DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 162. WOENSDAG- 12 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van da Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröckert. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. echtzaken. Hoofdredacteur R. G RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) HET OPTREDEN VAN TOLSTOI. De grijze vredesapostel geeft den strijd tegen de Russische bureaucra tie maar niet op. Enkele weken ge leden zond bij aan de Europeesche pers een vlammend protest tegen de wreedheden, door de reactie in 't Tsarenrijk gepleegd, en nu weer plaatst hij in enkele Engelsche bladen het eenige Russische dat bet heeft durven plaatsen, de Slowo, is biervoor gestraft met een boete van 2000 roebels een open brief, waarin hij opnieuw den Russischen machthebbers uitnoo- digt hem zelf te gaan vervolgen en niet hen te doen lijden, die slechts zijn volgeÜDgen of vereerders zijn. Voor de toestanden in Rusland is dit schrijven wel beteekenend. Tolstoi critiseert er in het vonnis, uitgespro ken over een jongen man, die in het bezit werd gevonden van verschillen de werken van Tolstoi en voor deze misdaad tot een gevangenisstraf var; een jaar werd veroordeeld. Als een eenvoudige lezer van mijn boeken als een misdadiger wordt vervolgd en gestraft, dan, zegt Tolstoi zou het toch zeker in de allereerste plaats noodig zou zijn mij zelf te vervolgen en me te beletten verder nog te schrijven. Tolstoi heeft 't gevraagd zal de Regeering antwoorden Ongetwijfeld zou zij den graaf gaarne in den ker ker stoppen en zoo gevaarloos maken, maar zij vreest terecht een protest van de beschaafde wereld. Eén der Engelsche 'oladen gaf het volgende commentaar op Tostoi's stukDe Tsaar en zijn ministers zijn bevreesd voor zijn overheerschenden zedelijken invloed. Zij weten dat het volgens hun stelsel logisch zou zijn den grooten leeraar den arbeid onmogelijk te maken en hem te vervolgenmaar zij weten ook, dat deze daad, een logisch gevolg van hun staatkunde, een van die misdaden zou zijn, welke de historie nimmer vergeeft. FRANKRIJK. Het huwelijk van mejuffrouw Fal- lières, de dochter van den President der Fransche Republiek, heeft Maandag plaats gehad. Terwijl bij het burgerlijk huwelijk alle ministers aanwezig waren, wer den bij de kerkelijke inzegening in de Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 103) Maar niettegenstaande den goud gelen fonkelenden Rijnwijn in de groene roemers, bleef de opgewekte feeststemming achterwege. Was het te wijten aan de eetkamer met hare vele herinneringen of aan de gedrukte stemming van Hilda? Karola bleef ook erg stil. Zij werd eerst weer vroolijk toen zij op het hooge jachtwagentje zat naast Hans-Henning, die haar natuur lijk zelf [thuis wilde brengen. Het maanlicht viel juist op haar gelaat dat zij voortdurend tot hem ophief. Het was een heerlijke zomernacht. De oude Krüchert zat achter het Madeleine slechts de ministers Pichon en Thomson opgemerkt. Of Fallières zelf in de kerk aan wezig was, vonden wij niet vermeld. Men weet, dat uit Rome het bevel was gekomen, dat presi ent Fallières als hoofd van de tegenwoordige anti- clericale Fransche regeering slechts in de kerk zou worden geduld, en dat daarop officieus was medegedeeld, dat geen enkel lid der Fransche regeering by de plechtigheid tegenwoordig zou zijn. De Parijzenaars waren dus zeer nieuwsgierig wie er Maandag al dan niet in de kerk zouden komen. ENGELAND. Gedurende de laatste vlootmanoeu- vres, is, zoo deelt de Pall Mall Gazette mede, aan boord van den