserve- deelen en een anker waren achterge laten en daarvoor in de plaats water- ballast was ingenomen. Van het oogenblik der landing tot aan de opkomst van de donderbui veranderde de windrichting meermalen belangrijkdaardoor zwenkte het luchtschip, toen de achterste gondel ontlast werd, telkens in de richting van de nieuwe windrichting. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 102) Wilde u me dat zeggen oom Of komt u me feliciteeren met mijn nichtje Met je nichtje?" De oude heer trok een verbaasd gezicht. I -- Heeft Hans-Henniug het u niet verteld We hebben vandaag bericht van Hilmar dat Ilse een dochtertje heeft." Neen, hy heeft er niets van De genegenheid die hy voor zijne zuster heeft is niet bepaald groot meer," zei Hilda bitter. „Ilse vergeet hij bijna heelemaal en met mij be moeit hjj zich ook al heel weinig. Ik ben voor hem alleen zijn huishoudster en zijn kindermeisje. Hans-Henning hield te harts tochtelijk veel van Sitta en er is in één hart geen plaats voor twee afgoden." En nu?" Nu is hij van plan om te her Aan het meermalen geuite verzoek om meerdere touwen kon geen gevolg worden gegeven, daar in den omtrek geen touw van de vereischte sterkte meer was te verkrijgen. Toen nu de noodlottige onweersbui het luchtschip plotseling op zijn breede zijde wierp, begon de achterste gondel in het eerste oogenblik te draaien tegelijkertijd werd het schip, doordien de wind tusschen het vaartuig eu den bodem indrong, opgeheven met zulk een kracht, dat de bij de gondels ge posteerde manschappen niet meer in staat waren het vaartuig te houden. Door de kracht van den wind werden de palen uit den grond gerukt. Het zelfde geschiedde met de twee andere verankeringen. Nu was het ook aan de manschap pen, niettegenstaande hun vertwijfelde pogingen, onmogelijk langer de touwen vast te houden deze ontgleden aan hun handen, waarbij zij meerendeels kwetsuren opliepen. Na deze opheldering zal het wel voor een ieder duidelijk zijn, dat zoowel de ter plaatse aanwezige technische leiding als ook de manschappen hun vollen plicht hebben gedaan." Zeppelin heeft, behalve dit manifest, nog een tweede verklaring gepubli ceerd, waarin hij verklaart, dat zijn smart bij het verlies van zijn lucht schip door de geestdriftige houding van het Duitsche publiek in trotsche vreugde is veranderd. Hij zal zijn taak weer met frisschen moed her vatten. Verder deelt hij mede, dat hij zich in staat acht om dergelijke cate- strophen in de toekomst steeds zeld zamer te doen worden, zoodat weldra het luchtschip tot de veiligste ver voermiddelen zal gaan behooren. DUITSCHLAND. Een professor uit Straatsburg ver richtte onlangs een operatie bij den zoon van een ingenieur uit Mannheim, waaruit de jongen een bestendig ge brek hield. De ingenieur daagde den professor voor het gerecht, omdat hij niet vooraf het advies van de ouders had gevraagd, daar de jongen minder jarig was op 't oogenblik der operatie. De rechtbank te Heidelberg verwierp de klacht in eersten aanleg, maar het gerechtshof te Karlsruhe veroordeelde trouwen en dat neemt zijne gedachten natuurlijk ook in beslag." Zeker met Karola?" De oude heer knikte; zijn gezicht straalde. Sitta is pas een jaar dood. Hij was toentertijd zoo wanhopig...." Maar ze trouwen pas tegen den winter." En dan kan ik weer mijn koffer pakken en zien waar ik blijf!" Jij komt bij mij, Hilda." Zij schudde haar hoofd. Hare met tranen gevulde oogen keken naar de deur der kinderkamer. Ja, het kind zullen ze wel niet willen afstaan," zei hjj. Karola is nog jong en speelt dus graag met poppen. Zoolang zij geen eigen kinderen heeft zal zij wel veel van Heini houden." En dan ook nog. Ik ken Karola. Zij is zeer trouw in hare liefde." Dat kan wel," zei Hilda mat. „Ik ben van avond misschien onrecht vaardig." Ik heb iets bedacht, Hilda. Wij blijven samen op Heinrichshagen en Hans-Henning en Karola betrekken Malchow, Op Heinrichshagen zijn altijd nog pijnlijke herinneringen voor Hans-Henning en het mag niet voor de tweede maal voorkomen dat zijne vrouw zich overwerkt. Hans-Henning krijgt Malchow toch eens en na uom den professor tot het betalen van 5000 mark schadeloosstelling. Het opper- gerechtshof te Leipzig beeft thans in laatsten aanleg het appél van den professor verworpen. DENEMARKEN. De typografen hebben gestaakt op alle courantendrukkerijen iu Dene