WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Langs den W&q. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 11 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Valentia; laagste 748.1 m.M. te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 12 Augustus 1908. Wind: Matige, meest N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtAfwisse lende bewolking, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 82 Laagste hedennacht F. 54 Hedenmiddag 12 uur F. 65 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 11 Aug. des morgens 7 uur 66» F. werkzaamheid van coöperatieven aan koop- en verkoop-vereenigingen, voor namelijk met het oog op leverantiën aan het leger. 3e. De organisatie van het landbouw-, industrieel-en bandel3- crediet. 4e. De bescherming der regio nale huisindustrieën. 5e. Het woning vraagstuk van den middenstand. 6e. 'De rijksverzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom van alle burgers. 7e. Het vraagstuk der bouw ambachten. Een prijsvraag. De directie van het tijdschrift „Holland Express" heeft een interessante prijsvraag uit geschreven. Deze is tweeledig. 1. Hoe vrijwaart men zich tegen diefstal in spoorwegcoupés? 2. Hoe vrijwaart men zich tegen diefstal in bagage-wagens? De antwoorden zullen worden be oordeeld door een jury, bestaande uit: dr. jnr. S. R. K. von Hoogerwoerd, generaal gevolmachtigde van den Norddeutschen Lloyd voor Nederland en Luxemburg, voorzitterG. van Hulzen, letterkundige, en Theo Kervel, inspecteur de Compagnie des Wagons- lits et des grauds Expres, Européens. De prijzen zullen bestaan in een reis per mailboot van de Mij. „Neder land" of den Rotterd. Lloyd naar de Middellandsche Zee (terug te land of ter zee) en een reis van Bremen met de „Kronprinzessin Cecilie," het bekende zeekasteel van den Norddeut schen Lloyd, naar Londen en van daar naar Rotterdam met de Batavierlyn. Voor bijzonderheden zie men het jongste nummer van „Holland Expres." DE VOLKSONTWIKKELING IN N.-BRABANT. De schrijver van de wekelyksche brieven uit Noordbrabant in de „Gel derlander" heeft het ditmaal eens over de volksontwikkeling in zijn provincie. Men spreekt wel eens van het „donkere zuiden" en wordt dan wel eens beschuldigd van partijdig heid. Maar als men dezen schrijver leest, dan blijkt het dat de verf niet zwart genoeg kan zijn, wanneer men het peil der volksontwikkeling in de grootste provincie van ons land wil schetsen. Hij schrijft o. m. „Als je zoo op de boerendorpen van ons lieve Noord-Brabant de da- gel(jksche gesprekken eens beluistert, of onder de weelde van een potteken bier acht geeft, op wat er zoo al verhnnde'd wordt in de boerenher bergen, diii zeg je toch dikwijls by je zelf: „Wat zijn de menschen hier i ontzettend stom 1" Een Tweede Ka mer hé Provinciale Staten Egyptische duisternis in de boeren- hersenkas Vredesconferentie? Hiëroglyphenschrift Ramp van de „Berlin" Klaas Ree heeft geen maal- kalveren te koop, dus onbekend, on begrepen I Wil ik voortgaan Leg zoo'n wandelende stupiditeit een krant voorlaat ze haar uitspellen van a tot z en onderzoek dan eens, welke woorden bij hem voorstellingen of begrippen wekken. Ik zal ze u even opnoemen„Varken, boter, maalkalf, markt, eieren, mest, bier, hengst, vechten, boerenbond en klompen. En wie geeft u dan nog de verzekering dat deze voorstellingen alle juist z(jn? Men klaagt over gebrek aan be langstelling in 't staatsbeheer, over volslagen gemis aan politiek leven by de bewoners der Noord-Brabantscbe binnenlanden. Men jammerde en schreef naar aanleiding van den beluchten Milscheu moord heele artikels over den treurigen toestand van onbe schaafdheid, waarin de bevolking hier verkeert, een bevolking, zoo heette het, wier eenig genot nog scheen te bestaan in vechten en zuipen ver geef me het woord - en welker