Engelschen torpedovernieler muiterij uitgebroken. Aan [joord van een schip dat zich met de vloot voor Granton bevond, heerscht voortdurend ontevredenheid. De reden daarvan is de volgende Gedurende een maand werd geen versche proviand aan boord genomen, waardoor zooals boven gezegd, de ontevredenheid in muiterij oversloeg en wel in die mate, dat ouderdeelen van het geschut over boord werden geworpen, zoodat de gevechtswaarde van het schip tot nihil daalde. Een onderzoek wordt ingesteld. TURKIJE. Een van de grootste grieven, die men in Turkije had tegen de machthebbers onder het oude régime, was, dat zij, die meestal doodarm waren toen zij aan regeering kwamen, na eenigejaren in het bezit waren van groote schatten. De gewezen ministers en de overige gevangen genomen waardigheidsbe kleders hebben nu, blijkens een bericht uit Pera, verklaard, dat zij met mach tiging van den Sultan zich dit vermogen hadden verworven. Zeki pasja, de ge wezen groot-meester van de artillerie, heeft desniettegenstaande aangeboden afstand te doen van al zijne bezittingen, mits aan zjjn gezin een bedrag van 12,000 Turksche ponden werd gelaten. Het comité „Eendracht en Voor uitgang" heeft dit voorstel aan den Sultan overgebracht. Abdul Hamid zelf heeft, teneinde de schatkist schadeloos te stellen voor het gedurende zooveel jaren geleden verlies, verklaard dat bij aan de natie al zijn landgoederen ten geschenke gaf en bovendien al zijn onroerende be zittingen te Saloniki. jonge paar. Hjj hulde zich in zjjn stof jas en rookte dapper. ,We komen zeer zeker in een greppel terecht," zij hij met een filosofische kalmte. „Maar het gras is hoog en zacht. Kinderen, waarom gaat ge eigenlijk niet op de achterbank zitten en laat mij mennen riep hij op eens, want het rijtuig helde bedenkelijk. Doe ik het niet goed, oom vroeg Hans-Henning. Nou, je doet het alsof de lading er scheef in zit of dat je te veel Rijn wijn gedronken hebtl" Het is de schuld van Karola 1" Hans-Henning, ik verhuis met Hilda naar Heinrichshagen," riep de oude heer opeens. „Karola en jij, jullie blijft op Malchow maar als de eige naar, niet als pachter begrepen Oom, dat kan ik niet aannemen Maar het was hem toch een pak van zijn hart. Hij kon Heinrichshagen niet meer uitstaan. Je kunt er toch niets aan doen als ik het je nu geef, in plaats van na mijn dood Ik heb me lang genoeg afgebeuld op dat groote landgoed, ik Nederland en Venezuela, Hr. Ms. Heemskerck is gisteren, na inspectie door den schout-bij-nacht, om halftwee naar West-Indië ver trokken. Van welingelichte zijde wordt ge meld, dat de buitenlandsche bestem ming waarvoor het heden uit Noor wegen terugverwacht wordend oor logsschip Friesland (waarover het bevel met 17 dezer wordt opgedragen aan kapitein ter zee Cohen Stuart, oud-minister van Marine) in gereedheid gebracht zal worden, hoogst vermoede lijk eveneens zal zijn een tocht naar de Caraïbische zee. Aan een Amerikaansche correspon dentie van het Handelsblad van Antwerpen ontleenen wij het volgende „Verscheidene Amerikaansche bla den, die meer dan genoeg hebben van de willekeur van Cipriano Castro, den tiran van Venezuela, toonen zich min of meer ingenomen over de uiting van den volksgeest tegenover do Venezolanen op het Nederlandsche eiland Curasao. Te Washington schijnt men te verwachten, dat Nederlaud zich met de Amerikaansche Regeering zal verstaan over een of ander vloot- vertoon tegenover Venezuela. Er is echter nog geen nieuwe gezant van Nederland te Washington aangekomen sedert 11. voorjaar. „Nu zoovele Europeesche Regee ringen door