marken, uitgenomen op die der soci aal-democratische bladen. Deze ver schijnen dan ook alleen. De letterzetters staken alleen om den eisch der steendrukkers, die een werkdag van 8 uur iuplaats van 8-£- uur eischen, te steunen. Eene uitsluiting van den kant der vereenigde patroons is hiervan het gevolg geweest. Voorloopig zullen er 5500 man werk loos worden, nl. 2500 zetters, 1000 papierfabriekarbeiders, 800 boekbinders, 200 steendrukkers en 1000 schoen makers. Maar de vereenigde patroons dreigen, dat, als de werklieden niet toegeven, de uitsluiting zal worden uitgebreid. TURKIJE. Het jong-Turksche comité te Kon- stantinopel, dat een soort van neven- regeering vormt, beeft besloten de politie te vei sterken met agenten, ge kozen uit vrijwilligers, die lichamelijk geschikt worden bevonden en toegerust zijn met zekere speciale.kundigheden. Dit besluit is, volgens een mede- deeling van den berichtgever van de „Times" te Konstantinopel, aldaar met groote ingenomenheid ontvangen, daar men van meening is, dat de politie, aangesteld onder het oude régime, minder geschikt is om dienst te doen onder de thans zoozeer veranderde omstandigheden. Langzamerhand worden de meeste hooge ambtenaren verdrongen door oprichters en leden van „Eendracht en Vooruitgang." Maganzi-Reflk bey is prefect geworden van de hoofdstad, Galib pasja, eveneens een der oprich ters van de vereeniging, is minister van posterijen geworden en de gouver neurs van Adrianopel, Beyrouth, den Archipel en de prefect van Smyrna zijn ook al vervangen door mannen van de nieuwe richting. zijn oudste zoon, en dus geef ik het hem maar liever dadelijk. Karola zou het ook heel naar vinden om Malchow te verlaten." Maar u toch ook, oom 1" Wel neen ik weet immers dat de kinderen er wonen en dat ik hen vaak kan gaan opzoeken. Het is ook beter als Heini opgroeit op het land goed dat hij later erft." Erft Heini heusch Malchow, en niet de kinderen van Karola?" Dat spreekt 1 Heini is de oudste zoon van Hans-Henning en daaren boven mijn bijzondere lieveling omdat ik zijne arme moeder verkeerd beoor deeld heb. Tegenover dat kind zal ik niets te kort komen dat heb ik mezelf beloofd 1" U is een goed mensch, oom I" Zjj nam de hand van haar oom in de hare. Och wat, ik wil alleen maar rechtvaardig zyn 1 Dus, het blijft er bij wij verhuizen naar Heinrichs hagen Daar moet ik nog eens over den ken, oom. Ik ben zoo moe. Ik moet mezelf steeds weer losrukken als ik ergens wortel geschoten heb. Niemand kan vermoeden wat het me kost, Heini af te staan." Hilda, je hadt moeten trouwen! zoudt een goede, verstandige vrouw worden zyu 1" Nederland en Venezuela. Men seint uit den Heider Het pantserdekschip Friesland ont ving bevel zich gereed te maken voor een buitenlandsche reis, vermoedelijk naar West-Indië. Bijzonderheden zijn nog onbekend. De New York Herald verneemt uit Willemstad, dd. 9 dezerDe kruiser Gelderland vertrekt morgen met ge weren en munitie naar het eiland Aruba, zoodat de bewoners zichzelf kunnen verdedigen. Gisterenavond kruiste daar in de buurt eenVenezo- laansch oorlogsschip. T a n d h e e 1 k u n d i g e h u 1 p voor Militairen. Do heer Leo Mee Son, tandarts in den Haag heeft een adres aan de Tweede Kamer ge zonden, waarin hij in overweging geeft waar het Rijk de hoofd- en verdere officieren en mindere militairen in de gelegenheid stelt, zoo noodig voor rekening van het Rijk, specialiteiten voor de verschillende organen te raad plegen het gebit, dat tot nu toe geheel onverzorgd blijft, voortaan ook tot de verzorgde organen te doen be hooren, waar toch de mondholte juist het uitgangspunt is van verschillende ziekten der spijsverteringsorganen, die op haar beurt weer tot anomaliën der constitutie kunnen leiden. De militaire geneeskundige dienst is (naar adressant bleek) van de nood zakelijkheid overtuigd, maar de groote financieele bezwaren werden als tegen werping aangevoerd. Adressant stelt zich nu voor waar de Nederl. officieren van gez. geen speciale studie van tandheel kunde doormaken drie tandartsen te benoemen respectievelijk voor de garnizoenen in N.- en Z.-Holland en Zeeland (standplaats Den Haag), in Utrecht, noordelijk Gelderland, Over- ijsel, Dre ite, Friesland en Groningen (standplaats Utrecht), en in zuidelijk Gelderland, N.