domplatte herbergtaal even ondragelyk is als Amsterdammer baliekluivers humor. Noord-Brabant en zijn bewoners liggen me na aan 't hart en toch moet ik zeggen, dat er in dat geschrijf veel Waars lag. Niet, dat hier eiken Zondag bachantendienst wordt ge houden, afgewisseld of opgeluisterd door krachttoeren met vuisten en klompen, noch dat overal de wijzer op de schaal der ontwikkeling zoo laag een peil teekent. Maar toch vertel ik u geen leugens, als ik beweer, dat hier in de Meierei plaatsen z(jn, waar drie kwart der boerenbevolking niet weet, dat er een Tweede Kamer bestaat of al kent ze den naam, het blijft by een ijdelen klank. Ik heb tjjdens de verkiezingscam- campagne van 1905 in het district Grave dingen gezien en meegemaakt, die elkeen tot de onmogelijkheden zou rekenen. Trouwens, veel van wat er in die dagen geschied is, is toen reeds genoeg geïllustreerd, doch ik wil maar zeggen, dat bier- en geld- candidaten ook hier tot het rijk der utopieën zouden behooren, wanneer de bevolking slechts begreep hoe ze geregeerd werd. Doch ze betaalt belasting, gooit de ruiten in by burgemeester en gemeente ontvanger, en blijft dom. Hoeveel boeren begrijpen het nut van een boerenbond, laat staan van corporatie in 't algemeen Een jood koopt kal veren de boerenbond koopt kal veren derhalve de boerenbond is een groote jood! Nogmaals de boeren bevolking staat hier op sommige plaatsen nog op een bijna Russisch peil van ontwikkeling. Voor het bouwfonds der nieuwe Herv. kerk alhier mocht de commis sie f200 ontvangen van H. M. de Koningin-Moeder. (Vad.) In de Amersfoortscbe Bad en Zweminrichting werden gediplo meerd de heer A. Meijer en de jongeheeren Th. W. S. Beem en P. van Daal. Met ingang van 1 Augustus a. s. is de heer H. J. Cruijff, adspi- rant-commies der posteryen en tele grafie, werkzaam ten postkantore alhier, verplaatst van Amersfoort naar Rotterdam (postkantoor). De H. IJ. S. M. heeft gisteren te Amsterdam aanbesteed bestek 1120: het maken van een werkplaats, sme derij, houtloos en een gebouw voor houtbewerking op het terrein aan de wagenwerkplaats te Amersfoort. Ra ming f 139,000. Ingekomen 32 biljetten. Minste inschrijver de heer W. M. Weyers, Tilburg, voor f120,740. Programma van het concert, Donderdagavond op het terras van Amicitia te geven door de stafmuziek van het 5e Regiment Inlanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1. A Copper Queen, march v. d. Cook. 2. Ouverture „Heimkehr aus der Fremde", Mendelssohn. 3. A toi, valse, Waldteufel. 4. Grande fantaisies. d. ru. de l'opéra „La fille du regiment", Donizetti. 5. Ouverture „Dichter und Bauer", Suppé. 6. Ballet de Coppélia Delihes. a. Lent et valse. b.Dans do léte et valse des Heures, c. Czardas, d. Galop. 7. Rêverio, Vieuxtemps. 8. Grande fautaisies. d. m. de l'opéra „Le Trou- vére" Verdi.-v. Aakon. Tegen 1 uur hedenmiddag wurd I de VViihelminaspuit gealarmeerd voer een schoorsteenbrandje bij W. Pot in de Teutstraat, 't Was evenwel van geen beteekenis, zoodat geen water behoefde te worden gegeven en dade lijk weer kon worden ingerukt. De heer W. G. Klomp heeft wegens vertrek uit de gemeente ont slag genomen als lid der gezondheids commissie en van de Kamer van ar beid voor de bouwbedrijven. De wachtmeester Weydogen, van het le regiment huzaren, had Zater dagmorgen by de oefening op de heide het ongeluk met zijn paard te storten. In bewusteloozen toestand werd hij per brandcard naar het militair hospi taal vervoerd. Zijn toestand is op het oogenblik bevredigend. A. D. De stafmuziek van het 5e reg. infanterie alhier, kapelmeester de heer G. Bikkers, zal bij guDstig weder Dinsdag 18 Augustus a.s. des avonds te 8 uur een concert geven in het Oranjepark te Baarn. Gisterenmorgen kwamen bij het regiment genietroepen aan zes detache menten van verschillende regimenten infanterie, ter gezamenlijke sterkte van 72 onderofficieren en minderen, die van 10 Augustus tot 3 October by genoemd regiment de practische oefeningen zullen medemaken. Het detachement van het 5e Reg. Int. staat onder leiding van den len luitenant L. J. Baerends van genoemd regiment. Op hot bureau van politie zijn gedeponeerd een stafkaart van Zutfen en omgeving, een zilveren vinger- doekjesring en een damesceintuur, die op den openbaren weg gevonden zyn. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek.) X. Wij leven midden in den vacantie- tijd tegenwoordig. De vacautietijd is vrywel eene instelling geworden. Behalve de weinige menschen wier geheele leven een doorloopende vacan- tie is, en die, naar ik mij voorstel, zich ten slotte gruwelijk moeten vervelen, hebben allen, die werken, behoefte aan een paar weken rust nu en dan. Vroeger deed die behoefte zich minder gevoelen en zy bestaat nog heden niet in gelijke mate voor allen. Ik kan me voorstellen, dat onze oudste voorouders, nomaden, jagers of vis- schers, zich in hun dagelijksch bediyf niet te zeer vermoeiden. Zij hadden ongetwijfeld ook uren van spanning en inspanning. Maar de nomade maakte vermoedelijk met zijn kudde geen lange marschen dag aan dag, de jager, de visschers hadden 's zomers hun werk, des winters lagen zy op den berenhuid bij het vuur en lieten wat er nog te doen viel, over aan hunne vrouwen. Maar de menschen, die in de steden altyddoor den inderdaad niet gemak- kelijken strijd om het bestaan hebben te voeren of ten minste aanhoudend moeten arbeiden, hebben op den lan gen duur, om friseh te blijven, om hunne op de proef gestelde zenuwen te ontspannen, niet genoeg aan den wekelijkschen rustdag. Om het ons eens gemakkelijk te maken, om te rusten, dient de vacantie. Er zyn ook menschen, die in deze vrye dagen zich afmatten met hooge bergen te bestijgen en oppervlakkig zooveel van de wereld te zien als zjj met spoortreinen en automobielen kunnen afreizen. Dat moeten zy weten maar het bekomt hun dikwijls zeer middelmatig en ik heb koene hard- loopers en bergbeklimmers gekend, die na eeöe vacantie noodzakelijk moesten uitrusten van de vacantie. Reeds betrekkelijk lang heeft de schoolgaande jeugd hare vacanties ge had, veertien dagen, drie weken en ook langer, want alle schoolvacanties hebben de eigenaardigheid, dat zjj om een of andere reden zich steeds uit breiden. Men vraagt zich soms af, hoe vroeger de scholieren het maak ten, die geen vaste vacantiedagen genoten. Maar aan den eenen kant was er geen leerplichtwet en aan den anderen kant werden zij niet lastig gevallen met zooveel „vakken" als waarin tegenwoordig de schoolweten schap is verdeeld. En toch zou ik nog gaarne een half uurtje op het leerplan afgezon derd zien voor een lesje in de be schaving. Want helaas, de klachten over de ruwheid der jeugd worden in Amersfoort steeds menigvuldiger. Ik ontving kort geleden van een vriendelijk lezer daaromtrent een mededeeling, die spreekt. Aan een der gebouwtjes ter zyde van de Synagoge, met zijn typische lichtramen, zag hy een metselaar bezig. Op zyn vraag ot men hier ook al iets nieuwerwetsch ging maken, ontving hy ten antwoord: „Neen, maar die ramen zijn hier niet zoo nooöig, en nu metselen wy' ze maar dicht, daar de ruiten toch onophoudelijk worden stuk gegooid." Ed het raam daar boven de deur dan? was de volgende vraag. „Wel, daar komt ijzergaas voor." Mijn zegsman was verontwaardigd en meende, dat de politie, die her haaldelijk klachten ontving, met aan duiding van plaats en tijd, zich onmachtig betoont aan dit kwaad paal en perk te stellen. Vaststaande regel is, zegt hy, geen onbewoond huis met heele ruiten, geen geverfde deur zonder krassen keien langs de grachten verdwijnen bij hoopen in 't water en worden te voren zelfs uit