Castro zijn miskend en beleedigd, ja zelfs ook Amerika de rechten zijner onderdanen in Venezuela heeft zien treden met de voeten, zal men tusschen de twee volgende han delwijzen moeten kiezen. „Te Washington dient men de Nedeilandsche wetten en gebruiken, voor alle volkeren als deugdelijk aan gemerkt, ook door Castro te doen eerbiedigen of wel men moet diens optreden als onbeduidend geheel ver werpen. Deze laatste opvatting zou een dwingeland als Castro alleen nog vermeteler doen worden. „Volgens de laatste berichten is de Amerikaansche Regeering volkomen bereid te erkennen, dat Castro aan Nederland voldoening behoort te geven. Vooral omdat hier geen schadever goeding bij voorkomt, is de zooge zegde Monroe-leer bij het geval niet betrokken." wil de laatste jaren van mijn leven rust hebben. De eenige voorwaarde die ik stel is, dat jullie dikwijls bij mij zult komen en dat ik ook by jullie mag komen?" O vadertjeKarola keerde zich om. Hans-Henning wilde haar voorbeeld volgen, maar de oude heer maakte een afwerend handgebaar. „Pas liever op de paarden, anders liggen we straks met al onze ontroering in een grep pel Ik zie de lichten der dorps huizen al. Maar zoolang jullie geënga geerd zijt, ga ik niet meer met jullie uit rjjden, kinderen Het afscheid voor het huis moest kort zijn ter wille van den knecht. Kom morgen heel vroeg hier zei Karola. En blijft ge dan heel lang Ja Karola, ik kom zoo graag," antwoordde Hans-Henning teeder. Hij maakte baar handschoen los en drukte zijne lippen op haar fijnen pols. De oude heer keek er glimlachend naar en duwde Karola vervolgens bijna met geweld het huis binnen. Zy koek het wegrijdende rijtuig met Opheffing Rjjksland- bouwschool te Wageningen. Men schrijft aan het N. v. d. D. By de Regeering zyn plannen aan hangig tot opheffing van de Rijksland bouwschool, te Wageningen de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school zou aldaar evenwel gehand haafd blij ven. Nu voor deze laatste inrichting ruimte te kort komt, wordt overwogen de lokalen van de Rjjks- landbouwschool aan haar tegenwoor dige bestemming te onttrekken en ze toe ;te voegen aan de Hoogere Land bouwschool, welke dan zonder kosten de noodige uitbreiding kan verkrijgen. Het is evenwel niet de bedoeling de zgn. Lagere Rijkslandbouwschool voor goed te sluiten, alleen zal zy verplaatst worden, vermoedelijk naar Groningen. De Indische klasse, verhonden aan de Rijkslandbouwschool, zou worden verplaatst naar Haarlem, waar binnen kort door het Ryk een tuiubouwwin- terschool zal worden gesticht. De nabijheid van 't Koloniaal Museum zal een voordeel zijn. Hoe een en ander zal worden ge regeld, is nog niet juist te zeggen, maar dat Haarlem binnen niet al te langen tyd een schoone inl ichting rijker zal zyn, staat wel vast. Voor tal van jongelui zal de school te Haarlem een uitkomst wezen, om- dut zij als „spoor-studenten", gemak kelijk van Amsterdam, Leiden, Den Haag en andere gemeenten de school zullen kunnen bezoeken. En ongetwij feld zullen er te Haarlem heel wat meer jongelieden zich voor Iudië gaan voorbereiden, dan thans te Wagenin gen de studiekosten zullen toch aan zienlijk geringer zyn, omdat de jongelui in 't ouderlijk huis kunnen bljjven en niet „op kamers" behoeven te gaan wonen, wat voor velen een te dure geschiedenis is. Opravingen Uddeler- meer. Nu deze opgravingen zijn geëindigd en de Hunneschans om het Uddelermeer voor het grootste ge deelte in alle richtingeu met min of meer diepe geulen is doorsneden, heeft dit oude gedeelte in onze om geving veel van zijn