-Brabant en Limburg (standplaats Arnhem), wier taak het zou zijn maandelijks de manschappen in die garnizoenen te inspecteeren. De jaarlijksche uitgave zou vol gens berekening van adressant pl. Toen ik jong was, ben ik ook wel in de gelegenheid daartoe geweest maar toen kon ik niet. Na den dood van mama moest ik op Rotenwalde het huishouden doen en de kleine Ilse opvoeden. Toen kon ik toch niet aan mijn eigen geluk denken! Daarna had Hans-Henning me op Heinrichshagen noodig. Na verloop van een jaar werd er gezegd: „Adieu, lieve Hilda ik ga trouwen ge zyt dus overbodig." Toen had Ilse mij noodig. Ik ging er onmiddellijk heen. Toen haar man thuis kwam was het van hetzelfde laken een pak. Denkt u dat dat alles zonder verdriet gepaard ging? Toen Sitta dood was ben ik weer naar Hans-Henning gegaan. Heini was een onweerstaan bare magneet. Het kind was mij een vergoeding voor het mij ontzegde ge luk als vrouw en moeder. Ik hing aan hem met mijn heele hart. Ditmaal is het scheiden bitterder dan het ster ven." Hilda, ga nu dadelijk een paar weken naar Ilse. Karola en ik zullen wel op Heini passen. Een flinke snede is beter dan een langdurig gepeuter." Hilda schudde haar hoofd. „Neen, zoolang Karola nog niet met Hans- Henning getrouwd is, sta ik Heini niet af. Ik ben gierig op eiken dag." Nou, we zullen een heel genoege- lyk leven leiden on Heinrichshagen Ik zal er vandaag nog met Haus- m. f 25.000 bedragen, een bedrag, dat de geheele natie ten goede komt immers, de manschappen, later in de burgermaatschappij teruggekeerd, zul len de zorg voor het gebit hebben leeren beschouwen als iets noodza kelijks en zullen die zorg in hun gezinnen overbrengen. Wereldtentoonstelliög i n 1913. Naar wjj vernemen, bestaan er ernstige plannen, om in 1913; ter herinnering aan onze onafhankelijk heidsverklaring in 1813, een wereld tentoonstelling te organiseeren in de j hoofdstad of in de residentie. Reeds is men bezig commissies én sub-commissies te formeeren. (Centrum.) Staatscommissie Mid denstand. Naar het Hbld'. ver neemt, zullen de heeren J. S. Meuwsen en dr. J. Nouwens, in opdracht van de Staatscommissie voor den Midden stand, tegen het eind van September a.s. in Oostenrijk een studiereis onder nemen in zake het coöperatiewezen, en wel voornamelijk over de volgende vormen inkoop-, verkoop-, productie- en crediet-coöperatie. De bedoeling moet zijn om het in- ternationaal congres voor den midden stand, georganiseerd door het „Inter nationaal Instituut tot Studie van Middenstandsvraagstukken", hetwelk van 3—7 October e.k. te Weeneu wordt gehouden, te bezoeken en daarna het verdere onderzoek in Oostenrijk voort te zetten. Op dit internationaal congres zullen verschillende landen officieel vertegen woordigd worden, ook de Nederlandsche Regeering, die zich, zooals reeds be kend is, zal doen vertegenwoordigen door de heeren mr. P. J. M. Aalberse, te Leiden, J. S. Meuwsen en R. P. J. Tutein Nolthenius, beiden te Amster dam. Het programma van dit congres bevat de volgende vraagpunten le. De vakopleiding van den landbou wenden en industrieelen middenstand en het te hunner beschikking stellen van werktuigen, welke hun concur- rentie-vermogen kunnen vermeerderen. (Een tentoonstelling van nieuwere werktuigen wordt aan het congres verbonden). 2e. De organisatie en de Henning over spreken." U meent het goed, oom, maar...." Nou, goed, denk er nog eens over Hilda. Maar vergeet nooit dat ie een trouwen vriend bezit in je ouden oom." Hilda glimlachte treurig. Daar ben ik u dankbaar voor, oom. Maar als u eens wist hoe naar het is om altijd in de tweede plaats te komen Want u is toch natuurlijk ook het meest gesteld op Karola en Hans-Henning. Hebt ge nooit bijzonder veel van iemand gehouden, Hilda?" vroeg de oude heer om haar gewetensvraag te ontwijken. Ik, oom 1" Hilda kreeg een kleur en zag er daardoor op eens veel jonger en meisjesachter uit. „Ik heb wel eens ooit iemand liefgehad en me ook ver beeld dat hjj veel van mij hield. Maar hij had Ilse lief ik was weer toe schouwster." Zy veegde met hare hand langs hare oogen. „Laten we er maar niet meer over spreken. Nu moet ik voor het avondeten gaan zorgen. Ik zal een fijne flesch wyn krijgen want u zult ais echte heeren zeker wel eens willen drinken op de feestelijke ge beurtenis." Dat is een goed idee 1" prees de oude heer haar. \Vari1l vrrcnltj'1.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1