den grond gelicht. Dit laatste kan ik zelf ook constatee- ren; 'k heb er zelfs een jongen een draai voor om z'n ooren gegeven ik had een strafbare daad gepleegd, maar 't hielp. Nu ben ik er zoo bang niet voor, dat het publiek, dat gewoonlijk de partij van een schreeuwenden bengel trekt, die aan zijn ooren ge trokken wordt, zich tegen mij keert, maar ik kan me voorstellen, dat er zijn, die voorzichtigheidshalve zich liever niet met zoo'n zaakje bemoeien en de boosdoeners weten al gauw, dat zij ongestraft allerlei kattekwaad kun nen uitvoeren, als er geen politie in de buurt is. En die kan nu eenmaal niet overal zijn. Spoedige berechting, misschien ook lijfstraffelijke rechtspleging kunnen hier veel ten goede werken naar ik meen, maar bovenal dunkt ine, de opvoeding. En daarom zou ik dat half uurtje wekelijks wenschen. Dan kan de jeugd, als 't bleek te helpen, voor myn part nog een weekje vacantie er by krijgen. Ik heb in de couranten een be richtje gelezen, dat me zeer heeft getroffen, namelijk de mededeeling, dat er ergens in Duitschland iemand is, die een gemeentebestuur een proces heeft aangedaan over het spelen van het carillon des nachts. Jongens, dacht ik, ik wou dat we hier in Amersfoort ook eens zoo'n doortastend iemand hadden, die het zelfde deed tegenover de spoorweg maatschappijen. Telken nacht toch, worden de be woners van de kwartieren, die aan het spoorwegemplacement grenzen, wakker gemaakt of wakker gehouden door het fluiten der locomotieven. Dit geschiedt veelal luider dan noodzakelijk is.'tls alsof er machinisten zyn, die denken: ik niet slapen, de anderen ook niet. Op het eentoning geblaas van den ran geerder hoort men het snerpend fluitje van de locomotieven van de H. IJ. S. of het meer melancholieke fluitje van die der Centraal't is een vragen- en antwoordenspel zonder ophouden. En dat alles vermoedelijk onnoodig; want in het buitenland, waar het rangeer- werk toch ook des nachts doorgaat, gaat dit zonder het voor de om wonenden zoo hinderlyk lawaai. Hy, die er iets op weet om hieraan een einde te maken, zal meewerken tot het verminderen van het percen tage zenuwlijders, die er al veel te veel zyn in dezen herrieachtigen tijd. FLANOR. BAARN. Met ingang van 1 Sep tember a. s. zijn verplaatst de kler ken der posterijen en telegrafie le klasse J. F. Besier, van Utrecht (bjjpost- en telegraafkantoor „Wei straat") naar Baarn en D. van Arkel, van Baarn naar Utrecht (bijpost- en telegraafkantoor „Weistraat") DE STÓPPELBOUW. Het komt vrij dikwijls voor, dat op droge Mei- en Junimaanden een natte Augustus en September volgen. Een deel van hetgeen de droogte van den voorzomer bedorven heeft, kan men in den regel terugwinnen door een zoo intensief mogelijk gebruik van de perceelen die met rogge zijn bezet geweest. Dat bereikt men, zooals algemeen bekend is, door den stoppelbouw. Op onzen lichten zandgrond is geen groote keuze van gewassen en is men eigen lijk aangewezen op de teelt van knollen en spurrie, die tot laat in den herfst op stal aau het vee worden toegediendop deze wijze den over gang op wintervoeder minder plotse ling makend. Juist daarom zij men met het zaad niet te karig. Wordt een gewas gezaaid met de bedoeling, het te laten rijpen en vrucht te doen dragen, dan is te eng zaaien verkeerd maar in het onderhavige geval is het hoofdzakelijk te doen om groote bladmassa's. Het verdient aanbeveling, zoo spoe. I dig mogelijk nadat het koren gezicht is, den akker te ploegenwaar I 's morgens werd geoogst mag 's mid dags gerust worden geploegd. De grond kan dan uitluchten en vocht opnemen, hotgeen op den roggestoppel onmogelyk is. Valt op den roggestoppel een flinke regenbui, dan nemen de stoppels het water op; het verdampt dadelijk weer door de tallooze buisjes en de grond zelf blijft droog. Hoofdzaak is, den