aantrekkelijkheid verloren. Wel is het meest begroeide noor delijke deel bijna in zijn ouden toe stand gebleven, doch het volmaakt rustige, dat die plekje kenmerkte, is verdwenen. Thans zijn arbeiders bezig zooveel mogelijk goed te maken, waf. goed te makeu is. De kuilen en geulen wor- een verheerlijkt gezicht achterna. Hilda stond voor het venster van hare kamer op Heinrichshagen. De wind ruischte in den ouden noteboom een vleermuis vloog tegen het venster aan, aangetrokken door het licht. Hilda deed vlug het raam dicht. Zij voelde zich zeer gedrukt, zij ging gebukt onder haar verdriet en haar verlaDgen. Neen, zij wilde niet op Heinrichs hagen blijven. Haar aanblik zou Hans- Henning hinderen en den ouden Kröebert zyne laatste vreugde, het verblijf op Malchow, bederven. Zij liep met vermoeide schreden naar haar schrijftafel. Er lagen een brief en een briefkaart op. I-Iet was een kaart van Hilmar, hij schreef, dat Ilse en het kind het allebei goed maakten. Den brief bekeek zij vol verbazing. Zy had geen uitgebreide correspon dentie. De hand kwam haar bekend voor het waren ietwat hoekige, sty ve, rechte, vaste letters. Het bloed steeg haar naai het voor den weer dicht geworpen en met de zoo zorgvuldig mogelijk bewaarde heideplaggen belegd. Misschien, dat de vreemdeling, die over eenige jaren eens een bezoek brengt aan het Uddelermeer, het er wel weer heel aardig vindt. (N. Apeld. Ct.) Mevr. Henriëtte RolandHolst verzoekt mede te deelen, dat zy op medisch advies zich voorloopig terug- trekt uit het actieve partijleven (der S. D. A. P.) en in het komende seizoen dus ook geen spreekbeurten aanne men zal. De beëediging der by het 5e Regiment Infanterie benoemde •'•'2e luitenants zal Zaterdag op de gewone^ plaats, doch niet op den gewonen tijd plaats hebben. Het uur van de plech tigheid is namelijk vervroegd en op 10.30 gesteld. Te 's Gravenhage slaagde gisteren voor het examen Engelsoh L. O. de heer A. Sanders, alhier. Voor het examen Fransch L.O. zyn gisteren te 's Gravenhage geslaagd de dames E. M. Kuiper en E. G. IV Morak eD de heer J. W. van Melle^ alhier. Donderdagavond zal op het ter rein van „Quick" aan den Leusderweg om half zeven een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen de 2e Compie 3e Bat., van het 5e Reg. Inf. alhier, den winnaar van de voorwedstrijden 8 maanders voor 31 Augustus, oneen elftal van „Hercules" uit Utrecht. BAARN. De heer B. J. J. Weykamp, onderwijzer alhier, slaagde gisteren te Zwolle voor het examen hoofdacte. Tegen den automobielhandelaar Th. A. te Nijmegen, die reeds her haaldelijk veroordeeld is wegens over treding der motorwet, is voor de recht bank te Arnhem wegens het rijden zonder achterlicht en verzet tegen de politie vier maanden gevangenisstraf geëischt. hoofd. Het was de hand van Meringer. Z(j ging zitten en maakte den brief open. Haar vingers trilden. Deletters vloeiden in eenhet duurde even, voordat zij ze kon onderscheiden, toen las zij „Lieve juffrouw Hilda! Mijn heele brief staat vol vragen en excuses. Het eerste wat ik doen moet is u vergiffenis vragen voor het boven schrift van mijn brief. Maar er is in mij iets, dat zich tegen elk ander op schrift verzet. U is voor my „de lieve juffrouw Hilda" die aandachtig inyne boeken las, zeer verstandige vragen deed en ook zoo lief voor den in- weudigen mensch zorgdeWilt u wel gelooven dat ik heel, heel vaak aan die avonden heb teruggedacht en daarbij speelde u in den laatsten tijd de hoofdrol en niet uwe mooie zuster. (Slot volgt)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1