bodem goed te keeren en juist dit laat dikwijls zooveel te wenschen over. Hoe dikwijls ziet men niet den stoppel keeren met een ploeg met afgesleten neus en onbruikbaar rister, terwijl hier toch een ploeg met scherpen neus en gaven schaar zoo volkomen op zyn plaats zou zijnZoo heel veel boeren die voor het zaad- klaar maken van den bodem ge steld zijn op een goeden scherpen schaar, meenen dat voor schilploeg elk oud werktuig met stompen schaar en afgesleten spits voldoende is. Is echter goed en netjes geploegd, dan kan met het eggen weer veel, zoo niet alles bedorven worden. Hoe ruimer derogge- opbrengst was, hoe weliger het gewas stond, des te meer kans is er dat de krachtige wortels en de zwaar ont wikkelde stoelen aan de oppervlakte worden gebracht. Dan kan men on mogelijk rekenen op een mooi regel matig gewas, vooral niet omdat de spurrie- en knolzaadjes zoo uiterst klein zijn en de jonge plantjes zoo teer. Men dient te bedenken, dat ook deze gewassen weer voedingstoffen aan den bodem onttrekken en in hooge mate, Daarmate ze weliger gedijen. De vraag is dus of de grond nog voldoende kali en phosphorzuur bevat, of dat nieuwe mest moet worden gegeven. Wanneer men ge regeld stoppelbouw toepast is he: nuttig, reeds bij het mesten van het hoofdgewas zoo sterk te mesten, dat voor de stoppelvrucht geen nieuwe bemesting noodig is. Want men mag niet vergeten, dat een eenigszins uitgebreide stoppelbouw zoo groote eischen stelt aan de ar beidskracht van het geheele bedryf, I dat niet, wat in tijden van minder werk kan worden verricht, tot den oogsttijd mag worden uitgesteld; niet alleen om den planten die in dm stoppel gezaaid worden, een zoo laag mogelyken ontwikkeliugstyd te geveD, maar ook omdat met den naderenden oogst, die na den roggeoogst pas zijn hoogtepunt bereikt, het werk van dag tot dag toeneemt. Teruggevonden of niet? Sliedrec.bt is in rep en roer. Het is nl. 16 jaren geleden dat een kind vaa 6 jaar plotseling tijdens de kermis verdween. Niemand wist er iets van waar 't gebleven was en 't algemeen vermoeden wasmedegenomen door kermisreizigers. Evenwel waren in de rivier een paar klompjes gevonden waarvan de moeder echter zeide dat ze niet van haar jongetje konden zijn. Door de familie werden herhaaldelijk nasporingen gedaan. Zoo ook voor 2 jaar toen men van een waarzegster vernam dat 't wenschelyk wasgoed toe te zien op de kermis van 1908, omdat 't jongemensch zich alsdan ver- toonen zou. En ziet, als le bediende in een honden-en apentheater meent men thans den verlorene terug te hebben gevonden. Zijn ouders zyn inmiddels overleden, doch de grootmoeder zegt hem pertinent te herkennen, o.a. aan een litteeken. Het jongemensch zei' beweert dat er niets van waar kan zijn blijkens zijn geboorteakte van St. Uden. Intusschen oordeelt de publieke mee- ning in hem 't verloren jongetje t hebben teruggevonden. Een feit is 't, dat 't theater goec zaken heeft gemaakt. Geen kermis. Terwijl dij oftïcieele Rotterdamsche kermis is afgeschaft, zou Zondag 8 uur aai Beukelsdijk een particuliere kermis worden geopend. Duizenden wam daarheen getogen, doch daar het ter-„ rein niet voldeed aan de eischen va: veiligheid, door de bouwpolitie gestel' werd de toestemming tot openiut geweigerd. Een talrijke politiemacht was noodig om de teleurgestelde kermislustigen te verspreiden. Onvoorzichtig. Men schrijft uit Geertruidenberg Welgemoed keerde de 21-jarig' grondwerker W. v. M. Zaterdag naai zijn ouders te Oosterhout terug. Hi stapte op de tram van 's Hertogen bosch, alwaar hij werkzaam is, naa: Oosterhout. Te Geertruidenberg ont moette hij een kennis en daar de, tram toch even stopte, stapte hy uit; en knoopte een gesprek aan. Intus-f, schen zette de tram zich weder if beweging v. M. haastte zich de tra®

De Eemlander | 1908 | | pagina 2